LEIDE Bemande camera's rond Beestenmarkt 'Je omgeving verander je niet zomaar' Chill Out Café blijft open oonlasten stijgen dit jaar overal minder snel REGIO Veel minder incidenten in Den Haag Schoolvoetbal staat op de tocht Zoeterwoude subsidieert ijshal R1 aos op Nil mgeluk Commissie beslist vanavond over nieuw voorstel dinsdag 13 januari 2o04 Assmann speelt miswedstrijd Leiden 'Plek langs ksweg A4 voor utodealers' /redenheid over lirwerkverkoop n - Politie, brandweer en West-Holland zijn to-Hen over de manier waar- is verkocht in de [e regio vlak voor de afge- de| jaarwisseling. Er is vol- af.Be milieudienst streng ge- 7. [oleerd bij zaken waar con- mtenvuurwerk werd ver in Door de steeds strengere ht. die aan de verkoop van 1 yerk worden gesteld, is het r- fi verkooppunten van berk in de gemeenten Lei- e Leiderdorp, Oegstgeest, en Zoeterwoude ge- jvan 18 naar 10. irdenvaccin van cell en Pfizer - De Amerikaanse far- (ïticagigant Pfizer Animal 1 gaat een West-Nijlvac- iduceren voor paarden. maakt het bedrijf ge- i een vaccin dat is ont- jd door het Leidse bio- rijf Crucell en het Israë- jVeterinary Institute. Cru- kelt zelf ook een ilijk vaccin tegen het Wijlvirus in opdracht van ïrikaanse leger. Het be- 'acht in 2005 met klini- bten te kunnen begin- er Girls esvol (-De Leidse twirlvereni- ite Koper Girls heeft zon- ;i het NK succes geboekt, i eerste plaats in de Top- d in Rotterdam plaatste j^ior small team dance a zich voor het EK, dat sen in Schotland wordt jlen. Verschillende leden .eidse club plaatsten ilo en als duo voor het jee teams van The Koper (tijgen zondag nog een 1 n zich te kwalificeren. ioeterwoude - Door lekende oorzaak raakte •jarige automobilist uit "ennep vanmorgen om op de Nil vlak- iprit naar de A4 van de jij botste vervolgens te- lichtmast die als een ikje knapte en over de te liggen. Vijf voer- konden dé auto van de bilist of de lichtmast niet meer ontwijken, keer bij de kruising naar Jude en de oprit naar urenlang gestremd ge- tie, die met tien man ter is, heeft sporenonder- daan om de oorzaak van :luk te achterhalen en handen vol om de snel verkeerschaos weer in te leiden. De 44-jarige 'lilist, die niet aan- aar was, is met onbe- 'erwondingen naar het Is Ziekenhuis overge- Rond half negen was de aar de A4 weer open itomobilisten, die ver- op de snelweg zowel Den Haag als Amster- er in de file terechtkwa- mdat door de slechte Handigheden allerlei ngen waren gebeurd. door Robbert Minkhorst leiden - Er moet 'actief camera toezicht komen in het uitgaans gebied rond de Nieuwe Beesten markt; 'bemande' camera's waarmee mensen kunnen wor den gevolgd. Onduidelijk is nog waar het geld voor deze maatre gel vandaan moet komen. Als het aan burgemeester Henri Len- ferink ligt, komen er geen 'onbe mande' camera's bij in Leiden. „Ik zie niet zoveel in passief ca meratoezicht. Aan vaste onbe mande camera's, zitten een he leboel praktische nadelen", zei de PvdA-burgemeester van Lei den gisteravond op een bijeen komst van D66. Vanavond neemt de raadscom missie voor bestuur en veilig heid een beslissing over het ca meratoezicht in de stad en over het preventief fouilleren op de Beestenmarkt en omgeving. Het nieuwe voorstel van Lenfe- rink houdt in dat er op stap avonden wordt 'meegekeken' in het uitgaansgebied..,,Bij mobie le camera's kun je inzoomen, iemand volgen. En als er iets gebeurt, kun je snel ter plaatse zijn." In het oorspronkelijke plan van het college was alleen sprake van toezicht achteraf via vaste camera's. Mede door een be zoek aan Arnhem, waar Lenfe- rink wethouder is geweest en waar al camera's hangen, is het gemeentebestuur van gedach ten veranderd. De burgemeester zei ook dat hij enigszins terugdeinst voor pre ventief fouilleren, dat is geop perd door zijn voorganger Wol ter Lemstra. Lenferink vindt dat 'een heel zware maatregel', die hij pas 'heel laat' zal inzetten. De politie is al met een proef begonnen. De politieke partijen moeten vanavond en uiteindelijk ook in de gemeenteraad ja of nee zeg gen tegen het aangepaste plan van Lenferink. Er is alleen nog geen geld voor. Gerekend wordt op in elk geval een bijdrage van 250.000 euro uit de pot voor het grotestedenbeleid, maar dat geld is niet binnen. De stad moet dit jaar overigens ook be sluiten nemen over bezuinigin gen van tien tot twaalf miljoen euro per jaar. Wethouder Geertsema erkende gisteravond dat de gemeente haar plannen voor het uit gaansgebied niet kan financie ren. Een oplossing hebben bur gemeester en wethouders nog niet gevonden. leiden - Den Haag is tevreden over het ef fect van camera's in de stad. Dat bleek gis teravond tijdens een debat over veiligheid, georganiseerd door D66 in Leiden, waar aan de Leidse burgemeester Henri Lenfe rink, het Haagse D66-raadslid Robert van Lente en Anne Smeets van het College Be scherming Persoonsgegevens deelnamen. In Den Haag waren er problemen met prostitutie, en werd in twee straten begon nen met cameratoezicht. Drugshandel en geweldmisdrijven verplaatsten zich, waar door inmiddels op twee belangrijke assen en op de Scheveningse boulevard came ra's hangen. Dat gebeurde eigenlijk pas 'nadat al het andere was geprobeerd', maakte Van Len te duidelijk. „Eerst is met ontruimingsbe velen en samenscholingsverboden begon nen, en zijn vijftien veelplegers aangepakt. Uiteindelijk zijn er 1300 aanhoudingen verricht, 400 verwijderingsbevelen uitge deeld en zijn er 700 zaken uitgekomen. Dat heeft wel extra middelen gekost. Het werd te gek. De politie was er 17.000 uur mee bezig." Het aantal incidenten is vol gens hem met zestig procent verminderd. In de Haagse probleemgebieden hangen inmiddels 250 camera's. In Leiden komen ze alleen op de Nieuwe Beestenmarkt en in de directe omgeving, maximaal zo'n 25. Overigens heeft Den Haag een uitvoerig privacyprotocol, zei Smeets, dat te prijzen is. Van de 93 gemeenten met cameratoe zicht kennen vijftien niet zo'n protocol. Lenferink zei dat Leiden het wil zoals Den Haag - wat betreft privacybescherming. „Het gebied in Leiden steekt met kop en schouders uit boven de rest van de stad. Er werd en wordt actief gesurveilleerd, maar de klacht was dat de politie er niet is op het moment dat er wat gebeurt. Als het een goed middel is, schuw ik niet om dat in te zetten. En als iemand in Alphen wat uithaalt, met grote snelheid naar Leiden vlucht, de stad in gaat en hij wordt hier ge registreerd en aangehouden, dan vind ik dat prachtig. En hoeveel uur recherche werk scheelt het wel niet? Als er een man met een rode jas wordt gezocht, zijn men sen nu dagen bezig om iedereen te onder vragen." Cameratoezicht is best, zolang de maatre gel maar proportioneel is, gaf Smeets aan. „Doel en middel moeten bij elkaar passen. Als er een keer een voorvalletje is op de Beestenmarkt, slaat een bende camera's nergens op. Is het elke week bal, wordt er geroofd en mishandeld, dan is het an ders." Smeets pleit overigens uitdrukkelijk voor bemande camera's. Alleen actief toe zicht werkt. .Anders creëer je schijnveilig heid." Cursus 'bejegenkunde' leert mensen functioneren in een groep door Rody van der Pols leiden - Stel: je wint met een groep mensen de loterij. Honderdduizenden euro's, die je met zijn allen moet uitgeven. Hoe stel je je op in de onderhandelingen? Neem je het voortouw of wacht je rustig af wat anderen voorstellen? Verhef je je stem of probeer je te bemiddelen? Het zijn dit soort oefeningen die Leidenaar Wim Scholten zijn cursisten voorschotelt. „Zodat zij inzicht krijgen in hun functioneren in een groep. En de zaken die daaraan verbeterd kunnen worden." 'Bejegenkunde' noemt Scholten de op de praktijk gerichte cursus, waarmee hij vol gende maand wil beginnen. Voor de duide lijkheid: 'bejegenkunde' biedt geen hand leiding voor de juiste omgangsvormen. „Ik ga cursisten niet vertellen wanneer ze 'jij' of 'u' tegen iemand moeten zeggen. Of wat wel en niet is toegestaan in een bepaalde situatie", zegt de Leidenaar. Nee, 'bejegen kunde' beslaat een veel breder terrein dan dat. Het gaat om communiceren in de ruimste zin van het woord. „Hoe ga je met anderen om", verduidelijkt Scholten. „Maar ook: hoe ga je met jezelf om." Om daar achter te komen, legt Scholten zijn cursisten tijdens de bijeenkomsten al lerlei concrete situaties voor. Situaties waarin interactie met cursusgenoten on ontkoombaar is. „Daarbij kom je er vanzelf wel achter hoe je in elkaar zit. Ben je ie mand die nooit zijn gevoelens toont; die niet tegen kritiek kan; die zichzelf nooit iets gunt; die makkelijk emotioneel onderuit gaat of die niet met conflicten en ruzies kan omgaan? Die zelfkennis is heel belangrijk. Het vormt het beginpunt van een verbete ring van je communicatie." En daar is behoefte aan, weet Scholten. „Met groepen heb je immers voortdurend te maken. Als bestuurslid van een vereni ging, als vrijwilliger in een verzorgingste huis, maar ook privé, binnen een relatie bijvoorbeeld. Dat is weliswaar maar een groepje van twee, maar toch een groepje." Bovendien: je omgeving verander je niet zomaar. Maar aan jezelf kun je werken. Scholten: „Dat heb je tenminste zelf in de hand." De Leidenaar weet waar hij over praat. Zelf heeft hij ook het hele traject doorlopen. „Ik was altijd een heel rechttoe rechtaan per soon. Zowel in mijn voorkomen als in mijn gedrag. Ik had geen enkele antenne voor de manier waarop mensen op mij reageerden. Het interesseerde me ook niet." Een keer punt vormde een basiscursus psychologie die Scholten volgde. Plotseling zag hij in hoe hij zich gedroeg. Er werd hem een spiegelbeeld voorgehouden, waar hij graag iets aan wilde veranderen. Het vormde het beginpunt van een lang, moeizaam proces. Beetje bij beetje wist Scholten zijn gedrag om te buigen, zijn ma nier van communiceren te verbeteren. Daarbij speelde de opleiding 'bejegenkun de' die hij zelf volgde een belangrijke rol. „Dat experimenteren met nieuw gedrag is in het begin heel eng. Maar ook heel lo nend. Uit mijn omgeving komen heel veel Leidenaar Wim Scholten: „Met groepen heb je voortdurend te maken." Foto: Hielco Kuipers positieve reacties. Ze vinden me toeganke lijker. Dat is voor de mensen om mij heen prettig, maar ook voor mezelf. Het geeft zo veel meer rust, zoveel meer zekerheid. Een goede motivatie om er - ondanks de moei lijke momenten die er ook bij horen - mee door te gaan." Voor meer informatie: www.naturalinspiration.nl, of telefoon: 071-5156789. gen/leiden/anp - Inwo- l grote gemeenten moe kaar 4,4 procent meer idezaakbelasting (ozb), it en reinigingsheffing dan vorig jaar. De Leid- ïn stijgen met 3,7 pro- ig jaar was de gemid- ïdelijke stijging 7 pro- stenverschillen tussen [en nemen af. :rs komen naar voren lek van het Centrum lerzoek van de Econo- de Lagere Overheden 1) van de Rijksuniversi- 28. hingen. Het aan de RuG verbonden centrum onderzoekt als enige instituut in Nederland jaarlijks de woonlasten in alle gemeenten, provincies en wa terschappen. „In het algemeen stijgen woon lasten het minst in gemeenten waar deze lasten al relatief hoog zijn. De lastenverschillen tus sen gemeenten nemen daar door af', verklaart het instituut. COELO onderzocht tarieven in 35 grote gemeenten, waarin in totaal ruim 36 procent van de Nederlandse bevolking woont. Gemeentelijke woonlasten (ozb, rioolrecht en reinigings heffing, minus de zogeheten Zalmsnip) voor een meerper- soonshuishouden lopen in 2004 met 4,4 procent op tot ge middeld 637 euro. In Leiden bedragen de gemiddelde woon lasten 600 euro. Het 'goed koopst' is Den Haag (544 euro), Hilversum is het duurst (790 euro). De grootste woonlasten stijging is te zien in Sittard-Ge- leen (11 procent), Apeldoorn kent een daling van 5,2 procent. De ozb is niet sterk verhoogd. In Leiden stijgt het tarief met 3,4 procent. Het gemiddelde ozb-tarief voor woningen stijgt met 2,5 procent. Vorig jaar was dat 4,6 procent. Het tarief voor andere panden stijgt met 2,8 procent, tegen vorig jaar 5,1 procent. De ozb-stijging is het grootst in Sittard-Geleen (12,5 procent). Den Haag heeft zijn ozb sinds enkele jaren niet ver hoogd. Amsterdam heeft de laagste tarieven, Leeuwarden hanteert de hoogste tarieven voor eigenaars; Leiden heeft de hoogste tarieven voor gebrui kers. Het tarief voor panden waarin niet gewoond wordt, vooral bedrijfspanden, ligt ge middeld 50 procent boven dat door Timoteus Waarsenburg leiden - De gemeente onder neemt geen verdere stappen te gen het Chill Out Café aan de Lange Scheistraat in Leiden. Dat heeft burgemeester Lenfe rink besloten. Volgens hem is daar op dit moment geen aan leiding voor. Zaterdagnacht deed de politie met 75 agenten, ME'ers en een compleet arrestatieteam een in val in het café. De hele straat wed afgezet en alle 130 aanwe zigen werden gefouilleerd. De actie was gericht op wapens en drugs. Er werd niets gevonden. En dat verbaast eigenaar Nobi eigenlijk niets. „Vorige zomer vond er voor mijn deur een schietpartij plaats waarbij voor namelijk Rotterdammers be trokken waren. Daardoor heeft iedereen telkens het idee ge had, dat mijn zaak vreemd volk, schietende criminelen, uit het land aantrekt. Maar de ruzie tussen schutter en slachtoffers ging om een meisje uit Leiden." De dader die voor het Chill Out Café toen het vuur opende op de drie Rotterdamse broers, verklaarde later tegenover de politie dat hij het wapen vanuit het Chill Out Café had gekre gen. Nobi: „Natuurlijk zei hij dat tegen de politie. Want als hij had verklaard dat hij met dat pistool voor de deur had staan wachten tot de slachtoffers naar buiten kwamen, zou hem moord met voorbedachten rade ten laste zijn gelegd." Mede door dit incident kreeg de politie het vermoeden dat het café aan de Lange Scheistraat een broedplaats voor narigheid was. Het openbaar ministerie stelde een onderzoek in en dacht tijdens de inval van afge lopen weekeinde een grote hoeveelheid drugs en wapens te vinden. „Ik heb er alle begrip voor dat het openbaar ministerie alles wil onderzoeken", zegt de café baas. „Ook of er wapens of drugs in mijn zaak zouden zijn. En ik begrijp ook dat een net gekozen burgemeester zich wil laten gelden. Hij wil de stad graag veilig maken. Maar de manier waarop dat-gebeurd is, daar heb ik geen begrip voor. Die gasten stormden met kogel vrije vesten, bivakmutsen en getrokken machinegeweren mijn zaak binnen." Volgens de gemeente is dat een keuze van de politie geweest. „De actie heeft plaatsgevonden omdat daar volgens het OM aanleiding voor was", laat de burgemeester via zijn woord voerder weten. „De gemeente heeft geen inspraak gehad in de actie. Het OM is leidend. Zij za gen een aanleiding voor deze actie, de burgemeester was daar slechts van op de hoogte", aldus de woordvoerder. Deze verklaring staat haaks op de be richten van gisteren, waarin de burgemeester een behoorlijke inbreng in de actie suggereerde. „Maar als er meer was gevon den, had de burgemeester slui ting van het café zeker overwo gen", aldus de woordvoerder. leiden - Het jaarlijkse school- voetbaltoemooi voor leerlingen van de groepen 7 en 8 van ba sisscholen in Leiden staat op losse schroeven. District West II van de voetbalbond KNVB overweegt de wedstrijdenreeks op woensdagmiddagen in april niet meer te regelen als de ge meente Leiden de veldhuur niet subsidieert. Leiden heeft een verzoek daartoe vorig jaar afge wezen. Het Districtsbestuur heeft tegen die weigering be zwaar aangetekend. Dat wordt vrijdagmiddag behandeld in de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften. Directe aanleiding tot het 'pro test' van de bond is de rekening van 686,80 euro die het District West II vorig jaar ontving van Sportbedrijf Leiden voor de huur van de velden tijdens het schoolvoetbaltoernooi 2003. Het jaar daarvoor hoefde het district niets te betalen. 'Bij wijze van uitzondering', zo als de toenmalige directeur C. Schippers van het Sportbedrijf destijds meldde. Zij gaf daarbij tevens aan dat vanaf 2003 de gebruikelijke regeling, waarbij het district tegen een geredu ceerd tarief voetbalvelden kan huren, weer van toepassing zou zijn. Op grond van die afspraak werd het subsidieverzoek door de gemeente afgewezen. Daar tegen maakt District West n nu bezwaar, 'niet om het bedrag, maar om het principe', zoals manager Van der Kroon uitlegt. „Wij organiseren dit toernooi in de gehele regio, nagenoeg de hele provincie Zuid-Holland, en alle werkzaamheden worden verricht door ons personeel en vrijwilligers. Er is geen gemeen te die de kosten van de veld huur aan ons doorberekent Leiden is de enige in het district die deze activiteit niet wenst te subsidiëren." De gemeente Leiden bestrijdt dat. Het Sportbedrijf verhuurt de velden aan de KNVB tijdens het toernooi voor een geredu ceerd tarief, dus wordt welde gelijk subsidie verstrekt, luidt het verweer. Partijen staan op papier dus lijnrecht tegenover elkaar. „Maar ik ga er vanuit dat er wel een oplossing zal komen bij de commissie", zegt Diane Walter van Cultuur en Educatie. Dat verwacht ook districtsmanager Van der Kroon. „Voor die paar honderd euro laten we straks toch niet een paar honderd kin deren in de kou staan?" voor woningen. Leiden valt verder op door het ontbreken van aparte tarieven voor afvalverwerking (reini gingsheffing en rioolrecht). De kosten van afvalverwerking worden opgebracht uit de ozb- opbrengst, die relatief hoog is vergeleken met andere ge meenten. Ook de opbrengst van de parkeerbelasting, die te rugvloeit naar de algemene middelen van de gemeente, is in Leiden aan de hoge kant. De Zalmsnip is in Leiden iets roya ler (46,00 euro) dan elders (45,38 euro, ofwel: 100 gulden). leiden - De gemeente Zoeter woude heeft 5000 euro beschik baar gesteld voor de noodlij dende ijshal aan de Vondellaan in Leiden. Volgens CDA-raads- lid W. Klein is de ijshal een re gionale aangelegenheid waar aan niet alleen Leiden maar ook andere gemeenten in het dis trict Sassenheim van de Ko ninklijke Nederlandse Schaats bond hun steentje moeten bij dragen. „Het is weliswaar de tijd van bezuinigingen, maar wij vinden dat het sporten cen traal moet staan", aldus Klein. „Vergeleken bij andere clubs krijgen de schaatsers relatief weinig geld van de gemeente, dus stelt Zoeterwoude een be drag beschikbaar." Gisteravond kwamen het be stuur van de ijshal en de ge bruikers bij ellcaar om te kijken hoe de financiële moeilijkhe den kunnen worden overwon nen. Door problemen met het machinepark, een oplopende huur en minder bezoekers heeft de ijshal het moeilijk. Boven dien is de subsidie door Leiden stopgezet. Volgens Klein is het belangrijk dat de leden van de ijsverenigingen binnen het dis trict zelf contact zoeken met lo- Maandagmiddag, schaatsles in de Leidse ijshal. Om ervoor te zorgen dat de hal ook volgend jaar open kan, moeten ijsverenigingen bij hun gemeentebesturen aan de bel trekken. Foto: Dick Hogewoning kale politici om hen te overre den de ijshal aan de Vondellaan met geld te steunen. „Dat is gis teravond dus ook geadviseerd." Klein pleit voor het behoud van de ijshal, zelfs als er een 400- meterbaan in Alphen aan den Rijn wordt gerealiseerd, wat op z'n vroegst in 2007 het geval is. „Ik heb begrepen dat die baan in Alphen doorgaat. Alle lichten staan op groen, maar bouwpro jecten kosten nu eenmaal tijd. Het is belangrijk dat er zo'n hal in dit district komt, maar dat wil niet zeggen dat de 200-me- terbaan aan de Vondellaan dan maar moet verdwijnen. Die is namelijk belangrijk voor begin ners, jeugd, maar ook voor ou deren die daar schaatsen. Bo vendien zorgt zo'n hal toch ook voor een stukje uitstraling van Leiden en de regio."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13