Een soort wegenwacht voor fietser REGIO Beledigd door uitspraken in interview Flat voor huizen Hoogstraat onzalig p 'Meestal kan ik wel in de garage, kelder of zelfs keuken terecht' Liefdesleed in de rechtszaal GERECHT NAVRAAG Premier Balkenende weet zich niet altijd even gelukkig uit te druk ken. Bij de laatste verkiezingscampagne kwam hij al onzeker en ner veus over en dat is eigenlijk niet meer weggegaan. Zijn zwakke op treden bij het debat Veel mensen zijn bang over de Margarita- J affaire, zijn bene- voor eigen grootsheid pen reactie op de grappen over het koninklijk huis en zijn gestuntel in Irak. Gisteren sprak hij zijn af schuw uit over de schietpartij bij het Haagse Terra College. „Een der gelijk incident is een totaal verkeerd signaal." Met zo'n statement slaat hij de plank mis, vinden zijn tegenstanders. Het wordt tijd dat Balkenende wat aan zijn performance gaat doen. Hij zou bijvoor beeld de cursus zelfexpressie en leiderschap kunnen volgen van de Leidse vleermuisexpert en coach HANS REIJNGOUD. „Moet hij wel onderaan beginnen." Wat is er mis met de zelfexpressie en het leiderschap van Balke nende? „Hij mist zelfverzekerdheid. Ik ken hem niet persoonlijk dus ik moet afgaan op wat ik zie. Ik zie een integere man die het beste met ons voor heeft. Hij is op een plek terecht gekomen die weini gen van ons zullen innemen. Hij heeft dus veel in zijn mars. Maar op de een of andere manier is hij geblokkeerd. Veel mensen zijn bang voor hun eigen grootsheid. We hebben veel meer kracht dan we toelaten." Wat voor uitspraken moet Balkenende voortaan wél doen? „Dat kan ik niet zeggen want het worden zijn uitspraken. Als hij eenmaal zelfexpressed is, kan hij onder alle omstandigheden, ook de meest dramatische, de juiste woorden vinden. Die woorden passen bij hem omdat hij heeft geleerd zuiver vanuit zijn hart te reageren. En wie het hart laat praten, doet het altijd goed." tekst: Nancy Ubert foto: ANP/Ed Oudenaarden UIT DE ARCHIEVEN Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '50 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-515° 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservlce@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. Inc.) p/kw €56.70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de Inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem DONDERDAG 15 JANUARI 2OO4 COLOFON Op 2 januari 2004, terug van een lange vakantie, werd ik geconfronteerd met een ver haal uit de rubriek 'De dingen die voorbij gaan', in het Leidsch Dagblad van 29 no vember 2003. De heer God- dijn vertelt hierin over de Pi oenstraat en dat hij bezig is een boek te schrijven. Wij, mijn zuster en ik, voelen ons zeer beledigd, daar onze vader door de heer Goddijn wordt beschreven als 'een schilderachtig figuur, manke IJzerman, met voorsprong de naarste man van de straat, die voetballen doorsneed'. Ons inziens dient de heer Goddijn, of het nou om een positief of een negatief ver haal gaat, eerst aan de familie om toestemming te vragen of hij namen mag noemen, ook als hij een boek wil schrijven want in elk geval zullen wij, dochter en zoon, het er niet bij laten zitten. De heer Goddijn moest ook eens vertellen hoe vaak hij onze vader heeft gepest met zijn voetballen en dat hij die wel eens uit ergernis heeft doorgesneden, waarna God dijn hem heeft uitgejouwd en zijn met veel zweet en moeite aangelegde tuin heeft ver nield. Onze vader was een hardwer kende, rustige, haast schuwe man, die alleen maar naar buiten kwam als hij moest en hij deed niemand kwaad. Tij dens de oorlog heeft hij veel goed gedaan. Hij heeft wat operaties moeten ondergaan maar dat geeft niemand het recht hem voor 'manke' uit te maken. Wie is er vandaag de dag nog honderd procent ge zond? Onze vader is twee jaar gele den vredig heengegaan, op 92-jarige leeftijd, bij zijn volle verstand. Als hij dit had moe ten lezen, zou het hem veel pijn hebben gedaan. Dus zouden wij tegen de heer Goddijn willen zeggen: houdt de naam van onze vader er buiten want anders zullen wij stappen ondernemen. Tot slot heer Goddijn: ga maar eerst uw eigen tuin wie den. Trouwens, een goed ver staander heeft maar een half woord nodig, die leest wel tussen de regels door hoe 'lief en aardig' u was. En u schijnt er nog trots op te zijn ook. Het is net zoals een lezer in de rubriek 'Schrijvende Lezers' in de krant van 16 december schreef: wat een arrogantie. Riet Borsjes-IJzerman, Jer IJzerman, Leiderdorp. Met extra belangstelling volg ik de gang van zaken rondom de Hoogstraat in Noordwijker- hout. De heer Verkade, directeur van woning bouwvereniging Antonius van Padua (AvP) heeft de gemeente aangeboden de woningen van AvP aan de even zijde van de straat, circa twintig stuks, te willen slopen en vervangen door een flatgebouw van vier bouwlagen, met daaronder parkeerplekken, zodat de parkeer gelegenheid van het Landbouwplein wordt uitgebreid. In vind dat om meerdere redenen een schan dalig plan. Circa twintig gezinnen worden uit hun huizen gejaagd vanwege een nodeloze uitbreiding van de parkeergelegenheid van het Landbouwplein. Zo er al gebrek aan parkeer- capaciteit is, zou instelling van een blauwe zo ne om langparkeerders te weren al voldoende zijn. De belangen van de bewoners van de wonin gen met de oneven nummers, worden volko men genegeerd. Ga maar eens op de stoep staan van nummer 1 en kijk naar het flatge bouw op het Marktplein waarin Kruidvat is ge vestigd. Stel je dan voor dat zo'n gebouw te genover je wordt gebouwd... Aantasting van het woongenot, heet dat. Het aanbod van AvP wordt door de w< en door de commissie grondzaken keni V klakkeloos aanvaard. Ze willen de bewc duidelijkheid geven. Er is nu juist ondu heid geschapen. Er is of een artikel 19-[ 0 dure voor nodig, of een wijziging van h stemmingsplan. Met bezwaarprocedux dat dps jaren duren. Tensotte heeft AvP de bewoners een ve kostenvergoeding aangeboden, (naast 1 goeding voor eventuele tijdelijke huisvi die duizenden euro's lager ligt dan zou ten. De bewoners van de Hoogstraat hebbe licht niet veel kennis van dit soort proc Daarom wil ik ze erop wijzen dat ze pla n\ de kunnen claimen. Huurders wellicht ia minder dan huiseigenaren. Ik weet nog Ie een in planschade gespecialiseerd bure ]e werkt op basis van 'no cure no pay'. Noordwij je (Door de redactie ingekort.) Een Sassenheimer heeft een rottijd achter de rug. Zijn scheiding en het verlies van zijn baan hebben diepe sporen achtergelaten. Financieel zit hij aan de grond en zijn kinderen ziet hij niet meer. Nu moet hij van daag ook nog eens voor de rechter verschijnen. De nette man in pak vraagt zich wanhopig af hoe het toch zover heeft kunnen komen. Een tijd geleden zag alles er im mers nog zo zonnig voor hem uit. Via een datingsite op in ternet had hij een nieu we vrouw leren kennen. Maar in de rechtszaal wordt één ding direct duidelijk. Van oversprin gende vonken tussen de twee is allang geen spra ke meer. De liefde is, op z'n zachtst gezegd, danig bekoeld. Op aanraden van zijn therapeut spreekt de man niet meer met de vrouw. Ook de dame in kwestie lijkt voorgoed genezen te zijn van het verlangen met de Sassenheimer een relatie op te bouwen. Zij is de reden waarom de man vandaag terechtstaat. Mishandeling, luidt haar verwijt. Tijdens de zitting staat de man bepaald niet te trappelen om zijn versie van de feiten uit de doe ken te doen. Omdat zijn zich wat onhandig uit en dan begreep zij u ver keerd." De man knikt. Volgens de officier van justitie hebben beide partijen schuld aan het mislopen van de relatie. Wel vindt hij dat de Sas senheimer in persoon aansprakelijk kan wor den gehouden voor de mishandeling en de pijn die het slachtoffer van de val heeft ondervonden. De rechter verschilt met hem van mening. Zij wijt het letsel van de vrouw eerder aan een ongeluk kige samenloop van om standigheden. „Het kan niet overtuigend worden bewezen dat u haar op zettelijk pijn heeft willen doen constatee „U heeft haar we pakt maar dat val onder mishandel spreek u daarom de hoop dat die I sing niet een niei vormt om elkaar ten over te makel Opgelucht verlaa man de zaal, op gevolgd door zijn Sassenheimer za uitspraak van val de affaire toch ni helemaal kunnei ten. Zijn voorma vriendin is name plan in een civiel jjc dure alsnog haar halen. Floor Ligtvoet ANNO 1904, Vrijdag 15 Januari GEMEENTERAAD VAN RIJNSBURG - Gistermiddag vergaderde de Raad der gemeente Rijnsburg ten huize van den burgemeester J.C. Meyboom. Hij bracht in herinnering, dat dit de laatste vergadering zal zijn door hem gepresideerd, omdat hij als burgemeester en secretaris zal aftreden. Ter tafel kwam het voorstel van B. en Ws. om nu reeds tot de benoeming van een gemeente-secretaris over te gaan. Op de aanbe veling, die B. en Ws. den Raad deden toekomen, kwamen voor: 1. de heer W.A. Meyboom; 2. de heer J.A. Charbon, beiden werkzaam op de secretarie in Rijnsburg. Met 4 van de 7 stemmen werd de heer W.A. Meyboom benoemd. De voorzitter wenste zijn zoon met deze benoe ming geluk. Den heer W.A. Meyboom nam reeds lange jaren feitelijk het secretariaat waar. Hij kent dus de geestelijk strooming, die in Rijnsburg overheerschend is. Mocht op dezen eersten stap de tweede volgen en het H.M. de Koningin behagen hem ook tot burgemeester te benoemen, als opvolger van zijn vader, dan hoop te hij, dat deze met die strooming voldoende re kening zal houden. ANNO 1979, maandag 15 januari KORFBAL - Martin Filip- po van De Algemene in de aanval tegen Achil les. Hoewel de Leide- naars er in slaagden op een op dat moment ver diende 5-3 voorsprong te komen, zou zijn ploeg uiteindelijk met 10-15 het onderspit delven. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's ln deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Het maakt niet uit of je ergens in een winderige polder langs de weg staat of je fiets thuis in de schuur met een lekke band aantreft. Eén telefoontje naar Gerard Kuiters (51) uit Voor schoten en hij komt om de schade te repareren. Kuiters is de wegenwacht voor fietsers, hoogstwaarschijnlijk de enige in Nederland. Ruim zeven jaar geleden be gon de Voorschotenaar zijn mobiele fietsservice. „Als ik mensen met de fiets aan de hand zag lopen, omdat ze een lekke band hadden, dacht ik: ik ga ooit een soort ANWB voor fietsen beginnen." Met dat idee liep hij uiteinde lijk vijfentwintig jaar rond. „Maar je weet hoe dat gaat: je hebt een hypotheek, vrouw en kinderen en dan begin je niet zomaar iets nieuws. Je weet niet of iets aanslaat. Maar dan verandert er iets in je leefom standigheden en ineens was daar, zeven jaar geleden, hét moment. Ik dacht: als er geen brood in zit, zit er geen brood in. Maar dat zal ik eerst moe ten proberen." Kuiters kocht een paar ban- denlichters en begon. „Ik dacht zo: als ik tien banden op een dag plak voor elk 15 gulden, dan heb ik toch een aardig dagloon. Maar al snel vroegen mensen ook of ik een remkabel kon maken, of eens naar him versnellingen wilde kijken. Nou, dat kon ik wel. Ik had al aardig wat ervaring als fietsenmaker. Mijn vader werkte op het station van Lei den. Ik kwam daar als jongen vaak en op een dag vroegen ze bij de fietsenstalling of ik mijn handen uit mijn zakken kon halen en wilde meehel pen. Daar heb ik toen jaren gewerkt." Er was vraag naar de service van Kuiters, dus schafte hij een bestelauto aan en betrok hij later een werkplaatsje aan de Asserlaan in Voorschoten, van waaruit hij nog altijd werkt. „Boven de werkplaats woon ik. Ik kan dit huren van de eigenaar voor een vrien denprijsje. Dit is mijn uitvals basis. De hele omgeving rijd ik af. Leiden, Voorschoten, Oegstgeest, Leiderdorp. Zo nu en dan nog verder weg, maar liever houd ik bij de directe omgeving. Ik heb hier een adressenlijst van zeker 300 Mobiele fietsenmaker Gerard Kuiters aan het werk. „Ik word er niet rijk van, maar dat is ook niet mijn bedoeling." Foto: Hielco Kuipers namen liggen, maar ik heb in totaal denk ik zo'n 500 klan ten. En ze bellen voor alles. Van banden plakken tot het leveren van een tweedehands fiets. Er is duidelijk behoefte aan mijn service. Ik zeg altijd: zolang mensen fietsen is er behoefte aan een fietsenma ker." Reclame maakt hij niet. „Ik moet het van mond-tot- mondreclame hebben. Ik kan op mijn bus wel zo'n tekst zettfen als 'kwaliteit is bij ons gewoon', maar ik denk dan: dóe die kwaliteit liever, dan dat je het rondbazuint. Ik heb daar dan meteen twijfels bij. Ik houd daar gelukkig vol doende klanten aan over." Wel is het nu, in de winter maanden, een stuk rustiger dan in de zomer. „Maar dat geldt voor de hele branche. In deze tijd ben ik blij met drie reparaties op een dag. Soms verdien je dan niet zoveel, nee. Een band plakken doe ik voor 8,50 euro. En dat is niet veel duurder dan in de fiet senwinkel, hoor. Voorrijdkos- ten reken ik niet. Ik heb nooit begrepen waarom wasmachi- neboeren dat wel doen. Veer tig euro voor een klusje van vijf minuten. Dat vind ik echt niet kunnen." Mensen die letterlijk met pech langs de weg staan, bel len niet zoveel. „Het komt wel eens voor, hoor, maar de meeste mensen hebben hun kapotte fiets gewoon thuis staan. Dat vind ik ook eigen lijk wel zo lekker. Kijk, mocht er zo iemand bellen en ik heb niets te doen, dan zeg ik heus wel: ik spring in de auto en ben zo bij je - als een echte ANWB-service. Maar meestal maak ik een rijschema voor een dag en daar kan ik dan lastig zo'n spoedgevalletje tussen proppen. 'Mobiel' is dus relatief. Tegen woordig doet Kuiters zelfs dertig tot veertig procent van de reparaties in zijn werk plaats. „Dan neem ik de fiets mee in mijn bus en lever hem later weer af. Wielspaken of een wiel vervangen gaat niet op straat. Daar heb je ruimte voor nodig en licht. In mijn werkplaats kan ik er grote tl- lampen op zetten. De rest van de klussen doe ik wel direct vanuit de auto. Behalve als het regent natuurlijk. Dat gaat gewoon niet. Maar meestal kan ik dan wel in een garage, kelder of zelfs de keuken te recht." Kuiters geniet van zijn vak, dat hij, voor zover hij weet, als een van de weinigen in Ne derland beoefent. Ik maak zat leuke dingen mee. Het con tact met mensen is veel inten siever dan gewoon ii) een winkel. Je bent er honderd procent voor hen, niet ook nog voor die zes andere klan ten. Daardoor heb ik gi contact met ze. Ik keni i bij naam. Als iemand n lange tijd weer eens be een klus, denk ik meest leuk, daar ben ik al een niet meer geweest. „Ik word er niet rijk vai dat is ook niet mijn bei Als ik zou willen kan ik neel aannemen, een ai j bij kunnen nemen, gro worden. Maar dan heb L zaakje zelf niet meer irid hand. Dan ben ik ooki c woordelijk voor mijn per neel. Nu sta ik helema: ir ter het werk dat ik leve| d goed." Nienke Ledegang SCHRIJVENDE LEZERS ex-vriendin in de zaal zit, wikt en weegt hij zijn woorden nadrukkelijk. „Daar heb ik alle reden toe", legt hij aan de rech ter uit. „Ik word al een tijd bedreigd en met e- mails bestookt. Nu be dreigt ze zelfs mijn moe der. Ik ben gewoon bang dat, als ik ook maar één woord verkeerd zeg, mijn moeder weer zal worden lastigvallen", fluistert hij angstig. De zaak bij de politie rechter draait om een duw die een lelijke val partij tot gevolg heeft ge had. Volgens de man was de 'duw' slechts corrige rend bedoeld. Zo zou hij tijdens een fikse ruzie bij hem thuis alleen maar hebben willen verhinde ren dat de vrouw nog meer van zijn spullen ka pot zou gooien. „Ik heb haar nooit pijn willen doen. Ik wilde haar te genhouden. Het was ei genlijk niet eens een duw. Ik heb haar alleen maar even vastgepakt." Redenen om boos op haar te zijn, had hij op dat moment te over, zo verzekert hij de rechter. „Ze had bij mij thuis on der meer allerlei per soonlijke files en e-mails van mijn computer ge wist." Uit het dossier vol privé- correspondentie van de twee ex-geliefden, con cludeert de rechter dat de communicatie tussen de Sassenheimer en de vrouw nooit optimaal is geweest: „U heeft soms andere verwachtingen bij haar gewekt. U drukte Wat denkt u dat onze premier nodig heeft om zijn sullig imago af te stoffen? „Hij moet eens denken aan een cursus Landmark. Landmark Edu cation is een soort LOI voor de verbetering van je manier van leven en gaat uit van het principe dat ervaringen in je jeugd bepalen hoe je je als volwassene profileert. Dankzij de cursus ontdek jé welke ervaringen uit het verleden bepalend zijn voor je huidige manier van handelen. Als mensen zich herhaaldelijk verspreken of zich onzeker voelen, heeft dat echt een oorzaak in het verleden. Geloof mij maar. Je kunt een keer zijn uitgelachen in de klas, bijvoor beeld. Die rottige erva ring heb je op een be paalde manier opgesla gen." U bent bereid Balke nende als cursist aan te nemen? „Voordat hij bij mij in de groep mag, moet hij eerst de basiscursus doen. Onderaan begin nen. De beginnerscur sus is een onmisbaar instrument om de juis te taal te leren spreken. Er zijn bepaalde basisprincipes die je on der de knie moet hebben. Als hij die heeft aangeleerd, kan hij bij mij de cursus zelfexpressie en leiderschap doen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14