Kamperen tussen nest- en dennengeur BI m Vakantiebeurs 2004: reiswereld houdt de adem in ?s Rietveld Schröderhuis Utrecht Dertigduizend vakantiegangers bevolken elk seizoen De Paal in Bergeijk, gezinscamping bij uitstek. Dat aantal staat in geen verhouding tot natuurkampeerterrein De Wolfskuil nabij Ommen. Zorgeloos massa-vermaak versus kleinschaligheid met een vleugje romantiek. Het is maar waar je voor kiest. door Rob Hirdes In het lieflijke stroomgebied van Vecht en Regge, aan de zuidzijde van Ommen, ligt kampeerterrein De Wolfskuil. Hoewel kampeerter rein, meer dan een open plek in het bos is het niet. Met vijftien koepel tentjes is het veldje ook meteen vol. En voor caravans is er al helemaal geen plek. Die zijn er trouwens ook niet welkom. Dat zijn ze des te meer op de lommervolle, vijftig hectare grote camping De Paal in Bergeijk. Meer dan zeshonderd vinden er te gelijk een staanplaats daar in de Bra bantse Kempen; een optelsom aan natuurpracht, gevormd door bos, heideveld en ven. Waar op De Wolfskuil menig kam peerder in diep gepeins verzonken of geconcentreerd lezend voor zijn tentje zit, holt en vliegt op De Paal een rijke kinderschare van hot naar her en weer terug. Al dan niet onder het toeziend oog van ouderparen. De Wolfskuil en De Paal. Werelden van verschil. Rust versus drukte. Aandoenlijk primitief tegenover de overtreffende trap van luxe. Met gepaste trots laat oprichter an nex eigenaar Harrie Martens de sa nitaire voorzieningen van de Bra bantse gezinscamping zien. Buiten een bloemenzee aan hortensia's in keurig bijgehouden perken. Binnen Een paar dagen relaxen op De Wolfskuil en dan verder op de fiets door Nederland. Foto: Cees Baars glimmende wasbakken, dito toilet- blokken en douchecabines, familie- badkamers met zelfs heuse ligbaden. Een voorziening die menig kam peerder thuis moet ontberen. Eenvoud Met eenzelfde trots toont beheerder Marcel Verheij van natuurcamping De Wolfskuil de volkomen afwezig heid van dit soort voorzieningen. Kamperen op De Pa: een sociaal gebeuren. Foto: Tom van Dijke Voor wassen en plassen zijn zijn gas ten aangewezen op een behuizinkje, dat de charme van eenvoud ademt. Ondanks al die verschillen hebben ze toch één ding gemeen, De Wolfs kuil en De Paal. Ze bieden hun gas ten een zorgeloze vakantie van een paar dagen tot enkele weken. Het is goed toeven daar in de bossen van Ommen, waar reeën hun leefge bied hebben, eekhoorns van tak tot tak springen en konijnen voor je voeten weghollen, terwijl rondcirke lende roofvogels van grote hoogte een oogje in het zeil houden. Tentje Het Ommense natuurkampeerter rein is vooral een aanlegplaats voor de wandelaar, die met zijn tentje op de rug een stuk Pieterpad loopt. Voor de fietser met zijn kampeeruit rusting op de bagagedrager die er zijn zwerftocht-door-eigen-land on derbreekt. Of voor de per gemotori seerd vervoer rondtoerende recreant die het begrip 'onthaasten' met hoofdletters duidt. Zoals Linda en Martin uit Nootdorp, die voor een paar dagen op De Wolfskuil zijn neergestreken. Ze brengen hun tijd vooral lezend, wandelend en af en toe een terrasje pikkend door. Voor hen het sum mum van genieten. 'Echt bijkomen', noemen ze het zo midden tussen de vogelgeluiden, ver weg van snelweg en stress. Het is minstens zo goed toeven tus sen het naald- en loofbomengroen rond Bergeijk, waar rustieke lanen en paadjes zich door een woud van bomen slingeren. Van neerstrijken is op De Paal niet echt sprake. De va kantieganger installeert zich hier als het ware. Neem bijvoorbeeld Hannie en Ferdy uit de Kop van Noord-Holland. Ca ravan met schotelantenne erop en voortent eraan. Tuinstoelen strate gisch uitgestald, zodat alcoholische versnaperingen en frisdrank min of meer onder handbereik zijn. Elke plaats is van alle gemakken voorzien; elektra en een riool-water-televi sie- en radioaansluiting. Drie jonge kinderen hebben Hannie en Ferdy, maar die zijn in geen vel den of wegen te bekennen. „Die ver maken zich hier uitstekend. Soms zie je ze hele dagen niet. Bij wijze van spreken dan. Het is voor hen hier echt een paradijs. En voor ons ook", wil moeder graag kwijt. „Want als je kinderen genieten, geniet je als ouders toch ook. Misschien nog wel extra omdat je ze niet de hele dag om je nek hebt hangen. Wij hebben per slot van rekening ook vakantie." Vervelen De Paal richt zich vooral op ouders met kinderen tot een jaar of twaalf. Die laatsten hoeven zich geen mo ment te Vervelen, want de gezins camping beschikt over een overdek te waterspeeltuin, met verwarmd ba by-, peuter-, kinder- en trimbad en dan zijn er ook nog eens verwarmde buitenbaden. Maar dat is nog niet alles, want er zijn op het uitgestrekte kampeerter rein maar liefst 33 grote en kleine speeltuinen, sportvelden, een fiets- crossbaan en als laatste aanwinst is er een fantasie prikkelend speelduinlandschap aangelegd. Eenvoud Wie op De Wolfskuil dit soort voor zieningen verwacht, of maar een fractie ervan, zal tevergeefs zoeken. Hier zijn rust, gemoedelijkheid en kleinschaligheid troef. Wat ze er wel hebben, is de luxe van de eenvoud en een flinke dosis privacy. Een moeder met dochter spelen een spelletje badminton. Het 'net' be staat uit twee dode takken die met strakgespannen touwtjes en vooral met kunst- en vliegwerk overeind worden gehouden en waartussen een rafelig koord is geknoopt. Vin dingrijkheid en sportief plezier gaan hier hand in hand. Beheerder Marcel Verheij: „Tot onze doelgroep behoren actieve ouders met respect voor de natuur en met kinderen die vooral niet vermaakt hoeven worden; die zichzelf uitste kend kunnen bezighouden. Het be grip vervelen komt niet in hun woor denboek voor." Vervelen is er op De Paal ook niet bij. Daar staat het createam garant voor. Elke dag zijn er wel speurtoch ten, bosspelen, knutselmiddagen, behendigheidsspelen, indianenfees- ten, huifkartochten en nog véél en véél meer. De Bergeijkse gezinscam ping heeft zelfs een amfitheater, waar samen met de kinderen sprookjes worden 'beleefd'. Eigenaar Harrie Martens: „Rond de zestig procent van onze bezoekers komt jaarlijks terug. Dat herhalingspercentage is voor een toeristisch bedrijf heel hoog. Men sen voelen zich hier thuis, zijn onder elkaar, herkennen zich bij ons. In middels komen hier mensen met kinderen, die ooit zelf als kind op De Paal van telkens een paar weken va kantie genoten. Het gaat toch ken nelijk om een bepaalde nestgeur." Ook De Wolfskuil kent terugkerende kampeerders, zij het veel minder dan daar in Brabant. De meesten trekken na een paar dagen weer ver der en willen telkens een nieuw stukje natuur(kampeerterrein) ont dekken. Zoals Linda en Martin. Zonder een vast plan trekken ze van plek naar plaats aan de hand van het groenste campinggidsje, uitgegeven door de stichting Natuurkampeerterreinen. Komen ze volgende koer toevallig weer in de buurt van Ommen dan zullen ze De Wolfskuil beslist niet overslaan. Terwijl op De Paal de barbecues worden aangestoken, zegt Martin: „Ruik je dat...? Heerlijk toch, die geur van dennennaalden..." Camping de Paal, Paaldreef14, 5571 TNBergeijk. tel: 0497 571 9.77, www.depaal.nl, e-mail: info@depaal.nl. Vakantiecentrum De Wolfskuil, Wolfskuil 15, 7731 AP Ommen, tel: 0529 451 631, www.wolfskuil.nl, e-mail: info@wolfskuil.nl. door Rob de Vries De reiswereld houdt de adem in: zal 2004 na een slecht 2003 een opleving vertonen? Het lijkt er eerlijk gezegd niet op. Ook deze winter gaan er weer minder mensen op vakantie. Als die lijn zich doorzet zal ook volgend jaar een dramatisch jaar kunnen worden. Vandaar dat op de Vakantiebeurs die van 14 tot en met 18 januari in de Utrechtse Jaarbeurs wordt ge houden alle registers open gaan. Kan de weifelende Nederlander alsnog over de streep worden getrokken? De reisbranche is lang een wereldje geweest waarin het nóóit slecht ging. Al kon een beetje insider op z'n klompen aanvoelen dat jaarcijfers en de resultaten van nieuwe activiteiten vaak veel rooskleuriger wer den voorgesteld dan ze echt geweest konden zijn. Op de grens van 2003 en 2004 is de reiswereld iets realis tischer. Niemand ontkent dat 2003 een ongelooflijk moeilijk jaar is geweest: winst werd er nauwelijks ge maakt, quitte spelen was al goed nieuws. Officieel is het aantal geboekte passagiers over 2003 met 3 pro cent teruggelopen (dan spreek je over honderddui zenden mensen die thuis bleven), maar de reisbu reaus -nog altijd het verreweg grootste en belangrijk ste verkoopkanaal voor vakanties - boekten 18 min der reizigers! De oorzaken zijn bekend: Sars, de spanningen in het Midden Oosten, de Irak-oorlog, de naweeën van ter roristische aanslagen en de 'bestedingscrisis van de Nederlandse consument'. We houden collectief de hand op de knip nu de euro het dagelijks leven een stuk duurder heeft gemaakt en stevige salarisverho gingen er voorlopig niet in zitten. En wat gebeurt er straks als 'we' in Portugal, half juni, die eerste EK-voetbalwedstrijd van de Duitsers win nen? Blijven we allemaal een maand lang thuis tot de finale is gespeeld? En hebben de Olympische Spelen, een paar maanden later in de Griekse hoofdstad Athene, nog invloed op ons reisgedrag? Of blijven we, twijfelend over al dan niet op vakantie gaan, tóch maar thuis in de hoop en verwachting dat het hier weer net zo'n mooie zomer wordt als het afgelopen jaar? Het zijn allemaal vragen waar nog niet echt antwoord op gegeven kan worden. Hoewel het te vroeg is voor conclusies wijst het boekingspatroon tot nu toe erop dat maar weinig Nederlanders bereid zijn flink met de geldbuidel te rammelen voor hun vakantie. Niettemin is de reiswereld tot de tanden toe gewapend om het Nederlandse volk, vooral ook via die Vakantiebeurs, warm te maken voor het tóch maar op reis gaan. Thailand Er worden op de beurs nog meer bezoekers verwacht dan de 170.000 van begin 2003. Grote trekpleister is Thailand. Dat heeft te maken met het feit dat ons land in 2004 vierhonderd jaar betrekkingen met dit Zuid Oost Aziatische land onderhoudt; in 1604 bouwde de Verenigde Oostindische Compagnie, in Ayuttahya, de toenmalige hoofdstad van Thailand, een handelspost. Op de Vakantiebeurs kunnen bezoekers de traditio nele Thaise massage ervaren en hun ogen uitkijken bij het 'fruit-carving', waar fruit tot ware beeldhouw werkjes wordt gesneden. Er is zelfs sprake van dat een heuse Thaise prinses, dochter van de populaire ko ning Bhoemibol en koningin Sirikit, langs komt. Onze eigen koningin Beatrix zit dan in Thailand. Op de Vakantiebeurs pakt verder Frankrijk stevig uit, met een stand van 3.000 vierkante meter. Dat moet ook wel, want hoewel Frankrijk nog altijd de meest populaire buitenlandse vakantiebestemming voor Nederlanders is, kreeg het land van president Chirac het afgelopen jaar een flinke daling van het aantal be zoekers uit ons land te incasseren; Frankrijk is té duur geworden. In het Franse paviljoen krijgt overigens de hier relatief onbekende en derhalve nog mild geprijs de streek Auvergne extra aandacht. Uit die regio ko men zwaardvechtende ridders en een dansgroep op draven en in het Franse restaurant worden gerechten en wijnen uit deze streek geserveerd. Veel aandacht zal er ook zijn voor China, door des kundigen als 'het vakantieland van de toekomst' ge kwalificeerd. De Jong Intra brengt voor het eerst een 52 pagina's dikke China-brochure op de markt, vlieg maatschappijen als KLM en Lufthansa hebben aange kondigd het aantal vluchten op verschillende Chinese steden stevig uit te breiden. Maar ook de nieuwe EU- landen, waarvan Polen, Tsjechië en Hongarije al trou we beursklanten zijn, manifesteren zich nadrukkelijk. Ook nieuw op de beurs is dit jaar de inrichting van een 'recreatiehal'; waar kamperen, fietsen en varen de boventoon zullen voeren. Voor mensen die alleen op vakantie gaan heeft de beurs een aparte route uitge stippeld en ook homoreizen worden in het zonnetje gezet. Istanboel wordt in Utrecht gepresenteerd als dé citytrip-bestemming voor 2004. Veel aandacht is er ook voor trouwen tijdens een buitenlandse vakantie. En Oad, tenslotte, zal er zijn van stal gehaalde Jumbo Camper tonen. Met deze kampeertouringcar kunnen avontuurlijke vakanties in Afrika worden gemaakt. De Vakantiebeurs 2004 wordt van woensdag 14 tot en met zondag 18 januari 2004 in de Jaarbeurshallen in Utrecht gehouden. De beurs is geopend van tien tot zes uur, alleen op vrijdag zijn de deuren tot tien uur 's avonds open. De entree bedraagt 11 euro, zestigplus sers betalen 9,50, en dat is ook de prijs voor een avondkaartje op vrijdag. Hetzelfde bedrag betalen ANWB-leden die het kaartje in de voorverkoop aan schaffen bij deze club. Voor een gezinskaart (twee vol wassenen en twee kinderen) moet 28,50 euro neerge teld worden en wie er geen genoeg van kan krijgen heeft de mogelijkheid voor 18.50 een meerdagen- kaart aan te schaffen. Voor bezoekersinformatie bellen met 0900 5227 2387 (45 eurocent per minuut) of inter net: vakantiebeurs.nl. Het Rietveld Schröderhuis in Utrecht is wereldberoemd als het gaat om 20s eeuwse architectuur. Niet voor niets staat het pand op de Werelderfgoedlij' dat van Unesco. Bezoekers kunnen mee op een begeleide rondleiding, met slipf over hun schoenen en de handen op de rug. Rietveld ontwierp het huis in o j dracht van mevrouw Schroder, en liet zich daarbij inspireren door De Stijl.' vrouw Schroder woonde tot 1985 in dit pand aan de Prins Hendriklaan. Aan overzijde staan ook enkele Rietveldhuizen. Foto: CPD/PR

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 4