Boterhuispolder weet niet wat te stemmen 9 REGIO Discussie in raadzaal duidt op krachtig 'nee' tegen fusie 'Alle kinderen moeten op school noten leren lezen' kijkt hier tot aan de Kagerplassen' id van bestuur lys R5 Vergeefse jacht na gewapende overval in Voorschoten tus breidt uit egc di\ idorp - Willem den Hartog soo top 1 maart in dienst van ad van bestuur van Zorg- Zuid-Holland Noord Ala- lij zal zich vooral bezig en met de sector verpleeg- irzorgingshuiszorg. Met omst bestaat de raad van ur uit drie leden. Eric van is voorzitter en verant- delijk voor de ziekenhuis- Jankees Cappon heeft be voering als aandachtsge- Den Hartog was van 1989 01 werkzaam bij het Kwa- istituut voor de Gezond- zorg CBO, waarvan de e vier jaar als directielid, lenteel is hij lid van de van bestuur van het Net - Zorgaaanbieders Rijn- i, een ouderenconcem in rdam. Zorggroep Alatus is euwe naam van het Rijn- Ziekenhuis en de verpleeg- n Leythenrode (Leider en Oudshoom (Alphen en Rijn). dinsdag 13 januari 2oo4- 'In Voorhout is het net zo gemoedelijk als in Brabant' door Gerard Baas voorhout - Het zal nog een hele dob ber worden om een meerderheid van de Voorhouters te overtuigen van nut en noodzaak van gemeentelijke her indeling met Sassenheim en War mond. Een forse meerderheid van de gisteravond in de Voorhoutse raad zaal aanwezige bewoners stemde 'te gen' toen de ingehuurde Nijmeegse discussieleider Rob Jansen naar hun mening vroeg. Dat gold zowel voor het begin van de 'Lagerhuis'-discus- sie in de overvolle zaal, als voor het eind. De enigen die uitspraken dat zij als gevolg van het gezegde hun me ning hadden gewijzigd, deden dat van 'voor' naar 'geen mening'. Wellicht dat zij dat deden nadat een twintig jaar geleden geïmmigreerde Voorhouter had gezegd dat het in Voorhout net zo gemoedelijk was als in Brabant of toen zij hoorden dat in Sittard-Geleen (volgens deskundigen de enige geslaagde fusie) dit jaar de lokale heffingen met 15 procent zijn gestegen. „Wat zou een niet-geslaag- de fusie dan kosten?", vroeg een slimmerik. Hoe dan ook, meer wordt duidelijk op woensdag 21 januari, als de Voor houters in een referendum zich mo gen uitspreken over de door het pro vinciebestuur voorgestelde fusie, die Warmond heel graag, Sassenheim een beetje en Voorhout helemaal niet wil. Die meningen brachten de be stuurders uit de drie gemeenten gis teravond naar voren. Warmonds burgemeester Vosjan was veruit het stelligst in haar 'ja',, dat meer als een 'ja, anders loopt het slecht met ons af beschouwd moet worden. Warmond kan niet anders dan samengaan met Sassenheim en Voorhopt, zei zij. Ook al gaat het dan niet zo ontzettend slecht met haar gemeente als werd beweerd door een aanwezige. Zijn bewering dat War mond een schuld van 9 miljoen heeft, is volgens Vosjan 'pertinent niet waar'. „Op onze rekening staat 1 mil joen positief. Maar, we mogen onze ogen niet sluiten voor de realiteit die zegt dat we met de toenemende ver grijzing en ontgroening wel in de ro de cijfers komen. Dit houden we niet vol, we moeten knopen doorhakken." De Sassenheimse wethouder Brussee, burgervader Waal was verhinderd, hield zich als vertegenwoordiger van de minst extreme mening van de drie grotendeels buiten de discussie. Hij hield het bij: „De fusie is een mooie kans om de dienstverlening te verbe teren. We kunnen dan meer specia listen aantrekken en de externe advi seurs buiten de deur houden. Meer kwaliteit voor minder geld dus, mits we het goed organiseren. Maar daar bij moet de provincie een handje hel pen." De andere twee 'panelleden' hadden aanzienlijk meer te doen. Provincie bestuurder Norder, door een meer derheid van de zaal gezien als de 'provinciale bovenmeester die ons de fusie door de strot wil duwen', moest zich door veel wagen heen slaan. Dat lukte hem in bijna alle gevallen aar dig. Alleen ontging het niemand dat hij geen antwoord gaf op de ham vraag van de avond: 'Respecteert de provincie de uitslag van het referen dum?' Oftewel, wordt de fusie afge blazen als wij 'nee' zeggen? Norder worstelde zich eruit door te zeggen dat die uitslag een belangrijk maar niet het enige argument zou zijn. „Uiteraard hecht de provincie aan een draagvlak onder de bevol king. Maar er zijn meer zaken van be lang bij de beslissing of we tot een sa mengaan besluiten. We willen een oplossing die voor deze drie gemeen ten, met ieder hun eigen situatie, het beste is en dat is ook de mening van minister Remkes van binnenlandse zaken." Wethouder Van Steijn, die burge meester De Ronde verving, had van uit het ministerie andere geluiden ge hoord. „Remkes laat de mening van de bevolking prevaleren. Dat gebeur de ook toen in Eindhoven en in En schede over fusie werd gesproken. Ik doe mijn bestom de minister daaraan te houden." Van Steijn toonde zich ervan over tuigd dat het niet zover komt. Het oordeel van met name de Voorhoutse de bevolking zal duidelijk genoeg zijn. „Laat ik voor de twijfelaars nog een keer op een rijtje zetten wat de argumenten tegen fusie zijn: de las ten gaan omhoog, de afstand tussen bestuur en burger wordt groter, Voor hout is bestuurskrachtig en slagvaar dig genoeg en een fusie levert vertra ging in het bouwen van de Vïnex-lo- catie op. Dat kunnen we ons niet ver oorloven. Als we dit doen om War mond erbovenop te helpen, moeten we het niet doen. Dan is samenwer king een betere optie." Is een stem tegen Warmond er nu één voor Teylingen? door Eric de Jager warmond - De meeste bewo ners van de Warmondse Boter huispolder willen de mogelijke fusie tussen Warmond, Sassen heim en Voorhout aangrijpen om te 'verhuizen' naar Alkema de. Dat hebben zij ook in een brief aan de provincie Zuid-Hol land kenbaar gemaakt. Wat ze echter nog niet weten, is wat ze moeten stemmen bij het refe rendum van 2i januari. De bewoners en grondeigena ren van 'het Lage Land', de grond tussen de Zijldijk en de Leidseweg willen liever bij Al kemade horen. De grote plas water van 't Joppe scheidt dit stukje Warmond van het dorp. „Ik kom alleen in Warmond voor een paspoort en een rijbe wijs", zegt bewoner A. Stad houder. Voor sociale en cultu rele voorzieningen zijn de Bo- terhuispolderbewoners aange wezen op Alkemade; zij zijn er lid van verenigingen en gaan er naar school. De boeren in het gebied heb ben bovendien stukken grond die in Warmond en Alkemade liggen en dat werkt niet gemak kelijk. Het landschap en de na tuur, met veenpolders in plaats van de typische Warmondse zandgrond, zijn volgens hen ook beter gebaat bij Alkemades beheer. Die argumenten zijn per brief aan de provincie meegedeeld. „Gezien bovenstaande zouden wij bij een samenvoeging van Warmond, Sassenheim en Voorhout ook een grenscorrec tie voorstaan waardoor wij bij Alkemade gevoegd worden, zo dat een aloude dislogica opge heven wordt Aangezien de provincie en de betrokkenen steeds aangegeven hebben dat de mening van de bewoners er toe doet, hopen wij en rekenen wij erop daar in de toekomst iets van terug te zien." Het dilemma voor de Boter- huispolderbewoners is of ze straks vóór de fusie moeten stemmen of tegen. Bij een stem voor zou de grenscorrectie mis schien eenvoudig met alle ad ministratieve rompslomp kun nen worden doorgevoerd. Maar die stem zouden bestuurders ook kunnen uitleggen als in stemming met toevoeging aan de nieuwe gemeente Teylingen. Terwijl een stem tegen een her indeling de verhuizing naar Al kemade ook weer in gevaar kan brengen. „Wij zijn er nog niet uit. Misschien moeten we wel helemaal niet stemmen", zegt bewoner P. van der Geest. Hij stuurde ook een brief aan de gemeente Leiderdorp, waarin hij vertelt dat in elk geval de agrariërs niets moeten hebben van Leiderdorp als nieuwe hoe der van de Boterhuispolder. Zij vrezen dat Leiderdorp de pol der alleen ziet als bouwgrond. Ook de bewoners van de Water- tuin, het stukje luxe, niet-agra- risch Warmond in de polder, zijn er nog niet uit. Zij weten dat ze niet bij Warmond horen. Maar of ze nu per se bij Al kemade willen? Woordvoerder A. Stadhouder: „Wij zijn nog aan het onderzoeken wat- de mogelijkheden zijn: Alkemade, Leiderdorp of de nieuwe ge meente Teylingen. Pas als we de mening van alle bewoners hebben gepeild, nemen we ^en besluit. In elk geval kunnen we hier stemmen, we hoeven niet helemaal om te rijden naar Warmond." voorschoten - Twee onbeken de mannen hebben gistermid dag in de Schoolstraat in Voor schoten een medewerker van een Voorschotens bedrijf be roofd van een fors bedrag. De man was vermoedelijk op weg naar de Rabobank om het geld te storten. Hij werd met een vuurwapen bedreigd door de overvallers, die er op een zwar te scooter vandoor gingen in de richting van Leiden. Meteen na de overval, even na twaalf uur, begon de politie aan een grootscheepse zoek actie in de omgeving. Daarbij werd een helikopter van het Korps Landelijke Politiedien sten ingezet. De klopjacht le verde echter niets op en na een uur werd de actie gestaakt. Inmiddels is de politie bezig met een buurtonderzoek. Alle Voorschotenaren in de omge ving van de Schoolstraat krij gen een brief van de politie, waarin getuigen gevraagd wordt zich te melden. Tot nu toe hebben twee ooggetuigen hun verhaal gedaan. Behalve dat het om een 'fors bedrag' gaat, doet de politie geen mededelingen over de grootte van de buit. Lize Schoo (82) strijdt voor goed muziekonderwijs in Alkemade iris Rietbroek Metering - Wat was Lize >oos, toen zij in de krant de gemeente Alkemade nuziekschool Rijnakkoord il zegt. Als oud-werk er van de school is ze nog egaan met kwalitatief luziekonderwijs voor jon- leren. Schoo was 35 jaar de eerste muzieklerares 'asisscholen van Alkema- ibswoude en Rijnwoude. Iels is zij 82 jaar. Maar ie- die advies nodig heeft in of haar stemgeluid kan nkloppen bij de gewezen derares uit Oude Wete- ^oor haar leeftijd kan bovendien in positieve g een flinke keel opzet- iziek - en zang in het bij- - is haar passie, dus e er alles voor over om iziekonderwijs in de ge- te behouden. „Wellicht helpen om er iets moois naken." inieenteraden van Al- e en Leiderdorp beslis- t voorjaar over de toe van Rijnakkoord. Beide tten vinden de school te Alkemade wil stoppen ;t muziekonderwijs ver door Rijnakkoord, maar lerdorpse gemeenteraad twijfelt nog. Leiderdorp weet nog niet of Rijnakkoord moet opgaan in de Leidse muziek school of dat er voortaan AMV (Algemene Muzikale Vorming) op Leiderdorpse basisscholen gegeven wordt. Alkemade wil het muziekonderwijs in de ge meente zeker behouden, al weet het college nog niet hoe. Basisschoolleerlingen in Al kemade moeten in elk geval al lemaal de kans krijgen om mu ziekles te krijgen, met welk in strument dan ook. Ongerust zocht Schoo contact met wethouder Reijnders om uitleg te krijgen over de situatie. Bovendien gaf zij hem haar vi sie op goed muziekonderwijs in de gemeente. „Ik was even bang dat onbevoegde leraren voortaan het muziekonderwijs in Alkemade zouden gaan ver zorgen", zegt Schoo. Zij heeft een ideale situatie voor ogen. „Een vakleerkracht, zoals die nu bij Rijnakkoord werken, geeft één keer per week mu ziekles op een basisschool. De leraren van die school moeten de stof die week nog eens her halen. Dat kan misschien lastig worden, want niet iedere leraar heeft evenveel gevoel voor mu ziek. Maar er zijn helaas niet zoveel leerkrachten meer als vroeger die AMV kunnen ge ven." Schoo pleit ervoor om de kin deren verplicht noten te leren lezen. „Kinderen hoeven niet Lize Schoo nu en eind jaren zestig tijdens een optreden. „Als kind gaf ik al zangles aan mijn poppen." Foto: Hielco Kuipers allemaal professionele musici torium te gaan. Maar zo'n mu- zijn als taal, rekenen of geschie- Als klein kind was Schoo al te worden of naar het conserva- ziekvak moet net zo belangrijk denis." constant met muziek bezig. „Ik sloeg de maat van de muziek die op de radio was en gaf al zangles aan mijn poppen", zegt zij lachend. In haar tienerjaren zong Schoo al bij verschillende kleine gezelschappen. Toch ging ze pas op haar twintigste zangles volgen. „Mijn vader vond dat helemaal niets. 'Zo word je nooit een goede huis vrouw', zei hij dan. Maar ik deed veel naaiwerk voor men sen in de buurt, zodat ik zelf mijn lessen kon betalen." Schoo ging steeds meer concer ten geven. Vooral in diverse kerken in de regio was ze regel matig te bewonderen. Intussen kreeg ze les van bekende zange ressen, zoals Jo Vincent en Co- by Riemersma. In de jaren vijftig gaf Schoo eerst les op de volksmuziek school in de Amsterdamse Pijp, later in Leiden. Het staatsdiplo- ma zang en blokfluit had ze in middels op zak. Ze heeft in ge dachten nog altijd een zwak voor de Amsterdamse straat schoffies aan wie ze les gaf. „Het waren donderstenen, maar dat gaf niet. Eén keer.had- den ze allemaal fietsbellen ge stolen om in de klas een soort xylofoon te kunnen maken." In 1969 greep Schoo de kans om in Leiderdorp bij Rijnakkoord te gaan werken. Met haar autootje reed ze heen en weer tussen Leiderdorp, Hazerswoude, Koudekerk, Woubrugge en Al kemade om er op de basisscho len AMV te verzorgen. „De Jrin- "k deren kregen AMV pas na schooltijd. Voor sommige kin deren was het best moeilijk om de aandacht erbij te houden. Ik heb ze daarom altijd spelender wijs noten leren lezen, met veel zingen en klappen. Zo verliepen de lessen toch altijd vlot." .Tussendoor gaf ze zoveel mo gelijk concerten in binnen- en buitenland. Ook al gaf haar laatste concert alweer twintig jaar geleden, Schoo raakt nog steeds niet uitgepraat over de kunst van het zingen. „In het algemeen wordt er in kerkkoren of in musicals te hard gezon gen. En zodra ze de hoogte in moeten krijgen je pijn in de keel. Daarom is net zo belang rijk om aan stemvorming te doen als je zingt. En zingen is natuurlijk gezond. Het is li chaamsbeweging hoor, je ge bruikt niet alleen je stem, maar je hele lijf." Ook het televisie programma Idols houdt ze in de gaten, al is ze daar op zijn zachtst gezegd niet enthousiast over. „Zoiets is toch verschrik kelijk. Ik vind het eigenlijk zie lig: die jongelui willen alleen maar beroemd worden, maar ze zingen zo vals als een kraai." Hoe langer ze erover nadenkt, hoe meer ze erachter komt waarom ze goed muziekonder wijs zo belangrijk vindt. „Juist omdat ik het nooit heb gehad, ben ik er zo op gebrand. Het is goed gekomen met mij en mijn stem, maar ik heb het nooit jong kunnen leren." Iers van de wijken Leyhof en Buitenhof willen hier geen benzinepomp. „Als de gemeente het heeft over de stadsrandzone, over het beschermen van natuur en over het eren van de recreatiemogelijkheden, dan moeten ze hier van afblijven." Foto: Henk Bouwman willen geen benzinepomp langs Dwarswatering het gemeentehuis informatie over het plan voor de bouw van een Shellpomp langs de provin ciale weg N445. Van Loenen en Jutte hopen dat veel Leiderdor pers zich uitgenodigd voelen, en niet alleen het handjevol mensen dat een uitnodiging van de gemeente ontving. „Wij hopen dat het gemeentehuis uitpuilt." „De plannen liggen inmiddels ter inzage, en ze zijn nog schrij nender dan wij al dachten", zegt Jutte. Burgemeester en wethouders willen Meas toe stemming geven voor een win kelruimte van negen bij negen meter, zes benzinepompen, een LPG-installatie, drie was plaatsen en een stofcuigplaats. Daarnaast wordt er een ruimte gebouwd die eventueel kan worden gebruikt voor kleine re paraties. „Daarmee heeft de ge meente hem meer gegeven dan hij nu inneemt aan de Van der Valk Boumanweg", zegt Jutte. Eigenaar Ramb wil de pomp daar weg hebben, omdat de klandizie drastisch is afgeno men nadat de gemeente er een richtingsverkeer had ingevoerd. Jutte en Van Loenen hebben met een aantal bewoners van de wijken Buitenhof en Leyhof en de bewoners vereniging Ley hof handtekeningen opgehaald. Meer dan 350 zijn er inmiddels binnen, die de gemeente don derdagavond krijgt aangebo den. Jutte: „Dat zijn niet alleen mensen die erop uitkijken." Het steekt hun dat de benzine pomp wordt gebouwd op een plaats die pontificaal in het zicht ligt op een plek waar veel mensen recreëren. „Je kijkt hier tot aan de Kagerplassen. 's Zo mers zie je de witte zeilen aan de horizon. We zien hier aal scholvers, torenvalken en ooie vaars. Als de gemeente het heeft over de stadsrandzone, over het beschermen van na tuur en over de verbetering van de recreatiemogelijkheden, dan moet ze hiervan afblijven", zegt Van Loenen. Ze zijn gaan kijken op het wandelpad langs de Dwarswatering. Vanaf de bocht tussen de Bloemerdbrug en de Bruggemanbrug is de plek waar de pomp komt zichtbaar. Bovendien meet de gemeente met twee maten, net hoe het uitkomt, zeggen de bewoners. Ze halen er de brief bij die Lei derdorp in april aan het Hoog heemraadschap van Rijnland stuurde als bezwaar tegen het afgeven van vergunningen voor steigers in de Dwarswatering. „Het uitzicht van de bewoners van de woningen langs de Dwarswatering wordt ernstig aangetast door het aanmeren van boten en sloepen", schrij ven burgemeester en wethou ders. „Uit de talloze veront waardigde telefonische reacties die wij dagelijks ontvangen blijkt dat dit een groot pro bleem is. Wij delen de zorg van de omwonenden voor een aan tasting van hun tot voor kort vrije uitzicht." Van Loenen en Jutte: „Over de aanlegsteigers zegt het college te hebben mee genomen dat de raad het hier open wil houden. Wij vragen ons af wat dat 'meenemen' be tekent. We hopen dat er zoveel bezwaren binnenkomen, dat het gemeentebestuur zich nog eens achter de oren krabt." Dijke - Wie op het pad Dwarswatering wan- als het aan de ge- Leiderdorp ligt straks een benzinepomp met Bewoners van de wij- en Buitenhof gru- de gedachte. Ze hopen anderen zich realiseren het plan heeft, er niet alleen om dat vanuit onze huizen wordt. Dit heeft gevol- veel mensen die hier uitlaten of van de na- zeggen Marja en Tom Jutte, be de Satumus. houdt de ge- een inspraakavond. Ge en benzinepompeige- nb van Meas geven in

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17