Stuurt slechte Hoogbejaarden Lezer columnisten weg MEDIA Wegener aast op het Algemeen Dagblad dansen Het Zwanenme* Storende zender wordt gesloopt Kijkers Taxi komen in actie Waarom liep Rob Mabel n Slot IQ-test kent kijkcijferpiek Omroeporkesten vc protest naar Den H; Metro peilt (on)tevredenheid van consument Courantier Theo Coppes overleden Het ruist van de geruchten in krantenland. PCM, uitgever van onder meer NRC Handelsblad, Trouw, het Algemeen Dagblad en de Volkskrant, staat al maan den in de etalage. Speculaties zwellen aan. De ontknoping lijkt nabij. Wegener wil wel, zo liet topman Jan Houwert de afgelo pen dagen doorschemeren. door René Aveskamp niimegen - De uitgever van ne gen regionale kranten zou best het landelijke Algemeen Dag blad (AD) willen kopen. Als de ze kwakkelende krant, onder deel van uitgever PCM, tenmin ste Tos' te koop is. Samen met de regionale titels Rotterdams Dagblad, Dordtenaar en Rijn en Gouwe vormt het AD sinds vo rig jaar een aparte groep bin nen PCM: de Algemene Media Groep. In november vorig jaar zei Theo Bouwman, de hoogste baas bij PCM, in een interview met De Telegraaf aan een eventuele verkoop van het Algemeen Dagblad nog niet te hebben ge dacht. In het kleine, overzichte lijke Nederlandse krantenwe reldje liet niemand zich er ech ter zand door in de ogen strooi en. Theo Bouwman schaakt wat af. Hij heeft geld nodig. Om PCM, behalve uitgever van kranten ook uitgever van boeken (Meu- lenhoff en Thieme) meer arm slag te geven zoekt hij inves teerders. Bestaande aan- deehouders als ING, Aegon en de Nationale Investeringsbank willen hun belang wel verko pen, hoewel ze tot 2006 jaarlijks een gegarandeerd dividend van ruim 9 miljoen euro ontvangen. Belangstelling lijkt er genoeg te zijn. Dat varieert van (buiten landse) uitgevers tot durfkapi- talisten als 3i (eigenaar van boekenuitgever Malmberg) en CVC. De Telegraaf doet niet mee. Het schuldenvrije concern heeft diepe zakken, maar de Nederlandse Mededingingsau toriteit NMa zal nimmer toe staan dat veruit de grootste krant van Nederland ook uitge ver wordt van de andere lande lijke dagbladen. Om maar te zwijgen over de weerstand die dat bij de betrokken redacties zou oproepen. Samen met PCM en Wegener maakt de Telegraaf de dienst uit in de Nederlandse krantenwe reld. Wegener geeft alleen re gionale kranten uit en is daar naast met vallen en opstaan ac tief in direct markteting. De Te legraaf heeft een substantieel - vooral strategisch - belang in Wegener, circa 25 procent. Platzak Mochten de regionale titels uit de PCM-stal te koop komen, dan lijkt Wegener een logische kandidaat. Maar het Apel- doornse concern is platzak. Het zucht al jaren onder de schul denlast die het gevolg is van de achteraf wel heel dure aankoop van de regionale dagbladen van VNU. Sindsdien stopt bestuursvoor zitter en grootaandeelhouder Jan Houwert elke cent in aflos sing van de schuld, die begin dit jaar nog 300 miljoen euro groot is. Ondernemen is bij zaak; alles staat in het teken van de schuldenreductie. Voor pro ductvernieuwing is amper geld, want investeringen zijn tot het hoogst noodzakelijke terugge draaid. Evenals PCM zou Wegener vers geld goed kunnen gebruiken, want het is oorlog in kranten land. Steeds minder huishou dens hebben een abonnement. Om die neergang te pareren verzinnen uitgevers tal van nieuwe initiatieven. De Tele graaf komt binnenkort met een zondagskrant, het Algemeen Dagblad wil dagelijks een sport krant op klein formaat brengen. De regionale kranten dreigen hierdoor in het gedrang te ko men. Wegener ontbeert, evenals het verliesgevende PCM, de midde len om op alle fronten strijd te leveren. De banken zijn onver murwbaar: eerst de schuld af lossen. Maar er is een uitweg: de beurs. Wegener, inmiddels koninklijk, is genoteerd aan de Amsterdamse effectenbeurs. Via een emissie zou de curatele van de banken afgeschud kun nen worden. Bestaande aandeelhouders zien dan weliswaar hun bezit verwa teren, maar als met de op brengst van een emissie ook nog echt zaken kunnen worden gedaan, dan is er weer perspec tief. En dat perspectief reikt, als het AD aan de stal kan worden toegevoegd, erg ver. Met een landelijke krant heeft Wegener plots meer ijzers in het vuur. Het kostbare lidmaatschap van de GPD, het samenwerkings verband van vrijwel alle regio nale dagbladen, zou kunnen worden verruild voor de niet aan de regio gebonden verslag geving van het AD. Nog een stap verder en Houwert kan zijn dure belofte verbreken en toch de zogenoemde rompkrant in voeren, het nachtmerrie-scena rio van veel journalisten en sommige hoofdredacteuren. In dat model verzorgt het AD het algemene gedeelte van de re gionale kranten, die zichzelf dan helemaal terugtrekken op hun eigen regio. Een droomsce- nario of een fata morgana: nog een paar weken en PCM-baas Theo Bouwman legt zijn kaar ten op tafel. De aandeelhouders van Wege ner lijken er wel fiducie in te hebben. De koers van het aan deel is het afgelopen jaar met 44 procent opgelopen naar rond de 7 euro. Vragen, vragen, vragen. Ze liggen ten grondslag aan elke vorm van journalis tiek en dus ook aan de immer doorwrochte inhoud van de roddelbladen. Maar de Kuifjes in glamourland hebben een wel zeer comfortabel privilege: als het echt niet lukt een vraag naar tevredenheid (van wie ei genlijk?) beantwoord te krijgen, dan leg je haar gewoon aan de lezers voor. Zoals dat hoort in de moderne media: helder, ob jectief en genuanceerd. Privé vraagt: Wie liegt, PATTY of RE- NÉ? Interessant is de vraag of KO NINGIN BEATRIX binnenkort een metamorfose ondergaat. Nee, niet bij Make me beautiful, maar in haar kleding. Party en Weekend voorspellen een ader lating van blauw bloed in het klantenbestand van hofont- werpster Theresia Vreugdenhil- Werdler. Volgens Weekend zou de huidige hofcouturière jurk jes naaien die aan hetzelfde eu vel lijden als haar naam: een tikje te pompeus. Benieuwd of SHEILA een voet tussen de pa- Rob Oudkerk Foto: GPD leisdeur krijgt met haar nerveus gesneden toiletjes. Volgende vraag. Waarom gaat Rob Oudkerk niet naar de hoe ren in de stad waar hij wethou der is? Zoals hooguit Robinson Crusoë kan zijn ontgaan, heeft de PvdA-er Oudkerk onlangs de schrijfster en Godin van de Jacht Heieen van Royen een blauwtje laten lopen, hetgeen hij heeft moeten bek een publicatie waard hoofdstedelijke VW opheldering heeft ge er mis met de hoerei sterdam? Oudkerk w wat hij heeft gemist.1 MABEL in bordeel?' in koeienletters in deka| Binnenin een verhaa vragen overbodig ma thrillerschrijver Tom die vage plannen hef boek over Mabel - be diverse bronnen (wij slechts Jort Kelder) li ben bevestigd dat he gaat dat de bruid vai han Friso de crimine011 Bruinsma niet kende pervlakkige zeilconti fer van Yab Yum. Yab Yi 00 niet voor niets geren na hoofdstedelijke seksi fp zij er ook op de loon 1,1 gestaan wordt afdoe ig. gereerd met de opm va Mabel destijds een b Vc nende studente was YC Geen vragen. N Ingrid Bosman DONDERDAG 15 JANUARI amsterdam/anp - Het gratis dagblad Metro gaat lezers op roepen om te reageren op de kwaliteit van de columns in het blad. Als een schrijfsel van een bepaalde columnist drie keer achter elkaar niet wordt ge pruimd, dan moet hij of zij ver trekken. Dat liet hoofdredacteur J. Dijkgraaf gisteren weten. Onder de columns in Metro komt vanaf 1 februari te staan hoe (on) tevreden de lezers wa ren met de mening die de co lumnist de week ervoor venti leerde. Als de resultaten drie keer achter elkaar negatief uit vallen, moet de auteur vertrek ken. Toen Dijkgraaf bij de krant aan trad had Metro nog ongeveer dertig columnisten. Nu zijn dat er tien. „Maar ook ik heb de waarheid niet in pacht, dus ik wil weten van de lezers of de columns aanslaan. Bij mijn we ten is de vorm die we daarvoor kiezen uniek", aldus de hoofd redacteur. Correctie Metro begint per 1 februari ook met een dagelijkse correctieru briek. „Niet dat we nou zoveel fouten maken, maar het is een manier om wat eerlijker te zijn richting de lezer. Nu corrigeren we eigenlijk alleen als mensen een rectificatie eisen en andere foutjes laten we ongemoeid. Daarom komen we met de ru briek." Metro is tevreden over de zater dageditie die de krant sinds be gin september invoerde. „Za terdag zit ongeveer 70 procent van de reizigers in de trein die ook doordeweeks in de trein zitten. Die bedienen we met de zaterdagkrant. Het retourper centage van kranten die niet uit de bakken werden gepakt ligt onder de 10 procent. Daarover zijn wij tevreden. Doordeweeks ligt dat percentage trouwens onder de 1 procent." Diverse betaalde kranten willen een zondageditie beginnen. Bij Metro wordt die optie wel on derzocht, maar volgens Dijk graaf zal het daar voorlopig niet van komen. Op zondagen zitten minder mensen in het open baar vervoer en er is minder nieuws. Hilversum- De Nationale IQ- test heeft gisteravond gemid deld 1,7 miljoen kijkers getrok ken. Het programma bezorgde BNN een marktaandeel van 26 procent. Dat betekent dat ruim een op de vier kijkers had afge stemd op Nederland 2. Opvallend is dat het aantal kij kers opliep gedurende de show tot 2,3 miljoen, ongetwijfeld omdat aan het einde bekend werd gemaakt hoe intelligent de deelnemende bekende Ne derlanders zijn. Chris Zegers bleek het slimst. Op de tribunes wonnen de schakers van onder meer de dronken studenten, de kunstenaars, de Frans Bauer fans en de vrouwen met grote borsten. Niet eerder trok de Nationale IQ-test zoveel kijkers. De eerste test in januari 2001 was goed voor een gemiddelde van 1,3 miljoen kijkers. In januari 2002 trok de uitzending een miljoen kijkers. Vorig jaar keken er 1,4 miljoen kijkers. Dit jaar was er rond de Natio nale IQ-test behoorlijk veel pu bliciteit, omdat BNN wilde tes ten hoe hoog dronken studen ten zouden scoren. Dit stuitte op veel kritiek van gezond heidsorganisaties. De ii-jarige Somalische jongen Whalid, die aan chauffeur Joris Linssen zijn levensverhaal vertelde. Foto: NCRV hilversum/mediaredactie - Hoeveel telefoontjes ze precies hebben verwerkt de afgelopen dagen, weten ze niet. Maar dat het er vele honderden moeten zijn, dat is zeker. De telefonis tes van de NCRV worden al da gen overstelpt met telefoontjes van kijkers die reageren op de uitzending van Taxi van afge lopen maandag. In deze aflevering vertelde de 11-jarige asielzoeker Whalid zijn verhaal aan presentator- /chauffeur Joris Linssen. De jongen en zijn oma dreigen het land te worden uitgezet, om terug te gaan naar Somalië waar ze hun leven niet zeker zijn. In afwachting van de be roepsprocedure mochten ze niet langer verblijven in het AZC in Groningen, waar ze al vijf jaar woonden. Op dit mo ment zitten ze in noodopvang. „Ze begrijpen niets van hun ei gen situatie", aldus presenta tor Joris Linssen. Het is heel triest dat mensen zó op straat kunnen worden gezet, zonder enige steun." Sinds de uitzending zijn via de Taxi-website inmiddels hon derden e-mails binnengeko men. Vanwege de hoeveelheid reacties besloot de redactie een kaartenactie via internet te beginnen, waarbij kijkers een kaart kunnen sturen naar mi nister Verdonk van Vreemde lingenzaken en Integratie. Het is nog niet bekend hoeveel E- cards er inmiddels zijn ver stuurd. Ook bij hulporganisatie INLIA in Groningen, die de noodop vang voor Whalid en zijn oma heeft geregeld, staat de tele foon roodgloeiend, aldus di recteur John van Tilborg. „Mensen zijn echt geraakt om dat de jongen zo n authentiek verhaal vertelde. Normaal hoor je nooit de verhalen van deze kinderen. Zo'n uitzen ding maakt ons ervan bewust dat we niet zo makkelijk moe ten oordelen over het 'asiel zoekersprobleem'. Hilversum - Rollators, steunkousen, steun zolen, rolstoelen, drukverbanden. Het corps de ballet dat voor Zuidelijk Toneel Hollandia twee seizoenen lang het balletsprookje Het Zwanenmeer op de planken bracht, blonk bepaald niet uit door kracht en souplesse, doorgaans toch behoorlijk belangrijke eigen schappen voor een danser. Desondanks werd de voorstelling alom ge prezen en in 2002 zelfs geselecteerd voor het Theaterfestival. Van 23 oktober 2001 tot en met 12 december 2003 was het stuk te zien van Amsterdam tot het Lowlands-festival in Biddinghuizen en van Veghel tot Wenen. Niet slecht voor een stuk waarin de hoofdrol werd vervuld door een tiental hoogbejaar den, variërend van zeventig tot negentig jaar, van wie het merendeel nog nooit eerder had opgetreden. Regisseurs Sanne van Rijn en Paul Koek werkten enkele maanden met de groep men sen, afkomstig uit de verzorgingscentra De Grevelingen en Steunpunt Antoniegaarde in Den Bosch. .Acteurs hebben een vak ge leerd, ze weten wat ze doen en wat ze teweeg brengen. Ze staan op het toneel met een ver hoogd bewustzijn, en dat zie je. Vaak wint de acteur het van de rol die hij speelt. Ik ben nu juist op zoek naar argeloosheid, een soort zuiverheid. Omdat ze onervaren zijn, ont glipt aan amateur-spelers vaak iets onbe doelds, en dat is mooi", zei Van Rijn over de keuze voor onervaren spelers. Ton van der Meer bewerkte de muziek van Tsjaikovski zodat het tempo te behappen was voor de hoogbejaarden. Elsbeth Dijkstra volgde het repetitieproces met de camera en praatte ook - zij het nogal vluchtig - met de spelers over het leven dat achter hen ligt. Jeanne Assmann (71) bijvoorbeeld, een le vendig uitziende maar breekbare dame die niet meer kan lópen of praten sinds een her senbloeding haar op haar 47ste trof. Voor die tijd was dans haar lust en haar leven. De dochter van een schoenmaker wilde als meisje ballerina worden, maar haar ouders gaven haar geen toestemming naar Amster dam te vertrekken om daar te gaan studeren. In plaats daarvan ging ze stijldansen. Enkele malen werd ze Nederlands kampioen stijl dansen. Dat ze nog steeds, hoe beperkt ook, geniet van elke minuut dat ze op het podium staat, is te zien wanneer haar solo aan bod komt: vol vuur, met slechts één arm, weet ze de toeschouwer echt te raken. De 86-jarige mevrouw Kreté ziet voor haar eindelijk een kans nu haar nogal autoritaire echtgenoot, een pianist, er niet meer is. „Muziek maken is geen aardappels schil len", zei hij altijd als ze hem vroeg haar te le ren spelen. Nu is ze alleen, en kan ze haar gang gaan: „Mevrouw Scholten is dood, me neer Scholten is dood, meneer Spoor is dood, de violist is dood, gisteren is mijn laat ste vriendin overleden. Ik ben alleen nog over." Monique Brandt Zwanenmeer, vanavond om 23.12 uur op Ne derland 1 bij de Humanistische Omroep usselstein - De Nozema neemt drastische maatregelen om de overlast voor omwonenden van de straalzenders in IJsselstein te beteugelen. Eén van de drie masten wordt afgebroken en het totale vermogen van de zenders meer dan gehalveerd. In de nieuwbouwwijk onder de zendmasten hebben de bewo ners te kampen met ernstige storing van de elektrische appa raten in huis. Volgens de Utrechtse gedeputeerde J. Streng zullen de klachten bin nen een maand over zijn. „De grens van 3 Volt per meter, waarbinnen storingen aan ap paratuur kan optreden, komt nu ruim buiten de woonwijk te liggen." Het vermogen van de overblij vende twee masten wordt ver laagd van 240 naar 100 kilo- Watt, staat in een intentiever klaring die gisteren is getekend, en de mast die het dichtst bij nieuwbouwwijk Zenderpark in IJsselstein staat wordt afgebro ken. Alleen bij uitval van andere zenders in het land wordt het vermogen met maximaal 40 ki lowatt opgevoerd tot 140kW. De ingreep betekent dat onder andere Arrow Classic Rock Ra dio minder vermogen krijgt, maar dat heeft volgens Nozema geen gevolgen voor het bereik van de zender. Ook kan Noze ma geen (nieuwe) contracten met zenders afsluiten. Om deze inkomsten te compenseren, krijgt het bedrijf geld van de ge meente IJsselstein. Die heeft daar al sinds de bouw van de nieuwbouwwijk Zenderpark een potje voor. Om hoeveel geld het gaat, wil burgemeester Th. Wijte niet zeggen. Het zou om miljoenen euro's gaan. amsterdam/anp - Oud-di- recteur drs. Theo Coppes van de Volkskrant is afgelo pen maandag op 81-jarige leeftijd overleden. Dat meld de het dagblad vanochtend. Voordat hij in 1966 directeur van de Volkskrant werd, was hij onder meer algemeen se cretaris van de rooms-katho- lieke vakbond NKV. Van 1975 tot 1979 was hij direc teur van de Sociale Verzeke ringsbank SVB. Coppes, geboren in Ensche de, is verder onder meer lid geweest van de Sociaal- Eco nomische Raad (SER), na mens de KVP lid van de Pro vinciale Staten van Utrecht, voorzitter van de raad van commissarissen van de Ne derlandse Spoorwegen. Theo Coppes was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hilversum/den haag - Leden van de omroeporkesten en het omroepkoor zijn vanmiddag met vijf bussen naar Den Haag gereisd om bij het ministerie van onderwijs, cultuur en we tenschap (OCW) actie te voeren voor het behoud van hun werk gelegenheid. Op de omroepor kesten moet twintig procent be zuinigd worden, heeft staatsse cretaris Van der Laan van OCW besloten. Mogelijk sneuvelt er één heel orkest. Het gaat om het Metropole Or kest, het Radio Philharmonisch Orkest, het Groot Omroepkoor, het Radio Symfonie Orkest en het Radio Kamerorkest. De,or kesten zijn van groot belang voor de Nederlandse en Euro pese omroep, en alleen met het huidige budget kan de kwaliteit gewaarborgd worden, zo vin den de musici. Ze worden ge steund door FNV Kiem en de Nederlandse Toonkunstenaars- Mevrouw Assmann in de film Zwanenmeer. Foto: GPD/Le.o Erken/ Humanistische Omroep bond. De omroepork ten de schatkist jaa dertig miljoen euro. dus niet meer dan f1,5 worden. Het Muzie! van de Omroep (MC toe de omroeporkest ren - en de publiek hebben de vrijheid oi te geven hoe zij de b g realiseren. Er hoeft d kest geofferd te won de musici. De directie van het op alternatieven, m< sici willen zo lang nic en maakten daaroi hun onvrede kenb; kestleden deden d; aangepaste tekst op van Verdi's Slavei muziek meer, de si je ziel; De woestijn v verdraagt geen muze as wordt het leven n net; De muziek en ha heid zijn nu voorgoei

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22