Sharon komt rechts Israël tegemoet BUITENLAND Bush was al voor 11 september strijdlustig aanvaller met missie Spanning op bijzondere top Amerikaanse landen Levenslange straf na Slachtoffer kannibaal leidde dubbelleven bomaanslagen Rusland Vogelgriep in Vietnam Internet schuld van explosieve groei kinderporno' ielingen op begraafplaats irijk: minder sersdoden ruimtestation >traceerd euw verdacht naar Prodi oden bij uk in België peri e rouwt om htoffers Oud-minister: President had kort na aantreden exploitatie van Iraakse oliebronnen verdeeld ncode iers VS keurzoek naar raanslag Op een kerkhof in het Ierse Belfast zijn graven iraanstaande leden van Republikeins Leger imield. Sinn Fein, de e vleugel van het IRA, Bhet vandalisme 'meer achtelijk'. Zeker tien >n zerken met de namen dg overleden IRA-leden ililltown-kerkhof zijn delijk met zware voor- rstukgeslagen. Ook de m n van de vader van Sinn aij der Gerry Adams, die landen geleden een na- dood stierf, werd ver- .1 talg Het aantal doden door g ongevallen in Frankrijk n< pen jaar fors gedaald. i0rj costten ongelukken in eer aan 5.732 mensen i, tegen 7.242 in 2002. j 1 rijk wordt agressief J ne gevoerd om het aan- ersdoden terug te drin- keerswetten zijn aange- en er worden meer scontroles uitgevoerd. dinsdag 13 JANUARI 2004 iks iad 1: ui morgen afgesloten ist van het bouwwerk. ZV n01 e Italiaanse politie va eren een aan EU-voor- di gericht postpakket Ogenomen waarin lege en en vuurwerk zaten, e politie heeft Prodi Pa ar gelopen. De top Europese Unie lecember al een pakje i rd dat vlam vatte toen ende. Hij liep toen v0° rondingen op. d,ai5>i t atoir' 1 raaii de rtolk lorui hepen en helikop- n ook gisteren nog de ust afgespeurd op Jopvarenden van de die vrijdag met een den aan boord on- Albanië naar Italië Jeer terechtkwam en opg stuurloos op de pe ronddobberde. Bij overtocht kwamen inten om het leven, 'l; nensen konden ed. Twaalf schepen Copters zochten in 'e havenstad Vlo- de zeven en zes- te illegalen. De zoek- le niets op. p aai n i t de /H ivier dc m new york-londen/anp-ap - George Bush was al kort na zijn aantreden als president van de Verenigde Staten begin 2001 vastbesloten Irak aan te vallen. Er waren toen al documenten over de verdeling van de exploitatie van de Iraaks oliebronnen na een oorlog. Bush had al leen nog een excuus nodig om tot de aanval over te gaan. Dat staat in het boek De Prijs der loyaliteit, waarin de Amerikaanse oud-minister van fi nanciën Paul O'Neill over zijn ervaringen ver telt als bewindsman. De journalist Ron Suskind heeft het boek ge schreven. Passages uit het boek zijn schade lijk voor de officiële lezingen van het Witte Huis over de aanval op Irak die uiteindelijk in maart 2003 begon. Officieel heette het dat Irak in strijd met reso luties van de Verenigde Naties massavernieti gingswapens verborg en daarom moest wor den aangevallen. De VS en Groot-Brittannië legden een verband tussen het Iraakse regime en de terroristen die 11 september 2001 de aanslagen in de VS pleegden. Toenmalig minister O'Neill was aanwezig op bijeenkomsten waar Bush zijn plannen met Irak ontvouwde. Op 20 januari 2001, tien da gen nadat Bush president was geworden, bleek volgens hem dat de aanval op Irak een prioriteit was op de eerste bijeenkomst van de Nationale Veiligheidsraad van de VS onder Bush. ,,Het ging allemaal vanaf het begin over Irak", aldus O'Neill die letterlijke verslagen van top bijeenkomsten aan Suskind heeft gegeven. De president wilde van zijn medewerkers toen al een excuus om Irak aan te vallen. O'Neill is de eerste (ex-)bewindsman die zegt dat Bush al in zo'n vroeg stadium een aanval op Irak beraamde. De president heeft altijd gezegd dat hij door de aanslagen van 11 september 2001 veran derde van een vreedzaam en bedachtzaam leider tot een strijdlustige aanvaller met een missie. O'Neills verhaal wijst op een president die 11 september met graagte aangreep om reeds bestaande aanvalsplannen te realiseren en te rechtvaardigen. O'Neill was naar eigen zeggen stomverbaasd over de eerste topontmoetingen. Leden van de Nationale Veiligheidsraad, onder wie vei ligheidsadviseur Rice, minister van defensie Rumsfeld, minister Powell van buitenlandse zaken en vice-president Cheney, vroegen vol gens hem niet eens waarom Irak moest wor den aangevallen. Het Amerikaanse ministerie van financiën heeft ondertussen opdracht gegeven voor een intern onderzoek naar voormalig minister O'Neill. Het ministerie wil weten of hij de wet schond door geheime documenten te onthul len in een nieuw boek over zijn ervaringen als bewindsman. Groot-Brittannië en de VS waren niet uit op een oorlog in Irak en wilden de crisis het liefst vreedzaam oplossen. Dat heeft de woordvoerder van de Britse pre mier Blair gezegd in reactie op de uitlatingen van de Amerikaanse oud-minister O'Neill. ,,Het standpunt van het Verenigd Koninkrijk is bekend. Alle landen wilden dit via diploma tieke weg oplossen. Ik denk niet dat iemand moet twijfelen aan de serieuze bedoeling van de coalitie om dit, in dien het mogelijk was geweest, vreedzaam op te lossen", zei de woordvoerder. De twee astronauten d van het internatio- ^testation ISS hebben veken het waarschijn- P intdekt waardoor de aan boord langzaam irt. Een defecte slang nerikaans laboratori- procent zeker' de oor- Amerikaanse deel van - Vier klasgenoten die igweg waren van een lf?.zijn gistermiddag ^aaikt in de Belgische aailigeren. De auto, 15- tot 18-jarigen za- tijdens een inhaalpo- stromende regen en en een boom. De be- „e eed waarschijnlijk te l' J ïad zijn rijbewijs vori- ekregen. De slachtof- n allen uit dezelfde mst. Twee zijn 18 7 en een ander 15 on - De Verenigde n alle vliegtuigpassa- het land doorlichten urencode geven, on set van luchtvaart- 'PÜen en groeperin- izien op naleving van De naam en ge- um van elke passagier n reservering verge el lijsten van terroris es in orde is, krijgt de toei kleur groen en m- a checken. Bij twijfel is [jSUI komt er een striktere q0 icontrole. 'Rode' pas gen niet mee. jeruzalem/anp-rtr - De Israëli sche premier Sharon heeft giste ren gedreigd dat Israël eenzijdig maatregelen kan nemen om de veiligheid van zijn land te waar borgen, als de Palestijnen weige ren de routekaart uit te voeren. In een poging de rechtervleugel van zijn eigen Likud-partij en zijn rechtse coalitiepartners ge rust te stellen, heeft Sharon tij dens een zitting van de Knesset, het Israëlische parlement, ver der gezegd dat hij een eenzijdi ge terugtrekking van troepen uit de Palestijnse gebieden al leen met goedkeuring van het parlement zal uitvoeren. Sharons uitspraak kwam een dag nadat verschillende Likud- leden en andere rechtse parle mentariërs zondag met tiendui zenden kolonisten en hun aan hangers in Jeruzalem hadden gedemonstreerd tegen een een zijdige terugtrekking en de ont manteling van nederzettingen in Palestijns gebied. De kolonis ten zijn fel gekant tegen iedere terugtrekking uit het 'bijbelse land Israël', waartoe volgens hen ook de Westelijke Jordaan- oever behoort. Sharon zei voorlopig vast te houden aan het internationale vredesplan. „Ik hoop dat de lo gica in de Palestijnse straten toeneemt en dat de Palestijnen de weg van het terrorisme zul len verlaten. Als ze dat doen, zullen ze in Israël een gulle partner vinden." Sharon her haalde dat binnen enkele maanden moet blijken of de Palestijnen de afspraken over Assad ziet niets in bezoek aan Israël Een bezoek van Bashar al- Assad aan Jeruzalem valt voorlopig niet te verwach ten. De Syrische president wees gisteren een informele uitnodiging van zijn Israëli sche ambtgenoot Katsav van de hand. Regeringsvertegen woordigers in Damascus noemden het Israëlische ge baar 'niet serieus' en 'goed kope propaganda'. Katsav was teleurgesteld: „De Syri sche leider is kennelijk niet van hetzelfde postuur als destijds de Egyptische presi dent Anwar Sadat" Die baarde in 1977 opzien door als eerste Arabische leider een bezoek te brengen aan Israël, Dat leidde in 1979 tot het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag. de routekaart naleven. Een gro te meerderheid van de parle mentariërs stemde in met zijn verklaring. Van de negentig aanwezige Knesset-leden, keur den 51 politici de uitspraken goed. Gisteren verscheen in de krant Jerusalem Post al een interview met de Israëlische vice-premier Omert die zei dat als het binnen een maand of zes niet lukt om een vredesakkoord met de Pa lestijnen te sluiten, Israël een zijdige stappen zal nemen om de eigen positie te versterken. 'De jwa Franse justitie is een iderzoek begonnen adicale moslims die en terreuraanslag >rbereidden. Onder teerden zijn imam nchellali van een Venissieux bij Lyon, en zijn zoon. De po- hen een week gele- :a| stitie in Parijs wil of zij een terreurcel in december 2002 k een aanslag met d stoffen wilde ple- hanoi/anp-afp - Zeker drie mensen zijn in Vietnam overle den aan vogelgriep. De ziekte heeft verder al aan meer dan een miljoen vogels het leven ge kost en heeft ook mensen be smet, zo heeft de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) gisteren gemeld. Twee van de doden zijn kinde ren. De derde dode is de moe der van een van deze kinderen. Volgens deskundigen is nog niet gebleken dat de ziekte van mens op mens wordt overge dragen. De ziekte is bij vogels begonnen in de zuidelijke pro vincies Tien Giang en Long An en is daarna opgedoken in de provincie Hay Ta, 1700 kilome ter noordelijker. Andere dieren zijn niet besmet omdat de auto riteiten direct strenge quaran tainemaatregelen hebben geno men. Een probleem is dat kip- penmesters proberen zieke kip pen van de hand te doen op markten, ook in de hoofdstad Hanoi. Daar zijn zondag hon derd kippen opgeruimd. De ziekte die in Azië heerst is een andere dan de vogelpest die Nederland, België en Duits land vorig jaar trof. Mexicanen demonstreerden gisteren bij de aankomst van president Bush voor de Amerikaanse top. Foto: EPA/lmelde Medina monterrey/anp-efe - De Ver enigde Staten moeten eens op houden hun neus overal in te steken en de Amerikaanse vei ligheidsadviseur Condoleezza Rice is een 'rasechte analfabe te'. Tegen de achtergrond van uitspraken zoals deze van de Venezolaanse president Hugo Chévez, is in het Mexicaanse Monterrey gisteren en vandaag een bijzondere topconferentie van landen op het Amerikaanse continent. De sfeer is gespannen omdat veel Amerikaanse landen geïrri teerd zijn over de wijze waarop de VS hun 'oorlog tegen het ter rorisme' voeren. Brazilië heeft dit jaar voor bezoekende Ame rikanen (uit de VS) de verplich ting ingesteld vingerafdrukken en pasfoto's af te geven. De re gering reageerde hiermee uit woede over 'discriminerende' Amerikaanse veiligheidsmaat regelen. De Braziliaanse president Ina- cio Lula da Silva werpt zich op als voornaamste continentale tegenwicht tegen de macht van de VS. Hij gaat onder meer te keer tegen de door de VS gepro pageerde continentale vrijhan delszone. Deze zone zou al in 2005 alle landen moeten omvatten met uitzondering van Fidel Castro's communistische Cuba. Castro is niet in Monterrey, maar zijn grote vriend Chrivez zal onge twijfeld uiting geven aan zijn negatieve gevoelens over de Noord-Amerikaanse 'gringo's'. Volgens opiniepeilingen heeft 53 procent van de Zuid-Ameri kanen een positief beeld over de VS tegen 67 procent drie jaar geleden. Argentinië staat weer op goede voet met Cuba. De tijd dat Argentinië automatisch op dezelfde lijn zit als Washing ton is voorbij. De Amerikaanse president Bush hoopt het tij te keren door erop te wijzen dat de ruzies met onder meer Mexico en Chili over de Amerikaanse aanval op Irak verleden tijd zijn. Nu moet naar de toekomst gekeken en een belangrijk onderdeel daar van is en blijft de vrijhandelszo ne, aldus Bush. Kort voor de top kondigde Bush aan ongeveer acht miljoen ille gaal in de VS werkende buiten landers te legaliseren. Zeker 40 procent van hen is Mexicaan. De Mexicaanse gastheer in Monterrey, president Vmcente Fox, heeft de maatregelen ver welkomd, maar er meteen aan toegevoegd dat dit slechts een stap is in de goede richting. De top van 34 staatshoofden of regeringsleiders is ingelast op verzoek van Canada. Daar werd de vorige Amerikaanse topcon ferentie in april 2001 gehouden. De Canadezen vonden dat er intussen zo veel was gebeurd dat niet kon worden gewacht op de volgende, geplande top in 2005. Zij wezen op de reac ties van Washington op de aan slagen van september 2001 en het feit dat het zuiden van het Amerikaanse continent pplitiek. naar links is opgeschoven door tal van regeringswisselingen. In veertien van de 34 deelne mende landen zijn inmiddels andere regeringen aan de. macht dan bij de top van 2001 in Quebec. moskou/gpd - Achter gesloten deuren zijn twee mannen giste ren in Moskou veroordeeld tot levenslange gevangenisstraffen wegens betrokkenheid bij drie bomaanslagen op Russische flats, waarbij honderden doden en duizenden gewonden zijn gevallen. De autoriteiten hopen dat het oordeel de speculaties over de mysterieuze aanslagen zal doen verstommen, maar niet iedereen is overtuigd. Adam Dekkoesjev (42) en Joes- oef Krymsjamchalov (37) moe ten de rest van hun leven door brengen in een 'strafkolonie met zwaar regime'. De recht bank veroordeelde de twee mannen uit de Kaukasus voor terrorisme, uitzonderlijk wreed aardige moord en lidmaatschap van een illegale gewapende bende. Ze zouden in de herfst van 1999 verantwoordelijk zijn geweest voor de plaatsing van explosieven bij drie flats in Moskou en Volgodonsk. Bij de aanslagen kwamen 243 bewo ners om en raakten bijna twee duizend mensen gewond. De twee gaan in hoger beroep. Htm advocaten zeiden maan dag dat het bewijsmateriaal is gemanipuleerd. Ook zouden de verklaringen van de verdachten zijn verdraaid. Waarnemers verwachten echter dat een ho ger beroep geen schijn van kans heeft. kassel/ap - Het slachtoffer van de Duitse 'internetkannibaal' Ar min Meiwes was rustig en vriendelijk en heeft nooit laten blijken dat hij dood wilde of an dere merkwaardige neigingen had. Dat heeft zijn voormalige partner gisteren voor de recht bank in Kassei verklaard. Een voormalige sekspartner van de man vertelde echter een heel ander verhaal. „Ik moest hem overal bijten." Bernd Jürgen Brandes was al tijd rustig en vriendelijk en had „geen zelfmoordgedachten of directe problemen", zei de ex- vriend. De twee hebben nooit aan SM gedaan en hadden voor 2001 samen een vakantie ge pland. Op 8 maart van dat jaar verdween de toen 43-jarige Brandes. Twee dagen later liet hij zich door Meiwes ontman nen en doden. Meiwes at Bran des in de weken daarna gedeel telijk op. De twee waren via in ternet in contact gekomen. De andere getuige, een 36-jari- ge man, zei dat hij Brandes in 1998 via een contactadvertentie had leren kennen. Beide man nen ontmoetten elkaar onge veer een keer per week en had den dan seks. Brandes heeft hem herhaaldelijk gevraagd hem in de penis te bijten en daar zelfs geld voor geboden: eerst 1.000 mark en later zelfs 5.000 (2.500 euro). Ook getuigde gisteren een schoolvriend van Meiwes over diens kindertijd. Meiwes was 'heel rustig" en uit niets bleek dat hij als puber al fantasieën had over kannibalisme, zoals hij voor de rechtbank heeft ver klaard. Meiwes' inmiddeli over leden moeder was 'griezelig do minant', aldus de vriend, die ontdekte dat Meiwes homosek suele gevoelens had toen hij in zijn huis plakboeken met foto's van naakte mannen vond. In 2000 liet Meiwes zijn oude vriend internetfoto's zien van slachtoffers van ongelukken zonder ledematen. Meiwes zei toen: „Je kunt je niet voorstel len wat er allemaal op internet te vinden is. Zulke gruwelijke dingen." Tijdens het proces is gebleken dat Meiwes via inter-'" net in contact stond met tal van mensen die zijn obsessie voor kannibalisme deelden. Op de markt van Ho Chi Minhstad werden gisteren levende kippen in beslag genomen om de mogelijke verspreiding van kippengriep te voorkomen. Foto: Reuters/Stringer door onze correspondent Esther Gotink londen - Door internet is kinderporno in Groot Brittan- nië in de periode 1988-2001 met 1500 procent toegeno men. Het aantal waarschuwingen en vervolgingen voor pedofiele criminaliteit nam toe van 35 naar 549. Er heerst grote angst dat steeds meer kinderen het slachtoffer worden van de alsmaar groeiende vraag op de porno- markt. Dit stelt John Carr, internetdeskundige, in een rapport ten behoeve van de kinderorganisatie NCH en het Brit se ministerie van binnenlandse zaken. „Nog steeds ontkennen veel mensen dat er een verband bestaat tussen de groei van het internet, kinderporno en kin dermishandeling", aldus Can\ „De getallen in het rap port spreken echter voor zich. De omvang van het pro bleem is buitenproportioneel toegenomen." Computers, internet en fotoscanners: deze combinatie heeft geleid tot een explosieve groei van seksmateriaal waarin zeer jonge kinderen centraal staan. Sinds de komst van digitale camera's lijkt de drempel nog ver der verlaagd. Kende het politiekorps in Manchester in 1995 twaalf kinderpornozaken, vier jaar later nam ze 41.000 pedofiele afbeeldingen in beslag. Vorig jaar werd een Brit veroordeeld die 450.000 obscene afbeel dingen op schijf had staan. Sommige foto's zijn jaren oud, maar er zijn bewijzen dat steeds meer bendes actief zijn in de uitbreiding van kinderporno-netwerken. De Universiteit van Cork on derzocht een aantal nieuwsgroepen op internet waar op porno werd verspreid. In 1999 vond men maande lijks gemiddeld vier nieuwe kinderen, in 2002 waren dat er veertien. Volgens de onderzoekers zijn de afbeel dingen ook steeds sadistischer. „Voordat internet bestond was het veel lastiger om kinderporno te bemachtigen", stelt Carr. „Internet heeft dat veranderd. Zelfs personen die een onder drukte of latente interesse hebben voor dergelijk mate riaal, krijgen via de computer gemakkelijk toegang. Ze denken dat het internet anoniem is." Carr vreest dat de nieuwste mobiele telefoons, waarmee videobeelden verstuurd en bekeken kunnen worden, nog meer scha de zal aanrichten. Volgens Ray Wyre, die pedofielen behandelt, was het probleem vroeger al veel groter dan gedacht. „Het is niet alleen de moderne technologie die kinderporno aan de oppervlakte brengt, het zijn tevens de mogelijk heden van politie om ertegen op te treden. Vóór 1988 was het bezit van kinderporno niet straf baar. Ik heb klanten behandeld die in die tijd kinder porno terug kregen, ook al waren ze actieve kindermis- bruikers. De politie was niet bij machte het materiaal te houden." Carr en Wyre stellen dat wie kinderporno bekijkt, een potentiële pedofiel is. Carr: „Iemand die op internet naar kinderporno kijkt is per definitie een misbruiker. Dertig procent van de be zitters van jeugdporno blijkt zelf betrokken bij seks met kinderen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7