Tranen horen bij een jongerenreis 'Talenkamp onwijs en supergezellig' ,Je moet het wi„en zien> Aandacht voor architectuur design Hundertwasserhuis, Goor Kamperen tussen nest- en dennengeur Fluitende kikkertjes en drijvende flatgebouwen 10 JANUARI 2004 weekendbijla van leidsch Dagblad Vroeger gingen de kinderen steevast alleen met pa en ma op vakantie. Als er al jeugdreisjes werden georganiseerd, gebeurde dat vanuit de kerk of andere zorginstellingen. Vandaag de dag zijn jeugd- en jongerenreizen vooral commercieel interessant. door Gerard Chel Vinea Domini, des Heren Wijngaard. Zulke na men vind je niet meer. Zal jongeren ook niet erg aanspreken. Vandaar kortweg: Vinea. Maar de oorspronkelijke naam verraadt wèl de wortels van deze in Sneek gevestigde specialist in jeugd- en jongerenva kanties. Ruim vijftig jaar geleden begonnen door de katholieke kerk, om de Nederlandse jeugd na de Tweede Wereld oorlog weer wat pret in het leven te bieden, is Vinea uit gegroeid tot de grootste in zijn soort. Zo'n 10.000 jon gens en meisjes tussen de zes en negentien jaar gaan jaarlijks met een van de vele tientallen kampen van Vi nea op stap. En de kerk is al lang verdwenen, toenmalig directeur Jos Snijders Blok kocht haar vijftien jaar gele den uit - om het populair te zeggen. In die vijftien jaar noteerde Vinea ieder jaar een stevige groei, tot vorige zomer. „De afgelopen jaren ging alle cri sissen aan ons voorbij", zegt Snijders Blok, „maar vorig jaar hadden wij er voor het eerst ook last van." Niettemin boekte Vinea afgelopen zomer óók een onver wacht succes. Voor het eest kon er via internet geboekt worden en direct al kwam vijftig procent van de boekin gen op conto van deze digitale wondermachine. „Wij hadden zo'n hoog percentage niet verwacht." De afhan deling, zoals betalen, geschiedt nu nog op papier, maar volgens Snijders Blok is ook dat een kwestie van tijd. Niettemin vindt de papieren brochure gretig aftrek. Die voor komende zomer is inmiddels klaar. Daarin onder meer als nieuwe vakanties: een musicalkamp in Ame- rongen, een hockeykamp in Bilthoven (terug van wegge weest) en duiken in Egypte. Plus uiteraard de jaarlijks te rugkerende kampen als talen, zeilen en surfen, paardrij den, mountainbiken, raften, zon&strand, creativiteit, en zovoorts. Voorsprong Vergeleken met branchegenoten bouwde Vinea een voorsprong op door twee vaste uitgangspunten: de leef tijdscategorie waarvoor kampen en reizen worden geor ganiseerd (parallel aan de schooltijd: van zes tot negen tien jaar) én door ervoor te zorgen dat elk kamp door twee of meer reisleiders wordt begeleid. „We hebben wel concurrentie, maar vaak betreft dat óf een andere leef tijdscategorie óf zonder begeleiding." Van de 10.000 jongeren komt het merendeel uit de groep veertien tot zestien, direct gevolgd door de twaalf- tot veertienjarigen en de groep van tien- tot twaalfjarigen. „De jongste groep scoort bij ons duidelijk het laagst." Vinea moet het van de acht weken zomervakantie heb ben, er wordt weliswaar ook een winterprogramma aan geboden, maar dat levert slechts een paar honderd boe kingen op. „We doen het erbij, om het te hebben, 'n Wintersportvakantie blijft toch een meer traditionele fa milievakantie." Snijders Blok beaamt dat zijn kampen niet écht goed koop zijn. Zo'n 400 tot 500 euro ben je al snel kwijt wan neer je als ouder je kind een week op 'n avontuurlijke va kantie wilt sturen. „Onze doelgroep ligt inderdaad in de midden- en hogere inkomensgroepen." Toch heeft ook dat z'n grenzen. Een tijdje terug bood Vi nea voor circa 3.000 gulden reizen aan naar Zuid-Oost Azië. Onder druk van veel klanten zijn die weer ge schrapt. „Er was een bescheiden markt voor, maar we hadden er niet op gerekend dat veel ouders ons erop aanspraken dat wij zulke dure reizen verkochten. Er ont stond een onjuist beeld van ons, het paste niet bij ons imago." Een ruim reclamebudget heeft Vinea niet nodig. Acht van de tien boekers zijn al eerder geweest en negentig procent van de nieuwkomers komt via familie en kennis sen in contact met 'Sneek'. Norm Vinea. heeft tien eigen zeilscholen, negen in Friesland en een in Zeeland, en huurt voor bepaalde kampen - klim men, duiken e.d. - specialisten in. De achthonderd reis leiders die 's zomers de kampen begeleiden - minimum leeftijd negentien jaar (binnenland) en 21 jaar (buiten land) - worden in eigen huis getraind in onder meer de Vinea-norm. „Die houdt in dat wij er voor moeten zor gen dat alle kinderen plezier hebben. Wezenlijk is dat wij nooit over de grens van een kind gaan, dat wij er reke ning mee moeten houden dat er nu eenmaal verschillen zijn. Als bijvoorbeeld één kind in een groep iets niet durft, dan respecteren wij dat." „Wordt een kind gepest dan moet de staf duidelijk partij Kamperen Met een groep bergbeklimmen of kiezen voor dat kind of op z'n minst nooit zelf aanleiding tot dat pesten geven. In een groep heb je altijd brutalen en schuchteren. Wij trainen onze staf erop juist dat in de gaten te houden en bij te sturen. Natuurlijk moeten we zo nu en dan corrigeren, maar wij moeten voorkomen dat wij de te strenge onderwijzer worden. Het kind moet het nog wel leuk bij ons vinden." Speciale handleidingen voor, wat we gemakshalve maar 'seks, drugs en rock roll' noemen, heeft Vinea niet. „Voor een deel is dat natuurlijk wel de verantwoordelijk heid van de ouders, de kinderen zelf weten wat ze bij ons wel en niet mogen en als er toch een probleem ont staat, nemen we contact met de ouders op. In het uiter ste geval wordt iemand naar huis gestuurd, maar dat ge beurt zelden of nooit. Vaak lost de groep het zelf op." En dat groepsgevoel ontstaat vanzelf, ziet Vinea elke keer weer. „Op elk kamp tranen bij het afscheid. Mooi toch?" Vinea Vakanties zit in Sneek, tel. 0515-43.s0.00, e-mail: info@vinea.nl internet: www.vinea.nl. Overige reisorganisatoren die zich met jeugd- jongerenreizen bezig houden zijn onder meer: www.cirkel.nlwww.bricoja.nl www.clubadventure.nlwww.tweehek.nl www.jongerenreizen.nlwww.doitvakanties.nl www.ymca.nlwww.gogo.nl www.okeejeugdvakanties.nlwww.lckv.nl www.123beactive.nlwww.316reizen.nl Algemene websites over vakanties voor jongeren: www.jongerenvakantie.pagina.nlwww.reiswijs.nl www.vakantiesites.com Oranjeroute ook intèressaht voor republikein en nerveus en we waren druk aan het praten, 's Ochtends vroeg kwamen we in Argelès aan en toen we onze tenten opzochten was er meteen een probleem, want we kwamen twee bedden te kort. De staf heeft toen een luchtbed gekocht." „En de eerste dag'was er ook een probleem met het avondeten, want de staf had niks gekocht, ter wijl iedereen ontzettend veel honger had. We aten pas om acht uur 's avonds. Die avond deden we ook een spel om eikaars namen te leren kennen." „Op de camping hadden we allemaal regels, zo als: niet bij de jongens slapen en geen drank, als je moest slapen gelijk stil zijn en als je rookte moest je dat van tevoren opgeven. We mochten direct het strand of het stadje verkennen. Omdat het bloedheet was, koos ik voor het strand." „Daarna moesten we een test in het Frans doen om te kijken in welke twee groepen je werd inge deeld. De test stelde niet zo veel voor: er kwam een Franse lerares die zinnen in het Frans zei die je dan zonder fouten op moest schrijven." Appel ruilen „Op een dag hadden we een leuke opdracht. Wij kregen een appel en daarmee moest je naar het stadje om daar in het Frans die appel om te ruilen voor iets anders. Het groepje met de origineelste ruilwaar, kreeg een prijs. Wij hadden een voetbal. Die prijs is volgens mij nooit uitgereikt." „Meestal hadden we 's ochtends les en 's mid dags, als het lekker warm was, mochten we zelf weten wat we gingen doen. Omdat het zo warm was ging ik meestal eerst naar het strand en pas later naar het stadje. Uit een container kon je pak ken wat je wilde: een bodyboard of beachball set je en een parasol, die had ik echt wel nodig." „Voor het uitgaan 's avonds waren er eigenlijk maar twee regels: geen drank en niet op het strand. Nou, eerlijk gezegd hebben wij ons daar van niet zoveel aangetrokken. Elke avond mocht je steeds wat later thuis zijn, de twaalf- tot veer tienjarigen eerst om 23.30 en wij een uur later. De laatste avond mochten wij tot 2 uur uitgaan, dat was wel gaaf, want toen was er ook vuurwerk en traden er grappenmakers op." ,,'s Avonds was het er heel gezellig, winkels en ter rasjes met bands die aan het optreden waren. In elke café was er wel één. Er waren ook leuke jon gens, eeeh, met eentje was ik wel close, ja." Stoer „Op een van de laatste dagen gingen we duiken. Ik kreeg zo'n rubberen pak en een loodketting om mijn heup (om te zinken) en een fles met lucht op mijn rug, een duikbril, flippers etc. Hartstikke stoer. Eerst kregen we les in onderwatertekens. Met je duim omhoog betekent dat je naar boven wilt en als je wilt zeggen dat het goed gaat maak je van je duim en wijs- of middelvinger een rondje." „Ik had veel problemen door het knappen van mijn oren. De duiker met wie ik samen was hield mij stevig vast en vroeg steeds of alles goed ging. Dat vond ik wel vertrouwd. Ik heb zelfs nog een vis gevoerd en ik ben tot zes meter diep geweest. Supermooi." „Daarna kwam al snel een eind aan ons kamp, dat vond ik wel jammer. Ik vond het een heel leuk ta lenkamp, ik heb onwijs veel geleerd. En de cam ping vond ik supergezellig, ik heb me er nooit ver veeld." Vinea vraagt voor een tiendaags talenkamp in Frankrijk 585 euro p.p., exclusief 80 euro zakgeld. Komende zomer overigens niet meer in Argelès, maar in Narbonne. Bijzonderheden: reisverzeke ring met 1 dag duikdekking noodzakelijk. Van toeristen in Nederland wordt dit jaar verwacht dat zij met andere ogen rondkijken. En vooral letten op architectuur en de sign, hét thema voor 2004. Hoewel er geen grote evenementen of exposities zijn gepland, verwacht de organisatie Toerisme Recreatie Nederland dat veel VW's en andere toeristische instanties op het thema inspelen. „Vooral buitenlanders hebben veel belangstelling voor on ze architectuur en design", zegt TRN-woordvoerder Rien van den Anker, „Nederland staat er vol mee, je moet het alleen wil len zien." „Kijk eens naar Den Haag, daar is rond het Centraal Station een compleet nieuwe wijk ontstaan. Of ga eens naar Amster dam, naar het Java-eiland, KNSM-ei- land of IJburg. Daar worden reeds diverse architectuurrondleidingen aangeboden." De aftrap voor Architectuur J sign gebeurt volgende week opl Vakantiebeurs. Wij maakten alvast een rondje door Nederland. 'Onwijs en supergezellig', noemt de veertienjarige Dagmar het tiendaags talenkamp van Vinea waar zij vorig jaar zomer naar toe ging. Met haar vrien din Colette en nog veertien andere leeftijdgenoten reisde zij met de bus (terug in een dubbeldekker) naar een camping in Argelès Plage in de zuid- Franse regio Roussillon. Dagmar doet verslag: „De busreis was goed verzorgd, alleen heb ik niet zo veel geslapen, want iedereen was nieuwsgierig Een aannemersbedrijf liet in het Twentse plaatsje Goor zijn eigen ver sie van het befaamde Hundertwasser huis in Wenen bouwen. Het kantoor pand oogt zo extreem, datje ervan houdt of ervan walgt. Zo omschreef een kunstredacteur het pand kort na de opening als 'een hutspot van Efte- ling en Yab Yum, een bonte kermis aan kleuren voorzien van een met gouden ui bekroonde ingangstoren.' Het gebouw aan de Entersestraat is uiteraard altijd van buiten te bewon deren, maar wordt soms tijdens speci ale architectuur- en monumentenda gen ook opengesteld. Foto:GPD/Wouter Borre iet strand niks doen. Foto's: Vinea

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1