REGIO 'Kinderen moeten met elkaar stoeiei \Mm 'Het oproepen van volkswoede is altijd een heel slecht idee 'Veelplegers mogen wat mij betreft openlijk te kijk worden ge2 Woubrugse judoleraar Yos Lotens schrijft opnieuw boekje over zijn geliefde sport WOENSDAG 14 januari 20 NAVRAAG Luchtvaartmaatschappij KLM is, onder voorwaarden, bereid bewa kers met vuurwapens aan boord toe te laten. Deze 'airmarshalls' zijn >T7 7 .77 7 t inmiddels al opge- Ik krijg rillingen bij de ,eid in DuitS|and en gedachte aan schieten' i»*i waar ze een speciale training hebben gekregen voor hun anti-terreurtaak. De Vereniging van Ne derlandse Verkeersvliegers, de pilotenvakbond, is tegen het voorstel: „De verantwoordelijkheid van de gezagvoerder voor de veiligheid en de discipline aan boord wordt op grove wijze aangetast." Dat is ook de mening van oud-piloot HANS KOK. De Lissenaar ziet nog veel meer haken en ogen. Wat is uw voornaamste kritiek? „Dat het onduidelijk is hoe het zit met de verantwoordelijkheid van de gezag voerder. Hij is de eerstverant woordelijke voor wat er aan boord gebeurt. Met an dere woorden: als er iemand een kogel op vangt, krijgt de gezagvoerder volgens het Wet boek van Straf recht een douw." Hoe kan het dat zoiets belangrijks niet vantevoren wordt gere- geld „De KLM zit klem. Er komt vanuit de Verenigde Staten een oekaze waarin staat dat het zo en zo moet gebeuren. De KLM wil natuur lijk vliegen op de Verenigde Staten en moet kiezen tussen staken van vluchten en meewerken met het airmarshall-plan." Wat vindt u, los van de juridische aspecten, van het plan? „Als oud-gezagvoerder, ik ben in 1996 met pensioen gegaan, krijg ik de rillingen bij de gedachte aan schieten aan boord. Ik hoorde van ervaringscijfers waarin duidelijk wordt dat in schietgevallen tien procent van de kogels voor de kapers zijn. Negentig procent komt dus ergens anders terecht, passagiers, crew of de equipment. Dat zijn griezelige cijfers. Je moet als airmarshall wel ontzettend goed gericht kunnen schieten. Dat lijkt me onmogelijk met de vreemde vliegbewegingen die een vliegtuig kan maken. Denk ook eens aan turbulentie. Nee, het is een onzalig plan." Met deze ontwikkelingen zidt u het vliegen waarschijnlijk niet missen? „Nee, maar dat was daarvoor ook al het geval. Ik had verwacht dat ik in mijn tuin elk vliegtuig zou nakijken, zoals dat bij enkelen van mijn oud-collega's wel het geval is. Maar dat is bij mij niet ge beurd. Na mijn vliegloopbaan is het leven voor mij net zo leuk en net zo druk gebleven." tekst: Gerard Baas foto: Hans van Weel UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1979, zaterdag 13 januari REGIO - „Over twintig minuten porno!" Deze mededeling moeten be zitters van kabeltelevisie in de Leidse regio, die gisteravond even voor middernacht nog op het tweede net hadden afgestemd tot hun verbijs tering op het scherm hebben zien verschijnen. De aankondiging was afkomstig van de Televisie Piraten Leiden, die via de centrale mast in Oegstgeest met een heus programma, inclusief een pornofilm, op de buis konden doordringen, zoals Amsterdamse etherpiraten dat enkele weken geleden in de hoofdstad wisten te bewerkstelligen. Behalve de indringende, bijna een uur durende pornofilm bood het programma van de amateurzenders de opblijvers tekenfilms en een op treden van Meat Loaf. De samenstellers (blijkens de aftiteling Koos, John, en Th. P. genaamd) slaagden erin anderhalf uur lang zowel een redelijk beeld als een goed geluid op de tv te brengen. LEIDEN - De gemeente Leiden blijft vierkant op zijn standpunt staan dat voor woningbouw in de Leeuwenhoek meer grond beschikbaar moet komen dan de universiteit wil toestaan. B en W hebben het rijk officieel gevraagd 41 hectare voor woningbouw over te dragen. ANNO 1979, maandag 15 januari LEIDERDORP - De openbare lagere school 'de Vogelweid' aan de Vronkenlaan in Leiderdorp zal een jaar eerder moeten sluiten dan was voorzien. Het aantal nieuwe leerlingen is veel sterker teruggelo pen dan de cijfers indertijd voorspelden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO tLd.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essen berg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t_- Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organlsatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Hij levert misschien geen olympisch kampioe nen af zoals Cor van der Geest doet, maar je mag Yos Lotens gerust een van de beste judole raren van de wereld noemen. De 46-jarige Wou- bruggenaar schreef talrijke instructieboeken voor jeugdige judoka's en kreeg voor zijn didac tische vaardigheden zelfs een extra Dan. Deze week rolde zijn nieuwste boekje 'In de greep van Judo' van de persen. Lotens streven is kinderen te leren verantwoord - dus zonder pijn - met el kaar te stoeien. „Als je te snel met prestatiejudo begint, kun je in een wedstrijdje van twee minu ten twee jaar afbreken." Lotens is, naast zijn baan op het Fioretti Colle ge in Lisse, judo-missionaris. Waar hij kan, verkondigt hij zijn filosofie. Zelf noemt hij zich liever judotroubadour. Hij geeft gastlessen, cli nics en workshops - betaald of onbetaald, het is maar hoe zijn pet staat. Lotens: „Ik ben geen zakenman. Ik ben een lesgever. Ik heb een jaar met gehandicapte kinderen gewerkt. Daar vroeg ik niks voor. Maar als Ik een workshop geef, wil ik een normale vergoeding. Net als een timmerman of schilder." Hij behoorde nooit tot de landelijke top. Lo tens schopte het tot regionale selecties. Op zijn zestiende al begon hij als judoleraar en was nooit te beroerd om te investeren in didacti sche kwaliteiten. Zijn eerste pennenvruchten mondden uit in "Vallen en huilen of tuimelen zonder builen', waarin hij val- gewenning en roltechniek be schreef. Dat hij boekjes ging schrijven over judo, berustte op louter toeval. Hij gaf les op een basisschool in Woubrugge toen een leerling een werkstuk wilde maken over judo. „In het documentatiecentrum was er weinig over te vinden. Toen ik bij de judobond informeerde, merkte ik dat er weinig pr-mate- riaal was. Ze vroegen of ik me ge roepen voelde. Zo rolde ik de na tionale jeugdcommissie in. Als je idealen hebt, word je al snel in de kraag gevat." Lotens, vierde Dan en vader van vier kinderen, schreef het boekje 'Judo-informatie voor de jeugd'. In eerste instantie werden er 10.000 exemplaren van gedrukt. „Het was de bedoeling dat ieder nieuw lid van de bond zo'n boekje kreeg." Het groeide uit tot een bestseller. Er zijn dertien jaar later meer dan 120.000 exemplaren verkocht. Lotens zag er in eerste instantie geen gulden van terug. „Het bleek dat het twee keer was herdrukt zon der dat ik er van wist. Voor mij was het liefdewerk oud papier, maar ik vond het niet netjes van de bond. Het gaat mij erom dat mensen er plezier aan beleven, maar als er zo veel wor den verkocht, mag ik er ook van mee profiteren. Uiteindelijk heb ik een contract afgesloten en nam ik genoe gen met een kwartje per boekje. Nog niet veel, maar van dat geld kon ik in elk geval weer an dere dingen maken." Zo maakte hij een kwartetspel om de dikwijls moeilijke Japanse judotermen makkelijker te leren en een judoverjaardagskalender. En ooit verschijnt er een kinderboek van zijn hand. „Ik heb tien jaar lang de jeugdpagina in het bondsblad verzorgd. Een lang verhaal is weer een hele nieuwe uitdaging." De drang om jeugd verantwoord met elkaar te leren omgaan, is wellicht terug te brengen op de overlevingstocht die hij zelf moest maken. Lotens was een stotteraar en werd als zodanig gepest. Niet alleen door kinderen, ook door een leraar op de lagere school. „Ik gebruikte judo om van me af te bijten op het schoolplein en kreeg daardoor ook vaak strafwerk. Later had ik door judo juist weer te veel zelfbeheer sing en moest ik assertiever worden. Eigenlijk is wat ik nu doe een beetje wraak nemen op mijn vroegere leraar." Kinderen moeten met elkaar stoeien, vindt hij. Maar alles onder de noemer 'alleen zonder pijn is het fijn'. „Je kunt stoeien heel makkelijk integreren in het basisonderwijs. De meeste leraren denken dat het agressief is en dat kin deren de boel afbreken, maar niets is minder waar. Stoeien zit in de aard van het beestje. Dieren stoeien ook, zelfs koeien in de wei. Stoeispelletjes maken het dan weer spannen der. Je moet elkaar alleen geen pijn doen, want dan kan je allebei niet verder. Kinde ren moeten daarom hun eigen regels maken. Als je kinderen aan het woord laat, merkje dat ze veel fantasie hebben. Dan krijg je heel veel verschillende spelletjes. En dan merkje weer dat het ene stoeispelletje bijvoorbeeld in Lei- muiden een succes kan zijn maar in Hazers- woude-Dorp wordt afgekraakt. Maar uiteinde lijk is alles heel therapeutisch en pedagogisch verantwoord. Door te leren vallen, krijgen kinderen minder faal angst. Daardoor gaan ze zich weer vrijer bewegen in de ruimte en leggen ze makkelij ker contacten." Hij bundel de de stoeispelletjes tot het boek "Verantwoord stoei en'. „Ik heb het samen met de kinderen bedacht, maar ik was zo slim om het 's nachts ook allemaal op te schrijven." Hij heeft geen afkeer van wedstrijdjudo, maar is er van overtuigd dat veel jeugd daardoor juist af haakt. „Wie op voetbal gaat, speelt elke week een wedstrijd van een uur. Als je gaat judoën kan het in twee seconden afge- lopen zijn. Ik ben in Japan geweest, na mekka van de judosport. Ik ben geschr Ze kunnen daar absoluut niet met kind omgaan. Van de honderd beoefenaars misschien drie toppers over. Dat er twi de kreukels liggen, daar kijken ze niet n hou er niet van als een trainer tegen zij j zegt: 'Gooi hem nu'. Bij judo werp je ie Ik spreek ook van een strijdpartner en nie een tegenstander, vechtsruimte is b een competitie» Nederland wori gelukkig steeds t gebruikt waan e bedoeld is en 1 e leen om een a e zijn rug te leg In de greep van door Yos Loten, lustraties van 11 Zandbergen er van Toon van D 14,95 Euro, 188 1 Uitgeverij Elm at 6 90-389-1441-5. Gertjan van Get j en, krijgen kinderen minder fd Yos Lotens met links de omslag van zijn nieuwe boekje. „Door te leren vallen, k Foto: Henk| KLANKBORD De stelling van afgelopen week - 'de portretten van veelplegers moeten op het prikbord in de super markt' - ging nog een stapje verder dan de voor stellen van de Utrechtse politiebaas Vogelzang. Toch is liefst driekwart (73 procent) van de lezers die reageerden vóór. Sommi gen willen zelfs nog wel een stapje verder gaan: „Zet de namen, adressen en telefoonnummers er ook maar bij." Een selec tie uit de reacties. F. Glasbergen, Leiden: „Goed idee. En dan recht tegenover de kassa waar ik achter zit. Ik wil klan ten graag vertrouwen maar je voelt je flink be- De portretten van veelplegers moeten op het prikbord in de supermarkt. Iazerd als er weer iemand zó naar buiten vliegt. He laas zijn er ook veel klan ten die iets 'kleins' in hun zak stoppen of vast opeten. De verpakkingen laten ze trouwens wel voor ons liggen. En als je er iets van zegt, moetje nog oppassen dat je geen klappen krijgt. Maar het gaat ook om mijn winst deling. Niet alleen 'de winkel' wordt bestolen, ik ook." H. Ouwersloot, Katwijk: „Radicaal mee oneens. Mijn motivatie hiervoor is dat ik er êén ben van een sprekend op elkaar lijkende eeneiige twee ling. Mijn broer, zich van geen kwaad bewust, zou in dit geval herkend kun nen worden als veelple ger dankzij een een foto van mij." F. Stikkelorum, Oegst geest: „Voorzichtigheid in deze is geboden, erg veel zelfs. Ik vind wel dat veelplegers moeten wor den opgepakt, waarna ze niet alleen moeten wor den bestraft maar ook een vak moeten leren bij een instituut met een zeer streng regiem. We hebben volgens deze re gering toch overtollige militairen zat, om die taak op zich te nemen." Anneloes Wassenaar, Leiden: „Niet mee eens. Wie garandeert mij dat de supermarktmanager of -medewerker niet ge woon een hekel heeft aan iemand heeft en hem daarom als dief te kijk zet? Lijkt me niet wense lijk." C. Burgdorffer, Voor schoten: „Nee, het op roepen van volkswoede is altijd een heel slecht idee." Aad Langelaan, Voor hout: „Veel te zware maatregel. Dit geeft maar weer eens aan dat in ons land de juiste mensen op de juiste plaats ontbre ken. Als onze regering zich nu eens zou bezig houden met de aanpak van alle criminaliteit, dus niet alleen de grote maar zeker ook de kleine, zou dit ophangen van foto's nooit nodig hoeven zijn. Dus regering: doe je werk en kom de verkiezingsbe loftes nu eens na." Josefien Hermans, Hoofddorp: „Daar ben ik het zeker mee eens. Ik heb zelf nog een tip: laat een paar politieagenten bij de winkels aanwezig zijn, dan hoeft er niet eerst gebeld te worden, want ze komen toch,al tijd te laat." I. van den Hoek. Sassen- heim: „Ja, en het liefst met hun adres en tele foonnummer erbij. Aan pakken dat tuig." Mevrouw Bergman, Noordwijkerhout: „De Utrechtse korpschef de heer Vogelenzang heeft groot gelijk, veelplegers verdienen een flinke straf en hebben geen recht meer op anonimiteit. Zachte heelmeesters ma ken immers stinkende wonden." el il De nieuwe stelli a! formuleerd naar ding van de drai >n gebeurtenis opluj se Terra College, ch 17-jarige leerling een docent dooqe De roep om bete n liging wordt we scholen moeten poorten aanscha r wakers inhuren gen fouilleren. Ace al deze maatreg e te ver? Onze ste p Een school magij} veranderen in e&h] aa Reageren kan to >f maandag via info j www.leidschdaf ve via postbus 54 2 m Leiden. Dennis Salman (31) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „Voor mij niet meer dan logisch. Veelplegers mogen wat mij betreft openlijk te kijk worden gezet, waarmee hopelijk toekomstige ver grijpen uitblijven. Ik snap de hele discussie over privacy van veelple gers niet, als je beseft dat juist de privacy van de slachtoffers is aange tast. Wat mij betreft dus een foto met persoonlijke info: dus gewoon tussen de aangeboden kinderwagens en gezochte tweedehands fietsen." Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensivist:Als we dit soort rare dingen gaan doen, dan degenereert onze beschaving tot een bananenre publiek. Ik zie het al voor me bij de kassa: „Die vent met die lelijke kop staat op het prikbord mama, span nend. Zie je wel dat hij z'n diepvries kip vergeet af te rekenen?" Bah wat een namaakmoraal. Wie bedenkt de ze onzin? Die meneer van de nor men en waarden wellicht? Veelple gers moeten van justitie op hun donder krijgen en hun foto hoort niet op het prikbord. De kop van een boef is na melijk geen dartbord. Marije van den Berg (29) uit Lei den, bedrijfsjournalist/PvdA-raads- lid: „Om precies die reden hebben wij er in een heel ver verleden voor gekozen in een rechtstaat te willen wonen. Om ervoor te zorgen dat het bestraffen van misdadigers geen kwestie is van eigenrichting en schandpalen, maar van een onaf hankelijke rechterlijke macht. En dat is niet omdat wij misdadigers willen 'beschermen'. Misdadigers moeten gewoon goed worden bestraft en daar moeten we méér politie en méér rechters voor aanstellen. Maar dat is omdat een recht staat ons éllemaal beschermt. Tegen dierlijke instincten, wraak en wille keur. Dat heette destijds bescha ving. Kortom: van harte oneens." Nancy Knijnenburg (35) uit Noord- wijk, magazijnmedewerkster: „He lemaal mee eens. De veelplegers gaan toch zelf de fout in. Zij maken het voor anderen ook moeilijk. Op een of andere manier mogen, nee moeten, zij daarvoor worden ge straft. Een foto in de betreffende winkel is een uitstekend middel. Dat doet hopelijk wat met de dader. En het is ook een teken of herkennings punt voor winkeleigenaars en win kelend publiek. Van mij mogen alle gedupeerden op deze manier met een veelpleger omgaan. Misschien maakt het iets uit." Cees van Duijn (41) uit Wi vastgoedconsultant: „Ja, h mee eens. Vreemd dat link ringen en het NOS Journaa gatief tegenover staan. Het gens 'deskundigen' juridisi mogelijk zijn. Maar de wet bedoeld voor de burgers? '.;:j heeft de praktijk de wet op - ingehaald en moet deze wi aangepast. Het slachtoffer toekomstig slachtoffer mo rechten krijgen dan de dra mineel. Termen als heksei vervolgir doeld 0 I bang te i om het niet te d .zijnda mensi I zecri willt scto

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14