Hulp VN bij bestrijding vogelgriep in Vietnam ^jP JBk jf^Jj jpl Britse politiek en media wachten gespannen op oordeel Hutton Toch corruptieproces tegen Berlusconi Vertrouwen in politiek Iran naar absoluut dieptepunt Opnieuw bloedige aanslag Irak In greep van de kou WHO: In ergste geval groter probleem dan SARS Nieuwe bezems Zwitserse gletsjer smelt steeds sneller Australië raketschild èy - Australië wil in navol- San de Verenigde Staten irdedigingssysteem tegen ianvallen bouwen. Vol le Australische regering is Jj eiging van een raketaanval istig om te negeren. Het 7 wil bij de ontwikkeling van aketschild nauw samen- en met de VS. Australië wil ivooral wapenen tegen een ristische aanslag. [iSA dicht lek uimtestation woensdag 14 januari 20o4 ou - De luchtdruk aan Ivan het internationale estation ISS is weer sta lde weken lang waren er emen, totdat astronauten idag een klein gaatje von- at vermoedelijk de oor- mmr-namst is, Eind december zakte de ':*V< S Iruk in de cabine van het estation plots sneller dan ikelijk. Het ruimtestation in een baan op gemid- (00 kilometer hoogte bo- let aardoppervlak. jjarden gekort )uitse leger n - De Duitse minister ,'fensie Struck heeft giste- n ingrijpende bezuini- iperatie voor het Duitse langekondigd. De maat- 11 moeten 26 miljard euro ;ren. Het aantal militairen j- iet 35.000 omlaag naar PO, honderd extra bases in opgedoekt en de aan- van nieuw materieel J uitgesteld. door Liesbeth Buitink londen - Tot het laatste moment heeft de Brit se onderzoeksrechter Lord Hutton gesleuteld aan zijn rapport over het Kelly-onderzoek dat mogelijk volgende week verschijnt. Pas een et maal voor publicatie krijgen de betrokkenen te horen wat Huttons oordeel is over de omstan digheden rond de vermoedelijke zelfmoord van de Britse wapendeskundige David Kelly. De BBC beweerde vorig jaar in een reportage dat de Britse regering de dreiging van Irak be wust had aangedikt om een oorlog tegen het regime van Saddam Hussein te rechtvaardi gen. Het ministerie van defensie liet daarop uitlekken dat Kelly de anonieme bron voor het verhaal was. De parlementaire Inlichtin gen en Veiligheidscommissie (ISC) stelde een onderzoek in naar de aantijgingen en onder wierp Kelly aan een messcherp verhoor. En kele dagen later werd de ambtenaar met een doorgesneden pols in de bossen van Oxfords hire gevonden. Hutton kreeg de opdracht opheldering te bie den over alle omstandigheden rond de dood van de wapenexpert. Hoewel vrijwel zeker is dat Kelly zelfmoord pleegde, moet de onder zoeksrechter duidelijkheid geven over de vraag of de ambtenaar bewust is geslachtof ferd in een politiek spel. Ook de bewering dat de Iraakse dreiging is aangedikt, houdt Hut ton opnieuw tegen het licht. De rol van de BBC krijgt eveneens aandacht. Direct na de dood van Kelly ontkende pre mier Blair ten stelligste dat hij toestemming had gegeven om diens naam naar de pers te laten uitlekken. Tijdens de verhoren gaf de premier wel toe dat hij opdracht had gegeven Kelly's naam te bevestigen als een journalist die zou voorleggen. Hutton moet beoordelen of die strategie min der schadelijk voor de microbioloog was dan het moedwillig lekken van zijn naam. De Britse regering hoopt waarschijnlijk dat de schuld vooral bij de journalistieke werkwijze van de BBC wordt gelegd. In dat geval ver slapt de publieke aandacht voor de zaak snel en hoeft de regering geen hooggeplaatste per sonen tot zondebok aan te wijzen. De oppositionele Conservatieve Partij heeft de oorlog tegen Irak steeds volmondig ge steund. Wanneer de Tories de positie van Blair willen laten wankelen, moet de partij het vooral hebben van de manier waarop Kelly's naam naar buiten is gebracht. Partijleider Howard zal er waarschijnlijk voor terugdein zen de premier verantwoordelijk te stellen voor de dood van Kelly. Als hij Blair aan de schandpaal kan nagelen als leugenaar, be reikt hij wellicht zijn doel en moet de premier het veld ruimen. Wat de conclusie van Lord Hutton ook zal zijn, het onderzoek heeft in elk geval op pijnlijke wijze duidelijk gemaakt hoe de Britse regering werkt. E-mails, weerga ven van telefoongesprekken, vergaderversla gen en notities van gesprekken op borrels hebben een gênante blik in de keuken gege ven. Blairs bewind leunt sterk op de zogehe ten spin doctorsmedia-adviseurs die tot in elk detail voorbereiden wat de premier doet en zegt met de bedoeling hem zo voordelig mogelijk voor het voetlicht te brengen. ÏK ~r~r~rf in hoofddoek r leraressen >VER - De regering van de b deelstaat Nedersaksen is ms geworden over een |e leraressen het dragen |5n hoofddoek op school 3dt. Politieke en religieuze plen „die de rust en orde Sool verstoren" worden eerkrachten verboden, al- Tlinister Busemann. Leer- 1 mogen wel een hoofd- plijven dragen. Ilah Krekar Ft langer in cel ajEen rechtbank in de e hoofdstad Oslo heeft de pis van de Iraakse Koerd ji Krekar verlengd. Hij ervan verdacht dat hij HjOslo leiding heeft gege- jn een militante islamiti- pep die zelfmoordaan- izou hebben gepleegd in Irekar blijft zeker tot 2 fe- in hechtenis. gtuigcrash ezbekistan Een passagierstoestel izbekistan Airways is gis- leergestort bij de hoofd- isjkent. Daardoor zijn al- zittenden, 32 passagiers bemanningsleden, om en gekomen. De Oez- autoriteiten meldden een verkeersvliegtuig ttype Yak-40 betreft. Het uit Termez en stortte in kt vlak voor de landing 'e oorzaak van het onge- iet bekend. |tie voorkomt etpartij school §fA - De Amerikaanse poli- jft twee jongeren gearres- |ie de dodelijke schiet- 120 april 1999 op de bare school Columbine feton wilden nadoen. Vol- [stitie werkten de leerlin- b een plan om in april, ^vijfjaar na Columbine, puw bloedbad aan te I. De twee jongens van 17 ^ar riskeren een celstraf tien jaar. Op de middel- shool Columbine schoten jngens destijds dertien en dood, om vervolgens |d aan zichzelf te slaan. lien doden bij bngeval China I - Bij een aanrijding tus- pe bussen zijn in het zui- In China gisteren 15 men- het leven gekomen. Na- pussen in de regio fop een bergweg tegen aan waren gereden, |een bus in een 80 meter pijn. Vijftien passagiers ifden de val niet, negen j» gewond. 1 n winnaar fashington Jgton - Howard Dean ■peren in Washington eerste overwinning ge- p de strijd om de nomi- pn de Democratische j&oor de presidentsverkie- Wvan 2 november. Het re- BWtelt echter niet mee, \J\ voorverkiezing was ge- jeercTom kracht bij te pan een campagne om |nct of Columbia stern- geven in het Congres. pernink - Het weer heeft Midden-Europa in zijn komen. De harde wind ontwortelde bomen en ver greep. Zo is er hevige sneeuwval in het westen van oorzaakte veel ongevallen op de wegen. Op de Tsjechië. Iets dichter bij huis geselt een zware berg Nebelhorn (2224 meter) in de Duitse Alpen is storm sinds maandagavond het zuiden van Duits- een windsnelheid van 215 kilometer per uur geme- land. Daardoor zijn twee mensen om het leven ge- ten. EPA/lvan Babej Bewindvoerder Bremer spreekt van afname geweld bagdad/anp-rtr-afp - Irak is vanmorgen opnieuw opge schrikt door een bloedige aan slag. In de stad Baquba, 65 ki lometer ten noorden van Bag dad, vielen verscheidene do den en tientallen gewonden door een zelfmoordactie. Volgens een politieman reed een auto met hoge snelheid op een politiebureau af, waar na het voertuig explodeerde. Omstanders werden door de ontploffing weggeblazen. Me dische bronnen spraken over minstens drie doden, twee voorbijgangers en de pleegster van de aanslag. Veel politie mannen raakten gewond door de klap. Artsen zeiden zeker 29 gewonden te hebben bin nengekregen. In Fallujah vonden gisteren zeker vier Irakezen de dood toen Amerikaanse militairen het vuur openden op een felle betogingen tegen de aanhou ding van een vrouw door Amerikaanse militairen. Vijf mensen raakten gewond. De Amerikaanse bewindvoerder in Irak, Paul Bremer, sprak voor de televisiezender CBS nog op optimistische toon over de afname van het ge weld in het land. „In de afge lopen drie of vier weken heb ben we een redelijk dramati sche daling waargenomen van het aantal aanslagen op de co alitie. Ze zijn gedaald met on geveer 50 procent", aldus Bre mer. De jacht op rechterhand Ibra him al-Duri van Saddam Hus sein gaat ondertussen onver minderd door. Vandaag arres teerden Amerikaanse militai ren nog vier van zijn familiele den in de jacht op de meest gezochte persoon van Irak. De Verenigde Naties lijken on danks de optimistische woor den van Bremer nog niet vol ledig overtuigd van de veilig heidssituatie in Irak en sturen eerst een inspectieteam om te kijken of het veilig genoeg is voor een terugkeer van de or ganisatie. De VN trokken hun internationale medewerkers in november vorig jaar terug uit Irak na een reeks aansla gen op internationale instel lingen. Voor Franse en Canadese be drijven lijkt de weg vrij te zijn gemaakt om in Irak aan de slag te gaan. President Bush verklaarde gisteren tijdens een ontmoeting met de nieuwe Canadese premier Martin dat Canadese bedrijven mee mo gen dingen naar contracten voor de reconstructie van het land. Later op de dag werd be kend dat Frankrijk en andere landen die zich tegen de oor log in Irak verzetten, ook mee mogen dingen naar de door de VS betaalde projecten. Hanoi/anp-afp-dpa-ap - Viet nam heeft een beroep gedaan op de Verenigde Naties om te helpen bij de bestrijding van de vogelgriep. De ziekte heeft al ze ker drie mensen en meer dan an derhalf miljoen vogels het leven gekost. De wereldgezondheidsorgani satie WHO meldde maandag dat in Vietnam twee kinderen en de moeder van een van hen zijn overleden aan de gevolgen van vogelgriep. Laboratorium tests moeten nog uitwijzen of ook negen andere kinderen, die de afgelopen weken met symp tomen werden opgenomen, aan het virus zijn overleden. De ziekte is bij vogels begonnen in de zuidelijke provincies Tien Giang en Long An en is daarna opgedoken in de provincie Hay Ta, 1700 kilometer noordelijker. Uit voorzorg zijn toen anderhalf miljoen kippen en eenden ge ruimd. Andere dieren bleken niet besmet dankzij direct ge nomen strenge quarantaine maatregelen. Ook Japan en Thailand kampen met een epi demie. Daar zijn echter nog geen mensen ziek geworden. Tot nu toe zijn er geen aanwij zingen gevonden voor het over springen van het virus van (Mogelijk eerste SARS-dode sinds zomer In Jekaterinburg in Rusland is mogelijk dé eerste SARS-dode gevallen sinds de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in juli de epidemie als ingedamd had verklaard. De Russische autori teiten meldden gisteren dat een Nieuw-Zeelander aan de ge volgen van de longziekte is bezweken. Volgens Russische art sen was de Nieuw-Zeelander op reis in Rusland ziek gewor den. Hij zou zich niet hebben willen laten behandelen. Na zijn overlijden stelden artsen een infectie in de longen vast, die door SARS zou zijn veroorzaakt. mens naar mens. De kans dat het virus die mogelijkheid ont wikkelt, is momenteel de groot ste zorg van de WHO, zei Peter Cordingley, regionaal coördina tor van de WHO. „Dat is een groter potentieel probleem dan SARS omdat we geen enkele verdediging tegen de ziekte hebben. Als het virus meelift met een bij mensen voorko mend griepvirus, dan zou het ernstige internationale schade kunnen veroorzaken", aldus Cordingley. De vogelpest in Vietnam is gedetermineerd als A-griep of H5N1. Hetzelfde vi rus heeft in 1997 in Hongkong de dood van zes mensen ver oorzaakt. Om die uitbraak tot staan te brengen werden meer dan een miljoen kippen en een den afgemaakt. Hof annuleert onschendbaarheid vijf hoogste gezagdragers Itahë door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Een opgeschort corrup tieproces tegen de Italiaanse premier Berlusconi zal in de komende maanden worden hervat. Dat is het gevolg van de uitspraak gisteren van het Con stitutionele Hof waarin een vo rig jaar van kracht geworden wet die Berlusconi tegen rechtsvervolging beschermde strijdig met de grondwet wordt verklaard. De centrumrechtse regerings partijen waren woedend op de vijftien rechters van het Hof. „Deze niet gekozen lieden den ken beter te kunnen oordelen over wat volgens de grondwet wel en niet geoorloofd is dan de 464 parlementariërs die de wet hebben goedgekeurd", sneerde fractievoorzitter Cé van de Lega Nord. „Dit is een politiek gemo tiveerd vonnis, dat Italië buiten Europa plaatst. De meeste an dere Europese landen hebben wel een immuniteitswet", zei partijleider Bondi van Forza Italia. De oppositie reageerde zeer verheugd. „Dit is een positieve dag voor Italië. Het Hof heeft moed getoond", zei oppositie leider Rutelli. Luisa Ponti, de hoofdréchter van de Milanese rechtbank waar het zogenoem de SME-proces tegen Berlusco ni werd gevoerd, zei dat eerst publicatie van het vonnis in de staatscourant moet worden af gewacht. Daarna zal een besluit tot voortzetting van het wegens de immuniteitswet opgeschorte proces worden genomen. Berlusconi wordt beschuldigd van omkoping van een rechter bij de verkoop van een staats bedrijf twintig jaar geleden. Berlusconi ontkende de be schuldiging bij een van zijn spectaculaire optredens voor de rechtbank. Volgens hem had hij door een bod uit te brengen op het bedrijf juist in het belang van Italië gehandeld. Het proces bracht het toch al omstreden image van Berlusco ni zware politieke schade toe. Volgens de critici was dat de re- Guatemala - Schoonmakers vegen het centrale marktplein in Guatemala-Stad schoon. Vandaag worden daar tientallen buitenlandse regeringsvertegenwoordigers verwacht bij de installatie van de nieuwe pre sident Oscar Berger. Foto: AP/Rodrigo Abd den voor de regeringspartijen om de immuniteitswet er snel door te drukken. Dit gebeurde onder het mom dat de vijf hoogste gezagsdragers om goed te kunnen functioneren gedu rende hum ambtstermijn niet voor de rechter kunnen worden gedaagd. Van de vijf, onder wie ook het staatshoofd, was zaken man/politicus Berlusconi de enige met rechtszaken aan de broek. Tegen de uitspraak van het Hof is geen beroep moge lijk. Voor Berlusconi is het de tweede tegenvaller binnen en kele maanden. Eind vorig jaar besloot president Ciampi de nieuwe omroepwet niet te teke nen omdat die eveneens strijdig met de grondwet zou zijn. bern/anp-dpa - De Zwitserse gletsjers smelten steeds sneller. In de jaren 2002 en 2003 smol ten de gletsjers meer dan ooit eerder is gemeten, meldde gis teren de Zwitserse Academie voor Natuurwetenschappen. De Gries-gletsjer in de regio Wallis verloor met 4 meter dikte het meeste volume. De gletsjer is in twee jaar tijd 5 procent kleiner geworden. Van de drie onderzochte gletsjers verloor de Silvretta-gletsjer het minst, hoewel ook die 2 meter smaller werd. Volgens de academie is geen enkele van de honderd gletsjers in het land langer geworden of onveranderd gebleven. Twee gletsjers werden meer dan 150 meter korter. De oorzaak van de dooi ligt niet alleen in de kli maatverandering, maar ook in de hete zomer vin 2003. In de jaren tachtig groeide de helft van de gletsjers nog. door onze correspondent Arthur Blok Beiroet - Vijfentachtig promi nente hervormers houden sinds zondag het parlementsgebouw in de Iraanse hoofdstad Teheran bezet. Zij protesteren tegen het besluit van de 'geestelijke raad' - de Raad der hoeders - om meer dan 3000 kandidaten te diskwa lificeren van deelname aan de parlementsverkiezingen van fe bruari. De 85 politici staan niet alleen. In de samenleving broeit het. „Het is een kwestie van tijd voordat er meer demonstraties uitbreken", stelt Sirrad Bozorg- mehr, hoofdredacteur van de krant 'Iran News' in Teheran. Volgens hem staan talloze groe peringen klaar om de straat op te gaan. Conservatieve krachten aan de ene en de hervormers aan de andere kant, het is een Iraans dilemma dat zo oud is als de re volutie van 1979 toen de sjah werd verdreven en de moslims dn macht grepen. Diverse presi denten hebben sindsdien tever geefs geprobeerd een oplossing te vinden. Ook de huidige pre sident Khatami, lijkt daarop stuk te lopen. Al sinds zijn aan treden in 1997 ligt Khatami on der vuur. Hij beloofde naast economische ook culturele her vormingen, maar veel verder dan een belofte is het niet geko men. Zo op het eerste gezicht is er niets mis met het politieke stel sel in Teheran. Het model lijkt erg op dat van een westerse de mocratie. Het parlement wordt net als de gemeenteraad en de provinciale staten gekozen. Toch werkt het niet zoals het zou moeten. Het Iraanse model is eigenlijk een 'non-democra tie'. Dat komt omdat de daad werkelijke macht bij twaalf con servatieve ongekozen heren ligt, die een zogenoemde 'gees telijke raad' vormen. Deze mannen, van wie de ene helft rechter en de andere helft imam is, zijn aangewezen door de geestelijk leider ayatollah Khamenei. De raad is een orgaan dat stamt uit het begin van de Islamiti sche revolutie. De 'vader' van de revolutie ayatollah Khomeini gaf hen de macht om de toe- kortist van de revolutie veilig te stellen. De twaalf staan bekend als de 'waakhonden' van de re volutie en leggen slechts ver antwoording af aan 'opperlei- der' Khamenei. De raad heeft een soort veto recht over wat er in het parle ment besloten wordt. Daar naast behoudt de raad zich het recht voor om elk persoon die zich voor een publieke functie verkiesbaar wil stellen, door te lichten. In de afgelopen jaren was het bij elke verkiezing raak. Hervormers en intellectuelen werden massaal verbannen van de kieslijsten. „Zo grof als afgelopen week, heeft de raad het niet eerder ge maakt", meent journalist Bo- zorgmehr. In sommige kiesdis tricten zijn alle hervormers van de lijst verdwenen. „Elke her vormer die stemmen zou kun nen winnen is gediskwalifi ceerd." Van de 210 hervormers die nu in 'de Majlis' (het parlement) zitten, mogen zich er 85 niet herkiesbaar stellen. Een 'erg trieste situatie' vindt Bozorg- mehr. Onder de verbannen Ka merleden zijn prominenten als Reza Khatami, de invloedrijke bro*;; van de huidige president, en alle politieke vrienden van Nobelprijs winnares Shirin Ebadi. Bij de laatste parlementsverkie zingen in 2000 trokken nog meer dan 75 procent van de stemgerechtigden naar de stembus. Bozorgmehr vreest dat als de geestelijke raad zijn besluiten de komende weken niet herziet, dit percentage wel eens ver onder de 50 procent kan uitkomen. „De prognose is een massale boycot van de ver kiezingen op 20 februari, met een opkomst van 10 tot 15 pro cent." Al met al is het vertrou wen in de politiek gezakt ,iaar een historisch dieptepunt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7