Concurrentie voor Rembrandt-musical KUNST 8t CULTUUR Zeeuwse popgroep Blof wint Popprijs Drakerig liefdesverhaal^ gekruid met wat algebi£ Carré volgt Leids voorbeeld Georgina Verbaan als bankrover Verjaardag van de Kuifjes Van Gogh in g Schiphol-filii Managers lez<» voor aan peuth Césaria Evora. Foto: AFP/Pascal Pavani Césaria Evora naar Nederland Amsterdam - De wereldbe roemde Kaapverdische zange res Césaria Evora komt in maart naar Nederland voor een aantal concerten. Ze treedt op 22 maart op in De Doelen in Rot terdam, 23 maart in Muziek centrum Vredenburg in Utrecht, 24 maart in het Con certgebouw in Amsterdam en 26 maart in het Nederlands Congrescentrum in Den Haag. Prijzen 'Lord of the Rings' beverly hills - 'The Return of the King', het laatste deel van de filmtrilogie 'Lord of the Rings', heeft zaterdag vier prij zen in de wacht gesleept bij de Critics Choice Awards in Bever ly Hills. De prijs geldt als een belangrijke graadmeter voor de komende Oscar-uitreiking. Een jury van filmrecensenten kent de onderscheidingen toe. Alledaagse dingen in bibliotheek leiden - In de Universiteitsbi bliotheek Leiden is van 4 maart tot en met 4 april de tentoon stelling 'De alledaagse dingen die onze stemming bepalen' te zien. Op de expositie worden boekbanden, omslagen en efe meer drukwerk getoond van onder anderen Dijsselhof, Nieuwenhuis, Lion Cachet, Toorop en Derkinderen. Naast bekende Nieuwe-Kunstboeken zoals Kunst en Maatschappij van Walter Crane, de Gedichten van Jacques Perk en de Gijs- brecht van Aemstel zijn er vele zeldzame stukken uit de collec tie te zien. 'Cloaca' wordt Gouden Film utrecht - De speelfilm 'Cloaca' heeft 100.000 bezoekers naar de bioscoop getrokken en krijgt daarmee de status Gouden Film. De film van regisseur Wil lem van de Sande Bakhuyzen draait sinds oktober in de Ne derlandse bioscopen. 'Cloaca' is een film naar het gelijknami ge toneelstuk, geschreven door Maria Goos. 'Godin' best verkochte roman Amsterdam - 'Godin van de jacht' van Heieen van Royen was in 2003 de best verkochte Nederlandse roman. Het ein digde op de elfde plaats, en moest alleen drie boeken van Nicci French, twee Baantjers, twee Rowlings, een boek van Van 't Hek en een roman van Nicci Gerrard voor zich dulden. Achter Van Royen eindigde To- mas Rosenboom (op plaats 15) en Renate Dorrestein (op plaats 35). Van 'Godin van de jacht' werden meer dan 125.000 exemplaren in hardcover ver kocht. Den Herder Jong Muziektalent rotterdam - De 17-jarige cellist Gideon den Herder uit Amster dam is uitgeroepen tot Jong Muziektalent 2003. Hij kreeg de prijs, 5000 euro, gisteren over handigd in De Doelen in Rot terdam. De Stichting Jong Mu ziektalent Nederland (SJMN) stelt zich ten doel jonge begaaf de musici op te sporen en hen te helpen een internationale carrière op te bouwen. Fedja van Huêt naar TA Amsterdam - Acteur Fedja van Huêt treedt toe tot Toneelgroep Amsterdam (TA). Van Huêt be gint aan het einde van het sei zoen 2004/2005. Hij speelt mo menteel nog bij ZT/Hollandia. De acteur werd bekend door zijn hoofdrol in de film 'Karak ter'. Verder speelde hij onder meer in 'Rosenstrasse' en 'Pie tje Bell 2'. De komst van Huêt is positief nieuws voor de Toneel groep Amsterdam, waar vorig jaar een conflict ontstond tus sen de acteurs en Van Hove. Dat leidde tot het vertrek van steracteur Pierre Bokma. Eerder al werd bekend dat Renée Fok ker, Chris Nietvelt, Frieda Pit- toors en Eelco Smits zich aan het gezelschap verbinden. mSSBBH amsterdam/leiden - De Leidse musical over het leven van Rembrandt van Rijn krijgt con currentie uit Amsterdam. Stich ting Carré Theaterproducties en Stardust Theatre brengen in het theaterseizoen 2006-2007 on geveer zeven maanden lang eveneens, exclusief in Carré, een musical over Rembrandt. Zij doen dit op initiatief van ontwerper Jan Aarntzen, vooral bekend van zijn uitbundige kos tuums voor Karin Bloemen. Aarntzen vertelde al in 1995 over zijn plannen voor een musical over de zeventiende- eeuwse schilder. „Het meest schrijnende drama uit het le ven van Rembrandt is dat zijn manier van schilderen tijdens zijn leven uit de mode raakte," zei hij negen jaar geleden. „Hij weigerde compromissen te doen aan de waan van de dag. Met als gevolg: grote armoede, terwijl iedereen om hem heen stierf." Nu zegt Aarntzen: „Het gaat mij vooral om de passie van de kunstenaar en over hoe moei lijk het moet zijn geweest voor de mensen om hem heen met die passie om te gaan. Rem brandt moet hebben geweten dat hij internationaal als het genie van zijn tijd werd gezien, terwijl hij thuis in Amsterdam werd verguisd door de christe lijke burgerij." Aarntzen heeft de dramatische lijn geschreven voor de musi cal - hij praat zelf liever over muziektheater - en het script wordt geschreven door Henk van der Meyden, mede-eige naar van Stardust. Het is nog niet bekend wie de liedteksten en de muziek maken. De pre mière is gepland op 15 juli 2006, de vierhonderdste ge boortedagvan Rembrandt. Vorige maand werd bekend dat in Leiden ook wordt ge werkt aan een musical over Rembrandt. Daarbij staan vooral de jaren in zijn geboor teplaats Leiden centraal. Aan de hand van zijn vriendschap met Jan Lievens wordt duide lijk gemaakt hoe hij zich van schildersleerling ontwikkelde tot genie. De muziek wordt ge schreven door de Leidse com ponist Burkhardt Söll en voor het scenario tekent prof.dr. Ernst van de Wetering, voor malig leider van het Rem brandt Research Project. Na de openingsserie in de Leidse Schouwburg in augustus 2006 is het de bedoeling om een tournee door Nederland te maken. Volgens Carré-directeur Hein Jens is het niet de bedoeling dat in Carré vanaf medio 2006 maandenlang onafgebroken acht keer per week niets an ders te zien zal zijn dan Rem brandt. „De serie voorstellin gen wordt in elk geval onder broken voor het Wereldkerst circus", zegt Jens. „Verder zal Carré ook tijdens de bespeling met de Rembrandt-musical twee dagen per week beschik baar blijven voor andere voor stellingen." Carré wordt na de verbouwing dus zeker geen open end-thea ter, verzekert Jens, die nog al tijd niets loslaat over de vraag waarmee Carré in oktober na de renovatie gaat heropenen. „Daar geef ik pas een paar maanden voor de opening uit sluitsel over." amsterdam/gpd - Deze week dient het voormalige ABN Amro-gebouw aan de Vijzelstraat als filmset voor de nieuwe Nederlandse speelfilm 'Amazones'. Een 'sociale actiekomedie' over vier Brabantse bij standsmoeders die een reeks bankovervallen plegen, geregisseerd door Esmé Lammers. Georgina Ver baan speelt een van de bankrovers. De andere drie bijstandsmoeders worden gespeeld door Monic Hend- rickx, Susan Visser en Monique van de Ven. De actiescènes, zoals die met een arrestatieteam, worden ge regisseerd door Dick Maas. Esmé Lammers wil met de film laten zien dat misdaad niet loont, niet zozeer omdat het niet mag, maar meer omdat het contact metechte criminelen' vereist, die wél echt schieten, zegt ze. „Deze moeders kunnen dat helemaal niet: het enige wat ze willen, is een klein beetje van al het geld in de wereld." Amazones komt dit najaar in de bioscoop. Foto: ANP/Evert Elzinga groningen/gpd - De Zeeuwse popgroep Bl0f heeft zaterdag de Popprijs 2003 uitgereikt gekre gen tijdens het popfestival Noor derslag in De Oosterpoort in Groningen. De prijs - tienduizend euro en een beeldje van Theo Mackaay - wordt jaarlijks uitge reikt aan de groep of artiest die naar de mening van de jury in het voorbije jaar de belangrijkste bijdrage heeft geleverd aan de Nederlandse popmuziek. In een reactie noemde zanger- /gitarist Paskal Jaksobsen de toekenning van de Popprijs 'een groot compliment'. „Ik ben vooral blij dat we hebben bewezen geen eendagsvlieg te zijn. Mocht deze prijs ooit aan een Idols-deelnemer worden uitgereikt, dan leveren we hem onmiddellijk weer in." De Popprijs is een initiatief van de brancheorganisaties Con- amus, Buma en Sena Perfor mers. Dat Blof de prijs zou krij gen, lag voor de hand. Want, zoals de jury onder voorzitter schap van Hans Kosterman (BV Pop/FNV Kiem) stelde: 2003 was een afbraakjaar voor de Nederlandse popmuziek. „Ge vestigde platenmaatschappijen gaven maar weinig nieuwe ar tiesten en groepen een kans, zodat er - met uitzondering van de Idols-sterren - ook maar weinigen doorbraken naar een hoger niveau." De Popprijs zou dus naar een gevestigde naam moeten gaan. Blof was volgens de jury de meest aangewezen groep, als Bl0f: 'Rots in de branding in ons r< 'rots in de branding in ons roe rige popklimaat'. „Keer op keer laten de componisten zien dat de eigen taal een bron van nieuwsgierigheid kan zijn. En dat je zaken als boosheid, ver driet, verlangen, heimwee, on begrip en doorzettingsvermo gen een klank in een liedje kunt rige popklimaat'. Foto: ANP/Robin geven door er de juiste woor den voor te kiezen." Popliefhebbers kregen dit weekend in Groningen een mo mentopname van de heden daagse pop te zien. De stad stond in het teken van Noor derslag en het Europese pop spektakel Eurosonic. Beide fes tivals trokken duizenden mu ziekliefhebbers. Op Eurosonic traden donder dag- en vrijdagavond 150 bands uit allerlei Europese landen op. Zaterdagavond vond het uitver kochte Noorderslagfestival plaats, het jaarlijkse live-over zicht van de Nederlandse pop muziek. Er waren bijna vijftig Nederlandse acts. Vertegen woordigers uit de muziekindu strie ontmoetten elkaar op het Noorderslag Seminar. Vrijdag middag werd daar de Pop Pers Prijs 2003 uitgereikt aan pop journaliste Hester Carvalho van NRC Handelsblad. theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: Het Bewijs van David Auburn. Regie: Peter Oosthoek. Spel: Carice van Houten, Jules Hamel, Sandra Mattie en Joost Claes. Vertaling: Coot van Doesburgh. Gezien: 10/1, Schouwburg, Leiden. Nog te zien: 16/1Koninklijke Schouwburg, Den Haag; 28/1 Stadstheater, Zoetermeer. 'Het Bewijs' mag een stuk zijn dat off en on Broadway vele sporen verdiende, maar het is wel een draak. Het verhaal is een niet erg geloofwaardige constructie rond een wiskundig bewijs, de psychologie van de personages is ontleend aan help-jezelf-boekjes en de dialo gen zijn geen gesprekken, maar voornamelijk hakketakkende one-liners. Onderhoudend, dat wel, maar het maakt het drama erg schematisch. De plot is voor een 'psychologische thriller' so wieso niet zo sterk opgebouwd, maar zeker voor een stuk dat flirt met de wiskunde, had het wel wat spitsvondiger gemo gen. Voor de pauze wordt er eindeloos ingeleid en uitgelegd; na de pauze kiest Auburn na nog meer trekken en rekken voor de makkelijkste uitweg. Dan blijkt 'Het Bewijs' ineens een doodgewoon liefdesver haaltje, gekruid met wat alge bra. Carice van Houten speelt Ca therine, de dochter van een gek geworden wiskundige. De band met haar vader is zo stevig, dat ze haar studie opgaf om hem muziek recensie Lidy van der Spek Concert- Sinfonietta Voorschoten o.l.v Hendrik Jan Brethouwer. Gezien: 11/1, Ambachts- en Baljuwhuis, Voorschoten. Het regent pijpenstelen. Toch raakt de 'grote' zaal van het Ambachts- en Baljuwhuis nog aardig vol voor het concert van Sinfonietta Voorschoten. Sinfonietta begint toepasselijk met Edvard Grieg, de compo nist uit Troldhaugen, vertrouwd met regen en wind. Alleen de strijkers treden aan in de Hol berg Suite. De eerste harmonie- en van de Prélude staan als een huis, met een eensgezind fortis simo en een mooie hechte sa menklank. Maar komen de snelle, lichte loopjes aan bod voor één strijkerssektie, dan versuft de helderheid, het tem po en de flair. Ook de Saraban de loopt niet echt lekker, met passages die de zuiverheidstest bepaald niet doorstaan. Om met een amateurorkest al leen met strijkers te beginnen is niet handig, want deze instru menten blijken altijd weer het meest kwetsbaar te zijn wat be treft zuiverheid en homogeni teit. Zodra ze met z'n allen een royaal fortissimo mogen spe len, zich aan elkaar kunnen koesteren, zijn de strijkers op hun best. De Rigoudon met een speelse eerste viool en een vro lijke lichtvoetig plenum maakt op de valreep nog veel goed. Strijkend Sinfonietta let te wei nig op z'n dirigent, zit nog te veel gevangen in eigen parti tuur. Langer studeren met extra sektie-repetities, voordat je zo'n Suite vrijgeeft, lijkt het. In het Andante van Sergei Ta- nejev (1856-1915) voor vijf keer twee Blazers (fluit, hobo, hoorn, fagot en klarinet) mag de contrabas ook hier en daar z'n donkere stem laten horen. De klarinet zet het thema in en al spoedig bemoeien alle bla zers zich ermee, kleurt de sa menklank steeds dieper. Ook hier zijn de solistische passages behoorlijk onzeker. Dvoraks Se renade voor Strijkers is door Mark Poplin omgewerkt voor tien blazers en contrabas. Fa gotten en hoorns zetten met een warme toon in, direct ge volgd door lichte fluiten en hel le hobo's. De samenklank en dynamiek worden gaandeweg overtuigender in dit fraai gear rangeerde stuk. De meeste aandacht is gegaan naar de Sinfonia Funèbre in B- dur van de 18e-eeuwer Luigi Boccherini, geen treurige com positie, maar 'gewoon een lek ker' stuk, volgens de dirigent Hendrik Jan Brethouwer. De pittige inzet verglijdt in een sjeuïge melodie, mooi bij elkaar gehouden door twinkelend cla- vecimbelspel. Aan de verende directie wordt hier duidelijk ge hoor gegeven. De fagotten en hoorns donkeren broederlijk te zamen, de eerste violen lichten flitsend op, de grote strijkers schemeren daar mooi door heen. Een spannende frasering met gelijk stokkende nootjes, transparant samenspel weer helder en tempovast ondervan gen door het clavecimbel maakt het 'Convoglio' los en levendig. Sinfonia eindigt met een explo sieve 'Onoranze' (eerbewijs) waarin de hoorns geregeld de boventoon voeren. Ook de vio len vormen nu een warm en homogeen coloriet. Jammer dat de eindfrase op de valreep nog akelig vals uitpakt. zijn laatste jaren te veni-se, Haar zus heeft inmiddel esc ère gemaakt op Wall Stjbijc komt na zijn dood orde ken stellen en haar zus den', want die lijkt naast lent ook de labiliteit van J der geërfd te hebben. I doorheen fietst een leerl igtc de geniale vader, die foela schappelijk droog sta oor| hoopt in de nagelaten p irak van zijn leermeester iets rac den dat hem redden kanfeg 0] natuurlijk ook nog verlie non Catherine. ebrr Jules Hamel als de vai ver perkt zich tot het spelen nu contouren van zijn pen nu Dat werkt sympathiek aan daardoor laat hij wat tebrde over in dit stuk, waai tree meeste dubbel en dwar otti legd, getoond en nog efog.1 zegd wordt. Bovendiei iit 0 Carica van Houten daari >cen kans de stekelige, wantn 14 j maar met een gouden dito brein uitgeruste h(|j- laten schitteren met alle in huis heeft. Ze speelt |g| droog met de haar toeb tekst, maar meer nog irè - D gezicht en vooral haar ojiaai draagt het stuk, wan zog Claes en Sandra Mattie vrij niet veel verder dan 01 erhr aangezette karikaturen, ar ir me typetjes, die bizarre Jam terwisselingen onderga! lick echt figuren waarmee con ma's als loyaliteit en ^Ko wen diepte verleent. Dinan thema's van 'Het Bewijs in d leen zichtbaar in het s|WT( Van Houten, en dat is ieën reden om dit stuk te gaa ister leür leiden - Kuifje vierde zijn 75ste verjaardag, afgelopen zaterdag in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Op papier dan, want de Kuifje van vlees en bloed was een stuk jonger. Sterker nog, de Kuifjès. Herhaal delijk schoven zaterdag op de oude stripheld gelijkende, jeugdige be zoekers langs de kassa's aan de Steenstraat. Om vervolgens gratis naar binnen te mogen. Dat had het museum zo bedacht om de ver jaardag van de nieuwsgierige verslaggever extra luister bij te ze Drd Ook bezoekers die verkleed waren als een andere stripheld uitd,nen wereldberoemde albums, zoals kapitein Haddock en operazang p^j Bianca Castafiore die Kuifje hier flankeren, hoefden niets te bet jen Overigens had het museum voor elke bezoeker een extraatje: e ;e fr stuk taart. Foto: Eric Taal hav U1I1 nh schiphol/ANP - Vincent eii Gogh is de komende ven maanden te zien in het eal museum-filiaal op luchtige Schiphol. Vrijdag begon d tentoonstelling 'Van Goj... de moderne meesters', 'Zelfportret' van Van Go*i I 1887 is daar omringd do ven schilderijen van be^o* Nederlandse tijdgenoten: sup ner, Israels, Toorop, Wits gel Bauer. In 2003 bra Is a 130.000 mensen een bBc aan deze gratis toeganhter dependance van het Rijks nai um. Volgens museumdii )at I De Leeuw staat het op di it E de plaats in het rijtje valnst bezochte Nederlandse mijan 1 r Dro )ro amsterdam/anp - Tien bejinti ders uit de top van het landse bedrijfsleven lezend p( nuari voor in peuterspee Samen geven ze hiermi startsein voor de Natjju; Voorleesdagen. Onder ai tójkman Groenink (ABN J S3 Ad Scheepbouwer (KPN Veenman (NS), Leo vai (KLM) en Hans Wijers agi schuiven dinsdagochtenc me nuari aan voor een zogei |UP. Voorleesontbijt. pg Di

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10