Rechts Israël loopt te hoop tegen Sharon BUITENLAND l| 'Hutton had gebrek aan medewerking' Britse troepen belaagd na schietincident Belgische liberalen: Verbod hoofddoek Veiligheidsdienst: Frankrijk ontsnapt aan chemische aanslag El. ft 'Capitulatie op slagveld' Troepen NAVO jagen vergeefs op Karadzic Politieke crisis Iran na ingreep conservatieven Verdachte Sars in China Brand in sloppenwijk Manilla ~an meldt geval vogelgriep In Japan zijn ongeveer jppen van een pluimvee- aan de uiterst besmette- igelgriep gestorven. Het het eerste geval van vo- in 79 jaar in Japan. Het een stam van het H5 vi jfde categorie als het idrus dat vorig jaar in orea opdook. Het is nog lelijk of de vogelgriep in I uchi besmettelijk is voor ,8 n. In 1997 en 1998 be- in i zes personen in Hong 5 Aan een variant van de iep- i Palestijn t te vroeg af ei8 - Op de Westelijke Jor- ,ne iver is gisteren een Pales- 31= nan om het leven geko men een bom ontplofte en! °P zijn lichaam droeg, ia. beurde vlak bij de joodse ,eJ* etting Karnei Shomron j*iten van de stad Qalqi- 17, n woordvoerder van de che strijdkrachten zei te eden dat de bom voortij- ontploffing is gekomen Wjde man op weg was naar :rzetting. V' naar Lindh geklaagd - De 25-jarige Mij- Ijalovic is vanochtend of- "gangeklaagd wegens iop de Zweedse minister gtenlandse zaken Anna De Zweedse politie Ivanmorgen de bevin- Jvan het vooronderzoek 4, In het rapport staat dat iens de politie zeker is jialovic Lindh op 10 sep- |in haar borst, buik en k waardoor zij enkele |er overleed. fien door kou 4st Canada '2/3l e e bifen van Canada doodge- itieslln de hoofstad Ottawa ;nMtreal zakte het kwik tot ^etpn onder nul. Door de gelijjwind voelt de vrieskou s Ejijniger aan. Klimatoloog ^•Iliet op de televisie we len, tfmenselijk) vlees bij de- ReHeraturen binnen tien feenJi bevriest. Diverse scho- ik'enfen hun deuren vanwege /oorfvoor Canada extreme J™|tuur. Hulporganisaties -htigjextra slaapplaatsen ge- cursjoor daklozen, cerinj ^steeds giftig tjx in Italië Italië worden nog issen mineraalwater en Iranken door onbeken- jjftigd. Justitie heeft al driehonderd flessen m „«..tigd water aangetrof- -47 Is het eerste geval mid- :mber bekend werd. In loesten 115 mensen vergiftigingsverschijn- Ihet ziekenhuis laten elen, meldde het Itali- agblad Corriere della Se- le daders ontbreekt elk maandag 12 januari 2004 - Zeven mensen zijn ,^3jn extreme koudegolf in ag 28.000 1 Baath-partij londen/anp - De Britse onderzoeks rechter Lord Hutton heeft geklaagd dat hij bij zijn onderzoek naar de dood van wapendeskundige David Kelly te weinig relevante documenten van hoge rege ringsfunctionarissen heeft gekregen. Het ging Hutton vooral om de transcripties van telefoongesprekken, zo meldde de Sunday Telegraph. Hutton uitte zijn ergernis tegen het Con servatieve parlementslid Lilley in een brief die hij 18 december opstelde. Hij schreef dat „de regering een groot aantal brieven, memo's, transcripties en ande- re documenten heeft gestuurd, maar dat daar slechts een klein aantal aanteke ningen van privé-secretarissen bij zaten, en deze waren ook nog karig en vaak ir relevant." Het is gebruikelijk dat secretarissen no tulen maken van alle telefoongesprek ken tussen bijvoorbeeld de premier en zijn ministers. Hutton was vooral geïnte resseerd in de gesprekken over de zaak- Kelly op 5 en 6 juli, het weekeinde voor dat de naam van de wapendeskundige openbaar werd gemaakt. Uit andere bronnen is gebleken dat er op die dagen druk is getelefoneerd tussen onder an deren premier Blair en minister van de fensie Hoon, maar Hutton kreeg daar slechts spaarzame verslagen van te zien. Het gebrek aan informatie heeft volgens Hutton geen weerslag op het onderzoek gehad. In de brief aan lilley schrijft hij dat zijn eigen speurwerk hem „alle ken nis heeft opgeleverd die nodig is om te begrijpen op welke manier de gedachten van de regering dat weekeinde zich ont wikkelden". Maar uit het schrijven blijkt wel duidelijk Huttons irritatie over het gebrek aan medewerking van Downing Street. De onderzoeksrechter heeft de publica tie van zijn rapport over de dood van Kelly deze week uitgesteld. Het rapport werd komende week verwacht, maar verschijnt nu op zijn vroegst op 19 janu ari en mogelijk pas in februari. Kelly, die voor de VN naar massavernie tigingswapens in Irak had gespeurd, stierf enkele dagen, nadat was uitgelekt dat hij de anonieme bron was van een BBC-reportage over Irak. Hij zou daarin hebben gezegd dat de Britse regering de dreiging van het regime van Saddam Hussein had aangedikt en de berichten over massavernietigingswapens had 'opgesekst'. Kelly pleegde zeer waar schijnlijk zelfmoord. Ppremier Blair heeft gezegd dat hij af treedt, als Lord Hutton in zijn rapport over de zaak-Kelly tot de conclusie komt dat hij heeft gelogen. De Iraakse autoritei ten de afgelopen maan- 00 voormalige leden imiddels opgeheven irtij van Saddam Hus- iverheidsdienst ontsla- romende tijd zullen zo'n 30.000 voormali- ratsjiks' van hun ver lelijkheden worden aldus Ahmad Chala- de Iraakse bestuurs- lelast met de zuivering iverheidsapparaat. tocht fataal Albanezen ri, Eeker21 Albanese i^ingen zijn in de Adriati c's omgekomen, toen de jut erot waarmee zij dan sjepaar Italië wilden varen, ogel^blemen kwam. Elf an- :n vo)n door een vaartuig laliaanse marine gered, levenden zijn er ernstig Ze liggen in het zieken- boot kwam vrijdag- brt na vertrek uit de Al- Javen Vlorë in de pro- )eschrS 8evol& van het Veer op zee. Door de pe motor uit. gewonden aardbeving Door een aardbeving lorden van Algerije zijn bijna driehonderd .gewond geraakt. De iad een kracht van 5,7 Jiaal van Richter en trof tussen Algiers en Bou- jongeveer 50 kilometer en van de hoofdstad. In )d is nauwelijks schade pt. Dat er mensen ge- ïkten, kwam volgens ^door de golf van pa- pich meester maakte woners van het gebied ""beving te voelen was. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Meer dan honderddui zend kolonisten en aanhangers van rechtse partijen hebben gis teravond in Tel Aviv betoogd te gen het plan van premier Sharon voor een onvoorwaardelijke te rugtrekking uit delen van de Westelijke Jordaanoever. 'Capi tulatie op het slagveld', noemde minister Eitam, leider van de Na tionaal Religieuze Partij (NRP) diens voorstel voor eenzijdige stappen. De betoging was opmerkelijk omdat de organisatoren beho ren tot partijen die deel uitma ken van de regering, zoals de Nationaal Religieuze Partij, de Nationale Unie en Sharons ei gen Likoed. Op het podium zat zelfs een aantal ministers. De ongerustheid van de beto gers is gewekt door Sharons aankondiging dat het leger een aantal zogenoemde 'illegale buitenposten' zal ontmantelen, als onderdeel van de uitvoering van de routekaart, het interna- door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - NAVO-troepen hebben het afgelopen weekein de andermaal zonder succes gejaagd op Radovan Karadzic, tijdens de oorlog de leider der Bosnische Serviërs. Ze door zochten in Pale het huis van zijn vrouw Ljiljana en de medi sche praktijk van zijn dochter Sonja. De operatie begon zaterdag en werd zondag voortgezet. Pale, dat bij de Bosnische hoofdstad Sarajevo ligt, was gisteravond nog steeds afgegrendeld. De operatie begon na een tip dat Karadzic was gezien in Pa- Ie, waar hij tijdens de oorlog zetelde. Volgens de tipgever onderging Karadzic, die al ne gen jaar wordt gezocht wegens oorlogsmisdaden, in het berg- stadje een medische behande ling. NAVO-troepen doorzoch ten het plaatselijke ziekenhuis, maar vonden niets. Karadzic (58) werd in 1995 door het Haagse oorlogstribu naal aangeklaagd wegens oor logsmisdaden. Tot 1997 woon de hij in Pale, zonder dat de NAVO pogingen deed hem te arresteren. Sindsdien zit hij ondergedo ken, waarschijnlijk op verschil lende plekken. Militairen heb ben de afgelopen jaren ver scheidene zoekacties gehou den, die steeds op niets uitlie pen. De SFOR is ook op zoek naar ex-legerleider Mladic, van wie bekend is dat hij al lange tijd ernstig ziek is. Israël nodigt Syrië uit voor vredesbespreking De Israëlische president Katsav heeft zijn Syrische collega Bashar l-Assad uitge nodigd voor vredesbespre kingen in Jeruzalem. Ook de Israëlische premier Sharon zei gisteren dat zijn land be reid is om de onderhande lingen met Syrië te hervat ten. Hij stelde wel een voor waarde, namelijk dat Da mascus ophoudt „steun aan terroristen" te geven. Al-As sad riep vorige maand op tot de hervatting van het overleg met Israël. tionale vredesplan. De buiten posten zijn kernen van nieuwe nederzettingen, die de kolonis ten de afgelopen paar jaar heb ben gesticht zonder de explicie te goedkeuring van het ministe rie van defensie. Maar Sharon heeft zich vooral de woede van de kolonisten op de hals gehaald door de aan kondiging van een zogeheten Protesten tegen de plannen van premier Sharon. Foto: AP/Ariel Schalit 'losmakingsplan'. Hij wil het le ger terugtrekken naar door Isra el eenzijdig te bepalen 'veiüg- heidslijnen' als de Palestijnen blijven weigeren de milities in hun gebied te ontwapenen en te ontmantelen, zoals de route kaart voorschrijft. Zo'n stap zal gepaard gaan met de 'verplaat sing' van een aantal nederzet tingen, heeft hij gezegd. NRP- leider Eitam liet gisteravond weten dat zijn partij de regering zal verlaten als het zover komt. Terwijl de demonstranten zich in Tel Aviv verzamelden vertel de premier Sharon op een bij eenkomst met de buitenlandse pers in Jeruzalem dat besluiten niet worden genomen door be togers maar door de regering. Hij zei zich niet al te veel zor gen te maken over ministers die tegen zijn beleid betogen 'want we leven in een vrij en demo cratisch land'. teheran/anp-afp - In Iran is een politieke crisis ontstaan, nadat een conservatieve toet singscommissie had geweigerd honderden hervormingsgezin de politici te accepteren als kandidaat voor de parlements verkiezingen van 20 februari. De islamitische staat is daar mee opnieuw het toneel van een machtsstrijd tussen de her- vormingsgezinden en de isla mitische conservatieve geeste lijkheid. Het ministerie van binnenland se zaken repte van een „illegale daad". Volgens het studenten persbureau ISNA weigert het departement, dat is belast met de organisatie van de stembus gang, gehoor te geven aan de beslissing van de raad. Het vooraanstaande en nu afgewe zen parlementslid Mohsen Mirdamadi —beschuldigde de commissie, de Raad van Hoe ders, ervan een staatsgreep ge pleegd te hebben. „Als dit besluit niet wordt ge wijzigd, komen er geen veriae zingen maar toewijzingen van zetels", zei hij tegen verslagge vers buiten het gebouw van het 290 zetels tellende parlement, de Majlis. De meeste hervormingsgezinde parlementsleden hebben giste ren uit protest tegen de rol van de raad de zittingszaal verlaten. Alle 27 provinciale gouverneurs van Iran dreigden met hun ont- slag. Ze eisen dat de Raad van Hoe ders binnen een week haar be sluit intrekt. Iran telt overigens 28 provincies, maar een ervan zit momenteel zonder gouver neur. In Cuanghzhou dragen de inwoners weer mondkapjes, nadat bekend werd dat in die regio een mogelijk nieuw geval van SARS is ontdekt bij een 35-jarige man. Foto: Reuters/China Photo peking/anp-rtr-afp - In China wordt opnieuw iemand er offi cieel van verdacht aan de ge vreesde longziekte SARS te lij den. Dat heeft een hoge ge zondheidsfunctionaris uit de provincie Guangdong vandaag gemeld. De 35-jarige man was al in een ziekenhuis onder quarantaine geplaatst, maar gold tot nog toe als een mogelijk geval. De auto riteiten in Hongkong hadden de man al eerder als SARS-ver dachte gekenmerkt, maar func tionarissen op het Chinese vas teland ontkenden dat steeds. De woordvoerder zei niets te weten over het beroep van de man en ook niet hoe hij het vi rus zou kunnen hebben opge lopen. „Op dit moment is er geen bewijs dat het verband houdt met zijn werkomgeving of contact met dieren." Chinese functionarissen vrezen dat de civetkat een bron van besmet ting vormt. Een week geleden bevestigden de Chinese autoriteiten het eer ste geval van de longziekte in China sinds de Wereldgezond heidsorganisatie in juli een epi demie als 'ingedamd' had ver klaard. Die man is inmiddels genezen. Een jonge Chinese vrouw geldt nog steeds als ver dachte. bagdad-washington/ap - Honderden Ira kezen hebben gisteren stenen gegooid naar Britse troepen, die hen met wapenstokken op afstand hielden. De schermutseling vond plaats in de zuidelijke stad Al Amara, waar zaterdag bij een treffen tussen de monstranten en de Iraakse politie en Britse militairen zes doden en elf gewonden wa ren gevallen. Zaterdag dromden honder den Irakezen bij het gebouw samen om te protesteren tegen het uitblijven van banen die door de autoriteiten zouden zijn toege zegd. Er werden stenen door de ramen ge gooid en volgens de Britten werd er op ze ker moment vanuit de menigte geschoten. De Iraakse politie opende daarop het vuur. Een arts van het ziekenhuis zei later dat er in totaal zes doden en elf gewonden waren gevallen. Deense militairen hebben in de woestijn ten noorden van Basra 36 mortiergranaten gevonden die mogelijk gifgas bevatten. De granaten dateren zo goed als zeker uit de oorlog tegen Iran, die in 1988 werd beëin digd. De Denen benadrukten dat de con clusie allesbehalve definitief is en dat nader onderzoek moet worden afgewacht. De Amerikaanse oud-minister van financi en O'Neill zegt in de 23 maanden dat hij deel uitmaakte van het kabinet én de Na tionale Veiligheidsraad van Bush nooit enig bewijs te hebben gezien dat Irak massaver nietigingswapens bezat. In een vraagge sprek met het CBS-programma '60 Minu tes' zei O'Neill dat Bush meteen na zijn aantreden in januari 2001 is begonnen met de voorbereiding van de oorlog. „Vanaf dag één was er de overtuiging dat Saddam weg moest." Volgens de ex-minister waren de aanslagen van 11 september niet, zoals de regering naar buiten toe beweerde, een van de redenen om Saddam ten val te brengen. manilla - Ongeveer 22.000 mensen zijn dakloos geraakt door een enorme brand in een sloppenwijk in de Filipijnse hoofdstad Manilla. Voor zover bekend zijn er geen doden gevallen. Een brandweerman raakte gewond. De brand, die vermoedelijk werd veroorzaakt door een omgevallen kaars of gaslamp, brak iets voor middernacht zon dag uit en woedde meer dan zeven uur. De brand verwoestte 2.503 huizen. Foto: EPA/Rolex Dela Pena door onze correspondent Pascale Thewissen Brussel - In navolging van de Fransen willen nu ook de Belgi sche liberalen een verbod op hoofddoekjes op scholen en bij de overheid. Premier Verhof- stadt, minister Dewael van bin nenlandse zaken en de Fransta lige vice-premier Michel pleit ten voor zo'n verbod. Als het regent in Parijs, drup pelt het in Brussel, luidt een Belgisch gezegde. In Frankrijk zijn alle religieuze symbolen, van hoofddoek tot kruisbeeld, in publieke ruimtes in de toe komst taboe. Als het aan De wael ligt spreekt ook België zich 'klaar en duidelijk uit over het dragen van hoofddoeken', schrijft hij in een opiniebijdrage in de krant De Morgen. Een dag eerder had premier Verhofstadt al gezegd dat het dragen van een hoofddoek door wouwen die voor de overheid werken 'onaanvaardbaar' is. Dewael heeft naar eigen zeggen respect voor wouwen die wij- willig een sluier dragen. „Dat neemt niet weg dat het dragen van sluiers, keppeltjes of opval lende kruisbeelden door verte genwoordigers van de overheid niet kan. De scheiding van kerk en staat moet volledig zijn. De overheid moet in alle omstan digheden neutraal blijven. Dus geen opvallende religieuze symbolen of sluiers voor poli tiemensen, rechters, griffiers of onderwijzers van openbare scholen. In diezelfde gedachte gang is het ook duidelijk dat AEL gaat de straat op De Arabisch-Europese Liga (AEL) verzet zich tegen idee- en om in België hoofddoek jes en andere religieuze sym bolen te verbieden op open bare scholen en in over heidsfuncties. De organisatie roept op tot een betoging op 22 februari bij station Brus sel-Noord. De AEL, die op komt voor de Arabieren en moslims in Europa, vindt het verbod in strijd met de wij heid van godsdienst, een van de mensenrechten. „Neutra liteit betekent niet het ver nietigen van elke publieke religieuze manifestatie", al dus de organisatie die door Abou Jahjah word geleid. leerlingen in een openbare school geen sluier of ander op vallend religieus symbool kun nen dragen", stelt Dewael. Hij krijgt weinig bijval van zijn socialistische regeringspart ners. Die zien niks in zo'n ver bod, zo bleek vorige week toen twee Waalse senatoren een wetsvoorstel indienden om sluiers uit het klaslokaal te we ren. Volgens Dewael worden wou wen maar al te vaak gedwongen om hun haren en gezicht te be dekken. Hij verwijst onder meer naar het boek 'De Zoontjesfa briek' van de Nederlandse poli tica Ayaan Hirsi Ali. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Frankrijk is aan een terroristi sche aanslag met chemische middelen ontsnapt. Die verontrustende conclu sie hebben agenten van de Franse bin nenlandse veiligheidsdienst (DST) ge trokken na verhoor van zeven perso nen die dinsdag in de buurt van Lyon waren gearresteerd. Volgens het dagblad Le Monde, dat dit weekeind gedeelten van de verho ren publiceerde, heeft de familie van de imam Chellali Benchellali uit het plaatsje Vénissieux zich actief bezig houden met het vervaardigen en be waren van uiterst giftige stoffen. De arrestaties zijn een gevolg van de aanhouding een jaar eerder van een aantal moslims in de buurt van Parijs, die zich bezighielden met het verza melen van ricine, een van de meest giftige stoffen die de wereld kent. Het brein van die bende was Menad Ben chellali, zoon van de imam uit Vénis sieux. Hij had in Afghanistan een spe ciale opleiding gekregen in het wer ken met gifgassen. Centrale figuur in de vorige week ge arresteerde groep was een andere zoon van de imam, Hafed. De inlich tingendiensten hebben uit de verho ren de afgelopen dagen een hechte samenwerking kunnen constateren tussen beide groeperingen. Nadat de 'Parijse' bende was opgerold had de groep in Lyon een aantal activiteiten overgenomen, zoals het fabriceren van valse identiteitspapieren. Om de clandestiene activiteiten te financie ren werden overvallen uitgevoerd. Uit de uitgelekte details van de horen wordt duidelijk dat de moslimgeeste lijke uit Vénissieux zijn hele familie had ingeschakeld voor de gewapende strijd tegen het westen. Zijn oudste zoon Mourad werd in Afghanistan door Amerikaanse militairen gevan gen genomen en vertoeft momenteel in de speciale gevangenis op de basis Guantanamo. De jongste zoon Hafed werkte nauw samen met moslim-apotheker Mourad Merabet uit de nabijgelegen wijk Minguettes. De apotheker blijkt ook degene te zijn geweest die alle in formatie op de harde schijf van Menad's computer heeft gewist, vlak voordat de inlichtingendienst er ken nis van had kunnen nemen. Terwijl de jongste zoon en de apothe ker de zorg hadden voor de giftige stoffen, rekruteerde vader Benchellali in de moskee Aboe-Bakr activisten om in Tsjetsjenië te vechten voor moslim- en onafhankelijkheidszaken. Hij had een aantal videobanden van het Tsjetsjeense verzet en draaide die met de luidsprekers voluit open op alle mogelijke momenten van de dag, de avond en soms ook de nacht. De burgemeester van Vénissieux heeft laten weten dat wat hem betreft de gebedsruimte van de imam voor lopig op slot mag. Er zijn in het plaatsje wel veertien van dit soort ge bedsplaatsen. Iedereen die vindt dat hij een moslimroeping heeft, kan zo'n ruimte openen, Idaagt de burge meester. Het leverde hem zaterdag een demonstratie op van tweehon derd moslimgelovigen die protesteer den tegen 'religieuze discriminatie'. Politieke tegenstanders van de burge meester vinden dat hij met regionale verkiezingen in het verschiet een sla- tje probeert te slaan uit de huidige opwinding: „Straks gaat hij nog voor stellen om bij de arrestatie van een dronkaard alle cafés te sluiten." De anti-terreurrechter Jean-Louis Bruguière heeft daarentegen geen tijd voor speelse gedachten. Hij wil dat de zeven arrestanten zo snel mogelijk door hem en zijn collega Jean-Fran- gois Ricard verhoord worden. Dat zal vandaag in de loop van de middag gaan gebeuren.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5