VS jagen nog op 13 Irakezen BUITENLAND 'Conditie van Belgische agenten is bedroevend' Maan als uitvalsbasis voor reizen naar Mars Nacht in vrieskou voor toegang proces van de eeuw Wereld is werkgebied van de Bundeswehr Piloot uit VS beboet voor opgestoken middelvinger Aangepast ontwerp monument WTC Cruiseschip maakt slagzij Leider reeks aanslagen opgepakt Syrië ziet geen kans op vrede zolang Sharon er is sluit istrook raël heeft de Gaza- fgesloten na de zelf- anslag van gisteren, een 22-jarige Hamas- zichzelf opblies bij een* ergang. Bij de aanslag drie Israëlische mili- een lid van een Israë- iveiligingsdienst om het oor de maatregel kun- jenden Palestij nen niet werk. overvallen assade pu - Meer dan dertig uden de Indiase am- in Nepal bezet. De jben medewerkers llen en apparatuur ver- ambassade heeft de eroepen van deskundi- de apen het pand uit te ardessen en geen SARS Twee stewardessen die lië in een ziekenhuis ipgenomen met ver en van de longziekte bben die aandoening >r de leden. Dat heb- uitgewezen. De ste il vlogen dinsdag van ng naar Sidney. In ng is recent ten minste geweest van SARS. troepen Afghanistan NAVO-baas De Hoop ïeeft van drie landen ring gekregen dat zij ituren naar Afghanis- aat om Zweden, :n en Italië. De landen teams formeren die ïoeten herstellen in provincies. De NAVO iral in Kabul. lenende yatollah Ayatollah Ali Kha- religieuze leider van tde conservatieve Hoeders opgedragen te heroverwegen dan 3.000 hervor- inde kandidaten voor entsverkiezingen, ive Iraanse politici nds enkele dagen een aking in het parie de uitsluiting onge- aakt te krijgen. :ekent tegen roeven 'wenen - Libië heeft ld het verdrag gerati- kernproeven ver heeft het land aan- vraagd bij de in Den stigde Organisatie erbod van Chemi- :ns. Enkele weken ge- iigde Libië aan dat lassavernietigingswa- wil ontwikkelen. i Krekar it zaak Noorse rechtbank ah Krekar, oprichter veging Ansar al-Is- ongelijk gesteld in zaak. lórekar fte tegen Carl Hagen, an de rechtse Voor- irtij, omdat die hem laakt voor terrorist, mk bepaalde dat Ha- :ht had Krekar een noemen, omdat an- 10k hebben g donderdag 15 JANUARI 2004 1st gen aan Wensen die XTC ge pen een grote kans fing van het langeter- Igem Die kans is 23 pger dan bij mensen iydmg niet geregeld 1 zo blijkt uit een Brit- ïersonen die zowel linabis gebruiken lo- Jp een groot aantal |en van het geheugen. Bekers spreken van liële tijdbom. >pter stort i Alpen - De piloot van een jkopter en een van assagiers zijn gister- ti het leven geko- pet toestel de kabel in de buurt van raakte en neerstort eenden van de heli- en bezig met de be ul pistes. politie idelt' Duitse politie geregeld schuldig deling van verdach- allochtonen moeten in. Klachten tegen en worden veel te joed onderzocht, t Amnesty Intema- se politievakbond intijgingen onzin. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - De Belgische politie moet meer aan sport doen. Vol gens het NSPV (Nationaal Syn dicaat van Politie- en Veilig heidspersoneel) is de conditie van veel agenten 'bedroevend slecht' en riskeren de nodige agenten een hartaanval als ze op straat achter een boef aan moeten hollen. In Nederland ontstond onlangs beroering toen bekend werd dat 5000 oudere politieagenten moeite hebben met de geweld- training en bijbehorende test. Tijdens die test, die in decem ber vorig jaar voor het eèrst werd afgenomen, moet de agent laten zien dat hij in staat is zich te verdedigen en zijn be lager de baas te worden. Wie niet slaagt, moet tijdelijk zijn wapen inleveren en bureaudi- enst draaien. In België hoeven agenten zich nergens druk om te maken. „Een dergelijke fysieke toets be staat hier niet eens", aldus NSPV-zegsman Filip Van Ham- me. Volgens hem is de conditie van de Belgische politieagent veelal belabberd. Dat is mede het gevolg van de politiehervor- ming. Bij de samenvoeging van de rijkswacht, gerechtelijke- en gemeentelijke politie is gekozen voor meer blauw op straat. Vol gens Van Hamme heeft dat tot een grotere werkdruk geleid. Eén van de gevolgen is dat de verplichte twee uur sport per week zijn vervallen. Een slechte zaak, vindt Van Hamme, die pleit voor de herinvoering van het verplichte sporturen. Ook is in de nieuwe opzet het strenge fysieke toelatingsexa men geschrapt. Vroeger moes ten kandidaat-agenten een zware test afleggen voor ze met hun opleiding konden begin nen. Maar door het tekort aan politiepersoneel en het vrouw vriendelijker wervingsbeleid is de selectieproef tot een 'be schamend niveau' gereduceerd, beweert Van Hamme. Volgens een woordvoerder van het Belgische ministerie van binnenlandse zaken zijn de ver soepelde toelatingseisen be doeld om meer mensen de kans te geven aan de opleiding tot politieagent te beginnen. „De overheid rekent erop dat de agenten op eigen houtje aan hun conditie blijven werken." sao paulo/ap - Een piloot van American Airlines is gisteren door de Braziliaanse politie gearresteerd en beboet omdat hij zijn middelvinger had op gestoken toen zijn foto werd genomen. Dat is sinds kort verplicht voor Amerikanen die Brazilië bezoeken. De 52-jarige piloot Dale Robin Hersh werd meteen na zijn ar restatie naar een rechtbank gebracht. Hij ging akkoord met het betalen van een boete in ruil voor het intrekken van de aanklacht. Hersh moet 36.000 real (10.000 euro) beta len. Het bedrag wordt aan een bejaardentehuis geschonken. De piloot is intussen vrijgela ten. Als het tot een rechtszaak was gekomen, had Hersh een maximale gevangenisstraf van twee jaar geriskeerd. Hersh verontschuldigde zich meer maals toen hij besefte welke gevolgen zijn 'grapje' konden inhouden. De tienkoppige bemanning van het vliegtuig mocht het land ook niet in omdat zij grappen hadden gemaakt tij dens het incident. Zij keerden terug naar de VS. American Airlines bood haar veront schuldigingen aan de Brazili aanse regering aan, de lucht havenautoriteiten en de poli tie. De Braziliaanse veiligheids maatregelen zijn een reactie op het Amerikaanse besluit om ingezetenen van 27 lan den, waaronder Brazilië, bij aankomst in de VS te fotogra feren en hun vingerafdrukken te nemen. De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Powell zal deze maand nog een bezoek aan Brazilië brengen om zijn Braziliaanse collega te vragen de maatrege len terug te draaien. new york - De maker van het monument voor de slachtoffers van de aanslag op World Trade Center in New York heeft zijn ontwerp aangepast aan de wensen van de nabestaanden. Er komt meer groen, er komt een ondergronds museum waarin restanten van de wolkenkrabbers en een verwoes te brandweerauto te zien zullen zijn, er komen meer pleinen en er komt een stenen kist met li chaamsdelen die nooit zijn geïdentificeerd. Cen traal in het ontwerp, dat gisteren werd gepresen teerd, staan twee grote verzonken vijvers, omge ven door vallend water, die op de plek komen te staan waar de twee WTC-torens stonden. Foto: AFP/lnc for Lower Manhattan Development Corporation Ruimtevaart VS slaat nieuwe weg in bremerhaven - Het cruiseschip Pride of America heeft gisteren tijdens een storm in het Duitse Bre merhaven slagzij gemaakt. Drie arbeiders raakten gewond toen de bovenkant van het schip tegen een havengebouw klapte. De rederij Norwegian Cruise Line, eigendom van het Maleisische bedrijf Star Cruises, kocht het schip onlangs en laat het totaal renoveren, waarbij het onder meer 25 meter langer wordt gemaakt. De Pride of America biedt plaats aan ruim 2.100 passagiers. Foto: Reuters/Christian Charisius washington/anp-rtr-afp - Pre sident Bush heeft gisteravond officieel zijn ambitieuze plan nen voor het Amerikaans ruim tevaartprogramma ontvouwd. Met bemande missies naar de maan en Mars en met het ver dwijnen van de space shuttles slaat de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie NASA een nieuwe weg in. „We zullen nieuwe ruimtesche pen bouwen om mensen door het heelal te transporteren, een nieuw steunpunt op de maan bouwen en ons voorbereiden op nieuwe reizen naar werel den die ver van de onze liggen", aldus Bush in het hoofdkwar tier van de NASA in Washing ton. Bush zei dat het tijdperk van de space shutües aan het einde van dit decennium ten einde zal zijn. De ruimteveren zullen worden vervangen door de nieuwe Crew Exploration Vehicles, die Verdachte Mijalovic wilde Zweedse minister Anna Lindh niet vermoorden door onze correspondente Windy Kester Stockholm - Christian Högfelt en Erik Ne ren (beideniy) hebben de nacht doorge bracht op de stoep om kaarten te be machtigen. Voor Britney Spears of Christi na Anguilera? Nee, voor een rechtszaak. Gisterochtend is de zaak begonnen te gen de 25-jarige Mijailo Mijalovic. Hij wordt verdacht van de moord op de Zweedse minister van buitenlandse za ken Anna Lindh, afgelopen september. Negentig plaatsen heeft de publieke tri bune van de extra beveiligde bunker in de kelder van de rechtbank in Stock holm. Eenentachtig zijn gereserveerd voor de pers, de andere negen zijn voor 'gewone belangstellenden'. Vandaar dat Christian en Erik sinds dinsdagavond in de kou voor de recht bank staan. Want wie het eerst komt, die het eerst maalt. „Dit is het proces van de eeuw. Hier moet ik bij zijn, dit blijft me de rest van mijn leven bij." De scholie ren zeggen grote bewondering gehad te hebben voor Anna Lindh „als politica en als mens". Na een strenge veiligheids controle waarbij alle tassen leeg moeten en iedereen door de metaaldetector moet en gefouilleerd wordt, mogen de jongens naar binnen. Aanklaagster Agneta Blidberg schetst Lindh's laatste uren aan de hand van een plattegrond van Stockholm, kassa bonnetjes en video-opnamen van een camera in het winkelcentrum waar ze werd neergestoken. Ze toont de kleding van zowel Mijalovic als Lindh. Evenals het moordwapen, een mes van ongeveer acht centimeter. De verdachte heeft de afgelopen maan den een baard laten staan. Hij is niet ge wend aan zo veel belangstelling. Stame lend vraagt hij om een verbod op het rechtstreeks uitzenden van zijn verkla ring. Het proces wordt live uitgezonden op verschillende radiostations en Mijal ovic is bang dat hij daarom niet vrijuit kan praten. Hij beschrijft beknopt dat hij al jaren stemmen in zijn hoofd hoort. Op 10 sep tember voelde hij zich bijzonder slecht. Hij kon niet onmiddellijk een afspraak bij zijn dokter krijgen en had al een paar nachten niet geslapen. Na wat rond zwerven in het centrum van Stockholm belandde hij in het winkelcentrum waar zijn oog op Anna Lindh viel. „Ik hoorde een stem die 'aanvallen' zei. Ik kon de stem niet weerstaan. Maar ik had niets persoonlijk tegen haar." Hij stortte zich op de minister en bracht haar tien mes steken toe. Eén in de buik, bleek fataal. Toen Mijalovic later op tv zag dat Lindh was overleden schrok hij. „Ik was in rouw. Ze was een fijn mens, het was niet de bedoeling haar te doden." Uit het vooronderzoek bleek dat zes dokteren Mijalovic vijftien verschillende soorten medicijnen uitschreven. Sinds hij vast zit krijgt hij nog 'maar' tien ta bletten per dag tegen slapeloosheid en de stemmen in zijn hoofd. Hij praat vaak met een arts en daardoor gaat het nu veel beter. Door op dat laatste de nadruk te leggen, tracht zijn advocaat Peter Althin, het failliet van de Zweedse geestelijke ge zondheidszorg aan te tonen. Hierdoor zou de straf voor zijn cliënt een stuk la ger kunnen uitvallen. Bovendien zou Mijalovic ontoerekeningsvatbaar ver klaard kunnen worden, waardoor hij le venslang kan ontlopen. In plaats daar van zou hij veroordeeld kunnen worden tot langdurige psychiatrische behande ling. bagdad/baouba/anp-afp-dpa - Met de vangst van een van de meest gezochte medewerkers van het voormalige regime van Saddam Hussein hopen de Ame rikanen een van de leiders achter de reeks van aanslagen in Irak te hebben uitgeschakeld. Op dit moment zijn de Amerikanen nog op jacht naar dertien mensen van de lijst met 55 meest ge zochte personen. Het geweld lijkt overigens nog niet voorbij. Voor de tweede keer in een week werd de Iraak- se stad Baquba gisteren opge schrikt door een bomaanslag. Daarbij vielen twee doden en dertig gewonden. De nummer 54 op de Ameri kaanse lijst, Khamis Sarhan al- Mohammed, werd opgepakt na 'agressieve operaties', zo meld de brigade-generaal Kimmit gisteren. Al-Mohammed was voorheen de leider van de Baath-partij in het gouverne ment Karabal. Volgens Kimmit was al-Mohammed betrokken bij veel aanslagen tegen Irake zen en coalitietroepen. Dertien personen van de lijst zijn nu nog op vrije voeten. On der hen is de tweede man van het verdreven Iraakse regime, ex-president Izzat Ibrahim al- Duri, die het brein achter de reeks aanslagen zou zijn. Wel arresteerden de Amerikanen gisteren vier neven van de 61- jarige al-Duri. In Tikrit zijn drie buitenlanders die werkten voor een Ameri kaans aannemersbedrijf, dood geschoten door Iraakse schut ters. Het gaat om twee Pakista- nen en een'man uit India. Het Amerikaanse leger maakte gisteren verder bekend dat na bij Samarra acht Irakezen zijn omgekomen bij een schoten wisseling. Volgens een woord voerder schoten Amerikaanse militairen terug toen inzitten den van zes auto's dinsdag het vuur op hen hadden geopend. Twee auto's van de verdachten werden verwoest en 26 Irake zen zijn aangehouden. De 26 granaten die Deense mi litairen zaterdag in de buurt van Basra aantroffen, bevatten geen zenuwgas. Dat blijkt uit onderzoek door de Amerika nen, zo heeft de Deense leger leiding meegedeeld. De Amerikanen brachten ook cijfers naar buiten waaruit blijkt dat door in Irak gelegerde mili tairen relatief veel zelfmoord wordt gepleegd. In de 'Operatie Iraakse vrijheid' zijn sinds maart bijna vijfhonderd Ameri kaanse soldaten gedood, 343 bij gevechtshandelingen en 153 bij ongelukken of door zelfmoord. Zeker 21 militairen pleegden zelfmoord. Dit aantal gaat mo gelijk nog omhoog, omdat on derzoek gaande is naar een aantal verdachte gevallen, waarbij mogelijk sprake is van zelfmoord. damascus/anp - De Syrische premier Naji al-Otari ziet geen enkele kans op een vredesak koord met Israël zolang de rechtse premier Sharon er aan het roer staat. Tegen journalis ten in Damascus zei hij dat „er geen hoop is voor deze zionisti sche regering op het bereiken van een rechtvaardig en alom vattend vredesakkoord". Dinsdag bleek nog dat de Syri sche president Bashar al-Assad bereid zou zijn zonder voor waarden vooraf met Israël over vrede te onderhandelen. Dat zei de Amerikaanse senator Bill Nelson, die zaterdag met Al-As sad heeft gesproken, in de Isra ëlische krant Haaretz. De Israëlische president Moshe Katsav had Al-Assad maandag uitgenodigd om voor vredesbe sprekingen naar Jeruzalem te komen, maar Damascus wei gerde dat. Een hoge functiona ris verklaarde toen, dat de on derhandelingen over vrede moeten worden hervat op het punt waar ze vier jaar geleden zijn afgebroken. Hafez al-Assad, de vader van de huidige Syrische president, en Sharons voorganger Ehud Ba rak, kwamen vier jaar geleden bijna tot een akkoord over te ruggave van de Golan-hoogten door Israël aan Syrië. Alleen een dunne strook aan het Meer van Galilea zou in Israëlische han den blijven. Damascus weiger de daar mee in te stemmen. vanaf 2008 getest gaan worden. Deze bemande ruimtevoertui gen, die meer de vorm van een capsule hebben, zijn toegerust voor transport tijdens langduri ge verblijven in de ruimte, on der meer op de maan. De rest van de plannen was vo rige week al uitgelekt. Op zijn vroegst in 2015 zal er een bemande Amerikaanse ruimtevlucht naar de maan zijn. Er zal een vaste basis wor den gebouwd die als spring plank moet dienen voor moge lijk bemande ruimtereizen naar Mars. Bush ging in zijn toespraak niet in op de kosten van het nieuwe programma, maar regerings functionarissen zeiden vorige week dat het de bedoeling is dat de komende vijf jaar een miljard dollar opzij wordt gezet voor de ambities in de ruimte. Het gaat overigens deels om geld dat eerder voor andere doelen was bestemd. door onze correspondent Wierd Duk berlijn - Het Duitse leger neemt definitief afscheid van de Koude Oorlog. In een herstructurerings plan dat minister van defensie Struck deze week bekendmaak te, wordt de Bundeswehr van een verdedigingsleger omge vormd tot een kleinere en mo bielere interventie- en onder steuningsmacht. Die moet in cri sissituaties en ter bestrijding van het internationale terrorisme 'overal ter wereld' en op verschil lende plaatsen tegelijk inzetbaar zijn. De hervormingen bij defensie worden in versneld tempo doorgezet, omdat de rood groene regering de huidige kos ten niet langer kan opbrengen. De Bondsrepubliek kampt met ernstige tekorten op de staats begroting. Met de ingrijpende herstructurering, die in 2010 moet zijn afgerond, bespaart Struck 26 miljard euro. Op het ogenblik zijn Duitse mi litairen op verschillende plaat sen ter wereld actief bij vredes- en ondersteuningsoperaties, onder andere in Afghanistan. Deze situatie moet model staan voor de toekomst. „Het opera tieve gebied van de Bundes wehr is de hele wereld", meen de de SPD'er Struck bij de pre sentatie van zijn plannen. De ommekeer in het denken in de Duitse politiek is opmerke lijk. Tot de aanslagen van 11 september 2001 bestond alge meen grote weerstand tegen de inzet van Duitse militairen in het buitenland. Maar de tijden dat in Bonn en Berlijn alleen cheques werden uitgeschreven 1 als de bondgenoten militair het vuile werk opknapten zijn voor bij, ondanks de traditionele na oorlogse afkeer voor het aan gaan van militaire avonturen. De Bundeswehr zal 35.000 sol daten en tienduizend burgerba- nen schrappen en tot een totaal van 250.000 man worden inge krompen. Nog eens honderd militaire bases - eerder werden al honderd bases geschrapt - worden gesloten; daarmee blij ven van de huidige 621 nog vierhonderd bases over. Het aantal gevechtstoestellen bij de Luftwaffe daalt van 426 naar 265'. In 1990 had Duitsland nog 746 gevechtsvliegtuigen. De strijdkrachten worden opge splitst in drie onderdelen. 'Eingreifstreitkrafte' die samen met de bondgenoten van NAVO of EU in conflictregio's 'vrede moeten afdwingen'. Hiervoor worden 35.000 soldaten inge zet. Daarnaast zullm stabilise- ringsstrijdkrachtertrredesope- raties uitvoeren, zoals op het ogenblik in Afghanistan en op de Balkan. Verreweg het groot ste onderdeel vormen de on dersteunende strijdkrachten, zo'n 137 duizend soldaten. Zij houden zich bezig met trans port, opleiding en logistiek. Bo vendien is dit onderdeel verant woordelijk voor de binnenland se taken van de Bundeswehr, waaronder de opleiding. Struck weerstaat de roep om af schaffing van de dienstplicht. De minister waarschuwde voor de kosten die de invoering van een algeheel beroepsleger met zich mee brengen. De Bundes wehr zou in dat geval veertig duizend extra beroepssoldaten moeten aannemen. „Dan moet je vanaf 2010 wel heel veel extra geld meenemen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7