Alleen deze week! DE GOEDKOOPSTE KEUKENZAAK VAN NEDERLAND! BINNENLAND 2 a OP-OP EN WEG! )rang-Oetan straks alleen nog achter glas te zien Kom naar de showroom voor het DE VERKOOP VINDT UITSLUITEND PLAATS AAN PARTICULIEREN N Onze showrooms worden geheel vernieuwd: totale uitverkoop bij KeukenConcurrent! KeukenConcurrent organiseert een leegverkoop van keukens. De showroom moet leeg om plaats te maken voor de nieuwe collectie. En daar profiteert van, met éénmalige kortingen die kunnen oplopen tot wel 70%! Kortom, keukens tegen dumpprijzen. Mggmc! Alkmaar: Noorderstraat 3,072-5119666 Hoorn: De Factorij 22,0229-213535 Leiderdorp: Meubelplein 10,071-5238212 Zaandam: Pieter Ghijsenlaan 11,075-6700533 Omdat U op de centen bent.. Psychische hulp peuters na sterven van oppasoma' Inspectie VROM vindt vat uraniumoxide in Botlek Kamer wil werkzoekende Oost-Europeanen weren donderdag 15 januari 2oo4 aag/gpd - Al jaren vecht de orang- I ivoor zijn bestaan. Maar deze strijd zijn vijand, de mens, is er een die II winnen is. Volgens de laatste on- eken is het binnen twintig jaar defi- n2f gedaan met de mensaap. De orang- is dan alleen nog te bekijken in de «t ijkt bedachtzaam voor zich uit. In Jij. 1st neemt de uit de kluiten gewas- aa[ iannetjesaap vanuit zijn ooghoe- it, is e omgeving in zich op. Dan strekt >zaam zijn eindeloze armen en lij uitdagend zijn met lange rode bedekte lichaam. Imponeerge- zTziet Constanze Melicharek meteen, eren ■anze *s priraatologe- gespecia- 1 d in het gedrag van primaten ecial ;en en apen). Ze werkt op de afde- ',er| ducatie van het Apeldoornse apen- ipenheul. Tom is een van de tien -oetans van Apenheul. lil even laten weten wie er hier echt belangrijk is", grinnikt Constanze. „Want denk eraan; jij kijkt niet alleen naar een orang-oetan. De aap kijkt ook naar jou en observeert je van boven tot onder. Als je morgen terugkomt, herkent 'ie je direct." De intelligente mensaap wordt vaak zie lig gevonden, weet de primatologe. „Vanwege zijn melancholische blik en zijn rustige gedrag. Maar zo is deze aap gewoon. Hij doet alles heel subtiel. Als je wat wilt weten, moetje goed kijken naar de kleine bewegingen van zijn ogen." Op de eilanden Sumatra en Kalimantan (Borneo) leven de soortgenoten van Tom in het wild. Nóg wel; de orang-oe tan is al tijden een ernstig bedreigde diersoort. De meest recente bevindingen van een Brits onderzoeksteam van het Wereld Natuur Fonds wijzen uit dat de aap binnen twintig jaar uitsterft. Het regenwoud op de eilanden wordt in een schrikbarend tempo (deels illegaal) gekapt voor hout en om er oliepalm- plantages aan te leggen. Dat levert palmolie op en palmolie is een goedko pe variant van soja. Het product zit in bakolie, margarine en wasmiddel en verovert momenteel Europa. „Iedere voedingsbewuste Europeaan smeert het regenwoud 's morgens op z'n brood", zegt Constanze Melicharek bitter. En de orang-oetan heeft een flink leefge bied nodig om aan voldoende voedsel (tropische vruchten en bloemen) te ko men. De afgelopen twintig jaar is het met tachtig procent teruggebracht. In de overgebleven versnipperde bosgebieden sterven ze langzaam van de honger. Ontbossing is niet de enige bedreiging voor de orang-oetan. De schattige baby aapjes zijn gewilde huisdieren in Aziati sche landen. „Kijk maar eens hoe lief en leuk ze zijn," wijst Constanze naar een tweejarig jong dat aan z'n moeder hangt in het binnenverblijf. „Het zijn gewoon vervangers van kinderen. Bovendien ge ven ze status in Azië. Zo'n aapje is schreeuwend duur. Dat is ook niet zo vreemd. Voor iedere kleine orang-oetan die op de markt is, zijn er wel vier ge storven. De baby's overleven bijna niet zonder de intensieve zorg van hun moe der. Die moeder is bij het vangen al ge dood, want ze zou haar jong nooit zo maar afstaan." Na een paar jaar is het onmogelijk ge worden de aap thuis te houden. „Eerst worden ze aan een ketting gelegd en weer een paar jaar later worden ze ge dood." De primatologe knikt somber. De orang-oetan is bij lange na niet de enige diersoort die met uitsterven wordt bedreigd. Maar het verdwijnen van de slimme klimaap vormt wel een heel sterk symbool voor waar we met onze aarde naar toe gaan, vindt Melicharek. „Dit dier is een nauw familielid van de mens. We houden van de orang-oetan, vinden hem sympathiek. Uitsterven is een moreel falen." Dierentuinen in Europa hebben een succesvol fokprogramma opgezet - met uitgekiend genetisch beleid - om de po pulatie in gevangenschap in stand te houden. Of het mogelijk is deze dieren uiteindelijk in de natuur terug te plaat sen weet men niet. Orang-oetan Josje in de Apenheul. Deskundigen vrezen dat de mensaap straks alleen nog in gevangen schap te zien is. Foto: GPD/Harmen de Jong (advertentie) OGI ICHl EUKEN Ook gevestigd in Amstelveen, Arnhem, Baarle-Nassau, Barendrecht, Beuningen, Breda, Den Haag, Groningen, Kaatsheuvel, Numansdorp, Roosendaal, Rotterdam, Son, Woerden en Zwolle. Binnenkort ook in Wateringen, www.keukenconcurrent.nl gealarmeerd door haar zoon, die geen contact met zijn moe der had kunnen krijgen. De vrouw heeft de hele nacht bo venaan de trap gelegen, de peu ters om zich heen. Onderweg naar het ziekenhuis overleed ze in de ambulance. Van der Schoot pleit voor tijde lijke professionele hulp van ou ders en kinderen. Volgens hem is het veiligheidsgevoel van de meisjes 'heel sterk ondermijnt'. „Bij kinderen zie je dan regres sief gedrag. Als ze zindelijk zijn, kunnen ze tijdelijk weer bed plassen. Of ze stoppen tijdelijk met praten als ze dat net leren. Kinderen ontwikkelen zich in een veilige haven. Die bodem valt weg als angst om zich heen g"jpt." Ook is de kans groot dat de kin deren zich gaan vastklampen aan de ouders. „Een normale reactie", aldus Van der Schoot. „Het geleidelijk aan weer losla ten hoort daar ook bij." Volgens de politie maken de peuters het naar omstandigheden goed. Ze zijn eerst opgevangen door een buurtbewoner, later door een maarssenbroek/gpd - De twee peuters uit Maarssenbroek die de hele nacht bij hun stervende oma op de grond zaten, kun nen psychische hulp goed ge bruiken. Ondanks him jonge leeftijd (1,5 en 2,5), kunnen ze getraumatiseerd zijn door wat ze hebben meegemaakt. Dat denkt T. van der Schoot, hoofd van het psychotraumateam voor kinderen van het Wilhel- mina Ziekenhuis in Utrecht. De ouders van de meisjes zijn gisteravond in Maarssenbroek teruggekeerd. Zij waren op win tersport in Oostenrijk toen het drama zich in hun huis afspeel de. De 58-jarige oma uit Drachten zou gedurende de afwezigheid van de ouders babysitten. Te gen een zoon had ze geklaagd dat ze zich twee dagen lang niet lekker voelde, maar het oppas sen op haar kleinkinderen ging voor. Maandagavond ging het toch mis. De oppasoma moet onwel zijn geworden, toen ze de meis jes naar boven bracht Agenten troffen haar de volgende dag in kritieke toestand aan. Ze rotterdajm/anp - De inspectie van het ministerie van VROM heeft vorige maand in de regio Rotterdam-Botlek een vat ge vonden waarin waarschijnlijk uraniumoxide zat. Het radioactieve spul werd ont dekt op een schrootbedrijf, tus sen een lading afval uit Jorda nië. Dat heeft het ministerie gisteren bekendgemaakt. Staatssecretaris Van Geel (mi lieu) heeft de Tweede Kamer ook ingelicht over de vondst, die werd gedaan op 16 decem ber. Het vat is inmiddels over gebracht naar de Centrale Op slag Voor Radioactief Afval (Co- vra) in Borssele. Uraniumoxide (yellow cake) is een grondstof waarmee verrijkt uranium kan worden vervaar digd. Deskundigen van het In ternational Atomic Energy Agency (IAEA) uit Wenen heb ben gisteren het vat geopend om de inhoud verder te onder zoeken en hebben het bedrijf bezocht waar de lading is ge vonden. In het vat zit vermoedelijk een kilo uraniumoxide. Dit wordt gewonnen uit uraniumerts en heeft een relatief lage radioac tieve straling. Het vat zat in een container en werd ontdekt door de poortdetector van het be drijf, waarna het direct is ge meld bij VROM. Omdat het stralingsniveau relatief laag was, leverde het geen gevaar voor de gezondheid op. Om uit de impasse te komen vroeg staatssecretaris Rutte (so ciale zaken) het CPB om te on derzoeken hoe groot de ver wachte toestroom zal zijn. Uit de studie blijkt nu dat het om een gering aantal extra werk zoekers gaat. Het CPB geeft wel aan dat de uitkomsten onzeker zijn, met name omdat niet be kend is hoe de economie van de toetredende landen zich zal ontwikkelen. Als de economie daar instort is de kans groot dat veel meer mensen hun heil in West-Europa zullen zoeken. Voor CDA, WD en LPF is het onderzoek geen reden om hun den haag/gpd - De grenzen moeten dicht blijven voor werkzoekenden uit de Oost-Eu- ropese landen die volgend jaar toetreden tot de EU. Dat vindt een Kamermeerderheid van CDA, WD en LPF. Een onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB) waaruit blijkt dat maar 5000 tot 10.000 mi granten naar Nederland zullen komen om werk te zoeken, ver andert niets aan hun stand punt. Het aantal van 10.000 werkzoe kenden is veel lager dan eerder werd aangenomen. Het minis terie van sociale zaken ging tot nu toe uit van 30.000 werkzoe kenden, met name uit Polen, Tsjechië en Hongarije. In de Tweede Kamer leeft de vrees dat nog veel meer werkzoeken den uit het buitenland naar Ne derland komen. Vooral omdat onder meer Duitsland, Oosten rijk en Frankrijk, landen waar traditioneel veel Oost-Europea nen naar toe gaan, hun grenzen dicht willen houden voor werk zoekenden uit de nieuwe EU- landen. De kwestie heeft ook in het ka binet tot grote verdeeldheid ge leid. De WD-ministers willen de grenzen dichthouden, uit vrees dat Nederland overspoeld wordt door werkzoekenden. D66-minister Brinkhorst van economische zaken pleit juist voor een ruimhartig toelatings beleid. standpunt aan te passen. „Dat getal van 5000 rot 10.000 is dan misschien niet om van je stoel af te vallen, het zegt niets over de verdringing van de Neder landse werklozen op de ar beidsmarkt. Want er is een vele malen grotere groep van Oost- Europeanen die hier op tijdelij ke basis komt werken in de land- en tuinbouw of de bouw. Nu al werken er tienduizenden illegalen uit Oost-Europa in de ze sectoren. Het is niet geloof waardig dat die groep kleiner wordt als er een vrij verkeer van werknemers komt," aldus CDA- kamerlid Bruis. De drie partijen willen wel dat het mogelijk blijft om mensen een tijdelijke vergunning te ge ven, zodat ze wel ingezet kun nen worden voor seizoensar beid.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5