Subsidies moeten verkiezingen VS eerlijk houden VOORVERKIEZINGEN VS Kucinich: radicaal progressief Clark: de man van het midden Gephardt: Moseley Braun: Kerry: Edwards: fatsoenlijke oude rot zwarte outsider overgekwalificeerd veelbelovend en kansloos kampioen ontevredenen Sharpton: radicale herrieschopper M Lieberman: te zakelijke goedzak vl s. -Z M f „Alleen diegene die het absurde probeert, is in staat het onmoge lijke te bereiken", citeert de Democratische kandidaat Dennis Ku cinich (57) regelmatig de Spaanse filosoof Miguel de Unamuno. Hoewel politieke waarnemers de progressieve en eigenzinnige De mocraat geen schijn van kans geven, blijft hij daar zelf laconiek onder. Winnen tegen alle verwachtingen in is de rode draad in mijn leven, zegt Kucinich, die het op zijn 31ste al tot burgemeester van Cleveland schopte. Na dit burgermeesterschap stond hij 15 jaar lang aan de zijlijn, voordat hij in 1994 een zetel won in de Se naat van zijn thuisstaat Ohio. Twee jaar later maakte hij de gang naai' Washington D.C. als afgevaardigde. In het Congres profileer de Kucinich zich als progressief. Als steun en toeverlaat van de 'werkende man' en de vakbonden moet hij niets hebben van Bush en de zijnen. Bush heeft evenwel weinig te vrezen van Kucinich. Niet alleen heeft hij een gebrek aan fondsen (in de eerste drie kwartalen van 2003 haalde hij 3,4 miljoen dollar binnen), zijn idee- en zijn soms voor Amerikanen te radicaal. Bovendien vist concur rent Dean met zijn progressiviteit en zijn afkeer van de oorlog in Irak in dezelfde electorale vijver. Viersterrengeneraal Wesley Clark (58) heeft de afgelopen weken een voorzichtige opmars op het politieke slagveld gemaakt. Ver oorzaakte hij in september bij zijn officiële kandidaatstelling nog opwinding, zijn campagne leek daarna meteen in het slop te ra ken. Als beroepsofficier met een carrière die drie decennia overs pande, heeft 'Wes' een schreeuwend gebrek aan politieke ervaring. De enige ervaringen die de kandidaat in Washington opdeed, strekken overigens niet tot aanbeveling. In het bureaucratische en hiërarchische Pentagon streek Clark veel mensen tegen de haren in door zijn directe en eigengereide optreden. Gekoppeld aan zijn grenzeloze en niets ontziende ambities leverde hem dat een grote groep tegenstanders op. Zijn houding inzake het conflict in Irak is op zijn minst ambivalent te noemen. Hij liet zich eerst ontvallen de inval in Irak te steunen om vervolgens op zijn schreden terug te keren en verklaarde een fervent tegenstan der van het beleid van president Bush inzake Irak te zijn. Hij om schrijft zichzelf steevast als een 'man van het midden' en heeft geen last van valse bescheidenheid. „Ik ben een alomvattende kandidaat." DONDERDAG 15 JANUARI 2004 hbaBengt van Zwol JiNGTON - De Amerikaanse ile overheid probeert door ac" nensubsidies aan kandi- /ei> voor het presidentschap vo mbusgang zo eerlijk mo te houden en de invloed lezejjke belangengroeperingen in mogelijk te houden. In VoPor moeten de kandi- zich wel het financiële it van de Federale Verkie- immissie (FEC) laten wel en zich onderwerpen van bestedingsvoor- igenoemde systeem van lusitog funds' ontstond in Hoor een wet op de cam- mnanciering, die kwam [tvvoord op de financiële 1 :standen bij de herver- van president Richard twee jaar eerder. Het ïpeukgneteam van de toen- 38® president had het as- 057jnische bedrag van 65 bijeengeharkt. Niet al SP bleek echter op een L manier verkregen en ■idene verkiezingsme- enprs van 'Tricky Dick' achter de tralies, met de wet op de lefinanciering riep het 1974 de Federal Commission (FEC) in E Efvem Deze commissie Nonder meer toezicht op imsten en uitgaven van jneteams en is verant- jfelijk voor het verstrek- 11 subsidies aan mensen gooi naar bepaalde po- in 1, ambten doen. In ruil it geld verbinden derge- indidaten zich wel aan arden op het vlak van ale bestedingen. _.ien anno 2004 als kan- lMfeen gooi naar de nomi- in de Democratische of ikeinse Partij voor de ntsverkiezingen en wil latching funds' ontvan- n ligt het maximaal te Acht van de negen Democratische kandidaten voor het presidentschap tijdens een debat op de universiteit van New Hampshire. De voormalige generaal Clark ontbrak daar. Foto: Reuters/Jim Bourg besteden bedrag tijdens het hele circus van voorverkiezin gen op 45 miljoen dollar. Een kandidaat is niet vrij om het geld naar eigen inzicht te be steden. Van staat tot staat gel den bestedingsplafonds. Kandidaten met 'matching funds' mogen bovendien niet meer dan 50.000 dollar van him privé-vermogen aan de campagne besteden. De maximale bijdrage die de FEC op dit moment een kandi daat kan toewijzen, bedraagt 18,7 miljoen dollar. De com missie stelt in theorie tegen over elke gift die een kandi daat van het publiek krijgt, een even grote federale donatie. Daarbij houdt zij wel een maximum aan van 250 dollar per 'matching' FEC-donatie. De hoogte van de financiële steun is afhankelijk van het aantal subsidieaanvragen en van de hoeveelheid geld in kas. Is de dekkingsgraad te klein, zoals meestal het geval is, krijgen kandidaten in plaats van 1 dollar voor elke dollar die ze binnenhalen, bijvoor beeld 'slechts' 50 of 60 dollar cent. Kandidaten die van deze cam pagnesubsidies afzien, hebben geen last van bovenstaande re gels. Zij kunnen dus meer geld besteden dan hun tegenstan ders en ook nog eens waar ze maar willen. Steenrijke magnaten kunnen bovendien ook nog eens hun privé-vermogen aanspreken. Daarbij gaat het met nadruk wel om persoonlijke vermo gens en niet om die van echt genotes of echtgenoten. Zo leiden federale campagne- wetten ertoe dat Teresa Heinz Kerry, die een geschat vermo gen van meer dan een half miljard dollar heeft, de cam pagne van haar echtgenoot John Kerry slechts kan steunen met een directe gift van 2000 dollar. Grotere schenkingen (dona tions) ten faveure van de cam pagne mogen niet. Daar staan echter wel 'independent ex penditures' tegenover, die meestal in de vorm van 'onaf hankelijke' reclamecampagnes komen, die geheel buiten de campagneteams van de kandi daten om moeten worden ge organiseerd. Tot nog hebben aan Democra tische zijde Howard Dean en John Kerry afgezien van gelde lijke overheidssteun voor hun campagnes tijdens de voorver kiezingen. Hun tegenstanders Clark, Edwards, Gephardt en andere Democraten, die heb ben aangegeven daar wel ge bruik van te willen maken, profiteren daar vanzelfspre kend van. Hoe minder aanvragen, hoe meer geld er voor hen over blijft. President Bush heeft met zijn gigantische campagne fondsen van meer dan 100 miljoen dollar vanzelfspre kend ook 'matching funds' af gewezen. luwende kampioen van de ontevreden Democraten in de rd Dean (55), heeft tegen alle verwachtingen in de harten rtij veroverd. Niet alleen boze mensen aan de basis scha- chter de kandidatuur van de voormalige gouverneur van ook een steeds groter deel van het establishment van schuift op in zijn richting. Omgekeerd ligt dat iets ge- irder. In de vlammende retoriek van Dean moet niet al- dent Bush het ontgelden, ook de gevestigde orde binnen i partij kan regelmatig op een veeg uit de pan rekenen.De J r van geboorte gaat daarbij echter geregeld over de I moet vervolgens zijn excuses voor zijn onbesuisde uit- -j inb ieden. Dean presenteert zich met veel verve als de ve anti-establishment kandidaat. Bush moet het ontgel- radicaal-rechtse gek' op bijna elk vlak: de oorlog in ■ff oriomie en op sociaal gebied. Hij staat nu weliswaar een ff beleid voor, maar in hart en nieren is hij veel gematig- Epëmeur van Vermont voerde hij een stringent begro- Conservatieve leiders van het bedrijfsleven in Vermont -*~itijd dik tevreden over hem. Met de kandidatuur van Alfred C. Sharpton (49) heeft de Democra tische Partij een flamboyante zwarte dominee in huis, die geen blad voor de mond neemt. Analisten dichten de in Brooklyn gebo ren kandidaat evenwel geen schijn van kans toe bij de voorverkie zingen. De negatieve bijklank die sinds eind jaren tachtig onlosma kelijk met zijn naam is verbonden, lijkt minder snel te slijten dan de kandidaat hoopte. Sharpton verwierf in die tijd de naam een ra dicale herrieschopper en aanstichter van raciaal getint geweld in de staat New York te zijn. Hoewel hij zichzelf presenteert als voorvechter van onderdrukte stemloze etnische minderheden, bestempelen zijn tegenstanders hem voornamelijk als iemand die raciale spanningen aanwendde voor zijn eigen gewin. Zijn politieke invloed moet niet worden on derschat. Zo liet hij zijn partijgenoot Mark Green keihard vallen bij de burge meestersverkiezingen in New York om de Democraten een lesje te leren dat ze niet bij voorbaat van de steun van zwarten moeten uit gaan. De dominee dreigt dit, indien nodig, ook op nationaal niveau te doen. „Veel mensen den ken dat ik in het Congres ben gebo ren. Ze denken dat ik ben geboren in (het politieke praat programma) Meet the Press, dat ik ben geboren in een blauw pak", zo geeft Richard An drew Gephardt (62) grif toe in vraagge sprekken. De oude politieke rot, die een gooi doet naar de Democratische nominatie voor de presidentsverkie zingen, is een meubelstuk in de federale wandel gangen van de macht en beseft dat maar al te goed. „Als u zoekt naar een fris gezicht, ben ik waarschijnlijk niet uw kandidaat", houdt hij toe hoorders regelmatig voor, waarna hij meteen op zijn enorme politieke ervaring overschakelt. Meer dan een kwart eeuw zat de uit Missouri af komstige zoon van een chauffeur en een secreta resse in het Congres. Twaalf jaar lang leidde hij de Democratische factie in het Huis van Afge vaardigden. De campagne van de soms als flets en saai beschreven kampioen van de werkende man en vrouw richt zich voornamelijk op bin nenlandse aangelegenheden en dan vooral op de portemonnee van de gewone man. „Ik doe een gooi, omdat ik genoeg heb van de oliebaron nen", zei Gephardt in een harde verwijzing naar de invloed van Big Business in de regering-Bush. Een kans maakt ze volgens politieke analisten volstrekt niet, maar dat deert de 56-jarige (16 au gustus 1947) Carol Moseley Braun ogenschijnlijk niet. De zwarte kandida te is uit op politiek eerherstel en wil nogmaals geschie denis schrijven door als eerste vrouw president van het machtigste land ter wereld te worden. Met haar inauguratie van 5 januari 1993 als allereerste zwarte vrouwelijke senator verzekerde Braun zich ervan dat haar naam voorgoed in de Amerikaanse politieke ana len werd bijgeschreven. Wat elf jaar geleden begon als een veelbelovende nationale politieke carrière liep evenwel uit op een deceptie. Door politieke misrekeningen, zo als een ongeoorloofd bezoek aan de Nigeriaanse dictator Sani Abacha, verbleekte haar ster voor dat deze goed en wel de kans had gekregen om te schitteren. Ook financiële en andere onregelmatigheden in de campagne van 1992 van de vrouw uit Illinois bleven haar achtervolgen. Braun, die zich in de Senaat onder meer hard maakte voor onderwijs en gelijke kansen voor vrouwen, omschrijft zichzelf als „vredesduif en begrotingshavik' Met senator John Forbes Kerry leken de Democraten de ideale kandidaat in huis te hebben. Lang, knap, elegant, charismatisch, slim, hardwerkend, rijk en ook nog eens oorlogsheld, in de ogen van voor- en tegenstanders was hij de'curriculum vitae man'. „Kan ie- %?5t§|M mand er president!- uitzien dan ^K^B John Kerry", om- j^B schreef een BBC- correspondent de statuur van de nu 60-jarige kandidaat (11 decem ber 1943). Gewapend met een bijna letterlijk oogverblindende glimlach torent de 1,93 meter lange, in Denver geboren zoon van een carrière diplomaat boven alles en iedereen uit. Maar ook in de VS kunnen kandidaten niet alleen onder maar ook overgekwalificeerd zijn en dat lijkt met Kerry het geval te zijn. Het is in de ogen van veel mensen allemaal net iets te groots: hij is te groot, te zelfverzekerd en te rijk. In plaats van zich vast te bijten in één of slechts een paar speerpunten en die goed te presenteren, probeert Kerry stee vast zijn hele programma aan de man te bren gen. Dat ligt in de lijn van links georiënteerde Democraten. Hij is zeer progressief op het gebied van onderwijs, gezondheidszorg en milieu. Het economisch beleid dat hij voorstaat, is gematigd van toon. De veelbelovende 'jonge' senator John Edwards (50) lijkt kort voor de eerste Democrati sche voorverkiezin gen net de boot te gaan missen. Pei lingen geven stee vast aan dat de voormalige letsel schadeadvocaat bij de eerste voorver kiezingen ergens in de middenmoot eindigt. De kiezers zouden hem te licht bevinden voor het belangrijkste poli tieke ambt door de drastisch veranderde inter nationale verhoudingen sinds de aanslagen van 11 september 2001. Ervaring op het vlak van bui tenlands politiek en nationale veiligheid lijkt plotsklaps belangrijker dan ooit en juist daarin lijkt Edwards tekort te schieten. Edwards mist in de ogen van kiezers niet alleen ervaring maar ook nog eens de vertrouwenwekkende grijze ha ren en rimpels. Edwards boodschap kent popu listische trekjes maar is veel minder fel van toon dan die van Howard Dean. „In plaats van klas sieke populistische kwaadheid hoor je bij Ed wards een instinctieve, emotionele oproep tot eerlijkheid", zo beschreef The Washington Post zijn gedachtegoed. De kandidaat, met een ge schat vermogen van 14 miljoen dollar, is niet te gen Big Business of Big Money maar pleit bo venal voor gelijke kansen voor mensen. „Ik weet dat ik George W. Bush in 2004 kan verslaan. Waarom? Omdat Al Gore en ik dat al eens hebben ge daan", hield Joseph Lieberman (62) in de vroege zomer van 2003 zijn ge hoor in de Ameri kaanse staat Iowa voor. De senator en 'running mate' van Gore had drie jaar eerder bij de presi dentsverkiezingen een meerderheid van de stemmen gekregen, maar moest het toch afleggen tegen Bush en Cheney. De conservatiefste kandidaat voor de Democratische nominatie presenteert zichzelf met verve als de kandidaat bij uitstek die Bush kan verslaan. De beleefde en zorgzame Lie berman kent echter ook verrassend progressieve trekjes. Zo maakt hij zich sterk op het vlak van sociale vraagstukken, zoals de burgerrechten en de rechten voor homoseksuelen, alsook op het terrein van abortus en milieuvraagstukken. De innemende, met gezonde zelfspot begenadigde Lieberman staat bij vrienden bekend als de eeu wige goedzak. Tegelijkertijd lijkt de kandidaat echter ook last te hebben van een afstandelijk en te zakelijk aura. „Ik zou willen dat hij eens opge wonden raakte", verklaarde zijn vroegere religi euze mentor. „Hij heeft een gebrek aan emotie, aan passie."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9