)ptimisme over nieuwbouw Van der Hoevenpark LEIDEN REGIO 'Warmond moet groen en klein Pamflet roept Warmonders op 'nee' te stemmen Boete voor verzet bij aanhouding Taam en openluchttheater voor jubilerend Gym R3 Estec krijgt grond voor uitbreiding in Noordwijk Weinig zicht op Smaragdlaan zaterdag 17 JANUARI 2OO4 uwer denkt dat er in Voorschoten 'prachtige woonwijk' kan verrijzen Nienke Ledegang iscHOTEN - Directeur Arjan Geelen van Heijmans Vastgoed beheer is ervan overtuigd dat in het Bur- iester Van der Hoevenpark in Voorschoten 'een tige woonwijk' kan verrijzen. „Het zou zonde oor Voorschoten als dat niet gebeurt." in laat weten 'natuurlijk teleurgesteld' te zijn iet nieuwbouwplan Voorsche Kreek niet door- Maai' hij is ook opgelucht. „Het is fijn dat wij gemeente Voorschoten nu dezelfde conclusie en getrokken." ïeeft even geduurd. Al voor de zomer trok Gee len bij de gemeente aan de bel. „Ik voorzag grote problemen. Het plan Voorsche Kreek liep niet, we hadden pas zes huizen verkocht. Wij markten die stagnatie ook bij andere projecten van ons, elders in het land. Wij hebben dat aangekaart, gezegd: we le ven in een andere markt dan drie jaar geleden, toen wij deze plannen maakten. We moeten in afgeslank te vorm verder, anders redden wij het niet." Dat de gemeente haar poot stijf hield en aan het oorspron kelijke bouwplan wilde vasthouden, begrijpt Geelen nu wel. „Dat is de rol die zij spelen. We hadden een contract, maar allebei hadden we andere belangen. Zakelijk stonden we tegenover elkaar." Om uit de impasse te komen, namen de gemeente en Heijmans een onafhankelijke derde in de hand, Ecorys Kolpron. Deze kwam na enkele maanden met de conclusie dat het plan in de oorspronkelijke vorm niet haalbaar zou zijn. „Toen hebben we besloten om definitief te stoppen. Ja, natuurlijk is dat een te leurstelling. We zijn er heel intensief mee bezig ge weest." Het is niet uitgesloten dat Heijmans alsnog aan de slag gaat in het Van der Hoevenpark. „We zijn met de gemeente in gesprek over hoe we nu ver der gaan. Wij hebben veel kennis van de locatie en de markt, er ligt nog steeds een overeenkomst." Gee len sluit zich aan bij wethouder Horlings, die giste ren in deze krant vertelde dat wat hem betreft wo ningbouw op die plek een realistische optie is. „Het Van der Hoevenpark is een geweldige plek om een prachtige woonwijk te ontwikkelen. Het zou zonde zijn voor Voorschoten als dat niet gebeurt." Mocht de bouwer alsnog in Voorschoten aan de slag gaan, dan zal hij eerdere valkuilen moeten zien te omzeilen. Grootste struikelblok in het plan Voorsche Kreek waren volgens Geelen de gemeenschappelijke tuin en de ondergrondse parkeergarages bij de hui zen. „Wij beoordeelden dat als kwaliteit, de consu ment blijkbaar niet. We leven in een tijd waarin niet zozeer minder huizen worden verkocht, alswel waar in de consument veel kritischer kijkt naar wat hij koopt. Een huis moet volledig aansluiten op zijn wensen. Dat deden de huizen in Voorsche Kreek niet." Dus zal Heijmans, mocht nieuwbouw op nieuw aan de orde komen, alsnog kiezen voor hui zen met tuinen, opritten en een garage naast het huis en niet eronder. Goedkoper dan in het vorige plan hoeven de huizen volgens Geelen niet per se te zijn. Huizen in de Voorsche Kreek moesten tussen de zes en zeven euroton opbrengen. „Het ambitieni veau mag hoog zijn. Het gaat erom wat je te bieden hebt voor dat bedrag. Daarover gaan we nog beslui ten: of we bieden hoge kwaliteit voor een navenante prijs, of we zetten eenvoudiger huizen neer tegen een lagere prijs. Hoe dan ook, ik heb er het volste vertrouwen in dat er op die plek iets heel moois gaat komen." door Jeroen Overduin warmond - Warmond Zelf standig (WZ) stopt dit weekein de bij alle Warmonders een pamflet in de bus met de op roep aanstaande woensdag 'nee' te zeggen. Op die dag heeft een referendum plaats over de herindelingsplannen van de provincie. Onder het motto 'Denk na en stem nee' pleit het platform voor 'het be houd van de grootst mogelijke invloed op de gang van zaken in ons doip'. „Denk niet dat de beslissing al genomen is", pro beert WZ de Warmondse bevol king over te halen, die zich in haar lot lijkt te hebben geschikt. Het platform fulmineerde in 2001 met succes tegen een fusie met Leiden. Toch lijkt een her indeling onafwendbaar. In sep tember vorig jaar hakte de pro vincie de knoop door: Sassen- heim, Voorhout en Warmond moeten fuseren. Het niet-bin dende referendum zal daar waarschijnlijk weinig verande ring in aanbrengen. Weliswaar is Voorhout tegen, Sassenheim verdeeld, en slechts een krappe meerderheid van de Warmond- se raadsleden vóór - uiteindelijk beslist Den Haag. Maar zover is het nog niet, be nadrukt Jan Sevenster, de voor zitter van WZ. Volgens hem is het te vroeg om het hoofd te la ten hangen: „De mensen zeg gen: 'Het zal wel niet anders meer kunnen', maar 'Ja' heb je en 'Nee' kan je krijgen." Voor standers zien de fusie als oplos sing voor het zwakke ambtena renapparaat, de geringe finan ciële slagkracht en de wegtrek kende winkeliers. Die argumen ten gaan volgens Sevenster niet op: „Sterker nog: ze zullen na een fusie zeggen dat Sassen heim al genoeg winkels heeft. En het financiële probleem is er pas later bij gehaald, dat kwam pas na het fusieplan boven wa ter." Volgens zijn pamflet nam de bestuurskracht van Warmond juist af onder dreiging van de herindeling: „Wie wil werken voor een baas die opgeheven wordt? En hoeveel tijd hebben onze bestuurders niet moeten steken in discussies over de herindeling?" Sevenster is woe dend. Vooral burgemeester Vosjan moet het ontgelden, die een groot pleitbezorgster is van de fusie. Sevenster: „Het college heeft steeds aangestuurd op herindeling, tegen de wens van de bevolking. Afgelopen maan dag tijdens de hoorzitting in Voorhout zei Vosjan zonder blikken of blozen dat Warmond graag wil samengaan. Ik vind dat ze daarmee ver buiten haar boekje ging." Op de achterkant van het pam flet zet WZ voor- en nadelen van de fusie tegen elkaar af. Eén van de belangrijkste nadelen zou een verlaging zijn van de rijksgelden met vijftien procent. Sevenster: „Daarmee kwam de gemeente zelf naar voren op een informatieavond in decem ber. Het volgt uit de tariefstel ling voor gemeenten op grond van hun omvang." Andere door WZ geconstateerde nadelen zijn de kosten die een herinde ling met zich mee brengt, de vergroting van de afstand tus sen burger en bestuur, afname van de invloed van de burger en ondergeschiktheid van loka le belangen. Ook zullen de ge meenten volgen WZ niet goed samenwerken juist omdat ze een fusie nooit hadden gewild. „Het is meer dan een gevoels kwestie", aldus Sevenster eer der in deze krant. „Wij hechten eraan dat we zelf bepalen wat er in onze gemeenschap ge beurt. We willen korte lijnen met het bestuur en we willen een bestuur dat onze gemeen schap kent en begrijpt. Als je al les op een hoop gooit, wordt dat natuurlijk veel minder. Daar zijn we bang voor." den haag/leiden - De Leidse Eurodusniër M. van Duin, die zich bij een demonstratie ver zette tegen zijn aanhouding, is gisteren door de politierechter in Den Haag veroordeeld tot 250 euro boete. Het anarchistisch collectief de monstreerde in juni 2002 tegen het systeem van verwijderings bevelen dat de politie hanteert om de overlast van zwervers, junks en hangjongeren in de binnenstad tegen te gaan. Het collectief vond dat de politie met deze bevelen burgers in hun vrijheid aantastte. Nadat er die avond meldingen binnen waren gekomen dat de demonstranten rondom De Burcht geluidsoverlast veroor zaakten, greep de politie in. De demonstranten werd te kennen gegeven dat ze zich binnen vijf tien minuten dienden te verwij deren. Toen ze geen gehoor ge ven aan het bevel, werden de demonstranten door de politie weggehaald. Daarbij gingen de agenten bepaald niet zachtzin nig te werk. Van Duin hield ver wondingen over aan de politie actie. Zelf zei hij destijds dat hij in de rug werd aangevallen ter wijl hij zijn spullen stond op te rapen. In de gemeenteraad ont stond dan ook enige beroering over het politiegeweld. Volgens toenmalig burgemeester Lem- stra had de politie echter te recht en niet te hardhandig op getreden. De rechter oordeelde gisteren J dat de politie achteraf bekeken misschien minder geweld had j kunnen gebruiken, maar dat de agenten niet over de schreef waren gegaan. Van Duin werd daarom conform de eis van de officier veroordeeld. noordwijk - Estec in Noord- wijk krijgt naast het bedrijven park 's-Gravendijck aan de Zwarteweg vijf hectare grond voor uitbreiding. Minister Brinkhorst van economische zaken deelde dat deze week mee tijdens een bezoek aan het Europese ruimtevaartcentrum. De extra ruimte wordt gebruikt voor de vestiging van een zoge heten Space Incubator om nieuwe bedrijvigheid op het ge bied van ruimtevaarttechnolo gie te stimuleren. Jonge aanko mende techneuten kunnen ge bruik maken van de kennis van Estec. De bouwplannen houden ver der uitbreiding in van kantoor- en andere bedrijfsruimten, in clusief de bouw van een crèche voor kinderen van de interna tionale staf. ISaskia Stoelinga mond - Als het aan de kin van Warmond ljgt, blijft ïorp zelfstandig. De 12-jari- urgemeester-voor-één-dag van Luttervelt liet zich morgen niet vermurwen de mening van de oude burgemeester Vosjan, dat >ch verstandiger voor War- 1 is om zich aan te sluiten assenheim en Voorhout, het eind van het politieke over het referendum en zelfstandigheid van hun bleken slechts twee stern- voor herindeling te zijn. eugd van de basisschool :rgeest was duidelijk: mond moet groen en klein in." ip acht van Oostergeest it in de raadzaal van het v lentehuis de politiek naar hand zetten. De 24 leerlin- ivaren even raadslid, wet- burgemeester of pu- Burgemeester Vosjan en lid Goudsmit sprongen nodig in. De leerkracht, lous Brokking, had haar "o0 ngen echter goed voorbe- m Ze bleven eigenwijs hun mening ventileren, ins Edauw die duidelijk 'Warmond-zelfstandig' nam en passant ook nog de problemen van zijn va- 3,ec nee. „Hoe zat dat nu met sgels voor de brandingang r( ;ijn huis?" Een aparte af- k hierover bij de echte imeester moet uitkomst n, werd hem ingefluisterd, de Nie, die op de plaats fractievoorzitter Van der (WD) zat, toonde zich loliticus in de dop. „Geen deling - ik vertrouw Sas- :im niét - nieuwe huizen Veenpolder en geen in de Dorpsstraat, zeker ook nog een balkon op Jort Goudsmit - inder- ;en zoon van - bracht het al- wat genuanceerder. „In kei )lders moet geen bebou- r dl De handen gaan omhoog voor de stemming in de Warmondse kindergemeenteraad. Foto: Henk Bouwman wing komen. Warmond moet een recreatiegemeente blijven. Daarom ook geen herindeling en op de Klimopweg kunnen gemakkelijk huizen voor kleine gezinnen komen." Zijn oppo nent, Coen, die op de stoel van de fractievoorzitter van het CDA zat was het daar helemaal mee eens. Juriaan Aalvoet, alias Rob van Konijnenburg (Progressie War mond), zat met zijn klasgenoot Bente Dodde op de lijn van Vosjan. Getweeën verklaarden zij veel voordelen te zien in de toekomstige gemeente Teylin- gen. Evenals de burgemeester voorspelde zij een sombere toe komst voor Warmond. „Te wei nig inwoners moeten teveel geld opbrengen om de gemeen te draaiend te houden. Dat kan niet." Stacey van der Veen vond haar rol als griffier moeilijk. Alleen maar de mond houden en de burgemeester zachtjes slimme aanwijzingen geven, lag haar niet zo. Ook zij wilde hardop verklaren dat Warmond een mooi klein dorp moet blijven. „We doen het al jaren toch heel erg goed." De bode, mevrouw Van Duin, die de leerlingen vertelde al 26 jaar gastvrouw van de gemeen te te zijn, had de sfeer goed aangevoeld. Als een ware ko ningin trakteerde ze op bladen vol met chocolademelk die bij de politici in spe gretig aftrek vond. Om precies elf uur was het een minuut doodstil. De ge dachten waren bij de gedode leraar van het Haagse Terra College, zijn familie, de school, de leerlingen en de leerkrach ten. De leerlingen van Ooster geest hoefden daarover geen debat. „Zoiets doe je niet", was de eensluidende mening om daarna weer heftig te discussië ren over de problemen in hun eigen dorp. De Smaragdlaan is een redelijk drukke weg. Lo gisch, want het asfalt verbindt de Doctor Lelyiaan met de sportvelden van de voetbalclubs Leiden, FC Rijnland en, met een beetje goede wil, ook Do- cos. Daarnaast zit rugbyclub DIOK aan de Sma ragdlaan, is tafeltennisvereniging Docos er om de hoek, evenals de motorclub Randstad. Bovendien is de 3 Oktoberhal er, zorgcentrum Robijn en lig gen restaurant Engelberthahoeve en een grote bouwmarkt in de buurt. Als klap op de vuurpijl is er ook nog het winkelcentrum Diamantplein. Logisch dat er het nodige verkeer door de Mors rijdt. Minder logisch is dat er om palen langs de Smaragdlaan waaraan verkeersborden zijn be vestigd, grote reclames staan. Logisch voor ad verteerders die maximaal profijt van hun geld willen hebben maar minder logisch voor autobe stuurders die vanuit een zijstraat de Smaragdlaan op willen rijden maar niks kunnen zien. Neem bij voorbeeld de kruising van de Rozenkwartsstraat en de Smaragdlaan. Een argeloze chauffeur die daar de Smaragdlaan wil opdraaien, kijkt tegen een groot kartonnen bord aan met daarop recla me. De gemeente blijkt op de hoogte van het pro bleem. „Er wordt gewerkt aan een inventarisatie van de knelpuntjes", laat een woordvoerder we ten. „Vervolgens wordt er gekeken naar moge lijkheden om de borden elders neer te zetten waar ze het zicht van automobilisten niet hinde ren. Want we kunnen het probleem natuurlijk niet verplaatsen." Foto: Henk Bouwman klas. Huidige en afgezwaaide docenten staan klaar om hen weer eens ouderwets de les te lezen. Tijdens de reünie is ook het nieuwe boekje 'Weg van het Stedelijk Gymnasium' te koop. In dit boekje van de hand van oud-leraar klassieke talen Jac queline Hoekema staan twee wandeltochten en drie fiets routes met verschillende cultu rele thema's. Zo is er een beel denroute door het schoolge bouw zelf, een stadswandeling langs het erfgoed uit de klassie ke oudheid en een fietsroute naar Archeon. Voor de leerlingen hebben de docenten een verrassing be dacht. Zij zullen in de drie schooldagen die volgen op de reünie in workshops hun ver borgen kracht verklappen en overdragen op de leerlingen. „Bijvoorbeeld die stille, strenge wiskundeleraar", oppert Désar. „Die kan in zijn vrije tijd best eèn flamingodanser zijn. De bedoeling is dan dat hij de leer lingen tijdens die drie dagen flamingodansles geeft in plaats van wiskunde." Désar verheugt zich er nu al op. „Ik heb de lijst met hobby's gezien en er zitten vreselijk leu ke en verrassende bezigheden bij." Tevens wordt het open luchttheater onthuld en in ge bruik genomen. Het is een ge- schenkvanleerlingen, perso neel, ouders en vrienden van het gymnasium, aangevuld met een tegemoetkoming uit het Rónds 1818. informatie Over de reünie en het jubileum is te vinden op www.gymnasiumleiden. nl Marijn Kramp aren dat het Stedelijk Gym- um een school zonder was, zijn voorbij. Sinds tijd siert in prachtige cke letters de naam op het umentale gebouw aan de nlaan. Ook wordt er hard :rkt in de achtertuin van de >ol. Dit zo op het eerste oog il raadselachtige bouw- c wordt een klassiek open- v( ttheater. Twee langgekoes- wensen komen hiermee oor het gymnasium, vertelt ector G. Désar. eui en voor deze cadeautjes is anstaande lustrumviering, afgaande aan de voorjaars- btie. Dan viert de school e cl 65-jarig bestaan van het ge- ige bouw aan de Fruinlaan en het 165-jarig bestaan van de school zelf. Daarvoor bestond het gymnasium eigenlijk ook al, maar onder andere namen, te weten de Latijnse School (1574-1838) en de Grote School (1324-1574). Het feest had eigenlijk vorig jaar plaats moeten hebben maar vanwege de directiewis seling in de periode daarvoor is de viering wat verdaagd. Maar vanaf 14 februari is het zover. Op die zaterdag heeft de aftrap plaats in de vorm van een reü nistendag. Behalve een hapje en een drankje kunnen oud leerlingen en -docenten weer eens hun hart ophalen in de ach pen. yrn irsui Sén. |f| jrm n." Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15