Oudere man prooi GESPREK VAN DE DAG Bedenker internet mag zich 'sir' noemen Vijfjarige wint NK 3'Mens erger je niet nil Uitgever Harlequin onthult de kunst van het verleiden Vrouw wil geen lijkfoto van verkeersslachtoffer dragen Ik bepaal, jij bepaalt, hij bepaalt MAANDAG 12 JANUAKI DAGELIJKS LEVEN "(Joep. P^N HEU3 IK BEIS» ANPER. V0OR5TEU MENSELIJK De Britse omroep BBC heeft a kondigd de populaire dagelijkse TALKSHOW KILROY voorlopig niet meer uit te zenden, omdat de pre sentator in een krantenartikel ARA BIEREN heeft BELEDIGD. Gastheer Robert Kilroy-Silk, voormalig parle mentslid van de regerende Labour Party, schreef in de Sunday Express over Arabieren als plegers van zelf moordaanslagen, die ledematen amputeren en vrouwen onder drukken. Hij deed dat in een artikel onder de kop 'We zijn Ara bieren niets ver schuldigd'. Daar in vroeg hij zich af of Arabische naties iets had den bijgedragen tot de bescha ving. Kilroy-Silk heeft inmiddels zijn 'diepe spijt' betuigd en uitleg ge geven. De 61-jarige Kilroy-Silk zegt beslist niet te geloven dat alle Ara bieren zo zijn. „Dat zou dom zijn. Zo als iedereen weet zijn de meeste Ara bieren geschoold, beschaafd en wel levend." Het artikel was naar zijn zeggen „bedoeld als kritiek op som mige Arabische regimes, nooit op Arabieren in het algemeen. Dat maakt duidelijk verschil", aldus de presentator. Foto: EPA Televisieonderneming Discovery Channel blijft de programma's van de Australische 'KROKODIL- LENJAGER' STEVE IRWIN uit zenden. Irwin raakte kortgeleden in opspraak door een uitzending waarin hij zijn maand oude zoon Bob dicht in de buurt houdt van een fel happende krokodil. Dis covery, die de belevenissen van de 'Croc Hunter' uitzendt, heeft Irwin laten weten zijn gedragin gen te betreuren. Volgens de baas van Discovery Channel, Bil ly Campbell, heeft ook de Austra liër BEROUW GETOOND. „We blijven het programma uitzen den. Het is tijd om voort te gaan", aldus Campbell. MICHAEL JACKSON biedt zijn landgoed NEVERLAND TE HUUR aan. Volgens het Amerikaanse tijdschrift People zou de gevierde zanger niet meer op zijn ranch in Californië willen leven. De politie doorzocht Neverland in novem ber, twee dagen voordat Jackson werd gearresteerd wegens seksu eel misbruik van een minderjari ge. De artiest huurde inmiddels voor 70.000 dollar per maand een huis in een chique wijk van Beverly Hills. Hij moet op 16 ja nuari voor de rechter verschijnen. Familieleden en fanclubs willen op die dag een grote aanhanke lijkheidsbetuiging voor de ge plaagde artiest organiseren. Eén op de drie Britten gelooft dat PRINSES DIANA het slachtoffer was van een MOORDCOMPLOT. Dat blijkt uit een enquête die The Mail on Sunday heeft ge publiceerd. Eerder drukte de Daily Mirror een brief af die Diana tien maanden voor haar dood schreef. Daarin uitte ze de vrees dat haar ex-echtgenoot kroon prins Charles haar wilde vermoorden door de remmen onklaar te maken. Diana kwam in 1997 om het leven bij een auto-ongeluk in Parijs. Weinigen geloven die theorie. Volgens de enquête achtten zes van de tien ondervraagden Charles niet in staat met opzet Diana zoiets aan te doen. Eén op de zes zei dat hij dat wel zou kunnen en nog eens 15 procent gelooft dat de Britse geheime dienst haar dood op zijn geweten heeft. De Britse politie zet intussen vraagtekens bij de echtheid van een bloedmonster van de chauffeur die de auto bestuurde waarin hij met prinses Diana en haarvriend Dodi al-Fayed verongelukte. Vol gens een Frans onderzoek is daaruit gebleken dat de chauffeur dronken was. De Britse krant The Times meldt dat de Britse politie 'ernstige twijfels' heeft over het bloedmonster dat de Franse politie heeft gebruikt. Die heeft namelijk geen DNA-test uitgevoerd om er zeker van te zijn dat het bloed afkomstig is van Henri Paul, de betrokken chauffeur. Tim Berners-Lee, de 'uitvinder' van het wereldwijde web (www), mag zich binnenkort Sir Tim noemen. Het heeft de Britse koningin behaagd hem te ridderen. Bemers-Lee (48) bedacht het internet in 1989. De Brit werkte toen als pro grammeur in het Zwitserse Genève voor het Cem, het Europese onder zoeksinstituut dat met deeltjesversnel lers natuurkundige proeven doet. Hij wordt door Buckingham Palace nu ge slagen tot Knight Commander, de op een na hoogste rang in de Britse adel. Internet ontwikkelde zich tot een mil jardenbusiness, maar Bemers-Lee is altijd bescheiden gebleven over zijn rol. „Ik kwam toevallig op het juiste ogenblik op het juiste idee", kleineer de hij zijn rol in zijn boek De Wereld van het World Wide Web. Over Nexus, de eerste browser ter wereld die hij in 1990 programmeerde, zei hij onlangs: „Het is maar een gewoon program ma". Toen hij hoorde van zijn ridderlijke onderscheiding, haastte hij zich een verklaring uit te geven waarin hij stel de: „Dit is een eer die toekomt aan de hele gemeenschap van webontwikke laars. Ik aanvaard dit als een steunbe tuiging aan de geest van het internet. En als een steun aan de inspanningen het web open en eerlijk te houden, en aan de pogingen de beste technologie- en beschikbaar te stellen voor ieder een, zonder te hoeven betalen voor li centierechten." Dat was meteen een politieke uit spraak. Bemers-Lee spande in feite de jaar ;enc ard eidi Als i item :ng Sir Tim bedacht het internet. Foto: AP Britse koningin voor zijn karretje. Hij heeft zich altijd verzet tegen commer ciële bedrijven die trachtten zich het internet toe te eigenen voor geldelijk gewin. Niet dat hij tegen commercie op het web was. Maar toen Microsoft enkele jaren geleden besloot het eigen MSN-netwerk alleen toegankelijk te maken voor Microsoft-browsers, te kende hij publiekelijk een vlammend protest aan tegen deze schending van de geest van het web. De kern van die geest is immers: openheid. „Wij delen een verantwoordelijkheid om dit web te laten werken voor het algemeen be lang", aldus Bemers-Lee. Bemers-Lee had zat kansen rijk te worden met zijn bedenksels. Maar ie dere keer dat hij weer met iets nieuws op de proppen kwam, koos hij ervoor zijn ideeën via niet-op-winst-gerichte organisaties weg te schenken aan de wereld. Terwijl zijn collega Mare An- dreesen schathemeltje rijk werd met het commercieel uitbaten van een van de eerste browsers -Mosaic, het latere Netscape- leidt Bemers-Lee zijn orga nisatie W3C vanuit een kaal kantoortje aan het Massachussetts Institute of Technology (MIT). 'Mens erger je niet' is een gezelschapsspel, maar gold zaterdagmiddag niet helemaal in Emmelooi Hier waren op het Nederlands kampioenschap a dig wat fanatiekelingen te vinden en dat leverde toe wat sportieve spanningen op. Het was de 27ste keer dat carnavalsvereniging tiLjd, Droogpiere n en spelletjesfabrikant Jumbo het ja; lijkse NK Mens erger je niet hielden in Emmelooi Bijna 140 mensen van alle leeftijden en uit heel 1 derland streden voor het kampioenschap. Jumbo verde als vanouds de spelborden en de carnavals eniging had de organisatie in handen. „Het komt soms wel voor dat wij even moeten si [(j tussen deelnemers", bekent M. Holtslag van de i je| niserende carnavalsvereniging. „Er doen best heLs_ kleine kinderen mee en die hebben wel eens wat moeite me t de spelregels. Sommige oudere deeli mers worden daar boos om en die kunnen daarh hooriijk fel op reageren. Gelukkig loopt het nooit fOl lemaal uit de hand." De 66-jarig;e deelneemster J. de Jonge uit Emmi heeft naar eigen zeggen helemaal geen last van f strijdspanning. Zij doet vooral mee voor de geze heid. „Dit is voor mij de vijfde of zesde keer en h iacj voor het eerst dat ik de tweede selectieronde ha; Daar ben iik al lang blij mee. Nederlands kampio hoef ik niet persé te worden hoor. Ik ben gewooi j£t"j spelletjesfanaat", legt zij uit. De 6-jarige Kelsey uit Lelystad oogt wel een beet nuwachti;g. Met een verbeten gezicht gooit ze m dobbelsteen, terwijl ze haar tafelgenoten scherp gaten houdt. Volgens stiefmoeder C. Stuut is de ne meid best een beetje gespannen voor het NK Een uurtje of vier na de start van het NK kwam jarige T. Brouwer uit Emmeloord als winnaar uit bus. Broiiwer was de jongste deelnemer en won euro en een wisselbokaal. Die beker moet hij vol jaar weer verdedigen op het kampioenschap. Ar#®'' eft e bra idi Zek ters De vrouw is de (veel) betere verleider. Foto: Harlequin „Ga eerst naar Hongarije en Ijiang daar de romanticus uit: succes ver zekerd. Dan bezoekje Canada als vrije geest, waarna je vervolgens als slimme meid afzakt naar de Ver enigde Staten: daar breng je man nen het hart op hol met je intellect. Is de bestemming Portugal, dan is lekker mysterieus doen warm aan bevolen. In Zweden volsta je als femme fatale. De Mexicanen wind je weer om je vingers door de 'bad girl' te spelen. Opvallend is de Nederlander, die wereldwijd het meest van plagen houdt als verlei dingsmiddel." 's Werelds grootste uitgeverij van romantische fictie Harlequin (waar ook de Boeket-reeks onder valt), met achttien vestigingen over de hele wereld (van Australië tot Ca nada en van Mexico tot Nederland) doet jaarlijks wereldwijde onder zoeken op het gebied van roman tiek. De Kunst van het Verleiden is Harlequins dertiende Romantiek Rapport op rij. Voorgaande enquê tes gingen onder andere over da ting, liefde op het eerste gezicht, passie en de kus. Zo'n vierduizend mannen en vrouwen hebben me dewerking verleend aan het inter nationale onderzoek. Deze vierduizend respond enten werden met dertien vragen gecon fronteerd. Zoals: Dames, v/elke mannen zijn het gemakkelijkst te verleiden? Achttien procent van de Nederlandse vrouwen zegt dat ou dere mannen (internationaal twin tig procent) de gemakkelijkste 'prooi' vormen, gevolgd door 'ver legen, bescheiden mannen'. Het zijn overigens vooral Framse vrou wen (47 procent) die denken dat oudere mannen zó te verleiden zijn. Engelse vrouwen (26 procent) denken dat juist getrouwde man nen het snelst door de knieën gaan. Bij mannen ligt het geheel anders: Twintig procent van de Ne derlandse mannen denkt dat verle gen, bescheiden vrouwen de ge makkelijkste prooi vormen. Inter nationaal is dat percentage dertien. lien ezo e a Kc ten Op dat gebied kunnen enorm schillen bestaan. Zo denkt de man (26 procent) dat oudere [ag wen zo van hun stuk te breng zijn, terwijl slechts één procei de Mexicaanse mannen die nj" ning is toegedaan. Ook werd de vraag gesteld, w fysieke kwaliteit het grootste )L heeft: Een aanstekelijke lach ^at( hoog (24 procent van de man^ q, 18 procent vrouwen), iemandg nier van bewegen scoort ook (twintig procent mannen, 15 he cent van de vrouwen laat zicfj0p graag door verleiden). Net als^aaj intense, hartstochtelijke blik.lorz Procent van de Nederlandse (jêge mes vindt dat geweldig, en 2^mo cent van de Nederlandse maiy q ook. iop i Ook werd gevraagd welk wapjjoer de strijd wordt geworpen omf mand te verleiden. Een kwart] de Nederlandse mannen gaat! o 'de speelse en grappige toer' L vrouwen is dat 31 procent). Ir nationaal zien we ongeveer vtHEAI lijkbare cijfers. En wie is dega q0 over het algemeen verleidt? EU man verleidt, maar de vrouwj] h (veel) betere verleider. ZowelL ei temationale als de Nederlandse cijfers wijzen dat uit. Ook hie$sen enorme verschillen. De Zweefnnr procent) meent dat heren do^ gaans het verleiden voor hu ning nemen. De Spanjaard v een uitzondering: 90 procent* houdt het op de vrouw die ve[( Bepaald niet overtuigd van z zijn de Nederlander en de C dees: maar vijftien procent v vindt de man een betere verli u' dan de vrouw. Bij bijvoorbeejlf Hongaarse kerels hoef je daaf mee aan te komen; 78 proceir. ge hen vindt de man beter. L gjs Opvallend is dat verleiding nfodei één lijn staat met seks. De mt 0o derheid van de geënqueteer%je - vindt 'de uitdaging' het leukste wel nationaal als intemationknc]( dat het geval. En vooral Nedagecj, se vrouwen (34 procent) vin®e w uitdaging interessanter dan ee (eventuele) seks die daar het|en van kan zijn. p [ar o Jan van Stipriaan Luïscius jraiT Een Amerikaanse vrouw die van de rechter het bevel had gekregen vijf jaar lang een foto bij zich te dragen van de man die zij rijdend onder in vloed had doodgereden, heeft dat geweigerd omdat de ouders van de man alleen bereid zijn een foto van hun zoon in zijn doodskist te leve ren. Volgens de Amerikaanse justitie was Jennifer Langston dronken én zat zij te telefoneren toen zij in juni 2002 met haar auto op de verkeerde weg helft raakte en frontaal op de bestel auto van Glenn Clark en zijn zwan gere vrouw Annette botste. Glenn overleefde de klap niet, zijn vrouw ligt nog steeds in coma en hun kind werd vijf maanden na het ongeluk met een keizersnee ter wereld ge bracht en wordt opgevoed door ken nissen van het paar. Jennifer Langston bekende afgelo pen september schuld aan onder meer 'doodslag met een voertuig' en roekeloos rijgedrag. De rechter ver oordeelde haar daarop tot dertig da gen gevangenisstraf, huisarrest en gelastte haar vijf jaar lang een foto van Glenn Clark bij zich te dragen. De ouders van Clark verschaften de rechtbank daarop een foto van hun zoon in zijn doodskist. Langstons advocaat heeft beroep aangetekend tegen de geleverde foto, omdat er volgens hem „in de geest van de overeenkomst" een levende Clark op de foto moet staan. „Het is erg onredelijk en wreed dat zij deze foto heeft gekregen", aldus de advo caat. De officier van justitie erkende dat en zegde toe een andere foto te vragen aan de ouders van Clark. Rosellen Moller, de moeder van Clark, heeft echter gezegd er niet aan te denken een andere foto te leveren. „Ik dacht dat het vermoorden van mijn zoon wreed en ongewoon was", zei ze. „We hadden echt geen keuze. Ze hebben me gevraagd een foto van Glenn te sturen en dat heb ik ge daan". Als beide partijen schriftelijk hun argumenten naar voren hebben gebracht zal de rechter beoordelen hoe de kwestie moet worden opge lost. AP Het regelmatige werkwoord 'bepalen' mag zich bij ons opeens in een opmerkelijke populariteit verheu gen. Het zal ongetwijfeld begonnen zijn met de vast stelling van zijn moeder dat 'ik in dit huis bepaal wat er gebeurt, en niet jij', waarop hij zich verontwaar digd afvroeg waarom hij 'hier nooit eens iets mag be palen'. En sindsdien geldt het als een van de meest vervoegde werkwoorden van mijn zoon (7). 'Dat hoef jij niet steeds te bepalen!' (bij een aansporing om naar bed te gaan). 'Dat bepaal ik nu een keer!' (als hij trek heeft in chips op een voor ons ongelegen tijdstip). Wie heeft dit nu weer bepaald?' (als we iets eten wat hij absoluut niet door zijn keel krijgt). Zelf heb ik het nooit zo ingewikkeld gevonden, dat opvoeden. Gewoon een beetje je gezonde verstand volgen, dan gaat het allemaal vanzelf. Maar met dat standpunt kom ik steeds geïsoleerder te staan. En dat brengt je toch aan het tivijfelen. Zeker toen de emi nente professor Diekstra vorige week nog in deze krant beweerde dat opvoeden zo ontzettend ingewik keld is dat alle beginnende ouders zich aan een cur sus zouden moeten onderwerpen. Mijn echtgenote beweert altijd dat ik me helemaal niet bezighoud met zoiets als opvoeden. De tijd die ik met mijn nakomelingen doorbreng, schijn ik ze ge woon hun eigen gang te laten gaan. Aanvankelijk viel dat niet zo op omdat mijn dochter een onberispelijke levenswandel nastreeft. Maar sinds mijn zoon tegen woordig de agenda van zijn moeder bestudeert om na te gaan wanneer ze bezigheden,buitenshuis heeft, is de achterdocht gezaaid en ontkiemd. „Waarom wil je weten wanneer ik moet werken?" „Dan kan ik het hier weer eens bepalen. Het was bij deze dialoog tussen moeder en zoon die ik vanuit een onbespied plekje in ons huis aanhoorde, dat ik besloot serieus werk te maken van de opvoe ding. Jij komt vanmiddag direct na school naar huis", houd ik mijn zoon voor. „Dat heb ik hierbij be paald. Vijfenvijftig minuten nadat de bel van half vier had geklonken, meldt hij zich met een halfopen getrokken jas bij de voordeur. Waar hij zo laat van daan kwam? Hij had eerst klassendienst (dat wist ik, daar had ik een klein halfuur voor ingecalculeerd) en daarna werd hem gevraagd of hij bleef voetballen op het plein. Niet onredelijk. ,Als je dan maar om vijf uur thuis bent, want dan wordt het donker", roep ik hem nog na, als hij weer met drie van zijn kompanen wegholt. Om tien voor half zes belt hij aan, met een ingewikkeld verhaal over zonsondergangen, schemeringen en de onmoge lijkheid om op de kerkklok te kijken als hij ergens op een ingebouwd speelpleintje loopt. Daar zit wel wat in. Hij loopt naar de keuken en klimt op het aanrecht om de snoeptrommel te plunderen. „We gaan zo eten! roep ik vertivijfeld. Maar ik heb de hele middag nog niks gehad!", reageert hij. Ook weer waar. Na het eten mag hij eigenlijk niet meer naar boven om te computeren (maar nu even wel dan, omdat hij dat vanmiddag nog niet heeft gedaan) en moet hij om zeven uur in zijn pyjama zitten (nou ja, een half uurtje later, omdat hij natuurlijk eerst zijn spel moet uitspelen). Meteen naar bed kan niet omdat hij eerst nog even Lingo moet kijken daar kan ik van leren') X -= en in bed wil hij dan ook nog even lezen ('omdat dat zo goed voor je is), waarmee het zo weer half negen wordt omdat hij, eenmaal in bed, er ook weer uit moet om beneden een nieuw boek uit te zoeken. Allemaal zo logisch als wat. Wanneer mijn eega een kwartier later thuis komt en ontdekt dat onze zoon nog in zijn bed ligt te lezen (ik vergeet nog wel eens om weer om hoog te gaan om het lich tuitte doen), is dat voor haar aanleiding de laatste vijf uur van onze dag, nog eens door te nemen. Pas als ze me heeft uitgelegd dat ik hem niet meer naar buiten had mogen laten gaan toen hij zich na schooltijd niet meteen had gemeld, hem voor straf niet had mogen laten compu teren, geen snoep had mogen geven voor het eten, hem om Imlfacht naar bed had moeten doen en uiterlijk om acht uur het licht had moeten doven, begint het een beetje bij me te dagen. Opvoeden is je onredelijk opstellen. Reageren? column@dickvandcrplas.nl hee

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2