REGIO 'We krijgen een stuwmeer vol bedrijven die te koop staan' Peuterspeelzalen moeten deel subsidie toch terugbetalen Wethouder Roest niet overtuigd door pleidooi van Leiderdorpse autobranche Centrum HSL/A4 blijft drukbezocht O R5 ongen ud activeren loeterwoude Kritiek raad Oegstgeest verwerkt in plan voor Nieuw Rustenborch Opknapbeurt voor snoephuisje Gratis ESP, navigatiesysteem en vliegtickets... vegen afgesloten 'i Oegstgeest cstgeest - De Kerckwer- aan in de Oegstgeester Haas- jk en de Terweeweg zijn tot 6 jruari wegens werkzaamhe- n afgesloten. Op de Kerck- rvelaan komen onder meer e verkeersdrempels. Tijdens werk is de laan voor door- jnd verkeer gesloten - wel is d één van de ingangen van- e Haaswijklaan open. De rweeweg krijgt een zoge- emde inritconstructie op de lising met de Leidsestraat- g. Het éénrichtingsverkeer in straat wordt tijdelijk opgehe- ii, zodat de Terweeweg vanaf De Kempenaerstraat bereik- iema-avonden ver levenseinde 3te beschoten - De Protestantse rk in Voorschoten belegt bin- un ikort twee thema-avonden Er 'het levenseinde'. Op 29 ja- ari belicht J. Visser, in het da- ijks leven direct betrokken wetgeving op dit terrein, de edische, ethische en juridi- ie aspecten die daarbij spe- belichten. En op 12 februari eekt dominee Tom Ham- rs. Hij werkt als geestelijk zorger in het LUMC te Lei- le e De sprekers houden op de 9J je avonden een inleiding en antwoorden daarna allerhan- vragen uit de zaal. De beide önden worden gehouden in Rode Kruis gebouw aan de if. Einsteinlaan 3 te Voor- loten. De aanvang van de in973den is 20.00 uur, de o vi gang is gratis. zaterdag 17 januari 2004 ïr in 74-2 leiderdorp - Ondanks het vurige plei dooi van Leiderdorpse ondernemers voor een autoboulevard langs de rijksweg A4 blijft wethouder Roest bij zijn standpunt. Wel zorginstellingen en meubelbedrijven langs de snel weg, geen showrooms vol glanzend blik. „Volgens onze adviseurs kunnen we beter versterken wat er nu zit." Autobedrijven passen niet op bedrij venterrein Vierzicht, langs de A4. Burgemeester en wethouders beslo ten dat al eerder en lieten dat vastleg gen in het stedenbouwkundige plan voor het bedrijventerrein, dat eind vorig jaar het licht zag. Autohande laars uit Leiderdorp zien in de strook langs de verbrede rijksweg echter een lucratieve stek, en blijven azen op de grond. De Kamer van Koophandel en de Leiderdorpse Ondernemers Ver eniging (LOV) uiten die wens onop houdelijk. „Ik kan me dat wel voorstellen", rea geert Roest. „Maar ze willen daar met name zitten voor de reclame. De ver koop van auto's wordt er niet beter van. Autoverkoop gebeurt niet lande lijk, maar regionaal. Je gaat niet naar Rotterdam om een auto te kopen. Dat gebeurt alleen bij Ferrari en bij ande re dure merken." Als de autodealers reclame willen maken langs de A4, dan kunnen ze net zo goed een recla mebord neerzetten, vindt de wethou der. Wat hij wel wil, is de autobranche op bedrijventerrein De Baanderij verste vigen. Het schoolgebouw van het ROC wordt over een jaar of vier over bodig, als de school verkast naar nieuwe gebouwen in Leiden. Op de leegvallende plek mogen autohande laars showrooms bouwen, zegt Roest. Deze plek is goed zichtbaar vanaf de Zijlbrug, in het verlengde van de Leidse Willem de Zwijgerlaan. „We hebben op De Baanderij zestien of zeventien bedrijven zitten die auto's verkopen of aan auto's gelieerd zijn. Die bedrijven willen we faciliteiten bieden, zodat het versterkt wordt." Roest beaamt dat een gelikte show room langs de snelweg meer uitstra ling heeft dan een gezondheidskli niek of arbodienst. „Ik heb geleerd dat je geen oude schoenen moet weggooien voor je nieuwe hebt. We hebben de grond nog niet verkocht. Daarom wil ik wel een optie open houden. Ik zeg geen defenitief 'nee'." Als de gemeente in de tweede helft van dit jaar met bedrijven gaat onder handelen over Vierzicht, dan komen bedrijven in de woon- en de zorgsec tor als eerste aan bod. 3 ellen tegen stelzaden nwoude - Er komt nog geen iciale commissie die erop ziet dat de verhoudingen leasen de boeren en Bentwoud- ïeerder Staatsbosbeheer ane jd blijven. De boeren in het iaa ïtwoudgebied die het afgelo- l -5 1 jaar klaagden over de vele telzaden die van het bos ir hun akkerbouwgrond Waaien, krijgen binnenkort 1 brief. Daarin staan num- he rs die ze kunnen bellen als leze zomer weer niet op tijd irdt gemaaid. Dat besloot de 'ilgebiedscommissie Bent- |ud gisteren. WLTO-verte- twoordiger Sol wil het een fl.ir afkijken. Als het overwaai- ivan distels weer uit de hand Jpt, wil hij volgend jaar wel Ier een club wordt ingesteld. oegstgeest - De bouwplannen voor het Oegstgeestse zorgcen trum Rustenborch, waarover in november nog het nodige te doen was, zijn in een rustiger vaarwater terechtgekomen nu de eerste schetsen klaar zijn. De sleutelwoorden zijn volgens de makers van architectenbureau Tuns en Horsting 'open en transparant'. Ze hebben dus geluisterd naar de kritiek die Oegstgeestse poli tici hadden op de eerdere pa pieren plannen voor massieve hoogbouw. In het centrum van Rustenborch komt nog steeds een toren met acht verdiepin gen, maar in de richting van de Apollolaan zakken de gebou wen van acht naar zes naar vier etages. In de noordwesthoek van het terrein verrijst een toren op po ten, deels over water gebouwd, waarin grotere woningen ko men, centraal op het terrein komt een 'zorgas', twee lang werpige gebouwen met zorg verlening, woningen en een parkeergarage. De woningen moeten volgens de architecten breed worden, in plaats van smal en diep. Dat is iets duur der, maar biedt de bewoners meer licht in huis en geeft de woningen de open uitstraling die bij het project hoort. Het binnenterrein, dat nu door de bebouwing bijna geheel is afge sloten, moet een openbaar, ge makkelijk toegankelijk wandel gebied worden. Hoe de nieuwbouw er precies uit komt te zien, is nog niet be kend. Nu plaats en omvang duidelijker zijn, gaan de archi tecten zich over het uiterlijk buigen. Het eerste gebouw, de grote toren, moet in juli 2006 klaar zijn. Ook over de gymzaal die voor de nieuwbouw moet wijken, is nog niets bekend. Er komt ver vanging, maar waar kon wet houder Meester nog niet vertel len. Ze denkt volgende maand meer te weten. 'erwoude - Zoeterwoude meer ouderen tussen de 55 65 jaar oud aan het sporten 3^ gen. Dat geldt ook voor de ip jongeren tussen de 12 en jaar. Jongeren in deze leef- C( scategorie haken vaak af bij 7,irtclubs. De gemeente wil r het activeren van zowel geren als ouderen volgend ongeveer 10.000 euro uit- ken. landelijke cijfers blijkt dat eidf l ouderen te weinig bewegen erki ïrdoor ze gezondheidsklach- kunnen krijgen. Zoeterwou- ïaren tussen de 55 en 65 jaar I kunnen over enige tijd een inkjef in de bus verwachten, irin zij worden aangespoord op hen toegesneden sport- gramma te volgen. Dat pro- n di mma begint met een fit- oto! istest. Dan volgen twaalf celijkse introductiesportles- van een uur. Aan het eind die periode wordt gekeken het gaat en kunnen de lnemers de vervolgcursus n die dertig weken duurt, doen daarna weer een fit- dstest, die inzicht geeft in de „I leringen. 17U «programma's voor oude- volgens dit zogeheten Gro- iüdilSer Actief Leven Model goei LM) worden in Nederland -58 n 120 gemeenten aangebo- De ervaring is dat een deel de deelnemers de smaak het sporten erdoor te pak- leiderdorp - Het is een blikvanger, dit schattige huisje bij de ingang van de heemtuin in Leiderdorp. Om op te eten, zou je kunnen zeggen. Misschien dat het om die re den ook wel het 'Hans en Grietje-huisje' wordt ge noemd. Het met hout betimmerde gebouwtje, dat officieel door het leven gaat als De Lange Akker, is hard aan een op knapbeurt toe. Het huisje is in de loop der jaren naar één kant verzakt. Daarom moet de fundering gestabiliseerd worden. De gemeente Leiderdorp heeft inmiddels een aannemer gevonden die de klus dit voorjaar gaat uitvoe ren, en die tevens nog wat achterstallig onderhoud op knapt. Het kost de gemeente 42.000 euro. Het gebouwtje op de hoek van de Persant Snoepweg en de Engelendaal was voor en rond de oorlog het zomer huisje van de familie Kamsteeg. Het stond toen nog mid den in het weiland. De omringende woonwijken en park De Houtkamp wa ren nog niet aangelegd. Eind jaren vijftig woonde de schilder Freek van Leeuwen erin. Nadat het in de jaren zestig door de scouting en kort door krakers was ge bruikt, nam eind jaren zestig de afdeling groenvoorzie ning van de gemeente Leiderdorp er haar intrek. Begin jaren zeventig werd het toegewezen aan de medewer kers van de heemtuin, die toen werd aangelegd. Zij be waren er nu hun gereedschap in en lunchen er. Foto: Hielco Kuipers leiderdorp - Sinds de opening in oktober 2001 hebben al meer dan 60.000 mensen het infor matiecentrum HSL-A4 in Lei derdorp bezocht. In 2003 brachten ruim 26.000 personen een bezoek aan het centrum, waar veel te zien is over de aan leg van de hogesnelheidslijn en de verbreding van de A4. Ook in 2004 zijn er bijzondere activiteiten. Vanaf mei kunnen belangstellenden op de fiets stappen voor een tocht langs het tracé van de A4 en HSL. Er is een tocht in noordelijke rich ting (tot Nieuw Vennep) en in zuidelijke richting (tot Rotter dam). Voor kinderen van de basis school bestaat de mogelijkheid om hun spreekbeurt over de HSL in het informatiecentrum te houden. Zij kunnen hun klas uitnodigen voor een presenta tie. Vorig jaar maakten elf leer lingen hiervan gebruik. Ook is' er materiaal voor werkstukken beschikbaar. Informatiecentrum HSL-A4, Bospolder 11, Leiderdorp, tele foon 071-5424054, is van dins dag tot en met vrijdag open van 10.00 tot 16.30 uur en zondag van 11.00 tot 16.30 uur. Ook de eerste woensdag van de maand zijn de deuren geopend van 10.00 tot 21.00 uur. Kamer van Koophandel is er nu ook voor 'stoppers k® ike i^Kterdorp is het sportpro- pirna behoorlijk succesvol, de introductielessen deden ouderen mee, aan het ver verij iprogramma 83. Bij de twee- fitheidstest bleken ze flinke litgang te hebben geboekt, erse deelnemers waren na op van het anderhalf jaar ende programma - soms - afgevallen. Ruim drie st van de Leiderdorpse tijn lnemers heeft aangegeven j t te willen gaan met spor- t jongeren tussen de 12 en aar denkt de gemeente Zoe- roude aan aansluiting bij de lelijke campagne oZnext. In teams organise- jongeren met een volwas- coach activiteiten. Dat kun- activiteiten binnen zijn, ar ook op straat, waar de i19ms bijvoorbeeld een klim- pd kunnen neerzetten. De r heente hoopt dat het idee Islaat bij de jongeren. door Nancy Ubert leiden/alphen - De Kamer van Koophandel Rijnland gaat Econo mische Zaken voorstellen doen die een bijdrage leveren aan het beleid dat het ministerie wil ont wikkelen voor de verkoop en overdracht van bedrijven. Dui zenden bedrijven in ons land verdwijnen wanneer de baby boomgeneratie stopt met wer ken. Daarom wil het ministerie de komende jaren fors inzetten op dit probleem. De Kamer van Koophandel Rijnland heeft tal van ideeën in het vat om dat be leid op regionaal niveau invul ling te geven, meldt adjunct-di recteur Ben Schuttenbeld. Nederland staat aan de voor avond van een bedrijfsoverna me en -overdrachthausse. De verwachting is dat de komende vijf jaar zeker zestien procent van de bestaande bedrijven te koop aangeboden wordt. „Een hot item", aldus Schuttenbeld. „Want het probleem ontstaat dat de vraag aanzienlijk minder is dan het aanbod." Onderne mers moeten daarom tijdig plannen maken voor de ver koop van hun bedrijf. Al lijkt de overdracht nu nog ver weg. „Ze moeten daarom goed worden voorbereid", zegt adviseur Dorien Zandbergen-Roggeveen. Zij houdt zich niet alleen voor de regionale kamer met de pro blematiek bezig, maar is daar mee ook op landelijk niveau be zig. „Voor je het weet is je be drijf onverkoopbaar. De onder nemers die nu nog volop aan het werk zijn, staan er niet bij Adjunct-directeur Ben Schuttenbeld van de Kamer van Koophandel Rijnland waarschuwt ondernemers bijtijds na te gaan denken over de verkoop van hun bedrijf.Foto: Mare Lamers stil dat ze het over een paar jaar rustiger willen of moeten aan doen. Ze nemen daarvoor de tijd niet. Daarom zijn ze ook zo moeilijk te bereiken." „Maar er moet echt iets gebeu ren", benadrukt Schuttenbeld, „want we krijgen een stuwmeer vol bedrijven die te koop staan." En duizenden mensen verliezen hun baan als de be drijven van de babybomers worden opgedoekt. Nu al kla gen eigenaren dat ze hun on derneming niet kunnen verko pen omdat ze geen geschikte kandidaat kunnen vinden. „Dat wordt dus alleen maar erger", vreest Schuttenbeld. Als een van de eerste regionale kamers heeft Rijnland zich op O &0 (overdracht en overname) gestort. Schuttenbeld: „Naast de starters gaan we nu actief aan de slag met de stoppers. Momenteel werken we daar voor onze plannen uit. We zijn al begonnen met bijeenkom sten, spreekuren en dergelijke maar er moet meer gebeuren." „Trajectbegeleiding bijvoor beeld", geeft Zandbergen aan. „Zoals we nu een behoorlijk lang pad aflopen met een be ginnende ondernemer, willen we dat ook gaan doen met de mensen die hun bedrijf willen verkopen." Ook moet vraag en aanbod op de ondememersbeurs dichter bij elkaar worden gebracht en wil KvK Rijnland in samenwer king met het ministerie de on dernemers van 50 jaar en ouder aanschrijven om de problema tiek onder de aandacht te bren gen. „Een bedrijf dat jarenlang goed heeft gelopen, gaat alsnog failliet wanneer de eigenaar zich niet goed op zijn oude dag voorbereid", waarschuwt Zand bergen. Over een maand of twee biedt de Kamer van koophandel Rijn land het ministerie het actie pakket O&O aan. door Nienke Ledegang voorschoten - De gemeente Voorschoten blijft erbij dat de Stichting Kinderspeelzalen Voorschoten (SKV) 6.000 euro moet terugbetalen. De gemeen te wil het geld, een deel van een subsidie van 25.000 euro over het jaar 2003, terug omdat zij ontevreden is over een onder zoek dat de SKV ermee uitvoer de. Ondanks deze tegenvaller voor de peuterspeelzalen is wat beide partijen betreft de kou uit de lucht. Vorige week ventileerde SKV- directeur Van der Voort haar onvrede over de terugvorde ring. Zij was het niet eens met het standpunt van de gemeente dat het onderzoek waarvoor het geld was verstrekt onder de maat was. Dat onderzoek was bedoeld om te kijken naar mo gelijke samenwerking met bij voorbeeld de Centrale Stichting Kinderopvang in Voorschoten (CSKV) en andere vormen van kinderopvang, bijvoorbeeld voor halve dagen. Van der Voort, een week later: „Natuurlijk is het jammer dat wij dat geld moeten terugbeta len. Maar wij hebben een goed gesprek gehad met de wethou der. Ik ben tevreden met zijn uitleg. Gelukkig gaat het om een klein gedeelte van de subsi die." „We hebben een goed gesprek gehad en daarmee is wat ons betreft de kous af', aldus wet houder Horlings. Wel pleit hij ervoor dat de SKV zich de ko mende tijd blijft inzetten voor een sterkere positie, bijvoor beeld door alsnog te kijken naar mogelijke samenwerking met de CSKV. Zo moet de stichting meer financiële armslag krijgen. Horlings: „De SKV heeft welis waar een sluitende begroting. Maar die is nipt." Voorzitter Jos Pinkse van het dagelijks bestuur van SKV dringt er bij de gemeente op aan dat zij de SKV dan steunt in haar zoektocht naar samenwer kingspartners. „Nu zit de CSKV in het Cultureel Centrum en heeft de toneelgroep daarvoor moeten wijken. Terwijl wij de ruimte hebben. Om dat soort situaties te voorkomen vragen wij sturing van de gemeente." (advertentie) Als u vóór 31 januari een nieuwe, uit beperkte voor raad leverbare Volkswagen Golf V 105 of 140 pk DSL koopt bij Kamsteeg Auto Pfaza, krijgt u er van alles gratis bij: ESP, een VOO Dayton MS 4200 navigatiesysteem en twee vliegtickets. U kunt kieren uit een retourtje Colorado, Florida, Kenia, de Caribi sche eilanden Antigua, Matinique en Guadeloupe. Ga naar www.kamsteeg.nl voor een compleet over zicht van alle actie-auto's en -voorwaarden of kom naar een van onze vestigingen. www.kamsteeg.nl Kamsteeg AUTO PLAZA

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17