na scheiding in diep dal karren vol korting BINNENLAND 2 Op je tiende al oververmoeid en opgebrand Veel mensen _T Vertrekcentrum brengt nieuw leed voor asielzoekers (jdertjes e handel jeaose bajes :.|r beveiligen slag voor 24 ostige leraar iar( ontvoerder ;ehouden Leefbaar wethouder De Faria weg SP dreigt Lazrak uit partij te zfetten re iAC - Het Agentschap Te- heeft sinds september >er tienduizend zender- beslag genomen waar- jg uziek kan worden be- t ndvia een FM-radiofre- r L e. De zendertj es worden e L,bruikt als carkit voor de d, le telefoon in de auto. De atjes zijn verboden om- ris gebruik maken van FM- h%ities. tr va stad - Directeur Floran e i Bon Futuro-gevangenis 3n a?ao wil meer bewakers ion :ellencomplex. Aanlei- Jlj de schietpartij op de nafdeling zondag, waar- j!ra 21-jarige gedetineerde 'r' m. Floran heeft meer illen gedaan voor verbe- yan de veiligheid. w 1- Het Drenthe College 7' ïen heeft een 27-jarige stiek- en computerleraar nde voet ontslagen. De u een seksuele relatie ouden met een minder- lerlinge. Daarnaast zou ere scholieren hebben )Lrd met seksueel getinte ingen. De school heeft II ngen van slachtoffers eld en is op basis daar- rgegaan tot ontslag. ind n - De rechtszaak tegen nee» die wordt verdacht van 6- oeringvande 16-jarige l6"pTerwindt uit Nijmegen, :ijn de rechtbank aangehou- ka t gebeurde gisteren op van de officier van jus- it OM heeft het onder den de 38-jarige ver- gidénog niet afgerond. Zo is i 36ullend onderzoek nodig, le verdachte heeft ge it hij 'in opdracht van gd1' heeft gehandeld. woensdag 14 januari 2004 Kinderarts heeft dagelijks te maken met patiënten met burnout den haag/gpd - Een mobieltje dat de hele dag door rinkelt. Stie kem sms-en onder de les en na schooltijd een paar uur chatten op internet. Tennisles op dins dag, een verjaardag op woens dag. Kinderen hebben het druk. Zo druk, dat velen er ziek van worden. Kinderarts Wietse Kuis krijgt dagelijks te maken met kin deren met een burnout. Marloes (10) belde en sms-te heel wat af met haar vriendin nen - haar gsm trilde van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Als ze thuiskwam uit school, ging ze eerst een paar uur naar de computerkamer om te kletsen op internet. Elke za terdag ging ze de stad in, om iets nieuws te scoren. Op dins dag en donderdag had ze ten nisles op hoog niveau, elke zon dag speelde ze een toernooi. Maar sinds een half jaar doet Marloes eigenlijk helemaal niets meer. Ze ligt alleen nog maar apathisch op de bank, een beet je te zappen van muziekzender TMF naar MTV en weer terug. Ze is doodmoe. Haar moeder vond eerst dat ze zich niet zo moest aanstellen en weigerde de tennisles af te bellen. Maar sinds een paar weken maken haar ouders zich echt zorgen. Marloes kan zich slecht concen treren op school, de leraar zegt dat ze lusteloos in haar stoel hangt. Ze wordt de hele nacht door wakker en klaagt veel over hoofdpijn. De huisarts kon niets vinden en zo is Marloes bij de kinderarts beland. Die staat niet te kijken van de klachten van de 10-jarige. Ster ker nog, chronisch overver moeidheid is aan de orde van de dag in het werk van kinder arts Wietse Kuis in het Wilhel- Bomvolle agenda's en een voortdurend trillend mobieltje. Foto: GPD mina Kinderziekenhuis in Utrecht. De aits had de laatste paar jaar zo veel te maken met ernstig vermoeide kinderen en kinderen met chronische, on verklaarbare pijnen dat hij er onderzoek naar heeft gedaan. Zo'n tien procent van de kinde ren op de door hem onderzoch te middelbare school gaf aan ernstige klachten te hebben die vergelijkbaar zijn met de ver moeidheidsziekte ME bij vol wassenen. Een soort burnout, maar dan bij pubers. Een belangrijke oorzaak van de extreme vermoeidheid is de grote druk waaraan de jeugd bloot staat, weten Kuis en zijn collega's inmiddels. Druk die ontstaat door een veeleisende omgeving, door een voortdu rende stroom prikkels in de vorm van internet, televisie en mobiele telefoons, door ver plichtingen bij sportclubs en op school. Kuis: „Het is alles bij elkaar. Sommige kinderen raken daar door overvoerd. Ze trekken het gewoonweg niet. Ze raken over belast en zijn voortdurend doodmoe. Of krijgen last van chronische pijn in de buik of in de gewrichten, zonder dat daar een oorzaak voor te vinden is." De kinderarts vermoedt dat het om een heel groot probleem gaat. „Wij zien hier alleen nog maar het topje van de ijsberg. Veel kinderen blijven er mee rondlopen, of hun klachten worden niet herkend. Voordat ze bij een specialist terecht ko men, is het vaak al heel ernstig." Vroegtijdige herkenning van de klachten kan veel ellende voor komen. Kuis: „Bij verwaarlozing gaat het van kwaad tot erger. Ik ken gevallen waarbij een kind te moe is om op te staan of hin- (advertentie) PrijzenParade! 'O y ■Mm* Aincicutfa Mujuci, kend de deur uitgaat, terwijl er geen lichamelijke aanleiding is." Behandelen is complex en kan eigenlijk alleen door het kind weer te leren rust te nemen en zijn leven anders in te richten. Een belangrijke taak ligt bij ou ders en leraren, zegt Kuis.Als zij de symptomen tijdig opspo ren en de kinderen die risico lo pen in de gaten houden, scheelt dat heel veel." Het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht houdt op 29 en 30 januari een symposium met als thema 'Het kind onderdruk'. rotterdam/gpd - De Rotter damse wethouder De Faria (veiligheid, volksgezondheid) heeft gisteren haar ontslagbrief ingediend. Dit deed ze nadat het fractiebestuur van Leef baar Rotterdam het vertrou wen in haar had opgezegd. De vertrouwensbreuk met de frac tie kwam voor de wethouder zelf als een volslagen verras sing. De Faria verraste het fractiebe stuur op haar beurt door in het stadhuis zelf, direct nadat de fractie het vertrouwen had op gezegd, haar afscheid aan te kondigen. Dat betekende dat veel raadsleden van Leefbaar gisteravond nog niet eens wis ten van het besluit van hun fractiebestuur. Hoewel het moment van ver trek onverwacht kwam, blijkt dat Leefbaar Rotterdam zich al langer voorbereidde op een gedwongen vertrek van De Fa ria. Verschillende bronnen in het stadhuis bevestigen dat Leefbaar al 'enige tijd' op zoek was naar een vervanger van De Faria. Die zou nog niet zijn ge vonden. Leefbaar gaf gisteren als offici ële verklaring dat de wethou der 'een te weinig leidende rol speelde bij de discussie over veiligheid in de stad'. Zij zou 'te weinig greep' hebben op de debatten. Zowel coalitie- als oppositie partijen hebben verbaasd ge reageerd op het moment van vertrek. Dat De Faria naar huis wordt gestuurd, verraste de raadsleden minder. WD-frac- tievoorzitter Van Gent stelt vast dat de vroegere zaken vrouw De Faria 'politiek in stinct' miste. ajmsterdam/anp - Een op de drie gescheiden mensen onder vindt langdurige negatieve so ciale gevolgen na de breuk. Vooral degenen die negatief aankijken tegen de scheiding en degenen die geen nieuwe rela tie krijgen, lijken slechter in staat contacten te leggen. Dat blijkt uit een proefschift waarop L. Terhell binnenkort aan de Vrije Universiteit in Amsterdam hoopt te promo veren. De promovenda verge leek de sociale deelname en de steunnetwerken van geschei den mannen en vrouwen met gegevens uit een representa tieve steekproef uit 1998. Terhell onderzocht verande ringen in persoonlijke net werkrelaties over een langere periode na echtscheiding. Zij gebruikte gegevens uit een ver volgstudie waarbij veertig mannen en 64 vrouwen twaalf jaar na hun scheiding waren geïnterviewd. Het bleek uit haar onderzoek dat alleenstaande gescheiden mensen over het algemeen minder vaak en minder verf schillende sociale contacten hebben dan hertrouwde per sonen. Zij ondervinden echter relatief veel ondersteuning van de leden van hun netwerk. Degenen met een nieuwe part ner hebben ongeveer evenveel steunrelaties als mensen in hun eerste huwelijk. Het me rendeel van de gescheiden mensen haalt steun uit zijn of haar persoonlijke netwerk van familie en vrienden. Terhell concludeert dat een scheiding voor sommige per sonen blijvende sociale verlie zen oplevert. Voor mensen die negatieve gevoelens en con flicten hebben over de schei ding is het moeilijker anderen te mobiliseren. Dat probleem hebben intro verte mensen ook. Investeren in eigen vriendschappen tij dens het huwelijk en het door breken van een hardnekkige negatieve houding tegenover de ex-partner zijn van belang voor het voorkomen van lang durige negatieve sociale gevol gen van een scheiding. den haag/gpd - Schrijnende gevallen van asielzoekers. Veel gemeenten kennen ze. Uitge procedeerde asielzoekers die hier al meer dan vijf jaar wo nen, van wie de kinderen in Nederland zijn geboren en naar school gaan. Ze krijgen te maken met een nieuw feno meen: het vertrekcentrum. Een garantie voor nieuw leed, me nen deskundigen. Gezinnen die eigenlijk naar Somalië of China terug moe ten, maar dat niet willen, wor den binnenkort door de vreemdelingenpolitie uit hun huis gehaald en naar het ver trekcentrum nieuwe stijl ge bracht. In afwachting van hun reis moeten zij daar volgens het plan van minister Verdonk van vreemdelingenzaken blij ven. Reacties van hoogleraren straf- en immigratierecht en organi saties als Vluchtelingenwerk en INLIA op het plan van de minister zijn negatief. Wat wordt de sfeer in zo'n cen trum, vraagt een woordvoer ster van Vluchtelingenwerk zich af. „Mensen die niets te verliezen hebben gedragen zich niet altijd even voorbeel- dig." Uitgeprocedeerde asielzoekers onderbrengen in een vertrek centrum is een verschuiving van de problemen, vindt An ton van Kalmthout, hoogleraar strafrecht aan de Universiteit van Tilburg. „De redenen waarom mensen niet weg wil len, verander je niet door ze in een vertrekcentrum te zetten." Bovendien werken veel landen van herkomst niet mee aan de terugkeer, zegt Han Entzinger, hoogleraar migratie- en inte gratiestudies aan de Erasmus Universiteit. Asielzoekers die niet beschik ken over de juiste papieren, komen vaak het land van her komst niet meer in. En dat is het werkelijke probleem, zeg gen de beide hoogleraren. „Straks zijn die gezinnen ver huisd naar het vertrekcentrum en kunnen ze helemaal niet vertrekken. Dan zijn de ellende en het sociale leed niet te over zien", aldus hoogleraard Van Kalmthout. Omdat de gezinnen ook niet eindeloos in het vertrekcen trum kunnen blijven, vreest hij dat zij uiteindelijk toch op straat belanden. Vooral omdat de gemeenten hebben inge- 2 stemd met de voorlopige plan nen van de minister. Gemeen ten weigerden tot nu toe mee te werken aan het uitzetten van asielzoekers omdat ze bang waren voor rondzwer vende gezinnen. Nu duidelijk is dat de vluchte lingen door de rijksoverheid worden opgevangen heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) haar be zwaren laten varen. Burge meester Bandell van Dor drecht, voorzitter van het VNG -platform asielzoekers: „Wij zijn verheugd, want er wordt straks niemand meer op straat gezet." Entzinger en Van Kalmthout begrijpen niet waarom de mi nister zich vooral richt op de groep uitgeprocedeerde asiel zoekers die het minste overlast veroorzaakt. „Waarom niet de illegale gelukszoeker uit Bulga rije oppakken, maar wel het 3 gezin met de opgroeiende kin deren dat geen vlieg kwaad doet", vraagt Entzinger zich af Hij betwijfelt of de uitgeproce- deerden zich zonder meer zul-1 len schikken in hun lot. „De kans is groot dat zij het cen trum ontvluchten als de da tum van vertrek nadert." Hoe groot de mate van gevan genschap is in het nieuwe cen trum is nog niet duidelijk. J. van Tilborg, directeur van vluchtelingenorganisatie IN LIA, ziet het somber in. Een te grote mate van gevangenschap i§ volgens Van Kalmthout in strijd met de rechten van het kind. „Je kunt gezinnen met kinderen niet zomaar opslui ten. Kinderen hebben recht op onderwijs." JJj Prijswijzigingen, drukfouten en/of uilvsrkocht voorbehouden. Aanbiedingen geldig t/m 18 ■anuari 2004. 8eI voor meer informatie 0528-222222. Ook Rocks sparen? Ga snel naar uw Super Del/oer voor een spaar- en klantenkaart. 'Aan jongeren onder de 16 jaar worden geen alcoholische dmnVisn verkocht den haag/gpd - De SP dreigt Tweede-Kamerlid Lazrak uit de partij te zetten. Als Lazrak blijft weigeren zijn salaris aan de partij af te dragen, is hij niet langer welkom. Dat liet partij secretaris Jansen, nummer twee van de SP na Marijnissen, gisteren weten. Lazrak kwam in het nieuws omdat hij al een jaar weigert zijn salaris in de partijkas te storten zoals sinds de oprich ting van de SP het gebruik is. Kamerleden krijgen in ruil een nettobedrag van 1900 euro plus onkostenvergoeding te rug. Lazrak wil niet langer afstand doen van zijn salaris uit onvre de over het in zijn ogen mili tante optreden van Marijnis sen. Die zou Kamerleden re gelmatig in het bijzijn van de fractie de mantel uitvegen. De verhoudingen kwamen op scherp te staan toen Lazrak af gelopen september op eigen initiatief uit de parlementaire onderzoekscommissie integra tie stapte, waar hij namens de SP in zat. Voormalig partijsecretaris Kox probeert morgen te bemidde len tussen Marijnissen en Laz rak. Lazrak heeft hier zelf om gevraagd. Volgens partijsecre taris Jansen zal het opstandige Kamerlid zich hoe dan ook naar de partij moeten voegen. In het verleden kwam het voor dat SP-gemeenteraadsleden weigerden hun vergoeding af te staan. Die werden zonder uitzondering geroyeerd. „Ook alle Tweede-Kamerleden teke nen ervoor dat ze hun salaris afdragen. Als je het niet doet, hotJr je er bij de SP niet bij." Als Lazrak blijft weigeren en dus geroyeerd wordt, moet hij volgens de regels van de SP zijn zetel aan de partij 'terug geven'. Ook daar tekenen Ka merleden voor. Wettelijk ge zien staat Lazrak echter niets in de weg om op eigen titel in de Tweede Kamer te gaan zit ten. SP-Tweede Kamerlid Agnes Kant noemt de gang van zaken 'spijtig'. „Meer wil ik er niet over zeggen nu er nog een be middelingspoging loopt. Maar de uitspraken die Lazrak deze week over Marijnissen heeft gedaan, maken het er niet makkelijker op", aldus Kant Zij begeleidde Lazrak al& nieuw Kamerlid in de fractie Lazrak beschuldigde Marijnis sen onder meer van koppel baaspraktijken, omdat hij het salaris van Lazrak zou jbehe- ren.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5