Leiderdorp huiverig voor benzinepomp langs N445 )uders van jongeren 's nachts laten posten' Ir REGIO 'Ik krijg steeds meer het gevoel dat het mijn tuin is' ok Anni Friesinger is iemaal lijp van ons Oegstgeest zoekt eigen ideaalbeeld Jrdorp - De WD in Leider- I kampt met bloedarmoede, foorzitter Gert-Jan Platen- J) gisteravond tijdens de Jwjaarsreceptie in restau- fln den Houtkamp. „We ben honderd leden. Vijf zit- |r in de fractie, vijf vormen feunfractie, en nog eens vijf |i in het bestuur. Dat bete- lat je, iedere keer als je ie- Jd nodig hebt, de ledenlijst [^doorvlooien." Hij riep de lezigen op in hun eigen iving op zoek te gaan naar |en die actief willen wor- ïoor de partij. Dat veroor- te hilariteit in de zaal, om- n flink deel van de aan een bestond uit raads- en ursleden van andere poli- ■Vriendschap kans als centrum R5 WD Oegstgeest bindt de kat toch op het spek i 'lijdt aan edarmoede' rtijen. Van de WD-le- ras slechts zo'n twintig comen opdagen. rwoude - Café De Vriend- aan de Miening in Zoe- jude gaat als partycentrum e weg timmeren. De kroeg jens Marina Bosman 'een ^nde zaak'. „Sinds de ^wenweg is afgesloten en geen sluipverkeer meer heeft het café amper be recht meer. Die afsluiting een hoop omzet gekost." ek voor bruiloften, partij- rergaderingen en borrels iet De Vriendschap vol- Bosman wel in een be- Zeker nu het partycen- van Wik van den Wijn- in Leiderdorp dicht is. an kent Van den Wïjn- goed. Ze heeft met hem ^roken dat hij de klanten Wzijn partycentrum door- S naar De Vriendschap. ®rerkt volgens Bosman pri- pr wordt goed gebeld." laatster van het café aan lening wil nog niet stop- kroeg. „Voorlopig wed fee paarden. Ik blijf don- tot en met zondag vanaf juur open. Maar als ik een heb met meer dan vijftig len, gaat de deur dicht." i Bosman begon café De Ischap ruim twee jaar ge- met haar echtgenoot. Ze hun baan op om hun te verwezenlijken: een ge kroeg voor dertigplus- imiddels is het stel uit el- runt Marina De Vriend in haar eentje. „Ik doe jk mijn best om het te i. Wat ik verdien, inves- in De Vriendschap. Waar jbijvoorbeeld mee bezig het kopen van een kara- ichine. Wie bij ons een geeft, kan dan een uurtje e erbij boeken." donderdag 15 januari 2oo4 door Janneke Dijke leiderdorp - Het is nog maar de vraag of er in Leiderdorp politieke steun is voor de bouw van een benzinepomp met wasstraat langs de pro vinciale weg N445. Dat bleek gisteravond tij dens de nieuwjaarsreceptie van de WD. WD-fractievoorzitter Hugo Langenberg liet tijdens zijn nieuwjaarsspeech een keihard 'nee' horen. Hij kreeg bijval van zijn collega Cathrien Honnef van Groenlinks, die door de zaal riep dat haar partij het met de WD eens is. Ook BBL is mordicus tegen, zo liet raadslid Simon Weeda weten. Het CDA neigt naar het zelfde standpunt, en ook binnen de PvdA zou er twijfel zijn. WD-fractievoorzitter Langenberg vindt de plek langs de N445, tussen de woonwijken Leyhof en Buitenhof in, ongeschikt voor een benzinepomp. De eigenaar van het Shell- tankstation langs de Van der Valk Bouman- weg wil daarheen verkassen. „Leiderdorpers hebben daar een prachtig uitzicht op het Groene Hart. Die natuurwaardes in de Boter- huispolder zijn belangrijk. Als het aan de ene kant van de weg belangrijk is, waarom dan niet aan de andere kant?" De pompeigenaar is klanten kwijt door het eenrichtingsverkeer dat is ingevoerd op de Van der Valk Boumanweg. Bovendien wü het college het tankstation weg hebben uit het dorpshart. Langenberg vindt dat de gemeente niet verplicht is de benzinepompeigenaar een alternatieve plek aan te bieden. „Wij hebben geen benzinepomp nodig, die hebben we al genoeg in Leiderdorp." Hij vraagt zich af of de benzinepomp kan blijven waar hij is. „Hij is nog niet failliet, dus blijkbaar lukt het daar best." Een aantal raadsleden liet weten dat ze het vreemd vinden dat burgemeester en wethou ders vanavond al een informatieavond voor omwonenden houden, terwijl zij officieel nog van niets weten. „Ik heb nog geen besluit van het college gezien", aldus Honnef van colle gepartij GroenLinks. „Formeel is het er vol gens mij nog niet door." Langenberg heeft hetzelfde idee. „Het zou mij niet verbazen als het college dit plan terugtrekt." Volgens CDA'er Jack de Vries is het helemaal niet vreemd dat het college al een informatie avond houdt. „Er is natuurlijk reuring ont staan in de wijk, en dan is er niets mis mee om zo'n avond te houden." Hij heeft CDA- wethouder Roest geadviseerd om het plan niet door te zetten. „Het is kolder om binnen één vierkante kilometer drie wasstraten te hebben. Ik zie goede kans dat onze fractie zegt: 'dat moeten we niet doen'." Vrijgevochten Kalkpolder-tuinders strijken neer bij vereniging De Bloemhof door Janneke Dijke leiderdorp - Hij is blij dat hij een vrachtwagentje van zijn voormalig werkgever heeft kun nen lenen. Aad van Teylingen (61) had anders niet geweten hoe hij zijn kas van de ene naar de andere kant van Leiderdorp had moeten vervoeren. De verhuizing van zijn volks tuin van de Kalkpolder naar De Bloemhof is een hele klus. „Ik heb 35 jaar in de Kalkpolder ge zeten. In die tijd breng je een hoop mee, maar je neemt nooit iets mee terug naar huis. Kun je nagaan wat ik er in de loop van de jaren heb verzameld." De gemiddelde tuinliefhebber harkt in deze tijd van het jaar misschien wat bladeren en hangt eens een nieuwe vetbol voor de vogels op. Dat geldt niet voor de Kalkpolder-tuin ders. Het volkstuincomplex moet over een paar maanden leeg opgeleverd worden vanwe ge de bouwplannen van de ge meente. Tweeëntwintig oudge dienden uit de Kalkpolder heb ben een nieuwe tuin bemach tigd in De Bloemerd. Na een eerder protest tegen sluiting van hun complex zijn ze inmid dels overstag. Dat betekent hard werken: kassen afbreken, verhuizen en opnieuw opbou wen, en veel spitwerk. Piet Mink (50) is al een behoor lijk eind gevorderd op de tuin die hij als favoriete stek had uit gekozen. „Ik was hier een keer met mijn vrouw wezen kijken en deze vonden we meteen fan tastisch. Helemaal in de hoek, lekker rustig. Ik woon hier vlak bij. Als mijn kinderen komen, zie ik ze over dat bruggetje aan komen." Mink stond als één van de eerste nieuwe Bloem hof-leden al op oudejaarsdag op zijn nieuwe tuin, hoewel zijn huur pas op 1 januari inging. „Ik ben gelijk aan het verhuizen geslagen. Ik was bang dat het Piet Mink is bezig in zijn zelfgebouwde kas. „Ik zit in de ploegendienst en vind het fijn om overdag buiten te kunnen relaxen op mijn tuin." Foto: Henk Bouwman zou gaan vriezen, en dan krijg je de palen van de kas de grond niet meer in." Zijn kas is een zelfbouwproject. In het houten frame klemt hij glasplaten die hij vastzet met houten latjes. De onderdelen komen deels uit het schuurtje dat hij in de Kalkpolder had. „Daar had ik een huisje met een kasje ertegenaan. Hier mag dat niet. Het is of een kasje, of een schuurtje." Het is iets waar de vrijgevochten Kalkpolder- tuinders aan moeten wennen: het verenigingsleven met bijbe horende regels in De Bloemhof. „Klaverjassen kan ik gelukkig niet, daar doe ik niet aan mee. Ik zit in de ploegendienst en vind het fijn om overdag buiten te kunnen relaxen op mijn tuin." Mink gaat weer verder met timmeren, de thermoskan met koffie binnen handbereik. Op het glazen dak tikt de regen. Als de kas klaar is en het vriest nog steeds niet, kan hij begin nen met spitten, de klei ver mengen met zand, en met het overbrengen van zijn planten. „Eerst haal ik mijn dahlia's en pioenrozen, later wat fruitbo men. Ik krijg steeds meer het gevoel dat het mijn tuin is." Ondertussen sjouwt Van Tey lingen met het metalen frame van zijn kas. Hij heeft niet zo veel tijd, want de vrachtwagen moet weer terug naar zijn baas. „Ik ben dan wel met de vut, maar ik mocht dit wagentje ge lukkig van hem lenen." De kas heeft hij zojuist afgebroken in de Kalkpolder. „Joh, het is een ravage daar. Iedereen is er aan het slopen. We moeten het eind maart schoon opleveren." Van Teylingen zat 35 jaar in de Kalkpolder, zijn vader 50 jaar. Net als Mink moet hij wennen aan de regels in De Bloemhof. „Je moet hier alles strikt opvol gen.." Toch is hij positief over zijn nieuwe stek. „We hebben altijd negatieve dingen over dit complex gehoord. Tot mijn vrouw tegen me zei: 'Ga er nou eens kijken'. Toen viel het me mee." Eén van de nadelen van het nieuwe complex is dat de tui nen er fiks kleiner zijn. Mink had in de Kalkpolder 500, Van Teylingen 200 vierkante meter. In De Bloemhof krijgt elk lid slechts 100 vierkante meter, maar in de praktijk vinden de tuinders het wel genoeg. „Ik ben blij toe", geeft Mink toe. „Vijfhonderd vierkante meter was eigenlijk veel te groot. Ik had er allerlei fruitbomen staan waarvan de helft het niet deed, en ik had kalebassen geplant om de boel op te vullen." ferentie over jeugdproblematiek in Zoeterwoude snrwuuc - Zoeterwoude Iers en moeders van jon- kunnen vragen om een ouderwacht' te vormen, den dan in de weekein- nachts kunnen posten. :;|>uderwacht kan ervoor dat het aantal vemielin- het dorp daalt. Het idee :n ouderwacht borrelde op tijdens een confe- över jeugdbeleid op het roudse gemeentehuis. logen vijftig mensen die ismatig of als vrijwilliger len hebben met kinderen, zich over knelpunten als over last en overmatig drankgebruik. De ideeën van deze mensen 'uit het veld' wil de gemeente ge bruiken in de nota jeugdbeleid. „We willen zo'n nota niet van achter ons bureau schrijven", aldus wethouder Ates in haar inleidende praatje. In diverse workshops gingen de deelnemers aan de conferentie aan de slag. In de workshop over overlast kwamen veelvul dig de vernielingen ter sprake die in het dorp worden aange richt. Als de café's 's nachts dichtgaan, moeten autospiegels en plantenbakken er regelmatig aan geloven. Volgens Tim de Boer, bestuurslid bij Utopia, is het niet terecht dat veel Zoeter- woudenaren het vandalisme in verband brengen met de jonge renvereniging. Als er op 't Wa tertje bloembakken worden vernield, krijgen jongeren van Utopia de schuld." Volgens De Boer zorgen vooral degenen die niet bij een vereni ging zitten en niet uitgaan voor problemen. „Het zijn juist de jongeren die met hun ziel on der de arm lopen." De deelne mers aan de workshop beaam den dat en vroegen zich af hoe je de groep kunt bereiken die rondhangt en nergens bij wil horen. Uit ervaring weten ze hoe lastig dat is. Ook de ouders van die kinderen zijn volgens hen moeilijk te bereiken, bij voorbeeld als het gaat om on dersteuning bij de opvoeding. Zoeterwoude biedt sinds kort cursussen opvoedingsonder steuning aan, maar de drempel ervoor is te hoog, meent Sigrid van der Wiel, werkzaam op de Klaverweideschool. Informatie over opvoedingscursussen is te lezen in het plaatselijke week blad en op de website. „De ou ders om wie het gaat, lezen geen krant en zitten niet op in ternet" aldus Van der Wiel. „De gemeente moet ouders direct benaderen." Jan Gahrmann, CDA-raadslid en groepsleerkracht op een school voor zeer moeilijk op voedbare kinderen, legde de nadruk op het voorkomen van problemen. Volgens hem is het van belang om de jonge kinde ren in de gaten te houden, die klaarstaan om de rol van pro bleemjongeren over te nemen. „Zij kijken tegen de jongeren op en kijken af hoe ze te werk gaan." Hij legde een grote ver antwoordelijkheid bij de basis scholen. Zij zouden probleem kinderen bijvoorbeeld eerder naar een speciale school kun nen verwijzen. Veel deelnemers aan de cursus sen onderstreepten dat de pro blemen in Zoeterwoude ook niet overschat moeten worden. Aan crimineel gedrag maakt een relatief kleine groep zich schuldig. Feit is volgens politie man Joop van der Pol wel dat veel oude mensen zich onveilig vóelen. Zij lopen met een grote boog om de plekken heen waar jongeren rondhangen. Een groepje deelnemers aan de conferentie opperde het idee om als gemeente weerbaar heidstrainingen voor ouderen aan te bieden. „Op die manier worden zij zekerder van zich zelf. Ze leren dan dat ze niet zo bang hoeven te zijn." Jlilorkest Kleintje Pils op weg naar Japan ndckes van Delft ibeei EiM - Het Sassenheimse kest Kleintje Pils maakt sportevenement een ing. Net terug van het )undschaatsen in Hee- reist de oer-Hollandse band vandaag naar Ja- Iiar het komend week- i het hypermoderne sta in Nagano het wereld enschap sprint plaats aar het land van de rij- >n begon vanochtend it negenkoppige gezel- Ja vijftien uur in het en vijf uur in de bus het orkest het M-Wave Dat is bekend terrein Sassenheimers, want de Olympische Spelen waren ze er ook al van tij. Volgens secretaris Sfekker was het een bij- ervaring. „Het is daar Japanners kijken te gen ons op als extraverte Hol landers. IQompen en opzwe pende muziek vinden ze fantas tisch." Het repertoire van de band wordt aangepast aan het Japan se publiek, aldus Bakker. „Ja panners houden van snelle nummers. Geen walsen, waar ze in Duitsland gek op zijn. Je zult ze ook geen polonaise zien lopen, maar het joelen en zwaaien met vlaggen vinden ze geweldig. Ze zijn nu eenmaal gewend om met de massa mee te gaan. Zo spelen we in op de omstandigheden en het land waarin we zijn." Het dweilorkest, dat in 1997 ko ninklijk werd onderscheiden, maakt geen verschil als het gaat om het toespelen van de diver se schaatsers en schaatssters, maar heeft wel degelijk favorie ten. „Dan gaat het niet om de prestaties, maar om het contact dat wij met ze hebben", zegt Bakker. „Van Mark Tuitert, die vorige week Europees kampi oen werd, hebben we een be- dankkaartje gehad en ook Bar bara de Loor en Ids Postma zijn altijd enthousiast. Gianni Rom- me heeft, toen hij in Milwaukee de wereldtitel behaalde, Klein tje Pils zelfs bedankt in zijn speech." Voor buitenlandse sporters maakt het orkest geen uitzon dering. Bakker: „De Amerikaan Derek Parra en de Duitse Anni Friesinger zijn bijvoorbeeld he lemaal lijp van ons." Datzelfde geldt voor de directeur van de Japanse schaatsfederatie, Mit- suo Matsumoto. Hij nodigde Kleintje Pils persoonlijk uit voor het wereldkampioenschap. Hij is onder de indruk van de pas sie die het orkest uitstraalt, zo schreef hij in zijn uitnodiging om naar Japan toe te komen. Toch kwam de trip pas vorige week donderdag rond. Bakker: „In Japan groeien de bomen op financieel gebied ook niet meer oegstgeest - Oegstgeest gaat werken aan een 'ideaal beeld'. Daarvoor wil de ge meente uitzoeken wat voor dorp het is en wat voor dorp het de komende twintig jaar wil zijn, zo bleek gisteravond tijdens een commissieverga dering. Eigenlijk heet dat ideaal beeld 'structuurvisie', maar dat vinden de plaatselijke politici een te stoffige term. Met 'ideaalbeeld' of 'globaal inrichtingsplan voor Oegst geest' hopen ze de interesse van de dorpsbewoners meer te wekken. In het plan moet bijvoorbeeld staan hoe Oegstgeest er uit wil zien, waar wat gebouwd moet worden en waar de wegen liggen of de sportvelden. Daarbij is de mening van de bewoners onmisbaar, lieten de politici wethouder Mees ter weten. Die had aanvan kelijk in haar opzet voor het ideaalbeeld geen geld uitge trokken voor inspraak van inwoners, verenigingen en instellingen. De wethouder komt binnen kort met meer informatie over het ideaalbeeld van Oegstgeest. Vestiging seksclub moeilijk, maar mogelijk Kleintje Pils: „Japanners houden van snelle nummers." Archieffoto: Taco van der Eb tot in de hemel." Het is volgens hem niet zo dat de muzikanten geld aan de reis overhouden. „We doen dit als hobby, en dat kost wel eens wat. Wel wordt het eten en slapen voor ons ge regeld, en op het vliegen heb ben we ook korting gekregen." Het orkest is normaal gespro ken met elf man, maar het grote aantal evenementen waarbij Kleintje Pils de boel opvrolijkt, zorgt ervoor dat niet alle muzi kanten naar het WK sprint kun nen afreizen. „We doen dit naast ons werk, dus het kost bij elkaar heel wat vrije dagen. Het is vaak een puzzel om dat met de werkgevers te regelen." De muzikanten hebben het er graag voor over. „Om als wes terse band in zo'n high-tech stadion spelen, dat is gewei- dig." oegstgeest - Volgens burge meester Timmers is het straks met de nieuwe regels moeilijk om in Oegstgeest een plek voor een seksclub te vinden, maar niet onmogelijk. „Er zijn plek ken, maar ik ga niet met een passer cirkeltjes trekken. Ik wil de kat niet op het spek bin den", zei ze dinsdagavond. WD-raadslid Van den Hoek deed dat toch. Maar toen hij de regels (niet binnen 500 meter van een school, op minimaal 50 meter van een woning) volgde met passer, meetlat en potlood, kleurde hij de hele kaart van Oegstgeest vol. „Er kan volgens deze regels in Oegstgeest hele maal geen bordeel komen." Volgens het CDA is dat precies de bedoeling, maar volgens Van den Hoek juist niet. „Prostitutie is misschien niet wenselijk - dat is een kwestie van smaak - maar wel legaal. Zo omzeilen we met een trucje de nationale wetgeving. En daar zijn al rechtszaken over geweest. Er hoeft maar éen seksondeme- mer naar de rechter te stappen en dit plan kan de vuilnisbak in." Ook fractievoorzitter Klaver van Progressief Oegstgeest was niet gecharmeerd van de truc. „Ik wil niet voor de Rob Oudkerk van Oegstgeest doorgaan, maar ik vind dat we ons niet zomaar kunnen onttrekken aan dingen die we liever niet hebben en het dan anderen laten opknap pen." Wethouder Meester schrok van de voorspelling van Van den Hoek. Ook zij zal de passer en de meetlat ter hand nemen en in overleg met ambtenaren kij ken of de kaart geen blanco vlekjes meer laat zien en of dat juridische gevolgen heeft. „We moeten wel een paar plekken aangeven waar ruimte is, of we dat nu willen of niet."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17