Bot toont begrip voor Duitsland BINNENLAND 2 Waterstand in grote rivieren nog steeds laag door droge zomer Bolkestein: veel landen traag met invoeren Europese regels 'Er zitten nog altijd spoken in de hoofden van kinderen' Moeder en dochter hoogleraar Rechters gaan duidelijker vonnissen ^ras za^ van P'ram'c'e van Austerlitz Ter Horst:Nijmeegse raadsleden niet corrupt' rtal verdacht moord n! dinsdag 13 januari 2004 pingen - De politie Rot- n-Rijnmond heeft in ingen vier personen aan- iden in verband met de van een 37-jarige Rotter- ier. Het lichaam van de •rd eind december aan- èn in het Oeverbos in ingen. Het aangehouden een 18-jarige man en •jarige vrouw en haar ochters van 15 en 16 uit ink ingen en Rotterdam, zijn n voorgeleid aan de r-commissaris. Justitie ikt de vier van moord. btenaren naar gestuurd veen - Het gemeentehuis geveen is gistermiddag nd, nadat bij een interne iwing een asbestplaat broken. Uit voorzorg zijn ^firierd ambtenaren naar ituurd. Vergaderingen afgelast. Direct na de ning begon de gemeente derzoek om te achterha ar schadelijke deeltjes in it hangen. Jaar oude en in Boekei Archeologen hebben ■4i in Boekei twee bijzon- irdewerken potten ge- De potten stammen de eerste schattingen froege Bronstijd, wat wil dat zij ongeveer 3500 zijn. De potten zijn Gfóieel intact. j npregneerd verbieden' EG - Staatssecretaris Van milieu wil dat er een :bod voor geïmpreg- >ut komt. Hij zal zich ir sterk maken bij de Eu- ]ommissie. Dit jaar al een Europees verbod r dat is behandeld met maar Van Geel vindt dat 10 oeg. In verband met ri- lor de gezondheid en eu moet volgens de se tycretaris ook hout dat is igneerd met zware me- i koper en chroom ver- vorden. raffen geëist •te drugszaak cht - Officier van justi- lagen heeft voor de ik in Maastricht acht en Xlcel geëist tegen de twee f rdachten in een om- e drugs- en wapenzaak. ST|<nbaar ministerie doet al ie jaar onderzoek naar wikkeld netwerk van en. Volgens justitie de criminelen er een le- ruilhandel tussen vuur- uit het voormalige Joe- en harddrugs als XTC amine op na. >sieve groei usratten ioven - Om.de explo- |iei van muskusratten mpenerwaard aan te bogen de boeren voor I op hun eigen land ji zetten. Bovendien fcrovincie Zuid-Hol- B extra rattenvangers jenop de 83 die er nu al p. De dienst heeft in [open jaar in de water- pipenerwaard 43.000 ngen, een nieuw re- dagent lorst ch - De rijksrecherche leren een hoofdagent olitie Brabant-Noord tt omdat die de [et zou hebben over- De rijksrecherche hield Jige hoofdagent uit Oss 's aan en doorzocht len de werkplek van de ■hoofdagent is ge- pet openbaar ministe- geen mededelingen taak. agressie i agenten »m - In 2003 werd 175 eld gepleegd tegen Van het Amsterdamse ips. Dat is een stijging Jocent. Politiemensen maken met geweld jiliep van schoppen lot het inrijden op T)e politie, die toe- look steeds minder le nemen, ziet een al- Tendens dat mensen 'er worden. g scooters Jen ik - Inbrekers hebben bkeinde bij een han- JOisterwijk dertig bters gestolen. De da- ||en ook gereedschap 'g mee. Het is niet dui- b de dieven de scoo- 'en meegenomen. arnhem/gpd - De extreme droogte van de afgelopen zomer werkt lang door. Het waterpeil in de grote rivieren is nog steeds bijzonder laag. En dat terwijl januari de laatste jaren juist de hoogwatermaand bij uitstek was. In januari 1995 zorgde de Waal bij Ochten bijna voor een overstro mingsramp. In januari vorig jaar wer den de bewoners van het natuurge bied Meinerswijk, op bij Arnhem met een shovel naar het droge gebracht, omdat hun huizen door het hoge wa ter onbereikbaar geworden. Dit jaar kan de shovel voorlopig binnen blij ven. Het water staat laag en het ziet er naar uit dat dat nog wel eVen zo blijft. „Het heeft alles te maken met de sponswerking van de grond", zegt Helmus van de Langemheen van het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwa terbeheer en Afvalwaterbehandeling (RIZA). „Door de extreem droge en warme zomer is de grond volledig uitgedroogd. Het duurt even voordat de bodem zich weer heeft volgezo- 'De spons is nog lang niet vol' gen. Pas daarna gaat de bodem weer water afgeven aan de rivieren." Het gaat daarbij vooral om de Duitse bodem, aangezien het grootste deel van het stroomgebied van de Rijn in Duitsland ligt. De waterstand bij Lo- bith lag de laatste dagen steeds rond de acht meter boven NAP, tweeën halve meter onder het januarigemid- delde. Afgelopen zondag steeg het peil een halve meter en voor de ko mende dagen wordt een verdere stij ging verwacht. Volgens Van de Lan gemheen zegt dat echter niet zo veel. „Als het dicht bij Nederland regent, kan het waterpeil snel stijgen. Maar als het een paar dagen koud, droog winterweer wordt daalt het weer net zo snel. Een structurele stijging zie ik niet snel optreden. De bodem is nog lang niet verzadigd. Bovendien zijn er in Duitsland nog veel bekkens in de vorm van meren en zijrivieren waar het waterpeil laag is." Stefan Külzer van de Deutsche Wet- terdienst is het maar ten dele met hem eens. „De lage waterstand in de rivieren is inderdaad een nawerking van de droge zomer en het droge voorjaar. Maar volgens mij begint de bodem weer water af te geven. Ik woon in de buurt van de heuvels van de Eifel. Ik zie kleine stroompjes die maanden droog hebben gestaan en nu weer water naar de rivier voeren." Prof. dr. A. Smits, bijzonder hoogle raar aan de Katholieke Universiteit Nijmegen, onderzoekt de natuuront wikkeling in stroomgebieden van ri vieren. Volgens hem is de langdurige lage waterstand schadelijk voor het leven in de rivier. „Doordat de rivier smaller wordt, moeten alle schepen door een nauwe vaargeul. Onder die grote duwbakcombinaties op de Waal wordt de grond enorm omgewoeld. Vissen kunnen dan niet meer rustig naar eten zoeken. Ze kunnen ook niet meer vluchten naar de kribben, want die staan droog. Als het vaker zo lang laag water is, zullen bepaalde soorten uit de Waal verdwijnen. door Rudi Buis alkmaar - De Kindertelefoon viert dit jaar zijn 25-jarig jubile um. De telefonische vraagbaak voor kinderen heeft financiële zorgen maar moet koste wat kost blijven bestaan, vinden de ruim 700 vrijwilligers. Want kin deren hebben, ook anno 2004 vragen waarmee ze niet bij hun ouders of leraren durven aan te kloppen. Vrijwilligers van de Kindertele foon draaien maar zelden een saaie dienst. Soms zijn de vra gen leuk: 'welke naam moet ik mijn goudvis geven?' Vaak wil een kind informatie: 'hoe smaakt sperma eigenlijk?' Soms zijn er echte problemen: 'Ik ben depressief, want ik word al ja ren gepest. Ik wil niet meer naar school, kunt u iets doen?' Een uurtje meeluisteren met de Kindertelefoon maakt duidelijk dat kinderen met tal van vragen en problemen zitten waarvoor ze in hun eigen omgeving geen luisterend oor vinden. Het gra tis, anonieme nummer (0800- 0432) is daarom voor hen een uitkomst, stelt Tilly Kersten, co ordinator van de Kindertele foon in Alkmaar en tevens se cretaris van de organisatie. Komend jaar viert de Kinderte lefoon een jubileumfeestje, on danks het tekort dat dreigt op te lopen tot 120.000 euro. Niet al leen steeg het aantal gesprek ken tot ruim 140.000; de kosten vallen ook hoger uit doordat te- lecombedrijven 18 eurocent per minuut in rekening brengen voor gesprekken vanuit de tele fooncel. Kinderen gebruiken die vaak om de Kindertelefoon te raadplegen. Het idee voor de telefonische vraagbaak ontstond in 1979 in Amsterdam, het jaar dat door de Verenigde Naties was uitge roepen tot het internationale jaar van het kind. Een groepje Twee meisjes staan bij de promotiebus van de Kindertelefoon, waarmee de organisatie het land door trekt om de aandacht te vestigen op het 25-jarig bestaan. Foto: ANP/Rick Nederstigt ouders vond het vreemd dat er geen enkele goede voorziening was waar kinderen met vragen terecht konden. De eerste Kin dertelefoon ging van start met één betaalde lijn. Al snel volg den in Rotterdam, Utrecht en Venlo andere lijnen. Sinds 1992 bestaat de Kinderte lefoon in zijn huidige vorm: met één gratis nummer. In het programma De Uitdaging gaf televisiepresentatrice Angela Groothuizen destijds het laatste duwtje om van de wirwar aan lokale nummers en organisaties één geheel te maken. De Kin dertelefoon telt nu 41 lijnen in 20 plaatsen in Nederland. Ruim 700 vrijwilligers beantwoorden elke dag van 14.00 tot 20.00 uur de vragen van jongens en meis jes. De organisatie mag dan zijn veranderd, kinderleed is dat amper. Veel vragen gaan over pesten op school, verliefdheid en seksualiteit. Dat het nu 2004 is maakt weinig uit, vindt Ker sten. „Natuurlijk is er tegen woordig internet en zijn kinde ren mondiger geworden. Maar we gaan er te vaak vanuit dat kinderen alles weten. Er zijn nog altijd spoken in de hoofden van kinderen. Van zoenen word je namelijk echt niet zwanger!" Het werk geeft de vrijwilligers voldoening, vertelt Kersten. Zo wordt een meisje van nuttige tips voorzien wanneer ze vertelt dat haar vriend wil vrijen, maar zij niet. En krijgt een jongen te horen dat de vrijwilliger van de Kindertelefoon echt niet naar zijn school kan gaan om tegen een treiterkop uit zijn klas te vertellen dat hij niet meer mag pesten. Een andere puber hoort dat je van een joint óók kanker kan krijgen. De Kindertelefoon is altijd ano niem, zelfs wanneer een tiener totaal depressief ophangt zon der nog iets te zeggen. „Daar schrik je van", zegt Kersten. School en seks De medewerkers van de kin dertelefoon krijgen de meest bizarre vragen. Mag mijn ca via ook kattebrokjes? Hoe bak je eigenlijk een appeltaart? Toch zijn de onderwerpen waarmee kinderen het meest in hun maag zitten veelal de zelfde gebleven: pesten, liefde en natuurlijk school. Zo vertelt Valerie (9) dat ze het kleinste „Dan spookt het door je hoofd wat die beller gaat doen. Maar je kunt niks doen. Moeilijk, maar tegelijkertijd is dat de ki acht van je organisatie. Kin deren weten dat ze niet te tra ceren zijn en daardoor bellen ze eerder." meisje van de klas is. Ze heeft geen vriendinnen want ieder een die met haar omgaat wordt gepest net als zij. Wat oudere kinderen bellen met vragen over seksualiteit. Jonge tieners stellen vaak vragen over zoenen, de wat oudere tieners komen met meer ex pliciete vragen op de proppen: wat bedoelen mijn vrienden en vriendinnen als ze praten over pijpen en beffen? berlijn/anp - Minister Bot van buitenlandse zaken heeft begrip voor het Duitse begrotingsbe leid. Hij zei dat gisteren in Berlijn na afloop van zijn kennisma kingsbezoek aan zijn Duitse ambtsgenoot Fischer. Bot staat daarmee lijnrecht tegenover zijn collega Zalm van financiën. Zalm kent geen genade voor het overschrijden van de stren ge Europese begrotingsnor men. In december tikte hij Duitsland op de vingers en kwam het tot een uitbarsting tussen de buurlanden. Neder land had de sfeer 'vergiftigd', met het hameren op de Duitse naleving van het stabiliteits pact, zo liet Eichel, de Duitse minister van Financiën weten. De lucht tussen Nederland en Duitsland is geklaard, zo bleek uit de verklaringen van zowel Bot als Fischer. Maar ondanks 'goede wil' om het pact na te le ven, blijft Fischer bij de lijn van de Duitse regering, dat het overschrijden van de Europese norm nodig is om de economie uit het slop te trekken. Bot is voorstander van een meer flexibele interpretatie van het stabiliteitspact. „Net zo be langrijk als stabiliteit is het ver trouwen in de economie", al dus Bot. „Daarvoor is economi sche groei onontbeerlijk. De begrotingsafspraken van Dub lin zijn flexibel. Een tijdelijke keuze voor groei is geen schen ding van het verdrag." Dat be tekent volgens hem echter niet dat Duitsland zijn afspraken niet hoeft na te komen of dat cie eisen vervallen. Wel kreeg EU-voorzitter Prodi er van langs, omdat hij niet in greep in het geruzie. „Hij had in déze moeilijke kwestie initiatief moeten tonen", vindt Bot. Voor de net aangetreden minister is het verbeteren van de verhou ding met Duitsland een hals zaak Nederland heeft zich met zijn grote mond over de begro tingsafspraken en de oorlog in Irak. te veel aan de zijlijn ge plaatst, zei hij vorige maand. „We moeten de poetslap over het verleden halen, zodat we weer samen door een deur kun nen", stelde Bot gisteren. Fischer was het met hem eens. „Ruzie komt in de beste fami lies voor." De ministers spraken de hoop uit dat dit jaar de Eu ropese grondwet, die de mede zeggenschap van de lidstaten regelt, tot stand komt. „We moeten al het mogelijke doen om de grondwet in een verdrag om te zetten", aldus Fischer. groningen/gpd - Door de be noeming van prof. Janka Stoker (33) heeft de Rijksuniversiteit Groningen een bijzonder duo hoogleraren in huis gekregen. Janka's moeder, Mineke van Es sen (61), is er al ook hoogleraar. Moeder en dochter vinden het leuk om collega's te zijn, maar zullen elkaar op de universiteit brussel/anp - Lidstaten van de Europese Unie zijn nog steeds erg traag met het invoeren van Europese wetten. Eind novem ber hadden landen gemiddeld 2,3 procent van de richtlijnen niet tijdig overgenomen, slechts marginaal beter dan de 2,4 pro cent een half jaar eerder. Euro pees commissaris Bolkestein heeft zich daarover gisteren be- De ongelijke invoering van wet ten in EU-landen ondermijnt volgens Bolkestein de juridi sche zekerheid in de Europese Unie, en tast de concurrentie verhoudingen aan. Nederland doet het iets slechter dan het Europees gemiddelde. Ons land is te laat met veertig Europese wetten (ofwel 2,6 pro cent). Traagste invoerders van Europese wetten zijn Frankrijk, Duitsland en België. Deze lan den hebben 3,5 procent van de Europese wetten nog niet inge voerd, terwijl deze landen vaak aandringen op een sneller Eu ropa, desnoods zonder dwars liggende landen. „Inconsis tent", oordeelt een topambte naar van Bolkestein. „Europa loopt feitelijk met twee snelhe den, maar met deze landen in de achterhoede." Voorbeelden van Europese wet ten die al een jaar geleden inge voerd hadden moeten zijn, zijn die op copyrights en op de be scherming van biotechnologi- sche uitvindingen. Nederland heeft beide nog niet omgezet in nationale regels. Volgens Bolkesteins medewer kers is de traagheid van enkele landen vooral te wijten aan po litieke onwil. „Je ziet het aan Ierland: als een land besluit de achterstand aan te pakken, kan het hard gaan." Ierland hal veerde in zes maanden de ach terstand die het had met de in voering. woudenberg - Een deel van de vorie naiaar met euro pemoeid. Vnrip naiaar werden de wier vlaL arnhem/gpd - Het gerechtshof in Arnhem verplicht rechters hun vonnissen duidelijker te motiveren. Ze moeten voortaan uitleggen waarom een verdach te is veroordeeld of vrijgespro ken. Het gerechtshof begint daar bij wijze van proef in april mee. Het Arnhemse hof denkt dat een uitgebreidere toelichting op vonnissen voor meer draagvlak in de samenleving kan zorgen. „Volgens de wet hoeven rech ters hun vonnis niet uitgebreid te motiveren, maar wij denken dat het beter is om dat wel te doen", zegt persrechter Roes- singh van het Arnhemse ge rechtshof. Ze stelt dat op sommige zittin gen veel getuigen langdurig worden gehoord. In het vonnis komen ze vervolgens amper aan bod. „Wij vinden dat rech ters moeten aangeven waarom ze Pietje wel geloven en Jantje niet. Dat maakt een uitspraak veel duidelijker." Vanaf april zullen minstens een jaar lang één of meerdere recht banken in het arrondissement Arnhem (Zutphen, Zwolle, Al melo, Utrecht en Arnhem) gaan proefdraaien. Het gerechtshof volgt in de loop van de zomer. De deur van de raadkamer, waar rechters na afloop van een zitting overleggen over het von nis en de strafmaat, komt zo op een kiertje te staan. De buiten wacht komt niet te weten welke rechter wat heeft gezegd, maar krijgt wel een beter beeld waar om de rechters hebben beslo ten voor het verhaal van de ene getuige te kiezen. De Raad voor de Rechtspraak, het overkoepelend orgaan voor gerechtshoven, steunt het pro ject. De raad denkt dat met be ter gemotiveerde vonnissen minder vaak hoger beroep wordt aangetekend, omdat ad vocaten zo beter kunnen bepa len of ze nog een kans maken in hoger beroep. De Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak, de belangen vereniging voor rechters en of ficieren van justitie, noemt het 'een prima initiatief. „Ook wij vinden dat de vonnissen min der ambtelijk kunnen. Door kortere zinnen en minder vak taal te gebruiken, worden uit spraken beter begrepen. Alleen ontbreekt het de rechters soms aan tijd om helder en uitge breid te formuleren", aldus een woordvoerder. De initiatiefnemers van het project erkennen dat een uitge breider vonnis juist meer tijd in beslag zal nemen. Maar die uren zouden volgens hen kun nen worden ingehaald, wan neer er voortaan nog maar twee soorten hoger beroep mogelijk zouden zijn: tegen het gehele vonnis of alleen tegen de straf maat. In dat laatste geval kun nen zaken in hoger beroep veel sneller worden afgehandeld. woudenberg - Een deel van de vorig najaar met graszoden beklede steile hellingen van de pirami de van Austerlitz in Woudenberg is verzakt. Nog deze maand wordt onderzocht hoe de schade kan worden hersteld en hoe hoog de extra restauratie kosten zijn. Het monument is twee eeuwen gele den opgericht door soldaten van het Frans-Bataaf se leger als een eerbetoon aan Napoleon. Met de restauratie van het aarden bouwwerk en de obe lisk op een plateau op de top is ruim één miljoen euro gemoeid. Vorig najaar werden de vier vlakken van de piramide opgehoogd met een dikke laag zwarte aarde. Dat was de basis voor de ongeveer honderdduizend graszoden die in de vorm van traptreden tegen de steile hellingen werden ge legd. Om verder onheil te voorkomen is de top van de piramide afgedekt met plastic. Regenwater kan zo niet meer onder de graszoden doorsijpelen. De gerestaureerde piramide moet in september fees telijk worden geopend. Foto: GPD/Brand Overeem niet vaak tegenkomen. Mineke van Essen is hoogleraar gender- studies aan de faculteit psycho logische, pedagogische en so ciologische wetenschappen. Dochter Janka Stoker is bijzon der hoogleraar leiderschap en organisatieverandering aan de faculteit bedrijfskunde,die op een andere plek staat. Onderzoek naar ontsporen van handbalinterland" utrecht/anp - De internationa le handbalfederaties gaan zich buigen over de ontspoorde in terland tussen Nederland en Bosnië-Herzegovina. Zondag in Volendam verstoorde een groep Bosnische aanhangers het WK- kwalificatieduel, dat door Ne derland ruim werd gewonnen. De politie verrichtte drie aan houdingen. En 22-jarige man uit Capelle aan den IJssel werd zondagavond vrijgelaten. Een 23-jarige man uit Rotterdam mocht gisteren naar huis. Hem wordt mishandeling en verzet tegen de politie ten laste gelegd. Een 24-jarige man uit Capelle aan den IJssel zit nog vast. De politie beschuldigt hem van po ging tot zware mishandeling, openlijke geweldpleging en ver zet bij zijn arrestatie. Bij het duel was een waarnemer uit Luxemburg aanwezig. Hij schrijft een rapport aan de Eu ropese handbalfederatie. Vol gens de bond was er voldoende beveiliging in de hal. Het NHV ziet geen reden vror de volgen de kwalificatie-iiwwland, tegen Slowakije op 14 januari in Em- men, verscherpte veiligheids maatregelen te treffen. nijmegen/anp - Burgemeester G. ter Horst van Nijmegen kent geen voorbeelden van corruptie in de gemeenteraad. Wel ziet zij het verschil tussen belangenbe hartiging en belangenverstren geling duidelijk anders dan sommige raadsleden. Dat bleek gisteren tijdens een urenlange, besloten bijeen komst van Ter Horst met de plaatselijke fractievoorzitters. De politici wilden opheldering over de uitspraken van de bur gemeester in haar nieuwjaars toespraak een week geleden. Ter Horst zei bij die gelegen heid dat er in Nijmegen sprake is van een ons-kent-onscircuit, nepotisme en gebrek aan hand having. Van die uitspraken heeft zij niets teruggenomen. Er komt nog een openbaar raads- debat over de kwestie. „Ik hoor tot de preciezen als het gaat om handhaving", al dus Ter Horst. „De grens tussen netwerken en vriendjespolitiek moet wat mij betreft heel dui delijk zijn. Ik zie dat sommige raadsleden worstelen met hun functie en de goede contacten die zij buiten het gemeentehuis onderhouden." De burgemees ter wil daar pas tijdens de raadsvergadering voorbeelden van geven om te voorkomen dat er nog meer commotie ont staat, zo stelde zij. Ter Horst is niet gelukkig met de landelijke aandacht voor haar toespraak. De fractievoorzitters zien geen reden voor een vertrouwens breuk met de burgemeester. Wel willen twee fracties excuses van Ter Horst, die zij nog niet heeft aangeboden. „Ik betreur wel dat ambtenaren en be stuurders in het beklaagden bankje terecht zijn gekomen. Dat was niet de bedoeling", al dus Ter Horst.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5