LEIDE bekeuren Politie wil veel meer Omwonenden vrezen verkeerschaos bij bebouwing stationsgebied ïolen in de regio zijn landag gewoon open R1 REGIO Leiden keurt bouwplannen voortaan een stuk strenger olen bij Jeugd ënigde Naties lokmakers in kraag gevat stelling! Restauratie Pieterskerk De Merenwijk wil van lichtmastdwangsom af donderdag 15 januari 2004 door Eric-Jan Berendsen leiden/voorschoten - De politie in Leiden en Voorschoten denkt dit jaar ruim 21.000 bekeuringen uit te schrijven. Een deel van die boetes moet worden gehaald bij overlast veroorzakende brom mers en fietsers zonder licht. Dat staat in het districtsjaarplan 2004. Vorig jaar werden er 11.586 bonnen uitgedeeld. Uit het plan blijkt dat bestrij ding van geweld een zoge noemde speerpunt van het be leid is. In 2002 werden 2139 in cidenten van geweld bij de poli tie gemeld waarvan in 1089 ge vallen (50,9 procent) ook daad werkelijk aangifte is gedaan. De prognose voor 2003 wat aangif tes betreft - de politie heeft de exacte cijfers over het afgelopen jaar nog niet op een rijtje staan - bedraagt 52 procent en het aangiftepercentage voor dit jaar moet volgens de politie mini maal 51 procent worden. In 2002 werd 58,9 procent van de geweldsmisdrijven opgelost. Voor 2003 is de prognose 50 procent en dat percentage moet voor 2004 minimaal 52 procent worden. Woninginbraken blijven vol gens het jaarplan de grootste inbreuk op de privacy en op het veiligheidsgevoel. In 2002 wer den 894 woningen in Leiden en Voorschoten door inbrekers be zocht. In 95 procent van de ge vallen werd aangifte gedaan, maar in slechts 6,6 procent werden er aanhoudingen ver richt. Meer recente cijfers zijn nog niet bekend maar voor 2004 streeft de districtsleiding voor wat betreft woninginbra ken naar een aangiftepercenta ge van 95,1 en minimaal 6,2 procent aanhoudingen. Daarnaast wil de politie de overlast van drugs- en alcohol gebruik terugdringen. Het aan tal meldingen over drugsover last steeg van 755 in het jaar 2000 tot 1020 in 2002. Over af gelopen jaar verwacht de politie 833 meldingen te hebben ge kregen en wil ze dat aantal dit jaar terugdringen tot minder dan 750. De overlast van alco holisten is pas vorig jaar bijge houden. De verwachting is dat er toen 621 meldingen zijn bin nengekomen. Dat aantal moet dit jaar kleiner worden dan 500, als het aan de politie ligt. Volgens de politie is drugs- en alcoholoverlast in combinatie met de afnemende tolerantie van bewoners een steeds groter wordend probleem in de bin nenstad en delen van Leiden- Noord. Daarnaast wordt er in het uitgaansgebied een toena me van drugs- en alcoholge bruik geconstateerd. Steeds meer stappers of bezoekers van evenementen zijn volgens de politie onder invloed. Tot slot wil de politie winkel diefstal en zakkenrollerij aan pakken. In 2002 waren er 687 winkeldiefstallen en 505 geval len van zakkenrollerij. De prog nose over 2003 ligt in beide ge vallen op 505. Dat getal moet dit jaar onder de 500 komen. Om dat te realiseren komt de politie met een breed pakket maatregelen dat onder meer bestaat uit het houden van pre ventieavonden voor winkeliers en personeel en extra surveil lance op marktdagen, koop avonden en koopzondagen. door Robbert Minkhorst leiden - Een worstenkraam van de Hema? Gaudikozijnen in een beeldbepalend pand? Een me talen winkelpui van twee ver diepingen? De gemeente Lei den vindt er voortaan vaker wat van, maar wordt bovenal ook kritischer. Dat blijkt uit de nieu we Nota Welstandstoets. Voor het eerst legt de gemeente uitdrukkelijk vast wat de spelre gels zijn bij bouwplannen. De aloude regel dat een pand 'moet voldoen aan redelijke ei sen van welstand' krijgt een uit gebreidere onderbouwing. Door een wetswijziging is een nieuwe welstandstoets nodig geworden, vinden burgemees ter en wethouders. „Na 1 juli is Nederland in principe wel- standsvrij. Dan is er geen toets meer mogelijk", zegt wethou der Hillebrand (ruimtelijke or dening). Tenzij je maatregelen neemt. De binnenstad van Leiden is beschermd en telt meer dan 1.500 monumenten. Ook in de Professorenwijk en Vreewijk staan monumenten. Die buur ten zijn bovendien beeldbepa lend. De nieuwe nota, die deze maand de inspraak ingaat en op 1 april of uiterlijk 1 juli moet .worden vastgesteld, beschrijft deels wat de praktijk al is. Voor bijzondere panden of gebieden gelden beperkende regels. De gemeente wil duidelijker maken wat wanneer geldt. Hillebrand: „We kijken naar hoe het gebouw staat in zijn omgeving, naar de architecto nische kwaliteit van het ont werp en we kijfcen ook naar de details van het gebouw. Dan praat je op het niveau van de kleur en aard van de kozijnen." Dat verzwaard regiem geldt straks bijvoorbeeld in de bin nenstad. Tegelijk wil de gemeente de 'verrommeling van de openba re ruimte tegengaan'. Objecten op straat zoals een worstenk raam worden voortaan getoetst. Verder wil Leiden 'de voort gaande aantasting van de kwa liteit van winkelpuien afrem men'. Met name in de Haar lemmerstraat is te zien wat de komst van een winkel met een gebouw kan doen. Burgemees ter Lenferink heeft zich daar bij herhaling openlijk aan geër gerd. Vooral de (grotere) ketens maken zich schuldig aan het verpesten van oude panden. door Maarten Dekker leiden - Bebouwing van de braakliggende grond achter station Leiden Centraal zal leiden tot een verkeerschaos. Die vrees werd gisterenavond uitgesproken door om wonenden, tijdens een informatieavond in het Stadsbouwhuis. Ongeveer dertig men sen hoorden daar de gemeentelijke plan nen aan voor de zogeheten zeezijde van het station. Kriskras geparkeerde en stilstaande auto's, vrachtwagens die winkels bevoorraden, ge- irriteerd claxonnerende buschauffeurs - ze veroorzaken geregeld grote opstoppingen op de Bargelaan, de straat aan de achterzij de van station Leiden Centraal. De ver keersproblemen zijn een doorn in het oog voor de bewoners van de nieuwe apparte mententoren De Kijker. En zij denken dat de situatie verslechtert, als het braakliggen de terrein achter het station wordt be bouwd zoals de gemeente dat voor ogen heeft. Het voorlopige ontwerp voorziet onder an dere in de bouw van kantoorcomplexen, 250 woningen en uitbreidingsmogelijkhe den voor het LUMC en de Rijngeestgroep. Ook de universiteit, Rijnveste (voorheen het RIAGG) en het ROC Leiden azen op de len van de grond. Al die nieuwe bebouwing zal nog meer ver keer aantrekken, zo redeneren de omwo nenden. Zij vinden dat er nu al veel te wei nig parkeerplekken zijn bij het station. Vol gens hen is dat de voornaamste oorzaak van de verkeersproblemen op de Barge laan. Mensen die iemand bij het station ko men afzetten of ophalen, kunnen hun auto vaak nergens kwijt en houden daardoor het andere verkeer op. De gemeente erkent het probleem, maar denkt niet dat de Bargelaan nog verder dichtslibt als de lege grond wordt volge bouwd. Onder de toekomstige bebouwing komen ondergrondse parkeergarages, ruim voldoende om de nieuwe verkeersstromen op de vangen. Die extra auto's worden bo vendien geacht om het gebied vanaf de an dere kant te benaderen: via de Sandifort- dreef en de Wassenaarseweg en niet langs het station. Ook gaat het nu nog erg rom melige stationsplein op de schop, waar door het voor automobilisten duidelijker moet zijn waar zij een passagier kunnen af zetten of oppikken. Ook de massaliteit van het ontwerp was gisteren onderwerp van kritiek. Op de kleu rige schetsen blijft het monumentale Poortgebouw van het Academisch Zieken huis (nu het LUMC) weliswaar behouden, maar het zou wel eens geheel uit het zicht kunnen verdwijnen door omringende nieuwbouw van gelijke hoogte. „Waarom zou je zo'n mooi gebouw opgeven voor een paar huizen", vroeg een van de aanwezigen zich af. Namens de gemeente wees L. Ummels er herhaaldelijk op dat het ontwerp slechts een ruwe schets is voor het uiteindelijke plan. Ze denkt dat het nog minimaal twee jaar duurt voordat er een definitieve, goed gekeurde versie op tafel ligt en er bouwver gunningen kunnen worden verstrekt. Een eerder plan voor het gebied werd al eens afgeschoten door de provincie, omdat de gemeente procedurefouten had ge maakt. 1 - De politie heeft afgelo- acht op de Bloemisten en 44-jarige man uit Pa- 1) en een Leidenaar (36) lakt. De twee hadden kort ïun arrestatie amok ge- bij een uitgaansgelegen- ip de Herenstraat. Daar ilden zij de toegangsdeur ■n metalen pijp. Een auto ;n andere bezoeker werd ens beschadigd. Het duo k in een auto maar werd aarna aangehouden en Dten. De Leidenaar wred oedproef afgenomen om- vermoedelijk onder in de auto bestuurde. omwonen den de plannen voor het braaklig gende ter rein achter het station. Foto: Hielco Kuipers - Het Rijnlands Lyceum jstgeest, het Stedelijk asium en het Bonaven- Dllege uit Leiden doen in de 36ste conferentie internationale Jeugd gde Naties, die maandag in Den Haag. Ruim 3800 »en van bijna 200 mid- 5 scholen uit de hele we- n daar aanwezig. Irak, lening, milieu en inter- ale ontwikkeling zijn on- pen die aan de orde ko- ien speciale conferentie »ewijd aan de intematio- iecten van de informatie- leving. De bijeenkomst, [eorganiseerd door het ds Lyceum, duurt tot en jdag 30 januari. (advertentie) en school mag )it veranderen 1 een vesting Geef uw mening .leidschdagblad.nl leiden - Michel Bekooy van bouwbedrijf Burgy is aan het werk in de Pieterskerk in de Leidse binnenstad. Hij herstelt de schade in het hout dat de bonte knaagkever heeft aangericht. De dure, ingrijpende en broodnodige restauratie kost zo'n twintig miljoen euro. Gisteren is ook een deel van de muur aan de noordzijde van de kerk uitgebroken. Dat gebeurde omdat aan die zijde een nieuw venster wordt geplaatst. Voor de restau ratie zamelt de Stichting Pieterskerk geld in. De kerk staat er slecht voor. Insecten eten het hout op in de kerk. Daardoor moet de stichting de kooromgang, de zijbeuken, het koor zelf, de transepten en het schip en bijruimten onder handen nemen. Bovendien wil de Pieterskerk het bijzondere Van Hagerbeerorgel restaureren, wat ruim twee mil joen kost. Het project duurt nog een jaar of vijf. Foto: Hielco Kuipers Nog één laatste tidings poging jstvlietpolder Kleintje Pils lat naar WK irint in Japan Om de in formatie avond be studeren wei irse van voorpagina regio - De middelbare in de regio nemen allemaal een minuut acht ter nagedachtenis vermoorde conrector in Wieren uit Den Haag. maandag de deuren 1, zoals een aantal ecteuren in Haarlem oorgesteld, gaat de |tever. ;ernaak, conrector van :eas College in Katwijk: aansluitend aan de ting houden wij een stilte. Dus niet om elf it sluit mooi op elkaar zodoende krijgt het (|Uiding dan een minuut oor op de dag. Sluiten ndag doen we niet. Ui- is het heel triest wat er I Haag is gebeurd, laat J**,en misverstand over be naar het treft natuurlijk ;n het onderwijs. Vori- was het een advocaat, daarvoor een trambe en vergeet de bus- niet. We gaan de ko- iaanden dus extra aan- 'esteden aan de om- tmen." leerlingen een dag on- ontzeggen, vinden we zegt rector An- 1 Thomassen van het Gymnasium in Leiden, iiden we het belangrijk len krachtig en duidelijk 'muit heel het onder- I klinkt. Morgen nemen [minuut stilte in acht. pheen willen we met de pn praten over wat er is gebeurd. We zijn nu bezig met het maken van een soort hand leiding voor collega's over hoe ze hiermee om moeten gaan." Het Wellantcollege in Rijnsburg houdt morgen om elf uur een minuut stilte. Volgens adjunct- directeur Comelissen gaat ook de vlag halfstok en is er een bij eenkomst voor alle klassenver- tegenwoordigers. De school vindt het belangrijk om met de leerlingen over de schietpartij te praten. Comelissen: „De mentoren hebben er met hun klas al over gesproken." Het Wellantcollege is maandag ge woon open. „De vierde klassen zitten in hun examenperiode. Dichtgaan zou het rooster te veel door de war gooien." Sectormanager Op den Kelder van het Teylingen College in Noordwijkerhout denkt dat zijn school maandag ook gewoon open is. „We hebben nog niet vergaderd, maar als ik op het overleg voomit mag lopen, denk ik niet dat we sluiten. Het lijkt me wel voor de hand liggen dat we een minuut stilte hou den." De leerlingen komen vol gens Op den Kelder voortdu rend met het onderwerp aan zetten. „Er wordt dus over ge sproken met de leerlingen, maar niet in georganiseerd ver band." Directeur Gerard Veerbeek van het Leidse Bonaventuracollege laat weten dat het Bona morgen in ieder geval de minuut stilte in acht zal nemen. Als blijk van ontzetting over de gebeurtenis in Den Haag hangt bij de school bovendien sinds giste ren de vlag halfstok. „Het raakt Bij het Bonaventuracollege aan de Mariënpoelstraat hangt sinds gis termiddag de vlag halfstok. Foto: Hielco Kuipers ons, want wij staan middenin dezelfde maatschappij waarin zoiets kennelijk kan gebeuren", aldus Veerbeek. Hij ziet niets in de sluiting van zijn school, vol gende week maandag. „Je moet de school juist niet sluiten, dat I' is het laatste wat je moet doen. Haal de leerlingen naar school en ga het gesprek met ze aan. Hoe vreselijk het incident in Den Haag ook is geweest, het moet je agenda niet omgooi en." leiden - Tennisvereniging De Merenwijk wil af van de 'last onder dwangsom' die haar is opgelegd door de Milieudienst West-Holland. Die dienst heeft de Leidse club bevolen de lichtinstallatie op het park zodanig aan te passen dat er geen sprake meer is van 'di recte lichtinstraling' in diverse woningen aan de Galjoenwal. De bewoners ondervinden daar - ook na het tussentijds afstellen van de lampen - overlast van, zoals medewer kers van de Milieudienst in augustus 2003 tweemaal con stateerden. Als in die situatie geen veran dering wordt aangebracht, moet de De Merenwijk per overtreding 500 euro (met een maximum van 5.000 euro) be talen. De vereniging is het niet eens met de maatregelen. In de ogen van de bestuursleden zijn die veel te vroeg geno men, komen ze voort uit een andere interpretatie van de normen en gaan ze veel te ver. „Er wordt hier met een kanon op een mug geschoten", vindt voorzitter Willem Willems, die een bezwaarschrift heeft inge diend bij de commissie voor de beroep- en bezwaarschrif ten. Vrijdagmiddag wordt dat behandeld. Hoewel de lichtinstallatie vol gens De Merenwijk binnen de daarvoor geldende normen valt, ontkent de vereniging niet dat de verlichting door omwonenden als hinderlijk wordt ervaren. Ze maakt be zwaar tegen de dreiging met een dwangsom, omdat dat 'een maatregel is die wordt toegepast in een situatie waar de handhaving van regels niet met normaal overleg kan wor den bereikt, of waar ernstige overtredingen dreigen plaats te vinden'. „En dat is hier ab soluut niet het geval", betoogt voorzitter Willems. „De nieu we lichtmasten waar het om gaat, hebben anders dan voor metingen van de Milieudienst nog niet gebrand sinds ze vo rig jaar juli zijn geplaatst, we zijn altijd bereid tot overleg en we zijn zelfs bereid extra maatregelen te nemen om de overlast voor de omwonenden te beperken." Willems vindt dan ook dat de Milieudienst veel te vroeg is overgegaan tot het versturen van de dwangsombeschik king. Hij is het ook niet eens met de interpretatie van de 'lichtregels', die zijn neerge legd in het Besluit horeca-, sport- en recreatie-inrichtin gen milieubeheer. „In onze interpretatie blijven we ver onder de normen die dèarin worden gesteld", aldus de preses van De Merenwijk, die om juridisch gesteggel te voorkomen bereid is de hin der te beperken 'via speciaal aangepaste kappen'. „We willen doen wat we kun nen doen om om de omwo nenden tegemoet te komen", zegt Willems. „Dat op het to nen van deze bereidheid door de Milieudienst wordt gerea geerd met een dwangsombe schikking, is op zijn minst de motiverend."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13