Kwart meer uitgegeven aan reclame MEDIA Sport in Beeld keert terug op televisie bij TROS Voorzichtigheid troef bij einde van Andere tijden houdt historie klein Adam Curry wil voor uitzending naar Irak Unilever grootste adverteerder r HDC 648 dinsdag 13 januari 2oó4 Sport in Beeld brengt memorabele momenten uit de sportgeschiede nis terug op de buis, zoals de titanenstrijd tussen Ard Schenk (links) en Kees Verkerk op het EK schaatsen van 1966. Foto: ANP Hilversum - Herinneringen op halen is een populair tijdver drijf aan het worden op televi sie. Het herhalen van tv-beel- den is niet alleen goedkoop, maar trekt ook nog eens veel kijkers. Reden voor de TROS om nog eens in de uitgebreide sportarchieven van de NOS en het Instituut voor Beeld en Ge luid te duiken. Het resultaat heet Sport in Beeld en kijkt te rug op veertig jaar sportnieuws. Elke aflevering van Sport in Beeld (vroeger de naam van Studio Sport) behandelt een sportjaar tussen 1961 en 2000. De volgorde van de jaren is door elkaar gehaald om te voor komen dat bijvoorbeeld schaat ser Rintje Ritsma weken lang uitgebreid aan bod komt. Zo begon de serie vorige week met de sportieve hoogte- en diepte punten van 1983 en is van avond 1998 aan de beurt. Dat is ondermeer het jaar dat schaats ter Marianne Timmer goud haalde op de 1000 meter tijdens de Olympische Winter spelen in het Japanse Nagano. Zij blikt in een interview nog eens terug op dat succes. Dat gebeurt in de studio waar pre sentator Jack van Gelder elke week een sporter ontvangt. Verder zijn er in de 25 minuten dat het programma duurt veel oude beelden te zien en in het onderdeel 'rivaliteit' worden twee oude rivalen tegenover el kaar gezet. Zo werd met schaat ser Ard Schenk diens rivaal uit 1966, Kees Verkerk, nog eens opgezocht in Noorwegen. Tij dens het Europees Kampioen schap in Deventer streden bei de schaatsers in 1966 om de ti tel. Een gevecht dat zijn climax kende op de 10.000 meter. Ver kerk won die laatste rit, maar de titel ging naar Schenk. Vanavond wordt de 'homerun race' van 1998 in de Verenigde Staten er uit gelicht. De slag mannen Sammy Sosa en Mark McGwire probeerden beiden het record van 61 homeruns van Roger Maris uit 1961 te bre ken. Uiteindelijk lukte beiden dat. Voor dat onderdeel ging de redactie om financiële redenen niet naar de Verenigde Staten, vertelt eindredacteur van Sport in Beeld, Duco Abspoel. Niet alle jaren tussen 1961 en 2000 komen aan bod in de 26 afleveringen. Dat komt omdat sommige jaren sportief weinig brachten of dat er weinig beel den van zijn. „En andere jaren weer heel veel. In 2000 waren er 13 gouden medailles voor Ne derland tijdens de Olympische Spelen. Dan is het opschieten geblazen om dat allemaal in het programma te krijgen. En met het EK voetbal in 1988 kunnen we ook een uitzending vullen." Ondanks dat sommige jaren wat slecht vertegenwoordigd zijn, heeft Abspoel het geluk dat veel materiaal goed bewaard is gebleven. „Grofweg geldt voor de jaren zestig dat het zoeken is. Sport was toen nog niet zo belangrijk en de televisie nog in opkomst. Van veel evenemen ten zijn geen beelden. En wat er is, staat vaak op film. Van de ja ren zeventig is al meer en sinds de jaren 80 is er echt heel veel." Voor Abspoel is Sport in Beeld niet alleen het ophalen van her inneringen. „Sommige dingen Bridget krijgt late nightshow Hilversum - BNN-presentatrice Bridget Maasland krijgt een late night programma. Vanaf 3 maart is de quiz 'The world ac cording to BNN' elke woens dag, donderdag en vrijdag om kwart over elf 's avonds te zien via Nederland 2. BNN-gezich- ten als Jeroen Pauw, Katja Schuurman en Ruud de Wild krijgen ook een kleine rol in het programma, dat rond hetzelfde tijdstip zal worden uitgezonden als VARA Laat op Nederland 3. Volgens programmadirecteur Maarten van Dijk wordt 'The world according to BNN' zeker geen actualiteitenprogramma. „Daar zijn er al genoeg van. We zullen het programma wel vlak voor uitzending opnemen, zo dat we in de actualiteit staan." Nederlanders in datingshow MTV Hilversum - MTV's dagelijkse datingshow Dismissed gaat in ternationaal. MTV is daarom op zoek naar Nederlandse kandi daten. Vrijgezellen die willen daten met een Chinees, een Rus of een Fin, kunnen zich tot 23 januari opgeven door een vi deoband naar MTV op te stu ren. Alle MTV-landen uit de he le wereld zijn vertegenwoor digd. In de datingshow brengen kandidaten een romantische dag door met twee dates tege lijk. Een van de twee wordt naar huis gestuurd. Dismissed is ie dere dag van 17.30 tot 18.00 urn- te zien op MTV. Frasier stopt na elf seizoenen new york - De populaire kome die Frasier verdwijnt na elf sei zoenen waarschijnlijk van de buis. Heikel punt in de onder handelingen is het salaris van de hoofdrolspeler van de serie Kelsey Grammer. Grammer krijgt volgens NBC 2,5 miljoen euro per aflevering. Hij en de rest van de cast zouden genoe gen moeten nemen met een aanzienlijke salarisverminde ring. Nu kost iedere aflevering vari Frasier bijna 6,5 miljoen. NBC lijdt daarbij een flink ver lies. De eerste aflevering over de psychiater en radiopresenta tor werd in 1993 uitgezonden. De serie is een spin-off van de populaire komedie Cheers waarin Grammer ook de rol van Frasier speelde. In Nederland is momenteel het negende sei zoen van Frasier te zien. amsterdam/anp - Het Neder landse bedrijfsleven heeft het af gelopen jaar 23 procent meer uitgegeven aan reclame. De be drijven gaven samen ruim 4,2 miljard euro uit aan reclame-ui tingen, tegenover 3,4 miljard eu ro in 2002. Dat blijkt uit onderzoek door de bureaus BBC De Media en de Reclame Bank, in opdracht van het blad MarketingTribune. Vooral op de televisie werd meer geld aan reclame besteed, leerde het onderzoek gisteren. Daar namen de inkomsten bij na een kwart toe tot 1,9 miljard euro, waardoor het medium koploper blijft als het om recla megelden gaat. Radiozenders kregen afgelopen jaar 18 procent meer binnen uit reclame-inkomsten, terwijl de kranten een plus van 13 pro cent noteerden. De dagbladen hebben in de tweede helft van het jaar baat gehad bij de prij zenoorlog die supermarkten voeren. Veel supermarktketens kochten hele pagina's voor ad vertenties om de consument warm te maken voor aanbie dingen. Ook andere grote ad verteerders kozen afgelopen jaar vaker voor de dagbladen. Volgens hoofdredacteur E. Wil- lemsen van MarketingTribune stoppen veel bedrijven juist als het economisch tegenzit extra geld in reclames. „Dat is het moment waarop je moet pro beren om marktaandeel te pak ken in je branche." Volgens Willemsen is de groei in de reclamebestedingen voor een deel ook slechts papier werk. De onderzoekers baseren zich op de opgegeven tarieven voor reclames. Mogelijke kor tingen, die vooral bij de televi sie worden weggegeven, zijn niet in de cijfers verwerkt. Unilever Bestfoods bleef in 2003 de belangrijkste adverteer der. Het concern besteedde 83,4 miljoen euro aan reclame. De Amerikaanse concurrent Procter Gamble stond op nummer twee, met 80 miljoen euro aan uitgaven. Telecombe- drijf KPN nam de derde plek in op het lijstje met topadverteer- ders. door onze mediaredactie Hilversum - Veronica-dj Adam Curry wil gedurende een week radio-uitzendingen maken van uit Irak voor de Nederlandse soldaten aldaar. Radio Veronica overlegt nu met het ministerie van Defensie over de mogelijk heid een studio in te richten op een militaire basis. Curry wil vanuit Irak zijn och tendprogramma 'Ook Goede morgen! tussen zes en negen uur, brengen. Zijn medepresen tatoren Alexander Stevens en Michiel Veenstra zullen hem vergezellen. De discjockey wil met 'Goodmoming Irak' de sol daten steunen, vooral na de re cente commotie over de aan houding van hun - inmiddels weer vrijgelaten - sergeant-ma joor. „Hopelijk kunnen we onze troepen hiermee overtuigen dat hun land achter ze staat, én dat je niet alleen maar door Open baar Ministerie wordt opgepikt als je je werk aan het doen bent", aldus Curry. Overigens is de haalbaarheid van het plan nog onzeker. blijk je ook verkeerd of op 1 minst heel anders te ontho den. Zo ben ik nu bezig m< Olympische Spelen van 19 München. Daar werden de elische sporters gegijzeld e deels vermoord door Pales nen. De Spelen gingen door, in mijn herinnering iedereen dat. Nu ik het kijk, blijkt dat de Duitse satie wilde stoppen maar het IOC de historische sprak: the games must Dolf Rogmans Sport in Beeld, vanavond TROS op Nederland 2, Alsof het de relatie met een be vriend staatshoofd zou kunnen schaden, zo voorzichtig heeft re clameverkoper STER het nieuws gebracht dat Loeki de leeuw van de buis verdwijnt. Vrijdag ver scheen het officiële bericht dat het eind dit jaar is afgelopen met de reclame-onderbrekende knuffel. In de maanden daarvoor was het volk al via een handvol persberichten voorbereid op het aanstaande einde. door Dolf Rogmans Hilversum - Waarom zoveel tact bij het einde van een grap pige nepleeuw? De STER moet gedacht hebben dat Loeki bij heel veel Nederlanders nog enorm populair is. Stoppen met Loeki zou nog wel eens gedoe met zich kunnen meebrengen. En op gedoe rond de reclame blokken zit de publieke omroep niet te wachten, dus voorzich tigheid was geboden. De terugtocht van Loeki werd ruim een jaar geleden ingeluid. De STER besloot de Loeki-grap- jes alleen nog rond kinder- en amusementsprogramma's uit te zenden. STER-marketingma nager Peter Boots destijds: „Loeki wordt voornamelijk leuk gevonden door kinderen en ge zinnen, Hij past minder goed bij andere programma's. Een grappig Loeki-filmpje bij een actualiteitenprogramma kan bijvoorbeeld misplaatst zijn." Op zich lijkt dat een argument, maar in de afgelopen 32 jaar had nog nooit iemand zich daar aan gestoord. De volgend klap die Loeki te verwerken kreeg volgde dit na jaar. Toen verdween de leeuw voor enkele maanden geheel van het scherm, omdat de re clameblokken te vol zaten. Er was simpelweg geen tijd meer voor Loeki. Toen nog was het commentaar dat Loeki in febru ari gewoon zou terugkeren. Daarop begonnen twee Am sterdamse studenten, Martijn Zuurveen en Jordy Prinsen, voor de zekerheid een actie tot behoud van de leeuw. Dat le verde dertigduizend digitale handtekeningen op. STER-di- recteur Minnaar nam ze eind vorig jaar in ontvangst en liet bij die gelegenheid voor het eerst doorschemeren dat de da gen van Loeki zijn geteld. „We weten het nog niet precies, Loeki op de motor, met in het zijspan zijn altijd naamloos gebleven vriendinnetje. Foto: Geesink Studio's maar het zou kunnen dat Loeki verdwijnt", zei hij toen. Minnaar wist waarschijnlijk toen al wat het lot van de stof fen leeuw zou zijn. Dertigdui zend vrijblijvende digitale reac ties en geen al te groot gemor aan de telefoon of via internet. Dat betekent dus geen gedoe. En daarmee was de conclusie snel getrokken: Nederland zal Loeki niet echt missen en we kunnen er mee stoppen. Daar mee valt eind dit jaar het doek en tot die tijd is Loeki alleen nog op Nederland 3 te zien. Om critici bij voorbaat de mond te snoeren, bedacht de STER ook nog een mooi gebaar. Minnaar nu: „Loeki blijft na 1 januari 2005 gewoon te volgen op zijn eigen website Loeki.nl. Ook hebben wij besloten de uitreikingen van de 'Gouden Loeki' (voor de leukste tv-recla- me, red.) voort te zetten als eer betoon." Wat de STER betreft is het maken en uitzenden van de filmpjes te duur en heeft Loeki ruimschoots zijn doel bereikt: de acceptatie van. reclame ver beteren. Twee jaar geleden leek er nog geen vuiltje aan de lucht voor Loeki. Het beestje vierde zijn dertigste verjaardag en kreeg van de STER een heuse website cadeau. Ook hebben de makers van Loeki er van alles aan ge daan om het leeuwtje bij de tijd te houden. Zij pasten bij het 25- jarig jubileum het oorspronke lijk ontwerp van Joop Geesink nog aan. Het was Geesink die het beest in 1972 introduceerde op de va derlandse televisie. Loeki ver loor destijds zijn scherpe klau wen en zijn tand, zijn oren wer den kleiner en zijn wangen bol ler. „Loeki is van deze tijd. Hij rijdt auto, is punker en surft door cyberspace", vertelde Louise Geesink toen. Zij is ver antwoordelijk voor de leeuw sinds haar vader in 1984 over leed. Bij de start van Loeki waren het de adverteerders die niet ston den te juichen. Zij vreesden dat het leeuwtje alle aandacht op zich zou vestigen en niet de re clameboodschappen. Hun angst bleek ongegrond. Loeki nam de macht niet over, maar wist wel in zeer korte tijd uit te groeien tot een nationaal sym bool. Uit onderzoek blijkt dat maar liefst 97 procent van de Nederlanders weet wie Loeki is. Toen de STER halverwege de jaren negentig bij wijze van 1 april grap Loeki een dag liet vervangen door Mickey Mouse konden weinig mensen dat waarderen. In de beginjaren maakte Joop Geesink zo'n 300 tot 400 ver schillende Loekifilmpjes per jaar. Loeki kondigde alle STER- blokken aan en sloot ze af met speciaal daarvoor gemaakte filmpjes van 9 seconden. De filmpjes tussen de spotjes duur den steeds 4 seconden. De laat ste jaren waren alle filmpjes van Loeki niet langer dan vier seconden en werden er hooguit vijftig nieuwe filmpjes per jaar gemaakt. Eén filmpje vergt enk productietijd. Louise die een opleiding aan veld Academie volgde het verhaaltje en maal we situatieschets. Vasi seur Henk Beumers de Toonder Studio's horst den Berg de filmpjes. De muziek bij pjes wordt gecomponeei Marian de Carriga. zo'n 25 centimeter de attributen die pjes gebruikt worden in de Toonder Studio' maakt. Wie na volgen niet zonder Loeki kan reisje kunnen boeken pan. De oer-Hollands daar de mascotte van park Holland Village, ners kopieerden voor uc niet alleen het woonpale koningin Beatrix minutii Ook Loeki werd naar het van de rijzende zon geh< mokken, sjaals en t-shirt de leeuw doen het daar steeds erg goed. Ad van Liempt: 'moderne geschiedenis is meer dan alleen de oorlog' Ad van Liempt: „Het mooiste compliment is de opmerking dat je je niet kunt voorstellen dat er vier jaar geleden nog geen Andere Tijden bestond". Foto: GPD Hij zou het fenomeen Pim For- tuyn wel eens willen belichten. Ooit. „Ik heb wel een theorie, maar ik denk dat we nog een jaar of acht, negen moeten wachten om hem in het juiste perspectief te kunnen plaatsen." Ad van Liempt heeft geen haast: het programma Andere Tijden is over tien jaar vast niet verdwe nen en waarom zou hij dan geen eindredacteur meer zijn? door Martin Ruesink Hilversum - Tien jaar wachten op een verhaal dat anderen binnen tien dagen denken te kunnen maken; het lijkt voor een journalist bijna vloeken in de kerk. Toch blijft Ad van Liempt (54, ex-Utrechts Nieuwsblad, ex-Nova) verslag gever in hart en nieren. De drijvende kracht achter het wekelijkse historische tv-pro- gramma Andere Tijden, heeft onlangs het vierde boek afgele verd vol politieke en maat schappelijke kwesties uit de twintigste eeuw. 'Sterke verha len die nog waar zijn ook', luidt de ondertitel van Andere Tijden IV. Alle onderwerpen in het boek zijn het afgelopen jaar in het NPS/VPRO-programma be licht. Het bo 1 bevat 23 korte verha len over de geschiedenis van de twintigste eeuw. De onderwer pen variëren van het mislukte pausbezoek aan Nederland tot het Englandspiel en van de rel rond W.F. Hermans' boek On der Professoren tot het eerste Aids-slachtoffer van Nederland. Voor de verstokte fans van An dere Tijden is ook het vierde boekje geen openbaring, meer een prettig naslagwerk Van Liempt heeft samen met pre sentator Hans Goedkoop, beeldresearcher Gerard Nijssen en een vijftien man sterke re dactie in nog geen vier jaar een aanzienlijke reputatie opge bouwd. Een Gouden Nipkow- schijf, een handvol bijzondere ontdekkingen die alle nieuws rubrieken haalden, lovende re censies en een kijkerspubliek dat gestaag blijft groeien. Een belangrijke stimulans zijn de wekelijkse e-mailtjes van kij kers. „Het mooiste compliment dat ik heb gekregen, is de op merking dat je je niet kunt voorstellen dat er vier jaar gele den nog geen Andere Tijden bestond", aldus Van Liempt. De kracht van het programma zit hem in het vermogen van de redactie om historische paral lellen te trekken. Wanneer een politieke grootheid als Helmut Kohl besmeurd raakt door een smeergeldaffaire, duikelt Ande- Tijden het vergeten verhaag over de val van Abraham Kuij- per op. „Op historische paralellen kun je twee soorten reacties krijgen. Of je hoort: 'goh, dat dit toen ook al zo gebeurde...', of ze zeg gen: 'tjonge, wat ging het er in die jaren nog anders aan toe' De geschiedenis mag zich dan wel herhalen, maar dat gebeurt nooit precies op dezelfde ma nier", zegt Van Liempt. Vast stramien Die wetenschap dwingt Andere Tijden om een onderwerp klc^; te houden. „De Eerste Wereld oorlog in een half uurtje uitleg gen, dat lukt je niet. Wat wij doen is één aspect eruit pikken. Daarbij leggen we niet alleen de kwestie zelf uit, maar laten we ook de maatschappelijke con text van die tijd zien." Een half uurtje uitzendtijd en een vaste mix van geschreven bronnen, ooggetuigenverslagen en bewegend beeld; dat is kort samengevat het stramien. „Ei genlijk kom je deze vorm ner gens anders tegen, dat merk je als je op een beurs in het bui tenland staat. Er is veel belang stelling en waardering voor ons programma, maar om de een of andere reden valt men toch lie ver terug op de formule van de klassieke documentaire." Een item voor Andere Tijden kost gemiddeld zes weken voorbereidingstijd. De redactie is verdeeld in kleine groepjes die zich op hetzelfde moment met verschillende onderwerpen bezighouden. Alleen bij hoge uitzondering wordt hiervan af geweken. Door het gebruik van authentieke, bewegende beel den in Andere Tijden beperkt de vijver met onderwerpen waaruit de redactie vist zich tot de twintigste eeuw. In de half jaarlijks grote vergadering van de redactie komen meestal honderden ideeën op tafel, een selectie van enkele tientallen blijft over. „We zouden alleer, ^1 over de Tweede Wereldoorlog wekelijks een uitzending kun nen maken, maar dat willen we niet. Moderne geschiedenis is meer dan alleen de oorlog." De kritische leeftijdsgrens van historie is moeilijk te bepalen. Van Liempt: „Voor ons is dat toch al snel zo'n 20, 25 jaar. Ik vind dat archiefmateriaal er ook als archiefmateriaal moet uit zien, niet te jong dus. Daar naast is het mooi als de oogge tuigen inmiddels voldoende af stand tot het onderwerp heb ben, zodat ze het zelf ook in perspectief kunnen zien. We hebben wel eens Aantjes en An- driessen gehad over de beginja ren van het CDA. Die mannen zaten nog steeds zo vol emoties over dat onderwerp dat ik ach teraf betwijfel of het een juiste keuze was." Beeldmateriaal kunstmatig ver ouderen, kleuren weglaten of zelf scènes toevoegen, is vol strekt uit den boze bij Andere Tijden. Van Liempt: „Ik zie dat dit soort vormen van bedrog zoveel worden gebruikt, zelfs in hele gewichtige documentaires, onbegrijpelijk. Ik pas voor dit soort geschiedvervalsing. Men sen moeten Andere Tijden kun nen vertrouwen." Andere Tijden gaat vanavond over het ontstaan van TBS in het gevangeniswezen, Neder land 3, 20.55 uur. n> KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. EK schaatsen huldiging NOS 2. 2. Spoorloos KRO 2 3. EK schaatsen 10 km heren NOS 2 4. Idols RTL 4 2 5. EK schaatsen 5 km dames NOS 2 6. Goede tijden slechte tijden RTL 4 2 7. Postcodeloterij 1 tegen 100 TROS 2 8. Journaal 20 uur (ma) NOS 1 9. EK schaatsen 5 km heren NOS 1 1 10. TV show TROS Top 10 meest bekeken kinderprogrammi 1. Jeugdjournaal (vr) NOS 2. Klokhuis NPS 3. Buya NCRV 4. Toen ik een kind was VPRO 5. Mijn gebrek VPRO 6. Braceface Fox Kids 7. Sesamstraat NPS 8. Pingu VPRO 9. Kinderbevrijdingsfront VPRO 10. Heb jij dat ook VPRO Marktaandelen in Nederland 1 12,7 (11,0) Nederland 2 14,4 (14,3) Nederland 3 6,4 (10,7) RTL 4 17,5 (20,4) RTL 5 4.3 (4,3) Yorin 6,0 (5,5) SBS 6 16,7 (10,3 NET 5 4,4 (4,7) - Veronica 3,8 (3,5) at De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en I'v onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat V kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan deëti aandelen van vorige week.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10