r LEIDE Sluiting dreigt voor café Gekeurd, bekeken en soms bekroond ellen met zes telefoons tegelijk - 'Ik ben Gekke Henkie niet uii REGIO R1 Burgemeester: 'Het gaat hier om overtredingen op ruime schaal' Man onwel, auto in sloot Extra gratis bussen naar Den Haag in ochtendspits HBO-opleiding geaccrediteerd Faculteit krijgt nieuwe naam nhouding wurg poging M - De politie heeft in de h van vrijdag op zaterdag je Lammermarkt een 20-ja- rian uit Leiden aangehou- |op verdenking van poging jodslag. Hij zou rond 05.15 Ie keel van een 17-jarige luit Oegstgeest hebben {(geknepen. De aanleiding A het geweld is niet duidelijk lorden. tier deelt ^ppen uit Een 31 - jarige Leide- idie zaterdag vanwege zijn lonken toestand een café Turfmarkt moest veria- reeg daarbij enkele klap- het gezicht van een por- [De Leidenaar liep een ge- rde wenkbrauw en een oog op. denaar bont en |niw geslagen - Een 23-jarige Leidenaar •rdagochtend op de Nieu- lestenmarkt door vijf per- mishandeld. Later werd ikpartij op de 2e Binnen- icht voortgezet. Kort [na wist de politie bij het on een 24-jarige Hagenaar te houden. Twee andere achten, een Hagenaar (21) en 30-jarige man uit Spanje Jen later in een horecagele- heid aan de Steenstraat op- ikt. De mishandelde man gekneusde ribben op en wond aan zijn hoofd die st worden gehecht. Naast etsel mist hij ook een aantal 68 wimpers op iplampen, zonnescherm ■J keufoldak. Het Oldtimer Festival beide dagen van 10.00 tot 'uur toegankelijk. Dagl i.c.m weel li 'I rwaa it. intef nl maandag 12 januari 2004 leiden - Met man en macht proberen hulpverleners zaterdagmiddag een 57-jarige inwoner van Rijnsburg te helpen die met zijn auto in de sloot naast de Wassenaarseweg terecht was gekomen. De man was achter het stuur onwel geworden en van de weg geraakt. Hij werd nog in zijn auto gereanimeerd en ver volgens naar het LUMC vervoerd. Kort na aankomst in het ziekenhuis overleed de man. Foto: Hielco Kuipers vervolg van voorpagina leiden - De gemeente overweegt het Chill Out Café aan de Lange Scheistraat te sluiten. Volgens een woordvoerder beraadt bur gemeester Lenferink zich van daag op de te nemen stappen te gen het café. „Daarvoor wordt ook overleg gevoerd met de juri dische afdeling", aldus de ge meente. In de nacht van zaterdag op zondag deed een enorme poli tiemacht een inval in het kleine café. Maar liefst 75 agenten ver grendelden rond half twee de Lange Scheistraat. Zwaar bewa pende agenten van het arresta tieteam stormden vervolgens met bivakmutsen over hun hoofd het café binnen. Alle aanwezigen werden gefouil leerd. Waarom de politie met zoveel machtsvertoon het Chill Out Café heeft overvallen, is eige naar Nobi een raadsel. „Vorig jaar heeft de politie bij Escape in Amsterdam een inval ge daan. Maar dat was niet zo om vangrijk als deze overval. Daar baal ik wel van. Ik had leuk pu bliek binnen. Die zullen wel een tijdje wegblijven. De mees te bezoekers schrikken toch be hoorlijk als iemand met een bi vakmuts een geweer op je richt." De politie verwachtte drugs en wapens te vinden. „Er hebben zich in het verleden diverse in cidenten rond het café voorge daan", zegt de politie. „Daar naast hebben we ook een eigen onderzoek ingesteld naar de ac tiviteiten in en rond het Chili Out Café. Op basis daarvan heeft het openbaar ministerie, in overleg met burgemeester Lenferink, besloten tot deze ac tie over te gaan." De 'oogst' van de grootscheep se inval viel weliswaar mee, toch overweegt de gemeente nu om het café te sluiten. „Omdat is gebleken dat het hier niet gaat om incidenten, maar om overtredingen op ruime schaal, acht de burgemeester dit een uitermate ernstige zaak", meldt de gemeente. Volgens de woordvoerder is het aanpakken van cafés die over last veroorzaken, al langere tijd een belangrijk speerpunt van de gemeente. De inval van za terdag past in dat beleid. „Van uit het oogpunt van openbare orde en gebruikmakend van zijn bevoegdheden, beraadt Lenferink zich nu op de vraag of het nog wel verantwoord is dat dit café voor publiek ge- chtersbazen in kraag gepakt Twee mannen uit Lei van 40 én 23 zijn zaterdag- s it opgepakt. Zij maakten IjDH uit van een groep die het (j e hoek van de Da Costa- en de Ten Katestraat aan ik kreeg met een andere Daarbij sloegen de ver ten een 33-jarige Leide- Ook onderzoekt de politie betrokkenheid bij het ver- nvan een auto van een enaar (48). Van de auto een spiegel afgeslagen, itenne verbogen en de lit ingeslagen. tor en twee ^'s in brand N - Een motorfiets en twee I's stonden gisterochtend fhalf zeven in brand aan de forel. Even tevoren zag een lige een man bij de motor Ji, maar hij dacht dat deze Ihad. Kort daarop bleek de wieier in brand te staan en pa ook de twee auto's die pt de motorfiets stonden. >tien maal ter invloed In het politiedistrict en-Voorschoten zijn dit einde zestien bestuurders ehouden wegens rijden ir invloed. Een 43-jarige inaar spande bij de blaas- le kroon met meer dan vier de toegestane hoeveelheid 10I. Hij moest zijn rijbewijs eren. Er werd gecontro- lop de Haagweg, Plesman- Ter Haarkade, Oegstgees- eg en de Veurseweg in ■schoten. (timers in Denoordhal In de Groenoordhallen het weekeinde van 24 en inuari weer een Super Old- rFestival. De entreeprijs aagt voor volwassenen vijf Uitschieter is een BMW a300 uit 1959, een zeldza- lutoscooter met unieke ac- oires, zoals binnen- en bui- De Koninklijke Nederlandse Vereniging Avicultura houdt zich al sinds 1886 bezig met het fokken en in stand houden van verschillende soorten 'kleindieren'. Een keer per jaar organiseert de vereniging in de Groenoordhallen vier dagen lang een tentoonstelling. Fokkers uit het hele land, en zelfs van daar buiten, brengen hun mooiste dieren naar Leiden. Daar worden ze gekeurd, bekeken en soms bekroond. Van donderdag tot en met gisteren was het weer zover. Een paar da gen lang was de voormalige veemarkt het exclusieve domein van ko nijnen, kippen, duiven, ganzen en eenden. In alle soorten en maten. tekst: Timoteus Waarsenburg foto's: Hielco Kuipers Wie: Corry van Luijn Uit: Den Haag Dier: Indische Loopeend Corry van Luijn is commissaris bij de VPH, de Vereniging van Pluimvee Houders. Vier dagen lang heeft ze in de Groenoordhallen de wacht gehouden bij een zeer bonte verzameling van ganzen en eenden. „Er zijn zoveel verschillende eenden, echt prachtig hoor", zegt Van Luijn. Haar passie voor deze dieren is pas op wat latere leeftijd ontstaan. „Mijn man is altijd boswachter in het Park Clin- gendael Bos geweest. Daardoor kwam ik in aanraking met de na tuur en de verschillende beesten die daar voorkomen." Nog altijd woont Van Luijn in Den Haag. En nog altijd komen daar verschil lende dieren voor. „Maar ik houd tegenwoordig zelf geen ganzen en eenden meer bij mijn huis. Want ik ben niet de enige in de buurt die van eenden houdt. De vossen die vanuit de duinen Den Haag bezoeken ook." Wie: Hans Bulte Uit: Sint Pancras Dier: Kortsnavelige tuimelaar Hans Bulte is voorzitter van de Nederlandse Kortsnavelige Tuime laarsvereniging, voorzitter van Avicultura en oud-burgemeester van Volendam. .„Sinds mijn tiende jaar houd ik al duiven en ik ben nu 67, dus reken maar uit. Ik heb de liefde voor deze dieren overgenomen van mijn grootvader" zegt Bulte. Hij toont zijn prijs winnaar: een vogel die op het eerste oog meer weg heeft van ET dan van een duif. „Dat beschouw ik in dit geval als een compli ment", zegt Bulte. „Elke sierduif moet voldoen aan bepaalde ras kenmerken. In het geval van de kortsnavelige tuimelaars moet het kopje zo vierkant mogelijk zijn en de ogen moeten rood omrand zijn. Die kenmerken zijn hier zeer sterk aanwezig. Deze sierduiven komen eigenlijk uit Wenen. De voorzitter van de Oostenrijkse ver eniging is hier ook en die was diep onder de indruk van dit duifje." Wie: Lucas van IJsendijk Uit: Bussum Dier: Wïtzwartstaart Chabo Lucas van IJsendijk zit achter een tafeltje met allerlei informatie over Chabo's. Om hem heen kippen, kippen en nog eens kippen. En dat vindt hij niet erg. Van IJsendijk is secretaris van de Chabo Liefhebbers Club. „Chabo's komen uit Japan. Het is een kippen- soort die al heel wat jaren een aparte status in Japan heeft, maar pas sinds een paar jaar in Nederland gefokt wordt. Het zijn prach tige kippen. Ik heb er zelf inmiddels 28." De kippenliefde zit er echter al veel langer in. „Ik houd al sinds 1956 kippen. Dat is erfe lijk belast. Mijn vader hield kippen en mijn opa ook. Toen ik twee jaar was, was ik op een dag kwijt. Ik werd teruggevonden in het kippenhok. Mijn moeder was vooral blij dat ik weer terecht was. Mijn vader toonde zich vooral verheugd over het feit dat ik in het kippenhok was geklommen. Volgens hem een goed voorteken." patste beldag van kampeervereniging LCKV 2ll Nienke Ledegang - Aan een traditie van ni1 vijftien jaar kwam zater- een einde. Voor de laatste tonden kinderen en jonge- uch op de jaarlijkse beldag fCKV Jeugdvakanties tele- opgeven voor de zo- tempen. Vanaf volgend jaar de inschrijving via inter- omdat telefonisch aanmel- voor het beperkt aantal Isen op de populaire kam- elk jaar weer op kritiek van •ellers stuit. Vorig jaar nog de lijn enige tijd overbelast, •n de laatste plaats omdat families worden ingescha- voor de inschrijving. Ik heb de oma van Amy, de vader van Amy, de buurvrouw van Amy en Amy zelf al aan de tele foon gehad." Vier telefoons worden bemand in het kantoor van de LCKV aan de Voorschoterweg. De telefo nisten noteren naam en tele foonnummer van de bellers. Ondertussen houdt iemand op een groot bord bij wanneer de kampen vol zijn. 's Morgens kunnen de jongere deelnemers bellen, in de loop van de dag komen de ouderen aan de beurt. Elders in het gebouw worden de gegevens ingevoerd in de computers. Zo kunnen dubbe lingen in de lijsten van de vier telefonisten er direct uitgehaald worden. Want die komen voor. De stormloop op LCKV-vakan- ties is bekend bij de deelne mers, dus vaak wordt de hele familie ingeschakeld om een deelnemer op te geven. Reken maar uit hoeveel bellers dat op levert als deelnemers zich dan ook nog met twee of drie tege lijk willen opgeven. „Soms belt iemand met zes mobiele tele foons tegelijk", weet telefoniste Afke Brinksma. Er worden meer creatieve ma nieren geprobeerd om op de deelnemerslijst terecht te ko men. Hoewel in de brochure duidelijk vermeld staat dat twaalf- en dertienjarigen pas vanaf tien voor twaalf aan de beurt zijn, zijn er altijd die de gok wagen en eerder bellen. 'Ik moet zo de trein halen, dus ik dacht: ik bel maar vast', meldt iemand. Of - om tien over half twaalf: 'Oh, op mijn klok is het al tien voor twaalf.' De telefo nisten zijn onverbiddelijk. „Probeert u het later nog eens." Ook wijken ze niet af van de re gel dat slechts vier deelnemers tegelijk mogen worden opgege ven. Eén telefoniste, met de hand op de hoorn: „Mars, deze moeder wil vijf jongens opge ven voor een kamp waar nog niemand ingeschreven staat. Toch niet doen?" Nee, luidt het vastberaden antwoord, want anders is het einde zoek. 'Mars' is Marcellina Breedveld. Zij is als bestuurslid van LCKV verantwoordelijk voor de bel dag. Ze legt uit waarom aan de beltraditie dit jaar een einde komt. „We kregen veel klachten van deelnemers dat we erg slecht bereikbaar zijn. Hoewel we doen wat we kunnen - een hele dag aan de telefoon zitten met vier mensen tegelijk - zijn er altijd mensen die er niet doorkomen. Als je al jaren mee gaat met LCKV is dat zuur. Er is een werkgroepje opgericht dat zich heeft gebogen over een al ternatief. De uitkomst is inter net." Uitgebreide uitleg over de nieu we procedure volgt in de bro chure van volgend jaar. Maar volgens Breedveld is het simpel. „Je vult vooraf een inschrijffor mulier in en op een vooraf be paalde dag en tijdstip moet je dat versturen. Wij behandelen de inschrijvingen in volgorde van binnenkomst." Een voordeel van internet is ook dat deelnemers direct kun nen zien wanneer een kamp vol is. Via de telefoon moeten een hoop mensen worden teleurge steld. Kamp 20 naar Terschel ling bijvoorbeeld is deze zater dag binnen het kwartier volge boekt. Uitwijken naar 'minder populaire' kampen kan altijd. Breedveld rekent voor „Dit jaar opend blijft", aldus de gemeen tewoordvoerder. „Er heeft in de zomer een schietpartij voor de deur plaats gevonden", zegt Nobi. „Dat was hier voor de deur, maar had verder niets te maken met mijn zaak." Een Rotterdammer nam toen drie broers onder vuur, vanwege ruzie om een vrouw. Hij denkt dat de inval vooral te maken heeft met zijn vergunningaanvraag. „In Lei den moet je elke twee jaar je vergunning laten verlengen. Mijn verlengingsaanvraag loopt nu. Als ze zaterdag echt wat zouden hebben gevonden, had de gemeente mijn vergunning misschien niet hoeven te ver lengen. Ik heb zondagochtend direct contact gehad met mijn advocaat. Ik wacht eerst maar af wat de burgemeester be sluit." leiden - De belangstelling voor de gratis bus van Oegstgeest naar Den Haag is zo groot, dat er sinds donderdag rond acht uur 's ochtends een extra bus rijdt. Ook vanochtend werd een bus extra ingezet, maar of dat de hele week nog zo blijft is af hankelijk van het aantal reizi gers. „Er stonden rond acht uur 's ochtends steeds te veel men sen te wachten", aldus een woordvoerder van de provincie, die vorige week maandag is be gonnen met de proef met gratis bussen tussen Oegstgeest en Den Haag, via het Leidse Trans ferium, waar reizigers hun auto kunnen parkeren. De proef duurt een jaar en het doel is om het autoverkeer op de A44 en de N44 te verminde ren. De provincie vindt het ex periment, dat een miljoen euro kost, geslaagd als dagelijks drie honderd forensen tussen Lei den en Den Haag niet met de auto gaan maar kiezen voor buslijn 88 of 95. In april is er een eerste evalua tie en de provincie wil daar niet op vooruit lopen. Aan het feit dat er nu 's ochtends in de spits een extra bus rijdt, wil de pro vincie eigenlijk geen ruchtbaar heid geven, zegt de voorlichter, uit angst dat er te snel conclu sies worden getrokken. leiden - De Nederlands-Vlaam- se Accreditatie Organisatie heeft een aanvraag van de Ho geschool Leiden goedgekeurd om een masteropleiding Ad vanced Nursing Practice te be ginnen. Deze verpleegsters nieuwe stijl moeten medische taken overnemen die tot nu toe waren voorbehouden aan art sen. De opleiding is bedoeld voor HBO-verpleegkundigen. De Hogeschool Leiden begon de opleiding afgelopen studie jaar samen met de <d eerder ge accrediteerde Hanzehoge school Groningen. Nu zij zelf de accreditatie op zak heeft, kan de Hogeschool Leiden in 2005 de eerste 'nurse practicioners' een eigen diploma geven. De hogeschool werkt bij de oplei ding samen met het Diacones- senhuis Leiden, het LUMC en het Rijnland Ziekenhuis. heeft LCKV plek voor 1632 deel nemers. Na een dag bellen zijn er meestal 1350 ingeschreven. In maart volgt nog een tweede moment van inschrijving. Afge lopen zomer waren 1617 van de 1632 plekken gevuld. De open plekken waren dan nog vaak van mensen die wegens ziekte of een sterfgeval moesten an nuleren." Ondertussen worden de telefo nisten voor de laatste keren be laagd door fanatieke bellers. „Ik kan u nog niet helpen, meneer. De inschrijving begint pas over vijf minuten. Dan blijft u vijf minuten met mij praten, zegt u? Hoort u eens, ik ben Gekke Henkie niet." leiden - De faculteit sociale we tenschappen van de Universi teit Leiden krijgt een nieuwe naam. Dit kondigde de univer sitaire penningmeester J. van Bergen aan in zijn nieuwjaars toespraak. De nieuwe naam wordt Faculteit der Maatschap pij- en Gedragswetenschappen. De faculteit wilde vooral het onderzoek naar gedrag in de nieuwe naam tot uiting laten komen, omdat de grote oplei dingen psychologie en pedago giek daar veel onderzoek naar doen. Opleidingen als bestuurs kunde en politieke wetenschap pen beschrijven meer de maat schappijkant van de faculteit.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7