De grenzeloze dierenliefde van Japanners GESPREK VAN DE DAG fe Beste politieke prent 2003 Leed DAGELIJKS LEVEN Op een haar na had Peter van Straten zijn Mabel met zeven armen en een oranje slipje om haar enkels wegge gooid. „Ik vond hem niet zo goed," zei de tekenaar. Zijn vrouw dacht daar an ders over en overtuigde Van Straten de tekening te bewaren. Die werd gisteren uitverkoren tot beste politieke prent van 2003. Van Straten won de Inktspotprijs voor de derde keer. Juryvoorzitter Ge rard van Westerloo roemde de strakke lijn, de heldere opzet en eenvoudige voorstelling die in de 3,5 seconde dat eên krantelezer de prent ziet, de bood schap volledig overbrengt. Opvallend was, zo vond ze jury, dat in 32 van de 164 inzendingen premier Balke nende als lijdend voorwerp fungeerde. Balkenende werd afgebeeld als trekpop, als Pinocchio, als hoogzwangere vrouw die voor het altaar toch niet met Wouter Bos wil trouwen en als kind in korte broek op de schoot van president Bush: „Gaat u me weer een sprookje vertellen, oom George?" Juryvoorzitter Van Wes terloo vroeg zich af waar het naar toe moet met de satire in het land. De in vloed van de politieke prent is volgens hem echter gering. „De vraag is of de premier zich van u iets aantrekt. Ik vraag me af of hij zich überhaupt ergens iets van aantrekt," zei de voorzitter, gpd MENSELIJK Premier Balkenende, bezuinigin gen, Mabel Wisse Smit en de oor log in Irak. Dat waren de dank baarste onderwerpen van het afge lopen jaar voor de politieke teke naars van Nederland. De beste prent is onderscheiden met de Inktspotprijs. Maar de traditie van de Nederlandse karikatuur gaat veel verder terug. Dat politieke prenten niet altijd worden gewaardeerd door de mensen die het slachtoffer zijn van de tekenaar, ligt voor de hand. Maar slechts weinigen heb ben de twijfelachtige status gekre gen die De Telegraaf-tekenaar Louis Raemaekers bereikte na het uitbreken van de Eerste Wereld oorlog in augustus 1914. Het Duitse Keizerrijk reageerde furi eus op de tekeningen en loofde een prijs van 12.000 gulden uit voor diens lichaam: dood of le vend. Raemaekers tekende door. Maar de dreiging van Duitse agenten die vrij makkelijk konden rondreizen door neutraal Neder land werd in 1915 te groot. De te kenaar vertrok met zijn gezin naar Groot-Brittannië waar hij de rest van de oorlog aan zijn internatio nale reputatie werkte. De in Roermond geboren Rae maekers behoort met Albert Hahn senior, Johan Braakensiek en Leen Jordaan tot de voorvaderen van de huidige generatie politieke tekenaars. Politiek betrokken en zeer vaardig, zo niet vilein met de pen. Onderling waren ze het vaak erg oneens, maar ze hadden ge meen dat geen van hen verbon den was aan de confessionele partijen en publicaties. „Christe nen zijn mensen van het woord, niet van het beeld," zegt kunsthis toricus Hans IJsselstein Mulder van de Stichting Politiek en Prent. De confessionelen waren dan ook niet gelukkig met de tekeningen. Zo riep de sociaal-democraat Al- bert Hahn nogal wat weerstand op bij christelijke politici als Abra ham Kuyper. Die werd door de Amsterdamse tekenaar neergezet als Abraham de Geweldige op de mesthoop of als de Opperchristen die met de Bijbel in de hand soci aal onrecht deed. Kuyper voelde zich persoonlijk aangevallen. Hahn zag in hem de belichaming van schijnheilige christelijke poli tiek. Pas in de jaren dertig kwam het tot strafrechtelijke vervolging van een politiek tekenaar. Op 15 fe bruari 1936 verscheen in de krant Het Volk een prent van Peter van Reen naar aanleiding van de ge ruchtmakende moord in Zwitser land op de Duitse nazi Wilhelm Gustloff. De prent toonde Adolf Hitler die theatraal zijn fascisti sche kopstukken toespreekt en zegt: „Wij, brave nazi's, hebben nog nimmer een politieke tegen stander vermoord." De Duitsers namen het hoog op en sleepten Van Reen voor de De pro-Duitse houding van de Nederlandse regering, adel en vele indu striëlen na het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog was een doorn in het oog van Louis Raemaekers. 'Beter een levende hond dan een dode meeuw' noemde de Telegraaf-tekenaar deze prent. Foto: GPD strafrechter wegens beledigij van een bevriend staatshoofi hoger beroep kregen Van Ret Het Volk vrijspraak, maar uit delijk kwam de kwestie voor Hoge Raad. Die vond de bele ging niet bewezen en stelde t krant binnen de grenzen van wet was gebleven. In denaren zestig rommelde weer toen het provo-blad 'Q Nederland en Oranje' een pi van koningin Juliana als raai prostituee publiceerde. De v antwoordelijken werden tot vangenisstraf veroordeeld v| majesteitsschennis. In 1995 de oud-minister Neelie Kroe (WD) een zaak aan tegen tel naar Theo Gootjes die haart teus had afgebeeld. Zij voeld beledigd en eiste rectificatie schadevergoeding. De rechti vond de tekening slecht, ma vond het recht van vrije mei uiting belangrijker dan de ge ste gevoelens van Kroes. Tegenwoordig zal een bewii persoon niet snel meer naai rechter stappen, hoewel Net landse politieke prenten bel staan om hun gebrek aan br heid. De populariteit van de tieke prent heeft nauwelijks den onder de opkomst van i sche televisieprogramma's, presenteerde selectie van h< te van 2003 toont dat de trat van Raemaekers en anderen wordt voortgezet. Erwin Tuil De 60-jarige Spaanse zanger en hartenbreker JULIO IGLESIAS, zelf vader van zeven kinderen, krijgt er een BROERTJE bij. De 87-jarige vader van Iglesias, Ju- Jio sr., en zijn Amerikaanse vrouw verwachten in de lente een kindje. De 40-jari- ge vrouw van Iglesias, Roona Keith, is inmiddels vijfeneenhalve maand zwan ger. Een Spaans tijdschrift meldde eerder al dat Iglesias sr. en zijn vrouw een Amerikaanse vruchtbaarheidskliniek hadden bezocht. De bejaarde Julio sr. was gynaecoloog en hielp bij de geboorte van drie van zijn kleinkinderen. Hij heeft Jwee zoons: Julio jr. en Carlos. Julio jr. werd in mei voor de laatste keer vader. £ijn tweede vrouw beviel van een tweeling: Victoria en Cristina. Ruim 4400 CHILEENSE STELLETJES hebben elkaar deze week in de hoofd- ,slad Santiago gelijktijdig gezoend. Met deze poging braken de overwegend twin- Tigers met gemak het RECORD SIMULTAAN ZOENEN. Dat berichtte de Britse omroep BBC. Het record stond op naam van de Canadese stad Sarnia (Ontario), waar in februari 2000 precies 1588 paren ten minste tien seconden met elkaar lebberden. Foto: AP POLITIEAGENTEN in Noord-lndia krijgen per maand 30 roepies (50 cent) extra sa laris als zij een SNOR laten staan. Door de knevel stralen de agenten meer gezag uit, verklaarde de commissaris van politie in de staat Madhya Pradesh gisteren in de krant The Asian Age. Hij voegde er wel aan toe dat vorm en stijl van de snorren in de gaten zal worden gehouden. Real Madrid heeft RONALDO een BOETE opgelegd wegens een niet gemeld reisje. De aanvaller vloog vorige week naar Enge land om aan publicitaire verplichtingen 'voor sportmerk Nike te voldoen. Wegens problemen met de terugvlucht miste hij een training van zijn club. Een 35-jarige vrouw in Noord- China heeft met haar ZELF MOORD ook haar ECHTGE NOOT GEDOOD. Nadat zij uit een hoog flatgebouw was ge sprongen, verpletterde zij haar man die beneden stond. De 38-jarige echtgenoot had de val van zijn vrouw willen breken, meldde de krant Sou th China Morning Post giste ren. De man bevond zich sa men met zijn schoonmoeder en andere familieleden aan de voet van de flat toen hij zag dat zijn vrouw uit het raam van hun appartement klom. Voor honderdduizenden Japanners is het huisdier het middelpunt van hun leven en zelfs belangrijker dan de partner. Japan is in de greep van een tomeloze troetelmanie. Voor Yuko Matsumoto (37) haar hond uit laat, moet eerst een verstrekkende beslis sing worden genomen. Wat zal er vandaag aangetrokken worden? Het is geen beslis sing die lichtvaardig genomen kan worden. Er moet rekening worden gehouden met het weer, de lengte van de wandeling en natuurlijk met wat de anderen aan zouden kunnen hebben. Yuko schat dat ze soms ruim een half uur nodig heeft om het juiste kledingstuk te kiezen. Dit keer is de keus niet moeilijk. Het is fris met een kille wind maar zonnig, zodat ze voor het maatpakje kiest. En dus gaat bull dog Pippy in een wollen roze hes, met ca puchon, waarop zijn naam staat, naar het park. De vraag of hij blij is met naam en kledingstuk kan uiteraard niet worden ge steld, maar je mag aannemen dat een beet je bulldog niet graag Pippy heet en in een roze wolletje gesignaleerd wordt. Mocht hij niettemin kenbaar weten te maken dat die naam en het hesje hem deprimeren, kan hij altijd in therapie bij een dierenpsychiater. Want als het welzijn van Pippy in het ge ding is, gaat Yuko geen zee te hoog. Yuko staat daarin niet alleen. Er zijn hon derdduizenden Japanners voor wie Fikkie en Minoes het middelpunt van hun leven zijn. Voor talloze vrouwen is de relatie met hun hond belangrijker dan hun huwelijk met een man die ze, ook vanwege zijn werk, zelden zien. En ook menig man vindt de poes na zoveel jaar erosie van het huwe lijksgeluk aantrekkelijker dan zijn wettige echtgenote. Het is een fenomeen dat ook in andere landen, de VS bijvoorbeeld, niet on bekend is, maar nergens zoveel grenzen overschrijdt als in Japan. Sociologen en psychologen kunnen onge twijfeld uiüeggen waarom veel Japanners liever hun huisdier dan hun partner om zich heen hebben. De meeste verklaringen liggen, zoals zo vaak, voor de hand. Sinds 14 jaar geleden de toen succesvolste eco nomie ter wereld in elkaar plofte, bleek veel wat zeker leek, de onstuitbare toename van welvaart en welzijn, op drijfzand gebouwd. De economische crisis had een diepere, al gemene malaise tot gevolg. Japan is nu al jaren massaal van slag. Een bodemloze moedeloosheid heeft zich van de bevolking meester gemaakt. En in barre tijden is, zo als bekend, een huisgenoot die niet tegen spreekt en genoegen neemt met een volle etensbak en een aai over de bol, een dier bare metgezel. Maar ook de deskundigen hebben een har de dobber aan het verklaren van de bizarre vormen die de liefde voor het dier vaak aanneemt. Wat bijvoorbeeld moet je den ken van het volgende tafereel? Twee dames van onbestemde leeftijd komen een terras op en passeren een tafeltje waar twee an dere dames van onbestemde leeftijd zitten. Opeens blijven ze staan. Hun aandacht is getrokken door de tafelgenoot van dames II, een mopshondje in een Louis Vuitton- dekje. Het beestje ontlokt bij dames I een luid gekir, en wordt vervolgens kozend toe gesproken. Daarna volgt een gedachtewis seling met dames II die vooral uit het her halen van het woord 'kawai', snoezig, be staat. Dit krijgt na ongeveer 10 minuten een passend slotakkoord. Een van de da mes I haalt een foto te voorschijn van een soortgelijk mopshondje, dat 'graag vriend jes wil worden' met hondje I. Er wordt nog wat gekird, tot dames II glunderend met hun prijsdiertje opstappen. Wie dit heeft meegemaakt, kijkt niet meer op van berichten dat honden, wie het ver troetelen op de zenuwen is gaan werken, in aromatherapie of, als dat niet helpt, in psy choanalyse gaan. Dat er snackbars bestaan met lekkernijen voor Fikkie en Minoes. Dat baasjes h raison van 2500 tot 8000 euro ge- luiddichte hondenhokken laten bouwen, niet om de buren maar Fikkie te bescher men tegen geluidsoverlast. Dat zij, als Fik kie of Minoes zoek raakt, een speciale de tective inschakelen die voor 750 euro per dag op speurtocht gaat. En dat kattenlief hebbers binnenkort echt onder elkaar kun nen zijn. Dan wordt een appartementen complex uitsluitend voor hen geopend. Pippy is nog jong, maar voor wat de droef ste dag uit haar leven zal worden, heeft Yuko Matsumoto al haar maatregelen ge troffen. Pippy krijgt een graf op een exclu sieve dierenbegraafplaats, nadat hij in een speciale voor hem gehouden dienst door Vrouwtje Yuko Matsumoto gaat verantwoord gekleed op pad met haar bulldog gehuld in een wollen roze hes met capuchon. Foto: GPD Er is veel leed op de wereld. Fotografen streven ernaar dat leed extra smaakvol in beeld te brengen. Dingen naar de jaarlijkse Zilveren Camera is een oefening in schoonheid, zo blijkt uit de winnende foto voor 2003. Hij is prachtig, de opname van Irakezen in Basra, vluchtend voor de Britse furie die kennelijk zit aan te komen. Een klein meisje, hoofddoek om een mooi ge zichtje, snelt heen met een nog kleiner zusje op de arm. Op de achtergrond rook en stof en een volwassen gestalte geheel in diepzwart gehuld, een gevulde witte kussensloop over de schouders. Het is leed en mooi leed. Persfotografen beoefenen een prachtig vak, maar je moet ze niet op hun afdruk geloven. Met geloven moet je trouwens altijd voorzichtig zijn. Een schrijvende journalist heeft van huis uit een vrije re hand. Hij neemt waar, noteert, ordent en laat weg. Ooit had een fotograaf alleen een knop op zijn camera nodig. De kunst was om die op het juiste moment in te drukken. Hoe moeilijk dat is, merkte ik weer eens, toen ik op het laatste kerstdiner er niet in slaagde om de disgenoten en de smakelijke gerechten voor hen op tafel in één ontspannen compositie te vatten. Om de meest beroemde persfoto's ooit hangt een waas van in scène zetten en doen alsof. Aan de echtheid van de le gendarische foto van Robert Capa met de dodelijk ge troffen soldaat uit de Spaanse Burgeroorlog wordt tot op heden getwijfeld. Ook het plan ten door mariniers van de Amerikaanse vlag op het Japanse eilandje Iwo Jima is letterlijk te mooi in beeld gebracht voor woor den. Komt dat zién. Het is gefotografeerd. Dus is het gebeurd. Maar wie had op die 23ste februari 1945 de regie? De sluiter van een camera is geopend. Vier mannen en een vlag. Het oogt als een beeldhouwwerk. Dat is er later ook van gemaakt. Het staat in Was hington. Inmiddels is het al lang geen kwestie meer van de knop op een fototoestel. Op mijn eigen simpele com puter is meegeleverd een programmaatje dat 'Micro soft Picture it!Photo' heet. Daarmee kan ik ongeveer alles doen wat de Onze-Lieve-Heer van het oiide handwerk verboden heeft. Ik kan naar believen con trasten bedenken, van een blonde autochtoon een bronzen allochtoon maken, de soep op de foto van het kerstdiner omtoveren in het toetje. Ik kan er een an tiek sausje overheen gooien, zodat de hele boel ouder wets sepia van kleur wordt. Enfin, u roept maar. Leed is de constante gebleven in de persfotografie. Een toet senbord levert vervolgens de helpende hand. Prinses Margarita en haar echtgenoot Edwin zaten temidden der menigte op de publieke tribune in de Tweede Ka mer, maar op de winnende foto in de categorie 'poli tiek nieuws' vertoeft het paar, de vingers ineenge strengeld, voor een plechtig zwarte achtergrond. Retoucheren gebeurde lang vanuit potjes, tegen woordig zijn Bill Gates en zijn pixels er goed voor. In de categorie 'sport' veert een turnster ho rizontaal voorde kritische blikken van de jury. Te mooi om waar te zijn. Sinds 'Microsoft Pictu re it!' weet ik beter. Is het erg? Och, de moderne mens is eraan ge wend. Zijn hele bestaan wordt gemanipuleerd. ,j Maar, denk ik wel eens, waarom brengen we niet gewoon de politieke - prent weer terug op de voorpagina? In een prent zijn de effecten groter dan het le ven zelf. Die móét overdrijven en de boel scheeftrekken. Of, zoals een Ameri- gg kaanse tekenaar over politici zei: „ze tp zijn allemaal schuldig, tot het tegen- deel bewezen is". Dat van die Zilve ren Camera eergisteren geloofde ik wel. Maar naar de winnaar van de Inktspotprijs 2003 voor cartoonisten gisteren was ik daarom zeer be nieuwd. Peter van Straaten! een Boeddhistische priester is uitgeluid. Dat kost een slordige duit, rond de 750 eu ro, maar dat is geen punt van overweging. „En mijn man is het daar helemaal mee eens." De troetelmanie loopt behoorlijk in de pa pieren, geeft Yuko toe. Ze heeft geen kinde ren en zij en haar man hoeven niet op een yen meer of minder te kijken. Maar wie geen dikke portemonnee hee wil meetellen, is er goed nieuws. Minoes kunnen zelf bijdragen in Katten en honden zijn momenteel zeer in trek als fotomodel. Peter van Nuijsenburg

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2