Collega met handicap ongewenst rrt SETS MS-patiënt naar de imker verkopen? Leidsch Dagblad VÊ. Onderzoek Leids bureau Wereldrecord punten geeft schaatstitel Tuitert glans Strand Katwijk 'hofleverancier' van Naturalis Jerry Lampen wint Zilveren Camera 2003 Politiemacht doet inval in Leids Chill Out Café Politie ontruimt Bazaar Beverwijk sT" Leidsch Dagblad JJagt maandag 12 JANUARI 2004 |tkeurd, keken en ms bekroond incurrentie voor idse musical rer Rembrandt irts keert rug naar essentie !8K Itaire Ival bestaat niet. We iben die naam ;even aan het itbare gevolg van i onzichtbare zaak Onstuimig IcntDlzW IMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43433 LOS SPRINTERS NR. 43433 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 leiden/anp - Het is voor licha melijk en psychisch gehandicap ten veel moeilijker om aan werk te komen dan voor gezonde mensen. Als zij wel een baan hebben, werkt een op de drie ge zonde collega's liever samen met iemand anders. Volgens een op de vier leidinggevenden is het op hun afdeling onmogelijk met ge handicapten te werken. De beeldvorming over mensen met een handicap is ongunstig, blijkt uit een representatief on derzoek van het Leidse onder zoeksinstituut Research voor Beleid, dat minister De Geus (sociale zaken) vandaag in Den Haag ontving uit handen van de Commissie het Werkend Perspectief (CWP). De ministe ries van sociale zaken en Volks gezondheid hebben deze com missie in 2003 ingesteld om zo veel mogelijk mensen met een handicap aan werk te helpen en aan het werk te houden. Veertig procent van de leiding gevenden heeft het idee dat werknemers met psychische klachten minder productief zijn dan mensen die chronisch ziek zijn of een lichamelijke handi cap hebben. Dit vooroordeel wordt echter slechts ten dele door de werkelijkheid gestaafd. De angst voor een hoog ziekte verzuim, een lagere productivi teit en de financiële risico's die daarbij horen, zijn voor onge veer driekwart van de werkge vers aanleiding om gehandi capte sollicitanten af te wijzen. Velen zijn slecht op de hoogte van de regelingen om deze risi co's af te dekken. Deze situatie moet veranderen, zegt tweederde van de onder vraagde leidinggevenden. Maar dat geldt dan vooral voor ande ren. Nog niet de helft (42 pro cent) wil iets binnen zijn eigen organisatie veranderen. Bijna de helft (49 procent) van de ar beidsgehandicapten heeft nu een baan. Van de gezonde mensen is dat tweederde. De CWP wil de hou ding bij werkgevers veranderen. Hun vooroordelen moeten plaatsmaken voor kennis hoe het echt zit. Daarom heeft de commissie twee websites ge maakt en een helpdesk inge steld. jSIELZOEKERS at ir Verdonk van vreemde- leid heeft een belangrij- gezet naar een duidelijke ie regeling voor het ;n van uitgeprocedeerde lekers. De afspraak dat de jemeenten deze categorie zvrekers uit hun woning zet- H] de gelijktijdige afspraak c- I worden opgevangen in ;onflten vertrekcentra maakt ade aan de huidige onac- li/ai^le praktijk. /onijiet rijksbeleid dat uitge- srs) leerde asielzoekers geen rerïjneer hadden op voorzie- l, betekende dat deze 'feitelijk was veroordeeld l onwaardig illegaal leven lat. En de opstelling van e gemeenten dat zij geen deerde asielzoekers ji huis zouden zetten, be- e dat illegale asielzoekers :haarse woonruimte voor bielzoekers in beslag na- pjjgoed dat de twee overhe- Ift overeenstemming zijn wil over een gevoelige en ■Hle kwestie. Het kon niet \-jdat het Rijk de last voor ""Het functionerend uitzet- tleid op het bordje legde 'grote steden. En het kon j-rft zo zijn dat woonruimte Igale asielzoekers niet be- Aar kwam, omdat lotge- 06 jlie geen recht meer heb- 3es(|verblijf deze capaciteit in s dimamen. ischjplaatsing in een vertrek- m is de route terug voor leerde asielzoekers Maar de feitelijke uitzet- deze categorie asielzoe- daarmee nog niet gere- van hen beschikken de vereiste papieren te keren naar hun land ;omst Het uitzetten van asielzoekers zal dus iraktijk vooral een proces 'van duwen en trekken. Verdonk heeft terecht voor een harde lijn [eprocedeerde asielzoe- n generaal pardon te Maar daarmee blijft het n van deze groep asiel- de achilleshiel van de 1 t van vreemdelingenbe- der Malen eerste vier plaatsen voor de Ne derlandse mannen (toen Rom- me, Ritsma, Postma en Tuitert). De laatste keer dat zich zoiets voordeed was in 1976, toen de Noren Stenshjemmet, Stensen, Storholt en Sjöbrend in Oslo de eerste vier plaatsen op het EK opeisten. Anni Friesinger won afgelopen weekeinde bij de vrouwen haar vierde Europese allroundtitel. Ze eindigde voor haar landge note Claudia Pechstein. De Nederlandse vrouwen volg den op de plaatsen drie tot en met zes: Renate Groenewold, Wieteke Cramer, Barbara de Loor en Gretha Smit. heerenveen/gpd - Mark Tuitert ging er gistermiddag, na het winnen van de Europese all roundtitel, al vanuit dat hij van avond op het bordes van het gemeentehuis in Holten staat. De gemeente heeft inderdaad een feest in voorbereiding. De 23-jarige Tuitert won het EK allround in Heerenveen met een wereldrecord punten: 151.691. Hij versloeg de kampioenen van de laatste twee jaar, Jochem Uytdehaage (2002) en Gianni Romme (2003). Zij werden res pectievelijk derde en vierde. Carl Verheijen herhaalde de prestatie van het EK in 2002 door het zilver te winnen. Net als vorig jaar op het WK all round in Gothenburg waren de Pagina's Sport: Meer over het EK schaatsen (advertentie) door Timoteus Waarsenburg leiden - Voor de tweede keer in korte tijd levert het Katwijk- se strand een bijdrage aan de wetenschappelijke collectie van Natuurhistorisch Museum Naturalis in Leiden. Spoelde een paar weken terug een jon ge Buitrug in Katwijk aan, dit weekeinde was het een Maan vis. De laatste keer dat een maanvis in Nederland aan spoelde is alweer ruim tien jaar geleden. De dier ligt inmiddels in de grote vriescel van het muse um. Het bevindt zich hier in een wat eigenaardig gezel schap: een overreden hert, twee vleermuizen, een ooie vaar, een paar kraanvogels, een olifantenslurf en een vin van de onlangs aangespoelde Buitrug. Al deze beesten heb ben twee dingen gemeen: ze zijn dood en gaan een tweede leven tegemoet in Naturalis. Volgens projectmedewerker H. Ahrens van het museum hoort de Noordzee tot het versprei dingsgebied van de Maanvis. „Ze komen zelfs nog een stuk noordelijker voor. Maar deze wateren zijn voor Maanvissen te koud om zich voort te plan ten. Ze zijn hier op trektocht." De maanvis kan nog een stuk groter worden dan het exem plaar dat nu gevonden is. „Maar deze vis was nog punt gaaf. Dat is wel erg bijzonder", zegt Ahrens. Toch is het geen bijzondere of beschermde vis. „Wat zuidelij ker komen Maanvissen vrij veelvuldig voor. Er wordt ook bewust niet op deze vissen ge jaagd. Ze zwemmen erg lang zaam en leven voornamelijk van kwallen. Omdat ze zo langzaam zwemmen, zijn ze een makkelijk prooi voor para sieten. Er zitten ook meer bot ten dan spieren in zo'n vis. Er valt dus niet zo veel te eten. In warmere wateren worden ze vrij vaak als bijvangst in visser- snetten gevonden." En dat kan Katwijker Marcel Knetsch beamen. Jarenlang was hij visser. „Ik heb zo'n beest ook wel eens gevangen, voor de kust van Mauritanië." Hij herkende de vis dan ook direct, toen hij vrijdagavond op zijn brommer over het strand van Wassenaar naar Katwijk reed. „Rond half zeven zag ik deze Maanvis liggen. Op de vloedlijn, nog niet aan gevreten door meeuwen en het slijm van de vis was nog vers. Echt een prachtexem plaar. Ik denk dat 'ie net dood was." Knetsch aarzelde geen mo ment. De vis ging achterop de brommer en Knetsch reed naar zijn ouderlijk huis. „Zo'n Bijensteek mogelijk remedie tegen multiple sclerose breukelen/gpd - Vandaag be gint een onderzoek waarin wordt bekeken of bijensteken een remedie kunnen zijn tegen de ziekte multiple sclerose. Achtentwintig MS-patiënten la ten zich daarvoor driemaal in de week door bijen steken. Zes Nederlandse imkers doen mee aan het project. Na een voorzichtige opbouwfa se krijgen de proefpersonen twintig prikken per sessie. Dan moet blijken of het gif van zes tig wekelijkse bijensteken sa men MS kunnen remmen en een ernstige terugval in het ziekteproces voorkomen. Het gif bevat onder meer mellitine, een ontstekingsremmer die tot honderd keer sterker kan zijn dan pretnison, het geneesmid del dat nu doorgaans bij een te rugval (een zogeheten schub) wordt voorgeschreven. „Maar dan zonder bijwerkingen", vol gens de onderzoekers. In de volksgeneeskunde wordt al eeuwen een geneeskrachtige werking aan bijensteken toege schreven. De Grieken lieten zich al prikken evenals Karei de Grote die het als een middel te gen gewrichtspijn zag. Hoewel er in Amerika verhalen circule ren over wonderbaarlijke ver beteringen bij MS-patiënten, bleef wetenschappelijk onder zoek uit.Alle verhalen zijn anekdotisch van aard, het is nooit geobjectiveerd. Het Ne derlandse initiatief is daarom een wereldpremière", zegt Taco Wesselius, radioloog van het Gemini-ziekenhuis in Den Hel der. Zijn vrouw was beginnend MS-patiënte, hijzelf is imker. „En zo kwamen de lijnen eigen lijk toevallig samen." Toen haar ziekteverschijnselen vererger den, probeerde hij de bijenste ken op haar uit. „Ze loopt nu weer tien kilometer hard door het bos." Ook bij andere patiënten was de verbetering zo hoopgevend, dat hij wil laten toetsen 'of het meetbaar echt beter gaat'. In het enige wetenschappelijke onderzoekje tot dusverre, in de VS, stopte de neergang bij ruim 60 procent van de MS-patiën- mooi exemplaar zal je niet snel weer op het strand vinden. Ik heb de volgende ochtend di rect Naturalis gebeld." In het museum wordt eerst sectie op de vis verricht om de doodsoorzaak te achterhalen. Daarna wordt het dier op sterk water gezet, voor de weten schap. ten. Daarvan zei 29 procent zelfs een verbetering te merken in lopen, balans en energie. Die verbetering was tot dusverre uitgesloten, zelfs met de beste chemische middelen. Belangenvereniging MSi (Multi ple Sclerose International) fi nanciert het 200.000 euro kos tende onderzoek. De afdeling neurologie van het AZ Gronin gen screende de patiënten vooraf en doet dat ook na af loop weer. Tussentijds gaan ze in Den Helder tien keer door de scanner om te zien of de ont stekingen aan de zenuwbanen daadwerkelijk minder worden. De behandeling is pijnlijk en geeft bovendien kans op allergi sche reacties, zodat er een huis arts bij elke priksessie aanwezig moet zijn. Maar dat deert de 28 patiënten allerminst. „Ik heb in mijn ziekte geleerd geen enkele verwachting te hebben", zegt Han van Nes, de deelnemer die vandaag als eerste wordt ge prikt. Als je deze ziekte hebt en je ziet het afglijden, zijn die paar prikjes wel het minste." haarlem - Jerry Lampen is win naar van de Zilveren Camera 2003. Lampen, werkzaam voor persbureau Reuters, is tevens fo tojournalist van het jaar gewor den. Dat is vandaag bekendge maakt in Haarlem. De fotograaf was in 2002 ook al fotojournalist van het jaar. Lampen krijgt de Zilveren Camera voor zijn foto van wegvluchtende Iraakse vrouwen in Basra, net voordat de Britten daar binnenvallen. ANP-fotograaf Robin Utrecht was vorig jaar winnaar van de Zilveren Camera. Hij kreeg de prijs voor zijn foto van de neer geschoten Pim Fortuyn op een parkeerplaats van het Mediapark in Hilversum. Zoektocht man na vermissing vrouw kaapstad - De politie heeft gis teren in heel Zuid-Afrika een compositietekening verspreid van de man die voor het laatst is gezien met de vermiste Ne derlandse studente Marleen Konings. De man is op dit mo ment nog geen verdachte. Ko nings werd voor het laatst ge zien in een ziekenhuis op het platteland, ongeveer 150 kilo meter ten oosten van Kaapstad. Ze was daar wegens een voed selvergiftiging. De Nederlandse zou met de Zuid-Afrikaanse man, Rob Cowley, zijn vertrok ken in een gehuurde auto. Skinheads slaags met allochtonen haarlem - Bij een vechtpartij tussen een groep van ongeveer 25 extreem-rechtse jongeren en twee allochtonen op het Haar lemse station zijn zaterdag avond zeker twee mensen ge wond geraakt. De vechtpartij ontstond bij een loket in de hal. NS-medewerkers waarschuw den de spoorwegpolitie. Vol gens de politie en een getuige ontstond de vechtpartij nadat twee mensen tegen elkaar wa ren gebotst. „Beide groepen kunnen elkaar niet luchten of zien, dus is een aanleiding niet echt nodig", aldus een politie woordvoerder. Test zwaar voor oudere agent den haag - Agenten krijgen vol doende mogelijkheden om voor hun geweldstraining te slagen. Volgens woordvoerder C. den Bakker van de raad van hoofd commissarissen krijgen politie mannen die niet direct aan de toetsen voldoen, extra tijd en middelen om hun vaardighe den bij te schaven. Voorzitter H. van Duijn van de Nederland se Politiebond klaagde er zater dag over dat vooral veel oudere agenten moeite hebben met de vernieuwde geweldstraining. Die werd 1 januari vorig jaar in gevoerd in verband met de toe nemende agressie. door Timoteus Waarsenburg leiden - De politie heeft zater dagnacht met veel machtsver toon een inval gedaan in het Chill Out Café aan de Lange Scheistraat in Leiden. De actie, waaraan 75 agenten, ME'ers en een compleet arrestatieteam deelnamen, was gericht op wa pens en drugs. Er werd slechts een geringe hoeveelheid hard en softdrugs gevonden. Zaterdagavond half twee. Het nachtleven in Leiden is in volle gang en het Chill Out Café draait lekker. „Er waren zo'n honderd mensen binnen", zegt eigenaar Nobi. „Toen kwamen er twee politiemannen. Ze vroe gen of ik de eigenaar was en of ze even mochten kijken hoe het fouilleren bij de portiers ver liep." De agenten stapten naar binnen en trokken de portiers direct naar buiten. Nobi: „Op dat moment scheurden er drie ME-busjes de straat in. De mannen waren gewapend met machinegeweren en hadden al lemaal bivakmutsen op. Twee van die gasten klommen direct op het dak van mijn café. De rest stormde met getrokken wa pens naar binnen. De straat werd aan twee kanten afgezet met hekken. Ik heb gehoord dat ze zelfs zo'n flitsgranaat naar binnen hebben gegooid. Ik heb zoiets alleen in Amerikaanse films zien gebeuren." Na deze verrassingsaanval werd iedereen uitgebreid gefouilleerd en een voor een naar buiten ge voerd. „Ze waren op zoek naar wapens en drugs", zegt Nobi. „Iedereen is zeer grondig on derzocht. Sommigen moesten zelfs hun broek uit doen. Daar na hebben ze m'n hele zaak nog overhoop gehaald." Volgens de politie zorgt het Chill Out Café al geruime tijd voor overlast. „Er hebben zich in het verleden diverse inciden ten in en rond het café voorge daan", zegt een politiewoord voerster. „Schietpartijen, bero vingen, van alles. Deze actie is uitgevoerd op verzoek van het openbaar ministerie en de bur gemeester van Leiden." Pagina Ri: Gemeente overweegt sluiting Chill Out Café beverwijk - De politie heeft de Beverwijkse Bazaar gistermid dag ontruimd. Dat gebeurde toen stakende handelaren een van de markthallen wilden bin nentrekken om actie te voeren. Het is al twee weken onrustig op de Bazaar. De organisatie van de markt wil het gebied waarvoor entree moet worden betaald uitbrei den. Uit woede over dat plan bleef een deel van de Bazaar af gelopen weekeinde dicht. Onderhandelingen tussen de directie en de marktkooplieden van de Bazaar liepen zaterdag op niets uit. De handelaren ei sen dat de entreegelden wor den afgeschaft en de hekken verdwijnen. De stakingsleiders eisen dat het conflict deze week wordt opgelost en willen naar de rechter stappen om een ver bod op de entreeheffing te ei sen. Zo niet, dan sluit komend weekeinde de hele Bazaar, des noods voor weken. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken NaamvMD V Postcode Telefoon ri gratis. Plaats (i.v.m. controle nabezocgmg) Wij gaan zcxgvuög om mei pefsoonsgegevens. In hel colofon van de krant treft u nadere jntormabe aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Katwijker Marcel Knetsch met zijn 'vangst' op het Katwijkse strand. „Deze maanvis was nog puntgaaf. Foto: Arie van Dijk

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1