Onderneem meer met uw geld. Air marshal mag vuurwapen dragen BINNENLAND 1 'Schot van een luchtbuks meestal niet dodelijk' Wethouder Oudkerk ontkent cokegebruik J als ondernemer hoeven we één ding zeker niet te leren: artsen benutten. Dus geven we hier alleen de feiten over de lie uwe Ondernemers Internet Spaarrekening. U krijgt een hoge rente over elke dag dat uw tegoed op le rekening staat. En uw geld blijft vrij beschikbaar. '4 uur per dag, 7 dagen per week. Een Ondernemers iternet Spaarrekening openen gaat heel eenvoudig via ww.abnamro.nl/ois. Pak die kans! Het begint met ambitie ABN-AMRO Moeizame gesprekken over verdrag met Thailand Regering van Antillen zoekt steun op Bonaire Getuige in moordzaak belt uit cel Oudere agenten niet massaal van straat KLM onder voorwaarden akkoord Walviskaak gerestaureerd (advertentie) den haag/gpd - De Amster damse wethouder Rob Oud- kerk heeft in een brief aan bur gemeester Job Cohen ontkend cocaïne te gebruiken. Het televisieprogramma Nova maakte de brief met de aanhef 'Beste Job' gisteravond open baar. In het tv-programma bleef schrijfster en columniste Heieen van Royen erbij, dat voormalige PvdA-kamerlid Oudkerk haar wel degelijk per soonlijk had toevertrouwd ie dere jaarwisseling coke te snui ven. Van Royen sprak Oudkerk na de opnames voor het Groot Dictee der Nederlandse Taal op 15 december. De schrijfster wijdde aan dat gesprek vervol gens een geruchtmakende co lumn in Het Parool. In de brief aan burgemeester Cohen wil Oudkerk niet ingaan op zijn bezoek aan pornosites en prostituees, twee andere vermeende bekentenissen van de wethouder aan Van Royen. Dat zijn privé-zaken, meent Oudkerk Het cokegebruik ont kent hij met klem. De burgers van Amsterdam hebben er vol gens Oudkerk recht op om te weten of hun wethouder de wet overtreedt. Gebruik van de De Amsterdamse wethouder Oudkerk is opnieuw in opspraak geraakt. Foto: GPD/Harmen de Jong harddrug is strafbaar. Oudkerk beweert, dat alleen heeft gezegd dat hij op feestjes kwam waar anderen cocaïne gebruiken. Van Royen herhaal de echter in Nova nog eens de exacte woorden zoals Oudkerk die tegen haar zou hebben ge sproken: „Ik gebruik cocaïne. Met oud en nieuw neem ik al tijd een snuif." Volgens Van Royen wist Oud kerk tijdens het gesprek met haar donders goed dat zijn uit latingen gepubliceerd zouden worden. „Hij wilde me gebrui ken als spreekbuis", aldus de schrijfster, die tijdens het ge sprek naar eigen zeggen 'ty pende bewegingen maakte' en letterlijk zou hebben gezegd: 'Dit wordt een cAmn'. „Bij het afscheid in de parkeergara ge zei hij nog 'ik lees het wel." den haag/gpd - De onderhan delingen over de uitlevering van in Thailand gevangen zit tende Nederlanders verlopen stroef. Thailand houdt vast aan de eis dat tot levenslang ver oordeelde Nederlanders pas na acht jaar in een Thaise cel overplaatsing naar Nederland kunnen aanvragen. Nederland is er bij de onder handelingen niet in geslaagd de termijn te bekorten, blijkt uit een brief van minister Bot (b vtenlandse zaken) aan de Tweede Kamer. Ook op andere punten is nog geen overeen stemming bereikt. De Thaise wet stelt dat elke veroordeelde een deel van zijn straf in Thailand moet uitzit ten. De Thaise autoriteiten wil len voorkomen dat een Neder landse gevangene direct na aankomst uit Thailand wordt vrijgelaten. „Dat is een punt waar we nog over onderhande len," aldus een woordvoerder van buitenlandse Zaken. In Thailand zitten vijftien Ne derlanders vast. Van de vijftien zitten er elf vast op beschuldi ging van een drugsmisdrijf; twee van hen zijn vrouwen. Hun celstraffen zijn bijzonder lang. Drie gevangenen zijn ter dood veroordeeld. Recentelijk kwam de Amsterdamse markt koopman Machiel Kuijt in het nieuws, die in 1997 werd opge pakt op beschuldiging van deelname aan drugssmokkel. Na een aanvankelijke vrij spraak werd hij vorig jaar in hogfi beroep alsnog veroor deeld tot levenslang. Het zit er niet in dat het ver drag nog rond komt voor het staatsbezoek van koningin Beatrix. Zij bezoekt Thailand van 19 tot 23 januari. „Er zijn er nog diverse pimten waar over onderhandeld moet wor den met de autoriteiten, zoals de positie van de ter dood ver oordeelden", aldus de woord voerder van Bot. Of er tijdens het bezoek een principe-over eenkomst kan worden gete kend is nog niet duidelijk. enaar bekent rd op vrouw ag - Een 34-jarige inwo- Deri Haag heeft bekend verantwoordelijk is voor [vaneen 24-jarige enote. Agenten troffen felijk overschot van de lp nieuwjaarsdag aan in lis aan de Marconistraat, en van het slachtoffer de politie gebeld omdat ouw al een tijdje niet gezien. vliegt ruit woning isgraaf - Een automobi- ■elopen nacht in Bles- af om het leven geko- in hij uit z'n auto werd :rd en door een ruit van ling vloog. De auto is ïoofdweg geraakt, door over een een stuk wei door de tuin gereden het huis is gebotst, liet slachtoffer uit de loot. De identiteit van is nog niet bekend. e doelen lament Negen liefda- sinstellingen beginnen ri de campagne 'leder- de wereld iets goeds Zij hopen mensen zo ;en goede doelen te ge- n hun testament. Het vijf instellingen op het -*j an volksgezondheid, -j Nederlandse Hart ien het Reumafonds, iet Prins Bemhard Cul ls, het Wereld Natuur het Rode Kruis. Zij iverheid vragen een belastingklimaat te voor schenkingen bij it aan goede doelen. - Een bijzonder van Hitiers Mein in de nacht van zon dag gestolen uit naai Oorlogs- en Ver- um in Overloon. Het en grote, in (kunst) ionden editie die Hit- k aan hooggeplaatste Het 10 millimeter i van de vitrine waarin lag, werd met een iplinterd. Omdat het r onverkoopbaar is, rectie van het muse- ;;:1 uit dat de dader zijn re verzameling heeft 7:5 ireiden met dit Nazi- rlandse komt ,oni Zwitserland Door een ski-ongeval id ri k111^ *s zondag een Nederlandse vrouw t ven gekomen. Tijdens le ng naar de plaats iel de vrouw in een af- e geul. De vrouw kon omen uit de diepe n stikte. /gpd - „Het kabinet-Godett gaat door", sprak gisteren de Antilli aanse leider Anthony Godett van regeringspartij Frente Obrero (FOL) na afloop van een spannende coalitievergadering in Willemstad, waarbij hij een hoofdrol had gespeeld. „Ik ga straks mijn vriend Jopi Abra ham bellen van DP Bonaire en dan staan we weer op een meerderheid van twaalf zetels." Vier van de zes partijen binnen de Antilliaanse regeringscoalitie kondigden de afgelopen week aan niet langer te willen rege ren zolang Anthony Godett, in december veroordeeld tot twaalf maanden cel wegens corruptie, lid van de Staten (het Antilliaanse parlement) zou blijven. Na een klein uur beraad stapten gistermiddag uiteinde lijk twee van de zes coalitiepar tijen uit de regering: de UPB van Bonaire (met twee zetels) en de WIPM van Saba (één ze tel). Het Antilliaanse kabinet onder leiding van Mima Godett, de zus van Anthony, is nu officieel demissionair, want de coalitie moet over minstens twaalf van de 22 zetels beschikken om een meerderheid te behouden. Na het opstappen van twee partij en rust de coalitie op slechts elf zetels. „We proberen nu een partij te vinden die met ons re geringsprogramma verder wil regeren", zei PLKP-leider Errol Cova, een van de zittenblijvers. De zittende partijen hebben oud-formateur en huidig mi nister van justitie Ben Komproe opdracht te geven zo snel mo gelijk een nieuwe coalitiepart ner te vinden. amsterdam/anp - De belang rijkste getuige bij een moord zaak in Amsterdam had twee maanden met medeweten van de politie een mobiele telefoon in zijn cel. Dat zei advocaat G. Hamer gisteren. Hij baseert zich op stukken voor het hoger beroep bij het gerechtshof, eind deze maand. In augustus 2003 veroordeelde de rechtbank de zoon en de neef van Charif Ben Moulay tot twaalf jaar cel voor medeplich tigheid aan moord. Volgens Ha mer, die de neef bijstaat, heb ben politiemensen Faysal een paar keer op zijn mobiele tele foon gebeld voor overleg. breda - Afgelopen weekeinde kwam een 13-jarige jongen om het leven door een schot met een luchtbuks. Die wapens zijn vrij gemakkelijk te krijgen. Het CDA in de Tweede Kamer bepleit nu een vergunningplicht. Tik bij een willekeurige zoekmachine op internet het woord 'luchtbuks' in en de advertenties schieten van het scherm af. Vanaf honderd euro heb je zo'n ding. Afgelopen weekend doodde een kogel uit een luchtbuks op cam ping Fort Oranje in Rijsbergen een jongen. Hij was buiten op het terrein aan het spelen met een vriendje, dat per ongeluk de trekker overhaalde. De politie wil alleen maar kwijt dat het kogeltje via het oor in het hoofd van het slachtoffertje terechtkwam. Over het kaliber wil het openbaar ministerie geen mededelingen doen. „Het kaliber kan van belang zijn", zegt R. Smeeman uit Harderwijk, die luchtbuksen ver koopt. „Best moeilijk. Ik wil het heel voorzichtig zeggen: in principe is een schot uit een luchtbuks niet dodelijk." Maar Smeeman houdt vele slagen om de arm. „Van dichtbij zou het kunnen. Als ik hoor dat het kogeltje via het oor binnendrong, tsja. Dan heb je het over een week deel en kan de schade zeer groot zijn. Maar als een 4.5-kogeltje van enige afstand op je hoofd terecht komt, overleef je dat wel." J. van der Zanden uit Zundert ver koopt ook luchtbuksen en kan zich vinden in de woorden van zijn collega. „De meeste luchtbuksen hebben een kaliber van 4.5 of 5.5. Die kogeltjes ko men niet eens door een spijkerbroek. Maar ja, ieder mens heeft zwakke plek ken." Vroeger moest je voor een zware buks een vergunning hebben. Van der Zan den: „Maar al die buksen controleren was moeilijk. Iemand die boven de achttien is en zich kan legitimeren, is nu gerechtigd een luchtbuks te kopen. Wij registreren de aankoop, de naam van de koper en het serienummer." Je mag overigens niet met de buks los jes over de schouder door de stad wandelen. De wet zegt dat de buks keurig opgeborgen moet zijn en abso luut niet schietidaar mag zijn. den haag/gpd - Oudere politie mensen die zijn gezakt voor hun geweldstraining zullen niet met duizenden van de straat worden gehaald. Dat verzekert de politietop na alarmerende berichten van de Nederlandse Politiebond (NPB). De vakbond schat dat zo'n vijfduizend 45- plussers over de vorig jaar inge voerde toets voor aanhoudings technieken struikelen, en dat zij daardoor niet meer inzetbaar zijn. De politietop en diverse korp sen hebben boos gereageerd op de uitlatingen van NPB-voorzit- ter Hans van Duijn. Die roepen het beeld op 'dat alle oudere dienders kneusjes zijn', aldus Pier Eringa, korpschef van de politieregio Flevoland. Van de vijftig mensen in zijn korps die de geweldstoetsen niet hebben gehaald zijn er volgens hem maar vijf 45-plusser. Ook de an dere grote poütievakbond ACP vindt dat Van Duijn de situatie te zwart-wit schetst. „Nu lijkt iedereen boven de 45 kreupel," zegt ACP-bestuurder Gerrit van de Kamp. Volgens Van Duijn hebben vooral veel oudere agenten moeite met de vernieuwde ge weldstraining. Die werd op 1 ja nuari vorig jaar ingevoerd, om dat agenten in toenemende mate te maken hebben met agressie. Bij de jaarlijkse toets wordt onder meer gekeken of politiemensen in staat zijn om slagen van belagers af te weren en tegenstanders met grepen onder controle te brengen. Omdat de aanhoudingstechnie ken tot nu toe niet jaarlijks wer den getoetst, hebben vooral ou dere dienders hun eigen ingre pen ontwikkeld. Politiebond ANPV vindt dat agenten daarbij soms wel erg ambtelijk worden beoordeeld. „Af en toe hebben we echt absurde consequen ties", zegt voorzitter Ron Tour nier. „Een karatekampioen haalt de toets niet omdat hij te veel naar beneden gericht slaat in plaats van naar boven. Er is natuurlijk geen sprake van dat zo iemand zich niet kan verde digen." Wie zakt voor de toets moet zijn wapen inleveren en mag ook niet meer worden ingezet in ri sicovolle diensten. Van Duijn schat dat het gaat om vijftien procent van de 32.000 agenten die veel op straat zijn. mee te werken aan een proef met air marshals. Deze proef moet een half jaar duren. Het ministerie is verheugd dat KLM onder voorwaarden be reid is tot het toelaten van be wapende bewakers in de vlieg tuigen. „We gaan nu gezamen lijk aan de slag om het protocol op te stellen", zegt een woord voerder. KLM ziet het liefst dat de bevei ligingsbeambten 'intelligente' wapens dragen. Zo zouden bij voorbeeld rubberen kogels kunnen worden gebruikt. Ook kunnen de wapens met verdo vingspijlen worden uitgerust, aldus de KLM-zegsman. De piloten zijn tegen vuurwa pens aan boord van de toestel len. Hierdoor wordt de verant woordelijkheid van de gezag voerders voor de veiligheid en de goede orde en discipline aan boord op grove wijze aangetast, stelt de Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers. De vakbond wil dat er procedures en randvoorwaarden worden vastgesteld voordat de air mars hals worden ingezet. Nederland heeft de eerste air marshals inmiddels al opgeleid. In Duitsland en Israël hebben ze een speciale training gekre gen voor hun 'antiterreurtaak'. Minister Donner van justitie had daar opdracht voor gege ven. Air marshals vliegen in burger kleding. Ze moeten een eventu ele kaping van een toestel voor komen of proberen in de kiem te smoren. Ook moet de aanwe zigheid van de beveiligingsbe ambten terroristen afschrikken. De Verenigde Staten willen dat buitenlandse luchtvaartmaat schappijen air marshals laten meevliegen op geselecteerde vluchten van en naar de VS. Het land kan KLM hiertoe dwingen door haar bijvoorbeeld de toe gang tot het luchtruim te wei geren. amstelveen/anp - De lucht vaartmaatschappij KLM is onder voorwaarden bereid bewakers met vuurwapens aan boord toe te laten. De overheid bepaalt of de air marshals een vuurwapen dragen. zaandam - Ruim zes meter walviskaak is gisteren teruggekeerd in het Zaans Museum. De twee ka ken, afkomstig van een walvis die gevangen is tij dens een tocht van walvisvaarder Willem Barentz, zijn na een langdurige restauratie weer voor het publiek te zien. Foto: ANP/Juan Vrijdag Het ministerie van Justitie heeft volgens KLM al aangegeven dat de beveiligingsbeambten een vuurwapen moeten krijgen. KLM legt zich daar bij neer, als vooraf duidelijk wordt vastge legd dat de piloot de leiding houdt tijdens de vlucht. Ook moet duidelijk worden afge sproken wie aansprakelijk is als een passagier gewond raakt door een air marshal. KLM wil deze voorwaarden in een protocol vastleggen. De maatschappij gaat dit met alle betrokken partijen, waaronder de ministeries van justitie en verkeer en waterstaat, binnen enkele weken opstellen. Als het protocol er is, is KLM bereid

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3