KUNST CULTUUR Huichelarij en machtsmisbruik in een poppenkast 'We proberen zo min mogelijk op routine te doen' Routineuze pretmachine van Tineke Schouten R7 De Paardenkathedraal speelt 'De Revisor' in Leidse Schouwburg Hf ■F lu* !é-.TBP\ ■Hn&pS '■KL |fl r k I Saw the Music Alice Cooper en Motörhead op Arrow Rock Fotoreportage koningshuis orsato. IP/Jasper Juinen donderdag 15 januari 2004 f munten kenkunde n, jsd ia )eP aari ey-collectie de hamer :de ïldb Het veilinghuis Sot- jlijk lew York gaat een nog 'kunstcollectie van dii1 Hay Whitney vei- Hi reft 44 werken van ling 'gas, Manet en ande- pas£ de verzameling lefdjerikaanse uitgever, raai i filantroop. Sothe- le waarde van de n collectie op 140 ariï f31"- De schilderijen E mei onder de ha- Ni u van de topstukken ptk 'Jongen met Pijp' uit 1905. Sotheby's )or dit schilderij uit ott^ten van Picasso's 1 opbrengst van 70 aiato terug ijl li Kuip Iv, |AM - Zanger Marco jeeft 10 juni weer een a'Jin De Kuip in Rotter- 2002 stond hij daar eerst. Borsato was toen -Nederlandse artiest slaagde om drie keer lt: erdamse stadion hele- te krijgen. Tijdens het e optreden zijn nieuwe g, rs van Borsato te horen, n ook op zijn dvd 0 ie half maart uitkomt. les Shaffy athon m - Morgen staat Bio- Ketelhuis in Amster- [17.00 uur in het te- inger en acteur Ram- Shaffy heeft naast carrière in talrijke to- S11 evisie- en filmproduc- ■"Peeld. Het Ketelhuis i ikant van de 'levens - 7ar' belichten met een haffy Marathon. Op doek verschijnen on- films waar Shaffy in heeft, maar ook de do- ei! re 'Ramses' van Pieter erder zijn de films 5_u it leven voor de dood' esbekentenissen' te door Max Smith leiden - Voor regisseur Dirk Tanghe was het een grote wor steling. Bij de repetities van 'De Revisor' van Gogol met De Paar denkathedraal kreeg hij het ge voel onwrikbaar vast te zitten. Hij kon er niet de juiste vorm voor vinden. „Ik was mijn liefde voor het stuk aan het kwijtra ken", vertelt Tanghe in alle openheid. In de satirische komedie 'De Revisor' uit 1836 hekelt de Rus sische schrijver Gogol de hui chelachtigheid, het machtsmis bruik en de dorpsmentaliteit van met zichzelf ingenomen hooggeplaatste ambtsdragers. Ze raken hevig in paniek, wan neer ze in de veronderstelling verkeren dat een staatscontro- leur hen komt inspecteren. De ze vermeende revisor voedt hun misvatting om er ook let terlijk munt uit te kunnen slaan. Dirk Tanghe streefde ernaar om in zijn interpretatie van dit stuk - met Thomas de Bres in de ti telrol - twee uitgangspunten met elkaar te verenigen. Het ve nijn en de humor die deze ko medie als een twee-eenheid in zich heeft, wilde hij 'realistisch, anarchistisch en chaotisch' vormgeven. Anderzijds zat hij met de 'elegantie, de charme en het hilarische' die kenmerkend zijn voor dit werk. Al repete- 3L Sfih. Herman Bolten, Thomas de Bres, Elisa Beuger en Lieke Rosa Altink in de satirische komedie 'De Revisor': een hilarische, leuke en toch pijnlijke poppenkast. Foto: Sjouke Dijkstra rend was Tanghe in gezamen lijkheid met zijn spelers naar stig op zoek naar een goed evenwicht. Maar die balans kon hij niet vinden. „Ik kwam meer en meer tot de ontdekking dat de partituur die Gogol heeft geschreven hele maal haaks staat op het realis me dat ik uit het stuk wilde ha len. Daarbij ging ik niet van een of ander vast concept uit, maar wel van een heleboel enthousi asme om die lijn te onderzoe ken. Voor mij was de grote uit daging om de inhoud van een stuk uit achttienhonderdzoveel zodanig vorm te geven, dat het de mensen van nu zal aanspre ken." Na intensief zoeken kwam hij vertwijfeld tot het inzicht dat hij voor deze geactualiseerde ver sie van 'De Revisor' geen pas sende vorm kon creëren. Tot elf dagen voor de première in de Utrechtse Stadsschouwburg. Na overleg met lichtontwerper Uri Rapaport hakte hij de knoop door en koos voor wat hij reeds in het begin als uit gangspunt aan zijn spelers had toegelicht: „We brengen dit stuk als een poppenkast." Voor dat doel heeft Tanghe hele passages geschrapt en her schreven. Hij toont diverse tekstboekjes van 'De Revisor', die bladzijde na bladzijde zwart zien van de wijzigingen. „Ik heb het stuk radicaal omgeploegd om uiteindelijk te ontdekken dat wat er staat goed is." „En reken maar, dat het een gi gantische omslag is", vervolgt hij. „Ook in het toneelbeeld. Al die tafels en stoelen die in ons eigen theater stonden en waar mee wij eerder gerepeteerd hebben, zijn nu vervangen door Ikea-stoeltjes, Ikea-tafeltjes en een Ikea-bedje. Het gaat mij er om dat ik de thematiek van het stuk, zoals kleinburgerlijkheid, corruptie, ontspoorde machts verhoudingen en schijnheilig heid zo kan suggereren, dat de toeschouwer ze zelf naar eigen inzicht kan invullen. Ja, ja en natuurlijk is er veel humor en vitaliteit." Wanneer het vermoeden wordt uitgesproken, dat Dirk Tanghe niet alleen met 'De Revisor', maar feitelijk met elk stuk dat hij regisseert afmattend zit te worstelen, reageert hij lachend: „Eerlijk gezegd, dat is altijd zo. Niet in die mate zoals nu, maar wel steeds heel erg intensief. Zelfs ook bij voorstellingen, die ik met amateurs maak. Nie mand gelooft dat als ik het ver tel. Op bepaalde doorslagge vende momenten kan ik dan plotsklaps geen theater maken. Dan zit ik een poosje finaal vast. Ik lijd dan verschrikkelijk." „Met stukken als 'De Revisor', of 'Burgermansbruiloft', of 'Midzomernachtsdroom', daar kan ik me persoonlijk niet mee identificeren. Hoe interessant ik ze ook vind. Dat zijn meer stuk ken die ik herken: familiekwes ties, huwelijken die niet geluk kig maken. Ikzelf heb daar geen persoonlijke band mee. Al vind ik die situaties wel boeiend. Wat bijvoorbeeld 'De Revisor' aangaat: elke dag lees ik wel iets in de krant, wat tot dat stuk is te herleiden." „Maar 'Spoken' van Ibsen, dat ik straks ga doen, en vorige stukken als "Virginia Woolf, 'De Wereldverbeteraar', 'De Men senhater', dat zijn stukken van mij. Daar heb ik wat mee. Kwesties als: hunkerende liefde, dood en verval, een jongen die aan zijn moeder vraagt hem te doden, die grijpen mij aan!" „Dat wil niet zeggen dat ik al leen maar stukken doe, die dicht bij mij staan. Andere stuk ken regisseer ik net zo graag. Een van de redenen kan zijn, dat ik mijn spelers daarmee op een totaal andere manier spel- technisch verder kan ontwikke len. Want denk erom: ik maak toneel niet alleen voor mijzelf, ook voor mijn spelers. Maar vooral voor het publiek En je zult zien: deze 'Revisor' wordt een spectaculaire, hilarische, leuke en toch pijnlijke poppen kast voor een groot publiek" 'De Revisor', De Paardenka thedraal, vrijdag 16 en zater dag 17 januari, Leidse Schouwburg, 20.15 uur. Daar na nog o.a. te zien in: Rotter dam (18-19/2), Amsterdam (2- 3/3), Gouda (23/3) en Zoeter- meer (25-26/3). i het Rijksmuseum is| enkunde zijn vanaf 0j, Dt en met 28 maart leten pee-munten uit te zien. De porselei- in die afkomstig wa- huizen, raakten in de de negentiende eeuw als gewoon geld ichelpen en zilveren populaire pee rerden na enige tijd als betaalmiddel. De Leiden werden ver lor P.S. Hamel, die :ot 1887 consul-gene- ailand was. Detingsdag isic Blvd k - Muziekschool d houdt zaterdag een ide ontmoetingsdag I spelen. Wie dertig der is, vier jaar of lan- menten als viool, cel- n klarinet bespeelt en en ensemble zou wil- wordt uitgenodigd imen in lokaal 11 van lestraat 1 in Noord- tussen 10.00 en legeleidend docent luma en coördina- Schie zijn aanwe- itellenden wordt komst door te •3620310 of 06- en beelden erug ie Russische gehei- 'SB heeft twee beel- Franse beeldhou- te Rodin achterhaald uit een museum in :en gestolen. De de beelden in het jij n wilden verkopen, november met hun pt. Gisteren overhan- 2° directeur Nikolaj Pa- tol® :Kus' en 'Jaloezie' in n minister van cul- abn ui Sjvydkoj. De wer kte din werden kort na Wereldoorlog aan tof m geschonken door en theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'TopTien 2' van en door Tineke Schouten. Muzikale leiding: Frank van Wanrooij. Gezien:14/1 schouwburg Leiden. Aldaar nog te zien: vanavond. De specialiteit van Tineke Schouten is bekend: pure pret in een showverpakking. In haar genre heeft ze daarbij al tijd vakwerk geleverd. 'Lach Vegas''S-Miles kado' of 'Sjo- wiesjoo' zijn de woordspeleri- ge titels van vorige program ma's, die stuk voor stuk in Leiden te zien zijn geweest. Een vaste formule met stee vast een paar hoogstmerk- waardige types stond elke keer garant voor een bonte avond. Na 'TopTien 1' gaat ze nu ook weer in 'TopTien 2' een beetje terugblikken en laat ze voor een deel oude ty petjes herleven. Nog altijd kun je zien dat Ti neke Schouten keihard werkt om het haar publiek naar de zin te maken. En toch moet je vaststellen dat de program maformule haar glans verlo ren heeft. De pretmachine draait weliswaar op volle toe ren, maar vertoont sleetse plekken. Alle grappenmakerij is routineus geworden. Elk ty petje leunt voortdurend op groteske overdrijving. De in houd is voor meer dan de helft op dubbelzinnigheden gebaseerd. En voor de rest is het verhaspelen van 'moeilij ke' begrippen een eindeloos herhaald trucje. Origineel zijn deze verbasteringen helaas zelden of nooit, Tineke Schouten kan er overigens wel goed mee uit de voeten. Sommige verhalen worden daardoor erg voorspelbaar. Aardige opmerkingen zoals de verwijzing naar de heden- discussies over 'wor men en aarde', komen veel te weinig voor. Zelfs het beoogde hoogtepunt van haar vaste showformule valt ditmaal karig uit. Tineke sluit altijd af met een arties tenparade, waarin ze populai re stenen kan imiteren. In 'TopTien 2' zien we alleen Us- hi van Wendy van Dijk. Dat is goed gelukt, het nummer wordt niet voor niets als cd bij het programmaboekje mee geleverd. De tweede en tevens laatste artiest daarentegen is Andrea Riool, een fantasiefi guur bij wijze van parodie op André Rieu. Dat is dan weer de van-dik-hout-zaagt-men- planken-humor waartoe Ti neke Schouten nu opvallend vaak haar toevlucht zoekt. Om over dronken presentatri ce Bep Lachebek (één van de bekende oude typetjes) nog maar te zwijgen. Haar brab beltaaltje en gezwiep op de wankele pumps hebben we nu toch echt te vaak gezien. Mexico city - Jimi Hehdrix en andere rock-iconen uit de jaren zestig zijn het onderwerp van de foto-ten- toonstelling 'I Saw the Music', in het National Auditorium van Mexico City. De foto's zijn gemaakt door de Amerikaanse fotograaf Baron Wolfman. Er zijn in totaal meer dan vijftig foto's te zien van grootheden als The Grateful Dead en Janis Joplin. Foto: EPA/Eduardo Miranda lichtenvoorde/anp Alice Cooper, Motörhead, Herbert Grönemeyer, Porcupine Tree en Paul Rodgers van Bad Com pany zijn te zien op de tweede editie van het Arrow Rock Festi val in Lichtenvoorde dat op 11, 12 en 13 juni plaatsheeft. Eer der hadden David Bowie, de Scorpions en Judas Priest toe gezegd te zullen optreden tij dens het driedaagse festival. Ook UFO, Yes, Queensryche en Heart maken hun opwachting. Ongeveer de helft van de optre dens is nu ingevuld. apeldoorn/anp - In Paleis Het Loo in Apeldoorn is vanaf 17 ja nuari bijna een jaar lang deel vijf van een fotoreportage over het koningshuis en de Neder landse samenleving in de twin tigste eeuw te zien. Foto's uit de jaren 1904 tot en met 1994 zul len de revue passeren. Ashton Brothers met 'Tragiek van de onderman' in Wassenaar door Vincent Okker Amsterdam - In december won nen de Ashton Brothers de Bri tish American Tobacco Prijs (de voormalige Pall Mall Export Prijs) „Geheel tegen de stroom in en daardoor uniek", prees juryvoor zitter Hans van Willigenburg de voorstelling 'Tragiek van de On derman' van Pepijn Gunneweg (27), Pim Muda (25), Joost Spij kers (26) en Friso van Vemde (31). Op 9 december 2002 ging 'Tra giek van de Onderman' in pre mière. Muda: „De eerste recen sies waren heel goed en ik voel de me hartstikke lekker. Het was een waanzinnig drukke tijd." Gunneweg: „Niemand kende de Ashton Brothers echt goed. We hadden niet overal volle za len, dat komt overigens nu ook nog af en toe voor. Maar we voelden wel dat er toen iets aan de gang was." Van Vemde: „Eigenlijk zijn we al vijf jaar bezig. Al in ons twee de jaar op de kleinkunstacade mie hebben we samengespeeld. We hadden met z'n vieren al eens een etude gedaan. We moesten een variétéprogramma doen met een acrobatenact. Dat deden we onder de naam The Four Marvellous Ashton Brothers." Spijkers: „Niet alleen met onze regisseur Peter de Baan, ook met Peter de Jong (adviseur, red.) hebben we goed samenge werkt. Met hem kun je goed over 'het vak' praten, hij heeft in zijn carrière héél veel gezien. Met Peter hebben we videoma teriaal bekeken en gesproken over onder meer zijn inspiratie bronnen voor Mini Maxi." Het vervolg: stappen vooruit en grotere zalen. Gunneweg: „Het eerste jaar is heel zwaar ge weest. We hebben bijna negen tig voorstellingen gedaan. Te rugkijkend is de tijd ontzettend snel voorbij gevlogen. Het is verbazingwekkend hoeveel leu ke reacties we hebben gehad. Echt waar, ik kan geen vijf na men noemen van mensen die zeggen dat ze onze show niets vonden." Muda: „Je moet wat stappen vooruit doen. Na afgelopen zo mer hebben we één week in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen gezeten en act voor act geanaly seerd. We hebben toen ingezet op grotere zalen, daarvoor ma ken we gebruik van zenders. Natuurlijk blijven we artistiek ook bezig met het verfijnen van de acts. We proberen zo min mogelijk op routine te doen. Doelstellingen veranderen elke dag; na het ene bereikte punt, wil je het andere bereiken." Van Vemde: „De aanpassingen voor de tweede serie zijn niet zo drastisch dat we hele acts heb ben geschrapt en vervangen. Maar een act of scène is eigen lijk nooit helemaal af. Er blijft altijd genoeg te verbeteren. Soms is het alleen maar een kwestie van timing; hele kleine dingen waar het op de millise conde aankomt." Gunneweg: „We zijn niet eens zozeer ingesprongen op de kri tieken van ons publiek. De meeste kritieken waren afkom stig van onszelf." Spijkers: „Weet je wat het is? Je hoort zo veel om je heen. Je moet het vooral hebben van de feedback van de regisseur en de mensen om je heen. De reacties van het publiek zijn zo di- vérs..." Gunneweg: „Twee weken voor de uitreiking van de British American Tobacco Prijs hoor den we dat we hadden gewon nen. Tijdens een repetitiesessie komt Hans van Willigenburg onaangekondigd binnen en vertelde het grote nieuws. En al die tijd moesten we zwijgen... Het grappige is trouwens dat op de award gewoon 'Pall Mali Ex port Prijs' staat." Muda: „Ik dacht even dat de prijs niet meer bestond. Vorig jaar werd ie niet meer uitgereikt vanwege dat sponsorprobleem. Vrienden van ons hebben hem voorheen al eens gekregen. Ik dacht: 'Dit gaat dus aan onze neus voorbij'. Dus toen ik hoor de dat wij hem hadden won nen, was dat wel een grote ver rassing." Gunneweg: „Vooral als je na gaat wie hem allemaal gewon nen heeft: Marc-Marie Huij- bregts, Comedytrain. Dat ding heeft best status. Wij maken een voorstelling met wat em mers en een ladder en worden daarom gewaardeerd. De Ash ton Brothers springen er nu uit omdat wij iets nieuws doen. Als wij bijvoorbeeld liedjes zouden zingen, hadden we deze prijs waarschijnlijk niet gewonnen. Dat je meetelt voelt goed. Klein kunst is geen vak waarvan je zegt: 'Dit is lekker makkelijk, we verzinnen effe wat'. We spelen 'Tragiek van de Onderman' nu voor het tweede seizoen, maar zoals Friso net zei, we zijn al vijf jaar bezig." Muda: „Variété, de vorm spreekt ons heel erg aan. De naam zegt het zelf al: het zijn variëteiten aan dingen, uitge voerd door dezelfde mensen. Je gaat het podium af in een pak en keert een minuut later terug als een totaal ander iemand." Van Vemde: „Wij zijn geen vari été-artiesten pun. sang, maar kleinkunstenaars. Gunneweg: „Het gaat om de liefde voor het vak. Hans van Willigenburg zei laatst op tele visie nog dat variété een vak is dat eigenlijk niet meer bestaat en waarvan de mensen ook niet echt meer weten hoe het in el kaar steekt. Het is tragiek: men sen die zich iedere avond hele maal uit de naad werken, pijn lijden en blijven lachen tot ze er dood bij neervallen." Ashton Brothers met Tragiek van de Onderman'. Te zien: t/m 17/1 in het Oude Luxor, Rotterdam; 20 t/m 24/1 in De Kleine Komedie, Amsterdam; 31/1 in Cultureel Centrum Warenar in Wassenaar; 28/2 in De Rijkswijkse Schouwburg, Rijswijk; 29/2 in Schouwburg De Meerse, Hoofddorp.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19