LEIDE Rapport DZB 'pijnlijke analyse' REGIO 0800-8002 <jBij bedreiging moet de leerling van school af Ji Leidsch Dagblad 'Gevaarlijke situaties op de Churchilllaan' R1 Gemeentebestuur stond volledig buitenspel Wat mis kon gaan, ging mis Het landelijk informatienummer voor al uw vragen over de weg Gratis internet in Bibliotheek Milieudienst verhuist Leidsch Dagblad zaterdag 17 januari 2oo4 Verpleeghuizen orstelen met et rookbeleid Wat brengt i fctra linger in de vende Hemel? ten van springen -Twee ruiten van een jn vanochtend gespron- ij een aanrijding met een tvvagen op de Lammen- de sweg. Niemand raakte ge- De vrachtwagenchauf- doorgereden, volgens de heeft hij mogelijk niets kt van de aanrijding. Die de rde rond half negen. De twagen stond voorgesor- om linksaf richting de Ko- ïnelaan te rijden. De bus- ieur wilde rechtdoor. Op bment dat hij optrok om chtwagen te passeren, deze een stukje achteruit. ruimte in thai RRC -Voor sportclubs is er ite in de nieuwe hal it Rijnlands Revalidatie- aan de Wassenaarse- rooral in het weekeinde nog uren vrij. De hal is ischikt voor mindervalide rs. De gemeente heeft ,5 miljoen euro bijgedra- inde bouw van het jad en de sporthal. Het ntelijk Sportbedrijf ver- de hal 1350 uur per jaar, g- tot en met vrij- ond en op zaterdag en g. Deze afspraak geldt en jaar. door Robbert Minkhorst leiden - DZB Leiden heeft fout op fout gestapeld bij de bouw van een veel te dure productie hal en daarbij niet alleen de ge meenteraad maar ook wethou ders buitenspel gezet. Het ma nagement van voorheen De Zijl Bedrijven heeft het stadsbestuur 'onvolledig en ontijdig' geïnfor meerd. Het college heeft maat regelen genomen tegen de be trokken leidinggevenden. Of mensen zijn ontslagen, wil wet houder Wim de Boer (sociale za ken) niet zeggen. De productie hal bleek 1,6 miljoen euro duur der dan begroot. Dat extra geld is zonder dat het gemeentebe stuur het wist van de rekening van de sociale werkplaats ge boekt. Dat het zo ver is gekomen, valt twee wethouders in het bijzon der te verwijten, blijkt uit de of ficiële analyse over de gang van zaken. Dat zijn Rogier van der Sande (WD/financiën) en de in 2002 afgetreden Jan Laurier (GroenLinks). Laurier, verant woordelijk voor de sociale werkvoorziening, stapte op vanwege de malaise bij het be drijf. Burgemeester en wethouders presenteerden gistermiddag het rapport over de chocoladehal. In hun opdracht deed gemeen tesecretaris Paul van den Wijn- gaart onderzoek naar het bouwproces. Zijn conclusies zijn 'een pijnlijke analyse voor alle betrokkenen', vonden de wethouders De Boer, Rogier van der Sande (financiën) en Hans Buijing (personeel), allen bij de presentatie aanwezig. „We willen niet voor een twee de keer met zo'n situatie gecon fronteerd worden", zei De Boer. „Dat te voorkomen, daar wordt nu hard aan gewerkt." De gemeenteraad kwam er ach teraf achter dat de productiehal voor Baronie/De Heer BV 1,6 miljoen euro duurder was uit gevallen. De politiek i Wat begon als een goedbe doeld sociaal project, is uit eindelijk volledig in het hon derd gelopen. Wat mis kon gaan, ging meestal ook mis, blijkt uit de analyse van Van den Wijngaart. In zijn rapport neemt de ge meentesecretaris het wel op voor de mensen die meewerk ten aan de bouw van een hal voor chocoladefabriek Baro nie/De Heer. In Leiden kwam op Roomburg een productie lijn te staan. Toen de proble men begonnen, is vele malen geprobeerd om de schade be perkt te houden. Per definitie blijft die 'inzet van velen on belicht', schrijft Van den Wijn- gaart: „Het is inherent aan mijn opdracht dat de schijn werpers zijn gericht op de ge breken en missers van dit pro ject. En die waren er." Vooraf ontbraken een pro gramma van eisen en een bu sinessplan voor de chocolade hal. Tussentijds zijn voortdu rend ingrijpende wijzigingen in het bouwplan doorgevoerd - daarbij zijn onnodige risico's genomen. DZB Leiden en Ba ronie/De Heer losten proble men onderling op, waarbij Ba ronie/De Heer DZB vaak on der grote druk zette. DZB stond sowieso al onder druk. Koste wat kost moest de hal gebouwd worden. Wet houder Laurier had 'duidelijk als ambitie om het project - vanwege de maatschappelijke doelstelling - te laten slagen'. „Dat motief is begrijpelijk", aldus Van den Wijngaart, „maar gaf blijkbaar voor de betrokkenen geen ruimte om het project desnoods af te bla zen." „De verantwoordelijke bud gethouder en de directie had den tijdig de overschrijding moeten signaleren en adequa te maatregelen moeten ne men", concludeert Van den Wijngaart verder. „Het mana gement neemt de onheilstij ding van de interne afdeling financiën ogenschijnlijk voor kennisgeving aan: er volgen geen aantoonbare acties op. Op cruciale momenten is het gemeentebestuur niet in de gelegenheid gesteld te kiezen, bijvoorbeeld wel of geen uit breiding van de productielijn, of over de mate van rendabili teit van de productielijn." Van den Wijngaart vat zijn on derzoek uiteindelijk samen onder vijf 'hoofdlijnen van missers': de voortdurende wij ziging van plannen, zonder fatsoenlijk plan vooraf: het uitblijven van acties op over schrijdingen; de slechte om gang met mandaten, de on duidelijke organisatie en zwakke sturing door de DZB- leiding; en het gebrek aan be stuurlijke verantwoordelijk heid en gebrekkige informa tiestroom. De veel te dure productiehal van DZB Leiden. Foto: Hielco Kuipers onthutst en eiste opheldering. De oorspronkelijke kosten be droegen in 2000 590.000 euro. Op eigen houtje paste DZB Lei den in overleg met Baronie/De Heer steeds de bouwplannen aan. Controle was er nauwe lijks. De interne afdeling finan ciën trok in november 2002 aan de bel. De concemafdeling van de gemeente (FCI) rook pas in februari 2003 onraad. „Voor al le duidelijkheid: ik heb geen fraude of malversaties gecon stateerd", zei gemeentesecreta ris Van den Wijngaart. „Ik heb ook naar de geldstromen geke ken. Je bent extra alert. Het plan uit 2000 was sluitend. Daarna is het aangepast." Vanaf de start van de bouw tot aan de ontdekking van de pro blemen is de politiek structu reel slecht of niet geïnformeerd. Grotendeels gebeurde dat on der de verantwoordelijkheid van Laurier. Hem wordt nage dragen dat hij 'duidelijker stel ling had moeten nemen tegen deze werkwijze'. Van der Sande: „Dit rapport is exemplarisch voor de gang van zaken van toen. Dat is ook aan getoond in de analyse van Ernst Young van begin 2002." Het rapport geeft een beeld van een organisatie op afstand die denkt en handelt volgens het principe 'dat mogen we toch zelf. „Het gevaar van zo'n rapport is, dat het het beeld van nu is. DZB nu verschilt in behoorlijke mate van de DZB van toen", zegt De Boer. „De inzet is ook niet om met z'n allen hoofd schuddend te zeggen hoe erg het allemaal was, maar om er lessen uit te trekken. Hoe kan het nou toch, dat goedwillende mensen zichzelf zó in de nesten hebben gewerkt? Ik loop al wat langer mee in het openbaar be stuur, en ik heb mezelf die vraag vandaag opnieuw gesteld. Het waarom blijkt moeilijker dan hoe je iets voorkomt. Dat doe je vooral met duidelijke regels en kaders. De Boer verze kert dat passende maatregelen zijn en worden genomen. Er komen stréngere controles, be tere afspraken en duidelijkere mandaatregels. Verder verwijst hij naar het plan met 84 verbe- terpunten, dat al onder Laurier in gang is gezet. Betrokkenen zijn aangepakt. Dat gaat verder dan dat zij aangesproken zijn op hun fouten, geeft de wet houder aan. Of dat personele consequenties heeft gehad, wil hij niet zeggen. (advertentie) Heeft u een vraag, klacht of idee over de weg en alles wat daarbij hoort? Bel ons dan gratis. U kunt ons dagelijks bereiken van 06.00 uur 's ochtends tot 22.30 uur 's avonds. U kunt ons ook mailen via www.08008002-rijkswaterstaat.nl. Rijkswaterstaat igmiddag schoot een leerling van het Haagse Terra College zijn conrector dood in de aula van de Maar scholen beveiligen met camera's en detectiepoortjes is geen optie, meent Hans Snik, lid van -ro1trale directie van het Da Vinei College in Leiden en voorzitter van het Samenwerkingsverband Lei- li Omstreken voor voortgezet onderwijs. „Je kunt je niet beschermen tegen een gewetenloos mens dat doordraait." er op school gereageerd op de schietpartij in mg? Voelen leerlingen en docenten zich '1 veilig? teeft de mensen zeer geraakt. Wij hadden Jorlichtingsavond afgelopen dinsdag, wij jn er toen meteen op die avond met elkaar (esproken. De volgende dag heb ik een con- hcebrief naar het Terra College gestuurd en |ij ons in de klassen aandacht aan besteed, iste ouders heb ik niet aan de telefoon ge- i, uiteraard kwam het wel aan de orde met k die op onze voorlichtingsavond kwamen, ij reageren net als wij, je kunt je niet be ien tegen een gewetenloos mens dat ^oor- Het veiligheidsgevoel van onze leerlingen :en is dan ook niet aangetast." Iiet tijd dat scholen beveiligd worden met i's, detectiepoortjes en surveillances? jdaar zie ik helemaal niks in. Natuurlijk yj jewel je gebouw goed bekijken en donkere jn en gangen goed verlichten. Ook zijn ca- I in fietsenstallingen in Leidse scholen ge- jlijk. Maar in schoolgebouwen zelf, nee. Ja, derobe misschien. Je kunt van een geen vesting maken. En inderdaad, als je litgaat dat de school onderdeel van de 'lappij is, moet je de conclusie trekken dat ïgen zijn die een wapen op zak kunnen Maar dit zoveel mogelijk proberen te- kun je natuurlijk wel. \orkom je geweld op school dan? [alert te zijn. Goed opletten en je leerlingen nemen als ze met verhalen over ruzies en igen naar je toe komen. Zorgen ook dat [dusdanige sfeer is dat ze met dat soort ïen naar je toe durven komen. Daarnaast de scholen in Leiden en de randgemeen- elkaar afspraken gemaakt over de zorg irlingen met problemen. Ik dmf te zeggen de leerlingen hier in Leiden een veilige jgeving bieden. Leiden heeft ook niet de piatiek van de grote steden, wat dat betreft ien echte provinciestad. Maar nogmaals, essen zoals in Den Haag zijn gebeurd en in in Veghel en op een aantal scholen in la, kun je niet vooruitlopen, ïolen hebben een leerlingenstatuut waarin iten en plichten zijn vastgelegd. We heb- Leiden al jaren het project 'Veilige school'. ig is het stigma er vanaf dat je met deel- •ou toegeven dat je problemen hebt bin- •chool. We hebben gezamenlijk afspraken over schoolfeesten, drankmisbruik, igen bij andere scholen en ga zo maar zijn voor leerlingen met problemen Zorg Teams waarin een vertegenwoordiger van >ol, de jeugdzorg, de leerplichtambtenaar iels en de GGD zitten. Er bestaat een project 'preven tie schoolverzuim' waarin de gemeente Leiden een goede coördineerde rol speelt, want vaak ontstaan problemen als leerlingen regelmatig af wezig zijn. Als je daar bovenop zit, kun je erger voorkomen. Er zijn studiedagen, projecten voor de leerlingen en ga zo maar door." Is dat niet een beetje te ver doorgeschoten, al dat begrip en die aandacht voor de zielige leerling? „Goede begeleiding geven ben je verplicht, vind ik, maar de leerlingen zijn ook zelf verantwoor delijk voor hun doen en laten. Dat moet je ze le ren. En dan bedoel ik niet alleen praten, maar echt aanpakken. Heeft dat geen resultaat, dan ben je op een gegeven moment uitbegeleid. Een leerling heeft er ook recht op te weten waar hij aan toe is, daar moet je als school heel duidelijk in zijn. In het verleden schoot men wel eens door met al dat begrip. Tegenwoordig kiezen de scho len voor $en veel consequenter aanpak. Alhoe wel, het Da Vinei heeft altijd bekendgestaan als strikte school en ik ken geen school in Leiden die een ander imago heeft." Maar leraren die het slachtojfer zijn geworden van geweld, komen nog wel eens met het verivijt dat hun directies vooral aandacht hebben voor leerlingenaantallen en het schoolimago en dat dat op gespannen voet staat met geweld aanpakken. „Tja. Ik kan natuurlijk niet voorspellen hoe lera ren zo'n vreselijke gebeurtenis op langere termijn precies ervaren. Maar volgens mij zijn we het sta dium dat scholen geweld bedekken of ontkennen uit vrees voor de goede naam, wel voorbij." Als leerlingen de regels overschrijden, wat gebeurt er dan? „Dan worden ze daar op aangesproken. We ha len er ook al heel snel de ouders bij, dat is regel. Bedreiging accepteer ik niet. Dan moet de leer ling van school af. Dat geldt overigens voor alle scholen in Leiden. Bij verwijdering hoort een school ervoor te zorgen dat een leerling op een andere school terechtkan. Maar soms, als een leerling echt te ver is gegaan, bijvoorbeeld door een leerkracht te bedreigen, dan weiger ik dat te doen. Want dan zadel ik alleen mijn collega's maar op met een groot probleem. Dat komt 2 h 3 keer per jaar voor. Er zijn ook lastige, opstandige leerlingen die tegen het einde van hun school- carrière bijdraaien. Dan hebben ze succes ge boekt, verantwoordelijkheid genomen en zie je ze groeien. Dat is dan wat hoor, als je dan bij de diploma-uitreiking keurig een hand van zo'n jon gen krijgt en wordt bedankt." tekst: Marijn Kramp foto: Dick Hogewoning (advertentie) DE STELLING! Een school mag nooit veranderen in een vesting Geefuwmening www.leidschdagblad.nl leiden - De Centrale Biblio theek aan de Nieuwstraat in Leiden is gisteren heropend. Tijdens de opknapbeurt is er draadloos internet aangelegd door Stichting Wireless. Hier door is het mogelijk voor be zoekers om met hun eigen lap top, mits voorzien van een spe-. ciale kaart, gratis te internetten. Recent aangeschafte laptops beschikken al over de speciale kaart en kunnen zonder aan passingen op internet. Bezoe kers die niet over een draagbare computer beschikken, kunnen tegen betaling gebruikmaken van de computers in de biblio theek. Directeur Peter Duijves- tein: „Je kunt nu op je eigen computer werken en daarnaast beschikken over de boekencol lectie. Ook telewerkers die an ders alleen thuis werken, krij gen de gelegenheid om onder de mensen te zijn." leiden - De Milieudienst West- Holland verhuist van het Stads- bouwhuis aan de Langegracht naar het Kantorenhuis aan de Schipholweg. Dat gebeurt in maart. De dienst controleert de naleving van de milieuwetten. leiden - De verkeerslichten op de vorig jaar gereconstrueerde Churchilllaan zijn niet goed af gesteld. Dat leidt tot gevaarlijke situaties, vooral voor voetgan gers en fietsers. Dat constateert GroenLinks in Leiden, dat klachten kreeg van bewoners over de slechte afstelling van de verkeerslichten en er vervol gens zelf poolshoogte ging ne men. Naar aanleiding daarvan heeft de gemeenteraadsfractie schriftelijke vragen gesteld aan het college van B en W. Volgens GroenLinks kunnen voetgangers die slecht ter been zijn, vanaf de Vijf Meilaan slechts de helft van de Chur chilllaan oversteken. Als ze op de helft zijn, springt het licht al weer op rood. Dat geldt ook voor de Comelis Schuytlaan, waar de middengeleider boven dien erg krap is. Soms zijn de wachttijden voor fietsers te lang, deze kan oplo pen tot drie minuten, en vol gens GroenLinks heeft dat tot gevolg dat veel ongeduldige fietsers door rood rijden. Fiet sers die vanaf de Kennedylaan de Churchilllaan willen overste ken komen twee keer een ver keerslicht tegen. Volgens GroenLinks kan deze ergernis verholpen worden door een bordje 'rechtsaf voor fietsers vrij'. Op de fietspaden ontbre ken markeringen voor overste kende voetgangers. De raadsleden Rianne Becht en Yvonne van Delft willen van het college weten of zij ook vinden dat er sprake is van gevaarlijke situaties op de Churchilllaan en of B en W van plan zijn dat bin nenkort op te lossen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam MD V - A no Straat Postcode Telefoon n. controle nabezorging) Wij gaan zorgvulclg om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treil u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bil automatische betaling is mijn bank-gironummer 712141 400121 Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13