REGIO Vandalisme Leiderdorp fors omhoog Dagverse kwaliteit is het mooiste wat er is' Verder kijken dan eigen toko op De Baanderij Honderdjarige Schuttevaer Rijnstreek is nog lang niet moe gestreden id-Poelgeest heeft half miljoen beschikbaar voor parkbos Binnenschippers eisen zeggenschap over provinciale plannen tobrand in prschoten schoten - In Voorschoten Je nacht van vrijdag op za- 1g aan de Zeven een gepar- |e auto, eigendom van een jige Voorschotenaar, in jnen opgegaan. De brand- [bestreed het vuur. De po- telt een onderzoek in. dstichting wordt niet uit- aden weg na :stal uit huis geest - In een woning aan et0 ^straat in Oegstgeest is ingebroken. De forceerde een raam en de naar binnen. Vervolgens sku de het huis doorzocht. De ners missen sieraden en alei blo willigers voor Identrek lt ^naar/den haag - De poep Padden van de ien ;e Dierenbescherming vrijwilligers, die binnen- ip een aantal plekken in lftjnaar de padden willen n met oversteken. De 'jkv is komen over niet al te Ma< tijd uit winterslaap en nen in dan naar het water om Ge e paren en eieren te leg- en "Tijdens deze paddentrek gn de dieren vaak drukke rese j 0Ver en is de kans groot ine worden doodgereden, n^' tlligers moeten gedurende Chi eek of zes één avond per de jeschikbaar zijn. Aanmel- van a tel: 070-3924289. s wan hefldienst le Z%woude-dorp - De Raad Idng irken in Zoeterwoude no- 3 °P dereen uit voor een oecu- ^aai che dienst, zondag 18 ja- om 9.30 uur in de Doips- an Zoeterwoude. Het is t- Ik gbedsdienst voor de Een- en o an de Christenen'. Voor- es [S zijn pastoor Van der t ik: dominee De Wijer. ndn 'uwe leiding (lands Lyceum geest - Het Rijnlands Ly- Jezufmet vestigingen in gegeest, Sassenheim en manaar, krijgt een nieuwe Gerard van de taken over van 2van Harten. Het Rijnlands jlert tevens de bestuurs- Het bestuur wordt toezicht', met Oegst- taar Theo Wajer als ter. Bestuursmanager ijk - voorheen lid van het van bestuur van de ho- il InHolland - krijgt de :antwoordelijkheid. Met e vorm van leiding egeejhet Rijnlands Lyceum be- ?kst lirbereid te zijn op de gro- aanirantwoordelijkheid die ge zik de scholen geeft, maandag 12 JANUARI 2004 Stephan Möllers mag zich de beste jonge kok van Nederland noemen. „Als ik zo intensief in de keuken bezig ben, zit ik in m'n eigen wereldje." Foto: Eric Taal Stephan Möllers uit Roelofarendsveen beste jonge kok van Nederland door Joris Rietbroek roelofarendsveen - Wordt Al kemade langzamerhand een kweekvijver voor culinair talent? Chef-kok Wim Klerks uit Nieuwe Wetering mag zich momenteel de beste kok van de Benelux noemen. En het Nederlands Kampioenschap koken voor jon ge koks tot en met 21 jaar werd vorige week gewonnen door de 20-jarige Stephan Möllers uit Roelofarendsveen. De jury prees zijn creativiteit en zijn kooktech- nieken. Ook de smaak en de pre sentatie van zijn viergangenme nu voor vier personen waren perfect. De kookwedstrijd, georgani seerd door de Stichting Vakon derwijs Horecabedrijven (SVH), maakte deel uit van de Horeca- va, een beurs die vorige week in de Amsterdamse RAI gehouden werd. Volgend jaar gaat de kers verse kampioen naar het WK voor jonge koks in Helsinki, hoofdstad van Finland. Enkele Nederlandse topkoks gaan hem hiervoor dit jaar klaarstomen. „Ook nog winnen in Helsinki zou wel een stoute droom zijn", mijmert Möllers. „Maar ik wil in ieder geval zo hoog mogelijk eindigen." Terwijl menig leeftijdgenoot nog geen ei kan bakken, draait de 20-jarige Möllers zijn hand niet om voor een gebraden kalfsrib met een mousseline van knolselderij en een blanke bearnaise of een crème brülée van citroen met een warme compote van clementines en een warme fudge brownie. Het zijn twee ingewikkelde gerech ten die hij tijdens de finale van de wedstrijd klaarmaakte. In navolging van zijn huidige chef Michèl Lambermon houdt hij erg van traditionele gerech ten met een moderne kwink slag. Bij het tussengerecht dat hij tijdens de finale bereidde, een in olijfolie gegaarde tarbot geserveerd met kreeft, maakte hij bijvoorbeeld een Bloody Mary-shooter. „Ik maak er dan wel meer van dan alleen maar tomatensap en wodka", vertelt hij enthousiast. „Ik maak zelf de sap uit de tomaten, voeg er sjalotjes, uitjes, knoflook en kruiden aan toe en doe er dan pas wat wodka bij." Maar het liefst maakt hij toch desserts. Een crème brülée van citroen is dan ook echt zijn ding. Daarnaast is hij dol op het werken met chocola en koekjes. Als hij dit jaar zijn diploma be haalt, wil hij nog een specialis tische vervolgopleiding Patisse rie doen. Möllers zit nu in het laatste jaar van zijn opleiding Zelfstandig Werkend Kok aan het ROC in Leiden. Hij werkt momenteel bij Lambermon's Eigenwijze Kooktheater in Haarlem, zijn leerbedrijf voor het laatste jaar. In dit restaurant met ruimte voor 85 gasten staat de keuken middenin de eetzaal, op een podium. De gasten kunnen zo precies volgen wat er allemaal in de keuken gebeurt. Möllers wilde niets liever dan zijn laat ste schooljaar bij Lambermon doorbrengen. „We werken dagelijks met dag verse topproducten en aan het eind van de avond is bijna alles op. Prachtig is dat", vertelt hij enthousiast. „Een menukaart is er niet; iedere dag koken we een menu van tien gangen dat soms pas om vier uur 's mid dags bekend is. Laatst mochten we met een heilbot van 41 kilo aan de slag, die was niet eens te tillen. Ik vind dagverse kwaliteit echt het mooiste wat er is. Als een stuk vis bijvoorbeeld uit de diepvries komt, dan vind ik het al niet veel meer. Hoe moet ik daar dan nog iets echt moois van maken?" Doordat hij op zijn huidige werkplek iedere dag omringd en begluurd wordt door tiental len klanten, had hij tijdens de wedstrijd geen last van aflei ding. „Ik stond op zich strak van de zenuwen voor de wed strijd. Zowel de bezoekers van de beurs als de jury keken me natuurlijk op de vingers. Maar toch: als ik zo intensief in de keuken bezig ben, dan hoor of zie ik helemaal niets. Dan zit ik echt in m'n eigen wereldje." In de toekomst een eigen zaak uitbaten in een oude boerderij of een monumentaal pand, dat lijkt hem wel wat. Uiteraard wel met de modernste keuken. Mis schien eerst nog werken en bij leren in een sterrenrestaurant als Parkheuvel in Rotterdam. Ook wil hij voor zijn dertigste het predikaat SVH Meesterkok op zak hebben. Dat is het hoog ste wat een Nederlandse kok kan bereiken. „Dat streberige heb ik van mijn vader", geeft hij toe. „Op m'n werk noemen ze me niet voor niets regelmatig Streef an." eb jit rkenl eeni pla ancy Ubert eest - Ongeveer een half euro is uitgetrokken komende vijf jaar het is van landgoed Oud- est zoveel mogelijk in jlorie te herstellen. Dat iet bestuur van de Be en Exploitatiestichting aelgeest besloten, ihting heeft zich tot doel om het hele landgoed Delgeest, met onder meer steel, het koetshuis, de inswoning en de voor kapel voor de toekomst aren. Systematisch wordt t aan de renovatie en de ig van het hof. Nu is ;bos aan de beurt. Vorig laar al gewerkt, maar er )g veel gebeuren. In de in 50 jaar zijn praktisch De stichting die kasteel en landgoed Oud-Poelgeest beheert en exploiteert trekt een half miljoen euro uit om het parkbos op te knappen. Archieffoto: Hielco Kuipers geen nieuwe struiken of bomen geplant. „Deels omdat restau ratie van de gebouwen urgenter was en deels omdat een bos minder snel aan onderhoud onderhevig is", verklaart direc teur Wim Dool. In mei 2003 zijn zo'n 70 nieuwe jonge beuken en eikenbomen aangeplant. Tegelijkertijd is een aantal overjarige populieren ge kapt. Nu is men begonnen met het uitbaggeren van de sloten. Naast de watergangen, over een strook van circa 20 meter, wordt baggerslib uitgestrooid. Nachtvorst versnelt de afbraak van dit slib, zodat de onderlig gende flora weinig te lijden heeft. Geleidelijk wordt het parkmeu- bilair verfraaid. „De oude ban ken en tafels zijn beslist aan vervanging toe", meldt Dool. „Na ruim 10 jaar aan weer en wind te zijn blootgesteld." De bospaden die dat nodig heb ben, worden opgehoogd. Sinds de beheer- en exploitatie stichting Oud-Poelgeest in han den heeft, is met de opbrengst van het daar gevestigde hotel en congrescentrum al veel gere- Plan burgemeester tegen schade leiderdorp - De schade door vandalisme in Leiderdorp neemt hand over hand toe. Vorig jaar was de schade twee keer zo hoog als in 2002. Burgemeester Zonnevylle vindt het de hoogste tijd om er iets aan te doen, schrijft hij in zijn notitie over vandalisme. Hij komt daarmee tegemoet aan de wens van de BBL-fractie, die hem tijdens de begrotingsbehandeling vroeg om een betere bestrijding van vandalisme in het dorp. Ruim 50.000 euro bedroeg de schade vorig jaar, een verdub beling ten opzichte van het jaar daarvoor. De gemeente houdt bij hoeveel het kost om de ver nielingen te repareren. Ook pu bliceert ze regelmatig een van- dalisme-thermometer zodat mensen zien hoeveel het de ge meenschap kost. Vernielingen worden zo snel mogelijk her steld en graffiti wordt zo snel mogelijk verwijderd. Leider dorp hoopt dat vandalen daar door minder zin krijgen om zich een volgende keer op het vernielingspad te begeven. Leiderdorp merkt dat de maan den juni, juli en september fa voriet zijn bij vandalen. Dan worden verreweg de meeste lantaarnpalen, prullenbakken, bushokjes en kunstwerken ver nield. Daarom oppert de burge meester om de stichting Soci aal-Cultureel Werk en de sport verenigingen meer te laten or ganiseren voor jongeren in de zomermaanden, zodat ze zich minder vervelen en daardoor misschien minder gaan slopen. Ook kan het volgens hem hel pen als de politie extra gaat sur veilleren. Zonnevylle wil hierover op 19 januari discussiëren met de po litiek. De preventieve maatregelen die Leiderdorp tot nu toe neemt, lijken niet voldoende te helpen. Een agent van het politieproject 'Doe effe normaal' bezoekt ba sisscholen en geeft informatie over het vernielen en de kosten daarvan. Bureau Halt geeft al geruime tijd voorlichting op de Leiderdorpse scholen voor voortgezet onderwijs, Visser 't Hooft en het ROC. Deze scho len hebben ook een protocol met de politie afgesproken dat overlast door jongeren moet te gengaan. noveerd en opgeknapt. Zo werd onder meer het koetshuis ver bouwd en kreeg het zijn au thentieke Oegstgeester dakpan nen terug. „Bij de bouwkundige restauraties is het resultaat na oplevering direct zichtbaar", zegt Dool. „Maar het bos heeft een veel langere weg te gaan. Dat herstel wordt pas geleide lijk meer zichtbaar." Het monumentale toegangshek tot het park is vorig jaar al deels aangepakt en wordt dit voorjaar verder gerestaureerd. De beide natuurstenen kolommen en de kademuren worden in oude luister hersteld. Dan kan het hek weer open en dicht. Oud- Poelgeest streeft ernaar de werkzaamheden uit te voeren met hulp van plaatselijke bouw- en groenvoorzienings- bedrijven. door Janneke Dijke leiderdorp - De veiligheid, het aanbod en de uitstraling van bedrijventerrein De Baanderij in Leiderdorp kunnen een stuk beter als de ondernemers sa menwerken met elkaar en met de gemeente. Om dat te berei ken zijn ondernemers, Kamer van Koophandel en gemeente sinds anderhalf jaar bezig om afspraken te maken. Parkmana- gement, noemen ze dat. Als het plan over twee maanden wordt gepresenteerd en het slaat aan, ziet Kurt-Jan Wiltenburg van de Kamer van Koophandel kansen om deze manier van samen werken ook op andere bedrij venterreinen in te voeren. „Parkmanagement is een ma nier öm je bedrijventerrein nu en in de toekomst op orde te houden", legt Wiltenburg uit. „Vroeger leverde je als gemeen te een bedrijventerrein op en deed je er vervolgens niets meer aan. Bovendien werden ze verbannen naar de randen van de gemeentes. Daardoor verpauperde het, terwijl je het eigenlijk moet zien als een woonwijk. Daar doet een ge meente ook aan beheer." Ook de ondernemers zelf treft blaam. „Zij zijn vaak voorna melijk bezig met ondernemen." Verder kijken dan de eigen toko is één van de opdrachten die uit het parkmanagement moe ten voortvloeien. Op De Baanderij vormde de toenemende onveiligheid aan leiding om gezamenlijk in actie te komen. „Trailers die op de weg geparkeerd staan vormen een dekmantel voor inbrekers", zegt Wiltenburg. Het achterlig gende bedrijfspand wordt door de vrachtwagens aan het oog onttrokken en zijn een makke lijke prooi. „Ook containers die tegen panden aan staan zijn ge vaarlijk. Je kunt er gemakkelijk op klimmen, of ze kunnen in brand gestoken worden." Daar naast kent De Baanderij veel doodlopende straatjes, waar door het terrein weinig over zichtelijk is. Maar onveiligheid wordt niet alleen veroorzaakt door de in richting van een terrein. „Ook de gebruikers doen eraan mee als ze anoniem door het leven gaan", zegt Wiltenburg. „Het kenmerk van een bedrijventer rein is dat buren elkaar vaak niet kennen. Dat is heel anders dan in een winkelcentrum." De samenwerking moet daar een eind aan maken. Verschil lende groepen, met vertegen woordigers uit alle straten van het bedrijventerrein, hebben zich de afgelopen tijd gebogen over onderwerpen als veilig heid, verkeer, het economisch profiel en het gezicht naar bui ten. „Neem het ROC, aan de rand van De Baanderij, dat op termijn weggaat. Hoe ga je dat daarna herontwikkelen? Hoe ga je met bedrijven schuiven? Dat zijn vragen waar we ons over buigen." De kans is groot dat veel bedrijven op termijn sa men dingen gaan inkopen, zo als energie, afvalverwerking of telecom. „Dat leeft het meeste bij de deelnemers." Echt concreet wordt het begin maart, als het rapport wordt ge presenteerd aan de onderne mers. „Nu hebben we heel veel geïnventariseerd. Dan gaat het erom wie de kar gaat trekken." ancy Ubert I; een de ov< met ergun ewij rtoon waarol" iweri larop de rel de a zes gehoi aami nvii [ei 5 re aan den rijn - Dit jaar afdeling Rijnstreek van inklijke schippersvereni- chuttevaer haar eeuw- Erevoorzitter Siem van dook in de geschiedenis belangenvereniging voor b "schippers die hij al veer- als bestuurder dient. Op rvergadering, die zater dag in Avifauna wordt ;n, doet hij daarover ekje open. teleurstelling kon Van d weinig terugvinden over iode van de oprichting afdeling in 1904 tot ,Geen verslagen, geen ilfondentie, niks. Dat is Het verhaal wil dat gen brand heeft gewoed in van een van de be en en dat het archief etvlammen is verteerd. nd Van Ruiten ergens het iyl vaii de 53-ste landelijke algemene ledenvergadering. Die werd in op 27 en 28 januari 1916 in Bodegraven gehouden. „Dat was de eerste algemene ledenvergadering die onze af deling organiseerde." Memora bel, vindt Van Ruiten. Want dit jaar organiseert de afdeling Rijnstreek voor de vierde maal een landelijk congres. De Rijnstreek is een van de oudste afdelingen van de Ko ninklijke Schuttevaer. Landelijk werd Schuttevaer in 1849 opge richt als protest tegen de tolhef fing op het Zwarte Water. „Tus sen de regionale afdelingen en het landelijk hoofdbureau zijn de verhoudingen niet altijd zo goed geweest als tegenwoordig het geval is", vertelt Van Ruiten. „Het devies van de Rijnstreek is altijd geweest: 'Wat je zelf kunt oplossen, moet je ook zelf doen'. Nog steeds hanteert de afdeling dat motto, al zijn de contacten tussen het hoofdbe stuur en de afdelingen de laat ste jaren wel genormaliseerd. Volgens Van Ruiten heeft Schuttevaer Rijnstreek in de af gelopen honderd jaar zijn be staansrecht wel bewezen. „Bruggen, sluizen en aquaduc ten, kortom alle kunstwerken, zouden er in ons beheersgebied anders hebben uitgezien als wij er niet waren geweest." Hij somt een paar overwinningen op: „De spoorbrug in Gouda zou 24 meter vrije doorgang krijgen en geen 34 zoals nu het geval is. De brug over de Oude Rijn bij de A44 zou een vaste brug geworden zijn. De nieuwe fiets- en voetgangersbrug over de Kromme Mijdrecht zou ver keerd in de vaarweg hebben ge legen. Zonder onze invloed moesten we weer bruggeld be talen in Koudekerk." Maar niet met alles boekte de vereniging resultaat. Zo was de omlegging van de vaarweg in Alphen aan den Rijn allang een feit geweest als het aan Schutte vaer had gelegen. Een eeuw lang behartigt Schut tevaer Rijnstreek de belangen van de binnenschippers in de alphen aan den rijn - De afde ling Rijnstreek van de Koninklij ke Schuttevaer wil vanaf het al lereerste begin betrokken wor den bij het beleidsplan dat de provincie Zuid-Holland voor haar waterwegen gaat ontwik kelen. De belangen van de bin nenschippers in de regio moe ten fel verdedigd worden. „We moeten voorkomen dat we ach teraf met plannen worden ge confronteerd die niet op steun van onze bedrijfstak kunnen re kenen", benadrukt voorzitter Henk van Laar. Van Laar vertelt zaterdagmid dag, tijdens de jaarvergadering van de honderdjarige afdeling Rijnstreek, dat de provincie het plan heeft opgevat om in het voorjaar een toekomstvisie voor het water op te stellen. Dat wordt tijd, meent Kees de Vries, directeur van het landelijk bu reau van de Koninklijke Schut tevaer. De voorman van de 'ANWB van binnenschippers' gaat flink lobbyen om te zorgen dat er daadwerkelijk aan die vi sie wordt gewerkt, belooft hij. Het oude plan is achterhaald en dateert van 1978. Er moeten drastisch nieuwe keuzes wor den gemaakt. „We moeten een grondig en uitputtend overzicht samenstellen", vindt Van Laar. „Met alle wensen, problemen en mogelijkheden die er in de provincie bestaan. Zo'n over zicht is op dit moment niet voorhanden, terwijl we toch al jaren achtereen tegen diverse knelpunten aanlopen." Vervoer over de waterwegen moet veel meer prioriteit krij gen, vinden de Schuttevaerders. De autowegen slibben steeds meer dicht, terwijl water nog genoeg plaats biedt voor het vervoer van goederen. 'En het is milieuvriendelijker', zeggen de voorstanders. Vandaar dat ze blij zijn dat de containertermi- nal er nu echt gaat komen. Het rijk, de provincie en de ge meente Alphen zitten eindelijk op één lijn. Alles ligt klaar voor dit omvang rijke project. Ook het geld. „Het enige oponthoud zou de vondst van een Romeins straatje kun nen zijn", zegt Bakker. „Voor belangrijke archeologische vondsten wordt immers alles stilgelegd." regio. Van Katwijk tot aan Gou da, van jachtbouwers tot vrachtschippers: ze kloppen al lemaal bij de vereniging aan. „Toen en nu nog steeds." In 1904 begon de afdeling met ne gen leden. In 1916 was fot aan tal gegroeid naar 56. W 1986 was het ledental op zijn hoogst: 172. Momenteel telt de Schutte vaer Rijnstreek 120 leden. „De beurtvaart verdwijnt", legt Van Ruiten uit. „Van de 38 diensten die rond 1940 in deze regio ac tief waren, zijn er nu nog vier over." Ook verdwijnen scheepswerven, reparatiebe drijven en dergelijke. Toch is de afdeling Rijnstreek nog lang niet ten dode opge schreven. Keer op keer bewijst de vereniging haar nut, zegt Van Ruiten. „Dat zie je momen teel maar weer bij de vijfde cen- trumbrug die Alphen aan den Rijn wil aaj^eggen. We zijn een gesprekspartner waar de ge meente niet omheen kan."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9