ECONOMIE Rijkswaterstaat slankt fors af cao ionen vong jaar Turkije: grootste slagveld van reisbranche S Amsterdam wordt knooppunt van super-computernetwerk 2,8 procent gestegen Regering Catalonië dreigt met boycotten van Philips rmalat-baas [te smeergeld' 'Controle !:«b.ooo auto's' Ij rgan betaalt IH 30 miljoen II» Unie verhuist 7V utrecht breekt ntrecord d knaagt aan 5 (taandeel TPG vragen over hten rookplek Komende vier jaar verdwijnen zo'n 2000 banen Veel onrust over jetsSky-tickets Adecco schokt beleggers Vijfjaar cola voor Irakezen VTlAr-riTTrfrrj Uil»in i\ a A Vv °4E- Fausto Tonna, ex-finan- directeur van het Italiaan- [selconcern Parmalat jisteren in de krant La Re- beweerd dat Calisto de vorige week aange- en oprichter van het be- ieergeld heeft aangeno- van het Zweedse verpak- jedrijf Tetra Pak. Tetra ou van 1996 tot 1999 jaar tot 6 miljoen euro be- hebben, nog eens 15 mil- euro in 2000 en 30 miljoen n2001, aldus Tonna. Het verd op een rekening ge- voor persoonlijk gebruik Tanzi of voor buitenland- drijven van de familie. dinsdag 13 JANUARI 2004 !,0C .,03 ï.oo it - De Amerikaanse auto lij ant General Motors haalt 1,90 0 auto's terug naar de in verband met een pro- 1 met de besturing. Het ba enkele modellen s, Oldsmobiles en Ponti- e zijn gemaakt in 1996 en o,5c verkocht in de VS en Ca- jo Deze auto's reageren niet of nauwelijks als de naar links wil sturen. 5'0( is GM zijn 8 mensen ge- 5^75 geraakt door ongelukken ^'^rzaakt door het defect. - De Amerikaanse zaken- 4^9! dorgan Stanley moet de fabrikant van luxe goe- .g'sJMoët Hennessy Louis _6.ii n (LVMH) een schade- i j 2 illing van 30 miljoen euro 4 ,0 n. Analisten van de bank |9.3m bevooroordeelde rap- '1'4 geschreven waarin LV- slecht afkwam in verge- met de Italiaanse con- 6;41 Gucci. Dat bepaalde chtbank in Parijs giste- /MH probeerde destijds te nemen en Mor- adviseerde het Itali- 5|;! ledrijf. 71*5; r - Arbo Unie, het groot- 77.8 obedrijf, verplaatst bin- half jaar het hoofdkan- 30', Nieuwegein naar 57,91. Arbo Unie betrekt 6500 3^2 ite meter kantoorruimte 64.10 mensen. Arbo Unie 68.3 roor 55.000 bedrijven en 02;c ïgen, voor 2,2 miljoen 12,mers en heeft 30 pro- n de arbomarkt in han- bo Unie telt 4500 werk- 82,6 i.Ook ArboNed en Arbo l'l a zitten in Utrecht. 12', er twee ArboNed be- 30.000 bedrijven en orga- 4met 1 miljoen werkne- 53,(ir werken 1500 mensen istigingen. Derde is Ach- 20'|bo. Hier werken 1500 op 120 locaties. k - Computerconcem 5( eft vorig jaar een record sman 3415 Amerikaanse n gekregen. Het bedrijf tij het elfde jaar op rij we- 7,76jd de meest vernieuwen- jg'Q^ememing. Het concern io>fvorig jaar de nummer 54 5 et meer dan 1400 paten- J'gSds 1993 leverden ver- igen van IBM meer dan atenten op, waarvan de drie jaar telkens meer Dat is meer dan het nlijke totaal Hewlett- 33.5(1, Dell, Microsoft, Sun 15,a rstems, Oracle, Intel, MC, Accenture en Elec- lata Systems. 25,8: 46,5! 46,2«orn - Postbedrijf Sandd, 3 gvan Sort and Deliver, 12'^aan het monopolie van 15.3 bulkpost. Het bedrijf 25;5 000 ontstond uit een 2cm tads- en regionale post- daimt een marktaan- 23^o 13 procent bij de bezor- 12,41 tijdschriften, catalogi 25 2 mepost. De bijna 6000 26.9 rs, bestelden vorig jaar 26,6 en poststukken. Dat {4 3 d voor een omzet van 9,3 ien euro. „Dit jaar zal de 36%eer verdubbelen", directeur 19^4 orst gisteren. Sandd wil een marktaandeel op de 22^ van 25 procent. 0 - Stivoro krijgt sinds 1 veel vragen van bedrij- nstanties over de ip- van rookplekken. Op 1 ;ing de Tabakswet in, te werknemer recht een rookvrije werkplek, ite vragen hebben een :h karakter, aldus een lerster van de anti- inisatie. Veel telefoon- over wat wel en niet oken op het werk en eisen aan de rookruim- NIPO doet in alle sec- fderzoek naar de situa- ianuari. Het bureau ledio maart verslag uit. amsterdam/gpd - Little Gloriad heet het nieu we wetenschappelijke super-computernet werk, dat voor het eerst het hele noordelijk halfrond omspant. Dit alternatieve internet ligt in de vorm van een supersnelle glasvezel- ring tussen wetenschappelijke centra in Am sterdam, Moskou, Siberië, Peking, Hong Kong en Chicago. Geleerden uit heel Europa kunnen in Amster dam 'opstappen' op het netwerk via het knooppunt Netherlight in Watergraafsmeer. Dit opstappunt is onderdeel van de Neder landse academische provider Surfnet. Giste ren werd in Peking de wereldwijde verbinding officieel in gebruik genomen. Voor het eerst is China nu, door een snelle glasvezelkabel via Siberië, verbonden met Rusland, en daarmee met kennis-instituten in de rest van de we reld. In maart wordt het Amsterdamse deel van het netwerk aangesloten. Het nieuwe netwerk transporteert gegevens met een snelheid van 155 miljoen bits (com putertekens) per seconde. Maar dat kan zestig keer sneller. „Little Glori ad is nog maar een opstapje naar het nog veel snellere netwerk Gloriad, dat data verzendt met een snelheid van 10 miljard bits per se conde," zegt Kees Neggers, directeur van Surfnet. „Gloriad maakt het mogelijk de telescopen in het Drentse Westerbork te laten samenwer ken met Chinese telescopen. Tot nog toe wer den de observatiegegevens van de Europese telescopen met vrachtwagens naar een reken centrum in Dwingelo gereden. Straks gaat dat langs elektronische weg." De ontsluiting van China en Rusland via de snelle versie van Gloriad kost tien miljoen eu ro. Het geld wordt in drie gelijke delen opge bracht door de VS, Rusland en China. Het laatste stukje glasfiber werd enkele maanden geleden over de Russisch-Chinese grens aan- gelegd. Ouderwets internet werkt met elektrische sig nalen, die via vele dure schakelkastjes hun weg zoeken over het web. De nieuwe opti sche fibertechnologie gebruikt lichtsignalen als drager van de informatie. Licht kan (bijna) in één sprong zijn bestemming vinden. Bo vendien kunnen verschillende kleuren licht tegelijk door de glasvezels reizen, zonder el kaar te storen. Eind vorig jaar besloot het kabinet 40 miljoen euro uit te trekken om Surfnet, de moeder van Netherlight, eigen netwerken te laten aanleggen, ter vervanging van de huidige huurlijnen van British Telecom. Een eigen netwerk blijkt ondanks hoge aanvangsinves- teringen al snel goedkoper dan huren. Neggers: „Doordat de Nederlandse fiber- markt als enige in Europa stevig is geliberali seerd, zijn de prijzen hier veel goedkoper." In de rest van Europa moet de aanleg van hybri de netwerken nog grotendeels beginnen. Knooppunt Netherlight ligt in Europa als een spin in het web. Er zijn niet alleen zijtak-ver bindingen naar wetenschapscentra in Scan dinavië en Tsjechië. Ook de deeltjesversneller van het Europese natuurkundige onderzoeks centrum Cem, in het Zwitserse Genève, is verbonden met Amsterdam. Hierdoor kun nen straks Russische atoomgeleerden via Ne derland rechtstreeks onderzoek doen bij Cem. Verder heeft Netherlight een eigen verbinding naar een soortgelijk knooppunt Starlight in Chicago. Op hun beurt investeerden de Ame rikanen in een tweede lijn tussen Chicago en Amsterdam. De Britse regering besloot on langs - op eigen kosten - eveneens een fiber- lijn aan te leggen van Londen naar Nether light. De internationale academische wereld heeft al jaren een eigen internet waarmee geleer den onderzoeksgegevens uitwisselen. De voormalige aartsvijanden, Amerika, Rusland en China, werken nu samen aan ooit hyper gevoelige projecten als atoomenergie, astro nomie, ruimtevaart en hoge-energie-natuur- kunde. den haag/anp - Rijkswaterstaat wacht een forse afslankingsoperatie. Uitge smeerd over de periode 2004-2008 ver dwijnen mogelijk 1800 tot 2200 van de 11.000 arbeidsplaatsen die de dienst, ver antwoordelijk voor de grote weg- en wa terprojecten in Nederland, nu nog telt, liet directeur-generaal Keijts gisteren we ten. In opdracht van het kabinet moeten er bij Rijkswaterstaat al 1000 arbeidsplaat sen geschrapt worden. Keijts wil tegelij kertijd een andere werkwijze bij zijn or ganisatie introduceren, die klantgerich ter is en zakelijker. „Daarvoor zijn min der mensen nodig." Gedwongen ontslagen uitsluiten, zoals de ondernemingsraad volgens de Rijks- waterstaatbaas wil, is niet mogelijk. Keijts' inzet is zoveel mogelijk via na tuurlijk verloop te regelen. Hij wil daar naast sneller zestigplussers laten uitstro men en de inhuur van externe mede werkers, momenteel goed voor 1200 ar beidsplaatsen, beperken. „Het is een behoorlijke klap die Rijkswa terstaat krijgt", vindt X. van de Scheur van de FNV-bond AbvaKabo. „De afslanking is een gevolg van het be leid van Balkenende-1 en Balkenende- 2", aldus Van de Scheur. Dat beleid houdt in dat 12.000 banen bij het Rijk verdwijnen. Van de Scheur wil zo spoedig mogelijk met Rijkswaterstaat praten over een so ciaal plan. Inzet van de AbvaKabo daar bij is dat gedwongen ontslagen worden voorkomen. „Wij gaan geen mensen in een uitkering zetten", aldus Van de Scheur. Rijkswaterstaat, opgericht in 1798, is on derdeel van het ministerie van verkeer en waterstaat, en wordt vanaf 2006 een zogeheten agentschap. Het hoofdkan toor staat in Den Haag, waar ongeveer 400 mensen werken. Verder zijn er ver spreid over het hele land regionale di recties en specialistische diensten. De pijn van de afslanking zal over al die ves tigingen verdeeld worden, aldus Keijts, al wil hij beginnen in Den Haag. voorburg/ANP - De CAO-lonen zijn in 2003 met 2,8 procent ge stegen, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren meegedeeld, de inflatie kwam vorig jaar uit op 2,1 pro cent. In 2001 en 2002 stegen de CAO-lonen nog met respectie velijk 4,4 en 3,6 procent. Het ligt volgens het CBS voor de hand dat de lonen minder stij gen als het economisch minder goed gaat. Dat was in het begin van de jaren negentig ook het geval. Doordat de loonstijging boven de inflatie uitkomt, hebben werknemers waarschijnlijk aan koopkracht gewonnen. Maar of dat zo is valt op grond van de gegevens niet met zekerheid te zeggen. Het gaat hier om bruto- vergelijkingen, waarin niet be lastingeffecten en zaken als ziektekostenpremie zijn meege nomen, aldus een woordvoer der van het CBS. De CAO-loonstijging was het grootst bij de overheid, waar de lonen 3,2 procent omhoog gin gen. Bij het bedrijfsleven was dat 2,7 procent. Dat verschil komt doordat bij de overheid het aantal contractueel vastge legde bijzondere beloningen, zoals eindejaarsuitkeringen, is toegenomen. Als deze buiten beschouwing worden gelaten, komt de loonstijging bij de overheid neer op 2,6 procent. De Arbeidsinspectie voorspelde al in oktober dat de loonstijging in 2003 zou neerkomen op 2,8 procent. In het Najaarsakkoord voor 2003 waren werkgevers, werknemers en het kabinet overeengekomen dat de stijging beperkt zou blijven tot 2,5 pro cent. Voor dit jaar is afgesproken in CAO's geen loonsverhogingen op te nemen. Wel bestaat de mogelijkheid eenmalige bonus sen te geven. In een aantal CAO's zijn al eer der afspraken gemaakt over loonsverhogingen. Daardoor zal de gemiddelde CAO-loon stijging in 2004 toch hoger uit komen dan nul. vliegen", aldus adviseur Van Achteren van jetsSky/Voyager Company. „Wij hebben nu voor Amsterdam een contract met een luchtvaartmaatschappij die een contractuele vervoersplicht heeft volgens de internationale regels. Met andere maatschap pijen zijn we in onderhande ling. Sinds december hebben we de start- en landingsrechten op Schiphol. De afhandeling zijn we nu aan het regelen. We zijn ruim op tijd." De waar schuwing van de ANVR aan de leden vindt Van Achteren 'schandalig'. dordrecht/gpd - De Consu mentenbond heeft enkele tien tallen telefoontjes gehad van ongeruste reizigers die tickets kochten voor vluchten van jetsSky. Het bedrijf Voyager Company uit Dordrecht ver koopt al maanden tickets van deze maatschappij, die volgens de luchtvaartautoriteiten nog niet bestaat. Voyager Company heeft inmiddels beloofd dat mensen hun geld terug kunnen krijgen. „Voorlopig huren we toestellen en verkopen we de stoelen. Vanaf komende zomer willen we met eigen toestellen bagdad - Irak wordt de komende jaren 'overspoeld' met cola-drankjes. Zo sloot het Amerikaanse frisdrankconcern PepsiCo een vijfjarig miljoenencontract met een produc tiebedrijf in de Iraakse hoofdstad. Een werknemer zorgt er voor dat de flesjes op de juiste plek in de vulmachine terecht komen. Ook de grote concurrent Coca Cola doet inmiddels verwoede pogingen om de Irakezen massaal aan de cola te krijgen. PepsiCo mocht jarenlang niet 'getapt' worden onder het inmiddels verdreven bewind. The Eco nomist ziet in de komst van de Amerikaanse multinationals een aanwijzing dat de wel vaart in Irak aan het toenemen is. Foto: Reuters/Faleh Kheiber door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - De regering van de Spaanse deelregio Ca talonië dreigt geen PhÜips-producten meer te kopen als er geen oplossing komt voor de 100 Philipswerkne- mers die binnenkort zonder werk komen te zitten. Vrij dag maakte de multinational bekend dat de fabriek bij Barcelona, die verlichtingsonderdelen maakt, deze zo mer definitief dichtgaat. De Catalaanse minister van werkgelegenheid en indu strie Rané vindt dat Philips niet alleen ethische ver plichtingen heeft ten opzichte van de werkgelegenheid in Spanje. „Het bedrijf moet ook zijn verstand gebrui ken, want de Catalaanse regering is een van de grootste klanten in Spanje van de elektronicagigant." Om die klant te behouden eist de minister van Philips dat het alles in het werk stelt om de ontslagen werknemers el ders onder te brengen. Tevens wil Rané dat Philips helpt vervangende werkgelegenheid te creëren als compensatie voor de winst die het bedrijf jarenlang heeft gemaakt met steun van de Catalanen. De sluiting van Philips-Garriga, zoals de fabriek heet, komt niet onverwachts. Vorig jaar werd al aangekon digd dat het afgelopen was met de relatief kleine pro ductie-eenheid. De sluiting maakt onderdeel uit van een wereldwijd reorganisatieplan. Na sluiting blijft er nog maar één Philipsvestiging over in Spanje, even eens in Barcelona, waar zo'n 200 mensen werken. In betere tijden bood de multinational aan meer dan 10.000 Spanjaarden werk. De harde opstelling van de Catalaanse regering is nieuw en heeft alles te maken met de nieuwe ploeg bestuurders die een paar weken geleden is aangetreden. De coalitie van drie linkse par tijen heeft in werkgeverskringen al tot de nodige be zorgdheid geleid. De werkgelegenheidsminister die zijn dreigementen richting Philips afgelopen weekein de publiek maakte voor een regionale radiozender, komt uit het militante nest van de vakbond UGT. den haag/gpd - De koers van het aandeel Adecco is gisteren met 35 procent gedaald. Het Zwitsers-Franse uitzendcon cern meldde onvolkomenhe den te hebben ontdekt bij de controle van de activiteiten in Noord-Amerika. De publicatie van de jaarcijfers over 2003 is voorlopig uitgesteld. Volgens het concern worden ook in an dere landen een aantal accoun tantskwesties onderzocht. Het nieuws zorgde gisteren voor een schok onder beleg gers. Hoewel de onderneming verder niets los wilde laten over de oorzaak van de onvolko menheden, vrezen beleggers voor een nieuw boekhoud schandaal. Vanwege de sum miere informatie hebben beleg gers geen idee van de omvang van de problemen. Volgens analisten kunnen die meeval len, maar kunnen ze net zo goed leiden tot het zoveelste fraudegeval. De koers van het aandeel daal de halverwege de middag met ruim 45 procent, maar klom la ter weer iets. Het concern is ge noteerd aan de Zwitserse beurs, maar heeft ook een notering op Wall Street. Adecco is de grootste uitzend organisatie ter wereld. Het be drijf telt wereldwijd meer dan 5800 vestigingen in 68 landen en 28.000 werknemers. Het hoofdkantoor staat in Zürich. In Nederland heeft het bedrijf ook vestigingen, maar het marktaandeel is hier beperkt. Zo'n twintig procent van de omzet komt uit Noord-Ameri- ka. Adecco heeft inmiddels een onafhankelijke adviseur aange wezen om de zaak te onderzoe ken. De mededeling zorgde ook voor een koersdaling bij andere uit-v zendconcems. De koers van het aandeel Randstad daalde licht jes met 0,3 procent. Randstad haalt net als Adecco een deel van de omzet uit activiteiten in de VS. Concurrent Vedior kreeg grotere klappen en daalde met 4 procent. Volgens ABN Amro is de situa tie 'specifiek' voor Adecco. De bank verwacht niet dat de situ atie een uitwerking zal hebben op de hele uitzendbranche. De marktomstandigheden voor de branche zijn volgens ABN Amro namelijk goed en daar heeft Adecco ook van geprofi teerd. De bank heeft het aandeel op dit moment in 'beraad'. rotterdam/anp - De prijzenoor- log in de reisbranche wordt dit jaar het hardst uitgevochten om Turkije. Vooral de komst van twee Duits-Turkse reisgiganten Öger Tours en DTI zal volgens di recteur Uslu van Corendon, de grootste Turkije-specialist in Ne derland, zorgen voor 'een waar bloedbad'. Directeur Boven van Oad, naar eigen zeggen marktleider in ge organiseerde vakanties naar Turkije, verwacht dat het Medi terrane land door de aantrekke lijke prijzen deze zomer de fa voriete zon-vliegbestemming wordt van Nederlanders. „En c slag om de grootste markt is altijd de zwaarste", aldus Bo ven. Vorig jaar is de reisbranche ver wikkeld geraakt in een heftige prijzenslag om de gunst van de zuinig geworden consument. Veel vakantiegangers zijn afge schrikt door de economische malaise en durven ook minder ver weg te reizen door onder meer de longziekte SARS en de terreuraanslagen Directeur Derksen van öger Tours, in Duitsland goed voor een miljoen reizen naar Turkije, zegt met ruim 200 pagina's aan reisgidsen het grootste Turkije- aanbod in Nederland heeft. Volgens hem streeft öger „ook in Nederland naar het marktlei derschap". GTI verkocht vorig jaar in r jitsland ongeveer 700.000 rei zen naar Turkije. Via dochter DTI in Amsterdam is het bedrijf half december al in Nederland begonnen. Manager Thoma verwacht dit jaar 60.000 reizen te verkopen en ook DTI denkt op termijn het marktleider schap in Nederland te kunnen claimen. Corendon-directeur Uslu en Oad-topman Boven stellen niet bang te zijn voor nieuwe con currentie. Reisorganisatie Oad zegt vorig jaar circa 110.000 ge organiseerde vakanties naai- het land te hebben verkocht. „Wij gaan uit van 10 procent groei op deze markt. Door de nieuw komers ontstaat meer aandacht voor Turkije en dat creëert meer vraag", aldus Boven. Uslu: „Met de extra concurren- ti^-icrijgen vooral kleinere reis organisaties het moeilijk, om dat ze niet groot kunnen inko pen en hun risico's niet kunnen spreiden." Corendon heeft vol gens hem vorig jaar 150.000 rei zigers naar Turkije vervoerd „Dat wordt zeker 15 procent meer." Volgens directeur Silbermann van de Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR) ontstaat door de komst van öger en DTI een nog extremer overaanbod in reizen naar Turkije dan vorig jaar. Volgens hem hadden reis organisaties in 2003 circa 1,3 miljoen vliegtuigstoelen voor Turkse vakanties ingekocht, waarvan er zeker 500.000 niet zijn verkocht. „Een week Alanya kunnen ve len niet voor 99 euro blijven a^bieden. öger en DTI gaan net zolang aan die boom schudden totdat genoeg kleine en middelgrote aanbieders er uit vallen, zodat zij een behoor lijk marktaandeel kunnen pak ken", aldus Silberman. Het Nationaal Verkeersbureau Turkije is positief over de komst van öger en DTI op de Neder landse markt. „Meer aanbod creëert meer vraag", stelt een woordvoerder. De vakanties naar Turkije ver tonen volgens het verkeersbu reau sinds vijf jaar een constan te groei. „In 1999 boekten nog 240.000 Nederlanders een reis naar Turkije. Vorig jaar telden we tot 1 no vember al zo'n 911.000 Neder landse gasten. Dit jaar komt het aantal zeker boven de miljoen Het hoofdkantoor van Adecco in het Zwitserse Lausanne. Fotc AP,.;abrice Coffrini u

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9