REGIO Groot Proffij hoeft niet meteen plat Tulpenpiramide trekt een spoor van vernieling Fusie Rijn gees Robert Fleury i nagenoeg rond Zuid-Hollands ruiternetwerk is nog miserabel' Bloemencorso voor de Bollenstreek zonder 'gaten' Albums Van den Wijngaard terecht leiderdorp - Wie ze ontvreemd heeft blijft een raadsel, maar de fotoalbums van Wik van den Wijngaard zijn weer terecht. Vanochtend hingen ze in een plastic tasje zonder begelei dend briefje aan de voordeur van de Leiderdorpse horecaon dernemer, die onlangs de deu ren van zijn partycentrum aan de Hoofdstraat definitief sloot. De twee albums bevatten de fo to's van 1973 tot nu, jaren waarin Van den Wijngaard een bar-dancing, een discotheek en een partycentrum exploiteerde. Van den Wijngaard meldde in zijn afscheidsinterview in deze krant dat hij de albums kwijt was sinds zijn afscheidsfeest op 28 december. „Waarschijnlijk heeft iemand een borreltje te veel gedronken en ze meegeno men. Gelukkig heb ik ze terug." Lampionnen op verjaardag Beatrix leiderdorp - Volgens traditie licht Leiderdorp op 31 januari feestelijk ter ere van de verjaar dag van koningin Beatrix. De Oranjevereniging Leiderdorp neemt elk jaar het voortouw en houdt dit jaar een lampionnen- optocht in de wijk Buitenhof. Vanaf 18.00 uur verzamelen kinderen die willen meelopen op het schoolplein voor de ba sisscholen De Hobbit en Het Bolwerk aan de Klerkenhof. De oranjevereniging hoopt dat veel kinderen een lampion maken van bijvoorbeeld een melkpak, maar voorafgaand aan de op tocht zijn er ook lampionnen te koop bij de kraam van de oran jevereniging. Daar kunnen ou ders zich ook melden als lid of als bestuurslid. Om 18.30 uur vertrekt de stoet, begeleid door drumfanfare Tam ar co en een brandweerwagen. PrO wil vervuiler laten betalen oegstceest - Progressief Oegst- geest wil dat de gemeente het principe 'de vervuiler betaalt' toepast op de jaarlijkse reke ning voor rioolrecht. Nu beta len kleinverbruikers, waaronder bijna alle gezinnen vallen, een vast bedrag, zolang zij minder dan 500 kubieke meter water verbruiken. Raadslid Van Gel der wil van burgemeester en wethouders weten waarom de Oegstgeestenaren niet worden aangeslagen per verbruikte ku bieke meter. Volgens wethou der De Ruijter is voor de 'een voudige' oplossing gekozen, omdat er niet genoeg ambtena ren zijn om alle watermeters te controleren. In de gemeente raad van 29 januari bespreken de politici alsnog de mogelijk heid om de rekening van het ri oolrecht te laten afhangen van het waterverbruik. Voor het af val bekijkt Oegstgeest ook of de inwoners in de toekomst per ki lo kunnen betalen. Zoeterwoude wil geen show zoeterwoude - De Big Foot Stuntmenshow is niet welkom in Zoeterwoude. De organisatie heeft bij de gemeente een ver zoek ingediend om het evene ment in augustus naar Zoeter woude te halen, maar krijgt daarvoor geen toestemming. „Ze willen een heel groot ter rein, het liefst met allerlei bul ten", zegt een woordvoerder van de gemeente. „Bij zo'n show rijden ze met hele grote terreinwagens over auto's heen. Wij hebben geen terrein waar dat kan. Ook uit het oogpunt van milieu wijzen we de aan vraag af." Ansichtkaarten in De Eendenkooi zoeterwoude-rijndijk - Voor de vijftiende keer wordt zater dag in Zoeterwoude-Rijndijk de ansichtkaartenbeurs van prent briefkaartenkring De Bollen streek gehouden. De beurs in multi-centrum De Eendenkooi aan het Kooikersplein is van 9.00 uur tot 15.00 uur. De en tree bedraagt 1,50 euro. Rommelmarkt in Oegstgeest oegstgeest - In 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein in Oegstgeest is zondag een rom melmarkt. De markt is van 10.00 tot 14.00 uur te bezoeken, de toegang is gratis. Aanzoek bij FloraHolland rijnsburg - De bloemenveiling in Rijnsburg lijkt een populair decor voor een huwelijksaan zoek. Zaterdag is in het tv-pro- gramma Love Letters te zien hoe Florimex-medewerker Piet Imt- hom daar afgelopen zomer door zijn vriendin Wanda ten huwelijk werd gevraagd, onder steund door een salsaband met danseressen. Bij eerdere afleve ringen van Love Letters had een aanzoek plaats in de afmijnzaal en in een hart van Volkswagen Kevers dat op het terrein was gevormd. De uitzending is om 20.30 uur op Nederland 2. woensdag 14 januari 2o0< door Sjaak Smakman lisse - Waar het precies misging en waar de brokstukken van het faillissement van het Sier teelt Bemiddelings Centrum uiteindelijk te rechtkomen, is nog niet helemaal duidelijk. Maar uit de voorlopige bevindingen van cura tor Muller rijst wel het beeld op van een pira midespel - in dit geval met zogeheten veelbe lovende nieuwe tulpensoorten. En dat betekent dat degenen die aan het eind van de lijn zitten, het gelag betalen. Maar ook kwekers en expor teurs die 'gewoon' zaken hebben gedaan met het SBC, krijgen nog een zware pijp te roken. De aandelenhandel in de tweede helft van de jaren negentig geeft mooi aan wat zich in het afgelopen halfjaar in de tulpenhandel heeft afgespeeld: er wordt een gigantische hoeveel heid geld gepompt in een markt die daardoor volkomen uit balans raakt. Dat gaat goed zo lang er nieuw geld beschikbaar komt om de verwachte winsten te realiseren. Maar als het fout gaat, gaat het ook góed fout. In het geval van de aandelenmarkt ging het lang goed: toen de markt explodeerde, stap ten steeds meer mensen in. Mensen namen zelfs extra hypotheken op hun huis om aan delen te kopen. En als er heel veel vraag is bij een beperkt aanbod, dan stijgt de prijs. De koersen stegen tot een niveau dat in geen en kele verhouding meer stond tot de bedrijfs winsten. De zeepbel knapte begin 2000. Het verhaal van de aandelenmarkt is ook het verhaal van wat zich nu afspeelt rond het SBC. Er is altijd gehandeld in nieuwe tulpen soorten, maar de omvang bleef beperkt om dat iedereen de risico's kent: een soort kan nog zo veelbelovend zijn, in slechts een frac tie van de gevallen wordt die belofte ook waargemaakt. Maar toen Novacap Floralis op de markt verscheen met 80 miljoen euro, was de beer los. Novacap ging in zee met het SBC om nieuwe veelbelovende soorten te kopen en te verhan delen. Dat was niet zonder reden, want com mercieel directeur M. Van der Poll beschikte over een groot netwerk. Door voor de zelfde tulpen steeds nieuwe kopers te vinden voor steeds hogere prijzen zag hij kans om een paar maanden een omzet te realiseren van 500 miljoen euro. Ter vergelijking: in de nor male handel, waarbij bollen maar één keer per jaar van eigenaar wisselen, was de omzet in heel 2003 voor alle bollensoorten 575 mil joen euro. De handel raakte in een stroomversnelling: de kopers van de ene dag konden de volgen de dag verkopers zijn en de daaropvolgende dag weer kopers. Steeds weer gelokt door de nog hogere prijzen. Transacties volgden el kaar in zo'n razend tempo op dat het zicht op de werkelijke stand van zaken verdween. Maar toch: toen NovaCap eind oktober het fonds sloot, was er de indruk dat alles was af gedekt. Volgens de registraties bij het SBC zouden de investeerders na afwikkeling van alle (termijn)transacties een mooi rendement halen. Alleen klopte de registratie niet. Een flink aantal kopers heeft nooit een 'koopbriefjege kregen, óf liet binnen de gestelde termijn van drie dagen weten dat ze niet akkoord gingen met de aankoop. Er werden dus aankopen geboekt die niet waren gedaan. In de d Ic voorafgaand aan de surseance zijn tier >ril koopbriefjes gevonden die nooit zijn vi E stuurd. En het is duidelijk: daarbij zitte k pers die de hoogste prijzen hebben bel Dl De vraag is voorlopig nog wie van de 'l kopers' uiteindelijk aan hun aankoop 1 worden gehouden. Hoeven zij niet te I N dan zit de persoon vóór hen in het sche heeft dan namelijk voor een hele hoge li tulpen gekocht, maar kan fluiten naar hogere prijs waarvoor hij dacht weer tef ben verkocht. In elk geval lijkt van dat pier geregelde mooie rendement voor vesteerders in NovaCap weinig meer te komen. Maar er zijn meer gedupee ook van veel gewone bollentransacti SBC was ook een gewone commissio nog onduidelijk wat daarvan terecht Oegstgeest zoekt onderdak huurders Maurits en Corrie Kroes, Henriëtte Tuinman met haar paard en Huub Duivenvoorden (van links naar rechts): „Vierhonderdduizend mensen doen aan paardensport, maar ruiter paden zijn hier bijna niet." Foto: Mark Lamers Plan voor 'bed and breakfast' voor ruiter en paard door Marieta Kroft regio - Trekken met het paard van pension naar pension. Voor zowel de edele viervoeter als de ruiter is er 'bed and breakfast'. De onlangs opgerichte Stichting Ruiter- en Menroutes Zuid-Hol land is bezig met het opzetten van een netwerk van ruiterpa den langs paardenpensions in de provincie. De grote initiator is de Wou- brugse Corrie Kroes. Hoewel zij geen paard rijdt, werd zij en thousiast gemaakt door haar neef Maurits Kroes. Hij bouwt een nieuw paardenpension op zijn boerderij aan de Ouden- dijkseweg in Woubrugge. Zodra het gebouw dit voorjaar klaar is, kan hij er 21 paarden huisves ten. Daarnaast heeft hij plek voor drie logés: paarden die ko men voor een overnachting en de volgende dag weer verder trekken. Aan de keukentafel bij Maurits en Tanja Kroes vertelt Corrie over de plannen waarmee ze al een jaar rondloopt. „Maurits wilde een nieuw pension bou wen. We hoorden dat er een Europese 'Leader-plus-subsi- die' te krijgen is voor projecten in het kader van de plattelands vernieuwing. Toen wij infor meerden, bleek een pension al leen niet innovatief genoeg te zijn. Vervolgens kwamen we op het idee om een ruiternetwerk op te zetten langs pensions." Corrie Kroes denkt dat er best behoefte aan is: „Vierhonderd duizend Nederlanders doen aan paardensport. Ruiterpaden zijn er volop in bijvoorbeeld Drenthe en op de Veluwe. Uit een onderzoek bleek dat Zuid- Holland er miserabel vanaf komt." Huub Duivenvoorden, eigenaar van manege de Ripse Ruiters in Rijpwetering, vult aan: „Het is goed dat we in on ze provincie nog de duinen hebben, anders was er hele maal niets." Duivenvoorden werkt mee aan het plan. Hij, Corrie Kroes, Ria van Diemen (regioconsulente van de Koninklijke Nederlandse Hippische Sportfederatie), Ma rieke Verhaar en Niek van der Hulst (namens de Leader-plus) vormen de Stichting Ruiter- en Menroutes die op 23 december werd opgericht. Voor die tijd vormden ze een werkgroep, maar om voor subsidie in aan merking te komen, kreeg de groep een officiële status. Hoe veel subsidie de stichting krijgt is nog niet bekend omdat de plannen nog worden uitge werkt. Duivenvoorden heeft twee jaar geleden al ervaren dat er men sen zijn die het leuk vinden om te paard het land door te trek ken, al lopen ze noodgedwon gen over autowegen en fietspa den. „Een paar kennissen uit de Achterhoek kwam aan voor een overnachting. Hun paarden kregen de nodige verzorging. En zelf sliepen ze in de hooi berg. Prachtig vonden ze dat. Als er deze zomer wèer mensen komen, kunnen ze m de hooi berg terecht of in een tent. Als blijkt dat er behoefte is aan slaapplaatsen, ga ik wel voor goede bedden zorgen. Maar nu heb ik het geld er nog niet voor." Deze zomer kunnen ruiters ook al bij Maurits en Tanja Kroes te recht. Ze hebben in hun huis enkele slaapkamers beschik baar. Als het loopt, willen ze de voormalige kaasmakerij inrich ten als pension voor de ruiters. Voordat de stichting zover is dat ze officiële routekaarten kan maken over ruiterpaden, is er nog veel werk te verzetten. De eerste prioriteiten liggen bij de aanleg van paden. De stich ting concentreert zich daarvoor in eerste instantie op de ge meenten Alkemade, Warmond, Leiderdorp, Rijnwoude, Zoeter woude, Alphen aan den Rijn, Ter Aar en Jacobswoude. „Later kunnen we het gebied altijd nog uitbreiden", zegt Corrie Kroes. „Ik weet dat er ook een dergelijk initiatief gaande is in de Ronde Venen. De ruiterpa den in beide gebieden zouden op elkaar kunnen worden aan gesloten." De paden moeten zoveel moge lijk gescheiden zijn van andere weggebruikers vanwege de vei ligheid en het voorkomen van irritaties. „Duur hoeft zo'n pad niet te zijn", merkt Duiven voorden op. Zelf heeft hij al een onverhard ruiterpad aangelegd langs de Ripselaan waaraan zijn bedrijf ligt. De initiatiefnemers hopen dat de gemeenten bereid zijn mee te werken en dat ze nu al bij de aanleg van nieuwe we gen of fietspaden, ruimte over houden voor eenruiterpad. Langs zo'n pad moeten rust plaatsen komen. Een plek waar het paard even kan worden vastgezet. Henriëtte Tuinman, die haar paard in de stalling van Maurits Kroes heeft staan, hoopt vurig dat er snel een padennetwerk komt. „De meeste mensen met een paard hebben geen trailer. Daar hoor ik ook bij. Het is dan een uitkomst als we vanaf de stalling een veilige tocht kun nen maken. Ook voor het paard is dat goed." Om erachter te komen of er draagvlak is voor de aanleg van een ruiternetwerk en meerdaagse routes en waar de knelpunten liggen, organiseert de Stichting Ruiter- en Men routes Zuid-Holland op dins dag 10 februari een avond in het Dorpshuis, Pastoor van der Plaatstraat (naast de kerk) in Rijpwetering. Iedere paar denliefhebber is welkom. De aanvang is 20.00 uur. Sprookjeskasteel Muziekavond op vrijdag vervalt dit jaar lisse - Het Bloemencorso voor de Bollenstreek moet dit jaar een aaneengesloten stoet vor men. Daarvoor worden de bloemenwagens bij de Hille- gomse steenfabriek even stilge zet. Voor de bebouwde kom van Voorhout wordt een kilo meter zonder muziek gereden. Dan kunnen de praalwagens, waarvan de ontwerpen gister avond in het Lissese hotel De Nachtegaal werden gepresen teerd, meer snelheid maken en in een aangesloten stoet Voor hout binnenrijden. Alleen de spoorwegovergang kan in deze plaats dan nog voor 'gaten' in de stoet zorgen. „Maar op de Oosthoutlaan wordt om die reden ook altijd langzamer gereden dan elders", aldus corsovoorzitter Leo van der Zon. Volgens de corsovoorzitter ver loopt de organisatie van het bloemencorso dat dit jaar het thema Kinderfantasie heeft, voorspoedig. Het plotselinge en noodgedwongen vertrek van het corso uit de Lissese Ho- bahohallen en de verhuizing naar de Klinkenbergtennishal len in Sassenheim heeft voor het evenement, dat jaarlijks duizenden bezoekers uit bin nen- en buitenland trekt, wei nig problemen opgeleverd. „In de Klinkenberghallen hebben we voldoende ruimte voor onze activiteiten en er is genoeg par keergelegenheid.", aldus Van der Zon. Maar de muziekavond op vrij dag komt dit jaar te vervallen. „Daarvoor is jammer genoeg geen plaats in de tennishal", zei Van der Zon. De corsovoorzit ter sluit echter niet uit dat de muziekavond volgend jaar wel doorgaat. Of het corso in 2005 weer in Sassenheim terecht kan, is nog niet bekend. „We zoeken uit of bij beide partijen de interesse bestaat om hier over een langdurige afspraak te maken. Voor het corso is het fijn dat de hallen elke april vrij komen, als de tennissers naar buiten gaan.", aldus de voorzit ter. De bouw van de praalwa gens op de nieuwe plek begin- top maandag 8 maart; de eerste laswerkzaamheden zijn al be gonnen. Dit jaar rijden er zeventien praalwagens mee. Een mooi aantal, vindt Van der Zon, al streeft hij naar meer. „Zeven tien stuks is goed te doen, zes tien wagens is de ondergrens. Het liefst heb ik er twintig, zoals vroeger. Volgend jaar hopen we één of twee wagens erbij te krij gen." De nieuwe ontwerpen werden gisteravond enthousiast ont haald. In lijn met het thema van dit jaar, Kinderfantasie, sierden kabouters, kastelen, dinosau russen en Sesamstraatfiguren de verschillende ontwerpen. Het Bloemencorso begint zater dag 24 april om 9.30 uur bij de vuurtoren in Noordwijk en rijdt via Voorhout, Sassenheim, Lis se, Hillegom, Bennebroek en Heemstede naar Haarlem, waar de stoet om 20.30 uur aankomt op de Gedempte Oude Gracht. oegstgeest - Het multifunctione le centrum 't Groot Proffijt in Oegstgeest hoeft niet per se te worden gesloopt. Dat zei wet houder De Ruijter gisteravond tijdens een commissievergade ring. Hij wil het pand te koop aanbieden, met als eerste wens dat de nieuwe eigenaar het op knapt. Voor de huidige gebruikers gaat zijn collega Eegdeman zo snel mogelijk nieuw onderdak zoe ken. Het gebouw blijft waar schijnlijk langer open dan ge pland: in plaats van 1 juli wil Oegstgeest het pand pas op 1 september sluiten, zodat de or ganisatoren van de kinderva kantieweek er nog terecht kun nen. De Ruijter gaf toe dat het ge sprek met de huurders 'een beetje verzand' was. Maar hij beloofde dat de gemeente - hoewel niet formeel verplicht - helpt bij het zoeken naar alter natieven voor de verenigingen en sociaal-culturele instellingen die nu nog in 't Groot P zitten. „Natuurlijk zeggen wij nii gen de huurders: bekijken het maar. Er is misschii korte termijn ruimte in ht meentecentrum. En voo jongerenwerk hebben wi| meinen gevraagd of we stukje van het MEOB-ti mogen gebruiken voor di vang van de oudere jeugi voorstel is in elk geval niel een in de prullenbak belai Er hebben zich al belan lenden gemeld bij de gemi Die waren volgens de we der niet direct van plan 01 gebouw te slopen. „Het 1 een pand waarmee je bes kunt. Het ziet er alleen n fraai uit." Verkoop is volgens De I de enige optie: „Ik heb t< keer toe geprobeerd de 1 tatie rond te krijgen. Ma lukt niet." Met de opbrenj de gemeente de Haa school financieren en het haaveplein opknappen. rr Ontwerp voor sprookjeskasteel. Tekening: Heieen Valstar OEGSTGEEST/LEIDSCHENDAMDe Robert-Fleury Stichting en de Rijngeest Groep zijn het eens over een fusie per 1 ja nuari 2005. Ondernemings raden en cliëntenraden moeten nog wel instemmen met het plan. De fusie heeft geen directe gevolgen voor patiënten en werknemers. Beide instellingen zien in de fusie een voordeel om hun specialistische functies uit te breiden. De specialistische functies zijn: eetstoornissen, dovenpsychiatrie, klinische psychotherapie, autismen niet-aangeboren hersenlet sel. De nieuwe organisatie wil bovendien werken de ontwikkeling van nieuv specialismen, zoals psychi trie voor licht verstandeli gehandicapten. De Robert Fleury-stichtiil heeft vestigingen in LeiP schendam, Zoetermeer Gouda en telt 800 werkn mers. De Rijngeest Grtx heeft vestigingen in Leidei Oegstgeest, Alphen aan 1' Rijn en in de Bollenstri Deze instelling heeft ruil 1.600 werknemers in dien en gaat binnenkort ook fus 'ren met de jeugdpsychia# sche instelling Curium n Oegstgeest. op pi m,

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16