REGIO Verpleeghuizen worstelen met rookbelei< 'Boeken van treinreis is wereldreis op zich' Ronduit schandalig dat buslijn 197 is verdwenen Schrijven over biologische vader van Jezus is nonsens Sloop Terweeweg geeft buurtbewoners machteloos gevoel Klussen ZATERDAG 17 JANUARI 2004 NAVRAAG De NS moeten bezuinigen en zijn van plan hun internationale balies te sluiten. De kosten en de baten van deze tien internationale ticket winkels, waar onder die in Leiden, wegen niet meer te gen elkaar op. Voor HELMUT BRALL van de Treinreiswinkel op de Leidse Breestraat betekent dit naar alle waarschijnlijkheid nog meer klandizie. Niette min vindt hij de sluiting een enorme verschraling en bijzonder treu rig voor de betrokkenen. „Die mensen werken daar al hun halve le ven. Zij zijn echt de NS." De balies zonden te duur zijn en te weinig opleveren, terivijl het bij jullie in de treinreiswinkel storm loopt Hoe kan dat? Wij hebben een andere aanpak. Hun locaties, op het station, zijn erg duur. Dus je moet een hoop omzetten. En zij hebben heel lang een veel omslachtiger en tijdrovender automatiseringssysteem ge had. Maar aan de populariteit van de treinvakantie ligt het niet? Nee, die is enorm. In Nederland alleen al zijn er zo'n 600.000 men sen die graag met de trein op vakantie gaan. En onder al die ande re mensen zijn er veel die wel wat in een treinvakantie zien, mits het gemakkelijk te regelen is, het vervoer van redelijke kwaliteit is en een beetje op elkaar aansluit. Want het boeken van een trein reis kan een wereldreis op zich zijn. In de toekomst moeten inter nationale klanten van de NS op internet hun kaartje kopen. Daar willen de spoorivegen ook stevig gaan stunten met hun ticketprijzen a la Ryan Air, Basiqair en Easyjet die vroegboekers enorme kortin gen geven. Slimme zet of niet? Ja daar geloof ik wel in. Ik denk dat je met veel verschillende tarieven veel meer mensen de trein in krijgt. Maar wat een enorme verschraling zeg dat je een ticket naar Berlijn niet meer bij een mens in het station kan boeken. En wat ontzettend treurig voor de betrokkenen. Neem de mensen achter de Leidse balie. Zij werken daar al hun halve leven. Zij zijn echt de NS. En dan houdt het ineens na jarenlange keiharde inzet, op. Dat is toch verschrikkelijk. Maar voor u betekent het waarschijnlijk meer klandizie? Ja, dat verwacht ik wel. Bij ons kun je dat retourtje Zwitserland nog wel bij mensen kopen. En vaak nog goedkoper ook. Want wij boe ken ook bij buitenlandse treinmaatschappijen. Marijn Kramp Archieffoto: AP Bob Edme UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1979, woensdag 17 januari LEIDERDORP - In het gloednieuwe gastarbeiderstehuis, Woonoord aan de Leiderdorpse Beukenschans, staan nog 45 kamers leeg. Het complex huizen biedt ruimte aan een van de belangrijkste minder heidsgroeperingen die ons land kent: de buitenlandse werknemers, le dereen deed z'n best om het de Turken en Marokkanen zo goed moge lijk naar de zin.te maken. Een speciale gemeentelijke commissie zette in het Woonoord een beheerder neer, de kamers werden gestoffeerd en toen werd gewacht op huurders. Maar de werknemers wilden niet in het spiksplinternieuwe complex wonen. Ze bleven liever in de pen sions, hoe slecht die ook waren, in hartje Leiden. Dus bleef het com plex half leegstaan. ANNO 1979, woensdag 17 januari LEIDEN - 'De Overdekte' aan de Haarlemmerstraat. Tussen buurtbe woners en de gemeente dreigt een conflict te ontstaan over de uit werking van de plannen voor woningbouw op de plaats van het zwembad. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Daiie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54.2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonenfin-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met; 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur. za. 10-13 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem Verpleeg- en verzorgingshuizen kun nen moeilijk uit de voeten met het nieuwe rookbeleid. Directies vinden het te ver gaan om bewoners hun ro kertje te ontzeggen. Want met het aanwijzen van speciale rookruimtes is het (niet)rookprobleem niet opgelost. De hoop is nu gevestigd op een proef proces van een Limburgse zorggroep, tegen het rookbeleid. Leg een hoogbejaarde man eens uit dat hij niet meer mag roken. Dat het rijk graag wil dat hij stopt met zijn dagelijkse sigaartje. „Ik ben nu 90, laat me nou maar, zeggen ze dan." D. van der Wedden, lid van de raad van bestuur van de stichting Duyn en Rhyn, zit met de nieuwe rookre- gels behoorlijk in zijn maag. „Wij hadden al een rookbeleid, met apar te rookgedeelten in gemeenschap pelijke ruimten, maar die blijken niet te voldoen. De inspectie is langs geweest en heeft gezegd dat het zo niet kan." Het bestuur van Duyn en Rhyn, ver antwoordelijk voor vijf verpleeghui zen in Katwijk en Leiden, beraadt zich nu op aanvullende maatrege len. „We zijn er hard mee bezig." De meeste verpleeg- en verzorgingshui zen hebben blijkbaar afgewacht tot het moment echt daar was, in de hoop dat het misschien toch niet door zou gaan. Van der Wedden wil rokende bewo ners zo veel mogelijk tegemoet te komen. „Er wordt onder ouderen behoorlijk veel gerookt. Voor bewo ners is het nieuwe rookbeleid dus niet zo makkelijk. Dat is ons eerste aandachtspunt. Zo'n man van 90, die geen zin heeft om te stoppen, kan ik niet ongelijk geven. Die men sen wonen bovendien in een ver pleeghuis, dus ze kunnen niet aan zo'n rookverbod ontkomen. Dat gaat nogal ver. Dat is ongeveer hetzelfde als dat de overheid zegt dat u niet meer in uw huis mag roken." Dankzij de 'motie Schippers' hebben oude verpleeg- en verzorgingshuizen respijt gekregen tot 1 juli. Het ko mende half jaar is de rijksoverheid 'coulant' als het gaat om het niet na leven van de nieuwe richtlijnen. Die uitzondering geldt echter niet voor instellingen die na 1990 zijn ge bouwd, zoals bijvoorbeeld het Leid se verpleeghuis Overrhyn. Het idee hierachter is dat bedenkers van nieuwbouwprojecten al vooruit kon- Rijn en Vliet doet niet mee aan het nieuwe rookbeleid. In de gemeenschappelijke huiskamer voor licht dementerenden mag gerookt worden. Directeur F. v Oosten: „We riskeren een boete, maar de zelfstandigheid van onze bewoners is belangrijker dan het nieuwe rookbeleid."Foto: Hielco Kuipers den lopen op de nieuwe rookregels. Ook met deze afspraak kan Duyn en Rhyn niet uit de voeten. Van der Wedden: „Nee, ook in Overrhijn hebben we geen aparte, afgesloten rookruimten." Overrhyn is drie jaar geleden geopend aan de Willem de Zwijgerlaan in Leiden. „De bouw van een verpleeghuis beslaat een planperiode van een jaar of tien. Toen we met Overrhyn begonnen waren die nieuwe rookregels nog niet bekend." Ook in de verpleeghuizen Leythen- rode (Leiderdorp) en Oudshoom (Alphen aan den Rijn) worstelen ze met de nieuwe regels. De gemeen schappelijke ruimte is inmiddels rookvrij verklaard, maar daar is de directie er niet mee. Rokers moeten elders in het gebouw een rookplek hebben. Maar dat is niet te combineren met het volledig rookvrij houden van werkplekken voor verzorgenden. Zij komen over al. Ook in de woonruimte van bewo ners. En dan is er nog het probleem dat veel bewoners niet zelfstandig naar een rookruimte kunnen lopen, zegt J. Schrijnemaekers van de overkoe pelende Zorggroep Alatus. „Bij ver pleeghuizen roken bewoners boven dien altijd onder begeleiding, dus er moet een medewerker mee de rook ruimte in." Volgens de nieuwe regels staan werknemers in hun recht om zoiets te weigeren. Als er dus maar voldoende rokende verzorgers zijn, kunnen verpleeghuisbewoners ook roken. „Het is schipperen", zegt Schrijne maekers. „Gelukkig hebben we tot 1 juli uitstel gekregen. Het is een com plexe kwestie. Alle ontwikkelingen elders worden nauwlettend door ons gevolgd", zegt Schrijnemaekers. Ze doelt onder meer op een zaak die de Zorggroep Noord-Limburg tegen het rijk heeft aangespannen. De instel ling vecht de nieuwe rookregels aan en wordt daarin gesteund door branche-organisatie Arcares. „Stie kem hopen we dat dat iets gunstigs oplevert." F. van Oosten, van het Leidse zorg centrum Rijn en Vliet, trekt zich niets aan van het nieuwe rook Bewoners mogen roken in hui woonkamer en in de gezamen huiskamer voor licht demente den. „We riskeren een boete, i vind die nieuwe regels apekoo beleid is dat bewoners zelf mc weten wat ze achter hun voori doen. Het is hun woonruimte, hebben een eigen voordeur er eigen bel. Of ze er nou drinkei ken, of er een zootje van make is hun eigen keuze. Wij respec die zelfstandigheid. Die vindei belangrijker dan het nieuwe r< leid." Erna Straatsma SCHRIJVENDE LEZERS Een reactie op 'Geen uitstel ophef fing bus 197 Rijnsaterwoude' (LD 10/12). Ik vind het ronduit schanda lig dat buslijn 197 is verdwenen. Vooral voor de oudere inwoners zonder auto is dit een regelrechte ramp. Zij zijn echt de dupe van deze onzinnige en asociale daad van de busmaatschappij. Het is toch niet meer van deze mo derne tijd dat men niet meer met het openbaar vervoer naar Alphen aan den Rijn kan komen om daar bij voorbeeld boodschappen te doen. En een halte langs de provinciale weg voor de interliner is helemaal niets, omdat deze juist voor die ou dere mensen te ver weg is. Boven dien, hoe moeten deze mensen de steile trap bij de bushalte opkomen? Ik denk trouwens dat ook de ge meente Jacobswoude heel wat schuld heeft in deze kwestie. Het he le traject via de Herenweg is nu na melijk verpest door de vele sluisjes en verkeersdrempels en voor een bus moeilijk enigszins vlot te rijden. Destijds heeft de busmaatschappij al eens aan de gemeente Jacobswoude gemeld dat zij niet zo was ingeno men met al die verkeersdrempels. Die drempels zijn er nog steeds - het zijn er zelfs nog meer geworden - en tot overmaat van ramp zijn al die verkeerssluisjes er nog bijgekomen. Het is te hopen, maar helaas niet erg waarschijnlijk, dat de gemeen cobswoude eens echt gaat opl voor de inwoners van haar kei Rijnsaterwoude, zowel naar di maatschappij als naar de prov toe. J. Rijnsater Ik wil reageren op het artikel 'Maria was eigenlijk een tienermoeder' dat 24 december in het Leidsch Dagblad stond. Laat ik maar beginnen met de kop van het artikel. De Onbevlekte Ontvangenis heeft wel degelijk te maken met seks. Seks, zoals die be staat uit de liefdesdaad in het huwe lijk, is de door God gewilde methode van de mensheid om zich voort te planten. Bij die daad van de ouders van Ma ria, Joachim en Anna, is het lichaam van Maria geschapen in de schoot van Sint Anna en God schiep toen Maria's ziel. Een ziel die eeuwig ver der leeft. Eerst in het groeiende mensje in de moederschoot, na de geboorte tot aan de dood in de we reld, en na de dood in een verheer lijkt lichaam bij God. Als de mens met de vrije wil dit tenminste gewild heeft. Gezien in dit licht is abortus natuurlijk kindermoord. Omdat God wist dat Maria zijn moe der zou worden heeft God Maria al bij voorbaat van de schuld van de erfzonde verlost. Zij werd dus Onbe vlekt Ontvangen (geboren) dat wil zeggen zonder Adams erfschuld. Vandaar noemen wij Maria dan ook de Onbevlekte Ontvangenis, zoals zij ook zichzelf noemde bij een ver schijning aan Bemadette in Lourdes. Dit feest van de Onbevlekte Onvan- genis (hoogfeest) vieren wij op 8 de cember en precies negen maanden later (de norname dracht) op 8 sep tember, vieren wij de geboorte van Maria. Dit alles staat los van Kerstmis en is dus geen kerstverhaal. Het kerstge beuren begint op 25 maart en dan vieren wij het feest van Maria Bood schap. De engel Gabriël komt Maria vertellen dat zij zwanger wordt van een zoon, zonder tussenkomst van een man. God, de Heilige Geest zal over haar komen en de Geest Gods zal die zwangerschap bewerkstelli gen, dus geen mensenwerk. God kan alles, Hij heeft uit het niets de hele wereld geschapen, dus waar om kan een vrouw niet zwanger worden omdat God het wil? Wij zeg gen daarom dat het woord is vlees geworden (evangelietekst). Weer negen maanden later, op 25 december, vieren wij de geboorte van Christus, bij welke geboorte Ma ria wederom maagd is gebleven. Ma ria was altijd maagd en er is nooit li chamelijke gemeenschap geweest met welke man dan ook, dus ook niet met Jozef. Schrijven over of den ken aan een biologische vader van Jezus is dus pure nonsens. Misschien is een en ander niet dui delijk genoeg verteld, of is het ver keerd verteld maar dit artikel heeft mij behoorlijk gestoord en waar schijnlijk velen met mij. P. Walter, Leiden. Wat een verdrietige week hebben wij achter de rug. In weerwil van de mensen, die het een lelijk ding von den, hielden wij van het huisje. Op maandag 5 januari begon om 7 uur de sloop. De machteloosheid die je dan voelt is onbeschrijfelijk. Voor al na de maanden van intensief ac tievoeren en telkens weinig gehoor vinden bij de gemeente. Natuurlijk was het een 'overval' en bewijzen van onbehoorlijk bestuur zijn er ook. Maar de onverschillig heid en respectloosheid vierden hoogtij. Dit in tegenstelling tot de hartver- warmde reacties en handtekeningen 350) op de zaterdag. De hele week was het door de sloop een gekraak en gepiep, wat mij in de oren klonk als een 'huilend' huis. De trillingen en klappen waren in ons huis duidelijk voelbaar. Naargeestig werden we ervan. Het waren de kinderen en de oude ren, die het zich het meeste aantrok ken. Kinderen die huilden en vroe gen: 'Waarom doen ze dat?' Een op merking van een kind die tegen mij persoonlijk zei: 'Zwanie, we moeten de motor uit de kraanmachine ha len, dan kan hij niet verder gaan.' Mijn antwoord: 'Ik begrijp het wel, maar het mag niet.' Een ander kind: 'Maar als ze nu gaan heien, dan valt mijn lego om.' Zwanie van der Heide, Oegstgeest. SASSENHEIM, 10.00 UUR De cursus klussen in 't Onderdak is bedoeld voor vrouwen. Mi nen hanteren klopboor en hamer zonder enige twijfel, is de dachte. „Zij kunnen zich aanmelden voor de cursus strijken." Oud-timmerman Tom Aartman staat voor een klas met vrouwen van middelbare leeftijd. Ze verontschuldigen zich bij voorbaat vo hun gebrek aan technische kennis. „Bij mij sloeg de bliksem in d meterkast en toen raakte ik in paniek", zegt de een. „Ik heb een i ingehuurd om mijn verwarming bij te vullen en dat kostte 42 eul zegt een ander. „En dan was 'ie nog coulant, zie hij." De cursusleider zegt dat niemand zich hoeft te schamen. „Er zijn genwoordig heel veel alleenstaande dames, voor wie een korte ci sus heel handig is. U moet vooral veel vragen stellen." De vorige sus, in Lisse, heeft volgens hem veel vruchten afgeworpen. „Er zi vrouwen die gelijk een boor hebben gekocht en daar inmiddels j mee overweg kunnen." Een piepklein gipswandje, bakstenen en een paar planken staan klaar voor een demonstratie. Aartman begint zijn verhaal over p plupluggen, speedboren, magnetische bithouders en schroeven i een pz-drive. Hij opent een nieuwe wereld, vol verrassende mog( lijkheden. Maar hoe moeten ze het allemaal onthouden? De technische sni zijn talloos, de beschikbare apparatuur is divers en het bouwina aal steeds verschillend. „Ik ben natuurlijk een ouwe tut, maar hc weet ik nou of mijn huis betonnen muren heeft?" Komen ze er niet uit dan is daar altijd nog de Gamma of Karwei. Winkels die de keuze niet vergemakkelijken, maar wel veel door winterde klussers aantrekken. „Gewoon hulpeloos kijken, dat w altijd." En dan is het tijd voor een korte oefening met de aceuboormach „Een heel handig apparaatje, dat u voor weinig geld kunt kopen moeten een schroef in- en uitdraaien. En dat lukt aardig. „Myrn Gossen is er niets bij." Aartman is tevreden: „Bij de vorige cursu had ik voor deze oefening drie schroeven nodig en nu maar één. De cursisten krijgen er plezier in. ,,'t Staat wel stoer, zo'n boorm chine. Thuis gelijk iets opzoeken waar ik een gat ik kan boren." Erna Straatsma

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14