Politie stopt demonstratie voor Murat SETS Een gewone Turkse jongen die zijn vader miste Vermoedelijke resten echtpaar opgegraven Donner: Drie of vier Minuut stilte voor vermoorde leraar Weer vogelpest bij Vietnamezen School in rouw Oplossing lijkt nabij; Baarnse huisoppasser aangehouden gedetineerden in cel Leidsch Dagblad •:!01U ri tRrrrrr ang-Oetan iks alleen achter glas' an uitvalsbasis ir reizen irMars genwacht ir fietsers zit /oorschoten iderdorpers «en uitzicht benzinepomp legentocht it door, ter weten istopher Morley mand is eenzaam - ineer hij spaghetti j het trekt zoveel dacht Onstuimig WiLI lazrak flink mis in de Tweede- ractie van de Socialisti- artij (SP). Kamerlid Ali heeft ruzie met SP-leider irijnissen en dreigt als isfractie verder te gaan. ing is de weigering van om het leeuwendeel van J omen aan de partijkas af Voor straf heeft de SP ju fractiemedewerker af- ien, waarop Lazrak zijn oorzitter voor 'koppel- éeeft uitgemaakt tert al langere tijd niet - vrijdenker Lazrak en "5 Roerganger Marijnissen. aar stapte Lazrak uit de tommissie die de integra- j minderheden in de Ne- fMse samenleving onder- jpLazrak deed dat zonder Jmet zijn fractie, die aan van de commissie stond. hJssen was terecht laaiend yld hem de huid vol. Een «ring voor het nieuwbak- aerlid. heeft de SP bij zijn kan- riling twee dingen be- Uereerst dat hij zijn ver- m als Kamerlid van ruim aro per maand afstaat, in or een salaris van 2000 verder dat hij zijn Ka- 1 teruggeeft als hij uit de apt Op beide toezeggin- ■pit hij nu terug, wat riekt lordbreuk. 1 is een relatieve buiten- /jtfe r« die niet behoort tot aaide SP-kader. Het kan i dat Marijnissen zich als l^cht despoot gedraagt en rak daar erg aan moet - Dat neemt niet weg dat '"rijn Kamerzetel te dan- ft aan de bij kiezers po- I SP-leider. Als Lazrak i de SP niet thuis voelt, ;de eer beter aan zichzelf Jen zijn zetel opgeven. staat los van de vraag of 1 Nen, die een deel van somen aan de partij af in strijd handelen met Museed. Bij hun installa- -Varen zij immers nie- (en gift te hebben beloofd periid te worden. leder- pijpt dat die belofte be- P om corruptie tegen te aJri spekken van de partij- Pjst eerder het tegendeel, p dat politici zich niet la- Jen door geldelijk gewin. «vfineider donderdag 15 januari 2oo4 SPRINTERS OPGERICHT 1 MAART 1860 den haag/anp - De politie heeft enkele tientallen leerlingen, die vanochtend voor het Haagse Terra College hun sympathie be tuigden voor de scholier Murat die dinsdagmiddag de conrector Van Wieren doodschoot, uit el kaar gedreven. Volgens een poli tiewoordvoerder is voor elke de monstratie een vergunning no dig en die ontbreekt voor deze bijeenkomst. De leerlingen hadden op een autoraam een groot papier ge plakt waarop staat 'Murat we love you'. Ook riepen ze: 'Wij willen Murat' en 'We love you Murat'. Om hun leuzen kracht bij te zetten, sloegen ze op au to's. Ze zijn erg boos dat Murat zo slecht wordt afgeschilderd. Volgens hen heeft Van Wieren het zelf uitgelokt. „Elke pauze sprak Van Wieren hem aan. Murat heeft op alle manieren geprobeerd om zijn problemen op te lossen, maar iedereen heeft een grens", zegt een van hen. De scholieren zijn van plan om- morgen tijdens de herdenkings dienst op de school grote foto's van Murat mee te nemen. „Hij was onze man en deed geen vlieg kwaad." Volgens de leer lingen zou dit de enige optie voor Murat zijn geweest. „Als hij van school af zou gaan, zou hij al zijn vrienden achterlaten. We hopen dat hij snel weer vrij komt." Scholen in het hele land hou den morgen een minuut stilte in verband met de moord op de conrector van het Haagse Terra College. Onderwijsorganisaties hebben daartoe opgeroepen. Vijf Haarlemse schooldirecteu ren hebben daarnaast voorge steld alle scholen maandag een dag dicht te houden, maar die oproep vindt nog weinig ge hoor. De minuut stilte moet morgen ochtend om elf uur plaatsvin den, het moment waarop ook op de school in Den Haag een herdenkingsbijeenkomst be gint. Scholen in deze regio zien meer in de minuut stilte dan in een eventuele sluiting op maandag. Rector L. Jongeling verklaart waarom het Noordwijkse Northgo College aan dat laatste niet meedoet: „Wij gaan liever met elkaar in gesprek op school. Zeker bij ons roept de moord op de conrector veel emoties op. Elke keer als zin loos geweld een slachtoffer eist, komen de herinneringen aan de moord op onze Katwijkse leerling Stephan weer boven. Als je de school sluit, kan daar niet over gepraat worden. Dat is voor ons dus geen optie. Uiter aard gaat de vlag halfstok en doen we mee aan de landelijke oproep tot een minuut stilte." Ook het Da Vinei College in Lei den doet morgen mee aan de minuut stilte, laat directeur S. Taylor van de vestiging aan de Kagerstraat weten. Sluiting op maandag ziet ook hij niet zit ten. Pagina Binnenland i: Meer over Haags drama Pagina Ri: Scholen in de regio zijn maandag gewoon open hanoi/ap - Vietnam heeft mel ding gemaakt van vier nieuwe gevallen van vogelpest bij men sen. Een van deze vier mensen is overleden. Vietnam telt nu in totaal achttien gevallen van ver moedelijke vogelpest bij men sen, waarvan dertien met dode lijke afloop. De Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) denkt dat de vogel pest die nu in Azië woedt een groter gevaar voor deze regio kan worden dan SARS. In Viet nam heeft de vogelpest al meer dan een miljoen stuks pluimvee getroffen. Het gebied in Viet nam waar vogelpest heerst breidt zich gestaag uit en ook in Zuid-Korea en Japan zijn dui zenden kippen aan vogelpest bezweken. Hongkong en Cam bodja hebben de import van kippen uit door vogelpest ge troffen landen stopgezet. Tot nu toe zijn er geen aanwij zingen gevonden voor het over springen van het virus van mens naar mens. De kans dat het virus die mogelijkheid ont wikkelt is momenteel de groot ste zorg van de WHO, zei Peter Cordingley, regionaal coördina tor van de WHO in Manilla. den haag/gpd - Een koperen hangslot aan het einde van een smalle trap in een onverlichte portiekflat in de Rozenburg straat in de Haagse Schilders wijk. Achter de deur van num mer 93 woonde tot voor kort de 16-jarige Murat, verdacht van het doodschieten van de ad junct-directeur van het Terra College. Rechts staat met on vaste zwarte stift op de tegels geschreven: 'Do this, do that, do everything that's bad, do everything you want.' De jongen woonde zijn hele le ven in deze buurt. Toen hij 3 jaar was draaide zijn vader voor negen jaar de gevangenis in, veroordeeld voor moord in Duitsland. Murat ging hier naar de basisschool De Driesprong. „Het was een slimme leerling, het kostte hem niet zoveel moeite", vertelt Ali Coskun (18), die bij hem op school zat, en om de hoek woont. Murat was een gewone Turkse jongen, zoals er zoveel opgroei en in Den Haag, met één be langrijk verschil: het gemis van zijn vader. Pas op zijn 13de zou hij met hem worden herenigd. „Zijn vader was heel belangrijk voor hem, zijn grote voorbeeld. Zijn vader dreef, eenmaal weer op vrije voeten, de Mega Bar. „Murat mocht daar ook komen drinken. Dat is heel ongebrui kelijk in onze cultuur. Zoiets doe je niet: je gaat je eigen zoon toch niet in een bar laten ko men", aldus de zus van Ali. Overal in de wijk valt te horen dat Murats vader op z'n zachtst gezegd een vrije jongen was. Hij reed met mooie auto's door de buurt, had altijd geld in over vloed en gaf dat ook aan Murat. Toch ging het met de opgroei ende jongen, inmiddels beland op het Simon Stevincollege, op school niet echt slecht. „Murat was geen fanatieke leerling, maakte nauwelijks aantekenin gen en huiswerk, maar pikte op wat nodig was. Hij kwam ook altijd te laat, hij vond het niet zo nodig op tijd te komen", al dus de zus van Ali. Heel anders keek Murat aan te gen zijn grote passie, voetbal. Hij speelde midden-mid bij Kranenburg BI en wordt door iedereen omschreven als een groot talent. Bij Kranenburg kwam hij nooit te laat en sloeg geen training over. Het leven van Murat kwam vol gens zijn omgeving totaal op zijn kop te staan toen zijn vader opnieuw met justitie in aanra king kwam. Zijn vader werd drie maanden geleden veroor deeld voor, zoals hier verteld wordt, het neerschieten van een 'zware jongen' uit het Turk se criminele milieu in Dor drecht. Wederom verdwijnt hij voor lange tijd achter de tralies. Zijn vrouw, die geen baan heeft, blijft achter met de zorg voor de twee meisjes en twee jongens. Murat is de oudste en moet de vaderrol overnemen. Resul Kaya wordt aangewezen als voogd. Pagina Binnenlandi: Fatale cocktail van drank en xtc den haag - Leerlingen van het Terra College in Den Haag lezen in de krant wat er allemaal over hun school en de schietpartij geschreven wordt. Een bloemist bezorgt een krans voor de overleden adjunct-directeur. Foto: ANP/Robert Vos Met een graafmachine is vanochtend het zoeken naar de resten van het vermiste echtpaar voortgezet bij de kinderboerderij in Baarn. Foto: ANP/Rick Nederstigt baarn/gpd - Op het terrein van kinderboerderij Canton in Baarn zijn gisteravond de ver moedelijke stoffelijke resten van het vermiste Baarnse echt paar Hans (69) en Ria (63) Mül- ler opgegraven. De verdachte huisoppasser Paul de Rijk (59) is korte tijd later in de trein vlakbij Woerden gearresteerd. Hij wordt verhoord. De komende tijd moet voor honderd procent zekerheid worden vastgesteld of het wer kelijk om het echtpaar Müller gaat. Dit maakte Utrechtse persofficier Heieen Rutgers gis teravond bekend. De ontdek king vlakbij speeltoestellen werd halverwege de middag ge daan, waarna de plek direct met zeilen werd afgeschermd voor het publiek. Iets na negen uur vanochtend arriveerde op het terrein een graafmachine waarmee de zoektocht naar de stoffelijke resten van het vermiste echt paar vandaag is voortgezet. Na drie dagen intensief politieon derzoek zijn de lichamen op basis van sporenonderzoek en verklaringen van getuigen ont dekt. Het is niet bekend hoe het echtpaar om het leven is ge bracht en hoe lang ze in de grond hebben gelegen. Sinds maandag zijn rechercheurs be zig met het uitkammen van het uitgestrekte terrein. Ook het huis van het vermiste echtpaar aan de Rembrandt- laan en de woning van Paul de Rijk aan de Tulpstraat worden nog doorzocht. De Rijk is be heerder van de kinderboerderij en paste sinds 1999 op het huis van de kinderloze Müllers. Jus titie had hem als verdachte op het oog en hield hem dag en nacht in de gaten. Hij is in de trein aangehouden, maar was volgens Rutgers niet op de vlucht. Justitie wil niet zeggen dat hij inderdaad de aangehou den verdachte is. „We wisten waar hij zich bevond." De pers officier wilde gisteravond niet zeggen of bij het onderzoek in de woningen of de kinderboer derij sporen van geweld zijn aangetroffen. den haag/gpd - Het experiment met twee gedetineerden op één cel kan worden uitgebreid naar drie of zelfs vier per cel. Dat zegt justitieminister Donner (CDA). De Kamerfracties van CDA, WD en LPF steunen de minister. In een interview met dagblad Trouw zegt minister Donner dat de eerste ervaringen met twee gedetineerden op één cel bemoedigend zijn. De afgelo pen maanden hebben zich geen ernstige incidenten voor gedaan. Om die reden is de minister van plan het experiment uit te brei den. Er bestaat op dit moment gebrek aan celruimte. Bij een evaluatie in mei/juni wordt, ook door het kabinet, beslist over het toekomstige be leid. Volgens een woordvoerster van minister Donner is meer dan twee gedetineerden in één cel echter wel „moeizaam", ge zien de capaciteit van de gevan genisgebouwen. Lang niet alle cellen zijn qua oppervlakte en inrichting geschikt om meerde re gedetineerden in onder te brengen. Gestoorde gedetineer den kunnen evenmin bij elkaar. Het gevangenispersoneel ziet niets in een uitbreiding van het experiment. Zij vrezen een toe nemend aantal conflicten. Het personeel wordt hierin ge steund door de vakorganisaties. „Minister Donner loopt heel ver voor de troepen uit", oor deelt een woordvoerder van de CNV Publieke Zaak. „Dat voorbehoud van gestoor de gedetineerden wil ik wel ma ken. Maar voor de rest zijn wij er zeer voor dat meer dan twee gedetineerden in een cel wor den gezet", aldus het WD-Ka- merlid Laetitia Griffith. Ook wat het CDA en de LPF betreft, kan het experiment worden uitge breid. Voorverkiezing VS begin in lowa Washington - De staten lowa en New Hampshire bijten op respectievelijk 19 en 27 januari het spits af met de eerste voor verkiezingen in de aanloop naar de Amerikaanse presi dentsverkiezingen. De twee sta ten - met respectievelijk 3 en 1,2 miljoen inwoners - weten dan de ogen van de wereld op zich gericht. Vandaag een apar te pagina in deze krant met overzicht van de Democraten. wSfl 1 W a «L I Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V m Straat Postcode Plaats Telefoon fiv.ni controle nabezocging) Jypt Wij gaan zorgvukJg om met persoonsgegevens In het colofon van de krant treft u nadere rtormatie aatv Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement V5 Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 Bq automatische beta&ng <s mjn bank-gironummer Handtekening: 1 1 1 1 II II 1 t I i 8 '12141 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1