REGIO 'Een beetje blazen is wel lekker' Dat bijensteek heilzaam lijden aan de is wisten Egyptenaren aV ziekte multiple Brommerrijders zien niets in verhoging minimumleeftijd Verjaardag s? NAVRAAG Bijengif doet wonderen. Wetenschappelijk onderzoek aan de univer siteit van Groningen moet uitwijzen hoe heilzaam een bijenprik is y m voor mensen die sclerose (MS). Navraag bij imker JOHN DRIEBERGEN uit Rijnsburg, met zijn vrouw Marijke eigenaar van De Drie Bijen in Noordwijkerhout. Dan de behandeling van mensen met multiple sclerose: zo'n lief bijtje steekt toch niet op commando? „Nee, een bij steekt niet zo maar. Hij moet daarbij worden gehol pen, bijvoorbeeld door hem met een pincet in het nauw te bren gen. Een bij die klem zit steekt, verliest zijn angel en gaat dood. Daarnaast is het mogelijk om bijengif in poedervorm toe te dienen zonder dat de bij het loodje legt." Hoe pijnlijk is een bijensteek? „Je voelt vooral het gif, dat vaak heilzaam blijkt te werken. In het seizoen word ik elke dag gestoken. Ik ben inmiddels immuun voor bijensteken. Ik voel alleen even au, en als een bij in mijn neus prikt au au. En mocht ik ooit reuma krijgen, dan zit ik goed want dan krijg ik het hoogstens in een lichte vorm. Maar ik vind een mug genbeet erger dan een bijeensteek, want van zo'n mug heb ik nog dagen jeuk." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essen berg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. Ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden, Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. DINSDAG 13 JANUARI 2OO4 COLOFON Nicks scooter, een Aerox, staat bij de fietsenmaker. De TGB Ra- pido heeft hij daarom maar even van zijn zus geleend. Met zijn eigen scooter vindt Nick het heerlijk 'om een beetje te blazen'. „M'n scooter gaat 95 kilometer per uur. Laten zien wie het snelst gaat met je vrienden, daar gaat het om. Al kun je bijna nergens zo hard rijden." De gevaren van zijn sterk opgevoerde scooter ziet de scholier van het Visser 't Hooft wel in. „Er vallen best veel doden mee." Op zachte toon vertelt hij het verhaal van de jonge Rijnsburger die vorig jaar een fietser raakte en daarbij dodelijk verongelukte. „Maar als ik echt hard rijd, heb ik wel een helm op. Meestal." Ook in financiële zin zitten er ri sico's aan de snelle scooter, die hem bij de aanschaf al 2000 eu ro kostte. Tot nu toe komt Nick er nog goed vanaf. „Ik ben pas een keer gepakt, voor het rijden zonder helm." foto's: Mark Lamers en Dick Hogewoning ANNO 1954, Woensdag 13 Januari KATWIJK - In de raadsvergadering werd het uiterst belangrijke besluit genomen het landgoed Panbos, ruim een kwartier ten Zuiden van de bebouwde kom van Katwijk Rijn gelegen aan te kopen voor een bedrag van 149.000.-. Het gedeeltelijk onder Katwijk, gedeeltelijk onder Wassenaar gelegen landgoed zal bestemd worden voor recreatiedoel einden en als zodanig een zeer bijzondere aanwinst zijn voor de bad plaats. Over het verloop van de onderhandelingen vernamen we het volgende: Ze dateren reeds vanaf 1945. Het landgoed is groot 35.64.98 hectare, waarvan 32.91.41 onder Katwijk en 2.73.57 on der Wassenaar gelegen. Het landgoed bestaat uit bos, duin en opstal len. De opstallen bestaan uit woonhuizen bewoond door de families dr Versteeg, Ger. Meijer, P. Hoogeveen, H. Koelewijn en bij de ingang de familie Boef. Voorwaarden zijn o.m. dat het terrein alleen gebruikt mag worden voor recreatiedoeleinden, watervoorziening, waarvoor het reeds in gebruik is, voor militaire defensiegebouwen, doch uitsluitend voor militaire dienstgebouwen. De gemeente heeft de plicht tot herbe bossing (in de bezettingsjaren is er n.l. veel bos omgehakt). ANNO 1979, zaterdag 13 januari LEIDEN - De boerderij aan de Morsweg, die de gemeente deze week verkocht aan de eigenaresse van restaurant 'Nieuw Minerva'. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d(datum van -plaatsing) of door contante betaling aan de Dalle van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Met een verhoging van de mini- Peijs (verkeer) het aantal ongeluk- hier al net zo weinig voor als de scooters, snelheid en slippartijei mumleeftijd voor brommerrijders ken terugdringen. De brommerrij- leden van de Tweede Kamer. Vijf van 16 naar 17 jaar wil minister ders uit de Leidse regio voelen zestienjarigen aan het woord over jdaTvwf"mVKorpei?hoek Maarten van Duyvenvoorde, Katwijk Maarten rijdt op een zilveren Puch Typhoon die hij tweede hands voor zeshonderd euro heeft gekocht. De Katwijker vindt het te ver fietsen naar het ROC Leiden en op zijn OV-jaarkaart moet hij nog twee jaar wachten. De brommer heeft hij gekocht met geld dat hij na het overlijden van zijn oma kreeg. „Toen ik mijn scooter kreeg, ging hij vijfenzeventig kilometer per uur. Het was heerlijk om zo hard te rijden, maar je krijgt gezeur met de politie. Toen heb ik hem laten afvoeren door de fietsenma ker. Ik ben één keer gevallen doordat een bestuurder van een brommobiel mij sneed. Ik moest vol in de remmen en mijn achterband gleed weg. Als je boven de honderd kilometer per uur rijdt, dan wordt een brommer gevaarlijk. Het ligt eraan hoe je zelf rijdt. Iemand van 21 of 30 jaar oud kan net zo goed een ongeval veroorzaken. Als ik de minister was, zou ik de leeftijd voor een brommer verlagen naar 15 jaar. Je haalt een brom fietscertificaat en koopt een brommer voor maar twee jaar. Dat is toch zonde van het geld." Nick Glasbergen, Rijnsburg Hoorde u op van het nieuws uit Groningen? „Beroepshalve weet ik veel over bijen, dus was ik niet verrast dat dit onderzoek nu ook in Nederland van de grond komt. In landen als Duitsland, Zweden en Amerika zijn ze op dit terrein veel verder. Wat zeg ik? De oude Egyptenaren en de Inca's wisten al veel van de heilzame invloed van bijen op mensen. Wel vind ik het tijdstip van het onderzoek aan de Groningse uni versiteit verrassend. Ik wist dat het eens moest gebeuren, maar niet wan neer." De bij heeft ondanks zijn steken toch al een positief imago. Wat zijn de goede eigenschappen van bijen? „Hoeveel tijd heeft u tot uw beschik king? Bijenproducten werken won derbaarlijk goed en zijn relatief goed koop. Mensen die uitgedokterd zijn nemen er vaak hun toevlucht toe. De koninginnengelei helpt mensen met depressies en na bijvoorbeeld een chemokuur. Propolis werkt bij gordel roos en reumatische aandoeningen. Pollen worden gebruikt als extra voe dingssupplement en zijn goed tegen bepaalde vormen van hooikoorts. Ho ning, wat moet ik nog over honing zeggen? Drie jaar geleden is in Beverwijk wetenschappelijk aange toond dat het helpt bij de genezing van brandwonden. Tot slot bij engif: het klinkt negatief, maar het werkt positief voor mensen met MS." Kjella Zandbergen, Rijnsburg Nick rijdt elke dag op zijn brommer van Hazerswoude-Dorp naar het ROC Leiden, locatie Lammenschanspark. De Puch Maxi uit 1990 die hij van zijn zus heeft gekregen, rijdt net geen zestig kilometer per uur. „Hij was helemaal gaar, toen heb ik hem uit elkaar gehaald en opgeknapt. De onderdelen die moesten worden vervangen, heb ik van mijn ouders voor mijn verjaardag gekregen. Ik ben twee keer onderuitgegaan. Een keer ben ik gesneden door een automobilist die over het fiets pad reed. Hij had geen zin om voor een wegafsluiting om te rij den en sneed mij af. Ik was behoorlijk pissig. Mijn broek was verpest en de auto reed door. De tweede keer viel ik doordat mijn voorspatbord was losgetrild. Het was donker en ik hoorde iets, maar wist niet wat het was. Ik reed vol gas en ging daar door behoorlijk hard onderuit." Nick schrikt nog wel eens van auto's die hem rakelings inhalen, maar vindt brommer rijden niet gevaarlijk. „Als je net begint met rijden, moet je altijd wen nen en is de kans op ongelukken groter. Als de leeftijd voor een brommer omhoog moet, dan moet de leeftijd voor autorijden ook omhoog." Kjella heeft haar DJ Kymco gekregen voor haar verjaardag, maar anders had ze de scooter zelf wel gekocht. „Ik was er al voor aan het werk, maar opeens kreeg ik 'm van mijn ouders. Als ze dat niet hadden gedaan, had ik er nog wel een halfjaartje langer voor moeten sparen, want hij kostte 1400 euro.'.' Voor de afstanden hoeft Kjella het niet te doen, want het Wellantcollege waar ze op school zit, ligt in hetzelfde dorp. Ze rijdt maximaal 45 kilometer per uur. „Zeker als je goed oplet en je helm draagt, is het veilig. Ik zou m'n scooter wel willen opvoeren, maar het mag niet van mijn moeder. Ook moet je opletten datje dan geen brokken maakt of wordt 'gepakt'. Een vriend van me heeft een keer 600 euro boete gehad. Hij droeg geen helm, had geen certificaat en er waren onderdelen van zijn scooter af." Het plan om scooter en brommer rijden pas op zeventienjarige leeftijd toe te staan, ziet Kjella niet zitten. Ik denk dat het voor de veiligheid niet zoveel uitmaakt. Het gaat er om hoe lang je al scooter rijdt, om de ervaring." Nick Schipper, Hazerswoude-Dorp Michael Snijder, Leiden Voor de ingang van het Lammenschanspark staat Michael n zijn splinternieuwe Yamaha Aerox van 2500 euro. Zijn oude K sponsorden de machine voor 1500 euro omdat hij niet is ga, 8a roken. De rest verdiende hij met het vullen van de schappen B een supermarkt. De scooter van de ROC-scholier rijdt meter per uur, maar om veilig aan het verkeer deel te vindt hij dit aan de lage kant. „De auto's schieten met 60 killee meter per uur langs je heen als je op de weg rijdt. Je moet ei101 goed opletten." De leeftijd voor brommerrijders verlagen, \iva: hij onzin. „Dat ene jaar maakt niets uit. Het halen van een bromfietscertificaat heeft wel zin. Ik zou anders niet weten wanneer ik op het fietspad of op de weg zou moeten rijden Door het examen beheers ik de regels. LEIDEN, 15.00 UUR De aankondiging is feestelijk. Gratis taart en hallnn#1* nen. En een kosteloos toegangskaartje voor ieder een die is verkleed als Kuifje, kapitein Haddock, Jansen of Janssen en professor Zonnebloem. Maar om drie uur is de taart allang op. Wat rest is een berg kruimels op de vloer van Midi Mondial. Een grote tafel met twee vierkante meter leeggegeten taartpapier, Het restaurant van het Rijkmuseum voor Volkenkunde biedt de troosteloze aanblik van een voorbije verjaardaj Hiep hiep hoera, Kuifje is vandaag 75 geworden. Ze vinden het geen stijl. „Normaal eet ik nooit taart", zegt een vrouw van een jaar of 55. „Maar het gaat om bi principe. De begeleidster van een stuk of zes kinderen meent ookLg] dat er sprake is van onrecht. „Natuurlijk", zegt ze en ze verheft haar stem. „Als je adverteert met gratis taart, moet je zorgen dat er taart is. Zolang het museum open Jjjc is, gewoon. Van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's a- vonds." Ze heeft onmiddellijk een gids benaderd. Dat het toch al nei doo irlij. laa M)I niet kan, zo zonder gebak. „En nu mogen we iets ander nemen." De kinderen vallen aan op de schalen baclava en andere exotische lekkernijen. „Ja jongens, kom op, pak maar." Feestkleding draagt niemand. En zelfs het populaire Kuifje-kuifje is nergens te zien. Is zeker een ander soort kinderen dat zijn haar opleukt met gel. Niet de kindere die op zaterdagmiddag met hun ouders naar 'Kuifje naar de Inca's' gaan. Die kinderen zijn hier vooral omd hun ouders zo dol zijn op Kuifje. Of op het Peru van de Inca's. Maakt het in Volkenkunde uit of je komt als striplie! ber of als Zuid-Amerika-liefhebber? Of je volwassen of kind? Nee. De ouders van Tycho kopen een set Ki melkbekers (drie voor 35 euro). Tycho zelf loopt door 1 nepjungle. „Als je zo'n Inca-jongen tegenkomt hoef je niets te doen, maar je moet wel even gedag zeggen' klinkt het uit de speakers. Verderop, in een nagebow trein, maken de oudsten de 'hoogste treinreis ter wei „Jammer dat ie niet schudt, dan zou het nog echter Tycho verzorgt een pantomimevoorstelling achter hel witte doek. Ook zonder taart wordt het toch nog gezellig. Lang li de eeuwige jeugd. Erna Straatsma

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14