Seks met een oude dame op Sicilië Nieuwe stripuitgaven voor de fijnproevers Op stap door de wereldliteratuur Voorbijgangers hielpen Van Gogh CD m Paul Theroux geldt al jaren als een van de meest bekende reisschrijvers, die met boeken als China per trein, De grote spoorwegcarrousel, De Zuilen van Herculesen De gelukkige eilanden de afgelo pen drie decennia een groot publiek aan zich wist te binden. In zijn zojuist verschenen boek De vreemdeling in het Palazzo d'Oro laat hij zich, met verhalen over weemoed en verlangen, van zijn fictionele kant zien. Alhoewel je je bij Theroux al tijd af kunt vragen hoe fictief de fictie nu eigenlijk verhalen recensie Jacob Moerman 'De vreemdeling in het Palazzo d'Oro' door Paul Theroux. Vertaling: Theo Hendriks. Uitgeverij Atlas. Prijs: 18,50. Briljante kleine roman van Paul Theroux Het gevoel een buitenstaander te zijn, het duikt eigenlijk in alle boe ken van Paul Theroux op, of ze nu wel of niet op de werkelijkheid zijn gebaseerd. Theroux portretteert zichzelf vooral als degene die langs de zijlijn staat toe te kijken. Als reizi ger ziet hij alle delen van de wereld en heeft hij vluchtige ontmoetingen. In zijn romans en verhalen komt vaak de eenling naar voren die ge confronteerd wordt met de wetma tigheden van het leven en vooral de rol van toeschouwer vervult. Neem het titelverhaal van De vreem deling in het Palazzo d'Oro, verreweg het langste verhaal dat ook als korte roman had kunnen worden uitgege ven. Hierin voert Theroux een 21-ja rige Amerikaanse student op, Gilford Mariner, die helemaal alleen door Italië reist. Daar ontmoet hij een mysterieuze gravin en haar homo seksuele vriend, de dokter Haroun. Gilford krijgt van deze man min of meer de opdracht om zijn vriendin zoveel mogelijk te behagen. Het re sultaat is dat hij wordt meegesleurd in een seksueel avontuur dat hij to taal niet kan bevatten. 'Seks was een geheim, seksuele portrettering was het materiaal voor rechtszaken. Dit was 1962: het onderwerp was verbo den, je kon Snake kopen maar Lady Chatterley's Lover was nog steeds een schandaal.' De ijdelheid en het enorme egoïsme van de gravin (die, zoals Gilford later ontdekt, zestig jaar blijkt te zijn) wekken bij de jongen zowel nieuws gierigheid als walging op, zodat hun verhouding vooral bestaat uit een voortdurend afstoten en aantrekken: 'Ze was totaal op zichzelf gericht, ze bestond om bekeken te worden. Ze was volkomen zelfzuchtig: haar nar cisme deed me naar haar verlangen.' De vreemdeling in het Palazzo d'Oro is een briljante schildering waarin zowel nostalgie en verval als erotiek en sensualiteit op de voorgrond staan. Veertig jaar later is Gilford te ruggekeerd naar de Italiaanse plaats Taormina op Sicilië en probeert hij de gebeurtenissen in een breder per spectief te plaatsen. Hij heeft dan dezelfde leeftijd bereikt als de gravin van destijds, waardoor de cirkel zich lijkt te sluiten. En of het verhaal op ware gebeurte nissen is gebaseerd? Bij Theroux weet je het natuurlijk maar nooit. Meer dan ooit heeft hij in deze bun del feit en fictie door elkaar gehaald, waardoor het niet meer te achterha len is in hoeverre hij de teugels van zijn fantasie heeft laten vieren. In Een Afrikaans verhaal voert hij de schrijver Lourëns Prinsloo ten tone le, die in zijn eigen land Zuid-Afrika grote bekendheid geniet. Aan het be gin van het verhaal oppert Theroux dat hij Prinsloo ook een andere naam had kunnen geven, maar Prinsloo is zo bekend, zijn werk zo alom geprezen, dat dat geen zin heeft. En ik loop al te lang mee om me in verdichtselen te verbergen'. Het is een ironische opmerldng die typerend is voor al het werk van Theroux. Als geen ander weet hij in zijn boeken de werkelijkheid naar ei gen hand te zetten. En na lezing van deze bundel is het ook duidelijk waarom Theroux de schrijver Prins loo ten tonele heeft gevoerd. Die had net zoals Theroux voortdu rend 'het gevoel in een van zijn ei gen verhalen te leven'. De vreemde ling in het Palazzo d'Oro is van dat gevoel een fraaie en geslaagde ui ting. ZATERDAG 10 JANUARI 2004 ER BU j P At) t THEROUX Devreemdelingin het Palazzo d'Oro 1. (-) Reid, Geleijnse Van Tol, Fokke Sukke, het afzien van 2003 De Harmonie, 8,60 2. (1) J.K. Rowling, Harry Potter en de orde van de feniks De Harmonie, 21,50 3. (2) Youp van 't Hek, Liegangst Thomas Rap, 7,50 4. Nicolaas Klei, Supermarktwijngids 2004 Podium, 11,- 5. (4) Daphne Deckers, Opwaartse drukte Tirion, 9,98 6. (6) Nicci French, De verborgen glimlach Anthos, 18,90 7. (3) J.K. Rowling, Harry Potter en de orde van de feniks De Harmonie, 26,50 8. (-) Ann-Marie MacDonald, De kraaien zullen het zeggen Nijgh Van Ditmar, 22,50 9. (10) Karei Glastra van Loon, .jk De onzichtbaren U. Veen, €15,95 10. (-) Hella S. Haasse, Sleuteloog Ouerido, €16,95 Bron: CPNB/De Bestseller 60 De strip-eendjes Fokke Sukke spreken zich dagelijks op de achterpagina van NRC/Han- delsblad uit over de actualiteit De cartoons slaan zo aan dat ze de ongebonden versie van Harry Potter van de eerste plaats ver dringen. Ook nieuw: Ann-Marie MacDonald met de opvolger van bestseller Laten wij aanbidden (ook een zeer succesvol toneel stuk). Hella Haasse's meesterwerk Sleute loog begint - terecht - weer eens aan een niew leven. door Jan Kuys In de rubriek De Leestafel wordt wekelijks een andere genre belicht. Deze week aandacht voor ontwikkelingen in het beeldverhaal. De strip floreert. Dat is de althans de uitkomst van een terugblik op het jaar 2003, waarin de literaire strip zich nadrukkelijk manifesteerde, de reguliere boekhandel belangstelling ging tonen voor het beeldverhaal, steeds meer filmbonzen geïnteresseerd bleken in stripsce nario's of de verfilming van prominente al bums, de uitgevers grossierden in nieuwe en heruitgaven en tekenaars en scenaristen on verdroten werkten aan nieuwe vormen om hun creatieve producten aan de liefhebbers voor te leggen. Het is wel eens slechter ge weest. Intussen gaat de stroom nieuwe uitgaven ge woon door. Nieuw voor de fans van de Incal is het verschijnen van de eerste gebundelde avonturen van detective klasse B John Diffool. (Oog Blik, hk 55,00). Zes verhalen van de ze science fiction stripklassieker van Jodorow- sky en Moebius zijn nu verenigd in een band. Intussen blijven de Incalklonen als vervolgse- rie of als afgeleide varianten her en der ver schijnen. Er kan na dit deel dus nog een hele boel gebundeld worden. Jacques de Loustal is een Franse tekenaar met een eigenzinnige en expressieve stijl. Door zijn grove penseelstreken, vlakke kleuren en dikke lijnen ademen zijn beeldverhalen een geheel eigen sfeer. Zijn tekeningen zijn geliefd en gewilde objecten bij galeries. Onlangs her nieuwde hij zijn samenwerking met scenarist Jean-Luc Coatalem. Dat resulteerde in Fort Bongo (Oog Blik, hk 19,95), een album met een beklemmend liefdesverhaal in de tro pen. Hoofdfiguur is de man Cordier die zich zwetend en drinkend voortsleept, ondanks de enorme hitte, tropische ziektes en de blijven de dreiging van zijn ontslag. Opvallend is ook de humoristische toon van zowel tekenaar als scenarist. Een bijzonder album, uitermate ge schikt voor de fijnproevers. Fabrice Lebeault en Denis-Pierre Filippi zijn nieuwkomers op de Nederlandse markt. In de serie Vrije Vlucht van uitgeverij Dupuis pre senteren zij het bizarre verhaal van De Boe man 12,95.) over drie weeskinderen, die in een statische, vervreemdende wereld terecht komen. Er gebeuren rampen, er hangt onheil in de lucht, maar de ontknoping komt pas in deel 2. Je kunt erover redetwisten of tekenaar Luis Royo in een striprubriek thuishoort. De Span jaard is vooral illustrator en veel minder een verhalenverteller. Feit is echter dat velen dol zijn op zijn werk, waarin hij op magische wij ze mensen verbeeldt. Vooral zijn erotische prenten in het net verschenen Conceptions 2 (Het Raadsel, hk 15) ademen een warme sfeer (zie illustratie). Een kleinood is het net verschenen Herman, de lichtrodé ridder (Oog Blik, zk 7,95) van de eigenzinnige Belgen Tom Bouden en Kim Duchateau. Denk bij beide heren aan absurd en weet dan dat hun strip over de lichtrode ridder absurd in het kwadraat is. De wereld op zijn kop in een compleet idioot verhaal met puur gezellige tekeningen. Je moet er van houden, maar dan is het subliem. TOP-10 'Huizen bij Den Haag', een doek opgedoken uit een van de Bredase kisten en vermoedelijk wél gemaakt door Vincent van Gogh. Foto: GPD literatuur recensie Jan-Hendrik Bakker 'Lezen &cetera. Gids voor de wereldliteratuur" door Pieter Steinz. Uitgeverij Prometheus. Prijs: €24,95. 4 Schema's verleiden de geest. Er is de 'foute' verleiding die ons doet geloven dat een sche- H ma de werkelijkheid in een notendop is. Weer sta die verlokking. Iedereen die wel eens in ge vecht is geweest met een gebruiksaanwijzing van de firma Ikea, weet dat schema's geen mo- I del bieden van de werkelijkheid. Een goed n schema daarentegen biedt wel een raamwerk 1 voor het denken en het dromen. Literatuur schema's doen dat al helemaal. I In Pieter Steinz' Lezen &cetera staat het vol zo- I genaamde terugkoppelingsschema's die de plaats van literaire meesterwerken in het net werk van de wereldliteratuur aangeven. Uren kun je kijken naar die modellen. Hoe verhoudt Mulisch' De ontdekking van de hemel zich tot 5 j andere totaalromans uit de wereldliteratuur? Door wie werd Proust beïnvloed en wie be'ïn- >ij vloedde hij op zijn beurt? n NRC Handelsblad publiceerde een jaar lang j wekelijks zo'n schema. Alle 52 exemplaren zijn nu in boekvorm verschenen met veel extra's, 3ra zoals een compleet abc van de wereldliteratuur ">a in 104 titels met onderlinge dwarsverbindin gen, thematische lijstjes van romans, vele quiz- vragen over de meest uiteenlopende onder- 'ur werpen en - van vitaal belang bij zo'n boek - rij een gedegen register. Lezen &cetera houdt het midden tussen een naslagwerk en literair gezelschapsspel, het is tl, een buitengewoon leuk boek geworden voor li- i teratuurliefhebbers en mensen die op zoek zijn y naar een vriendelijke raadgever die hun een paar paden wil wijzen door de wereldlitera tuur. Want dat woud is zo groot dat een men- I senleven vele malen te kort is voor een uitput- orë tende wandeling erdoorheen. Waar de wande- I laar behoefte aan heeft is een tocht die aansluit j op zijn ervaring en interesses. Daarin voorziet 1 dit boek ruimschoots. Het geeft niet alleen in formatie over de literair-historisch context van een roman, maar ook waar de lezers soortgelij ke en in thematiek verwante romans kunnen 1 vinden. Vroeger moest elke zichzelf respecterende I boekhandelaar die voorlichting kunnen geven. Ze zijn er nog wel, die vaklui, maar de keuze van de klant wordt tegenwoordig toch voor een belangrijk deel bepaald door de massamedia en de stapels bij de kassa. Zij vertellen wat de potentiële lezer niet mag missen. Het plezier dat Lezen &cetera biedt is dat het de lezer de kans geeft even de pas in te houden om de kaart te lezen. Hoe ga ik verder? Die kant op? j Of rechtdoor? I Zijn grootste verdienste is wel dat hij de Neder- landse (regionale) literatuur op allerlei mogelij- n ke manieren in verband heeft gebracht met de j thema's en stromingen uit de wereldliteratuur. |s Het is een stevige oorvijg aan het adres van al j degenen die menen dat Nederlandse literatuur i pas kwaliteit heeft als zij 'on-Nederlands' is. iet er is ïS- een non-fictie recensie Rob Schoonen 'De koffer van Caracas' door Luc Vandromme. Uitgeverij De Geus. Prijs: €19,90. De talloze wetenschappers die al ja ren bezig zijn met de bestandscata logus van Vincent van Gogh moeten daar vooral mee doorgaan, maar het is wellicht een aardig idee om - tus sen de stoffige werkzaamheden door - ook een paar uurtjes uit te trekken voor De koffer van Caracas. Dat boek, van de Vlaamse schrijver Luc Vandromme, werpt een heel ander licht op het leven en het werk van Nederlands bekendste kunstenaar. Pure fictie, vanzelfsprekend, maar wel rakelings langs de realiteit ge schreven. Breda mag dan zijn 'kisten-verhaal' hebben (nog tot 2 februari te zien in het Breda's Museum), Vandromme komt op een goed moment in aanra king met een koffer waarin hoogst opmerkelijk materiaal blijkt te zitten. Geheel onbekende brieven en talrij ke foto's van Vincent van Gogh her bergt dat valies, welke via allerlei omzwervingen vanuit Caracas in de haven van Antwerpen is beland. Vanzelfsprekend twijfelt de auteur aan de echtheid van het materiaal en dus volgt er een ontmoeting met een terzakekundige uit Nederland. Die wordt even nadien gevonden in het Veerse Meer; verdronken... Dat is voor de auteur het moment om de besluiten al het materiaal in het boek op te nemen: 'ook al betekent dit het einde van de vele mythes rond Vincent van Gogh. Ook al bete kent dit eventueel de ineenstorting van de internationale kunstmarkt.' Aldus maakt de lezer kennis met een compleet andere Van Gogh, middels de brieven eri de vele foto's die door Vandromme en zijn kompaan Lie ven Neirinck zijn opgenomen in De koffer van Caracas. Zo leren we dat Paul Gauguin een fors aantal doeken van Van Gogh van zijn signatuur heeft voorzien en verkocht als zijnde authentieke Gauguins en wordt ook duidelijk dat de Brabantse schilder in Frankrijk van het ene naar het an dere liefje fladderde. En die welbekende losse schilder- toets van Van Gogh? Dikke kans dat die is ontwikkeld omdat voorbijgan gers een handje hebben geholpen als de schilder in het veld aan het werk was. En de eveneens beroemde schilderijen van Toulouse-Lautrec van het Parijse uitgaansleven? Die zijn geschilderd door Van Gogh. En over die zelfdoding doet Vandrom me ook een prachtig boekje open. Om nog maar te zwijgen over de laatste rustplaats van zowel Vincent als zijn geliefde broer Theo! Vandromme heeft een heerlijk, ver makelijk boek geschreven dat - juist omdat het zo dicht bij de geschiede nis blijft - soms bijzonder 'echt' overkomt. Maar vaker dwingt het boek je tot glimlachen en soms zelfs tot een heuse schaterlach. Verplichte stof voor (te) serieuze wetenschappers derhalve. DE LEESTAFEL

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9