till Out Café stapt er op pasjessysteem LEIDE Toch geen camera's in uitgaansgebied CDA wil uitstel van industriepark Oostvliet REGIO tie tegen >ser en (bonden Foutgeparkeerde auto's voortaan weggesleept Fouten bij fouilleren Nieuwe Warmonderbrug 'eenvoudig maar elegant' Alternatief plan: bedrijven bij Vlietland iterrijder t twee keer verdachten troof gepakt Duitse scholieren als gids in Leiden Eigen ontwerp van gemeentelijk ingenieursbureau kost 1,2 miljoen iteus Waarsenburg let wantrouwen van ite jegens het Chili 'aan de Lange Schei- jt over. De gemeente 4pandag al geen verde- 'te ondernemen tegen ar zaterdag een zwa- ïval plaatsvond. Gis- had eigenaar Nobi rek op het stadhuis ;enwoordigers van de uridische zaken en „En dat verliep us de eigenaar kamde zaterdag met bewapend arrestatie- ;afé uit. De hele straat :et en alle 130 aanwe- den gefouilleerd. De het gevolg van een van het openbaar ministerie, gericht op wapens en drugs. Er werd echter niets gevonden. „Ik had zelf geen moeite met het onderzoek", zegt Nobi, „maar wel met de wijze waarop de politie die inval uitvoerde." Al enige tijd is hij bezig met een nieuw pasjessysteem voor zijn café. „Iedereen die voortaan naar binnen wil, moet een pasje laten maken. De gegevens die op dat pasje staan - persoons gegevens en een pasfoto - zijn opgeslagen in een landelijke database. Elke keer dat je bin nenkomt, moet je dat pasje langs een sensor halen. Als je in Utrecht iets hebt uitgehaald bij een café dat op ditzelfde sys teem is aangesloten, zien wij dat als je in Leiden naar binnen wilt." Drie weken geleden kreeg hij al vertegenwoordigers van de po litie over de vloer die toen zeer enthousiast waren over dat controlesysteem. „Maar bij de gemeente wisten ze kennelijk van niets. Gisteren werd mij ge vraagd om mijn zaterdagpu- bliek in de gaten te houden. Maar toen ze hoorden over dit pasjessysteem, was alles goed." Vrijdag gaat een delegatie van het CDA in het Chill Out Café langs om te kijken hoe het daar nu eigenlijk is. „Daar was ik nou zo gepikeerd over", zegt Nobi. „Je doet alles om je zaak veilig te maken en vervolgens word je door mensen die niet eens weten hoe het er in mijn zaak aan toe gaat behandeld alsof je Osama Bin Laden ver stopt hebt." door Robbert Minkhorst leiden - Het CDA in Leiden wil uitstel van het besluit over industriepark Oost- vliet in de gelijknamige polder. De grootste oppositiepartij wil de kabinets plannen voor deze streek afwachten. Is een bedrijventerrein in de polder onver mijdelijk, dan moet dat niet langs de Eu- ropaweg komen, maar in de Hofpolder bij recreatiegebied Vlietland. CDA-rèadslid Jan-Jaap de Haan sluit niet uit dat Oostvliet uiteindelijk hele maal niet nodig blijkt. Sowieso twijfelt hij aan de voorspellingen van bijvoor beeld de Kamer van Koophandel over de behoefte aan hectares industrie. „Een betrouwbare onderbouwing voor de noodzaak ontbreekt. De ramingen lopen nogal uiteen: bij de een is het tekort 120, en bij dé ander 240 hectare." Daar komt bij dat hij nog voor de zomer de nieuwe Nota Ruimte van minister Dekker verwacht. Over wat daar in staat, wordt al druk gespeculeerd. De Haan: „Het kan heel goed zijn dat de minister andere keuzes maakt. Misschien worden andere locaties logischer: de Oude-Rijn- zone, of het vliegkamp Valkenburg." Wethouder Ron Hillebrand (PvdA/ruim telijke ordening) geeft het CDA-voorstel weinig kans. Leiden kan niet onder de deadline in de Wet op de Ruimtelijke Ordening uit. Als niet binnen een be paalde termijn het nieuwe bestem mingsplan wordt vastgesteld, geldt het oude. Dat betekent dat de volkstuinders geen zekerheid hebben, aannemer Niersman villa's mag bouwen langs de Vrouwenweg en Leiden het eerste recht op koop van grond in de polder verliest. En het bedrijvenpark komt er dan ook niet. „We moeten dan een volledig nieuw be stemmingsplan maken. Wij vinden dat we ons dat niet kunnen permitteren", zegt Hillebrand. „Uitstel geeft een grote kans op afstel. De beslissing uitstellen, dat is op zich een respectabel stand punt. Het is alleen ook wél in strijd met regionale afspraken. Wij hebben beloofd veertig hectare bedrijven voor onze re kening te nemen." Het CDA heeft gevraagd wat de juridi sche (on)mogelijkheden zijn van uitstel. Het antwoord heeft de partij nog niet. De Haan gaat er vooralsnog vanuit dat wat zijn fractie wil, kan. Het CDA-voor stel is geïnspireerd op het alternatief dat bewoners van de Vrouwenweg vorige week aandroegen. Om hun uitzicht te beschermen zou Oostvliet verderop in de polder moeten worden aangelegd. Het raadslid zegt dat verder naar andere bezwaren is geluisterd. „Het alternatieve plan komt aan alle be zwaren tegemoet", vindt De Haan. „We komen tegemoet aan de tuinders, want zij hoeven niet te verhuizen. We komen tegemoet aan de Kamer van Koophan del en de LVI, want er komt geen ont sluiting via de Europaweg, en aan de Zuid-Hollandse Milieufederatie, want een brede strook tussen de natuurgebie den in Vlietland en Cronesteyn blijft on bebouwd. En Leiden houJt een groene entree." Hillebrand heeft het alternatieve voor stel niet gezien, maar zegt wel dat het CDA wil bouwen in een waardevoller ge deelte van het gebied. Uit onderzoek dat de gemeente heeft laten doen, blijkt dat de natuur in de Hofpolder bijzonderder is. „Misschien feitelijk wel'zegt De Haan. „Maar sowieso is het gebied al twee keer zo groot." Sommige weidevo gels komen meer voor in de Hofpolder - hoewel dat per jaar kan verschillen. Am fibieën leven vooral rond de volkstui nen. Hun leefgebied wordt in het ge meentelijk plan meer overhoop gehaald, omdat volkstuinders moeten verhuizen. Het alternatieve plan mag dan huidige bezwaren wegnemen, Hillebrand voor spelt dat het ook nieuwe uiüokt. „Bel het recreatiecentrum maar. We krijgen nu vooral bezwaren van de ene kant van de polder. Schuif je het bedrijventerrein naar de andere kant, dan komen daar reacties vandaan." woensdag 14 JANUARI 2004 stteren cht 'zware uinigingen' Groot Proffijt ft niet :een plat Een 7-jarige jongen uit orp is gisterochtend fiets op het fietspad jjlbrug op een 34-jarige ijder uit Warmond ge- ie botste vervolgens te- op de Willem de Zwij- in de file staande auto l-jarige man uit Hou- /Varmonder moest met ld letsel naar het Rijn- kenhuis. Een 37-jarige man uit n een Hagenaar (27) lopen nacht op het Sta- n opgepakt op verden- straatroof. Zij zouden irige Hagenaar op het sveld onder bedreiging mes hebben beroofd vleiden - Bij de ingang ntiebeurs in Utrecht Nederlandse belangen- ig voor reisleiders van- [een pleidooi voor een i. Harmattan, zoals de &g heet, is al tijden on- jover de lage honore- I reisleiders in het bui- iiging heeft 'geen ver meer' in de vakbon- et de ANVR een der- kunnen afsluiten, wil zelf aan de on- gstafel plaatsne- de ANVR te pleiten eter loon. noemt de Leidse atie Djoser een goed van hoe het niet eisleiders ontvangen 140 euro per werkdag, aat uit van vier uur dag. Harmattan stelt at reisleiders '24 uur even dagen per week', ar moeten zijn. lirecteur S. van Opstal er vindt het onterecht lattan zijn pijlen voor- Lleidse reisorganisatie zijn net als Harmat- 1 voorstander van zo'n trom pikt Harmattan t? Wij betalen reislei- poveel als vergelijkbare iisaties, zoals Baobab, ie cao er niet is, maken de honorering onder braken om de situatie leren. Laat Harmattan grote reisorganisaties cmmige betalen hun 1 via Zwitserland uit. at eens uitzoeken." van FNV Bondgeno- de kritiek onterecht, caarten we het aan bij maar de werkgevers n cao gewoon niet." taalt volgens hem niet in andere werkgevers. leiden - „Wer ist das?", vraagt de jongeda me uit Krefeld terwijl ze op een oude bruine afbeelding van een man wijst. „Hitier", pro beert een ventje. „Nein", klinkt het een tik keltje bestraffend. „Das ist Otto Frank." Het groepje leerlingen uit de tweede klas van het Stedelijk Gymnasium buigt zich voorover om de foto te bestuderen. De hele familie Frank wordt doorgenomen. Op Anne na natuurlijk. Die kennen ze allemaal. De foto maakt deel uit van een tentoonstel ling die momenteel in het gymnasium aan de Fruinlaan hangt. Docente geschiedenis Franca Verheijen, die een aantal jaren bij de Anne Frank Stichting werkte, kende de expo sitie en haalde die naar Leiden. De tentoon stelling, die bestaat uit een fors aantal pane len met illustraties en uitleg, is de hele we reld overgegaan. In Nederland is er nog een extra element aan toegevoegd. Behalve leerlingen informeren over de Tweede Wereldoorlog en de joden vervolging moet de expositie ook vooroorde len beslechten tussen Nederlanders en Duit sers. Dit wordt bewerkstelligd door Duitse scholieren mee te laten draaien tijdens de tentoonstellingsdagen. Het gymnasium heeft hiervoor een groep van tien leerlingen uit zusterstad Krefeld uit genodigd. Samen met een even grote groep Nederlandse derdeklassers werden ze twee dagen lang opgeleid tot gids en konden ze ontdekken of Nederlanders echt allemaal hasj-paffers zijn en Duitsers allemaal een bierbuik hebben en alleen maar bratwurst eten. De komende dagen leiden de leerlingen de schoolklassen rond. Een Duitse en een Ne derlandse leerling leggen om beurten een gedeelte uit. Alles gaat in het Duits, stelt do cente Duits José Tinnevelt tevreden vast. „Een hele prestatie voor leerlingen die pas anderhalfjaar Duits hebben." Voor het pu bliek uit de tweede klas zijn de twee gidsen wat toeschietelijker. Af en toe wordt voor de leerlingen die pas een paar maanden met het Duits worstelen, een zinnetje vertaald. Want het is wel de bedoeling dat ze ook wat van de geschiedenis opsteken. Foto: Hielco Kuipers door Eric-Jan Berendsen leiden - Er komt geen camera toezicht op en rond de Nieuwe Beestenmarkt. Een meerderheid van de raadscommissie bestuur en veiligheid bleek gisteravond tegen het voorstel van burge meester en wethouders om het uitgaansgebied op deze manier veiliger te maken. Slechts de WD, CDA en Leefbaar Leiden zijn voor. GroenLinks en de Soci alistische Partij zijn mordicus te gen. PvdA, D66 en de Christen- Unie zijn tegen, maar maakten nog wel een voorbehoud. De partijen die tegen camera's zijn, zien meer in een preven tieve aanpak. Zo pleitte PvdA'er Jamal Tchiche voor meer blauw op straat, betere verlichting op de Nieuwe Beestenmarkt, het mogelijk autovrij maken van de straat en betere afspraken met de horeca. Mocht dat, in com binatie met preventief fouille ren, allemaal geen effect heb ben, dan moet er over een jaar maar weer eens verder worden gepraat over cameratoezicht. Peter Bootsma (D66) stelde voor kroegen waaruit notoire vechtersbazen komen één of meerdere avonden te sluiten. Het CDA is volmondig voor ca mera's in combinatie met an dere veiligheidsmaatregelen zo als detectiepoortjes bij de in gang van cafés. De WD pleitte voor een totaalaanpak en wil het cameratoezicht het liefst uitbreiden tot in de hal van het centraal station. Het college wilde beweegbare camera's installeren in het ge bied Nieuwe Beestenmarkt, Stationsweg, Schuttersveld, Molenwerf en Langegracht. Volgens burgemeester Henri Lenferink steekt dat gebied met kop en schouders boven de rest van de stad uit als het om ge- weldincidenten gaat. Hij ziet de camera's als een hulpmiddel om de politie actiever te laten optreden. Bovendien zou deze maatregel de recherche veel werk uit handen nemen omdat de filmbeelden als bewijs kun nen dienen. Hij kon de tegenstanders echter niet overtuigen. PvdA en D66 hielden voet bij stuk, tot onge noegen van Lenferink die geen zin had om 'aan een dood paard te trekken'. „Wanneer is het college uitputtend genoeg geweest", zo vroeg hij de com missieleden. Bootsma werd door de burgemeester uitgeno digd om de concrete gedachten van zijn partij voor een veiliger uitgaansgebied op papier te zetten. „Want die zij voor mij op dit moment niet helder", al dus Lenferink. Ben Luykx: politie r Ben Luykx is niet rouwig dat er op en rond de Nieuwe Beestenmarkt geen camera toezicht komt „Ik ben voor camera's en alles wat de vei ligheid kan verbeteren, maar ik denk dat er betere oplossin gen zijn. Dan denk ik aan nog meer blauw op straat, inten sievere surveillances en har der optreden van de politie." De eigenaar van de cafés Mal le Babbe, UB en Lazarus aan de Nieuwe Beestenmarkt en de Hut van Ome Henne in de Sint Aagtenstraat weigert te geloven dat de agressie op straat vooral wordt veroor zaakt door stappers. „Het heeft vaak niks met de kroe gen te maken, want de escala tie komt van buiten. Soms denk üc hoe kan dit gebeuren? Daarnaast schrik ik me dood als ik hoor hoe jongeren tegen de politie tekeergaan. Surveil leren is uitstekend, maar dan moeten de agenten veel har der optreden." Suggesties van de politiek als zou de Nieuwe Beestenmarkt oet harder optreden veiliger worden door betere verlichting en het autovrij ma ken, wijst Luykx van de hand. „Dan wordt het alleen maar rommeliger. Als je het gebied autovrij maakt, haal je de le vensader weg. Ik snap die sug gesties wel, ze willen het ge bied opknappen, mede door De Lakenhal uit te breiden. Koop dan alle cafés, dan ben je meteen van het gelazer af." Ook in betere afspraken tus sen gemeente en horeca of mogelijke sluiting van overlast veroorzakende kroegen ziet Luykx niks.Jk was 15 jaar ge leden de eerste met detectie poortjes en natuurlijk heb ik portiers staan. Maar moet ik dan de ouders vertellen dat hun kinderen niet thuis mo gen drinken als ze later op de avond uitgaan? Het is allemaal heel dubbeL Een aantal kinde ren van gemeenteraadsleden zit in het weekeinde bij De Hut terwijl hun ouders roepen dat het hier allemaal zo onvei lig is. Daar snap je toch niks meer van." leiden - Auto's die vanaf 1 maart verkeerd geparkeerd staan in de stad, worden zon der pardon weggesleept. Dat hebben burgemeester en wet houders besloten. Volgens de gemeente is dit nodig om een einde te maken aan par keeroverlast op plaatsen waar auto's wel kunnen, maar niet mogen staan. De parkeerveror- dening is daartoe aangepast. „Vroeger mocht de gemeente alleen auto's laten wegslepen in het belang van de veiligheid of omdat ze de vrije verkeersdoor- gang belemmerden", zegt ver antwoordelijk wethouder Hes- sing. In de nieuwe verordening mag zowel politie als gemeente ook foutgeparkeerde auto's leiden - De eerste keer dat er in Leiden preventief is gefouil leerd, zaterdag 6 december vo rig jaar, zijn er door de politie fouten gemaakt. In tegenstel ling tot eerdere afspraken werd hasj voor eigen gebruik dat werd gevonden op gefouilleer de mensen toch door de politie in beslag genomen. Dat gaf burgemeester Lenferink (PvdA) gisteravond toe in de commis sie bestuur en veiligheid na vra- zonder enige vorm van waar schuwing laten wegslepen. Op veel plaatsen in de binnen stad zijn de paaltjes wegge haald. Die paaltjes maakten het tot voor kort op veel plekken onmogelijk om te parkeren. „Maar nu die paatjes er niet meer staan, zetten veel mensen 's avonds en in het weekeinde hun auto daar. Wij hopen dat een verruiming van het sleep- beleid ontmoedigend werkt", aldus Hessing. Om het nieuwe beleid kracht bij te zetten wordt er vanaf morgen meer gecontroleerd in de avonduren en het weekein de. De gemeente verwacht het komende jaar zo'n 200 auto's te moeten laten wegslepen. gen van R. Becht (GroenLinks). Volgens Lenferink was de af spraak 'blijkbaar niet bij elke agent goed doorgekomen.' Hij toonde zich over de hele actie tevreden. „We hebben weinig negatieve signalen gekregen." Tijdens de actie werden tien wapens in beslag genomen en negen mensen aangehouden. In totaal zijn toen 420 mensen gefouilleerd en 48 voertuigen doorzocht door Robbert Minkhorst leiden - Leiden krijgt een nieuwe Warmonderbrug. De huidige fiets- en voet gangersbrug over de Mare- singel is hard aan vervan ging toe, zeggen burge meester en wethouders. De nieuwe brug kost zo'n 1,2 miljoen euro. Het ontwerp is in eigen huis gemaakt, tot grote te vredenheid van verant woordelijk wethouder Ron Hillebrand. „Dit keer eens geen architecten, maar ons eigen ingenieursbu reau", zei hij gistermiddag op het persgesprek. Daar werd het nieuwe ontwerp gepresenteerd. „We zijn erg gecharmeerd van de vormgeving. Er is gekozen voor een eenvoudige, maar elegante brug." In het verleden is al eens 700.000 euro vrijgemaakt voor de aanleg van een nieuwe verbinding tussen de Korte Mare en de Haar lemmerweg - de gemeente wist al een tijd dat de brug aan vervanging toe was. Dat bedrag blijkt inmid dels niet meer toereikend. Er is nog ruim 400.000 eu ro nodig. Dat geld heeft Hillebrand gevonden in het investeringsprogram ma van de gemeente. De raad moet nog wel instem men met het voorstel van BenW. Langer wachten met de bouw van een nieuwe brug is voor het college geen optie. „Met een auto moet je er niet overheen", aldus Hillebrand. „Hij moet ver vangen, anders ontstaat instortingsgevaar. Die brug is echt aan zijn eind." De Warmonderbrug wordt uiteindelijk iets verlegd, zodat hij beter op de singel aansluit. Bij de bouw houdt de gemeente reke ning met de fundamenten van de Marepoort, die in 1864 werd gesloopt. Met de bouw van de poort is in 1664 begonnen. Een jaar later lag de eerste brug over de singel. De huidige dateert van 1892 en is sinds 1982 gesloten voor autoverkeer, vanwege de slechte staat. Overigens blijft de brug autovrij. De Warmonderbrug heeft nu een serie pontons waarop hij rust. Straks zijn er twee punten die hem ondersteunen. De door- vaarthoogte wordt mini maal 1.75 meter en de breedte wordt zeven me ter. De Adviescommissie Ruimtelijke Kwaliteit heeft al ingestemd met het ont werp. Een projectie van de nieuwe Warmonderbrug. Foto: gemeente Leiden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13