LEIDEN REGIO Letteren wacht 'zware bezuinigingen' jj Een oerwoud aan lantaarnpalen szr. 'Zieke man schoot uit noodweer' Onzekere toekomst voor koffiehuis Faris R3 tstel voor nieuwbouw et Haagsche Schouw ■en seksclub in Oegstgeest Bij tien opleidingen werken te veel docenten ïadebedrag van vernielingen tijdens jaarwisseling nog onbekend Met de bus naar de bank woensdag 14 JANUARI 2004 - Hotel-restaurant Het che Schouw in Leiden nog geen nieuw pand met staurant en congreszalen ïtten op zijn terrein aan ude Rijn. Het bouwplan et Van der Valk-hotel is de dienst bouwen en wo- de gemeente aange- omdat het in strijd is het bestemmingsplan, er komt aan het eind van ir een nieuw plan voor de ishof waar wij ook onder Daar draaien we in mee verwachten we in het Har van 2005 wel te kun- bouwen", zegt hotel- k eur Schohaus. tekende de manager be- aan tegen de aanhouding ;z1iet plan voor de nieuw- waarmee de ARK, de ad ds mmissie voor ruimtelijke ^eit, op hoofdlijnen in- Dat plan voorziet in »uw restaurant met terras •8 en aanlegsteiger aan het water. Het gebouw komt los te staan van het 375 jaar oude hotel, dat rijksmonument is en tegelijker tijd in oude glorie zal worden hersteld. Op grond van toezeg gingen die Schohaus nadien van Bouwen en Wonen kreeg, zal hij de behandeling van het bezwaarschrift door de com missie voor de beroep- en be zwaarschriften vrijdagmiddag aan zich voorbij laten gaan. Als de uitbreiding eind 2004 weinig weerstand oproept, werkt de gemeente mee om bij de provincie een 'verklaring van geen bezwaar' te krijgen. Met een dergelijke verklaring is het mogelijk om versneld vrijstel ling van het huidige bestem mingsplan te verlenen en een bouwvergunning af te geven. „Dan kunnen we dus in het voorjaar van 2005 beginnen", aldus Schohaus, die met dat uitstel kan leven. ist - Oegstgeest wil iksclub in het dorp. Om igelijke clubeigenaren zo jk mogelijk te maken, le gemeente een nieuw igsplan in de maak. staan de voorwaarden een sekshuis in Oegst- loet voldoen. „Maar die b streng, dat er niet veel verblijft. Kennelijk willen in seksinrichting. Waar- ;gen we dat niet gewoon? Van Roij van Leefbaar eest gisteravond tijdens nmissievergadering. ïb moet bijvoorbeeld op aal 500 meter van een zitten en op 50 meter n woning. Ook WD'er had zitten rekenen: „We door Wilfred Simons leiden - De faculteit der letteren wacht geen reorganisatie, maar 'zware bezuinigingen'. Keuzes zijn onvermijdelijk en gedwon gen ontslagen zijn niet uitgeslo ten, maar decaan Ton van Haaf- ten wil ook benadrukken dat de letterenfaculteit over het geheel goed draait. Opleidingen als ge schiedenis en kunstgeschiedenis zitten, na het diepe dal in de ja ren '90, zelfs weer flink in de lift. De letterenfaculteit bezuinigt 1,8 miljoen euro tot 2006. Bij tien van de 26 opleidingen wer ken te veel docenten voor het aantal studenten. Bij zes ervan gaat het om een relatief geringe kostenoverschrijding, maar bij de opleidingen Japans, Chi nees, talen en culturen van Zuidoost-Azië en Italiaans gaat het om grotere bedragen. Ge schiedenis en kunstgeschiede nis moeten er, door de groei van het aantal studenten, juist krachten bij krijgen. Tegelijkertijd wil het faculteits bestuur iets doen aan de gerin ge ondersteuning. Hoogleraren, docenten en studenten klagen al lang over krap bezette secre- 'Alfa's wél nuttig voor kenniseconomie' hebben de meetlat gehanteerd en de conclusie getrokken dat er nooit een seksinrichting zal komen." Wat burgemeester Timmers be treft is dat ook zo:Als je cirkel tjes gaat trekken op de kaart, zijn er best wat plekken waar het zou mogen, maar dat ga ik niet doen. Ik wil de kat niet op het spek binden." De strenge gebruiksvoorwaarden zijn de enige manier waarop Oegst geest een seksinrichting kan weren. Een zogenoemde nul lijn, waarbij de gemeente zo'n voorziening eenvoudigweg ver biedt, is niet toegestaan. Tim mers: „En dus hanteren we nu ongeveer dezelfde criteria als bij de verkoop van softdrugs." De geesteswetenschappen zijn(belangrijker voor de Ne derlandse kenniseconomie dan veel studenten denken. Dat zegt letterendecaan Ton van Haaften naar aanleiding van discussies over de vraag hoe de universiteiten kunnen bijdragen aan de innovatie van de economie. Daarin valt de nadnik steeds op de rol van de medische en de bèta wetenschappen. Zij leveren vindingen die de industrie di rect kan toepassen, zoals op het Leidse Bio Science Park. Veel letterenstudenten heb ben het gevoel dat hun studie als franje wordt beschouwd, aardig voor de persoonlijke vorming, maar nutteloos voor de economie. Van Haaften stelt daar tegen over dat Nederland als export land gebaat is bij kennis van talen en culturen van landen waarmee wij zaken doen, bij voorbeeld China. „Zakenlie den kunnen de kansen in dat land alleen benutten als zij weten hoe de Chinese samen leving werkt. Die kennis heb ben wij in huis.Concrete vindingen levert de Letteren faculteit ook. Zo ontwikkelt de opleiding algemene taalwe tenschap computers die kun nen 'spreken' en 'luisteren'. De decaan vindt het wel een probleem dat de letterenfacul teiten in Nederland er zo wei nig in slagen om gehoor te vinden in de Nederlandse po litiek. Bèta's doen dat beter, vindt hij. Daar staat tegenover dat de samenleving veel meer in alfa- dan in bètavakken ge ïnteresseerd is. tariaten en over de vele tijd die zij kwijt zijn aan administratie en verslaglegging. Decaan Van Haaften wil daarom niet alleen bezuinigen, maar ook investe ren in ondersteuning van we tenschappelijk personeel. Stu dent-assistenten of net-afgestu deerden zouden wetenschap pers kunnen bijstaan, zowel bij de administratie als bij onder wijs en onderzoek. „Daarbij snijdt het mes aan twee kanten, omdat onze eigen studenten dan weer interessante werker varing kunnen opdoen." De letterenfaculteit moet van 498 arbeidsplaatsen terug naar 474. Een van de beoogde oplos singen is een vervroegde vrij willige uittreding van 57-plus- sers. Daarvan heeft de faculteit er een 'aanzienlijk aantal', aldus Van Haaften. Dwingen wil hij niemand. „Juist wetenschappe lijk onderzoekers in de letteren zijn niet 'op' na hun veertigste, ze groeien meestal door tot op hoge leeftijd. Maar het is niet rustig bij de letteren. We maken nu de omslag naar het bachel- ors/master-studiemodel, er zijn onderwijskundige vernieuwin gen. Ik kan me voorstellen dat veel ouderen niet zoveel zin meer hebben in dat circus. We gaan zeer binnenkort gesprek ken met ze voeren over de vraag onder welke omstandig heden het aantrekkelijk voor hen is om weg te gaan. Waar hebben ze behoefte aan, hoe kunnen we de relatie tussen de universiteit en de vertrekkers in stand houden? Natuurlijk be houden ze toegang tot de UB en het universitaire netwerk, maar er kan meer zijn. We wil len een goede regeling bieden." Een en ander kan tot gevolg Letterendecaan Ton van Haaften. „Wetenschappelijk onderzoekers zijn niet 'op' na hun veertigste, ze groeien meestal door tot op hoge leeftijd." Foto: Hielco Kuipers hebben dat er meer mensen weggaan dan voor de bezuini gingen nodig is. Die ruimte wil Er is nog geen totaaloverzicht ;g| reparatiekosten aan straatmeu- n bushokjes en van andere ver in die tijdens de jaarwisseling ïgericht. Dat zei burgemeester ik gisteren tijdens de commis- ïur en veiligheid. Ook over het lat het grote nieuwjaarsfeest ngeren in de Groenoordhallen mogelijk heeft opgeleverd, kon hij nog niks zeggen. „Daar heb ik nog geen melding van gehad. Lenferink en wethouder Geertsema (Veiligheid/WD) vinden dat oud en nieuw redelijk maar niet optimaal is verlopen. Volgens Lenferink waren er minder vernielingen aan straatmeubi- lair en lag er minder rotzooi op de weg dan vorig jaar, maar hij noemde het aantal vernielde bushokjes veel te veel. „Dat kun je niet tolereren." De inzet van de mobiele eenheid in de Sumatrastraat waar het publiek zich tegen de politie keerde, noemde Len ferink jammer maar effectief. Hij roemde de aanpak in de Stevenshof waar de jaarwisseling 'verbazingwek kend goed' is verlopen. Dat was vol gens Lenferink mede te danken aan enkele sleutelfiguren in de wijk die veel contact hebben gehad met de jon geren in de Stevenshof. F. van As (Christenunie) vindt dat er te veel illegale vreugdevuren waren en dat kon volgens hem wel eens te ma ken hebben met het klungelige beleid rond het verstrekken door de gemeen te van vergunningen voor gedoogde vreugdevuren. Volgens Van As hadden wethouder Geertsema die veiligheid in zijn portefeuille heeft en Lenferink (openbare orde) beter met elkaar moe ten communiceren. Lenferink ontken de dat. „Er is sprake geweest van een goede samenwerking." Van Haaften benutten voor het aannemen van jongere onder zoekers. Het gebrek aan door stroming is al jaren dé grote klacht in wetenschappelijk Ne derland. Sommige aio's en ge promoveerden werken al tién jaar of langer op tijdelijke con tracten en daar wil het facul teitsbestuur iets aan doen. Het faculteitsbestuur beschikte altijd over een potje voor 'spe cifieke toewijzingen', extra geld dat opleidingen konden krijgen boven op het reguliere budget. De opleidingen Chinees en Ja pans deden hier de afgelopen jaren een beroep op om onder zoek te kunnen doen naar de hedendaagse samenlevingen in die landen. Leiden trok er zelfs twee spraakmakende hooglera ren voor aan: Rikki Kersten (Ja pan) en Axel Schneider (China). Die specifieke bijdragen ver dwijnen, maar Van Haaften wil geruchten de kop indrukken dat daarmee ook het onderzoek naar de 'moderne' niet-wester- se samenlevingen vervalt. „De reguliere geldstroom blijft, het onderzoek gaat vanzelfspre kend door. Maar als de oplei dingen dat speerpunt willen be houden, dan gaat dat ten koste van ander onderzoek. Aan keu zes valt niet te ontkomen." Op de langere termijn denkt Van Haaften ook aan intensie vere samenwerking tussen op leidingen. Er zijn docenten met deskundigheid waarvan ook andere dan de 'eigen' studen ten kunnen profiteren. Dat is doelmatiger en dus goedkoper, maar ook een kwestie van men taliteit. De decaan wil dat stu denten en docenten 'open staan' voor de inzichten die an dere opleidingen bieden. Stu denten zijn al verplicht om twintig studiepunten te halen 'buiten het hoofdvak'. leiden - Burgemeester Lenfe rink neemt binnenkort een be sluit over de toekomst van kof fiehuis Faris aan de Maresingel. De politie vond er bij een inval op vrijdag 28 november vorig jaar softdrugs en er werden ze ven personen opgepakt. Boven dien had de eigenaar geen ver gunning voor het schenken van alcohol terwijl dat wel gebeur de, was er geen ontheffing voor de sluitingstijden en was het personeel niet voldoende ge kwalificeerd. Ook waren er re gelmatig klachten uit de buurt over parkeeroverlast die door klanten van het theehuis zou worden veroorzaakt. Dit was re den voor de eigenaar zijn zaak vrijwillig te sluiten. Volgens Linda Lieverse (CDA) is het theehuis echter weer gerui me tijd open, mogelijk onder een nieuwe eigenaar. Lenferink wilde daar gisteravond tijdens de commissie bestuur en veilig heid niet meer over kwijt dan dat hij binnenkort een definitie ve beslissing over Faris neemt. Advocaat wil vrijlating garagehouder leidschendam/stompwijk - Een 71 - j arige garagehouder uit Leidschendam die wordt ver dacht van het doodschieten van een 24-jarige Hagenaar, zou hebben gehandeld uit nood weer. De verdachte zou hebben geschoten toen de 24-jarige en zeker drie andere mannen hem op 15 december op zijn bedrijf aan de Stompwijkseweg wilden beroven. Dat zegt de advocaat van de 71-jarige, M. Mantz. Het openbaar ministerie (OM) wil de verdachte, die op 6 janu ari werd aangehouden, vervol gen voor doodslag. Mantz is woedend over dat voornemen: „Mijn-cliënt handelde uit nood weer. Hij wilde die man niet doodschieten. Het OM moet hem zo snel mogelijk vrijlaten." De raadkamer van de Haagse rechtbank beslist morgen of de garagehouder langer moet blij ven vastzitten. Volgens de strafpleiter is het autoschadebedrijf van zijn cli ënt aan de Stompwijkseweg, die tussen Stompwijk en Leid schendam loopt, drie keer over vallen. Negen keer zou er zijn ingebroken. De verdachte, die in 1973 al eens een inbreker neerschoot, zou na de laatste roofoverval opnieuw een pis tool hebben aangeschaft. De man gebruikte het wapen toen vier gewapende overval lers hem op de vroege ochtend van 15 december bij zijn garage belaagden. Eén van de mannen werd geraakt. Het slachtoffer zakte op de Stompwijkseweg in elkaar en overleed. De overige overvallers gingen er in een au to vandoor. De dode man werd door een automobilist gevonden. De po litie dacht eerst dat de 24-jarige het slachtoffer van een ver keersongeluk was, maar ont dekte na korte tijd de schotver wonding. De 71-jarige heeft tot zijn aanhouding niemand iets van het incident verteld, zelfs zijn vrouw niet. Volgens advo caat Mantz omdat zij na alle in braken en overvallen al zo ang stig is. Bovendwn is het echt paar ziekelijk. Uit angst voor represailles is de vrouw van de 71-jarige onder gedoken. stompwijk - Stompwijkse ou deren en mensen die slecht ter been zijn, kunnen voortaan voor hun bankzaken gratis met de bus naar de Rabobank in Zoeterwoude-Dorp. Eens in de twee weken zorgt de bank op woensdag voor vervoer vanaf servicecentrum Het Hoefblad. Vandaag was dat voor het eerst. Stompwijk nam op 1 januari af scheid van het kleine bankge bouwtje in het dorp. Vanaf die datum is er slechts een onbe mand servicepunt en moeten Stompwijkers - als ze een bank medewerker willen spreken - naar Zoeterwoude. Ouderenor- ganisatie KBO Stompwijk voer de tegen die verandering in ok tober vorig jaar actie. Niet hele maal tevergeefs blijkt nu: de proef met het gratis vervoer duurt vooralsnog drie maan den. Als het een succes is, blijft de bus rijden. Op de hoek van de Van der Werfstraat en Janvossensteeg staan twee verschillende klassieke lantaarnpalen. Waarom daar wel en el ders niet? Foto: Henk Bouwman worden weggehaald, zijn afge schreven, worden vernietigd en dus niet elders kunnen worden geplaatst. De twee verschillen de oude lantaarnpalen bij de Van der Werfstraat en Janvos sensteeg staan daar omdat de verlichting op de Van der Werf straat op termijn wordt vervan gen en in harmonie komt met die op de Janvossensteeg. Tot slot, de berg roest van klas sieke lantaarnpalen op het voormalige EWR-terrein is de voorraad van Dynamicon, de lichttak van Nuon. En die voor raad wordt gebruikt om kapot te lantaarnpalen in het hele voormalige EWR-gebied te ver vangen, van Wassenaar tot Al phen aan den Rijn en van Lisse tot Leiden. De moderne palen op de Ga- renmarkt en Sint Jacobsgracht horen daar blijkbaar niet bij. Eric-Jan Berendsen ng ar jodje gï ete woont als burger in het tm van Leiden. Leuke, erestaureerde huizen en en uitgaansgelegenhe- ibij. Die relatief hoge inslag en het betaald en neem je dan maar ef. Dan worden er in de allemaal klassieke lan- alen met bijbehorende uren neergezet en wordt ralt»nen in de binnenstad P1 iker. 5ei 'hter één probleem: op 1 lijkt het wel te heeft verge- moderne verlichting v® lassieke verlichting te gen. Op de Garenmarkt Raamsteeg en Hoef- -n (bijvoorbeeld en op de A cobsgracht. Daar staan 'e8 ieds van die gegalvani- palen met lampenkap- p die volledig uit de 1 allen in het centrum. ee hrijf je als bewoner een laar het stadhuis met de if daar nou niets aan kan ■nl 1 gedaan. Je krijgt keurig daj vestiging van ontvangst 42 ma hoor je niets meer. het beleidsplan Open bare Verlichting door de poli tiek moet worden besproken. Op een los blaadje bij dit be leidsplan valt dan te lezen dat het verzoek om de moderne palen op de Garenmarkt en Sint Jacobsgracht te vervangen door klassieke verlichting is af gewezen. Dus vraagje tijd aan om in te spreken tijdens een vergade ring van de commissie ruimte en groen. Je moet naar de raadszaal, krijgt vijf minuten om je verhaal te doen en ver volgens kunnen er nog wat vra gen worden gesteld. Al snel blijkt volgens de wethouder dat de klassieke lantaarnpalen ook niet voor het oprapen liggen en dat er aan, voortijdige, vervan gingvan de straatverlichting op Garenmarkt en Sint Jacobs gracht een prijskaartje hangt. Pas in 2008 zijn de moderne palen afgeschreven en kunnen ze worden vervangen door 'ou de' sfeerverlichting die dan wel voorradig is. Een rondje lantaarnpaal kijken door de stad levert opmerkelij ke dingen op. Zo wordt de He renstraat momenteel heringe- Deze stapel roest op het voormalige EWR-terrein aan de Maresingel is de voorraad klassieke lantaarnpalen van Dynamicon, de lichtdivi- sie van Nuon. Foto: Henk Bouwman richt en worden daar de klas sieke lantaarnpalen vervangen door moderne. Dan kunnen die palen van de Herenstraat mooi naar de Garenmarkt en Sint Jacobsgracht, zou je den ken. Niets is echter minder waar, want de palen van de Herenstraat zijn anders dan die op het deel van de Garenmarkt waar wél klassieke verlichting staat Bovendien zouden ze versleten zijn. Het eerste is een vreemd argument, want op de Van der Werfstraat en de Jan vossensteeg staan twee ver schillende klassieke lantaarn palen wél op luttele meters van elkaar. Bovendien, wat gebeurt er eigenlijk met die stapel ver roeste klassieke lantaarnpalen op het voonnalige EWR-terrein aan de Koningstraat en Mare singel? Een woordvoerder van Bouwen en Wonen bevestigt dat de ou de, klassieke lantaarnpalen die momenteel op de Herenstraat Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15