;i or' 2 Rusland begraaft Nederlandse hoop 'Schaaktoerist' Vladimir Akopian smaakmaker Corus-toernofi Handballers blijv koel in heksenke Harde wind houdt Kipsang niet van zege in Egmond Volleyballers mogen in mei proberen Spelen alsnog te halen Groenendaal nog steeds uithangbord veldrijden Blomdahl verslaat Jaspers in finale barendrecht - De Zweedse bil jarter Torbjöm Blomdahl heeft het Internationaal Dutch Open driebanden in Barendrecht ge wonnen. In de finale versloeg hij de Nederlander Dick Jaspers met 3-1 met setstanden: 6-15 15-5 15-14 15-14. De eindstrijd was van zeer hoog niveau. Bei de finalisten speelden bijna 2,5 punt gemiddeld. Europa Cup voor Fortuna delft - Korfbalclub Fortuna heeft op eigen grond in Delft de Europa Cup gewonnen. Na een spannende eindstrijd, met ver lenging, wonnen de Nederlan ders met 11-10 van AKC uit Antwerpen. De Belgen hadden bij rust nog met 5-7 geleid. Na de 10-10 aan het eind van de reguliere speeltijd bracht een golden goal de beslissing in het voordeel van Fortuna. Slingerrecord Van der Schilt Apeldoorn - Debby van der Schilt heeft zaterdag bij het midwinter kogelslingeren in Apeldoorn haar Nederlands re cord verbeterd tot 63,45 meter. Het oude record (61,90 meter) vestigde de Groningse atlete af gelopen zomer bij de Europese kampioenschappen voor neo- senioren in Bydgozcz, waar ze tiende werd. Maase kiest voor de 'tien' msselstein - Atleet Kamiel Maa se loopt bij de Olympische Spe len in Athene de 10.000 meter en start niet op de marathon. „De doorslag gaf dat ik ver wacht met mijn lichaam geen echt grote prestatie te kunnen leveren op de marathon, gezien de hitte die je in Athene moet verwachten. Ik kan best een goede marathon lopen, maar heb geen zin in een enorme te leurstelling. Als de Spelen in Finland zouden plaatsvinden, was het een andere zaak." Goede start Sjeng Schalken madras - Sjeng Schalken is uit stekend begonnen aan het nieuwe tennisseizoen. In India reikte de 27-jarige Limburger tot de halve finales van het Tata Open. Daar stopte de Spanjaard Carlos Moya, een jeugdvriend, hem: 3-6 4-6. Moya, als eerste geplaatst, won het toernooi door in de finale in drie sets af te rekenen met titelverdediger Srichaphan uit Thailand. Melchers beste veldrijdster heerlen - Mirjam Melchers heeft in Heerlen de nationale veldrittitel bij de vrouwen ver overd. De renster van Farm Frites versloeg titelverdedigster en regerend wereldkampioene Daphny van den Brand na een bijzonder spannende wedstrijd. Lars Boom won de titel bij de beloften. Hoop voor truck Wufvan Ginkel bobo dioulasso - De Ginaf van Edervener Wuf van Ginkel kan misschien de Dakar Rally toch voortzetten. Vrachtwagen chauffeur Van Ginkel viel aan vankelijk met pech uit in de monsteretappe van vrijdag, maar kan profiteren van het neutraliseren van de wedstrijd. Als Van Ginkel zijn Ginaf van daag voor 18.00 uur in rust plaats Bobo Dioulasso in Burki na Faso weet te brengen, is hij weer startgerechtigd. Michaëlla Krajicek geblesseerd Amersfoort - Michaëlla Kraji cek zal deze maand niet mee doen aan het jeugdtoemooi van de Australian Open in Melbour ne. De 15-jarige halfzus van Ri chard Krajicek heeft vorige maand bij de Orange Bowl in Miami last gekregen van een oude knieblessure. maandag 12 JANUARI 23 door Frank Buschmann Leipzig - In een stad die aast op het binnenhalen van de Olympi sche Spelen van 2012 hoopten de Nederlandse volleyballers zich zaterdag via een stunt toegang te verschaffen tot de Spelen van dit jaar. Maar in Leipzig grepen de Russische reuzen op meedo genloze wijze het enige ticket voor Athene dat klaar lag: 3-0 (25-19,25-17,25-16). Nederland bleef achter met de wetenschap dat het in mei een herkansing krijgt op een van de laatste drie olympische kwalifi catietoernooien. Met volleybal gebaseerd op ver nietigende slagkracht, overtrof de nummer twee van Sydney 2000 de hulpeloze tegenstan der. „Zij slaan vier, vijf aces per set. Ook blokkerend pakken ze veel", capituleerde bondscoach Bert Goedkoop. Alleen in het begin van de eerste set mocht zijn ploeg lichtjes tegensputte ren. „Daarna werden we ge woon begraven." Zoiets komt hard aan, temeer daar de volleyballers het toer nooi tot aan de finale zonder setverlies waren doorgekomen. Maar Rusland is nou eenmaal van een andere orde dan Fin land, Spanje, Duitsland en - in iets mindere mate - Frankrijk. Op een superdag, en een min dere van de Russen, kan Neder land voor een verrassing zor gen, zoals vier maanden gele den tijdens de Europese titel strijd. Maar negen van de tien keer schiet Oranje tekort tegen de vice-wereldkampioen. Dat is geen schande, dat is de realiteit. „Met het talent dat we nu hebben", stelde Goedkoop, „kunnen we niet winnen van deze ploeg. De Russen zijn fy siek sterker, hebben veel meer hoogte en kracht. Het zijn kle renkasten." Al traint Oranje nog zo veel, „hun niveau halen wij nooit in." Goedkoop maalt er niet om. Volgens hem moeten de volley ballers zich niet richten op Rus land. Wel op de landen net on der de mondiale top. Daarom vervolgt hij de weg die hij afge lopen herfst insloeg. Tot aan de play offs (in het voorjaar) laat hij de in eigen land actieve in ternationals drie ochtenden in de week bij elkaar komen om, naast de sessies bij hun club, extra uren te draaien. „Ik denk dat we daar in Leipzig al een klein beetje van hebben kunnen profiteren", stelde Goedkoop een dezer dagen. „Tijdens die extra ochtendtrai- ningen doen we veel aan krachttraining en kunnen we bepaalde zaken onderhouden. Afstemmen, met name tussen de middenmensen en de spel verdeler." Met de buitenaanvallers zit het wel snor. Richard Schuil, Guido Görtzen en Reinder Nummer dor - die in Duitsland gebles seerd moest toekijken vanaf het moment dat het er echt om ging - hebben deze toegevoeg de trainingsarbeid niet meer nodig. Zij staan in de Italiaanse competitie bijna wekelijks oog in oog met de sterkste spelers van de wereld. En dat is nou net wat het gros van de Nederlandse selectie spelers mist. Goedkoop kan trainen wat hij wil, dat com penseert onvoldoende het ge brek aan weerstand in de va derlandse eredivisie. Nico Fre- riks, Rob Bontje en Jeroen Trommel (de laatste dagen in Leipzig vervanger van Num merdor) winnen te vaak met twee vingers in de neus hun wedstrijden. Dat is de grote be perking van het spelen in eigen land. Hun basisniveau is (nog) te laag gemeten naar internationale begrippen. De jonge leeftijd mag als een verzachtende om standigheid worden aange voerd, maar om sneller te rij pen zou het misschien beter zijn als ze de grens over gaan. Goedkoop toonde zich zater dag geen voorstander van die gedachte. „We hebben het ge zien met Nico. Hij ging vorig jaar naar Maaseik en zat daar vooral op de bank. Een jongen van zijn leeftijd moet wekelijks spelen." Zaterdag kregen de jonkies én de routiniers een harde les. Toch maakte Goedkoop met een redelijk tevreden gevoel de balans op. „Als we in mei spe len zoals de afgelopen dagen, dan moeten we ons kunnen plaatsen voor de Spelen." Goedkoop hoof op Japan Volleybalbondscoach B Goedkoop hoopt dat hf zijn ploeg eind mei nai pan mag om daar een p af te dwingen op de OÈet sche Spelen. Op 25 febï wordt de indeling bep; van de laatste kwalifica toernooien voor Atheni 2004. De volleyballers,] A zaterdag in Leipzig hm ste kans op de Spelen^ ten, kunnen ook terecl men in Portugal of Spa 1 - In die landen wordt ee rdi toernooi afgewerkt me ir landen die strijden om ij1 plek. In Japan doen ad eet teams mee, waarvan ei de naar de Spelen gaan. E ;ss van die twee is het bes t c arische land, want het ive nooi in Japan geldt tev ar het kampioenschap va 3, Azië. va .E door Ad Pertijs heerlen - Schaatsers durven weieens te mekkeren als het NK iets te winderig was. Veldrijders nemen de omstandigheden zo als ze zijn. In Heerlen stormde de regen dwars over het mis troostige Hellegat. De banden zogen zich vast in de vette löss. „Het was onmogelijk om hier met een goed gevoel rond te rij den", zei de verwachte winnaar Richard Groenendaal, die zijn veertiende kampioenstrui (der tien keer in de cross, een keer in het mountainbiken) verover de. Toch werd er niet geklaagd. „Nee, want dit was een eerlijke cross. Wat je vandaag zag, is voor mij nog altijd het echte veldrijden", vond de nummer twee Wïlant van Gils. Ieder voor zich ploeterend en knokkend door wind en modder. „Ik vond het wel lekker. Ik had allang ge zien dat Richard vandaag niet te kloppen was. En achter me kwam niemand dichterbij. Dan rijd je weliswaar een uur een zaam rond, maar wel zonder stress." Alleen nummer drie Maarten Nijland moest zich reppen en nerveus maken. Omdat Jean- Pierre Leijten zich verrassend had vastgebeten in zijn wiel. „Hij was taaier dan ik had ge dacht. En dat terwijl ik per se het podium wilde halen. Er zat maar een ding op: blijven gaan, blijven gaan en hopen dat hij op een gegeven moment af haakt." Wat ook gebeurde. Leijten eindigde als vierde, voor Gerben de Knegt en Camiel van den Bergh. Vandaag beslist bondscoach Frans Francissen of Leijten nu ook mee mag naar het WK. En wie dan voor hem moet wijken. Gerben de Knegt liep enkele weken geleden een conditionele achterstand op vanwege een griepje. Camiel van den Bergh had opnieuw een bliksemstart. „Hij ging echt hard weg", verzekerde Groe nendaal. Al in de eerste ronde ging het echter mis. „Op de trap gleed ik een beetje weg en ik voelde de pijn in mijn achil lespees schieten. Dat is me nog nooit overkomen. Het is nu af wachten wat de gevolgen zijn." Vijf renners mogen 1 februari in Pontchateau het WK rijden. Groenendaal durft niet te zeg gen wie dat moeten zijn. Giste ren zag hij ze amper aan het werk. Zo snel was hij al vertrok ken. Slechts acht renners wer den niet door hem gedubbeld. Van Gils wist wel wat hij zag. „Richard kan wisselvallig zijn dit seizoen. Maar als hij goed is, is hij ook echt goed." Groenen daal kon het niet ontkennen. „Je rijdt hier dan niet met een lekker gevoel rond, maar ik zal wel een goede dag gehad heb ben", dacht de kampioen. Het weekje trainen in Spanje had hem goed gedaan. Dubbel feest in huize Van Poppel Voor de grootste verrassing op het Nederlands kampioenschap veldrijden in Heerlen was Huize Van Poppel verantwoordelijk. Boy van Poppel, zoon van oud-prof Jean-Paul van Poppel, won zaterdagmorgen de titel bij de nieuwelingen. Een uurtje later deed Mirjam Melchers, de vriendin van JP, het dunnetjes over. Was Melchers verrast, ook Boy van Poppel stond ervan te kij ken dat hij kampioen was geworden. „Vrijdag tijdens het ver kennen van het parkoers ben ik hard gevallen. Over de kop ge slagen en met mijn neus en hand op een paaltje terecht geko men. Ek was even bang niet te kunnen rijden." De rood-witte- blauwe trui die hij kreeg, zal altijd schoon blijven. „Dit was mijn laatste cross van het seizoen. Vanaf nu gaat de weg weer voor." FC Achter de modder gaat het gezicht schuil van Richard Groenendaal. Foto: ANP/Robbert Vos door Edwin Alblas volendam - Kwajongens moe ten het nog worden, maar uit het goede hout gesneden talen ten zijn de handballers in de nationale ploeg zeker al wél. Het jonge Oranje won gisteren de WK-kwalificatiewedstrijd te gen Bosnië-Herzegovina (27- 22), waardoor de weg naar het eindtoemooi in 2005 nog open ligt. De volwassen manier waar op de triomf in een door Bos- nisch supportersgeweld ont sierde ontmoeting tot stand kwam, dwong bewondering af. In de eerste kwalificatiefase voor EK en WK is Nederland doorgaans een figurant. Neder land is in Europa een kleintje en vaak niet opgewassen tegen Oost-Europese ploegen. Ook nu nog is het te vroeg de data voor het WK in Tunesië in 2005 al te onderstrepen, maar na twee wedstrijden tegen Bosnië- Herzegovina (in Gorazde werd vorige week met 29-28 verloren) is enig optimisme wel gerecht vaardigd. Woensdag wacht de andere fa voriet, Slowakije, in Emmen. Bondscoach Henk Groener be seft dat thuis winnen noodza kelijk is om deze groepsfase als beste te kunnen afronden. De uitwedstrijd in Slowakije wordt bovendien ook nog lastig ge noeg. „Ik schat ze zelfs iets ho ger in dan Bosnië." Maar Groener heeft iets om op terug te vallen. „Mijn jongens hebben allemaal de goede wil om er iets van te maken, ambi tieus en gedreven. Een beetje bleu nog, maar dat kwajon gensachtige zit er aaji te ko men." In Bosnië werd Groener al vervuld met trots, al glipte een puntendeling de jonge ploeg toen wat schlemielig door de vingers. In Volendam deed het jeugdige Oranje met een gemiddelde leeftijd van krap 22 jaar een be lofte voor de toekomst. Uitge floten door honderden Bosni sche supporters trok Nederland de progressie van de 4*' weken stevig door. De varen Bosnische ploel» volgens Groener bij d#3*' gegrepen. Hard tegen |Tt vanuit een ijzeren disits< Niet ingaan op de prof1-1 vanuit het vijandige jfi* Groener had zijn klas #n Bij rust was de margePF Nederlands voordeel (lpb' Met een dominante I van Olphen (negen tref11 een uitblinkende q&b) Gerrie Eijlers (drie strafworpen) als leidpij Oranje het initiatief cfei enkel moment uit handfch niet nadat de boel tw< ten voor tijd op de was geëscaleerd. Toen dwaze blauw-gele sil0') met de Bosnische vlag) Nederlandse tribune li de en iemand poogde doek te pakken, sloeg ft I in de pan. De weinig)01 heidsbeambten en enjpe. sende Bosniërs hadp. grootste moeite om p0 draaiers in de kraag ti Groener greep het lange oponthoud aan spelers nog te onderrit af te leiden. „Met d< gens, die maar één dii iets met handbal bei dat niet zo moeilijk' menteerde hij ze achtej°d' Alleen Eijlers, die ziclfUf machtig voelde in zip1 Volendam, haalde provocerende bewe^ wel de woede van de op de hals. Hij werd belaagd door enkele supporters, maar zonder letsel vanaf, provocerende, dat eigenlijk ook wel mol13! de Volendammer niet füg1 aan de vechtpartij. Hijl de hele dag al onaai^ gevoeld, zo zei hij. voor de wedstrijd nof zee en voor mij lag van twintig euro. Ik de jongens meteen rondje na afloop." door Mare Kok wijk aan zee - Ooit werd hij door Garry Kasparov uitgemaakt voor simpele schaaktoerist, maar tijdens het 66ste Corus-toemooi toont Vla dimir Akopian uit het goede schaak hout te zijn gesneden. In een ope ningsweekend waar remises hoogtij vierden, speelde de Armeniër vol op de aanval. Gisteren verloor hij welis waar van titelverdediger Viswana- than An and, maar Akopians zege een dag eerder op wereldkampioen Kramnik deed de schaakvolgers smullen. Bij het doorsneepubliek is Vladimir Akopian een grote onbekende. En dat is opvallend. Want de Armeen is drievoudig jeugdwereldkampioen. Bovendien won hij in 1999 bijna het officiële FIDE-WK van Las Vegas. Hij eindigde als tweede, omdat Alexan der Khalifman de finale met het kleinst mogelijke verschil won. Het gememoreerde wereldkampioen schap van de FIDE werd verspeeld volgens het knock out-systeem. Deze toernooiformule, die in het tennis heel gebruikelijk is, wordt verfoeid door de aanhangers van het klassieke schaak, zoals 's werelds beste Garry Kasparov. Daarom vond Kasparov het ook wel fijn om Akopians fraaie WK-prestatie destijds de grond in te trappen en hem voor 'schaaktoerist' uit te maken. Kasparovs tirade is opmerkelijk, aan gezien Akopian niet alleen in dezelfde stad (Bakoe) is geboren, maar als ta lent ook nog eens met succes de schaakschool van Botwinnik én Kas parov heeft doorlopen. Akopian, in tegenstelling tot 'de grote baas' een rustige persoonlijkheid, heeft zich nooit laten opruien door Kasparovs uitspatting. Hij nam re vanche in 2002, achter het bord, door Kasparov in een onderling duel onge nadig en binnen 25 zetten af te ma ken. Garry en ik kunnen het inmid dels weer goed met elkaar vinden", zei Akopian zaterdag na zijn even fraaie als winnende torenoffer tegen Kramnik. „Voor mij is het geen issue meer." De 32-jarige Akopian, 19de op de meest recente FIDE-ranglijst, wordt in zijn land gezien als de opvolger van de grote Tigran Petrosian, de Ar meense oud-wereldkampioen. Eén keer eerder was hij aanwezig in Wijk aan Zee. In 1993, toen 'Hoogovens' via de knock out-formule werd ver speeld, werd hij snel uitgeschakeld. Tijdens zijn tweede optreden, elf jaar later, heeft Akopian na twee van de in totaal dertien ronden al meer faam vergaard. Zaterdag offerde hij zich in een Siciliaanse Najdorf fraai naar winst tegen Kramnik, de wereldkam pioen van het klassieke schaak totaal verbijsterd achterlatend. Het leverde Akopian verdiend de publieksprijs (250 euro) op. Ook gistermiddag had de Armeen er duidelijk zin in. Tegen Viswanathan An and, met Kramnik de hoogst ge plaatste speler in Wijk aan Zee, speel de hij vol op de aanval. Terwijl de witte stukken van Anand zich vol op de koningsvleugel stortten, leefde Ak opian zich juist op de damezijde uit. Na een kleine vier uur spelen werd in de wandelgangen al langzaam ge sproken van een nieuwe verrassing, maar Anand bleek in de tijdnoodfase de beste rekenaar te zijn en vloerde de moedige Akopian na 45 zetten. Na twee ronden leidt titelverdediger Anand de dans met anderhalve winstpunt. Hij moet de koppositie wel delen met Peter Leko, met wie Anand in de openingspartij remi seerde. Een peloton van tien spelers, onder wie Akopian, volgt op een half punt. De Nederlanders Loek van Wely en Jan Timman hebben in het eerste weekeinde slechts een halfje verzameld en delen de rode lan taarn. Vooral voor Timman waren de eerste twee dagen zwaar. De met zijn 52 jaar verreweg oudste deelnemer zat het langst achter het bord. Tegen zijn vriend Ivan Sokolov had' zaterdag vijf en een half 1 om een remise veilig te sti ;n dag later bouwde de Amste nce tegen Peter Leko een fraaie i kwam hij zelfs in kansrijk maar zag Timman na bijn )e"| inspanning zijn koning in e^ vangen worden. Voor Van Wely verliep het niet naar behoren. Zijn aarcL tegen oud-Coruswinnaa j( Barejev was nog oké te maar tegen een getergde Kramnik was de Nederlani *e*g oen gistermiddag volkom loos. De Nederlandse grootmeest pas morgen kans op wraak is namelijk de eerste van di gen. Mil de ge iilj< egmond aan zee/anp - De wind blies William Kipsang met stormkracht zeven tot acht bijna de Noordzee in. De Kenyaanse lichtgewicht hield zich echter groot tij dens het stranddeel van de extreem zware halve mara thon van Egmond en versloeg na ruim 21 kilometer zijn verkleumde en doorweekte landgenoten Luke Ki- bet en Francis Kibiwott in de sprint. De 'halve van Egmond' heeft de reputatie van een zwa re wedstrijd. Gisteren werd dat met een flinke storm, een striemende regen en een loodzwaar zandstuk nog eens extra onderstreept. De omstandigheden waren zo erbarmelijk dat 20 procent van de 12.000 ingeschreven recreanten niet eens kwam opdagen. Ook de Neder landse top bleef weg, maar dat had niets met het weer te maken. Kamiel Maase, Luc Krotwaar (winnaar vorig jaar) en Lornah Kiplagat (winnares 2003) vonden de wedstrijd niet in hun olympisch jaar passen. Krotwaar liep daar naast een maand geleden nog een voor hem belangrij ke marathon in het Japanse Fukuoka en wilde gewoon rust. Hun plaatsen werden verdienstelijk ingenomen door Hugo van den Broek en Nadja Wijenberg, die bei den als vierde over de streep kwamen. Ook Kipsang had waarschijnlijk zijn schoenen en dun ne loopbroekje liever in zijn tas gelaten. Niet gewend aan zulke barbaarse omstandigheden en pas vrijdag gearriveerd had hij 13 kilometer nodig om zijn benen op temperatuur te krijgen. Uiteindelijk verlost van de zware wind en het losse zand kon de 26-jarige atleet zijn landgenoten Luke Kibet en Francis Kibiwott, win naar Dam-tot-Damloop 2003, achterhalen. Kipsang sloeg toe in de sprint op de boulevard in Egmond, waar het inmiddels net droog was geworden. „Zwaar klote dit weer", stamelde Hugo van den Broek na de race. „De wind blies zo hard. De omstandighe den maakten het wel tot een prachtige wedstrijd. Op het strand was het vechten tegen de elementen en bleef iedereen bij elkaar. Eenmaal de duinen in waren de Kenianen niet te houden." De loper was net een dag terug uit Kenya, waar hij vier weken op hoogte had getraind. „Voor velen schijnt dat heilig te zijn. Ik geloof daar niet zo in, maar dit is wel mijn beste resultaat in Egmond. Dit was een mooi mo ment om te laten zien dat ik meetel op de halve mara thon", meende de 27-jarige atleet, die op de hele een persoonlijk record van 2.15 heeft staan. Ook op de klassieke afstand ziet de Castricummer nog voldoende vooruitzichten, al houdt Athene 2004 hem niet echt bezig. „Om op de Spelen te komen, zou ik in april in Rotterdam vijf minuten van mijn record moe ten afhalen. Ik richt me meer op Peking 2008. Dan ben ik zeker nog niet te oud." Van den Broek zag zijn Keny aanse vriendin Hilda Kibet in Egmond naast de zege grijpen. Die ging naar de Kenyaanse Jane Ekimat. William Kipsang zei dat het inderdaad zwaarder was geweest dan hij ooit had durven denken. Vooral het stuk langs de zee had hem meer moeite gekost dan wie ook. De Kenyaan is pas vijf jaar met atletiek bezig. In zijn eerste jaar (1999) had hij er bijna de brui aan gege ven. Kipsang vond de trainingen te zwaar en wilde te rug naar zijn werk op een varkensboerderij. Landge noot William Kiplagat haalde hem over een tweede po ging te wagen. De duizenden deelnemers aan de halve marathon van Egmond trotseren de elementen c Foto: GPD/Joop Boek

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14