REGIO 'Jezus werd ook wel eens kwaad op God navraag Dubbele gevoelens bij mensen, soms gezin- vertrekcentrumbesluit in Nederland wonen, uit de archieven colofon Winnaars kerstpuzzel 2003 Sloop van Terweeweg 73 in Oegstgeest: onbehoorlijk bestuur en machtsvertoon ier boven" schrijvende lezers Minister Verdonk (foto) van Vreemdelingenzaken en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten bereikten afgelopen weekeinde een ak koord over een vertrekcentrum voor uitgeprocedeerde asielzoekers. m Daar worden deze 7 7 7 nen, die vaak al lang voorbereid op de te rugkeer naar hun land van herkomst en uiteindelijk uitgezet. Woord voerster WILMA NIJBORG van de Stichting Vluchtelingenwerk Leiden heeft 'dubbele gevoelens' bij het overheidsakkoord. Wat vindt u van het akkoord tussen Verdonk en de VNG? „Een vertrekcentrum is altijd beter dan op straat staan, in die zin is het een goed besluit. Maar voor de Leidse asielzoekers bijvoor beeld vind ik het heel erg als ze weer naar een centrum moeten. Ze hebben hier al meer dan vijf jaar, soms zelfs al tien, elf jaar, in een huis gewoond. Ik mag toch hopen dat minister Verdonk deze 'ou de groep' vluchtelin gen niet naar een cen trum stuurt, maar voor hen een bijzonder plan van aanpak ontwerpt. Ik heb dus dubbele ge voelens bij dit besluit." Moet de gemeente Lei den zich conformeren aan het standpunt van de VNG? „Leiden heeft altijd een heel sociaal beleid gevoerd voor asielzoe kers. Tijdens de nieuw jaarsreceptie zei burgemeester Lenferink nog dat hij 'het uiterste' zou doen voor de schrijnende gevallen, gezinnen die eigenlijk compleet zijn ingeburgerd, die ook niet terug künnen, maar die niet voldoen aan de eis van 'minimaal vijf jaar in Nederland'. Ik ben benieuwd naar wat B en W van dit akkoord vinden. Ik kan mij voorstellen dat zij zich niet gehouden voelen aan het akkoord met de VNG en dat zij de Leidse uitgeprocedeerden niet naar een ver trekcentrum laten gaan. Zij kunnen ook vanuit hun huis werken aan hun uitzetting." Het is begrijpelijk dat mensen liever thuis zitten. Maar is dat de enige reden om tegen een vertrekcentrum te zijn? „De gemeente, Vluchtelingenwerk, wij kénnen die mensen. We kennen hun situatie, we weten welke papieren zij nodig hebben om naar hun land van oorsprong te kunnen terugkeren, waarom die landen moeilijk doen. Wij weten ook wat hen tegenhoudt. Er zijn ook mensen over wie Verdonk nog een laatste beslissing moet nemen, die in feite nog hoop hebben. Als zij naar een vertrekcen trum moeten, dan zien we ze niet meer en dan kunnen wij niets meer voor ze doen. Dan vallen ze onder het rijk, dan zijn het weer onbekenden die ondervraagd moeten worden en over wie ambte naren van alles willen weten. Dan begint het hele verhaal weer van voren af aan." Dus uw overheersende gevoel is toch negatief? „Vooral als het om de oude gevallen gaat, ja. Er is met deze men sen in Leiden zoveel bereikt. Ik vind het onterecht dat het akkoord van de VNG en Verdonk dat allemaal kan doorkruisen." tekst: Wilfred Simons foto: ANP/Govert Coebergh ANNO 1904, Dinsdag 12 Januari LEIDEN - Uit het jaarlijksch verslag van het bestuur van het Heilige Geest-of Arme Wees- en Kinderhuis blijkt het volgende: Bij het einde van 1903 was het getal der verpleegden met de nog 'weeshuis eige nen' 160: 75 weezen; 77 op verzoek van Burgemeester en Wethou ders opgenomen houkinderen; 8 tegen vergoeding verpleegden. Twin tig werden in het afgeloopen jaar opgenomen, 16 weezen en 4 houkin deren. De opleiding voor een ambacht bij de jongens en het onderricht in huiselijken arbeid bij de meisjes had als gewoonlijk plaats; het godsdienstonderwijs werd door de kweekelingen boven zestien jaren buitenshuis genoten bij de predikanten hunner keuze, wien een woord van dank voor hun zorgen wordt gebracht. ANNO 1979, vrijdag 12 januari NOORDWIJK - Het staat vrijwel vast dat het onlangs door brand ver woeste Palace-hotel aan de boulevard zal worden afgebroken. „Er zal een groot horecagebeuren voor in de plaats komen", zo verzekerde mede-directeur Van de Anker. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de oalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterleur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail. abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem De oplossing van de kerstpuzzel 2003 luidt: Niemand is rijk genoeg om zijn verleden terug te kopen. De winnaars zijn: J.C. Blokker, Nic. Damesstraat 15, Sassenheim; M. v.d. Zwart, Mar. Poststraat 30, Valkenburg; A. Peddemors, Frans Halslaan 285, Oegstgeest; C. Hoek, Ludolph Bohlen- straat 21, Voorhout; I.W. Sikking, Straat ter Leede 23, Warmond; H.E. Linde man, Kanaalweg 139, Leiden; MA Meijer, Fred. Hendriklaan 4, Voorscho ten; A.C.M. van Noort, Ida Gerhardt- straat 2, Lisse; Mw. Kramer, Mareza- tendreef 74, Alphen aan den Rijn; Petra Hoogeveen, Vierheemskinderenweg 15, Hazerswoude-Dorp. Wat stelt geloof nog voor in de nieuwe eeuw? Voor de een is religie de leidraad in het leven, voor een an der volstaat een geloof aan 'iets'. In 'Hierboven' acht vragen aan een heden daagse gelovige. Deze week aan Joost Kuurman, rector van het Visser 't Hooft Lyceum. door Silvan Schoonhoven Waaruit blijkt dat uw scholen chris telijk zijn? „Moet je horen, ik zou niet weten hoe je christelijk moet metselen. Maar als je de keus hebt om een flat te metselen of een kerk, dan kiezen wij voor de kerk. Waaraan merkje dat het een christelijke school is? Tja, elke dag hebben we een mo ment van reflectie tijdens de dag opening. Er zijn vieringen met kerst en Pasen en er is een goed doel waarvoor we inzamelen. De leerlin gen zitten in een fase waarin allerlei vragen opkomen: waar kom ik van daan, wat is het doel van het leven? Daarin sta je naast hen en leer je hen keuzes maken vanuit het christelijke geloof. Dat klinkt verheven, maar we laten hen blijken dat ze er als mens altijd toe doen. Wat betreft de eisen die een christe lijke school stelt aan docenten: een overtuigd moslim die op het Visser 't Hooft solliciteert, die wordt niet be noemd. Omdat je van een moslim niet mag vragen dat hij van harte het christelijk onderwijs dient. Daaraan kan hij niet voldoen. Datzelfde geldt ook voor een ongelovige docent. Ho moseksuele docenten? Die zou je op onze school wel kunnen aantreffen, ja." Vindt u het belangrijk dat leerlingen gelovig zijn? „Ieder kind is op zoek naar de zin van het leven. We houden bij hoe veel leerlingen staan ingeschreven bij een kerk. Afgezien daarvan is het moeilijk te meten hoe gelovig leer lingen zijn. Je merkt wel hoe ze op een dagopening reageren. Als je het Joost Kuurman: „Ik ben geen evangelist. Ik steek mijn geloof niet onder stoelen of banken, maar ga geen zieltjes win nen." Foto: Dick Hogewoning volgende uur een repetitie natuur kunde krijgt, staat je hoofd er na tuurlijk niet naar. Maar de dagope ning maakt best reacties los. In Lei derdorp hebben brugklassers alle maal een brief aan God geschreven. Daaruit merk je hoe ze bezig zijn met het geloof - ze zijn het alleen vaak niet in de traditionele zin van het woord." Wat moet de kerk doen om meer jon geren te trekken? „Beter aansluiten op hun belevings wereld. Net als in het onderwijs. Dat is altijd gericht geweest op het aan bod. De school en de docent bepaal den wat je moest leren, maar er werd nooit gevraagd: wil je dit wel leren? De kerk moet ook vraagge richt werken. En niet alleen het ant- nai woord uit het hoofd laten leren, GEI Komt u wel eens in botsing nietc^as ders of leerlinge?: over hetgeloofi pa, „Nauwelijks. Ik sprak eens een v f0 die zei: 'mijn zoon zit bij u in de brugklas, en die gaat aardrijkski krijgen volgens een éndere aardi nel kundemethode. Die ga ik betalers De man wilde zijn zoon niet bloi stellen aan geologische theorieë w over het ontstaan van de aarde. heb hem bedankt voor zijn moe A maar heb wel gezegd: 'uw zoon komt hier niet op school'. Dat n NA niet weg dat we bij aardrijkskun ro, biologie ook aandacht besteden e i de bijbelse visie." pe Gelooft u dat de bijbel van kaft i ,na kaft waar is? a n „De bijbel is onvoorwaardelijk w es j< En bevat deels ook historie. Ma; Jjj( met name in het oude testamen ,n je de joodse verteltraditie. In Ge e staat dat de aarde in zes dagen i schapen. We weten dat het een^n proces is geweest. Genesis presa, teert het scheppingsverhaal in e voor mensen herkenbare vorm; zes dagen zijn een symbool. Chj ee1 nen moeten goed weten wat de logie zegt over het ontstaan van a aarde. Maar natuurwetenschap moeten ook op de hoogte zijn de schepping in zes dagen, wan hoort bij ons cultuurgoed. Ik nel## het verhaal van de appel in het dijs en de tocht door de Rode Zi ,w< niet letterlijk. Maar de strekking intact. Dat geldt ook voor de op ding van Jezus of de Hemelvaar} P chi om Heeft u een zendingsdrang? „Nee, ik ben geen evangelist. Ikjebt mijn geloof niet onder stoelen banken, maar ga geen zieltjes nen. Ik wil laten merken dat ik hen sta. Ook als je bestraffend iemand moet staan, of bemoe< gend." Twijfelt u wel eens aan het bestq van God? Anders ben je geen mens. Jeziimi ook wel eens een keer kwaad geéi den op God. Hij twijfelde en man God verwijten in een moment wanhoop. Ik kan me geen zoekt voorstellen zonder twijfel. Het a maar gebeuren dat je een kind tli liest, dan is het heel begrijpelijkn je God ter verantwoording roepji Totdat je begrijpt dat God levert geeft en leven neemt op Zijn n nier." Welke bijbeltekst vind u mooi? welke tekst heeft u moeite? „Teksten die me niet aanstaan, |n interesseren me niet, die negei gewoon. Wat de mooiste tekst li treft: in de brief van Paulus aai Korinthiërs komen prachtige zik dr den voor als 'het hoofd kan niei gen de voeten zeggen: ik heb juf: niet nódig'. Dat betekent dat dei zelganger niet bestaat: we hebbi kaar nodig. Leerlingen merken® de dagelijkse praktijk en bijvoor beeld op werkweek, als ze een if moeten bouwen met touw, plai en een paar tonnen. Op het moment dat ik dit schrijf is het dorpshuisje uit 1915 aan de Terweeweg 73 in Oegstgeest al voor een groot deel gesloopt. Er komt een bijna drie maal zo groot huis voor in de plaats. De tuin die de Terweeweg op die plaats een groen en ouderwets aan zicht gaf, zal grotendeels ver dwijnen. De gemeente beweert dat de sloop- en bouwvergunningen niet geweigerd mogen wor den. Dit zouden zogenaamde gebonden besluiten zijn, dat wil zeggen dat in de wet de weigeringsgronden genoemd staan en daarmee de kous af is. Een van de gronden echter om een bouwvergunning te weigeren, is dat de bouwaan- vraag niet voldoet aan 'rede lijke eisen van welstand'. De gemeente laat zich, als het om dit criterium gaat, adviseren door de welstandscommissie. De gemeente Oegstgeest heeft nog geen duidelijk omschre ven criteria, maar één ding staat volgens de Woningwet vast: 'Het uiterlijk en de plaat sing van een bouwwerk, zo wel op zichzelf als in verband met de omgeving of de te ver wachten ontwikkeling daar van mogen niet in strijd zijn met de redelijke eisen van welstand'. Ik neem toch aan dat als de gemeente een besluit aan het voorbereiden is om onder an dere de oneven kant van de Terweeweg aan te wijzen als beschermd dorpsgezicht ze een bepaalde ontwikkeling kunnen verwachten. Dan is het toch zeer vreemd dat een oud huisje op een in het oog springende plaats vervangen wordt door een driemaal zo groot gevaarte en nog vreem der dat de welstandscommis sie van mening is, en letterlijk gezegd heeft, dat dit oude huisje niet in de omgeving past. Hoe had het moeten gaan? Toen de aspirant-koper zich indertijd tot de gemeente wendde met de plannen voor sloop en nieuwbouw, had de gemeente moeten antwoor den dat de koper wel het een en ander zou kunnen bou wen, aangezien het pand geen monument was en ook de aanwijzing tot beschermd dorpsgezicht nog niet rond was, maar dat gezien de te verwachten ontwikkeling van de Terweeweg er veel beper kingen zouden worden opge legd. Hierdoor zou de koper waarschijnlijk van de koop hebben afgezien. Dan was er een andere koper gekomen, die wellicht het huisje weer in de oude staat van 1914 zou hebben teruggebracht en ver volgens zou het een monu ment hebben kunnen wor den. Getuigt hetgeen hierboven ge zegd is wellicht uitsluitend van gebrek aan visie van de kant van de gemeente, de wij ze waarop de buurtbewoners overdonderd zijn door de sloop kan ik alleen maar zien als onbehoorlijk bestuur. De sloopvergunning is afgegeven op 24 december, de buurtbe- WBSÊSSSSm^^msm Terweeweg 73 voordat de slopers er aan de gang gingen. Archieffoto: Mark Lamers huis-aan-huisblad; een Ere val een burger en de ovt do onwaardig. bel Kan het handelen met b scl king tot de sloopvergun als woners kregen deze medede ling op 30 december in de bus, de sloper had al drie da gen eerder de opdracht ont vangen. In tegenstelling tot de gebruikelijke gang van zaken is de sloopvergunning niet ge publiceerd in de Oegstgeester Courant. Oplettende buurtbewoners zagen op vrijdag 2 januari dat mensen aan het werk waren in en bij het huis. Bij navraag wisten deze te vertellen dat maandag 5 januari zou wor den begonnen met de sloop. Bij navraag aan de sloper en de eigenaar bleek hiertoe op dracht te zijn gegeven; er zou die maandag zeer vroeg wor den begonnen. De eigenaar wilde de sloop niet een paar uur uitstellen om de buurtbe woners de kans te geven een voorlopige voorziening te vra gen (de rechtbank blijkt na melijk schandelijk genoeg niet buiten kantooruren niet te be reiken). Verzoeken aan zowel wethouder als burgemeester om de sloop enige uren uit te stellen werden afgewezen. Ik vind dit onbehoorlijk be stuur. In de eerste plaats had de gemeente kunnen zorgen dat het slopen pas zou kun nen beginnen als de bouwver gunning rond was (zoals in sommige gemeenten ver plicht is), dit zou wel zo ele gant geweest zijn. In de twee de plaats is hier sprake ge weest van een pure overval, gebruikmakend van weekein de en feestdagen, zonder de gebruikelijke publicatie in het nog onbehoorlijk bestui tve noemd worden, de wijz 'da waarop de sloop aanvir 'en ronduit machtsvertoon ekj weest. De manier waard111 standers bejegend werd we door de politieagenten! 'od vooral de wijze waarop 1 zeer betrokken ludieke <<G ker' die de tijd wilde rel °n tot er contact met de re*1 bank gelegd zou zijn, ge b werd afgevoerd en zes 1 's een cel werd vastgehou Jde was ronduit beschamen lvl id Emmyl va Oegst

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8