'We bidden voor familie leraar én dader' VAKANTIEBEURS 2004 SETS TÉ verl i kop 77717 en? Man uit Baarn eerder verdacht van moord op Haarlemse vrouw van tiivnrairait; De Burgerlijke Stand' is weer terug van weggeweest Leidsch Dagblad mÊ^ÊÊÊÊÊSÊM Ook Andreas College in Katwijk staat stil bij drama in Den Haag Terra College herdenkt Van Wieren [iF bij Van Til _JLi Mislukte overval in Hazerswoude rrfr Leidsch Daeblad vrijdag l6 JANUARI 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 rslander zet s ste sporen óp Ie planeet en ou |UW team cv titie op ilc-Plooy lising bij J® rmonderhek ik; rdt veiliger :e fliS; /ar, en scheppers ;r. ''«gen voners Noord herikaanse pikant vergat onenwagen «II Ash fcbic: oefeningen die fen tot de rand van hartstilstand IHHHMHfen Vanmiddag opklaringen Leidsch üi Dagblad met- luuniu lEincrunAr.RiAn ui NR. 4-3438 LOS SPRINTERS INTERNET: www.leidschdagblad.nl NR. 43438 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 door Jan Preenen katwijk - Claudia Ravensber- gen kan nog altijd niet geloven dat een leerling op het Haagse Terra College een leraar heeft doodgeschoten. „Hij probeerde alleen maar kinderen les te ge ven. Hij had het goed met hen voor. Zoiets moet toch niet kunnen. Daarom vind ik het goed dat we er vandaag even bij stilstaan. En dat we bidden." De 13-jarige is een van de 2400 leerlingen van het Andreas Col lege in Katwijk die deze morgen om acht uur tijdens de dagope ning uitgebreid over het drama in Den Haag praten. Bezinning noemt conrector Arie Kwakem- aak, directeur van de locatie Pieter Groen, het. Afgesloten met een minuut stil te. Elders in het land gebeurde dat om elf uur. Maar omdat in Katwijk dan van lessen en loka len wordt gewisseld, is besloten om de herdenking naar voren te halen. „We beginnen de dag altijd met een overweging. Vol gens de methode De Zoutkor rel. Ontleend aan de bijbel, waarin zout de smaak en de zin geeft aan het dagelijkse leven. De Zoutkorrel is ook een blad met gedichten en teksten uit de bijbel die leerkrachten een lei draad bieden om de dagope ning vorm te geven." Kwakernaak had voor deze spe ciale gelegenheid de leerlingen gezamenlijk kunnen toespre ken, via de intercom. Maar daar is bewust van afgezien. „Brug klassers ervaren dit toch heel anders dan bijvoorbeeld leer lingen van 4 havo. Daarom doen we dit per klas." Zoals in 2-vmbo (voorheen mavo), de klas van Claudia en van docent Duits Jaap Zwitser. „Ik vraag speciale aandacht om na te denken over de schietpartij in Den Haag." Hij wijst op het schoolbord, waar de moord op Hans van Wieren in vier pagina's uit het Leidsch Dagblad uitgebreid staat beschreven. „Bij de aard beving in Iran zijn 30.000 men sen om het leven gekomen, Docent Jaap Zwitser staat met de leerlingen van 2-vmbo biddend stil bij het drama in Den Haag. Links vooraan Claudia Ravensbergen: „Zo'n moord moet toch niet kunnen." Foto: Rieko Kui pers maar dat is ver weg. Een leer ling die in het Duitse Erfurt zestien personen en zichzelf doodschoot, dat was al dichter bij, maar nog altijd over de grens. En nu dit. Heel dichtbij. Soms is hier ook sprake van wrijving over dingen. Je pro beert dan de zaak te bespreken. Sommigen kroppen het echter op. Of zeggen: ik haat hem. Toen ik als jonge leraar in Kat wijk begon, zei de directeur: ik sta altijd achter je, behalve als je een leerling slaat. Dat kun je ook nooit meer terugnemen. Woorden wel. Schoten ook niet. Daarom moeten we altijd proberen er pratend uit te ko men." Vervolgens leest hij voor uit de bijbel. Onder meer uit Lucas 6, vers 27: „Daarin zegt de Heer Jezus dat je je vijanden moet liefheb ben en moet bidden voor wie je mishandelen." Dan is er een minuut stilte, gevolgd door ge bed: „Laten we bidden voor de familie van deze docent én voor de dader en zijn familie." den haag/gpd - De vermoorde onderdirecteur en docent van het Terra College in Den Haag is vanmorgen tijdens een beslo ten bijeenkomst op de school herdacht. De herdenking door docenten en leerlingen begon om tien uur en eindigde tegen het middaguur. Veel leerlingen brachten bloemen mee. Onder de aanwezigen was ook de Haagse wethouder van onder wijs Heijnen. De omgeving van de school was met dranghekken afgezet; er was veel politie op de been om een oogje in het zeil te houden, maar vanmorgen bleef het rus tig rondom het college. De voogd van de 16-jarige leerling die ervan wordt verdacht de onderdirecteur in het hoofd te hebben geschoten, riep gisteren medeleerlingen en vrienden op niet opnieuw hun solidariteit met verdachte te betuigen, zo als gistermiddag gebeurde. On derdirecteur Hans van Wieren overleed dinsdagavond in een ziekenhuis, nadat een 16-jarige leerling hem 's middags in de kantine van de school in het hoofd had geschoten. De dader gaf zich later bij de politie aan. De familie van de omgekomen onderdirecteur was niet bij de herdenking aanwezig. De frac tievoorzitter van D66 in Zoeter- meer hield namens de familie een korte toespraak (Van Wie ren was D66-raadslid in Zoeter- meer). Morgen kunnen mensen in uit vaartcentrum Monuta Ogier in Zoetermeer afscheid van de omgekomen docent nemen. Van Wieren wordt maandag in Rijswijk gecremeerd. Het Haag se onderwijs houdt dinsdag middag een eigen herdenkings bijeenkomst in het Nederlands Congresgebouw. [MENTAAR H STILTE rlandse scholen is van- I met een minuut stilte J stilgestaan bij de brute In Den Haag op de leraar peren. Het rouwbetoon zijn eenvoud indruk- en tegelijk zo ontzet- ijnend. Nederland her- :t tragische feit dat een lp zijn school door een werd doodgeschoten, verloor de vader, een ^verloor een betrokken en de Nederlandse sa- ig verloor opnieuw een li haar onschuld. lerwijs is in zekere zin de van de samenleving, worden via hun leerlin- ;1 direct geconfronteerd ideringen in de samen- :n hardere en geweld- samenleving houdt niet iet schoolplein. Het ge- drank en pillen blijft iten de schoolmuur. Én toegenomen bezit van :ns stopt niet bij het ik. ijpelijk met afschuw is lat in ons land voor het leraar door een leer- irmoord, kan niet vol- :t een houding van be- Nog minder heeft het gemakkelijke verklarin- oeken en te vinden over iteit van de dader. Wat it is dat de 16-jarige vanl jongen gemakkelijk in rtjelt kon zijn van een vuur- 5 Jen dat hij volgens men- r pijn directe omgeving op P^haal sterke drank en xtc- ëejad gebruikt. "Uitfj combinatie van pillen, 3jn een vuurwapen bij een ige onwaarschijnlijk 'ft niet opgelet hoe de I q jiidse samenleving snel s geworden. Of leeft in orrechte situatie. Feit is act| dat burgers die een vei- (advertentie) VAK ANTIETREK? KOM VOORPROEVEN wereld wijdweg 14 IS januari Powered by OELVIA S004 Jaarbeurs Utrecht Dagelijks 10.00 - 18.00 uur, vrijdag 10.00 - 22.00 uur. Voorverkoop via ANWB-verkooppunten. iers Meer weten? Bel 0900-52272387 of kijk op www.vakantiebeurs.nl baarn - De Baamaar die van de moord op het echtpaar Müller wordt verdacht is dertig jaar ge leden ook de hoofdverdachte geweest van de moord op de Haarlemse Tina Akersloot. Hij is hier nooit voor veroordeeld, vooral niet omdat het lijk van de toen 68-jarige vrouw nooit is ge vonden. Dit heeft misdaadverslaggever Peter R. de Vries gisteren naar buiten gebracht. Er zijn opmerkelijke parallellen tussen de Baam- se zaak en de verdwijning van Tina Akersloot. Na haar verdwijning trof de politie namelijk de Baar- naar in haar woning aan. Hij had hier geen goede verklaring voor. Sinds de verdwijning van Hans en Ria Müller in 1999 had hij ook zijn intrek ge nomen in hun huis. Tegenover derden had'hij gezegd dat het echtpaar hem had gevraagd op het huis te passen. De Haarlemse vrouw was des tijds voor het laatst gezien terwijl zij bij de Baar- naar in de auto zat. Bovendien trof de politie in zijn auto een schep met zand en bloed aan. De Baarnaar werd gearresteerd. Er is echter nooit onomstotelijk bewezen dat hij ook daadwerkelijk iets van doen had met de verdwijning van de vrouw. De techniek was toen ook nog niet zo ver dat kon worden vastgesteld of de bloedsporen op de schep van de vrouw afkomstig waren. Peter R. de Vries ziet duidelijke overeenkomsten met de zaak-Müller. „Ten eerste: In beide zaken zijn de lijken verstopt en ten tweede: hij heeft zijn intrek in het huis genomen." In beide gevallen zou geld een motief kunnen zijn geweest. (advertentie) Wij verbouwen en moeten bovendien plaatsmaken voor de aller nieuwste meubelcollecties. Daarom hebben wij nü honderden merkartikelen afgeprijsd. Kortingen tot 70% 0P=0P! Kijk nu op www.vantil.nl of kom snel naar ons designcentrum! schaafde samenleving I» niet kunnen volstaan wijzen naar de dader, Bumeren van alle akelige >ver de toedracht van de En zij moeten zich al he niet overgeven aan ïlens. i der Malen Ons adres: Openingstijden: Noorderkade 1038 Ma-DI-Wo: 9 30-17,30 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Ze 9 30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Eigen parkeerterrein DESIGNCENTRUM leiden - De veelgelezen rubriek Burgerlijke Stand staat vanaf vandaag weer iedere vrijdag in het Leidsch Dagblad. De ge meente Leiden levert de gege vens voor de rubriek weer kos teloos aan. Tussen de hoofdre dactie van de krant en het ge meentebestuur van Leiden ont stond een conflict toen de ge meente voor de gegevens over geboortes, huwelijken en sterf gevallen 1800 euro per jaar in rekening bracht. Als reden daarvoor gaf ze op dat ambtelij ke diensten kostendekkend moeten werken. De hoofdredactie weigerde te betalen voor de informatie, waardoor de rubriek tijdelijk uit de krant verdween. De leiding van het Leidsch Dagblad vindt dat dergelijke informatie vrij beschikbaar zou moeten zijn. „Met de introductie van een prijskaartje voor publieke infor matie schiet de gemeente door", schreef hoofdredacteur Kees van der Malen in zijn ru briek Uitgelicht. Na stopzetting bleek hoe popu lair de Burgerlijke Stand was: abonnees belden of schreven de krant om hun beklag te doen. Van der Malen: „Een le- (advertentie) 0909-1718 een COMPUTER] DISCOUNT^ DÉ COMPUTER KOOPJES BEURS GROENOORDHAUEN-LEIDEN ZONDAG 18 JANUARI 10-16 UUR HARD- SOFTWARE DIGITALE FOTO A VIDEO K-EN VIDEOGAMES INFO DEMO TESTEN REPAREREN (advertentie) hazerswoude—dorp - De Rabo bank aan het Ambachtsplein in Hazerswoude-Dorp is vanmor gen overvallen. De bankroof is mislukt; de daders vertrokken zonder buit. Op het moment dat een perso neelslid via de achterdeur naar buiten kwam, drongen twee overvallers binnen. Een derde persoon zat in een groene BMW te wachten. Drie perso neelsleden van de bank werden met vuurwapens bedreigd. „Maar er is geen geweld ge bruikt", verklaarde een van de rechercheurs die direct na de overval aan een buurtonder zoek begonnen. In de bank werd de overvalknop gebruikt om de politie te waarschuwen. Pagina R5: Winkeliers ontgaat overval MENSEN IN N00D/C0RDAID, NE0ERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB, STICHTING VLUCHTELING, Tl Lét "Voor de overlevenden is de aardbeving nog lang niet voorbij, er zijn nog miljoenen nodig en daar kun jij bij helpen" Birg'it Schuurman zer schreef ons dat hij de lijst iedere vrijdag naam voor naam 'doorspitte'. De geboortean nonces van bekenden knipte hij steevast uit om op te sturen naar de prille ouders. Voor in het plakboek. Een andere lezer schreef ons dat het 'te gek voor woorden' is dat de krant met de rubriek is gestopt." Dat laatste vond ook een meerderheid in de Leidse politiek. Eind vorig jaar droeg de gemeenteraad, op initiatief van Groenlinks, bur gemeester en wethouders op om de gegevens weer gratis te verstrekken. Overigens stelt een aantal andere gemeenten de gegevens van de burgerlijke stand om privacyredenen niet ter beschikking. Maar in de Leidse gegevens staan wel alle baby's die in de Leidse zieken huizen worden geboren. Pagina R4: Burgerlijke Stand Derde gestopte rokers paft weer Rijswijk - Van de 1.008.000 Ne derlanders die rond de jaarwis seling stopten met roken, zijn er 340.000 - ruim een op de drie - alweer aan het dampen. Dat meldde gisteren Stivoro, de Stichting Volksgezondheid en Roken. Veertien artsen gedagvaard Amersfoort - Veertien huisart sen hebben vanochtend een dagvaarding ontvangen omdat ze door hun patiënten worden beschuldigd van het verkeerd inbrengen van het anticoncep tiestaafje Implanon. De veer tien vrouwen, die uit heel Ne derland komen, lieten door hun huisarts het betrekkelijk nieuwe anticonceptiemiddel Implanon implanteren. Dat is een soort staafje dat met een injectiena- aald in de arm wordt gebracht en daar een werkzame stof af scheidt waardoor iemand niet zwanger raakt. De vrouwen raakten toch in verwachting. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 Naam DMDV Postcode Telefoon n. controle nabezorging) Wij gaan zorgvUdg om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere nfamabe aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaing is mgn bank-gironummer 1 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl ■v. i"iu :n iJag 3CF13

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1