lliMW Bhumibol, koning-koorddanser GESPREK VAN DE DAG Eerste sporen op Mars Koningin en prins naar erevelden en VOC-vestiging Zap-relatie VRIJDAG t6 JANUARI 2OO4 DAGELIJKS LEVEN Mè" CSE LU KuK-lo' éinoeluk. ben psychiwrer. die me. beo k. ij pi MENSELIJK De eigenaar van dertig brieven van koningin emma en haar hofdame Hen- riëtte van de Poll aan de familie De Ranitz, heeft een aardige klapper gemaakt. De man vond de unieke verzameling in een kringloopwinkel. Hij kocht ze voor vijf euro. Deze week werd de koninklijke correspondentie aan het gezin van Em ma's particulier secretaris op een veiling in Den Haag voor 4100 euro verkocht. De opbrengst was ruim drie keer zo veel als het veilinghuis vooraf had ingeschat. De brieven geven een aardig inkijkje in het leven aan het hof in de jaren 1892- 1934. Ze tonen onder andere hoe strak geregeld de jeugd van koningin Wilhel- mina was. De kinderen van De Ranitz werden af en toe uitgenodigd met het jon ge koninginnetje (Wilhelmina was in 1892 twaalf jaar oud) te komen spelen. In de Amerikaanse stad Spokane zijn drié mannen van een koude kermis thuisgekomen toen zij bij wijze van stunt naakt door een res taurant liepen. Vanuit het restaurant zagen ze hoe hun vluchtauto werd gestolen. In die auto lagen ook hun kieren. De jongeren, die buiten bij een vriestemperatuur van -7 graden Celsius op de politie wachtten, kregen geen straf. Het empire state building in New York is vanaf gisteren geduren de drie opeenvolgende avonden verlicht in een spinaziegroene kleur. Hiermee geeft de wolkenkrab ber uiting aan de 75ste verjaardag van stripheld en spinazieliefhebber Popeye van tekenaar Elzie Segar. De zeeman met de getatoeëerde boven armen verscheen voor het eerst op 17 januari 1929. Meerdere dames in de chique badplaats knokke in Vlaanderen zijn belaagd door 'ringknippers'. De veelal oudere vrouwen worden opgewacht in de hal van hun appartementenflat. Daar krijgen ze plots traangas in hun gezicht gespo ten. Ondertussen knippen twee heren dan de duurste ring van de damesvingers, goedkopere ringen laten ze zitten. De ringknippers hebben nu tien keer toege slagen, maar van hun signalement is alleen bekend dat het twee heel deftig ge klede heren zijn, misschien Franstalig. Opsporen is dus lastig, zegt de politie. Na een riskante tocht van de drie meter lange afrit van het landingsplatform zetten de Spirit-wielen de eerste afdrukken op Mars. Foto: Reuters De Amerikaanse sonde Spirit is giste ren aan zijn eerste expeditie op de planeet Mars begonnen. De ruimte sonde landde tien dagen geleden op de rode planeet en gaat onder meer zoeken naar sporen van water. Na een riskante tocht van de drie meter lange afrit van het landings platform raakte de robot de opper vlakte van Mars. De zes wielen van de Spirit rolden circa drie meter over de planeet voor de sonde tot stil stand kwam om zijn antennes in po sitie te brengen. Kort daarna zond de sonde de eerste opnamen van zijn eigen lege platform en de eerste spo ren die hij met zijn wielen op het Marsoppervlak had gemaakt. De Spi rit had al eerder uit het vaartuig moeten komen, maar de airbags die voor een veilige landing hebben ge zorgd lagen in de weg. De NASA laat de sonde twee tot drie dagen op deze plek staan. In die pe riode moet de robot de bodem tes ten en voorbereidingen treffen voor verdere expedities. In het vluchtlei- le dingscentrum in Pasadena is er dan tijd om met de robotarm te oefenen en de instrumenten te controleren. Voor ten minste de komende 78 da gen onderzoekt de sonde zijn omge ving in de Gusev Krater. Weten schappers zijn ervan overtuigd dat er in deze krater eens een meer moet zijn geweest. De robot heeft de afge lopen dagen al een groot aantal scherpe ldeurenfoto's naar de aarde gestuurd waarop het terrein van de rode planeet op een ongekend gede tailleerde wijze te zien is. De Spirit gaat nu behalve foto's maken ook bodem en stenen onderzoeken en monsters nemen. Vandaag 'kijkt' de Marslander ook even naar boven, als de Europese sonde Mars Express op 300 kilome ter overvliegt. De sonde zal 'terugkij ken'. Deze waarneming uit verschil lende perspectieven moet de onder zoekers veel gegevens verschaffen over de dynamiek van de atmosfeer ter plaatse, aldus de NASA. ANP-DPA-RTR Koningin Beatrix en prins Wïllem-Alexander beginnen maandag aan een 5-daags staatsbezoek aan Thailand. Ze zijn daar te gast bij koning Bhumibol en koningin Si- rikit. Het bezoek staat in het teken van 400 jaar betrek kingen tussen beide landen. Hoogtepunt is naast een bezoek aan de opgravingen van de eerste VOC-vesti ging, het bezoek aan de erevelden van Kanchanuburi en Chungkai. Beatrix was al eerder op staatsbezoek in Thailand. In 1963 vergezelde ze haar ouders en in 1962 bezocht ze het Thaise koningspaar tijdens een anderhalve maand durende rondreis door Azië. Willem-Alexander verte genwoordigde zijn ouders in 1987 bij de viering van de zestigste verjaardag van Bhumibol, de langst regerende monarch van de wereld. De koning (76) komt zelf nauwelijks buiten Thailand. Hij was in oktober 1960 in Nederland en bezocht onder meer Delft en Rotterdam en werd getrakteerd op door hemzelf gecomponeerde muziek. De koning speelt saxofoon en is een groot jazz-liefhebber en -kenner. De Thai geloven dat iedere koning uit de sinds 1782 re gerende Chakri-dynaslie een incarnatie is van de hin doe-God Rama. Behalve hun eigen naam hebben de Thaise koningen dan ook een 'volgnummer' dat daar van is afgeleid. Koning Bhumibol is Rama dc In het Westen is verder vooral Rama IV (koning Mongkut) be kend door het boek en de film 'The King and I'. De Thaise koning Bhumibol heeft tientallen erenamen en titels. Vader van de natie, de nationale godheid, heer van het land, ziel van de natie, eigenaar van de 24 gouden paraplu's, de Heer Boven Ons Hoofd, om er maar een paar te noemen. Maar de titel die de vorst, die volgende week koningin Beatrix en prins Willem-Alexander ontvangt, het beste karakteriseert is die van 'kampioen van het slappe koord.' Op meesterlijke wijze is de nu 76-jarige ko ning erin geslaagd al 57 jaar op de troon te blijven zitten, balancerend tussen elkaar bestrijdende supermachten, buurlanden, generaals, smokkelaars, politici en hofhou ding. Bhumibol, die van de regering de titel 'de Grote' achter zijn naam kreeg, heeft angstige uren meegemaakt, moest vrezen voor zijn leven, maar wist zich steeds weer staande te houden. De gastheer van koningin Beatrix geniet onder de Thaise bevolking een welhaast goddelijke status. „We moeten hem echter niet als een god en evenmin als een hoge priester zien, maar als een leidend figuur bij de handhaving van het boeddhisme als geloof en levensfilosofie", meent Thailand- kenner Sjon Hauser. Bhumibol is het bind middel van de roerige, licht ontvlambare Thaise samenleving. „Een Thailand zonder Bhumibol kunnen we ons niet voorstellen", werd gezegd bij zijn 75ste verjaardag. Maar die verheven en centrale positie was aan het be- rr- gin van zijn lange regeringsperiode helemaal niet zo vanzelfsprekend. Integendeel, de jonge koning was zijn leven in het koninklijke paleis van Bangkok niet zeker. Eén mysterieus schot, door het voorhoofd van koning Ananda op de vroege ochtend van 9 juni 1946, bracht Bhumibol op de troon van Thailand. „Het was geen ongeluk, geen zelfmoord, wat er is gebeurd is erg mysterieusaldus Bhumibol over de tragische dood van zijn ou- 1 dere broer, die in bed werd gevon- den met een kogel door zijn hoofd. De ware dader is nooit gevonden, het moordwapen evenmin, al lag er een Colt.45 op een plank boven het bed van de 20 jaar oude Ananda. Dat wajren kon hij zelf echter nooit hebben gebruikt. Bhumibol moest ter plekke beslissen op hij het koningschap zou aanvaarden. Veel be denktijd had hij niet, maar het was geen eenvoudig besluit. Bhumibol werd op 5 december 1927 gebo ren in de Amerikaanse stad Boston. Zijn in 1929 gestorven vader, prins Mahidol, een arts, was één van de 32 zonen van koning Chulalongkom en was getrouwd met een aan het hof opgegroeid weeskind, Sangwal Talapat. Die had zich na de dood van haar man in Zwitserland gevestigd, waar de jon gens opgroeiden en naar school gingen. Met Thailand, waar een bloedeloze staats greep in 1932 een einde had gemaakt aan de absolute macht van hun oom, hadden ze maar weinig bemoeienis. Thai leren en spreken ging Bhumibol, die vooral in prak tische wetenschap en saxofoon spelen was geïnteresseerd, moeilijk af. De van zijn macht beroofde koning Prajadhipok be sloot in 1935 dat hij er geen zin meer in had. Dat betekende dat de kroon overging op de negenjarige Ananda. De ongekroon de koning bleef echter in Lausanne verder leren, terwijl een regent de koninklijke ta ken waarnam. Intriges Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog kwam het prinselijk gezin voor een bezoek ïiji ïin.. ig terug in Thailand. De inmiddels tot 'hare koninklijke hoogheid prinses-moeder' ver heven Sangwal probeerde haar zoons te beschermen tegen de intriges en het ge konkel aan het hof. Daar trachtten honder den afstammelingen van vorige koningen, him gewezen vrouwen en concubines en dienaren volgens een verstikkend protocol hun positie te versterken. Tegelijkertijd echter probeerde het militaire regime de monarchie zo veel mogelijk te marginalise ren. In dit klimaat, waarbij op de achter grond de supermachten al vochten om in vloed in Zuid-Oost Azië, werd Ananda om het leven gebracht. Bhumibol liet een onaf hankelijk onderzoek instellen, dat conclu deerde dat er sprake was van moord. Ver moedelijk was er een Japanse connectie - de Japanse militairen hadden het land nog maar net verlaten en er waren verschillen de groeperingen die belang hadden bij het destabiliseren van Thailand. Bhumibols tegenstanders hebben lange tijd het gerucht verspreid dat hij er zelfbij be trokken zou zijn geweest. Ook in het bui tenland werd dat lang geloofd. De Britse koning George VI weigerde Bhumibol te ontvangen omdat hij 'geen moordenaars in Buckingham Palace' wilde. Bhumibol besloot de taken van zijn gelief de 'grote broer Nan' over te nemen, maar keerde uit veiligheidsredenen en voor stu die terug naar Zwitserland. Pas in 1950 liet Bhumibol zich kronen en een jaar later, hij was inmiddels getrouwd met zijn nichtje Sirikit, kwam de koning definitief terug naar Bangkok. Hij moest voorzichtig balan ceren, maar wist zich langzaam een positie te verwerven door het geld dat hij kreeg te gebruiken voor ontwikkelingsprojecten. Hij kon zo buiten de militairen om werken aan de opbouw van Thailand. Bhumibol is tot op de dag van vandaag in de weer met zijn 'koninklijke projecten'. Hij heeft zelfs verschillende patenten op zijn naam staan. Vorig jaar werd octrooi aange vraagd voor een methode om regenwolken te 'zaaien' om op die manier een einde te kunnen maken aan perioden van droogte. Irrigatie, herbebossing, landbouwhervor ming, verkeersregeling - de koning heeft overal ideeën over. „Men zegt wel dat een koninkrijk als een piramide is opgebouwd, met de koning aan de top en de mensen beneden hem. Maar in ons land is het omgekeerd. Daardoor doen mijn nek en schouders soms pijn," aldus Bhumibol jaren geleden in een vraag gesprek met de BBC. Macht Bhumibol heeft de afgelopen 57 jaar zijn macht en invloed zien toenemen. De toe genomen macht van de monarch heeft te gelijkertijd de democratie versterkt omdat corrupte politici en generaals minder hun eigen gang kunnen gaan uit vrees in con flict te komen met het paleis. Waarnemers zeggen ook wel eens dat Bhumilx ói ontwikkeling van een volwassen 1 mocratie in de weg staat. De Thai nen er namelijk op dat de koningi een oplossing komt wanneer de p blemen het land boven het hoofd en. Zo greep de koning in 1973 en in toen het tot bloedige rellen kwan tD sen militaire regering en oppositie. I jj koning had ook scherpe kritiek op de fc dige premier Thaksin Shinawatra, een schatrijke populist die in 2001 aan de macht kwam. Bhumibol typeerde here dens zijn traditionele verjaardagstoesp tc als 'arrogant' en in het bezit van een 'i et bele moraal'. Hij spoorde de premier a (er snel iets te doen aan de rampzalige staro] van het land. df De gezondheid van koning Bhumibol reden tot zorg. De afgelopen tien jaar monarch herhaaldelijk opgenomen ii ziekenhuis. Vorig jaar nog onderging: een tweede herniaoperatie. Bij een au q ongeluk in 1949 verloor hij een deel v; zijn gezichtsvermogen en liep hij rugli Rll op, maar van dat laatste had hij naar l rai niets laten merken. Ook is de vorst be ie deld voor prostaatkanker en hartprob 1 men. Bhumibol wil van bezorgdheid weten en werkt ook in het ziekenhuis woon door. „Koning ben je 24 uur pei nt dag", aldus Bhumibol. Majesteitsschennis is in Thailand een stig vergrijp. De schrijver Sulak Savira n belandde korte tijd in het gevang omd ng in een vraaggesprek zei dat de koi e 'feilbaar' is. Vandaar dat er 1 openlijk wordt gepraat over vraag die veel Thai bezighoi wie volgt de koning op? Non gesproken is dat kroonprins jiralongkorn (51), maar er zij A( mensen die liever zijn zus, k aa prinses Sirindhorn (48), op m troon zien komen. Het imago van Vajiralongkoi niet best. In het geruchtenci an is hij al van alles en nog wat schuldigd: bescherming van 11 delen, gesjoemel met de nati 3p j I loterij, buitenechtelijke relat en I roekeloos rijgedrag. Koningi I kit (71) heeft haar oudste zoi ee I j omschreven als een 'Don Ju zelf zei de prins half schertst dat iedere familie een 'zwaii j schaap' no- dig heeft. „Daardoor ziei anderen er beter uit," aldus Vajiralon k\V: de [Di die de beschuldigingen pijnlijk en k send vindt. Huwelijksleven Het huwelijksleven van de kroonprinüd niet voorbeeldig. Zijn overgrootvader Chulalongkom kon zich nog 153 vroifrdg permitteren, maar sinds Bhumibol is echtgenote de norm. Vajiralongkorn, ,p raai van de koninklijke garde, heeft in en dels al drie vrouwen (gehad), waarbij zover bekend zes kinderen heeft. Zijn kroonprinses Sirindhorn is door haar aflatende werk voor de minderbedeel populairder, maar ze heeft al op vroe leeftijd besloten niet te trouwen. De tie kan via haar dus niet verder. Het is trouwens niet ongebruikelijk tentiële troonopvolgers het er in de ke opinie slecht vanaf brengen. Prins qE| Beatrix werd destijds ook niet echt ge >Vo geacht om haar moeder Juliana op te jer gen. De verlegen Vajiralongkorn zou! 1 e best wel eens mee kunnen vallen. Ma eui taak als neutrale geschillenbeslechtei er. bewaker van de stabiliteit en eenheidjjaif Thailand is niet eenvoudig, dat heeft ch behoedzame koorddansen van zijn v p 0 de en geliefde vader Bhumibol aange na; In het heugelijke vooruitzicht van een avondje zin loos zappen zonder schuldgevoel, zijg ik neer op de bank en trek een plaid over me heen. Rech ts naast me de versnaperingen, links de krant met de pro grammering, in mijn hand de afstandbediening en voor mijn neus het kastje dat mij van een actief mens in een passieve cycloop verandert met één druk op de knop. Vanavond heb ik een date met de televisie en dat 'blijkt uiteindelijk toch altijd weer het meest ideale afspraakje. Doe leuk of ik zap. Dus zap ik heel wat af. Tussen de favoriete programma's is het een soort multidating. Zonder het grote plan uit het oog te verliezen, de tijd doorkomen met een mix van ver schillende zenders met als grootste zorg voorkomen dat dat in een rondje ergernissen verzand. Geen makkelijke opgave, want in wezen heeft de tv niet erg veel te bieden en terwijl ik kijk, merk ik dat mijn kritische kijkwijzer ernstige vormen van tolerantie aanneemt. Pas als ik het bord spaghetti voor mijn neus, dat ik gedachteloos naar binnen zit te werken, met een misselijkmakend gevoel in mijn maag naast me neer kwak, bedenk ik me dat het misschien niet zo'n goed idee is om tijdens het eten naar Net5 De tectives te kijken, waar een drieëntivintig jarig meis je verdwijnt en een jaar later in hapklare brokken in een vrieskist wordt teruggevonden. Voor even neem ik genoegen met de reclame op een andere zender. Bij het horen en zien van de sensuele lustopwekken- de muziek en het smakelijke filmpje, krijg ik bij de Douwe Egberts reclame al snel zin in koffie en aan gezien het toch reclame is, heb ik mooi even de tijd om in dat verlangen te voorzien. Met open ogen trap ik in de val. Ik zal er niet mee zitten zolang het al leen om koffie gaat. Teleshopping is wat dat betreft veel gevaarlijker. Godzijdank is de presentatie van zulke programma's zo achterlijk dat ik het nooit lang genoeg volhoud. Moeilijker is het om bij zo'n stoi?i belspelletje niet te denken dat de rest van Ne derland achterlijk is en ik blijkbaar als enige het antwoord weet, terwijl er in de studio om een beller wordt gesmeekt. Eén telefoontje verwijderd van 1000 euro. Tien kostbare belminuten later vertelt een ui- geblikte telefoonstem dat je gefeliciteerd wordt met de juiste toegangscode en het juiste antwoord maar dat je niet door de loting bent. Ik beken, dit weet ik uit ervaring. Tegenwoordig weet ik me gelukkig te beperken tot het gehypnotiseerd zetten van koffie. Al lag ik een tijdje geleden 's nachts wakker en ineens wist ik het: Het tienletterivoord bij Lingo was 'terpentine' en aangezien ik tot de volgende dag had om de oplos sing te sms-en heb ik dat ziekelijk genoeg nog ge daan ook. Net op tijd ben ik met koffie terug op de bank om naar de serie te kijken waar ik gelukzalig naar uit heb gekeken. In de aanloop hier naar toe heb ik bij ieder aankondigend voorstukje gefrus treerd moeten zappen of met m 'n ogen dicht hardop gezongen. Als ik niet oppas, verraden ze zo ongeveer 1 al de hele aflevering en niets is erger dan van tevoren weten waar ze in het komende uur naar toe gaan werken. 'Ze' is in dit geval de heldin, waar ik me acuut mee identificeer en de ideale man voor dit uur, die verliefd is op haar. En ik ben verliefd genoeg om één keer per week voor hem thuis te blijven. Best wel pijnlijk als je je als televisiekijker gaat gedragen alsof de televisie iemand is waar je een afspraak mee hebt. Toch gebeurt dat zo'n drie keer per week en als hij één keer aanstaat, kost het me de grootste moeite hem weer uit te zetten. Het mag dan misschien het ideale afspraakje zijn, het is uiteindelijk wel de ul tieme foute partner. Uiterst verslavend, hersendo- dend en met een niet te temperen hang naar aandacht. Iemand die z'n mond niet kan houden en de realiteit maar al te graag uit het oog verliest. Met een hang naar drama en sensatie, waar zelfs het journaal niet aan schijnt te ontkomen. Iemand die zon der blikken of blozen foute informatie geeft en daarmee zijn macht misbruikt. Zijn drang naar spektakel en schokeffec ten is ronduit ziekelijk en hij deinst niet terug voor geweld. Zijn maatschappelijke aanwezigheid begint bedreigende vormen aan te nemen en toch denk ik niet zonder hem te kunnen. Hoe ver zal het gaan voor dat ik hem kan aanklagen wegens huisvre debreuk? Hij intimideert, liegt en bedriegt. Houdt me aan het lijntje met goedkope programma's afgewisseld door peperdure reclames. Hij houdt me uitm'n slaap en van mijn werk. Hij is de sleur in mijn le ven. Het lijkt me beter dat we elkaar voor lopig even niet meer zien... Reageren? reacties_op_column@hotmaiI.com

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2