De vertraagde reis van Jos Valentijn SPORT 'Als Ellen iets leuk vindt, gaat ze er helemaal voor' W SJC zoekt een Train (s Van der Salm in beeld bij Katwijk Joop Lamers naar SVOW Zege Ajax 2 bij FC Lisse Wim Schaap naar Westlandia Robbert de Ruiter blijft bij WSB Shorttrackteam op sponsorjacht DUIVENTIL Toch een WK-plaats voor Se bastian Langeveld in de Be- loftenploeg die Nederland ver tegenwoordigt op 1 februari in het Franse Pontchateau. Een mindere dag tijdens het Neder lands kampioenschap was voor bondscoach Francissen geen aanleiding om de Lissenaar thuis te laten. Wereldkampioen Lars Boom, Koen de Kort, Bart Dirkx en Eddy van IJzendoom completeren de ploeg. Nog twee voetbaluitslagen: MVKV was te gast bij Blauw zwart (za) en won met 4-2. SJZ en Lugdunum deelden de buit: 2-2. De vierde ronde om de Amstelbeker tussen FC Bos zoom (Rotterdam) en UVS wordt op zaterdag 31 januari gespeeld. SJC neemt afscheid van Nancy van der Loo. De vrouwenafde ling van de Sint Jeroenclub gaat na vier jaar op zoek naar een nieuwe trainster. Van der Loo werd vorig jaar als Leids trainer van het Jaar verkozen. Erwin van der Zee (Koudekerk), Peter Taalman (Alphense Boys-za) en het duo Bert Kort/Loek Helder blijven bij SJZ. In 'Den Haag' zijn de trainers Jos van der Helm (RKAW), Hans Honders (VCS), Bert de Best (Semper Aldus), Piet van Doom (Schipluiden) en Alphe- naar Niek Oosterlee (DHC) honkvast. Frank Kuyl (DUNO), René Pas (Laakkwartier) en Pierre Schultz (Loosduinen) hebben een nieuwe club. Maar ten Rog vertrekt bij HPSV. Ton Pattinama en het bestuur van Deltasport zijn het weer eens. De trainer begint aan zijn tiende voetbaljaar. Wim Schou ten, weg bij Zwart Wit '28, heeft in WRW een nieuwe club. Ri chard Plug wordt bij VSV de op volger van Ruud Heus. Laatst genoemde heeft de club uit Vel- sen voor de rechter gedaagd. Hij gaat niet akkoord met een verlaagde aanbieding na het faillissement van de club. Bart Loghies verlaat Argon na vier jaar. Ruim een week na zijn aantre den bij zaterdaghoofdldasser Kloetinge heeft Dolf Roks het mes in de selectie gezet. De nieuwe trainer heeft de selectie met acht spelers teruggebracht. Een groep sponsors, onder wie de broer van de ontslagen trai ner Karl Vergouwen, eist 20.000 euro sponsorgeld via de rechter terug. Zaterdag gaat Quick Boys op bezoek bij Moetinge. Na een aanvaring met tech nisch adviseur Melbi Raboen is Johnny Grünholz weggestuurd bij Tonegido/Haagsche Bluf. Grünholz probeert overschrij ving naar FC Kranenburg tè krijgen. Zaterdag 17 januari wordt voor de 17de keer het fi toernooi voor voetballe een beperking gehoudei Leidse Groenoordhallen 8.30 uur begint het toer waaraan 44 teams deeln In Stompwijk, op dezelf een futsaltoemooi voor balscheidsrechters, van uur in sporthal De Meei Wielrenster Suzanne d j( de finishte op het stram y Egmond zes minuten ni 0 Museeuw. De Zoeterwo klopte triatleet Guido G v en de profs Matthé Proi n Tjarco Cuppens. Renz Rotteveel (Oude e ring) en Laurine van Rif B (Leiden) hebben een wijs verdiend voor de N landse schaatskampioe pen allround voor junic zaterdag 31 en zondag e ri in Alkmaar. Hans Sch (Warmond) won in Haa zesde rit van de baanm 1 competitie. Rick van de (Ter Aar) werd tweede. Zwemvereniging De 2 u behaalde 32 medailles t0j kampioenschappen in ;j schoten. Femke Heems won op vijf afstanden. 1 eerste plaatsen voor Ni R Polanen, Larissa Brak e n Smits. Theo Beglingere( tweemaal een limiet voer Nederlands jeugdkamp schap. Eerder plaatsten (e Dursun, Lesley Koopm j Niels van Polanen en 1 C£ Vreeburg zich al voor h 0 pioenschap eind janua Saskia Neville (Slank Kwiek) heeft zich tijdei wedstrijden in Woerdei veld van 77 deelneemsi selecteerd voor de disü le op 27 maart in Amsti® Een grote delegatie van I en Kwiek Voorschoten het European Champk Women artistic gymna t sterdam 2004 die word houden van 29 april tol at 2 mei. e, Bij een internationaal j. toernooi in Amsterdan pe Leidse student Carlo R ei tweede geworden. Bij wen werd Amarentie L ook tweede. Kogelslingeraar OlavLi van Leiden Atletiek bej jaar in Apeldoorn meti van 48,88 meter. Het lijkt een trend tei voetbalhoofdklassers n 0. stuurlijke problemen. 1 e malaise bij Kloetinge, 1 ut '28, Achilles '94 en Apj u dam is het nu ook bij Ic se Boys crisis. Voorzitti 5 j de Haan, secretaris Ge lt Veenstra en penningra la Frans Hoekstra werdei ep week naar eigen zegge n stuurd door de sponso )e (advertentie) voor de training en begeleiding van haar da selectie uitkomende in de landelijke lc klasse Het bezit van een diploma TC 3 of hoger ge' voorkeur, doch ook kandidaten zonder dip kunnen reageren. Uw schriftelijke reactie (voorzien van c.v.) 1 voor 31 januari richten aan: J.H. Verkade, Beeklaan 282, 2201 BP NOOR woensdag 14 januari 2 Kunstschaatstalent stond al op haar derde op het ijs oegstgeest - Ongekend vroeg kwam haar talent aan het licht Pas drie jaar oud was Ellen Brussee toen ze aan de hand van haar opa een bevroren slootje opzocht. De ijzertjes waren nog niet onder haar voeten gebonden of ze krab belde weg, niet op of om kij kend. Acht jaar later is de Oegstgeestse Nederlands kam pioene kunstschaatsen. Was ze ook zo ver gekomen als er destijds niet toevallig een schaatstrainster langs het ijs had gestaan? Zij meende dat het meisje aanleg had en moe digde de ouders van Brussee aan om hun dochter lid te ma ken van een schaatsclub. Dat advies werd opgevolgd: in de jaren die volgden reed Ellen Brussee één keer per week rondjes bij de IJsvereniging Leiden. Langzaam maakte ze zich de beginselen van het kunstrijden eigen. Eerst leerde ze achteruit te schaatsen, daarna de sim pelste bewegingen. „Een sleep je, een zitje, een zweefje", noemt ze het. Serieus werd het twee jaar geleden, nadat ze met haar trainer de overstap naar Den Haag had gemaakt. Brussee is sindsdien drie uur per dag met haar sport bezig: op de ijspistes van Den Haag en Zoetermeer probeert ze haar oeuvre te perfectioneren. Ze beheerst inmiddels alle dubbele sprongen, van de Ritt- berger tot de Spot, en van de Axel tot de Lutz. Meer dan een handjevol con currentes heeft Brussee niet in Nederland. De gouden medail le die ze tien dagen temg won in Heerenveen kwam dan ook niet als een verrassing. Ook in de twee selectiewedstrijden voorafgaand aan het NK was de Oegstgeestse rijdster opper machtig, al waren sommige van haar tegenstandsters twee jaar ouder. Behalve aan de vele trainingsu ren dankt Brussee haar glans rol aan haar ideale postuur; slank eh klein van stuk (1,42 meter). Ze beweegt bovendien gemakkelijk en beschikt over een bovengemiddeld doorzet tingsvermogen. „Als Ellen iets leuk vindt, gaat ze er helemaal voor", beaamt haar moeder. En, eerlijk is eerlijk, dat er in Nederland zo weinig mensen serieus aan kunstschaatsen doen, maakt het ook gemakke lijker om in uit te blinken. Kunstrijden is hier een onder geschoven kindje, een margi nale sport in de schaduw van het allesbepalende langebaan schaatsen. Dat staat in schril contrast met de situatie in het buitenland. In Duitsland en de Verenigde Staten gaan talent volle kunstrijders sneller in een internaat, waar alles op het schaatsen is gericht. „In Ne derland vinden we het toch ook belangrijk dat kinderen een goede opleiding krijgen", zegt moeder Brussee. „Dat 0/ I4.C maakt het moeilijker noeg te trainen." Door het verschil in arbeid zal aansluiting I ternationale top wel e blijven voor Ellen Brus de trainingsstages die zomer in Duitslani brengen daarin geen ring. Maar ze hoeft ooK nodig een wereldto worden, zegt ze. „Ik per se Europees of we pioen worden. Als ik i keer kan meedoen aa of een WK, dat is al noeg." Maarten Dekker 'Sportkids' is een serie o« sporttalent uit Leiden en o Heeft u tips of suggestie! rubriek, mail dan naar tie.ld@hdc.nl ichl Ellen Brussee, sinds tien dagen Nederlands kampioene kunstrijden. Foto: Hielco Kuipers katwijk - Nico van der Salm is in beeld bij w Katwijk. Het is de bedoeling dat hij komend sei zoen, met de huidige interim- coach Freek Rienks, trainer wordt van de hoofdklasser. Dat bevestigde Van der Salm gister avond, maar hij benadrukte dat de betrokkenen nog in onder handeling zijn. De 41-jarige oe- fenmeester stond de afgelopen vier seizoenen aan het roer bij de Leidse derdeklasser Docos. Daarvoor werkte hij bij UDO en de A-junioren van Rijnsburgse Boys en Alphense Boys. Pieter van Zoest volgt Van der Salm op bij Docos. Van Zoest (37 jaar) speelde tien jaar in het eerste elftal van Alphense Boys en is nu trainer van Altior. leiden - Joop Lamers is de nieuwe trainer van SVOW. Hij volgt Tino Snaterse op, die heeft aangegeven te stoppen. Lamers trainde in het verleden onder meer bij Lugdunum, Lei den, VCL en Abbenes. lisse - De reserves van Ajax hebben gisteravond een oefen duel tegen hoofdklasser FC Lis se met 3-2 gewonnen. De Am sterdammers namen op sport park Ter Specke een 2-0 voor sprong door treffers van Kujala en CuSna. Rob Opdam bracht het verschil nog voor rust terug tot een doelpunt. In de tweede helft scoorde Culina opnieuw, waarna Kee Hoei Tan de twee de goal voor FC Lisse op zijn naam bracht. naaldwijk - Wim Schaap wordt de nieuwe trainer bij zondaghoofdklasser Westlan dia uit Naaldwijk. Hij volgt bij die club Cees Tempelaar op. Schaap, woonachtig in Zoe termeer, trainde in het verle den bij onder meer Lugdu num, FC Lisse en Rijnsburgse Boys. noordwukerhout - Robbert de Ruiter heeft zijn contract met WSB verlengd. De trainer uit Woerden is bezig aan zijn eer ste seizoen bij de eersteklasser uit Noordwijkerhout. zoetermeer - Zes shorttrack- schaatssters bundelen hun krachten. Aan de vooravond van het Europees kampioen schap in Zoetermeer zoeken de Leiderdorpse tweelingzussen Melanie en Maureen de Lange (25), Miranda Paans (23), Laura van Velzen (19), Mariëlle Loots- ma (22) en Liesbeth Mau-Asam (21) gezamenlijk een sponsor. Na het weekeinde, als het EK achter de rug is, gaan de schaatssters de brieven per soonlijk bezorgen bij kandi daat-sponsors. Sinds de ophef fing van de kernploeg in het ge west Zuid-Holland waren de shorttracksters op zichzelf aan gewezen. Een sportschool in Zoetermeer biedt de shorttrac kers de mogelijkheid gratis te trainen. Noodgedwongen wer ken ze met vijf verschillende trainers. Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode)ti 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: spoi tie.ld@hdc.nl Jos Valentijn: „Moeten wij blij zijn als Nederland de eerste vier plaatsen op een groot toernooi bezet?" Foto: GPD/Jan de Vries Oud-sprinter voor Commissie Topsport eindelijk naar Japan door Peter van der Hulst heerenveen - Het geduld van Jos Valentijn is op de proef gesteld. Door een fout van de schaats bond was de sprinter in 1972 niet op tijd aangemeld voor de Olym pische Spelen in Japan, waardoor hij 'Sapporo' miste. Deze week reist de 52-jarige als vertegen woordiger van de Commissie Topsport bij diezelfde schaats bond KNSB alsnog naar het land van de rijzende zon. „In Nagano hoop ik op Nederlands succes bij het wereldkampioenschap sprint." Jan Bos ging in 1998 als eerste Nederlandse wereldkampioen sprint de boeken in. De histori sche waarde van die zege was niet zo groot geweest als Valen tijn in 1976 zijn kansen had be nut. Johan Granath veroverde simpel de titel nadat de Neder lander zichzelf had gediskwali ficeerd met drie valse starts op de 1.000 meter. Valentijn, die in 1973 al eens als tweede eindigde op het WK sprint achter de Rus Valery Mu- ratov, mocht in het Berlijnse Horst Dohm Stadion voor het eerst weer eens meedoen met de internationale sprinttop. De Internationale Schaats Unie (ISU) had hem enkele jaren eer der in de ban gedaan nadat hij zich had aangesloten bij de (commerciële) profliga van Ard Schenk en Kees Verkerk. Het Internationaal Olympisch Comité daarentegen rehabili teerde hem niet. Valentijn miste daardoor de Olympische Win terspelen van Innsbruck (1976) en Lake Placid (1980). Veel wil hij daar niet meer over kwijt. „Niet dat ik gefrustreerd ben, maar er is niets nieuws aan." De sprint was in de tijd van Va lentijn een bijnummer van het allroundschaatsen. Pers en pu bliek beoordeelden naar zijn mening 'de Formule 1' van het ijs niet op zijn waarde. Hoe an ders was dat ruim een week ge leden in Utrecht, toen de tribu nes volstroomden voor het NK sprint. „Door de invoering van de wereldbekerwedstrijden ver legden de rijders het accent en de komst van Peter Mueller was belangrijk. Hij verrichtte baan brekend werk." „De concurrentie op de sprint is mondiaal veel groter dan in het allroundschaatsen. Mis schien is dat over drie of vier jaar anders. Kijk naar de talen ten die eraan komen. Een do minante rol van de Nederlan ders zou zomaar kunnen, dat is niet irreëel. De sport is gepro fessionaliseerd. Ik juich dat al leen maar toe. Daarmee wil ik niet zeggen dat het in mijn pe riode slecht was geregeld. Wij hadden destijds al een sprint kernploeg met Jan Bazen, Eppie Bleeker en Piet de Boer. Henk Gemser was de eerste echte sprinttrainer. De intentie was niet anders." Een Nederlandse overmacht op ook nog eens de sprint kan een bedreiging vormen voor de toe komst van het mondiale schaatsen. Dat vraagt om actie van de ISU, meent Valentijn. Hij juicht het Noorse idee voor een WK allround op de kleine vierkamp (drie kilometer in plaats van tien kilometer) toe. „Ik denk dat het goed is, maar dat is een privé-mening. In het Nederlandse kamp wordt aar dig tegen dat plan geageerd. Maar je moet verder durven kij ken. Moeten wij blij zijn als Ne derland de eerste vier plaatsen op een groot toernooi bezet? De ontwikkeling van het schaatsen in het buitenland houdt al geen gelijke tred en het verschil wordt alleen maar groter. Dat kan niet de bedoeling zijn." Bij de vrouwen zijn de zorgen van tegenovergestelde aard. Veel talenten haken vroegtijdig af, waardoor Nederlands succes afhangt van Marianne Timmer, Renate Groenewold en Gretha Smit. „Zij vormen de motor van het vrouwenschaatsen. Je hebt cracks nodig die uitstraling hebben en andere rijdsters in hun kielzog meenemen. Mari anne, Renate en Gretha zijn een prima uithangbord." Maar ook bij andere sporten heb je afvallers. Bij het turnen bijvoorbeeld, om het voor Va lentijn dicht bij huis te houden. Zijn dochter Rikst maakte in 2001 deel uit van de Nederland se ploeg die vijfde werd op het WK in Gent. Tal van blessures dwongen haar te stoppen. Valentijn en zijn vrouw - voor malig sprintster Haitske Pijl man - waren maar wat trots dat hun dochter en haar ploegge noten in 2001 sportteam van het jaar werden. „De status van die prijs is groot. Het jammerlij ke is alleen dat Nederland na Gent geen gelijke tred met het toptumen behield. Eeuwig zon de, want platweg gezegd had de ploeg zich met twee vingers in de neus moeten plaatsen voor de Olympische Spelen van Athene." „Iedereen raakte in de war en het team viel uiteen in indivi duen. De turnbond zag de pro blemen niet aankomen. Ik zei in Gent al: 'Ze zijn nog maar vijfde van de wereld.' Iedereen was 'opeens belangrijk en nie mand bezat het vermogen om met beide benen op de grond te blijven staan, met slechts één doel voor ogen: Athene." Het bestuurlijke niveau van de turnbond bleef achter bij de ambities van de sporters. In de tijd dat Valentijn schaatste gold dat volgens hem ook voor de schaatsbond. „Er is wel een pa rallel te trekken. Schenk en Ver kerk kozen voor de Internatio nale Speed Skating League. Ze dachten dat er genoeg draag vlak was voor een professionele organisatie, maar dat was er niet. Zij schudden de KNSB wel wakker." „Later plaveide Rintje Ritsma de weg. Hij zorgde voor de situ atie zoals die nu is. Sommige buitenlandse schaatsbonden hebben nog steeds het niveau van de KNSB vroeger. De ISU moet daar aandacht aan schen ken. Het kan niet zo zijn dat bij een internationaal toernooi grootverdieners uit Nederland aan de start staan en een Rus met een zakcentje op pad wordt gestuurd. De situatie is volkomen scheef." De Commissie Topsport, die de selectiecriteria voor de (inter) nationale wedstrijden opstelt en rijders voor de toernooien aanwijst, groeit mee met de veranderende 'markt'. De keu zeheren Jos Valentijn, Jan Au- gustinus en Jan van der Hout zoeken bewust de dialoog met trainers en rijders. Steeds vaker worden uitvoerige discussies vermeden. Het gaat vaak nog over details. Zo mocht Els Mur- ris als reserve aanspraak maken op deelname aan de World Cup in Harbin, maar om financiële redenen krijgt Marieke Wijs man de voorkeur omdat zij al in Azië is voor de WK sprint. „In de zomermaanden moeten we een modus vinden om juist het vrouwenschaatsen te sti muleren. Je moet rijders uit het gewest een worst kunnen voor houden. Mijn gevleugelde uit spraak is dat we het zo goed moeten regelen dat we de Com missie Topsport kunnen ophef fen." Valentijn is tijdens het WK sprint voorlopig nog het aan spreekpunt van de commissie. Voor een oud-sprinter een mooi toernooi. „Ik heb niet di rect een voorkeur voor toer nooien, maar bij de sprint gaat mijn hart sneller kloppen. Ik volg dat op een andere manier, intensiever. Zeker nu Neder land zo'n mooi stel schaatsers bij elkaar heeft."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20