LEIDEN REGIO 5 Oostvlietkoldery in de Oostvlietpolder De groei van Leiderdorp in beeld wee patiënten in één bed is in Juigalpa heel normaal Leidse Stadsbank moet nog meer bezuinigen R3 ner voor daklozen donderdag 15 JANUARI 2OO4 Tegenstanders van bebouwing schreeuwen het nog één keer uit aul de Tombe in een ultieme poging Ise politiek te beïnvloeden, estuursleden van de Belangenbehartiging :tpolder vanavond over ludieke actie. Tijdens de •ring van de raadscom- luimte en groen, waarin temmingsplan wordt be- voor het gebied dat ze n te beschermen, ontrol- p de publieke tribune een ik. Het woord 'Oostvl iet- lat daarop is aange drukt exact uit hoe ze over het voornemen van im in de groene zone aan jijde van de stad een in- lark en woningen te rea- „Dat is onzinnig en bela- stelt Diederik van der n de stichting onom- ,Pure flauwekul." lihard in zijn oordeel, politiek dit plan goed- it ze te slapen. Hopelijk log raadsleden met een lening die zich niet wil- ormeren aan de verstik- artijpolitiek", zegt Van ik. „En het wordt ook 1 dat stadsbestuurders, n het bedrijfsleven, aan- jk worden gesteld voor len. De wethouders Hil- en Geertsema moeten 1 als de Raad van State - net als in 2001 - af- op die afwijzing uit zal staat voor Van der zijn mede-tegenstan- „Sinds de Tweede lorlog heeft geen plan ':e polder het gehaald, jnaar Leiden door de waarvoor al voor de iet dijküchaam was aan- ïs er nooit gekomen. De ivoor woningbouw van 'nlalf jaar geleden zijn af- de baggerstortplaats is 4 11. Het huidige plan is ook tot mislukken gedoemd, omdat het bestaat uit een op eenstapeling van onverenigbare en onbetaalbare wensen." In zijn verbouwde boerderij aan de Vlietweg - tegenover de pol- derstrook die ook in de voorlig gende plannen onaangetast blijft - somt de architect (46) in de jachtbouw ze achter elkaar op. „Met het eerste plan van de gemeente Leiden konden we nog wel meegaan. Dat voorzag in een bedrijventerrein van 40 hectare. Maar die 40 hectare kunnen er later 80 worden en er zijn intussen ook woningen bij gezet, waardoor met de 'na tuurcompensatie' mee nu 200 hectare op de schop moet. Dit is financieel volstrekt onverant woord." Zijn stelling wordt be vestigd door de plannen voor de woningbouw, die nodig is om de financiering van het pro ject rond te krijgen. „Daarbij heeft nog niemand aan kunnen tonen dat het in dustriepark nodig is voor de werkgelegenheid in Leiden. Het economische tij is gekeerd, waardoor maar weinig bedrij ven zullen beginnen aan een dure verhuizing naar een nieu we locatie en ook de vertegen woordiger van de Kamer van Koophandel kon de noodzaak niet duidelijk maken. Diens be toog voor de industrie in de commissie ruimte en groen was een aanfluiting. Het verzandde in onzinnige termen als schar nierpunten, schuifruimte en quote en bevatte geen enkel zinnig argument", aldus Van der Hoek, die zich daarbij echt kwaad maakt. „Het is dat ik er als ondernemer wettelijk toe verplicht ben, anders zou ik het betalen van mijn contributie onmiddellijk staken aan een in stantie die dergelijke onzin durft uit te kramen." De stichting en de andere te genstanders zijn dan ook bang dat het industriepark 'een ver gaarbak wordt voor bedrijven die in de stad om milieutechni sche redenen ongewenst zijn'. „En als klap op de vuurpijl wor den die bedrijven ook nog eens gevestigd rond een ecologische Diederik van der Hoek: „Het hele plan voor de Oostvlietpolder berust op drijfzand." Foto: Hielco Kuipers zone. Dat maakt het allemaal wel heel ongeloofwaardig." Volgende pijl op de strakge spannen boog van Van der Hoek is de 'natuurcompensatie' in de Oostvlietpolder. „Wette lijk is de gemeente verplicht de natuur elders in het gebied te versterken en die compensatie is ook gepland. Maar wel in het westelijke deel van de polder dat in handen is van de Rijn land Grond- en Zandexploitatie maatschappij Boskalis BV. Dat bedrijf heeft al aangekon digd dat het financiële com pensatie wil voor het schrappen van de baggerstortlocatie uit het bestemmingsplan. In mijn ogen volkomen terecht, want de firma heeft de grond destijds aangekocht nadat er over die baggerstortlocatie bestuurlijke afspraken waren gemaakt met het vorige college. Iets dat Van Rij overigens altijd heeft ont kend, maar dat Hillebrand nu heeft toegegeven", sneert Van der Hoek. „Die grond moet Leiden nu dus overnemen, maar, omdat het niet om woningbouw gaat maar om natuurgebied, kan dat vol gens ons niet op basis van de wet waarbij de gemeente de voorkeur krijgt. Dus zal ze veel meer moeten betalen dan de vier, vijf euro per vierkante me ter die ze in gedachten heeft. Rond de dertig euro, inclusief de schadevergoeding, schat ik, omdat Rijnland zelf tien jaar geleden al 30 gulden per vier kante meter voor de grond heeft betaald. Dat bedrag zal Leiden niet kunnen en niet wil len ophoesten. Consequentie daarvan is dat de natuurcom pensatie niet kan worden uitge voerd en dat ook de aanleg van het bedrijventerrein onmogelijk wordt." Volgens Van der Hoek is het he le plan gebaseerd op drijfzand „En dat zit niet alleen in dé fi- - nanciële onderbouwing, maar- ook elders. Het plan is in strijd - met het Rijksbeleid. Het bedrijf venterrein staat niet in de vier de nota Ruimtelijke Ordening en de vijfde nota is nog niet klaar. De geplande ontsluiting van het industriepark is onzin nig, met een rotonde die op het al volstrekt ontoereikende We gennet (de A4 en de Europa-: weg) wordt aangesloten. Even onzinnig is de 'stadsentree' die de gemeente wil creëren langs de Europaweg. Met hoge be drijfsgebouwen, waar we dan, met z'n allen in de file, tegen aan mogen kijken. Ter meerde re eer en glorie van het Leidse stadsbestuur." In de ogen van de tegenstan ders is het allemaal 'volstrekt onverantwoord' wat Leiden wil met de laatste polder van de stad die nu een belangrijke re creatieve functie vervult voor fietsers en volkstuinders. „Volkstuinders die in de luren' zijn gelegd met een convenant dat niet uitvoerbaar is", aldus Van der Hoek: „De essentie van dat convenant was dat het are aal aan volkstuinen niet aange tast zou worden, maar Leiden heeft al laten doorschemeren dat het grond van die tuin'eri wil' afpeuzelen voor uitbreiding van het industriepark in een later stadium." „Houd de polder groen", wil hij de politiek nog eenmaal toe schreeuwen. „Heb als stadsbe stuur het lef om van dit plan af te zien nu het nog kan. De voorbereiding heeft al meer dan een miljoen euro gekost en er is een hoge prijs betaald voor de aankoop van stukken grond, waar je niks mee kunt als het T bestemmingsplan voor de tweede keer sneuvelt bij de Raad van State. Ga je toch ddor tot dat punt, dan zul je falen en moet je je conclusies trekken. Als je Hillebrand of Geertsema heet, moet je dan ook het lef hebben om af te treden." Lange tafels, kaarslicht, r ind biertje. Alles was uit de )k\ okken om de gratis n p arsmaaltijd voor dak- en naien gisteren in het Slaap- jve de Boommarkt tot een maken. Ongeveer 45 schoven aan om zich edoen aan een Indische Mihoen, rijst, saté en do stonden onder meer ..jienu. „Het was reuze ge- legt Aad Siera (rechts op die als medewerker van De Binnenvest hielp bij pen van de lekkernijen, puro die de maaltijd jvas ingezameld door de wet 'an het boekje 'Leids em Van ieder verkocht :woar van deze restaurant één euro naar het goe- ïdu 1 L9_j Foto: Henk Bouwman 1 Jubileumboek AWL niet alleen voor huurders interessant leiderdorp - Luchtfoto's van Leiderdorp door de jaren heen, waarop duidelijk te zien is hoe het dorp gestaag groeit. Verha len waaruit het ontstaan van de woonwijken duidelijk wordt, en verhandelingen over de strub belingen die bewoners van die wijken hebben meegemaakt. Het jubileumboek van de Alge mene Woningstichting Leider dorp (AWL) is een interessant en onthullend document voor wie meer wil weten over het ontstaan van het dorp met 26.000 inwoners. Het boek met de titel 'Een dorp in beweging, een corporatie in bloei' verscheen gistermiddag op de afscheidsreceptie van Theo Bennebroek. Bennebroek was vijftien jaar lang voorzitter van de AWL. Voor cüe inzet werd hij gistermiddag beloond met de gemeentelijke gedenk- speld, die sinds vorig jaar be staat. Bennebroek wordt opge volgd door Tijmen Meijer. De AWL had het jubileumboek niet hoeven uitgeven. De 35ste verjaardag van de woningcor poratie bestaat officieel hele maal niet. De verjaardag viel vorig jaar op 20 juni, maar op dat moment bestond de Alge mene Woningbouwvereniging Leiderdorp niet meer. Eerder dat jaar werd de AWL een stich- Jbeijn een klein stadje in roe >ua, blijkt Leiden er pla ng een stedenband mee cht ïangegaan. Dat over- nog lertien jaar geleden As- >ui< leman, die onmiddellijk actpersoon hiervoor vraagd. Een verrijkende „Directe contacten e bewust van het ver- isen Juigalpa en je ei- atie. Zij maken meer een reportage op tv. ars voelen zich solidair zusterstad." De 45-jari- ipedagoogis even in Voor een kort bezoek. Het vliegtuig vanuit Juigalpa is net geland, of ze bereidt zich alweer voor op een nieuwe baan in Ecuador. Dertien jaar geleden ging Del- leman in de Nicaraguaanse stad aan de slag. Als ontwikke lingswerker voor het Centraal Missie Commissariaat bege leidde ze ouders bij het opvoe- den van gehandicapte kinde ren. „Vaak staan moeders er al leenvoor omdat vaders geen verantwoordelijkheid nemen of omdat ouders gescheiden zijn. Er zijn geen oudercursussen en tijdschriften als 'Ouders Van De Blauwe Steen, die a] 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71,- 53 56 424 Nu' en 'Kinderen' die over op voeding schrijven. Ook de ge zondheidszorg laat te wensen over. Gezondheidsposten be oordelen kinderen vooral op lengte en gewicht. Het opvoe den van een gehandicapt kind is zonder begeleiding een enor me uitdaging. Ik heb een pro ject opgezet in samenwerking met het lokale ministerie voor gezondheidszorg om handi caps bij kinderen te onderken nen." Delleman, die ook zelf een ge handicapte zoon heeft, stelde 'observatielijsten' op die moe ten helpen bij het signaleren van achterstanden. „Medewer kers van de gezondheidsposten en juffen op de crèche moeten daar alert op zijn. Een kind van anderhalfjaar oud moet kun nen lopen. Kan het dit niet, dan moet gekeken worden of het wel kan kruipen en rollen." Na een onderbreking van twee jaar, waarin Delleman in Chili werkte, keerde zij terug naar Juigalpa. „Er werd een project gestart om ouders van gehan dicapte kinderen te helpen bij de opvoeding. Ik schreef een handleiding en maakte materi aal voor begeleiders. Zij bezoe ken een gezin één keer per week en observeren het kind. Zo proberen ze kinderen met een achterstand te stimuleren in hun ontwikkeling. De bege leider leert moeders bijvoor beeld om roloefeningen te ting, en sindsdien gaat ze door het leven als Algemene Wo ningstichting Leiderdorp. Toch vond de Leiderdorpse corporatie het een goed mo ment voor de uitgave van een jubileumboek. Kunsthistorica Claudia Thunnissen, journalist Frans Broeken en Saskia Zand vliet van de AWL doken in de archieven en stelden een boek samen dat het lezen meer dan waard is, ook voor mensen die geen huis huren van de AWL. Per wijk beschrijft Thunnissen de geschiedenis. Wat was er voordat het bewoond werd, wie waren de eerste bewoners en gebruikers en wanneer werd het gebied omgevormd tot de huidige woonwijk? Terloops ko men details aan het licht, zoals de herkomst van diverse straat namen. Broeken geeft de ont wikkelingen in Leiderdorp weer die nauw samenhangen met het woongenot en de afbraak daarvan, waaronder de aanleg van rijksweg A4 en de strijd om ondertunneling. Zandvliet draagt zorg voor wetenswaar digheden als het ontstaan van de woningwet en een chronolo gisch overzicht van de activitei ten van de AWL. Ook staan er diverse interviews met betrok kenen in. Talloze foto's, platte gronden en tekeningen illustre ren het boek, waarin korte en lange paragrafen elkaar afwis- - selen. - De AWL deelde het boek gisteren uit op het afscheidsfeestje van Bennebroek Voor al die Leider dorpers die daar niet waren maar wel geïnteresseerd zijri ih het ontstaan van hun woon dorp, is het boek te koop voor 19,50 euro. Het 140 pagina's tel-' lende boek is te koop bij de AWL (Bolderikkamp 12), het Liethorps Boekhuis (Hoogmade- seweg 11/13) en boekhandel De Kier (Winkelhof 87). Janneke Dijke Ontwikkelingswerker Astrid Delleman (derde van rechts) met begeleiders en leerkrachten van het spe ciaal onderwijs in Juigalpa. „Een gehandicapt kind opvoeden is zonder begeleiding een enorme uitda ging.".Publiciteitsfoto." doen met een kind.' Delleman vertelt over het geld gebrek in de gezondheidszorg. „Nicaragua is een van de arm ste landen van Zuid-Amerika. Consulten van artsen en medi cijnen in het ziekenhuis zijn gratis. Maar als een medicijn op is, moeten de patiënten het elders kopen. Als het röntgen- apparaat kapot is, word je doorverwezen naar een dure privé-kliniek. Het komt gere geld voor dat er twee zieken in één ziekenhuisbed liggen of dat er niet wordt geopereerd omdat er geen water is." Hoewel Delleman nieuw ont wikkelingswerk heeft aangeno men in Ecuador, gaat het pro ject in Nicaragua door. Zij blijft helpen bij het zoeken naar fi nanciering, die zij een 'steeds terugkerend probleem' noemt. Vijf jaar lang had zij steun van de Stichting Kinderpostzegels Nederland, die haar de beno digde 17.000 euro toeschoof. Inmiddels heeft die stichting haar bijdrage gestaakt. „Dit jaar hebben we de helft van het geld bij elkaar, in Nederland zoek ik sponsors voor de ande re helft" Jan-Willem Korpelshoek leiden - De Stadsbank is nog onvoldoende afgeslankt. Het te kort van de Leidse kredietbank moet nog met 70.000 euro om laag. Kortere openingstijden en uitbreiding van de dienstverle ning naar buurgemeenten hel pen daarbij. Dankzij het bankiersschandaal bij de provincie Zuid-Holland mogen lagere overheden niet langer commerciële kredieten verstrekken. Die maatregel bracht de Stadsbank in de pro blemen. De bank hielp bij schuldsane ring en verstrekte leningen aan minima, maar opende ook re keningen voor reguliere cliën ten. Uit de opbrengsten van die rekeningen dekte de bank haar tekorten. In de wetenschap dat de Stads bank zonder die kredieten zich zelf nooit meer zou kunnen be druipen, staat de gemeente een tekort toe van 398.000 euro per jaar. De compensatie die Lei den van het rijk heeft gekregen, één miljoen euro, was eenma lig. Een deel van de tekorten wordt daaruit betaald. De te korten waren de afgelopen ja ren echter hogpr dan toege staan. De bank voerde daarom ook bezuinigingen door. De commerciële kredieten van de Stadsbank werden onderge bracht bij de Rabobank. Uit de evaluatie van de operatie blijkt dat het tekort is teruggelo pen, maar niet genoeg. Het gat in de exploitatie was in 2001 266.000 euro en vorig jaar 70.000 euro. Die laatste 70.000 kan worden terugverdiend als de bank de openingstijden beperkt tot in loopspreekuren en gesprekken, op afspraak. Ontslag van over tollig personeel levert 10.000 euro op. Als de Stadsbank bud getten gaat beheren voor men sen met financiële problemen in gemeenten rondom Leiden, kan dat 20.000 euro extra ople veren. De besparing op de be drijfsvoering - inclusief de kor tere openingstijden - komt dqn, uit op 40.000 euro.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15