Ruzie Europact voor de rechter ECONOMIE DAKKAPELLEN Ruitërl Windmolens stil door windgebrek Unieke rechtszaak van Britse centrale bank Handelsmissie naar VS werpt eerste vruchten af Minister Zalm verheugd over stap dagelijks bestuur EU Jaap Blokker is afwezig als topman van het jaar Blikvanger voor 'Boot' 'Adecco te snel gegroeid' Groei is uit de reisbranche on-topman ow bekent' Ex-financieel top- Jstow van het Ameri- energiebedrijf Enron bpunt schuld te beken- h grootschalige fraude, ui vrouw zou in de deal [titie worden betrokken, jben bronnen die bij de rokken zijn verklaard, .zou akkoord gaan met straf van tien jaar voor ideel in de affaire. Zijn zou voor belastingont- rvijf maanden achter de jn lerdwijnen. Fastow )ok nog een civiele vor- van beurstoezichthou- boven het hoofd. 71 3 c verspeelt niljoen euro ,20 ,oo De grootste bank van .88 iët National Australia leeft gisteren vier valuta- ,oi iren geschorst die met •*6 rloofde transacties 180 '39 Australische dollar (110 ',55 euro) hebben ver- Volgens de bank zijn i'21 anten gedupeerd. De '•82 inkoers van de bank 5 procent lager. 1,51 in Canada |]ien BSE aan i^oo rey - De Verenigde Sta- >.50 ;anada willen samen de i'ao Ben gekkekoeienziek- 3,65 angaan. Daarbij gaat l.6c de coördinatie van de ^45 ling, informatieverstrek- r'50 de wetenschap, zo lie- merikaanse president 5 0(1 de Canadese premier Registeren weten na geza- overleg in het Mexi- o,K ilonterrey. 5,0c j:«ey sluit weer Ü:ij atiestudio 1,4! 8,9! Het Amerikaanse amu- concern Walt Disney 6*4; 11 een animatiestudio 2,0iNa de studio's in Tokyo 9 25 on Montreuü (Frank- 7At binnenkort ook die in Florida zijn deuren. 6 2i ril zich meer toeleggen 7!3((ifilms die door compu- opgezet in plaats van 9^menselijke hand. Re- 1.88 had het met het digita- 5® lavontuur FindingNe- 8^6 een grote distributiehit A® deer dan 200 werkne- l0|g|imen naar het Califor- 10',11 urbank verhuizen, ney zijn animatieacti- 12)51 ïoofdzakelijk uitvoert, 0,01 neem verlaten. .9,4 ®i» b orders uit woensdag 14 januari 2o04 voor VS J™ straatsburg/gpd-anp - De ruzie rond het Stabiliteitspact voor een 'stabiele euro' krijgt een ver volg in de rechtszaal. De Europe se Commissie, het dagelijks be stuur van de EU, besloot gisteren naar het Europese Hof van Justi tie te stappen om een omstre den besluit van de ministers van financiën van de lidstaten terug te draaien. Zij beslisten eind no vember Frankrijk en Duitsland niet te straffen vanwege hun te grote begrotingstekorten. Het wekte de woede van de Ne derlandse minister Zalm en de Europese Commissie, omdat beide landen voor het derde opeenvolgende jaar een begro tingstekort van meer dan 3 pro cent hebben. En dat is boven de grens die in het pact is vast gelegd. 'Bmssel' hoopt dat het hof de zaak via een spoedpro cedure zal behandelen. In dat geval is een uitspraak uiterlijk halverwege dit jaar mogelijk. Kiest het hof voor een normale procedure, kan de uitspraak ja ren op zich laten wachten. Destijds zei eurocommissaris Solbes meteen al dat het hand jeklap van de ministers moge lijk indruist tegen het Europese Verdrag. Vorige week steunde de juridische dienst hem. De dienst krijgt bij de rechter vaak gelijk. Het dagelijks bestuur van de EU had in november voorgesteld om sancties tegen Frankrijk en Duitsland te treffen als hun te korten ook in 2005 te hoog zou den zijn. Bovendien wilde de Commissie dat beide landen dit jaar aanzienlijk meer zouden bezuinigen dan ze hebben aan gekondigd. Na een nacht verga deren besloten de ministers van financiën in meerderheid het voorstel van de Commissie naast zich neer te leggen. Frankrijk en Duitsland kregen een jaar extra om wel aan de re gels te voldoen zonder boetes of andere maatregelen. Met de gang naar de rechter ris keert de Commissie een nieuwe aanvaring met Frankrijk en Duitsland. Als de rechter de Commissie in het ongelijk stelt, levert dat gevoelig gezichtsver lies op. Een ruime meerderheid oordeelde desondanks dat de gang naar de rechter nodig is om helderheid te scheppen en om te voorkomen dat de situa tie zich in de toekomst her haalt. „We vechten alleen pro cedurele aspecten van het be sluit van de ministers aan", al dus een woordvoerder. Waarschijnlijk komen er in fe bruari voorstellen om het pact aan te passen en te versoepe len. Er wordt over gedacht meer rekening te houden met de schuldpositie van de lidstaten bij het beoordelen van hun te korten. Landen met een gerin gere staatsschuld zouden iets meer over de schreef mogen gaan dan landen met een forse schuld. Minister Zalm toonde zich te vreden. „We zijn verheugd over deze stap. We denken dat het bijdraagt aan de opheldering van de gevolgde procedures en dat het wellicht dit soort toe standen in de toekomst kan voorkomen", aldus zijn zegs man. CDA, WD, D66 en oppo sitiepartij PvdA reageren una niem positief. Ook veel Europarlementariërs reageerden instemmend. Vol gens de EVP, de grootste fractie in het parlement, is het 'een be langrijk politiek signaal'. „De Europese Unie kan alleen goed werken, als rechtsregels de ba sis blijven van besluiten", aldus een verklaring. In Berlijn reageerde de Duitse minister Eichel (financiën) fel. „Niet in de laatste plaats om de toekomst zou het beter zijn om op samenwerking in plaats van op confrontatie aan te koer sen", zei hij. De Franse premier Raffarin zei het besluit te res pecteren en vertrouwen te heb ben in de afloop. - Amerikaanse 4)51 giebedrijven hebben 52',5 miljard dollars aan or- e wacht gesleept uit ie contracten werden j3,txHn Washington onder- ^jfjdens een speciale >o!8peid, die onder ande- ïg gf bijgewoond door de janse minister van han- Evans. Bedrijven als p, Intel, Lucent Tech- en UTStarcom zijn in gevallen. De orders merendeels mobiele een sector die in Chi le groei doormaakt. veehouders en in actie opese melkveehou- 20 januari actie voe- .00 leen hogere melkprijs. ;62 p de Europese Com- tgen het melkbeleid isen. Dat heeft de Ne- je Melkveehouders ,75I (NMV) gisteren ge- 1 fl Nederland voeren de jren actie in Den Haag. ïlfde moment gaan col- [Groot-Brittannië, België en Duitsland op. Pak: Geen 1 naar Tanzi ,28 M - Het Zweedse ver- i) 10 concern Tetra Pak zegt alingen te hebben ge- CaBsto Tanzi en zijn Oprichters van het vrij- fele gegane Parmalat. 'k naar betalingen 95 heeft aangetoond een geld is overge- tar bedrijven die onder jem vielen. Tetra Pak •teren weten na een iderzoek. Het concern iertoe na beschuldi- it het miljoenen euro's fgemaakt naar privé- en van de familie Tan- utrecht - Voor de Nederlandse reisbran che breekt een tijd van stabilisatie en be zinning aan. Dit zei directeur Van Driem van de koepel Toerisme Recreatie Neder land (TRN) gisteren op de Vakantiebeurs in Utrecht. „De groei zal nul zijn dit jaar of het wordt een heel klein plusje." Hij verwacht dat circa 2 procent van de ho tels, restaurants en bungalowparken moeilijk het hoofd boven water kan hou den door de kritische en zuinig geworden consument. „De consument wil kwaliteit voor zijn geld. Luxe restaurants, hotels en bungalowparken die matige kwaliteit voor een hoge prijs leveren, worden uit gewied", aldus Van Driem. Nederlanders blijven hun vakantie vooral binnen Euro pa zoeken door de onzekere economische situatie en de angst voor de longziekte SARS en dreigende terreuraanslagen. „Er is ook een goede kans dat meer mensen in eigen land blijven, omdat het goede zomerweer van vorig jaar nog vers in het geheugen zit." Om dezelfde reden rekent de TRN-directeur ook op meer Duitse gas ten dit jaar. Daar staat tegenover dat de dure euro volgens hem veel Britten en Amerikanen weghoudt. Vooral uit de VS zullen minder toeristen overkomen. „Nor maal komen er wel een miljoen. Dat wor den er dit jaar 200.000 tot 300.000 min der." De Vakantiebeurs ging vandaag open voor het publiek. Bezoekers kunnen er onder meer een Thaise massage krij gen. Foto: Dijkstra/Cor Salverius igiersrecord luchthavens De grote Britse lucht- lebben vorig jaar meer js dan ooit afgehan- |ft eigenaar BAA be- laakt. De vliegvelden f, Gatwick en Stansted pn en de luchthavens |ow, Edinburgh, Aber- •outhampton verwerk- jaal 131,1 miljoen pas- »6 procent meer dan in noordwijk/gpd - Overal zie je winkels met zijn naam. Blok ker, Bart Smit, Intertoys, Leen Bakker, Xenos, het zijn alle maal winkels die tot het con cern van Jaap Blokker beho ren. Maar hoe de topman van Blokker Holding er uit ziet, weten zelfs zijn meeste perso neelsleden niet. Ruim 500 top-managers wa ren in Noordwijk bijeen voor de jaarlijkse verkiezing van de 'topman van het jaar'. Ook hier liet Blokker de kans liggen om te gloriëren. Hij kreeg liefst 33,9 procent van de stemmen en klopte daarmee de topmannen van TPG (Peter Bakker, 28,7 procent), Philips (Gerard Kleisterlee, 13,9 pro cent), ABN Amro (Rijkman Groenink, 12,6 procent) en Aalberts Industries (Jan Aal- berts, 10,9 procent). Jaap Blokker had de directeur van zijn bedrijfsonderdeel Leen Bakker gestuurd voor het geval er bloemen in ontvangst moesten worden genomen van KPN-topman Ad Scheep bouwer, de winnaar van vorig jaar. „Jaap Blokker speelt ook op zo'n avond op deze manier zijn rol in bescheidenheid", merkt Mike Ackermans met enig cynisme op. Ackermans is hoofdredacteur van FEM Business, het weekblad dat deze tiende verkiezing organi seerde. Zelfs in de galerij met de vijf kandidaten in dat blad ontbrak Jaap Blokker vorige week. De etalage van een Blokker-zaak vormde het ge zicht van de topman. Jaap Blokker laat zich maar hoogst zelden fotograferen maar doet wel van zich spre ken. Zo schept hij er de laatste jaren een genoegen in om in het jaarverslag zijn gal te spu wen over roofovervallen en drugsoverlast. Met name al lochtonen en verslaafden moeten het ontgelden. Inmiddels heeft Blokker het wel zo ver geschopt dat er in elk winkelcentrum of drukke straat wel een winkel uit zijn assortiment staat. Het zijn er inmiddels zo'n 2500, verspreid over negen landen. Twintig duizend werknemers telt het concern, dat de omzet in 2002 met 8 procent zag stijgen tot 2,2 miljard euro In ruim 35 jaar heeft Jaap Blokker (61) samen met zijn vier jaar jongere broer Albert het bedrijf van grootvader Ja cob Blokker uitgebouwd tot een internationaal concern. Gezamenlijk bezetten Jaap en Albert Blokker met een ge schat vermogen van 1,3 mil jard de 9de plaats in de Quo- te-500. Jaap Blokker, tevens commis saris bij onder meer Beter Bed en Van Haren Schoenen zit er warmpjes bij. Zijn landgoed in Laren getuigt daarvan. Toen Blokker, afkomstig uit Wage- ningen, zijn plekje gevonden had in 't Gooi, verplaatste hij prompt het hoofdkantoor van Duivendrecht naar Laren. Op loopafstand van zijn land goed. Wat Blokker nog niet heeft geregeld is de opvolging. De twee broers hebben elk twee kinderen, maar geen van hen maakt aanstalten om va der op te volgen. Voorlopig houden de twee Blokkers de leiding zelf maar in handen. Het personeel luistert wel. utrecht/pingjum/gpd - Wind molens produceren steeds min der stroom, omdat het minder waait in ons land. 2003 was een absoluut rampjaar voor de windenergie. Sinds 1986 werd er niet zo wei nig stroom uit windkracht op gewekt. De productie lag vorig jaar 22 procent onder het lang jarig gemiddelde. Dat zegt Jaap Langenbach van Wind Service Holland uit het Friese Pingjum. Langenbach zegt dat er de laat ste 17 jaar 10 procent minder wind is. Niet alleen Nederland se, maar ook andere windmo lenexploitanten in Duitsland, Spanje, Denemarken en Zwe den hebben daar last van. Vol gens Langebach verkeren som mige exploitanten in Duitsland daardoor in financiële moeilijk heden. Meteorologen en energiedes kundigen bestrijden de conclu sies van Langenbach niet, maar brengen wel nuances aan. Jan Koeling van onderzoeksbureau Ecofys uit Utrecht beaamt dat de productie van windenergie relatief met 10 procent is ge daald, maar zegt dat oprukken de bebouwing en aangekoekt vuil op de rotorbladen even goed een rol kunnen spelen. Directeur Harry Otten van Me- teo Consult uit Wageningen zegt dat Nuon, dat verschillen de windparken exploiteert in Europa, zich ongerust maakt over de ontwikkelingen. Bij Nuon was gisteren niemand beschikbaar voor commentaar. Otten zegt dat uitgebreid statis tisch onderzoek nodig is om de conclusie van Langenbach te staven. Tegelijkertijd sluit hij niet uit dat er de komende twintig jaar 'een trend is naar minder windaanbod'. „Mis schien dat het broeikaseffect daar iets mee te maken heeft, maar met die conclusie moet je héél voorzichtig zijn." Essent, dat diverse windparken exploiteert in Nederland en Duitsland zegt dat de stroom- opbrengst drie van de laatste vijf jaar beneden het gemiddel de lag en twee jaar erboven. Conclusies wil Essent daar niet aan verbinden. (advertentie) düsseldorf - De grote internationale watersporttentoonstelling 'Boot' in Düsseldorf opent zaterdag de deuren. Een van de blikvan gers is deze 130 ton zware luxueuze kruiser 'Mangusta 108' die werd gebouwd op de Franse werf Rodriguez. De boot werd gisteren per vrachtwagen van de nabijgelegen Rijn naar het tentoonstellingster rein getransporteerd. Het schip kost bijna 11 miljoen euro. Op 'Boot' worden meer dan 1600 exposanten verwacht van wie er 155 afkom stig zijn uit Nederland. In de 17 hallen van het beurscomplex is zo'n 100.000 vierkante meter standruimte verhuurd. De beurs loopt tot en met 25 januari. Foto: AP/Frank Augstein londen/anp-rtr-afp - De Britse centrale bank is gisteren voor het eerst in haar 300-jarige ge schiedenis voor de rechter ver schenen om zichzelf te verdedi gen. De curatoren van de fail liete Bank of Credit and Com merce International (BCCI) proberen de bank in een com plexe zaak te veroordelen voor machtsmisbruik. BCCI ging in 1991 failliet met een schuldenlast van circa 8 miljard euro. De curatoren ei sen nu ten minste 850 miljoen pond sterling (1,23 miljard eu ro) van de Bank of England, omdat te weinig toezicht zou zijn gehouden op BCCI. Voor nalatigheid kan de centrale bank niet worden veroordeeld. Daarom hebben de aanklagers gekozen voor de zware be schuldiging van machtsmis bruik. Het proces gaat waarschijnlijk meer dan een jaar duren. Ver scheidene getuigen zullen de komende maanden worden ge hoord, waaronder de voormali ge Britse centralebankpresident Sir Edward George. De aankla gers zullen zich vooral storten op interne documenten van de Bank of England. Mocht de rechtbank een schadevergoe ding toewijzen, dan gaat die naar de meer dan 6000 gedu peerde. BCCI was in 1972 opgezet door een groep Pakistani. Officieel hield de bank kantoor in Luxemburg, maar de belang rijkste activiteiten waren in Londen. Het kantoor van BCCI in Londen was zelfs om de hoek van dat van de Bank of Eng land. BCCI bleek op grote schaal te hebben gefraudeerd om de schulden te verbergen die niet konden worden terug betaald. san jose/anp - Hard- en softwa- redistributeur Dupaco uit Leus den heeft een overeenkomst ge sloten met het Amerikaanse Ur chin Software. Het contract met een waarde van een kwart mil joen dollar kwam tot stand tij dens de grote Nederlandse handelsmissie in Silicon Valley, die gisteren werd afgesloten. Urchin ontwikkelde software die precies kan analyseren hoe bezoekers websites gebruiken. „We hebben het bedrijf maan dagmorgen voor het eerst ont moet. Vannacht is hun software getest in Nederland. Dit pro duct past goed bij wat we al aanbieden, dus hebben we de deal direct gesloten", aldus di recteur Van Rheenen. Aan de conferentie namen in totaal 370 Nederlandse en Amerikaanse organisaties deel. Onder de aanwezigen bleek een groot enthousiasme te bestaan om banden te smeden. Negentig Amerikaanse en Ne derlandse ondernemers kun nen het komende halfjaar gratis ruimte gebruiken op de High Tech Campus Eindhoven van Philips. Het lokkertje is onder deel van een breder plan om Eindhoven, de Duitse stad Aken en het Belgische Leuven te po sitioneren als dé technologi sche driehoek van Europa met technische universiteiten en onderzoeksinstituten. „Zo willen we organisaties inte resseren voor permanente ves tiging op het terrein", zei bur gemeester Sakkers van Eindho ven gisteravond in San Jose. „De eerste Amerikaanse bezoe ker staat volgende week al op de stoep." (advertentie) Checklist 2004 voor ondernemers IN ÉÉN DAG GEPLAATST Hout of kunststof Bouwaanvraag Binnenaftimmering 10 jaar garantie Showrooms vol ideeën DAKKAPELLEN JFmauns 0800-kapellen 1 JA 52735536 jXXl www.ruiter-dakkapellen.nl Filialen in Friesland, Utrecht Touwslagersweg 8 3449 HX woerden, Noord-Holland Nijverheidsterrein 14 - 1645 VX Ursem showrooms geopend ma. t/m vrij. 09.00 tot 17.00 uur za. 10.00 tot 14.00 uur. RIJK AAN RUIMTE MET RUITER den haag/gpd - Adecco groeide sinds de fusie van Ecco en Adia in 1996 uit tot een succesvolle wereldwijde marktleider. Maar maandag joeg het uitzendcon cern beleggers schrik aan na de aankondiging de publicatie van de jaarcijfers voorlopig uit te stellen vanwege 'onvolkomen heden' in de boekhouding. Financieel directeur Felix We ber, probeerde gisteren nog iets van de koersval te repareren. In een interview in The New York Times zei hij dat er niet per se 'onvolkomenheden' zijn gecon stateerd, maar dat de controle niet goed was. Het vertrouwen in Adecco zal ook niet een twee drie herstellen, verwachten analisten. Volgens Albert Ploegh van Effectenbank Stroe ve tasten beleggers in het duis ter vanwege de summiere infor matie die het bedrijf heeft gege ven. „Een zeer vreemde manier van communiceren." Dat het bedrijf de cijfers pas een maand van tevoren uitstelt is volgens hem niet zo vreemd. Maar volgens hem duidt het uitstellen van de cijfers wel op een ernstiger probleem dan de financieel directeur doet gelo ven. „Het is natuurlijk nog al wat als zo'n grote onderneming de cijfers uitstelt", meent Ploegh. Ze weten volgens hem heel goed wat de effecten daar van zijn voor bijvoorbeeld de koers en het vertrouwen van beleggers, zeker na de recente affaire rond Parmalat. De schrik zit er bij beleggers nog stevig in. Volgens analist Bart Horsten van F. van Lanschot Bankiers is er wel degelijk 'iets aan de hand'. „Waarom stelt een be drijf anders zijn cijfers uit." Dat hoeft volgens hem overigens niet meteen fraude te beteke nen. „Misschien schort het al leen aan de interne controle." Accountants zijn de afgelopen jaren - na alle boekhoudschan dalen - een stuk voorzichtiger geworden. „Waarschijnlijk trek ken ze eerder aan de bel", meent Horsten. Volgens Horsten lijken de pro blemen zich voor te doen in de activiteiten van Adecco in Noord-Amerika. Daarbij valt volgens hem ook de naam van het bedrijf Olsten, dat in 2000 voor 1,5 miljard dollar werd overgenomen door Adecco. Volgens Ploegh is Adecco sinds de fusie in 1996 snel gegroeid. „Er zijn nogal wat overnames geweest. Misschien hebben ze zich in die tijd te veel op het ex terne beleid gericht en is de in terne controle verzwakt." Adec co, met 5800 kantoren in 68 landen de grootste uitzendor ganisatie ter wereld, gold tot nu toe volgens Ploegh als 'succes vol'. „Het bedrijf stond als be trouwbaar te boek. Maar mis schien is het te snel gegroeid."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9