Autodealers langs A4' eiden-promotie door een ras-Katwijker Javastraat nog steeds 'krankzinnige straat' LEIDEN REGIO De Beukenhof wil ook luxe appartementen Bloemenhof en Vliko visitekaartjes R3 derdorpse ondernemers pleiten voor plek op bedrijventerrein dinsdag 13 JANUARI 2004 lanneke Dijke IDORP - De Leiderdorpse nemers Vereniging (LOV) net als de Kamer van Cndel, dat de gemeente irp plek langs de A4 Inruimen voor de vestiging itodealers. roorzitter Pierre van Over- ;i dat gisteravond in zijn raak tijdens de nieuw- jceptie van de LOV in de ihof, waarop tevens de dorpse Ondernemers- erd uitgereikt, naai en internationaal is ike van toenemende clus- van de autobranche autosnelwegen in de van mobimalls", aldus Van Overloop. „Ook bij de Lei derdorpse autobranche leven zulke ideeën." Volgens de voor zitter is het bedrijventerrein Vierzicht, dat langs de A4 wordt aangelegd in het kader van het W4-plan, hiervoor uitermate geschikt. Vierzicht komt langs het meubelplein te liggen. Een autoboulevard en een meubel plein vullen elkaar aan, vindt Van Overloop. „Op deze wijze ontstaat een sterke combinatie van auto's en meubelen, die bovendien op relatief korte ter mijn gerealiseerd kan worden." Het gemeentebestuur van Lei derdorp is niet van plan auto dealers langs de snelweg toe te staan. In het stedenbouwkun dig ontwerp voor Vierzicht is ruimte voor woonwinkels, zorg instellingen en kantoren. Wet houder Roest heeft al gesugge reerd om autobedrijven te ves tigen op het terrein van het ROC, als die school vertrekt van bedrijventerrein De Baanderjj. Volgens Van Overloop duurt het echter veel te lang voor die locatie beschikbaar is. „De knelzittende autobedrijven kunnen niet wachten op de vele jaren vergende operatie van verplaatsing van het ROC, sloop van de opstallen en herontwik keling. In dat geval voorspel ik dat de autobranche zijn heil el ders gaat zoeken." Waarheen, daar waagde hij zich niet aan. Ook diende de LOV-voorzitter zijn wensenlijstje voor het nieu we bedrijventerrein Bospoort in. Dat komt in de nieuwe oksel van de verbrede snelweg te lig gen, op een steenworp afstand van de Pannenkoekenboerderij. Woongiganten Ikea en Morres Meubelen hebben interesse in deze stek, maar de LOV vindt dat geen goed idee. Het zal lei den tot verzwakking van het meubelplein, omdat de afstand te groot is. Geen detailhandel in dit gebied, was de boodschap van Van Overloop gisteravond. Na afloop van zijn speech gaf Van Overloop desgevraagd aan dat hij het vermoèden heeft dat de gemeente Leiderdorp niet op de weg zit die hij bepleit. „Ik heb het gevoel dat ze voor de makkelijke weg kiezen. Ikea en Morres dienen zich aan. Het zou jammer zijn als mijn ver moeden juist is." leiderdorp - De feloranje afval containers van Vliko BV en de fleurige bossen bloemen van Bloemenhof Leiderdorp zijn de komende twee jaar de ambas sadeurs van het Leiderdorpse bedrijfsleven. Beide bedrijven werden gisteravond uitgeroe pen tot onderneming van het jaar, een prijs die eens in de twee jaar wordt uitgereikt door de gemeente en de Leiderdorp se Ondernemers Vereniging (LOV). Bloemenhof ging aan de haal met de eerste plaats in de categorie detailhandel, Vliko werd winnaar in de categorie bedrijven. Voor directeur Hendrik-Jan Koen van Vliko kwam de erken ning onverwacht. „Er wordt door omwonenden natuurlijk nogal veel negatieve publiciteit over ons gemaakt. Dan is dit een leuke erkenning waar ik echt trots op ben. Wellicht dat zaken als de open dagen die wij organiseren een rol hebben ge speeld. We gaan nu weer verder met verbeteren, waar we conti nu mee bezig zijn." Volgens de jury is Vliko een be drijf dat risico durft te nemen, Leiderdorp promoot en mee werkt aan een verminderde be lasting van het milieu. De jury, bestaande uit wethouder Roest, LOV-voorzitter Pierre van Over loop, Kurt-Jan Wiltenburg van de Kamer van Koophandel en notaris Bakker, kwam eensge zind tot dat oordeel. Voor Vliko is de prijs een verjaardagsca deautje, omdat het bedrijf aan de Achthovenerweg dit jaar veertig jaar bestaat. Ook Pieter Straathof, eigenaar van Bloemenhof, had niet ge dacht dat hij zou winnen. „Ik had eerder verwacht dat ze zouden kiezen voor een onder nemer die al twintig, dertig jaar bezig is. Mijn zaak bestaat pas zeven jaar." De bloemenwinkel in Winkelhof trekt op topdagen zo'n 1200 klanten, vier keer meer dan in een gemiddelde bloemenzaak. Dat lukt Straat hof doordat zijn winkel aan alle kanten open is en hij zelf in koopt op de veiling waardoor de prijzen laag zijn. „Ik heb het idee eigenlijk afge keken van een ander", verklap te hij gisteravond na afloop van de prijsuitreiking. „Voordat ik deze zaak had werkte ik voor een groothandel. Op de veiling zag ik een collega die voor zijn drie winkels in Zoetermeer meer inkocht dan wij voor vijf tig winkels in Duitsland." Straathof koopt nu elke dag he le karren bloemen in op de vei ling FloraHolland in Rijnsburg, en haalt twee keer per week nieuwe planten. Hij heeft vijf fulltimers en tien parttimers in dienst. De jury vindt het knap dat Bloemenhof in zo'n korte tijd is uitgegroeid tot 'de top van Ne derland'. Het is een risico ge weest om een paar jaar geleden uit te breiden naar honderdvijf- tig vierkante meter, dat goed is uitgepakt. „Hij heeft nu een su perwinkel in Winkelhof en daar ben ik zeer trots op", aldus wet houder Roest. De twee bedrijven die naast de prijs grepen voelden zich geen verliezers. Ronald Schenk van Drukkerij Graficon en Erik Breedeveld van Breedeveld Kampeer- en Zwerfsport vertel den dat ze het al heel wat vin den om genomineerd te zijn. Schenk: „Toen ik hoorde dat Vliko de andere genomineerde was, dacht ik al dat het lastig zou worden. Dat is ook gewoon een groot bedrijf." Breedeveld: „Ik ben zelf pas een jaar bezig, voor die tijd was de zaak nog van mijn oom. Ik was al blij dat ik bij de laatste twee zat." Rozendal tekent 'nieuw wild plan' door Eric de Jager oegstgeest - Na een restaurant en een hotel moeten er nu luxe appartementen komen bij De Beukenhof in Oegstgeest. Dat vindt althans eigenaar Erwin Rozendal, die momenteel bezig is tekeningen te maken voor een complex van tien tot vijf tien woningen met volledige verzorging op de huidige par keerplaats. „Zessterrenapparte- menten worden het. De bewo ners kunnen gebruikmaken van de wijnkelder, de tuinman, de kok en housekeeping van het hotel en het restaurant. En een hondenuitlaatservice voor zes- sterrenhondjes", zegt de onder nemer enthousiast. Rozendal vertelt weliswaar vol vuur over zijn nieuwste wilde plannen, maar hij tekent er wel meteen bij aan dat de ideeën nog niet veel verder zijn geko men dan zijn eigen kladblok. „Op zich mag er gebouwd wor den op het stuk grond, maar het bestemmingsplan staat al leen sociaal-culturele bouw werken toe, zoals een kerk of een school. Dus er moet nog een hele procedure worden ge volgd. Maar ik ben wel van plan de aanvraag in te dienen bij de gemeente. We zijn nu aan het kijken wat de gemeente wil." Desondanks heeft de hotelbaas al een idee over het uiterlijk van de dure woningen. „Vroeger stonden er op die plek drie gro te woningen in de oude stijl van rond 1900, zoals ze ook aan de Leidsestraatweg staan. In die stijl willen we de appartemen ten bouwen." „Misschien is het in deze tijd van economische crisis niet zo slim om over luxe te praten, maar er is altijd een bovenlaag die luxe wil en die luxe kan be talen. De doelgroep voor de ap partementen is dan ook de - meestal wat oudere - bezoeker van De Beukenhof, die luxe is gewend. Ik hoor van veel men sen die een pied-a-terre in deze omgeving willen hebben. Zeker met de volledige verzorging van De Beukenhof erbij. Die markt is niet groot, maar dat hoeft ook niet; ruimte voor tien tot vijftien appartementen is er altijd." Ro zendal denkt bij die volledige service aan alle voornoemde diensten, maar ook aan een persoonlijk assistent, een bood- schappenservice, een babysit en een zwembad met perso neel. Rozendal hoopt zijn grote plan tussen nu en twee jaar gereed te hebben. „Het duurt even. Maar het hotel heeft ook even geduurd. Daar is uiteindelijk na goed overleg toch ook iets moois uitgekomen. We zijn weliswaar een beetje in een ver keerde tijd gestart, maar nu be gint het te lopen. We hebben veel gasten die voor langere tijd blijven en we zijn een trouwlo catie geworden." AGENDA ierard Baas /katwijk - Katwijkers in niet zo snel, en dan al negatief, moeten oor- over Leiden. Luister maar heo Westra, een ras-Kat- die het al bijna dertig uze naar zijn zin heeft in itelstad. „Je moet het lor je er wat van zegt", Westra die onlangs zijn irpsgenoten een handje en heeft. „Ik liep door de linnenstad, langs de en en stond evèn stil bij Igewater. Verhip, dacht ziet er prachtig uit. Die het groen, die klassieke iven." bedacht zich geen mo ffitte het idyllische tafe- op de gevoelige plaat en it die foto op te sturen enKatwijks huis-aan- ad. In een begeleidende n hreef hij: 'Leiden heeft e| zichte van Katwijk altijd a« gatief beeld. Leiden werd ;r as betiteld als 'Sodom en rra'. Nu ik er een tijdje ED merk ik dat dat allemaal j]c eevalt.' ïoest me gewoon van het vertelt Westra die in de ishof woont met vrouw «kinderen. „Ik wilde de kers laten meegenieten it Leiden allemaal voor heeft. Misschien dat het nspoort om eens meer in ite doen dan alleen maar e bioscoop of naar het mvoor de uitverkoop. Ze neens een middagje ngaan wandelen in de istad." jng de keuze die Westra eiden maakte in de be- in zeventig niet van har aar we moesten wel. De gnood is nu hoog, maar loven. Ik heb de stad langzaam maar zeker mooi zien worden. En het wordt nog steeds mooi er." Toch zijn de karakterverschillen tussen de Katwijkers en de Lei- denaars gebleven, vindt Westra. „Katwijk heeft iets behoudends, Leiden iets vooruitstrevends. Er waren en zijn nog steeds echte Leidse glippers, mensen die al tijd iets anders doen dat wat ze zeggen. De meeste Leidenaars zijn zeer sociaal en minder ach terdochtig dan de Katwijkers. Ik voel me nu ook een echte Lei- denaar, ook al spreek ik het taaltje niet." Het is dat taaltje, met die typi sche Leidse r, dat de Katwijkers er op attent maakt dat er Leide naars in de buurt zijn. „Ja, als ze die r horen, dan zijn de Kat wijkers op hun hoede. Die Leid se r verafschuwen ze. Gek hè, dat blijft altijd hangen." Westra heeft daar overigens geen last van. „Ik spreek geen Leids, dat kan ik helemaal niet. Je moet mijn kinderen horen als ik dat probeer." Westra heeft wel eens aan een Katwijkse vriend gevraagd wat het nou is dat Katwijkers tegen Leiden en de Leidenaars heb ben. „Hij deed echt zijn best om een antwoord te vinden. Hij kwam niet verder dan een ab stract gevoel, iets wat hij niet onder woorden kon brengen. Het enige concrete was weer dat taaltje. Tja, als ik dat hoor, krijg ik helemaal het idee dat er eigenlijk totaal geen reden is voor de Katwijkers om zo ach terdochtig te zijn tegenover Lei denaars. Waarom zouden we daar niet gewoon een einde aan maken. Daarom heb ik die foto ingestuurd. Wat denk je, zijn al die Katwijkers welkom in Lei den? Zal toch wel?" Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Door de Houtkamp en de heemtuin in Leiderdorp kan zondag van 14.00 tot 15.00 uur onder begeleiding een wan deling worden gemaakt. Het thema is: Planten en dieren (en sporen) in de winter. De wan deling begint bij het MEC, Van Diepeningenlaan 2c. Bij wijkvereniging Aktief is vrijdag in het clubgebouw aan de Berlagestraat 2 in Leiden ge legenheid om te kaarten en te sjoelen. Aanvang 19.30 uur. Een nieuwe Alpha-cursus, een kennismakingscursus over het christelijk geloof, begint maan dag 26 januari om 19.00 uur in het Diaconaal Centrum De Bakkerij aan de Oude Rijn 44 b/c in Leiden. De cursus be staat uit tien bijeenkomsten en een weekeinde. Begonnen wordt met een gezamenlijke maaltijd, gevolgd door een kor te inleiding over onderwerpen, waar in kleine groepjes over wordt doorgepraat. R00D Leiden, de jongerenver eniging van de SP, houdt vrij dag een filmavond in de Speer, Mamixstraat 18 in Leiden. Van af 20.00 uur wordt de film 'Una Giomata Particolare' vertoond. De discussie daarna staat onder leiding van Cor Vergeer en be gint om 22.15 uur. - De Leidse Ruilvereniging Ko- ningskerk houdt vrijdag een ruilbeurs. Iedereen die zijn ver zameling van postzegels, mark clips of telefoonkaarten wil uit breiden is tussen 19.00 en 21.45 uur welkom in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 in Leiden. Er is deze keer ook een kavelveiling. Meer informa tie op de website: www.ruilver- koningskerk.nl. Drs. Han van Os houdt maan dag 19 januari om 20.00 uur een dialezing over Sicilië in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 in Leiden. Op het eiland hebben diverse welvarende culturen, zoals de Grieken, Carthagers, Romeinen, Byzantijnen, Arabieren en Nor- mandiërs hun sporen nagela ten, hetgeen zich laat zien in kloosters en paleizen, fresco's en tempels. Kaarten voor de le zing zijn telefonisch te bestellen bij K&O, telefoon 5141141, da gelijks van 9.00 tot 17.00 uur. In de Lactatiekundigepraktijk in het gezondheidscentrum aan de Vondellaan 35a in Leiden is elke vrijdag van 9.30 tot 11.30 uur inloopochtend voor zwan gere en borstvoedende vrou wen. Aanmelden votr deze in loopochtenden: tel. 5281196. Er wordt een bijdrage in de kosten gevraagd van één euro. In buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 in Leiden is zondag van 10.00 tot 15.30 uur weer de bekende koopjes- markt. Gratis toegang. Lieneke Schotanus, muziek pedagoog en schrijfster, houdt zondag om 14.00 uur een lezing over 'Omgaan met verlies in de zwangerschap of na de geboor te' in de Centrale Bibliotheek (Koolzaal) in de Nieuwstraat 4 in Leiden. Lieneke Schotanus is auteur van het boek 'Herboren, inzicht in de betekenis van vroeggeboorte, leven en sterven van een pasgeboren kind'. In de kantine van voetbalclub FC Boshuizen aan de Boshui- zerkade begint vrijdag om 20.00 uur een bingo. Theo Westra aan het Calgewater, waarvan hij ook Katwijkers wil laten genieten. Foto: Henk Bouwman die was toen nog veel hoger. Het was heel normaal datje als beginnend stel in het zomer huisje van de familie woonde." Dat leek Westra niets. Hij wilde trouwen en met zijn Rijswijkse echtgenote in een echt huis wo nen. Dat werd een riante flat in Leiden, in de Merenwijk. „Mooi hoor, we hadden het geweldig daar. Toen keek je nog uit over boerenland, maar dat is nu alle maal verdwenen." Leiden was in die tijd een armlastige stad. „Er was nergens geld voor, ter wijl er een hoop achterstallig onderhoud was", herinnert Westra zich nog goed. „Ik werk te toen voor de Gasfabriek, de voorloper van de Nuon waar ik nu nog steeds zit. Door het werk kwam je in aanraking met de slechte staat waarin de stad zich bevond. Ik vond het alle maal maar niks. Die uitzichtlo ze situatie veranderde pas in de jaren tachtig, toen Leiden zich financieel wat meer kon veroor- wielen kiezen het straatje om het eenrichtingsverkeer op de Lage Rijndijk te omzeilen en omdat ze te beroerd zijn om via de Willem de Zwijgerlaan en Kooilaan om te rijden. De Javastraat - tweerichtingsver keer - kan de enorme drukte eenvoudigweg niet aan. Overi gens zegde wethouder Ron Hil- lebrand in 1998 de omwonen den al toe dat het sluipverkeer na de herinrichting niet zou toenemen. Ruim vijf jaar later is er nog niks veranderd en bewoner Ben Blankenstein van de Java straat, die zich al jaren ergert aan de verkeerssituatie, heeft maar weer eens aan de bel ge trokken. „Het was de bedoeling dat het verkeer via Willem de Zwijgerlaan en Kooilaan rich ting centrum zou rijden, zegt de gemeente. Maar dat gelooft natuurlijk niemand. Vrijwel al het verkeer gaat vanaf de Sum atrastraat meteen linksaf de Ja vastraat in. Daar zit zwaar vrachtverkeer vanaf industrie terrein De Waard bij, maar ook het verkeer richting De Waard maakt massaal gebruik van de Javastraat. Dan kijken ze bij de Zijlsingel de Lage Rijndijk af, zien een file en rijden via de Sieboldstraat of Driftstraat bij ons de straat in. Dit is een krankzinnige straat geworden." Het moet dus Onmogelijk wor den voor verkeer om vanaf de Sumatrastraat de Javastraat maar ook de Ambonstraat en Atjehstraat in te rijden. Verkeer wordt gedwongen om door te rijden naar de Willem de Zwij gerlaan, die wel is berekend op vrachtwagens. Maar wanneer gebeurt er nu echt iets, zo wil len de bewoners daar graag weten. Dat kan nog wel even duren, maar het einde van de lijdens weg is in zicht, Iaat een woord voerder van Bouwen en Wonen weten. „Want er loopt nog steeds een bezwaarschriften- procedure. De termijn om be zwaar te kunnen aantekenen liep vlak voor Kerstmis af en daar is een reactie op geko men. Wie? Dat kan ik niet zeg gen. Voor zover ik het nu kan bekijken wordt dat bezwaar in februari behandeld." Eric-Jan Berendsen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Waarom is er in de smalle Javastraat nog steeds geen eenrichtingsverkeer? Foto: Henk Bouwman Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 nauwelijks op de stoep durven te lopen omdat dat te gevaarlijk is. „Woongenot? De vissen schudden in hun aquarium. Het is de hoogste tijd voor een richtingsverkeer. We schrijven begin 2004 en de Javastraat is nog steeds een smal straatje tussen Kooizicht (een zijstraat van de Kooilaan) en Sumatrastraat waar sinds de herinrichting van de Lage Rijn dijk nog steeds een onafgebro ken stroom sluipverkeer door heen gaat. Vrachtwagens en- - andere projectielen op vier hrijven eind januari 2002. rastraat wordt geteisterd (zwaar) vrachtverkeer. iren in huizen, deuken in e i. afgereden buitenspie- 'n een verzakte straat hor de riolering kapot is iet gevolg. Dat resulteert irlijk weer in stankover- laar de klachtenlijst van woners is nog veel langer, in aanslag op de ruiten door a laatgassen, geluidsover- anderen die niet buiten en spelen vanwege de Ie en volwassenen die

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15