'Cellen hebben chemische wapens' 'Directie Terra bagatelliseert situatie' BINNENLAND 1 Fatale cocktail van drank en xtc Afvalputje van het voortgezet onderwijs )li Israëlische geheime dienst tipt AIVD Hanta-virus in Groningen Veel militairen houden psychisch last lo Arrestatie in zaak vermiste studente (24) l\ H liere met ^tdrukpistool - De directie van het ;h Opleidings Centrum n Roermond heeft kg een 15-jarige scholie- ;ht betrapt met een listooi op zak. Wat ze moest, is onduidelijk, [ft de politie gisteren ge let meisje leverde het tijdens een gesprek ichooldirectie. lie pakt treinrovers Law - De politie heeft in ir dertien jongeren uit aangehouden die de •n maanden perrons en ipés in de regio onveilig i, De bende pleegde 38 jen, maakte de politie bekend. De verdach- sen de 15 en 19 jaar akten vooral het trein- otterdam CS - Dor- nveilig. Ze beroofden enoten van mobiele te- OV-jaarkaarten en klei- ledragen. De politie de aanhoudingen on- jr een nepvuurwapen en lessen in beslag. De lommissaris heeft elf lertien verdachten in donderdag 15 januari 2oo4 den haag/gpd - Terroristische cellen in Europa beschikken over chemische wa pens. Het bezit van deze wapens doet zich 'in toenemende mate' voor in de Be nelux, Duitsland, Frankrijk en Engeland. Israëlische geheime diensten hebben deze informatie doorgegeven aan wes terse zusterdiensten, zoals de Neder landse AIVD. Dat zegt het Tweede-Ka merlid Wilders (WD). Hij heeft de waar schuwing vorige week vernomen tijdens een bezoek aan Israël. Daar had hij naar eigen zeggen een urenlang onderhoud met functionarissen van Israëlische in lichtingendiensten, waaronder de Mos- sad. Wilders kreeg geen nadere informatie over het type chemische wapen en de mogelijke doelwitten. „Daar heb ik na tuurlijk ook meteen om gevraagd. Als je zoiets ernstigs hoort, wil je meteen we ten om welke steden en groeperingen het gaat", aldus Wilders. Inlichtingendienst AIVD concludeert op basis van de 'eigen informatiepositie' dat er op dit moment geen sprake is van een 'actuele, ernstige dreiging van terro ristische aanslagen'. Een woordvoerder wil niet zeggen of de Israëli's de AIVD inderdaad hebben gewaarschuwd, zoals Wilders beweert. „Dat valt onder de ge heimhoudingsplicht. Wel wil de zegsman meedelen 'dat ter roristen in zijn algemeenheid natuurlijk zoeken naar allerlei middelen'. „We we ten dat ze er naar op zoek zijn." Of de AIVD daarvoor aanwijzingen heeft ge vonden in Nederland, wil de woordvoer der niet zeggen. Wilders wil de dreiging van chemische wapens begin volgende maand aan de orde stellen tijdens een debat over terro risme in de Tweede Kamer. groningen/gpd - Een stu dentenhuis in Groningen is getroffen door het hanta-vi rus. Dit weinig voorkomende virus kan griepachtige ver schijnselen veroorzaken, maar ook leiden tot ernstige nierproblemen. In zeldzame gevallen kan het virus dode lijk zijn. Een in het huis wo nende Duitse student is in een ziekenhuis in Duitsland opgenomen met ernstige nierproblemen. De GGD heeft de overige be woners van het studenten huis onderzocht. Enkele stu denten zijn wel in aanraking gekomen met het virus en hebben afweerstoffen, maar zijn niet ziek geworden. Het hanta-virus, oorspron kelijk afkomstig uit Azië, is alleen overdraagbaar via uri ne en uitwerpselen van de roze woelmuis. Besmetting vindt niet plaats via mensen. De besmetting in het stu dentenhuis in Groningen heeft de GGD verrast, omdat deze muizensoort vrijwel niet voorkomt in de stad. nsie steekt in milieu c - Het ministerie van 1 zal in de periode 2004- miljoen euro besteden jfeumaatregelen. Die «n zich deels terug. [er te schakelen op [dementsketels en ener- Lring door duurzaam Rbespaart het ministerie Ten euro. Dit blijkt uit de tleidsnota 2004 die Iretaris Van der Knaap in Den Haag presen- 11999 werd op het de nt de eerste aanzet tot eubeleid gegeven, n is het totale energie- bij Defensie met ruim Int gedaald. Het water- Inam af met 25 pro- I ontruimd andstichting Iht - Een 41-jarige man ind is gisteren opge- erdenldng van brand- in Grand Hotel de lur in Maastricht. De re 1 en werden gistermor- acueerd en onderge- de kantine van het n oin. Volgens een woord- eliiran de gemeente is de hai tstaan in de kelder van ela nbouw zijnde nieuw- jel van het hotel. De idvivan de schade is nog Leerlingen van het Terra College zoeken troost bij elkaar. Foto: ANP/Robin Utrecht gii nd. Het hotel liep oil; de op, maar kon gro- weer in gebruik wor- ied ffeur houdt e jeugd vast in c :N - Rotzooien in de s n et ophouden na een :rzoiwing van de chauf- ige peldoom had een n o Feur deze week ma enoeg van klierende k d igd in zijn bus. Hij ïtst p weg naar Eerbeek jek ikeert, 'gijzelde' de dot en reed linea recta g tf emise in Apeldoorn. Gejkon de groep, zo'n holieren, uitstappen. zuSon-woordvoerder Van iele praat de handelwijze zo auffeur niet goed, i dèft er wel begrip voor. "Brie rond renen lijk he nieiHT - De rechtbank in it kon gisteren niet het van het verdwenen iverschot van een itse drugsdealer op- ok werd niet duidelijk ïcies met hem is ge- ;r verdachten moes- amen op verdenking 'rmoorden en spoor- verdwijnen van de Maastrichtenaar. Sail- was dat een van de lverdachten verstek •e Belgische justitie ten dat hij in Maas- ist worden gehoord. straf voor inde agent I Offcier van justitie peft gisteren bij de f rechtbank een werk- |20 uur geëist tegen fige ex-rechercheur Tiltratie-eenheid van |Deze man uit Pur- g in maart 2001 over 41 van een koffer vol V uit zijn auto. Vol- penbaar aanklager Wn met een collega iun bazen niet zouden vervolg van voorpagina „Zijn moeder is echt een schat", zegt de zus van Ali. „Ze had alles voor haar kinderen over, terwijl het voor haar na tuurlijk al een verschrikkelijke tijd was omdat ze er helemaal alleen voor stond. Murat hield daar de laatste tijd nauwelijks rekening mee: hij gaf regelmatig een grote mond. Voor zijn va der, ook al zat die in de gevan genis, had hij wel een geweldig respect. Tegen hem had hij dat nooit gedurfd." Het is wellicht een eerste teken dat het mis gaat met Murat. Dat zou versterkt zijn door 'verkeer de vrienden'. De scholier gaat drinken en xtc gebruiken. Die combinatie lijkt bij hem nog harder aan te komen dan bij de gemiddelde gebruiker: Als hij deze mix tot zich neemt, raakt de 16-jarige helemaal van de wereld. Hetzelfde zou gebeurd zijn op die fatale dag. Hem hangt een schorsing boven het hoofd. Murat zou te vaak te laat zijn gekomen en bovendien een paar keer betrapt zijn bij het blowen op het toilet. Eén van die keren zou hij in zijn nek ge grepen zijn door één van de di recteuren. „Dat vond hij de ul tieme vernedering", zegt Ali. „Toen heeft hij al gezegd: die vent gaat er aan. Maar er zijn wel eens meer jongens die iets zeggen. Alleen al het feit dat die schorsing dreigde, was een aan tasting van zijn eer. Daar tillen wij Turken heel zwaar aan." Voor zijn daad zou Murat zich moed in hebben gedronken met een fles whisky, in combi natie met xtc: de al eerder ge noemde fatale cocktail. Om kwart over één rent hij de kanti ne van het Terra College bin nen. De leerlingen kijken ver schrikt op en denken in eerste instantie dat Murat een grap maakt. Tot hij de trekker over haalt. Duizenden leerlingen met wapen op zak Naar schatting 22.500 van de middelbare scholieren in Ne derland geeft ruiterlijk toe rond te lopen rond met een steek- ofvuurwapen. Dat is bijna 2„5 procent van het to tale aantal leerlingen in het voortgezet onderwijs. Het wa penbezit onder deze groep zou nog groter kunnen zijn, omdat ruim drie procent zegt zich daar niet over te willen uitlaten. Dit blijkt uit een bliksemon- derzoek van het scholieren platform Pauze onder zeven honderd scholieren tussen de 12 en 19 jaar, verdeeld over het hele land en over alle schooltypen. Het onderzoek werd een dag na de moord op adjunct-directeur Hans van Weren van het Haagse Terra College uitgevoerd. Bijna de helft van de ondervraagden zegt een medeleerling te ken nen die steek- of vuurwapens mee naar school neemt. Toch voelt 94 procent van de leer lingen zich veilig op school „Omgerekend praten we toch over grote aantallen," zegt on derzoeksleider Rohde van de Universiteit van Utrecht. Ne derland telt zo'n 900.000 leer lingen in het voortgezet on derwijs. Dat betekent dat bij na 450.000 van hen een mede leerling kennen met een wa pen op zak." Carl Rohde noemt het verontrustend, dat ondanks dit gegeven het over grote merendeel van de leer lingen zich toch veilig voelt op school. „Blijkbaar hoort het bij hun leefwereld." iep: atig! ïulaM de autokraak had igerpd in Amsterdam. ij6i fhad het duo de bloe- op cten gezét, terwijl de an f de uiterst gevoelige 2 zi|en in de kofferbak >praak is op 28 janu- doorn/anp - Een op de vijf Ne derlandse militairen die op een buitenlandse missie is uitge zonden, heeft daar psychische klachten aan overgehouden. Bij ongeveer de helft van deze mili tairen zijn die ernstig. Die heb ben last van een zwaar Post Traumatisch Stress Syndroom (PTSS). Dat heeft een woord voerder van de Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers (BNMO) gis teren gezegd. De cijfers hebben betrekking op de ongeveer 40.000 militairen die sinds de Nederlandse vre desmissie in Libanon (eind ja ren zeventig) naar het buiten land zijn gestuurd. De klachten vair-de militairen variëren van nachtmerries en slecht slapen tot een reeks van klachten, zo als angstaanvallen en slape loosheid, die een normaal func tioneren onmogelijk maken. De BNMO maakte de cijfers be kend bij de presentatie van het eerste 'thuis' voor jonge vetera nen uit vredesmissies. Dat zo geheten Elders Hoes staat in Hoensbroek, gemeente Heer len, en gaat zaterdag open. De veteranen kunnen er terecht voor gesprekken met lotgeno ten. Ook biedt het nieuwe ont moetingscentrum hulp aan mensen die tijdens of door vre desmissies in de problemen zijn gekomen. Volgens de BNMO krijgen on geveer 15.000 veteranen een militair invaliditeitspensioen van het ABP. Het gaat om alle militairen die sinds de tweede wereldoorlog in militaire dienst den haag/gpd - Op het Terra College in Den Haag heeft zich al eerder een ernstig incident met geweld voorgedaan waarbij een docent het doelwit was. Op 11 september 2003 viel een moeder van een leerling een docent aan met een groot mes. De bedreigde docent vindt dat de directie van het Terra Colle ge daarna nauwelijks iets heeft gedaan om zijn situatie en die van de school te verbeteren. De leraar tegen wie de aanslag was gericht, wil anoniem blij ven. Wel overlegde hij aan deze krant het proces-verbaal dat is opgemaakt. De politie bevestigt dat het document authentiek is. Het incident, waarbij een veer tig centimeter lang klapmes is gebruikt, werd volgens de do cent gadegeslagen door twee volle klassen. Het voorval is op merkelijk omdat directeur Mil tenburg van het Terra College gisteren tijdens de persconfe rentie stellig verklaarde dat zich de afgelopen twee jaar geen in cidenten hebben voorgedaan waarbij een mes of andere wa pens zijn gebruikt. Tijdens een onderhoud over het mes-incident met plaatsver vangend directeur Veerman zijn de bedreigde docent toe zeggingen gedaan die niet zijn nagekomen, vindt hij. „Ik heb om een schoolverbod voor de moeder gevraagd, om over plaatsing van haar zoon, maar bovenal om een strenger deur beleid. Mensen kunnen hier in en uit lopen. De vrouw met dat mes zwierf al uren door de Directeur Miltenburg tijdens de persconferentie. Foto: ANP/Robin Utrecht school. Na dat gesprek met de directie heb ik niets meer ge hoord. Ik weet niet of de vrouw een schoolverbod heeft gehad en haar zoon zit nog steeds in mijn klas." De leerkracht vermoedt dat de school aantasting van haar imago vreest. „Over een paar jaar verhuizen we, de fusie- school heeft een nieuwe naam gekregen, dat beeld mag niet worden beschadigd. Maar de veiligheid van kinderen en lera ren is wel in gevaar. Docent motorvoertuigentech niek Van Pomeren onderschrijft dat er sprake is van een structu reel slechte situatie op zijn school. „Wij voorspelden als docenten al vijf jaar dat er van daag of morgen wat zou gebeu ren. En het kan wéér gebeuren. Wij zeggen wel eens onder el kaar: als je het binnen je klas voor elkaar hebt, dan kun je overleven. Buiten de klas is het een chaos. Er is onduidelijkheid over de regels en het naleven ervan. Vorig jaar moest je een briefje gaan halen bij de conci erge als je te laat kwam en dan werd je gedwongen de volgen de dag om half acht komen. Nu is dat afgeschaft omdat het zo veel werk is. Met als gevolg dat iedereen hier maar in en uit loopt tijdens de les. Ruzies wor den met vechtpartijen op school beslecht, ook door jon geren die van buiten komen. Als leerkracht ben je vogelvrij en leerlingen kunnen zich heel veel permitteren voordat ze van school worden verwijderd. Zelf ben ik enige malen bedreigd met de woorden 'jij gaat dood' en 'ik wacht je buiten wel op'. De directie steunt je op zo'n moment op geen enkele wijze." Volgens Van Pomeren hebben op zijn vestiging dit jaar al acht tot tien nieuwe docenten afge haakt en zijn vijf a zes collega's langdurig ziek. Hij is van me ning dat de directie de proble men bagatelliseert. „Ik weet wel waarom", zegt Van Pomeren, „deze fusieschool bestaat pas sinds 1 augustus vorig jaar, straks staan de lijsten met de beoordelingen weer in de kran ten. Koste wat kost moet de il lusie in stand worden gehou den dat het hier goed gaat." Rijswijk/ANP - Het is het jong ste en grootste schooltype in het voortgezet onderwijs. Sinds 1999 gaat ruim 60 procent van alle leerlingen naar het voorbe reidend middelbaar beroepson derwijs, kortweg vmbo. En het is de onderwijsvorm waarover de meeste klachten klinken. Mavo en voorbereidend be roepsonderwijs (vbo) versmol ten vijfjaar geleden tot een gro te school, die de leerlingen be ter zou voorbereiden op de rest van hun schoolcarrière. Met vier leerwegen, sterk beroeps gericht tot meer theoretisch, zouden leerlingen van zeer uit eenlopende snit het goed moe ten doen op deze school. In de praktijk blijkt het vmbo het afvalputje van het voortge zet onderwijs, zo luidt de veel gehoorde kritiek, waar zwakke leerlingen tussen wal en schip vallen. Er zijn te weinig leraren, en te veel leerlingen haken voortijdig af omdat de praktijk toch te veel plaats zou maken voor de theorie. Vooral leerlingen die voorheen in het vbo zouden zijn terecht gekomen, voelen zich niet pret tig op het vmbo, concludeerde het Sociaal en Cultureel Plan bureau (SCP) in het rapport "Voortgezet onderwijs in de ja ren negentig'. „Van alle scholie ren beleven vbo-leerlingen het onderwijs en de school het minst positief." Daar komt nog eens bij dat het op één hoop gooien van ver schillende soorten onderwijs de kansen van scholieren uit lage re milieus en allochtonen nau welijks vergroot: 70 procent van voormalige vbo-leerlingen zit op het vmbo nog steeds in een aparte vestiging. En de scholie ren met de grootste leerproble men, die vroeger in het speciaal onderwijs hun plekje vonden, moeten het nu op de vmbo zien te rooien. In een enquête van de Socialis tische Partij onder vmbo-lera- ren van oktober vorig jaar kwa men alle grieven over hun school nog eens duidelijk naar voren: het is te theoretisch, het niveau ligt voor veel leerlingen te hoog en de klassen zijn te groot. Vooral veel van de zwak ste leerlingen hebben moeite met het niveau van de laagste leerweg, de basisberoepsgerich te leerweg. Voor deze zogehe ten zorgleerlingen is er wel on dersteuning, maar de eisen om daarvoor in aanmerking te ko men zijn te streng, concludeer de de SP op basis van de ant woorden van de vmbo-leraren. Uit cijfers van het ministerie van onderwijs blijkt dat er steeds meer van deze zorgen kindjes komen. Tussen 1998 en 2002 groeide hun aantal van 86.000 naar 102.000. Van hen zitten er 80.000 op het vmbo. De rest volgt het zogeheten praktijkonderwijs, dat slechts een getuigschrift oplevert. STEVENHAGEN gewond zijn geraakt of blijven de psychische klachten hebben opgelopen. Veel militairen met psychische klachten melden zich niet. „Het is lastig om met hen in contact te komen", aldus een woord voerder van de BNMO. „Wij weten niet waar ze zijn en zij trekken niet bij ons aan de bel. Een eigen ontmoetingscentrum kan daarin verandering bren gen. Als het centrum in Hoens broek succesvol blijkt, komen er meer van dit soort centra", aldus de woordvoerder. Hij zei verder dat veel vetera nen met problemen moeite hebben om professionele hulp in te roepen. „Een hulpverlener snapt hun problemen vaak niet. Gesprekken met lotgenoten kunnen wonderen verrichten." vweetéÊ.. WAfzeH wie zo flzut-'" AfHy \Aje qetfjew wa? Her ook. s. Mier ÖOÊ Hou op WOW Hiü2- fc. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria/gpd - De zaak van de in Zuid-Afrika vermiste Neder landse studente Marleen Ko- nings (24), is volgens de Zuid- Afrikaanse politie dicht bij een ontknoping. De politie heeft een man gearresteerd in wiens gezelschap Konings sinds haar verdwijning op 29 december zou zijn geweest. Ook de huur auto waarmee hetduo reisde is gevonden. De man werd na een tip van een pensioneigenaar opgepakt in Uppington, een stad in het noord-westen van Zuid-Afrika. Het gaat waar schijnlijk om Robert Cowley, de man die Konings zou hebben ontmoet tijdens de kerstdagen, en met wie zij na een opname in een ziekenhuis wegens voed selvergiftiging verder zou zijn gereisd. Politiewoordvoerder Elna Beers sprak van 'een doorbraak' en 'erg positieve ontwikkelingen'. Verdere details onthulde zij niet. Albert van Oudheusden, hoofd van het uitwisselingspro gramma UNSA dat het verblijf van Konings had geregeld, wil de ook geen bijzonderheden geven. „Ik moet eerst overleg gen met de politie, om te weten wat ik mag zeggen. Ik weet veel meer."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3