Oranjeroute ook interessant voor republikein Koninklijke tocht langs 28 steden m Beurs van Berlage Amsterdam ZATERDAG 10 JANUARI 2004 ER BIJ Zelfs voor een rechtgeaard republikein is de Oranjeroute interessant. Niet zozeer vanwege ons vorstenhuis, meer voor een stuk vaderlandse geschiedenis. De Oranje-Nassau's, Holland en Duitsland hebben wat met elkaar. Al zo'n 500 jaar. Een route door beide landen getuigt daarvan. door Gerard Chel In Dillenburg hebben ze het prima voor elkaar. Eigenlijk is er van het slot van Willem de Rijke weinig meer over dan de van de oorspronkelijke kasteelstenen ge bouwde Wiüielmstoren, maar het is genoeg om jaarlijks tienduizenden Nederlanders te trekken. Zij willen ruiken aan de wortels van ons vorstenhuis, de Oranje-Nassaus. Zo staat er een standbeeld van onze eerste stadhouder op de nog grotendeels intacte kazematten van het slot, in 2000 onthuld door koningin Beatrix. Wilhelm I, lezen wij, Prinz von Oranien, 1533 Dillenburg -1584 Delft. Willem de Eerste of Willem de Zwijger of Willem van Oranje. De stadhouder die het verzet leidde tegen de Spanjaarden. Doodge schoten door huurmoordenaar Balthasar Gerards. Willem ligt begraven in Delft, in de grafkelder van de Oranjes waar ook Wilhel- mina en Claus begraven zijn. Dillenburg dus, dat zich graag laat afficheren als Oranjestad. Zo zeer zelfs dat een aantal vrijwilligers vorig jaar is begonnen met het instuderen van een musical over het leven van deze Willem van Oranje-Nassau. Het stuk 'Der Prinz aus Dillenburg' moet dit voorjaar in première gaan, als het kan in de tuinen van het vroegere kasteel en hopelijk in het bijzijn van op z'n minst prins Willem- Alexander en vooral prinses Maxima. Stadsgids Horst Sauer en Oranje-kenner Thomas Schmidt doen er van alles aan dat verleden levend te houden. Hun uitleg, de eerste tijdens een rondwandeling door de stad en de tweede gedurende ons bezoek aan het in de Wilhelmstoren gevestigde Oranjemuseum, is doorspekt met feiten en feitjes over ons koningshuis. „Wist u dat Wil lem de Rijke helemaal niet rijk was? Toen hij stierf liet hij een schuld van ettelijke tonnen na." „En waarom noemden ze zijn zoon Willem de Zwijger? Omdat hij z'n mond wist te houden, hij was niet zo'n roddelaar." Vraagt Thomas: „Wist u dat uw volkslied, het Wilhelmus, bijna zeker hier in Dillenburg tot stand is gekomen?" Tegen beter weten in, Residentie van de vorsten van Lippe, het geslacht waaruit prins Bernhard stamt. Een neef van de prins woont nog in dit kasteeltje, dat gedeeltelijk voor het publiek toegankelijk is. 1 Pyrmont in Bad Pyrmont, woonplaats van Emma, die op 21-jarige leeftijd met de 62-jarige Willem III trouw oor de geboorte van Wilhelmina de troon voor het verdere geslacht veilig stelde. want, nee, ook dat was ons niet bekend. „Het moet geweest zijn tussen 1570 en 1572 en toen leidde Willem vanuit Dillenburg het verzet tegen de Spanjaarden." We voelen ons beschaamd. Dat wij dat allemaal niet wisten! Stambomen Het is wat met die Nassau's en die Oranjes. De graven van Nassau bewoonden oor spronkelijk kasteel Dillenburg, dat vermoe delijk voor de eerste keer rond 1150 werd ge bouwd. Onze stadhouder heette oorspron kelijk Willem van Dillenburg-Nassau. Door vererving verwierf hij het Franse prinsdom Orange en de titel prins van Oranje. Waar mee de Oranjes voor uitsterven waren be hoed. Vanaf dat moment - 1544 - ontstaat het Huis van Oranje-Nassau. Eigenlijk stierf dit huis met de dood van Wil lem III (koning van Engeland) in 1702 voor de tweede keer uit. Opnieuw door vererving, ditmaal aan de Friese tak van de Nassau's, Johan Willem Friso, kon het in stand blijven. Toen latere opvolgers hun Duitse bezittin gen moesten opgeven, kregen de Oranje- Nassau's het hertogdom Luxemburg. Tho mas Schmidt heeft er voor het museum een indrukwekkende stamboom van gemaakt. Over stambomen gesproken: in Zerbst, ook al zo'n stadje aan de Oranjeroute, halen wij bij de VW een stamboom waarop de relatie tussen het Huis van Oranje en die van An ti alt, Pruisen en Romanow uit de doeken wordt gedaan. Niet dat daarmee het Huis van Oranje in Europees verband plotseling zo machtig en belangrijk was. Nee, vergele ken met de Oostenrijks-Hongaarse Habsbur- gers en de Spaanse Bourbons, stelden de Oranje-Nassau's niet zo veel voor. Pikant is natuurlijk wel dat de Oranjes bijna 500 jaar aan de macht zijn, waarmee zij tot het oud ste vorstenhuis in Europa behoren. Ook de niet-monarchist heeft aan de Oranje route voldoende houvast omdat met de his torie van de Oranjes tegelijkertijd een stuk vaderlandse geschiedenis wordt verteld. En de route biedt meer dan louter weetjes en watjes rond prinsen en prinsessen. Minstens zo interessant is het landschap, ze ker vanaf Dillenburg. Eerst doorkuisen we de fraai glooiende natuur van het Sauerland, la ter, voorbij Bad Pyrmont, toeren we door de op vele plekken nog ongerepte Harz. En in Bad Pyrmont kunnen wij de verleiding niet weerstaan een kuurbad uit te testen. De re- 7s De Harz voert je door het grensgebied met voormalig Oost-Duitsland. Neem bijvoorbeeld vanaf Bad Harzburg de binnenweg naar Stapelburg/Eckertal waar een simpel mo nument herinnert aan de omwenteling op 11 november 1989. gio leent zich ook prima voor wandelingen en fietstochten. Bij de VW's in de dorpen verkopen ze routekaartjes. De Harz voert ons door het grensgebied met voormalig Oost-Duitsland. Zo nemen wij vanaf Bad Harzburg de binnenweg naar Sta pelburg/Eckertal waar een simpel monu ment herinnert aan de omwenteling op 11 november 1989. Het grenskantoortje lag in een bocht, daar waar nu het asfalt onge merkt overgaat in gras, de witte markerings- lijnen nog net zichtbaar. Woonblokken „Daar, over de brug begon Oost-Duitsland", gebaart een oude vrouw. „Hier ja, was de grens." Behalve historische waarde heeft zo'n plek een emotionele lading. Onbarm hartige vopo's hielden er wanhopige burgers tegen. Niet zelden met dodelijke afloop. Neem je de snelweg dan mis je dit punt en rijd je ongemerkt de vroegere DDR binnen. Maar je ziet het direct aan de betonnen woonblokken in de voorsteden van plaatsen als Islenburg, Stapelburg en Wemigerode. Wat een verschil met de liefelijke huisjes aan gindse zijde. Ach ja, die omwenteling, het is nog steeds een teer punt. Schiet er op een terrasje van het vroegere communistische Wernigerorde - met de vele vakwerkhuisjes, een historische markt en een autovrije binnenstad hard op weg een toeristische trekpleister te worden - een voorbijganger maar op aan. Een West-Duitser klaagt dat de ossi's nog steeds worden voorgetrokken. Een Oost- Duitser blikt met heimwee terug naar vroe ger. „Toen, meneer, toen hadden we hier geen werkloosheid en was het leven nog be taalbaar." De Oranje route beschikt over een eigen website: oranjeroute.nl. informatie en het aanvragen van een brochure over de Oranjeroute kan ook bij de plaatselijke VW-kantoren, via www.hoiland.com en via het Duits Verkeersbureau in ons tand, tel. 020 6978 066, e-mail: duitsland@d-z-t.com, www.duitsverkeersbureau.nl. In deze brochure en ook op de website veel informatie over bezienswaardigheden, openingstij den van VW-kantoren en adressen en prijsindicaties van lo- geermogelijkheden in bijna alle genoemde steden. De Oranjeroute loopt van Leeuwarden tot Hitzacker en doet 28 steden aan. In volgorde van meest logi sche rijroute in telegramstijl de relatie tussen de ste den en de Oranje-Nassau's. LEEUWARDEN: Hofresidentie van de Nassau's tus sen 1587 en 1747. AMSTERDAM: Hotel The Grand, vroeger het Prin senhof en zo genoemd omdat Willem van Oranje toen hij in 1581 in Amsterdam logeerde, er verbleef. (Terzijde: in het Paleis op de Dam heeft nooit een Oranje geresideerd). DEN HAAG: Vanaf 1572 kozen de Oranjes deze stad uit als hun residentie. Tot op de dag van vandaag. DELFT: Ook wel Prinsenstad of Oranjestad ge noemd. Willem van Oranje verbleef regelmatig in het St. Agathaklooster, op de trappen waarvan hij in 1584 werd vermoord. Nu het Stedelijk Museum. DORDRECHT: In 1577 lieten Willem van Oranje en jvan de Waldeck-Pyrmonts in Bad Arolsen, de geboorteplaats van I Koningin Emma. zijn vrouw Charlotte de Bourbon hun dochtertje Eli zabeth hier dopen. BREDA: De Heren van Breda waren telgen uit het vorstenhuis Oranje-Nassau en Willem van Oranje zou ook hier in de OLV-Kerk begraven worden - waar al tal van Oranjes begraven liggen - ware het niet dat Breda in vijandelijke, want Spaanse, handen was, toen hij werd vermoord. BUREN: Hier werd het huwelijk voltrokken tussen Willem van Oranje en diens eerste vrouw Anna van Egmond, gravin van Buren. APELDOORN: Van 1686 tot 1975 was 't Loo de zo merresidentie van de koninklijke familie. KLEVE: Hier regeerde Johan-Maurits, gouverneur over onze kolonie Brazilië, van de tak Nassau-Sie- gen. Met een niet-gebruikt grafmonument. MOERS: Tweede stadhouder prins Maurits woonde hier en de Oranjes zwaaiden er 100 jaar lang de scepter. Het slot staat er nog. NASSAU: Van hier stamt het Huis van Nassau, dat later naar Dillenburg verhuisde. Delen van het slot van Nassau zijn gerestaureerd. WIESBADEN: Ooit hoofdstad van het hertogdom Nassau. Met nog veel 'oranjenamen' in het straat beeld. DIEZ: Hier komt de Nassau-tak Diez vandaan, later Dietz, de Friese tak. Bekend is het slot Oranienstein dat tegelijk met het erin gevestigde Oranje-Nas- saumuseum te bezoeken is. BRAUNFELS: Geboorteplaats van Amalia van Solms- Braunfels, getrouwd met stadhouder Frederik Hen drik, moeder van koning Willem III van Engeland en mede-initiatiefneemster van de bouw van paleis Huis ten Bosch. DILLENBURG: Zetel van de Nassau's, geboorteplek van Willem van Oranje. Hier begon, volgens sommi gen, onze vaderlandse geschiedenis. SIEGEN: Twee Nassau-takken hadden hier hun resi dentie, de protestante Ottonische-tak (de latere Oranjes) en de katholieke Walramische (nu regerend in Luxemburg). BAD AROLSEN: Geboorteplaats van de latere konin gin Emma. Het slot van de Waldeck-Pyrmonts, waar in naar wordt beweerd de-speelkamer van prinses Wilhelmina nog in originele staat is, is te bezichti gen; DETMOLD: Sinds 1582 residentie van de vorsten van Lippe, het geslacht waaruit prins Bernhard stamt. Een neef van de prins woont in het kasteeltje, dat voor een deel voor publiek toegankelijk is. BAD PYRMONT: Woonplaats van Emma, die op 21- jarige leeftijd met de 62-jarige Willem EI trouwde en door de geboorte van Wilhelmina de troon voor het verdere geslacht veilig stelde. Het kasteel is her bouwd en nu een museum. WERNIGERODE: Geboorteplaats van Juliana van Stolberg, moeder van de eerste Willem van Oranje. Het slot is nog steeds in tact en te bezoeken. ZERBST: Geboorteplaats van de latere tsarina Catha- rina de Grote van wie kleindochter Anna Paulowna koning Willem II trouwde. Van het slot resteert al leen een geblakerde voorgevel. DESSAU: Woonplaats van Catharina van Oranje- Nassau na haar huwelijk met Johann Georg I van Anhalt-Deassau. Met het fraaie slot Mosigkau, waar in Vlaamse en Hollandse meesters. ORANIENBAUM: Henriëtte van Oranje-Nassau, dochter van Frederik Hendrik, liet hier een slot bou wen - met veel Hollandse invloeden - dat de komen de tien jaar wordt gerestaureerd. WÖRLITZ: Vele kunstwerken die Henriëtte in Ora- nienbaum verzamelde vonden hun weg naar het pa leis in Wörlitz. POTSDAM: Deze oud-Pruisische stad werd tot bloei gebracht door Frederik Willem II die daarvoor talrij ke Nederlandse kunstenaars en vakwerklieden over liet komen. In de voormalige 'Hollandse wijk' wordt nog steeds een tulpen- en sinterklaasfeest gevierd. ORANIENBURG: Gaf Frederik Wilhelm aan zijn (Haagse) echtgenote Louise Henriëtte cadeau. Zij liet vele Hollandse boerenfamilies overkomen om de streek te ontginnen. SCHWERIN: Wilhelmina trouwde met Hendrik van Mecklenburg-Schwerin, opa van koningin Beatrix. Met een indrukwekkend slot (635 kamers) waarin overigens geen sporen te vinden zijn van de vroegere familie. HITZACKER: Geboorteplaats van prins Claus. Hendrik Petrus Berlage deed meer dan gebouwen schet sen, hij ontwierp ook meubels, lampen en (siervoorwer pen van glas en zilver. Wie zijn befaamde Beurs aan het Damrak bezoekt kan tijdens een rondleiding met een kunsthistoricus kennismaken met vele aspecten van Berla- ges werk. De rondleiding voert bezoekers naar plekken waar je gewoonlijk niet komt. Veel aandacht gaat natuur lijk uit naar de trouwzaal, waar prins Willem-Alexander en Maxima elkaar bijna twee jaar geleden het ja-woord ga ven. Foto: GPD/Brand Overeem

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3