Fluitende kikkertjes en drijvende flatgebouwen Belgische badkuipen, een wereldattractie Puerto Rico eiland vol tegenstrijdigheden Arsenaal Naarden,-Vesting Hijgend door het regenwoud. Foto's: GPD/Thom Olink Het is een kort moment in de eindeloze tijd van het re genwoud El Yunque, hij gend en dampend staan we stil. Door de mateloze neerslag van de voorbije dagen boven de noordelijke helft van Puerto Rico boert en kolkt de stroom de steile helling af. In de hoge granieten hoefvorm glinstert een tiental diamanten watervallen. De ruis van platte druppels op de bladeren versterkt de stilte van de nevel en het licht, als door kaasdoek gefilterd. Stenen in de bedding kreunen en het plotselinge vogelgeluid is als een kleurspat op het donkergroene can vas. Maar de vogel is een kikvors, geeloranje, de coqui. Een fluiter, geen kwaker. In dit Caribbean Natio nal Forest of El Yunque leven dertien van de zestien ondersoorten, alle zangers van beroep en hun geluid wordt nergens anders ter wereld ge hoord. Het pad uit het bos blijft glibberig, vol gebroken bamboestengels, dik ker dan een regenpijp. Het is alsof je water ademhaalt en niets verstoort de heerschappij der planten. Steil gaat het omhoog, tussen de losge- spoelde stukken helling en bruine modderstromen door, naar het on gebroken daglicht van het plateau. Schuifelen door een wereld van eeuwige druppels, blinde garnaaltjes en vleermuizen. Maar ook van salsa, ratelende gokkasten en klinkende glazen. En van de grootste rumdestilleerderij ter wereld. Puerto Rico, vat vol tegenstrijdigheid waar de mensen nooit opdringerig zijn. door Thom Olink Hightech in het oerwoud. Het fluiten van de kikkertjes met twee grijptenen klinkt steeds verder weg, gaat uiteindelijk verloren in het naderende geluid van mensen en hun wereld. Een half uur later staat op de stenen tafel van een eenvoudig, maar oh zo vriendelijk restaurant de beloning voor het wegwerken van zeshonderd meter hoogteverschil; gegrilde vis, red snapper, gekruid, een glas fris- droge witte wijn en verse vruchten met de kleuren van een regenboog. Mangrove We rijden via de kustweg van San Juan naar het oosten, waar de blauwgroene oceaan stevig op de stranden rolt - en soms over de weg - naar de betoverende mangrove- bossen. De toeristen kunnen tien ki lometer over een pad van plankieren door dit kustbos lopen. Paseo Pino- nes heet het. Een paradijs, als ook hier niet zo veel werd weggesmeten. Tientallen kilometers lang voert de weg langs hutten, kleine cafés en eethuisjes. Overal gloeien de houts koolvuurtjes nog na, gebruikt voor de vele snacks met een creools verle den. De bacalaltos zijn in de weer met hun pittig gesausde moten ka beljauw en tussen de palmen hangt de geur van piononos, vlees gewik keld in plantain, het binnenste van de kleine bakbanaan, die overal op Puerto Rico ter tafel komt. Hier zien we de smeulende resten van een uitbundig weekeinde aan het strand, met heftige muziek, een sterke branding en rumcocktails. Een voorbij feest, achtergelaten door toeristen en de bewoners van metro pool San Juan, hoofdstad van Puerto Rico, opwindend brouwsel van Amerikanen, Spanjaarden, Creolen, kapers en nog tientallen aangewaai de ingrediënten. Nu al, 's morgens vroeg, is het warm - zo'n dertig graden - en vochtig als een dweil. Op dit eiland van de Gro te Antillen is praktisch altijd 25 tot 30 graden, een feest zonder slot voor de zonzoekers. Soms zijn de dagen ech ter zeer nat, met striemende winden en hurricanes, waarin de verdwenen Arawak-indianen een boze god za gen. De stranden van Luquillo en Fajardo laten we links van ons liggen. Fajar do is de uitvalbasis naar de eilanden Culebra en Vieques, met cocoswitte stranden en zo veel rust, dat sommi gen er onrustig van worden. Brokken omhooggekomen natuui middenin zee, vol genade voor duikers en zwemmers, voor zeilers en kano vaarders met avontuurlijk bloed. We buigen naar het binnenland, waar zuidwaarts de Cordillera Cen tral, de ruggengraat van het vierkan te Caribische eiland tegen de hemel staat. Hoge bergen, een water- en klimaatscheiding; zuidwaarts, door de winden een droog en bruin land schap, als op zovele Antillen, daar boven, ten noorden alles groen en uitbundig. Met het regenwoud - ruim vier meter neerslag - als top per. Cruisekastelen Terug in San Juan is de verrassing compleet. De horizon is nu niet al leen meer gevuld met het El Moro- kasteel en de oude stad. Aan de nieuwe pieren voor Old San Juan en verderop liggen zes flatgebouwen van cruiseschepen. Zo'n tienduizend passagiers scharrelen op de kades, klaar om de winkels in de oude stad te plunderen en feest te vieren. Niet te wild want de gemiddelde leeftijd is goed voor breukjes. Later, onderweg naar het immense Casa Bacardi steken we met een pont de baai over. We zien van on deraf de afmetingen van deze twaalf etages hoge drijvende paleizen vol vermaak en verveling. De grootste rumdestilleerderij ter wereld van Bacardi wordt door tien en tienduizenden toeristen per jaar bezocht. We rijden in treintjes over de zeer uitgestrekte 'plant' en de geur van rum is overal. Ook in de bar van ons hotel, waar op het bitterzoe te einde van een dag cuba libres en daiquiri's als bloemen uit de toog omhoogkomen. De volgende trek is pal west, door een vriendelijk heuvelachtig land schap, heel groen. Hier en daar ste ken farmaceutische bedrijven hun kop op tussen de bomen, aangelokt door een zonnige belastingklimaat. Veel suikerrietplantages, de oude economie, zijn verschrompeld; de wereldmarkt stortte. Weer valt het op als we van de hoge highway naar de kust kijken dat er wel een witte band rondom Puerto Rico lijkt te liggen; overal die mooie stranden. Bij Arecibo duiken we het binnen land in en wat later zelfs onder de grond. De grotten in het Camuy Ca ve Park zijn zalen der verbeelding. We schuifelen door een wereld van eeuwige druppels, blinde garnaaltjes en vleermuizen. De paden zijn glad en de lucht vol ammoniak. Bond Niet ver daar vandaan kunnen we ZATERDAG 10 JANUAI 2004 diep gezonde lucht ademen, ten minste als de longen het oude ritme terug hebben na een lange klim. We kijken sprakeloos in een geweldige kom tussen vier kerkhoge torens en een installatie die er boven hangt. Deze fata morgana van menselijk vernuft middenin de bergen en hun oerwoud herkennen we onmiddel lijk: 'Golden Eye' met James Bond. Dit is de grootste radiotelescoop van de wereld, die elke seconde het we reldruim afluistert naar boodschap pen van een andere beschaving. Zo stil is het er dat je de wolken hoort drijven. 't Is bijna middernacht, San Juan komt op toeren. We lopen de centra le hal van het Wyndham El San Juan hotel binnen, tegen een muur van vreugde, geluid, salsa, ratelende gok kasten en klinkende glazen. De im mense ruimte is gevuld met zo'n vijfhonderd toeristen aan vele bars; grandeur van de jaren dertig, maho niehout, kroonluchters en spetteren de klanken van een orkestEr wordt heftig in het halfduister gedanst. Alles is vreugde, sigaren van twintig dollar gaan in rook op, net als de il lusies tussen de eenarmige bandie ten van het casino. Dit is een stap in de tijdmachine, terug naar de smet teloos witte pakken, cocktails als pauwen, als vrouwen in tule. Dit is Puerto Rico, dit is San Juan, waar de mensen nooit opdringerig zijn en waar alle heftige emoties van de Ca raïben met een vleugje Spaanse me lancholie zijn toegedekt. m V-, j Puerto Rico of Porto Rico, ontdekt in 1493 door Co lumbus. Republiek, onafhankelijke staat met zelf bestuur binnen de VS. Burgers zijn Amerikanen zonder stemrecht. Hoofdstad San Juan. Ponce Is tweede. Ruim 3,8 miljoen Inwoners. Belangrijke in komsten: Industrie en toerisme. Grootte Is 153 bij 58 km. Tijdverschil met Nederland Is 5 uur. Geen vaccinaties verplicht; Klimaat: hele jaar warm, gemiddeld 28 graden. Meer regen en wind tussen juli en oktober. Overa! prachtige stranden en gelegenheid tot duiken, ka noën, zeilen, vissen en surfen; Charterreizen naar Puerto Rico bestaan niet. Tour operators die zich met dit eiland bezighouden zijn o,m. Indigo Tours tel: 070 3180 318; e-mall: indlgo@maduro.nl en Does travel Cadushi Tours: 070 3129 555, e-mail dhg@doescadushi.nl. Actief in het hele Cariblsch gebied: Arke Reizen, Holland International, Odysseus, Travel Trend, Spi cial Traffic en Cruise Travel. Meer informatie is te vinden op internet puertorico.pagina.nl en welcome.topuertorico.org Het Arsenaal is een van de oudste monumen ten in Naarden. Nadat eerst de Spanjaarden en later de Fransen uit de stad waren verdre ven, werd het Arsénaal in 1688 gebouwd als onderdeel van de vesting. Het complex be vindt zich temidden van andere historische panden in de Kooltjesbuurt. Tien jaar geleden richtte meubelontwerper Jan des Bouvrie het pand in als showroom voor designmeubelen. Niet alleen producten van hemzelf worden er getoond, maar ook die van anderen. Tevens zijn er expositiezalen, een galerie en een res taurant gevestigd, waarmee het Arsenaal een echt designcentrum is geworden. Foto: GPD/PR door Hans van Alebeek Met boot en al in een 'megabadkuip' omhoog gehesen worden. Zoiets maak je niet elke dag mee. Wel in België want daar hebben ze scheeps- liften. Heel veel zelfs. Wereldwonde ren van vernuft en techniek zijn het. Nuttig? Da's de vraag, maar wel heel leuk om te beleven. Dankzij sluizen kunnen zelfs sche pen traplopen. Daarom blijft een sluis, hoe groot of klein ook, altijd een attractie van jewelste. Maar je kunt een boot ook op een andere manier naar boven of beneden krij gen: met de lift. Om zoiets van nabij mee te maken, moet je wel naar on ze zuiderburen. Want Nederland mag dan pochen over zijn waterkun- dige wereldwonderen, in België lig gen er ook een paar. In de buurt van Charleroi ligt een trosje oude en nieuwe scheepsliften bij elkaar. Awel, ik woon hier op 20 kilometer van de liften en da's voor het eerst in mijn leven da'k hier nu ben", lacht de vriendelijke Belg. „Maar het is ge weldig. Niet dan? Kijk, we zakken." Het is ook overal hetzelfde. We rei zen de hele wereld af om mooie din gen te zien en de toeristische top- Alie genoemde scheepsliften liggen ten noordwesten van Charleroi in een straal van zo'n vijftien kilometer bij elkaar. Het is verstandig om de boot vooraf te reserveren. Dat kan (en ook voor alle andere Informatie over de streek) bij het plaatselijke Huis voor Toerisme, Rue de Bouvy 11,7100 La Louvière; tel. 0032 642 615 00. Onder Charleroi, tegen het recreatierijke Lac de l'Eau d'Heure aan, heeft Landal GreenParks vorig jaar een splinternieuw park geopend waar uiteindelijk iets meer dan 250 bungalows komen staan. Een prima uit valbasis voor verkenning van het groene gebied met diverse toeristische attracties. Voor Informatie en re serveringen: tel. 0900 8842 ofwww.landal.nl. Algemene informatie over Wallonië is aan te vragen bij het Belgisch Verkeersbureau, postbus 2324, 2002 CH Haarlem, tel. 0900 2020107 of via e-mall: belgisch.verkeersbureau@wxs.nl. pers in de achtertuin vergeten we. Maar net op tijd ontdekt ook deze Belg, samen met een paar afgezakte Hollanders, dat België op water bouwkundig gebied niet onderdoet voor ons kaaskoppen. We varen op een grote schuit door het Canal du Centre, de oude ver bindingsvaart tussen de Maas en de Schelde. Ruim 21 kilometer lang en 18 meter breed en eind vorig-vorige eeuw nog met de schop gegraven. Groot probleem voor de schepen die er doorheen moesten was het enor me hoogteverschil van ruim 66 me ter. Om varend die 'trap' te kunnen nemen waren 33 sluizen nodig. Slim Maar de Belgische bouwkoning Leo pold II zag in Engeland een veel slimmere oplossing: hydraulische scheepsliften. Daarmee konden schepen 'reuzensprongen' door het kanaal maken in plaats van kleine en tijdrovende stapjes voorwaarts. Tussen 1882 en 1917 werden vier van deze imponerende scheepsliften gebouwd. Want imponeren doen ze, deze mini-Eiffeltorens van gietijzer waarin twee enorme bakken water de schepen omhoog of omlaag bren gen. Drie van die vier scheepsliften worden op dit moment gerestau reerd. Maar de laatste, nummer 4, doet het nog net zo lekker als bij de officiële opening in 1919. Eerst gaat de schuif omhoog zodat onze boot voorzichtig de enorme badkuip kan binnen-glijden. Een leuke manier ook om iedereen nat te maken want zo'n deur druipt ver schrikkelijk. Ons schip ligt in een enorme 'schoenendoos vol water' (maar wel 35 meter lang, vijf meter breed en drie meter diep) die op een hydraulische paal rust. Zeventien meter lager ligt net zo'n zelfde doos. Terwijl wij zakken (vanwege 30 cen timeter extra water in onze bak) komt de andere bak, bijna als van zelf, omhoog. Een mooiere manier om kinderen de wet van Archimedes uit te leggen is er niet. De hele boot zit dan ook ademloos en aandachtig te kijken hoe we, zo zacht als in een normale lift, afdalen. En even later weer op één keer ruim 73 meter omhoog of omlaag. Alleen het principe is iets anders. De bak met water -goed voor schepen tot 1350 ton- wordt hier met 144 enorme staalkabels omhoog en omlaag getakeld. Qua vernuft kan deze lift wedijveren met zijn gietijze ren voorgangers. Maar dat geldt niet voor het aanzien, want deze moder ne moloch ligt als een klomp beton in het landschap. Vreselijk. Een heel eind noordelijker, in het kanaal van Charleroi naar Brussel, ligt het derde waterwonder waar de Belgen zo trots op zijn: het Hellend vlak van Ronquières. Ook dit is een scheepslift, maar weer anders dan de vorige twee. Hollanders maken per slot van rekening ook niet overal dezelfde stormvloedkering. In Ron quières wordt het hoogteverschil van 70 meter overwonnen door een bak water via een heling omhoog en omlaag te laten rollen. Als een skate- bord maar dan horizontaal de stunt- baan af. De schepen doen daar zo'n drie kwartier over. Ook het Hellend vlak van Ronquiè res is niet te missen. De bijbehoren de uitkijktoren priemt boven alles in de omgeving uit en de 'glijbaan' zelf is maar liefst 1.500 meter lang. Maar grote getallen maken nog niet auto matisch grote indruk. Het is vooral kaal en doods. Niet populair Nee, de allerleukste scheepslift is en blijft toch die eerste, die hele oude. Afgeschreven voor de beroepsvaart maar des te leuker voor de toerist. Met enige pech gaan de moderne scheepsliften overigens ook die kant op want in alle -en terechte- trots over deze bouwwerken vermelden de folders niet dat 'Thieu' en 'Ron quières' niet bepaald superpopulair zijn bij de schippers. Gemiddeld ko men er maar zo'n vijftien tot twintig schepen per dag doorheen. Bij elkaar praat je dan over een in vestering van honderden miljoenen euro's waarvan het nut zeer betrek kelijk is. Maar misschien ook niet. Nieuwe attracties in pretparken kos ten ook klauwen met geld. En deze Belgische badkuipen kunnen zich daar moeiteloos mee meten. stijgen om terug te keren naar het startpunt van de vaartocht, de zoge heten kantine van de Italianen. Betonnen monster Beide keren kun je ook mooi 'genie ten' van de nieuwe scheepslift die pal naast het oude kanaal ligt. Deze scheepslift van Strépy-Thieu, in het nieuwe en veel bredere Canal du Centre, doet in zijn eentje het werk van de vier oudies die hem voorgin gen. Het is een lelijk monster, een niet te missen mastodont van 112 meter hoog en 130 meter lang met een enonn 'kanaal op pootjes' dat er naar toe loopt. In dit gevaarte gaan de schepen in Het Hellend vlak van Ronquières waar schepen op hun beurt liggen te wach ten. Op de achtergrond is de helling zichtbaar. Foto: GPD/Hans van Alebeek

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8