Bekroning contrast met werkelijkhei GESPREK VAN DE DAG m- Vechten met de leeuw Winnaar Zilveren Camera ook gekozen tot Fotojournalist van het Jaar Geawc Tygers, geaux! DINSDAG 13 JANUARI 2OO4 DAGELIJKS LEVEN M<M MOU A\EE,l.lEveR-P MENSELIJK Chelsea-vedette Juan Sebastian VE- RON en zijn vriendin hebben in het afgelopen weekeinde in hun luxueu ze villa in Zuid-Londen de schrik van hun leven gekregen. Het duo lag in bed toen er plotseling een INBRE KER in hun slaapkamer verscheen. De overvaller was gewapend met een kapmes. Volgens de Engelse politie sloeg hij op de vlucht nadat hij geld en juwelen had buitgemaakt. Kort daarna werd hij opgepakt. De dader is een 35-jarige bouwvakker uit Wandsworth. De Argentijnse interna tional en zijn minnares bleven onge deerd. PRINS CHARLES heeft OZZY OS- BOURNE een fles WHISKY gestuurd om de rockster beterschap te wensen na zijn ongeluk met een terreinwa gen. Volgens zijn vrouw Sharon zal Ozzy de drank echter niet nuttigen. Hij is namelijk ook herstellen de van een ernstige alco hol- en drugs verslaving. Os- bourne revali- j deert thuis sinds hij een maand gele den met een terreinwagen een ernstig on geluk kreeg op zijn landgoed in het Britse Buckinghamshire. Osbourne brak toen een aantal ribben, een nekwer- vel en een sleutelbeen. Hij bracht twee weken op de afdeling intensive care door. Osbourne is berucht om zijn drankzucht. Vijftien jaar geleden vermoordde hij bijna in een dronken bui zijn vrouw. Foto: AFP De actrice DIANE KEATON heeft veel moeite gehad met het opnemen van SEKSSCÈNES mët acteur Keanu Reeves voor de film Something's Got ta Give. De-58-jarige Keaton vond zichzelf te oud. De actrice zegt dat het draaien van de erotische scènes met de 39-jarige Reeves tegen haar gevoel inging. „En ik ben ervan over tuigd dat het ook voor hem niet mak kelijk was", zegt Keaton. „Ik denk dat hij het-gevoel had dat hij met zijn moeder zoende." De seksscènes met de 66-jarige Jack Nicholson gingen haar veel makkelijker af. „Ik voelde mekaar 6êter bij, omdat Jack net zo impêrfecÏHS als ik." De film Some thing's Gotta Give gaat over een lief- desdrieheek tussen Nicholson, Ree- vesten Keaton. Vanaf begin februari draalt de'kömedie in de Nederlandse bioscopen.Toto: AP De éersteioto's van het Europese moederschip Mars Express hebben nog GEEN SPOOR vertoond van de marslander BEAGLE 2. Volgens het controlecentrum in Dannstadtheeft het moederschip geen enkel signaal van de marslander ontvan- gerrtoen het over de landingsplaats vloog. De komende dagen voert ESA een let terlijke radiostilte in. Daardoor moet de Beagle 2 worden gedwongen een com- municatiëzöekprogramma in werking te stellen. Het controleeentrum gaat ervan uit dat de-Beagle bij de landing ernstig is beschadigd of in een krater is beland. v. Een Argentijnse waaghals heeft een sprong in de leeuwenkuil van de dierentuin in Buenos Aires gemaakt en een gevecht met een leeuw overleefd. De 22-jarige man daagde de leeuwen uit voor een gevecht. Toen die niet meteen reageer den, deed de man zijn jasje uit en jutte de majestueuze beesten op. Televisie beelden toonden de leeuw Ouique die bovenop de man zit en hem tikjes geeft met zijn voorpoot. De leeuw werd uitgeschakeld met een verdovende pijl, waarop de stunter uit de leeuwenkuil kon klimmen. Hoewel hij alleen schram men opliep door zijn avontuur, wordt hij wel onderzocht door artsen. Die willen vooral weten of hij een psychische stoornis heeft. Foto: AP Canonprijswinnaar Joël van Houdt zag Jan Peter Balkenende als zorgzame echtgenoot tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Den Haag. Actrice Kim van Kooten vastgelegd door Felix Kalkman bij de première van 'Phileine zegt sorry' tijdens het Nederlands Film Festival. Kalkman werd er eerste mee in de categorie Kunst, Cultuur, Architectuur en Techniek. „Jammer dat m'n goede vriend Ta- ras dit niet meer mee-kan maken. Hij is één dag voor het omtrekken van het beeld van Sadam Hoessein om het leven gekomen door een Amerikaanse tankgranaat", zegt Jerry Lampen. Gisteren werd hij in het stadhuis van Haarlem uitgeroe pen tot winnaar van de Zilveren Camera én Fotojournalist van het Jaar 2003. Erkenning voor zijn oeu vre kreeg hij eerder in 2001 toen hem als Fotojournalist van het Jaar de zelfde eer te beurt viel. Zijn vreugde om de dubbele be kroning staat in schril contrast met de dagelijkse werkelijkheid van de Rotterdamse fotojournalist van persbureau Reuters. Lampen: ,,Ik ben heel erg verschrikkelijk blij. Maar dat had ik graag gedeeld met mijn collega Taras. We heb ben veel samen meegemaakt." De met de Zilveren Camera be kroonde foto van Irakese vrouwen die het zuidelijk deel van de stad Basra verlaten, was ook een van Lampens favoriete foto's: „Con flictsituaties spreken me aan van wege de grote nieuwswaarde. Daar kan ik veel in kwijt. Dit jaar zijn de EK Voetbal en de Olympi sche Spelen. Die staan ook op mijn programma, maar daarvóór ga ik eerst nog een keer terug naar Irak". Rotterdammer Lampen (42) vindt het jammer dat de prijsuitreiking dit jaar niet meer in de Maasstad is, ,,al heb ik natuurlijk ook mijn binding met Haarlem, waar ik in de jaren '80 mijn eerste vaste baan als fotograaf had bij .United Photos De Boer. Daar heb ik heel secuur leren werken en werd ik ervan doordrongen dat er ook geld op tafel moest komen. Brood op de plank. Toch fotografeer ik niet voor de krantenlezer maar voor mezelf. Als ik tevreden ben over mijn eigen werk is het goed. Dat is het belangrijkste criteri um." De Canonprijs voor jong aanstor mend talent ging naar de 22-jarige Joël van Houdt legt de sfeer vast van een hete zomer in een buitenhuiselijk moment. Hagenaar Joël van Houdt, freelan cer met als belangrijkste op drachtgever dagblad Trouw. De jury roemde de knappe composi ties waarin hij sfeer, situaties en momenten raak weet te treffen. Zoals de foto 'Zomer in Leid- schenveen'. Van Houdt: „Mensen die de zomer vieren voor hun deur in een nieuwbouwwijk. Dat vond ik een leuke situatie. Ze ko men oorspronkelijk uit de Schil derswijk of de Transvaal. Je ziet hoe ze erin geslaagd zijn hun ei gen cultuur te behouden". Ook zijn serie over het Russische Kali ningrad sprak de jury aan. Het ge bied vormt een soort enclave, ge legen tussen Polen en Litouwen, landen die binnenkort deel uit maken van de Europese Unie. In maar liefst negen Zilveren Ca mera-categorieën waren prijzen te vergeven. Niet alleen groot nieuws krijgt daarin de aandacht. Zo behaalde de Haarlemmer Mi chel Schnater van United Photos De Boer in de categorie Dagelijks Leven de eerste prijs met zijn foto van een patiënt aan een verrijd baar infuus in een rokerscabine in de immense hal van het Kenne- mer Gasthuis. Schnater (30)': „Ver bazingwekkend dat je in het zie kenhuis opgenomen bent, en dat je zo die 'snak' hebt... echt ver- slaafdengedrag. Hoe beroerd je je ook voelt, je moet gewoon roken, al is de omgeving nog zo ongezel lig. Dat moet gewoon van die si garet. In mei ben ik zelf gestopt. De foto is van een paar maanden daarvoor, maar ik was er kennelijk toen al erg mee bezig. Ik zie de uitverkiezing als een bekroni 2 voor mijn manier van kijken r visie op de wereld die ik als f graaf wil laten zien. Ik had ni verwacht dat ik nu al in de p e zou vallen, dat ik nog wat lai 'e' moest doorgroeien. Bij de k< P? van de jury heeft de actualitf 'e van dit moment vast meege- »e speeld." Nuel Gieles Fotograaf Marcel van den Bergh wint de eerste prijs in de categorie Sport met deze prent van tumkampioene Suzanne Harmes bij de Nederlandse Kampioenschappen. Thibodeaux is in New Orleans een veel voorkomende naam. Iedere inwoner weet hoe je die uitspreekt: rijmt op bureau. Logisch, maar kom er eens op, als onschuldige toerist je leest 'Geaux Tygers!' en snapt het niet. Toch staat het op duizenden paars-gele vlaggen, door de hele stad. Supermarkten halen gele en paarse dozen uit het magazijn (meestal met bier) en stapelen daar een muur van. De gele dozen, of de paarse, zijn in de muur verder naar achteren gescho ven. Van afstand gezien staat ook daar 'Geaux Ty gers!'. Net als op duizenden shirts. Op plaatjes aan paars-gele kralenkettingen en op bumperstickers. Toen snapte ik het ook. Dat 'Geaux Tygers' moest je lezen als 'Go Tygers!', een aanmoediging voor het football-team van de universiteit van Louisiana. Dat team mocht gaan spelen om de Sugar Bowl, tegen de onbreekbaarste studenten van Oklahoma University. Onbetaalde spelers, echte amateurs, die bovendien verplicht zijn er een serieuze studie naast te doen. Daar wordt streng op toegezien. Toch betrof het hier duidelijk iets meer dan een potje schoolvoetbal. De laatste kaartjes voor de grote finale, in een over dekt stadion met 70.000 plaatsen, deden tegen de 1000 dollar. Al weken voor de wedstrijd werd dage lijks op het lokale tv-station van ABC voorbesproken. Talloze malen blikken we, in mistig zwart-wit, terug op 1958: het historische jaar waarin het team van Louisiana State University voor het laatst de finale van de Sugar Bowl haalde én won. Dat is de jongens van LSU in de 45 jaar daarna helaas nooit meer ge lukt. Maar dit keer moet het anders gaan. De spelver deler van destijds, inmiddels 5 bypasses en een over wonnen tumor verder, constateert dat er eindelijk weer eens een behoorlijk team op de been is gebracht. Met uitgerekend dit jaar een finale in eigen huis, in Lousiana zelf, in America's Biggest Party town New Orleans, dus moreel verplicht winnen. Het moet voor alle 55 spelers van de Tygers -ja, grote teams- een beroerde kerst zijn geweest: het enige waar stad en staat sinds weken over praten is de Su gar Bowl van 4 januari. De laatste dagen voorde match zijn de spelers in retraite en verschijnen in hun plaats trotse ouders in beeld, die uitgebreid ver tellen hoe relaxed hun zoon met de druk omgaat. Ik vind het al moeilijk voor te stellen dat ze hun kerst diner binnen hebben weten te houden. Want ook nog is het team van Oklahoma volgens alle statistieken (van rennen met de bal tot het hebben van de schoonste onderbroeken) duidelijk favoriet. Maar New Orleans gelooft er in. De dag voor de match, 3 januari, verdrinkt de stad in paars en geel. In Bour bon Street is men zich en masse aan het bezatten. Alleen in de horeca wordt gewerkt, de rest van de bevolking viert een overwinning-bij-voorbaat. Op 4 januari zitten vanaf de lunch de cafés in de stad vol: men bezet alvast een tafeltje om 's avonds goed zicht op de tv te hebben. Als ik om J 7.25 uur een café binnenstap, 5 minuten voor aanvang, tref ik 500 dronken mensen. De Tygers mogen als eerste de bal naar voren zien te werken. De gooi- Tyger gooit niet naar voren maar gaat rennen, ontwijkt zeven vliegende tackles en komt -levend- tot vlakbij de achterlijn. We zijn pas 7 seconden bezig en de zaal ont ploft. Een gordijn van omhooggesmeten bier ruist neer op de gasten. Ik ruik een overwin ningen word ter plekke Tyger-fan. We winnen inder daad, met 21-14. Good cheaux, my Tygers, braveaux!

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2