Afschuw over moord op leraar IfflKflMTIEBEURS 200/1 'Hij wilde nog een andere docent neerknallen' Zee nu al gevaar voor Den Haag en Westland 'Tien procent kinderen is oververmoeid Katteks, om 't te bewaere voort naegeslacht Leidsch Dagblad Haagse school in rouw gedompeld Opvang voor leerlingen Verdachte zwijgt Minister beëindigt reis HSL-boor Vier doden bij aanslag Gaza Geen camera's in binnenstad Moordproces Zweedse minister Oudste opname dialect op cd en in Katwijks Museum Leidsch Dagblad grenzeloze renliefde iirt n Japanners tft jeugd ba (dt zichzelf el te dik etl p zie over et EU komt or de rechter lositie Anne nk in Stedelijk mnasium lubruggenaar aren 'In de •ep van judo' iedereen menlïjk niets doet, dat samenwerking >CAk Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdacblad.nl Dagblad NR. 43436 LOS woensdag 14 JANUARI 2004 NR. 43436 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 den haac/cpd - „Natuurlijk ken ik hem. Hij is mijn beste vriend. Als ik hem niet had beetgepakt en wegge trokken, had hij ook een andere leraar neergeschoten. Dat weet ik zeker." De 16-jarige jongen die een half uur na de moordaanslag op conrector Hans van Wieren nerveus heen en weer loopt bij de tramhalte even verderop lijkt zich nog nauwelijks te realiseren wat zich voor zijn ogen in de school kantine heeft afgespeeld. „Nee, tegen houden kon ik hem niet. Ik was net zo verrast als de rest toen hij met veel ka baal kwam binnengestormd. Mijn vriend liep recht op meneer Van Wie ren af en schoot hem van twee meter afstand zo in zijn hoofd. Daarna wilde hij een andere leraar neerknallen, maar die dook snel weg achter een pi laar. Wat er in de seconden daarna is gebeurd, weet ik niet. Iedereen begon te gillen en er brak een enorme paniek uit." Vooral leerlingen uit de lagere klassen raakten allemaal in paniek, zeggen de jongens in koor. „Vooral de meisjes gingen huilen en schreeuwen en ren den de gang op. Dat duurde wel drie, vier minuten. Eén meisje is zelfs flauwgevallen van de emoties." De vraag of hij niet bang was toen hij zijn boezemvriend beetpakte en weg trok, zorgt voor enig onbegrip. „Bang? Waarvoor? Ik ben toch zijn beste vriend? Mij schiet-ie niet neer. Als-ie dat had gedaan, was-ie helemaal weg geweest. Dan had hij zich nooit meer kunnen vertonen." De 16-jarige Danny die erbij staat knikt instemmend. „Hij had het puur op de leraren voorzien. Niet op één van ons. Ik weet dat hij heel veel pro blemen thuis had en dat Van Wieren hem erg op zijn huid zat. Van Wieren gaf hem vaak straf. Ik denk dat het hem allemaal te veel is geworden en dat hij helemaal is doorgeslagen. Zeker weten doe ik het niet, maar ik had het idee dat hij flink had gedronken of ge blowd. Ik weet wel van vorige keren dat hij helemaal van de wereld kon ra ken als hij blowde." De conrector wordt door de groep om schreven als een 'relaxte man', zij het tot op zekere hoogte. „Als iemand echt de fout ingaat is Van Wieren juist heel streng. Hij is coördinator voor de klassen drie en vier en ving iedereen op die proble men had. Ook de Turkse jongen die hem net heeft neergeschoten", weet Fazle, die net als de dader een leerling uit een examenklas is. „Vorige week is mijn oma vermoord en toen was me neer Van Wieren de eerste die naar me toe kwam met de vraag of ik behoefte had aan een gesprek. Dat vond ik wel goed van hem." Of de klas- en leeftijdgenoten van de schutter zich stoerder voordoen dan ze in werkelijkheid zijn, wordt niet duidelijk, maar van totale verslagen heid lijkt geen sprake. „Ik zie het beeld steeds voor ogen, maar ik ben niet gaan huilen of zo", zegt Danny. „We zijn trouwens wel wat gewend hoor. We komen allemaal uit de Schilders wijk of Transvaal en daar worden wel vaker mensen vermoord." ir of vijf geleden trok een e scholier in een compu- il een wapen en schoot 11 zich heen. Een docent [medeleerlingen raakten maar overleefden de rtij. Gisteren schreef het Terra College geschiede- >or het eerst heeft een f een leerkracht doodge- Deze misdaad is het lewijs van de verruwing e hedendaagse samenle- id van de conrector stemt Het Terra College is in zin een voorbeeldige r is veel geïnvesteerd in lid en in goede contacten buurt. Uitgerekend het jtollege ontving vorig jaar 1 Hein Roethofprijs voor ipak van vandalisme op ir tramlijnen, die door de ïen. Ook geven leerlin- s bewijs van goede wil - erles aan wijkgenoten. ietpartij is in feite een _j op iedereen die zich in- r het onderwijs aan ach- 20 ïlde jongeren in de grote i Vmbo-scholen zijn met >te aantal allochtonen i, misschien wel onmo- scholen. Leerkrachten WAj hun handen vol aan van zeer uiteenlopen- "iteit met vaak sociale e problemen. Deze moeilijke omstandighe- n er ook toe geleid dat p van leraar veel van (trekkingskracht heeft Het vak is zelfs levens- geworden! maatregelen als de van veiligheidspoort- 1 op wapenbezit controle- reidejjen voor de hand, maar geen antwoord op een [ende vraag: hoe leren in een multiculturele ng met respect te be- •bleemjongeren worste hun identiteit Ze wor- .'n en weer geslingerd iun traditionele afkomst leidingen van het Wes- onderwijs zal daarom moeten gaan spreken (allochtone) jeugd be- '■ssentieel is daarbij dat •riteit van leerkrachten iteld. jhneider den haac/cpd - Zowel vanuit de onderwijswereld als vanuit de Haagse en landelijke politiek is met afschuw gereageerd op de moord op de 49-jarige adjunct directeur Hans van Wieren van het Terra College in Den Haag. Gistermiddag schoot een 16-jari- ge leerling de onderwijsdirecteur in de kantine van de school door het hoofd. De adjunct-directeur overleed gisteravond aan zijn verwondingen. Voor het schoolgebouw aan de Beresteinlaan in Den Haag- Zuidwest zijn vanmorgen bloe men neergelegd en er branden kaarsjes. Bij de in rouw gedom pelde school hangt de vlag half stok. De leerlingen van het Ter ra Collega krijgen vandaag in tensieve begeleiding. De 830 leerlingen worden bijgestaan door medewerkers van slacht offerhulp. Hoewel er vandaag geen lessen worden gegeven, staan de deuren open voor de leerlingen. De schietpartij gebeurde dins dag rond half twee. De van ori gine Turkse leerling die door de schoolleiding was geschorst, kwam de kantine van het schoolgebouw binnen en schoot Van Wieren van dichtbij door het hoofd. Tientallen leer lingen en docenten waren ge tuige van de aanslag. Volgens enkele leerlingen wilde de schutter nog een tweede leer kracht neerschieten. Zij wisten hem daarvan te weerhouden. De leraar werd met spoed naar het ziekenhuis gebracht en overleed later op de avond aan zijn verwondingen. Van Wieren was behalve leraar en boven bouw-coördinator op het Terra College D66-raadslid in Zoeter- meer. De leerling wist aanvankelijk te ontkomen, maar meldde zich 's avonds op een Haags politiebu reau. Hij heeft nog geen verkla ring afgelegd. Het vuurwapen waarmee hij heeft geschoten, werd gisteravond gevonden in bosjes vlak bij de school. De Een docente van het Haagse Terra College troost een leerling. De scholieren krijgen intensieve begeleiding na het neerschieten van de onderdirecteur. Foto: ANP/Robin Utrecht minderjarige verdachte had zelf aangegeven waar hij het wapen had weggegooid. Onderwijsminister Van der Hoeven, die in China is, noem de de schietpartij 'afgrijselijk'. Ook premier Balkenende sprak in Amsterdam, na afloop van de nieuwjaarsreceptie van konin gin Beatrix, zijn afschuw uit. In de Tweede Kamer reageerden de onderwijsspecialisten ont steld, maar stonden niet te trappelen om strengere veilig heidsmaatregelen op scholen te eisen. Ze wilden eerst precies weten hoe de vork in de steel zit. Vice-voorzitter E. de Jong van de Onderwijsbond CNV vindt dat scholen de afgelopen jaren al veel hebben gedaan aan het terugdringen van geweld. Voor strengere maatregelen met meer camera's, toegangspoort jes en politie op school voelt hij niets. Het incident is volgens de on derwijsorganisaties VOS/ABB en de Besturenraad, de organi satie voor christelijk onderwijs, een bewijs voor de verruwing binnen de Nederlandse samen leving. „Zoals buschauffeurs worden belaagd, gebeurt dat nu dus ook op scholen", zegt P. Geelkerken, directeur van VOS/ABB, de vereniging van openbare scholen. Het Haagse gemeentebestuur toonde zich 'ontzet'. Pagina Binnenland i: Meer over schietpartij op Haagse school HAZERswouDE-DORP - Minister Peijs van verkeer en waterstaat maakt zaterdag symbolisch een einde aan de zeven kilometer lange reis van tunnelboorma chine Aurora. De boor die de Groene-Harttunnel voor de ho gesnelheidslijn tussen Leider dorp en Hazerswoude heeft aangelegd boort op dit moment de laatste meters en is vrijdag klaar met de klus. De boorma chine, vernoemd naar de godin van de dageraad, begon op 2 november 2001 aan de tocht en kwam op 11 december aan bij het eindpunt. De laatste weken waren nodig om het laatste stukje te boren en het water in de bouwput weg te pompen, waarna de boor in vol omaat zichtbaar is. tel aviv - Vier Israëliërs zijn vanochtend om het leven geko men bij een Palestijnse zelf moordaanslag op de grens met de Gazastrook. Twaalf anderen raakten gewond, van wie er vijf ernstig aan toe zijn. De dader is een Palestijnse vrouw, de slachtoffers behoren tot het be wakingspersoneel van de Erez- grensovergang, ongeveer tien kilometer ten noorden van Ga- za-stad. De vrouw bevond zich onder Palestijnse arbeiders, die wachtten op een militaire vei ligheidscontrole voor hun doorreis naar Israël. Onmiddel lijk na de aanslag heeft Israël de Gazastrook afgesloten. leiden - Het uitgaanspubliek in Leiden wordt voorlopig niet op de voet gevolgd door beweeg bare camera's in het gebied rond de Nieuwe Beestenmarkt. Gisteravond wees een meerder heid van de gemeenteraads fracties het Collegevoorstel af om 'bemande' camera's te plaatsen. Pagina R1 Stockholm - In de Zweedse hoofdstad Stockholm is van ochtend het proces begonnen tegen de 25-jarige verdachte. Hij wordt ervan verdacht in september de Zweedse minister van buitenlandse zaken, Anna Lindl), te hebben vermoord. Zijn advocaat heeft het open baar ministerie gevraagd zijn cliënt te vervolgen voor dood slag in plaats van moord. De in Zweden geboren zoon van Ser vische ouders legde vorige week een bekentenis af. Hij verklaar de de minister spontaan en zonder politiek motief te heb ben neergestoken. Hij had op dracht van Jezus gekregen. den haag/bollenstreek - De kans op een overstroming van uit zee bij 'Ter Heijde en bij Scheveningen is groter dan tot dusverre werd gedacht. Dat ge vaar dreigt nu al, niet alleen bij een toekomstige stijging van de zeespiegel of zwaardere golf slag. Dit staat in een door staatssecretaris Schultz van Haegen naar de Tweede Kamer gestuurd rapport over de aan pak van zwakke stukken kust. Eerder werd al bekend dat de kust bij Katwijk niet op de prio riteitenlijst van het rijk staat, ook al heeft het Hoogheem raadschap van Rijnland Katwijk aangewezen als risicovolle zwakke schakel. Vooral de bui- tensluis, waar bij extreme stor men in de toekomst mogelijk water overheen kan slaan, maar ook de waterkering ter hoogte van het centrum. Noordwijk daarentegen is wel benoemd tot 'prioritaire zwak ke schakel'. De veiligheid in de badplaats kan binnen 25 jaar in het geding komen. Daarom be taalt het rijk de kosten, onge veer negen ton, van een onder zoek dat moet uitwijzen of een damwand onder de duinen de veiligste oplossing is voor Noordwijk. Bij Ter Heijde kan de bekleding van de dijkvoet (verzwaard stuk duin) bezwijken. Ook het er naast liggende onverdedigde duin is volgens het zojuist ver schenen rapport onvoldoende sterk, ondanks het opspuiten van één miljoen kuub zand. Er moet snel in totaal een miljoen kuub bij, aldus rijk en provin cie. Ook de zeedijk bij de Kei zerstraat in Scheveningen vol doet niet aan de huidige nor men. Het basalt van de boule vard kan worden ondermijnd. Over de aanpak verschillen de meningen. Provincie en Delf land willen hier 400.000 kuub zand storten, het rijk denkt dat de helft genoeg is. den haag/gpd - Het aantal chronisch overver moeide kinderen in Nederland stijgt dramatisch. Naar schatting tien procent van alle kinderen is voortdurend doodmoe. Belangrijke oorzaak is de grote druk op kinderen door overvolle agenda's, een veeleisende omgeving en te veel prikkels door bijvoorbeeld internet en mobiele telefoons. Dat constateren specialisten van het Utrechtse Wilhelmina Kinderziekenhuis. Voor kinderarts Wietse Kuis vormen chronisch vermoeide kinderen, maar ook kinderen met on verklaarbare pijnklachten een steeds groter deel van zijn patiëntjes. „En wij zien in het ziekenhuis nog maar het topje van de ijsberg", aldus Kuis, die de situatie zorgwekkend noemt. Behandelen is niet eenvoudig, het kind moet leren rust te ne men. Van groot belang is het tijdig signaleren van de vermoeidheid. De meeste chronisch vermoeide kinderen zijn 8 tot 14 jaar. Meisjes zijn in de overgrote meerder heid. De artsen vermoeden dat dat een hormo nale oorzaak heeft. De veranderende hormoon huishouding zou meisjes in die leeftijd gevoeliger maken voor spanning. Pagina Binnenland 2: Op je tiende al qververmoeid en opgebrand door Saskia Buitelaar katwijk - De oudste opname van het Katwijks dialect, in 1938 op een glazen grammofoon plaat ingesproken door C. Var kevisser, is binnenkort op cd verkrijgbaar. Vanaf 24 januari is bovendien op de zolder van het Katwijks Museum een strand- hokje ingericht, waarin bezoe kers de opname kunnen beluis teren. Op dat moment gaat ook de cd in de verkoop. Katwijk aan Zee heeft een ge heel eigen dialect, dat duidelijk verschilt van de dialecten in de omgeving, weet Katwijker L. de Vink. Hij rondt momenteel op de Leidse Universiteit zijn pro motieonderzoek af naar het Katwijks dialect. In zijn zoek tocht naar informatie stuitte hij in 1999 op de oude plaat. Die was toen, verstopt in een stapel Katwijkse klederdracht, in het bezit van de amateur-historicus J. van Brakel, die het van de fa milie Varkevisser had gekregen. „Wat ik toen aantrof was een grote verrassing", zegt De Vink. Een waardevolle aanvulling op het schriftelijke materiaal dat hij tot dan toe had verzameld. In de jaren dertig van de vorige eeuw verzamelde Varkevisser, toenmalig directeur van de Kat wijkse visserijschool, gesprek ken van oude vissers. De steno grammen vormden in 1940 de basis voor een dialectbeschrij ving door G.S. Overdiep, hoog leraar taalkunde aan de univer siteit van Groningen. Met me dewerking van Varkevisser pu bliceerde hij De volkstaal van (advertentie) VA K A N T I E T R E K KOM VOORPROEVEN! wereld wijdweg 14 - 18 januari Powered by OELVIA S004 Jaarbeurs-Utrecht Dagelijks 10.00 - 18.00 uur, vrijdag 10.00 - 22.00 uur. Voorverkoop via ANWB-verkooppunten. iers Meer weten? Bel 0900-52272387 of kijk op www.Hakantiebeurs.nl Katwijk aan Zee. Een bloemle zing uit die gesprekken is in 1949 ook opgenomen in het Woordenboek van de volkstaal van Katwijk aan Zee. Overdiep en Varkevisser maak ten in 1938 van fragmenten uit de Katwijkse gesprekken een plaatopname, waarop Varkevis ser voorleest uit zijn aanteke ningen. Toen De \Tnk de plaat in 1999 boven water haalde, was in het museum eenmalig een opname ervan op band te beluisteren. Slechts voor een handvol Katwijkers, tot teleur stelling van vele anderen. Inmiddels is de tekst op cd ge zet en voorzien van een trans criptie en vertaling door De Vink. Hij neemt, samen met een dochter van de in 1968 overleden Varkevisser, het strandhokje in het museum op 24 januari in gebruik. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Telefoon n controle nabezonjng) Wq gaan zorgviicig om met persoonsgegevens. In het colcfon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement "I'S Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 Bq automated» betaüng e mqn Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1